Met de Eos naar de Zuiderzon Churchill wil aanvaarding door het Franse parlement H< r ZWARE STRAFFEN VOOR FRAUDE MET HUURKOOP-ARTIKELEN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EEN JOURNALISTIEK JOURNAAL (I) Kennismaking met de Eos Hoe komt men aan boord De dertiende Eet smakelijk Straat van Gibraltar. Aan boord m.s. Eos. Augustus. De Eos, ge bouwd in 1952 bü Pot in Bolnes, is een vrachtboot van 1950 ton, vijf en tachtig meter lang en een dikke twaalf breed. Een dubbele coaster! zegt de bemanning smalend en veel goeds weet zy van dit K. N. S. M.-schlp niet te vertellen. Het is er benauwd en het is er te klein, altyd te warm of altyd te koud, er is geen comfort en het heeft geen model. Staat er een dwarse deining, dan wentelt de Eos zich gracieus van zUn ene zy op zyn andere zij en de bemanning wentelt mee. Vaart hy recht op de golven, dan duikt de boeg diep in het schuimige water, terwyl het achterschip, waarop alle verblyven, meters omhoog vliegt. Een paar tellen later zeilt de voorplecht omhoog en smakt het achterschip de diepte in. Geen ogenblik zit je rustig. De Eos is te lang en te smal, alle woonruimte mitsgaders motoren achterinwie bouwt er nou zo'n schip! Een schip? Een onding! Dit alles zegt de bemanning van de Eos. Maar bemanning is vrouwe lijk en Eos is mannelijk en welke goede vrouw spreekt geen kwaad van de man, die zy lief heeft, uit vrees, dat een ander hem wegkapen zal? Waag het niet iets slechts te zeggen van de Eos! Hy blijkt eensklaps ook goede hoedanigheden rijk. Hij „gaat" gesmeerd, hy is economisch en staat hy zyn man niet in de hevigste storm? Goeie (jonge) ouwe Eos! deren naar de buik van de „dubbe le coaster." Graan en suiker. Olie en metalen buizen, bier en conser ven. biscuits en machines voor Egyp te. Tot motoren en complete auto's toe. Er werd gewerkt, dat het da verde, daar in de Lekhaven, in de gutsende regen. Schuchter liepen wij over de wan kele loopplank. En inderdaad: een stuurman stond te wachten. Het avontuur wa$ begonnen. Die ganse middag heeft men ge laden en de ganse nacht heeft men geladen, by het licht van ontelbare schijnwerpers en met een heidens kabaal. De complete Vrijdag de der tiende heeft men geladen. Je snapt eenvoudig niet wat er allemaal in zo'n 1950 ton gaat en hoe super- vakkundig het verstouwd wordt. Eindeloos bleven de kranen zwaai en. De Eos voer niet uit, deze der tiende. Het werd 's nachts 1 uur eer de ruimen tjokvol waren. Maar een ongeluksdag was het wel. Om kwart voor zes viel de koksmaat van een trap. Een aardig joch, dat zijn eerste reis zou maken. Hij kneusde een paar ribben. De ziekenauto kwam. roe raakt een mens verzeild op deze vrachtboot, die naar de Middellandse Zee vaart? Het ging allemaal nog al eenvou dig. Totaal overwerkt, zei 'n goed willige dokter. Eerst een paar we ken slapen en dan een zeereis! Wij sliepen als op commando. Bijna vier weken lang. Toen kwam de bood schap. dat er op de Eos plaats in overvloed was voor een magere pas sagier. En of mijnheer op 12 Augus tus maar by Hudig en Veder wilde zijn in Rotterdam, zo om een uur of drie, want om vyf uur vertrok de Eos. Wat doet een mens in zo'n geval? Hij neemt zyn bed op en wandelt. Regelrecht naar Rotterdam, naar de Willemskade, waar Hudig en Veder resideert. Daar evenwel geschiedde het on verwachte! Achter een glazen balustrade, stond een aardig jongmens. Toen hij ons zag, had hy onmiddellijk de situatie door. door G. BALLINTIJN Ach, zei hy meewarig. Is u de passagier voor de Eos? Dan heb ik geen leuke boodschap voor u. Hebt u ons telegram niet gekre gen? De Eos gaat Vrijdag pas. Vrij dag de dertiende...... de Eos is er waarschijnlijk niet eens Buiten regende het bakstenen. En daar stonden wy dan. In Rotter dam. Bij Hudig en Veder, scheeps bevrachters. Op de Willemskade. Met aan iedere kant een koffertje en onze hoed beleefd in de hand. Daar stonden wij. Hulpeloos. Een zeeman zonder schip. De onberispelijke dienaar der scheepsbevrachters kreeg kennelijk medelijden. Hij greep een paar tele foons tegelijk en sprak met een paar nummers door elkaar. Eens klaps klaarde zyn gelaat op. De Eos is er! riep hy uit, als of hy dat zo juist hoogst eigenhan dig per telefoon voor elkaar had gebokst. Gaat u maar naar de Lekhaven, daar wacht iemand u wel op wy bogen dankbaar. En togen op weg. De grijze regen in. Wagonladingen. De Eos whs er. Met wijd-gapende ruimen. Er lagen wagonladingen vrachtgoed te wachten. De kranen zwaaiden breeduit en met iedere zwaai verhuisden nieuwe goe- GEEN KHAKI MEER. Volgens „Le Monde" heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie een andere kleur vastgesteld voor de uniformen der landstrijdkrachten. Het khaki heeft afgedaan. De infanteristen krijgen nu een groen pakje. OLIFANTEN. In het Italiaanse plaatsje Mestre liep een circusstoet parade en in die stoet bevonden zich enkele olifanten. Toen de jumbo's bij een vruchtenstalletje kwamen, kon men ze met geen stokslagen bewe gen tot verder gaan. Ze aten eerst het vruchtenstalletje leeg, dat ijlings in de steek gelaten werd door de verkoopster!! COCKTAIL-BAR. In de Gorkistraat in Moskou bevond zich vijftien jaar lang een drukbezochte cocktail-bar Kort geleden was de bar plot seling dicht en vorige week werd ze heropendEr werd alleen nog maar ijs verkocht. Dit als uitvloeisel van een campagne, die te Moskou wordt gevoerd om de ijsverkoop uit te breiden ende drankverkoop te verminderen. SCHRIK. Rondom Lüneburg grepen honderden Duitsers naar de telefoon om te informeren of de atoomoorlog was uitgebroken. Er hing boven de Liineburgerheide een paddestoelvor- mige wolkDe politie kon de mensen geruststellen. Britse militai ren hadden bij een oefening een pracht imitatie van een atoomwolk tot stand gebracht. COMMISSARIS. De politiecommis saris van Campbellton (Verenigde Staten) gaf aan zyn mannen op dracht zorgvuldig de plaatselijke visvijvers te bewaken, omdat er tel kens in die vijvers clandestien werd gevistEnkele dagen later kreeg een hengelaar het eerste proces-ver baalhet was de commissaris. KLEINE MO. Wimbledon-tennis- kampioene miss Mo Conolly werd te San Diego van haar paard geworpen toen een vrachtauto dat beest aan reed. Kleine Mo heeft nu een eis in gediend voor plm. 430.000 gulden schadeloosstelling. Ze brak een been en liep een hersenschudding op. POMPEN. In Barcelona (Spanje) worden thans op drukke verkeers punten wijnpompen geplaatst. Voor 3 peseta spuit de pomp een liter wijn uit. Op een brancard werd de koks maat weggedragen. Met tranen keek hy om naar de Eos, die zijn eerste schip zou zijn geweest. Om acht uur 's avonds zette de hofmeester een nieuwe plunje- zak op de wal. De Eos voer uit i om 1 uur. op de veertiende. Maar de koksmaat was er niet bij. Wel bekome Eet smakelijk! zeggen de officieren van de Eos, als zij de enige ka mer van het schip, de eetzaal, betreden. Daarna bidden zij ernstig en eten. Als zij opstaan van tafel, zeggen zij: Wel bekome! Wij doen hetzelfde. En eten met hen. En hoe! Er wordt ongelooflijk gegeten op de Eos. Een landrot wordt er verlegen bij. Het aardige daarbij is, dat je aan het eten kunt zien, wel ke dag van de week het is. Natuurlijk: iedere dag begint het zelfde: Freek, onvolprezen salonbe- diende, brengt thee met beschuit. Om half negen gaat de bel voor het ontbijt en dan starten we pas goed: fruit. pap. brood met beleg en kof fie. Óm tien uur weer koffie, om elf uur limonade of koude chocola. Om half één diner. Meestal soep, een voorgerecht en dan overeenkomstig de dag van de week: Zondag bloem kool met karbonade. Maandag erw tensoep en daarna runderlapjes met rode kool, Dinsdag bloemkoolsoep, biefstuk, gemengde salade, Woens dag capucijners met toebehoren, ge hakt en bieten, Donderdag soep, vis- schelp, varkensvlees en andijvie en Vrijdag gebakken schol met sla en Zaterdag bruine bonen met spek en toebehoren, gevolgd door runderlap jes met rode kool. Bij alle maaltij den fruit en koffie toe. 's Avonds een warm voorgerecht waar men meer dan ruimschoots zyn maal mee kan doen: gebakken vis met gebakken aardappelen, Ame rican hache, een stamppot van vlees en aardappelen, Labscaws (de be faamde lapskous van onze marine!), een soort haché met gebakken aard appelen er door, en zo gaat het maar voort. Daarna dan brood met beleg en koffie. Het gaat er allemaal in verbijste rende porties in. Wel bekome! HET ENE GAT WERD MET ANDER GESTOPT. „Dame met drie echt genoten" een jaar de cel in. Een vijftal Amsterdamse verdach ten, die in de afgelopen drie jaar voor vele duizenden guldens aan huurkoop artikelen bij winkeliers in Amsterdam hebben gekocht, en daarvan slechts een deel afbetaald, is Dinsdagochtend door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld wegens verduistering en he ling. De eerste verdachte, mevr. M. W. K.-V., die dank zij haar slechte lichamelijke gezondheid niet gedeti neerd was, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De officier had tegen haar twee jaar geëist. Ze had steeds goederen op huurkoopcontract gekocht, deed die goederen meteen aan helers voor een flinke pry's van de hand, betaalde met dat geld af en toe een termijn af en wanneer zij in het nauw geraakte bij die afbetaling, nam ze bij een an dere winkelier weer nieuwe huurkoop goederen op, die ze opnieuw verkocht, waardoor ze de afbetalingen tenmin ste voort kon zetten en aan ook nog geld voor zichzelf overhield. Het be trof steeds dure artikelen, zoals ys- kasten, stofzuigers, pickups, wasma chines, radio's en bromfietsen. Om de handtekening van haar echtgenoot, die niets van deze zaak afwist, te ver krijgen, zocht zij haar toevlucht tot vreemde methoden. Soms wist ze het contract mee naar huis te krygen en tekende het zelf met de naam van haar man. Soms ook nam zy de man van haar vriendin mee, die de valse handtekening plaatste. De tweede hoofdverdachte, de 34- jarige mevr. K. van T.-den O. uit Am sterdam, werd veroordeeld tot één jaar en drie maanden met aftrek. De ze vrouw had voor de rechtbank er kend samen met haar vriendin (de eerste verdachte) de huurkoop arti kelen te hebben ingeslagen en ver kocht, zonder volledige afbetaling. Tegen haar had -de officier twee jaar met aftrek wegens verduistering, meermalen gepleegd, geëist. Haar echtgenoot Joh. van T., hoor de zich veroordelen tot twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar. Hij had erkend met mevr. K. enkele ma len naar de winkels te zyn gegaan en zich daar als haar wettige echtgenoot te hebben uitgegeven. Daarna teken de hy het huurkoopcontract met diens naam. Talloze op deze wijze ver kregen goederen waren in Zijn woning tijdelijk opgeslagen. De eis luidde één jaar met aftrek van voorarrest, waarvan vier maan den voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling. De procuratiehouder van het win- kelmagazyn, waar de beide dames het frootste deel van haar goederen op uurkoopcontracten hadden gekocht, de 34-jarige Haarlemmer T. A. M. G. T., werd vrijgesproken van het ten laste gelegde opzettelijk gelegenheid geven tot het plegen van valsheid in geschrifte. Tegen nem had de officier zes maanden geëist. De laatste ver dachte, de Amsterdamse koopman A. '*V' „ty V? A^VVVVVW^VWiWW^WVVSA Geluksvogel Een Engelse pachter, Dennis Massey, heeft op een inzet van 1,25 gulden in een voetbal- „pool" 750.000 gulden gewon nen. Hij heeft zelf nog nooit in zyn leven gevoetbald. V\**\WVV\*VVN*\iVVVVVVVV Meisje slikte DDT-pillen. Het vierjarig dochtertje van de familie J. Blom, polder Eierland op Texel, is Maandagochtend per spe ciaal een-motorig vliegtuigje naar. het vasteland gebracht en opgeno men in een ziekenhuis te Den Hel der. Het kindje had in een onbe waakt ogenblik een doosje D.D.T.- tabletten weggenomen en er een aan tal van opgegeten. De toestand van het kind was zeer zorgwekkend. Attlee bij Mao Tse Toeng Het hoofd van de Chinese volks republiek, Mao Tse Toeng, heeft Dinsdag in gezelschap van zyn voornaamste adviseurs in het nabij Peking gelegen Tsjing Tsjen Tien een onderhbud met de Britse labour- leider. Clement Attlee, gehad. Het was de eerste maal, dat Mao een ontmbeting met een vooraanstaande Westerse politicus had, sinds hy in 1949 voorzitter van de centrale volksregering werd. J. V., die in één geval als man van de eerste verdachte had gefungeerd en op een contract diens valse naam had geplaatst, waarvoor hy later als beloning f 25 had ontvangen, werd veroordeeld tot vier maanden voor waardelyk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicntstelling. De of ficier had tegen hem zes maanden voorwaardelijk onder toezicht met een proeftijd van drie jaar geëist. Vrijgezellen congres in Grevenbricht. Lezingen en fuifjes. In de Limburgse gemeente Gre venbicht zal van 17 tot en met 21 September a.s. het tweede wereld- vrijgezellencongres worden gehou den. Er is een gevarieerd program ma samengesteld. Grevenbicht zal tijdens het con gres feestelijk worden verlicht en de 26 café's van het ongeveer 2600 in woners tellende dorp zullen worden omgetoverd in bars Hollandse kof fiehuizen, weinstuben, etablisse- ments charmants, enz. De congressisten zullen op 17 September od het gemeentehuis worden begroet door de heer G. Greyn, de gemeente-secretaris van Grevenbicht tevens stichter van het wereld vrijgezellencongres. 's Avonds zal de feesttent worden geopend, waarin de verschillende program mapunten in de komende dagen zul len worden afgewerkt. Op Zaterdag 18 September zullen na een kort woord van de burgemeester van Grevenbicht inleidingen worden ge houden door de heer Greyn en Mary Pos. („Wat zou de wereld zyn zon der vrijgezellen"). Op het programma staan voorts o.m. inleidingen door mr Elias over „Vrijgezel en vrijgezelligheid", Ber nard Verhoeven over „De vrygezel, een levensstaat of een noodlot?" en door de heer J. Hansen over „De moderne Limburgse letterkunde met betrekking tot de vrygezel". Voorts staan er nog een hele se rie folkloristische en andere spelen en wedstryden op het program. Met algemene stemmen werd op het congres van de l.A.A.F. besloten commu nistisch China als lid tot de Internatio nale Athletiek Federatie toe te laten. MENDÈS-FRANCE: WAT NU Ook Foster Dulles vertrouwt op Nationale Vergadering Volgens de „New York Herald Tribune" heeft Churchill bij het gesprek op zijn buiten te Chartwell met Mendès-France geweigerd wyziging te brengen in de houding van Groot-Brjtannië ten aanzien van de E.V.G. Hij stond er op, dat de Franse premier zal pogen het E.V.G.-verdrag in zijn huidige vorm door het Franse parlement te doen aanvaarden. Chur chill zou ook geweigerd hebben over enig alternatief voor de E.V.G. te spreken als bijv. toelating van West-Duitsland tot de Navo. Na zijn terugkomst in Parijs had de Franse premier gisteren een lang durig onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur, Douglas Dillon. De Westduitse industriëlen hebben er bij Bondskanselier Adenauer op aange drongen zijn op eenwording van Europa gerichte politiek voort te zetten. Foster Dulles verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, dat hy bleef hopen dat het Franse parle ment het E.V.G.-verdrag zal ratifice ren. Frankrijk diende zyn grote tra ditie van een op realisme gegrond vest idealisme te volgen. Dan zal het verkiezen, aldus Dulles om het lidmaatschap van de E.V.G. die van Franse oorsprong is te bezegelen boven een afzijdig blyven. In antwoord op vragen naar de houding van de V.S., verwees de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken slechts naar een besluit van het Congres, volgens hetwelk de A- merikaanse regering naar eigen goed dunken de souvereiniteit aan West- Duitsland zou kunnen doen geven, als de E.V.G. niet geratificeerd zou wor den. De sociaal-democratische oppositie leider in West-Duitsland, Ollenhauer, Sir Winston Churchill verwelkomt de Franse premier Pierre Mendès- France op het R.A.F.-vliegveld van Biggin Hill, nadat de Franse staats man daar vanuit Brussel was aan gekomen. Later reden de beide poli tici naar Chartwell voor het voeren van besprekingen. De heer Mendés- France vloog nog dezelfde avond te rug naar Parijs. verklaarde, dat als de Franse natio nale vergadering de E.V.G. zou ver werpen, „wy klaar zullen staan om te trachten tot een nieuwe overeen komst en nieuwe vriendschap met Frankrijk te komen". De Franse óud-premier Pinay heeft een proefperiode van anderhalf jaar voorgesteld voor toepassing van het verdrag. Na deze periode zou men kunnen nagaan in hoeverre het ver drag zou moeten worden gewyzigd. Geen vertrouwenskwestie Het Franse kabinet heeft besloten, dat het in de nationale vergadering niet de vertrouwenskwestie zal stel len naar aanleiding van het E.V.G.- verdrag. Het zal de vergadering la ten stemmen, zoals het haar goed dunkt. Premier Mendès France verklaarde na afloop van de kabinetsvergade ring. dat 28 Augustus gehandhaafd blijft als begindatum voor het debat. De regering zal zich tegen elke mo tie in de nationale vergadering kan ten, welke gericht is op uitstel vaii een besluit aangaande de E.V.G. Mendès France zei, dat het kabi net het Franse compromisvoorstel en het tegenvoorstel der vijf andere E.V.G.-landen punt voor punt had ver geleken. „Mijn collega's waren over het algemeen even teleurgesteld als ik over het feit. dat men te Brussel het Franse standpunt heeft afgewe- „Aether-piraten" gegrepen. In Westerbroek hebben Zondag opsporingsambtenaren van P.T.T., in samenwerking met de Rijkspolitie van Slochteren en met de gemeente politie van Hoogezand, de clande stiene zender „Mexico" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 21-jarige kleermaker K. B. en de 50-jarige J. B.. eveneens kleermaker van beroep, beide te Westerbroek. Dit was de vijfde maal. dat beide „aether-piraten" op heterdaad wer den betrapt. Al eerder waren zij ge grepen, toen zy, b.v. onder de naam „Mona Lisa", clandestiene uitzen dingen bedreven. Het Wereldgebeuren Dictator Het begon zo onbeduidend in Bra ziliëmet een campagne tegen de corruptie en met een journalist, die felle stukjes schreef. Toen volgden er moordaanslagen op die journalist. Het leger bemoeide zich met de kwestie, en president Ge- tulio Vargas legde verklaringen af. Hij meende, dat z'n bewind goed washad hij niet kort tevoren alle arbeiderssalarissen aanmerkelijk verhoogd en was het zijn schuld, dat door een lawine van prijsstijgingen die loonsverhoging op een loonramp begon te gelijken?' Hij meende ook, dat het leger ach ter hem stondwas hij niet de zoon van een generaal en had hn niet zo ongeveer 25 jaar aan een stuk ge regeerd over Brazilië Dat is voor de 71-jarige Vargas al lemaal op een teleurstelling uitgelo pen. Uiteindelijk bleek dezer dagen, dat het leger niet meer achter nem stond en dat de bevolking van Rio de Janeiro heftig tegen het bewind van Vargas was gekant. De ontgoocheling was voor Vargas te groot en hij keerde de hand, die zo vaak een vuurwapen had gehanteerd, tegen zich zelf!! Vermoedelijk zal men Vargas een ding moeten nageven: dat hy levende in een land vol corrup tie zelf niet corrupt was of althans veel minder corrupt dan velen zjjner medestanders. Hij was een zwijgzame man, die zich altyd buiten schandalen wist te houdenmaar helaas verstond zijn directe omgeving die kunst van afzijdigheid niet. Integendeel, zyn vrienden en rela ties bemoeiden zich zo intensief met alle staatszaken, dat ze er grove (fi nanciële) zijde bij sponnen. De staatsvorm in Brazilië is zó, dat er een president is en dat er een aan tal ministers zijn. Die ministers ech ter dragen geen grote verantwoorde lijkheid tegenover het parlement. Ze zijn in de eerste plaats verantwoor delijk aan de president en daarmee is dus in de handen van de president een zeer grote macht geconcentreerd. Vargas heeft dat zelf zo gewild. Toen hij voor het eerst president werd dat was na het verhezen van dc verkiezingen in 1929 en na de daaropvolgende staatsgreep wilde hy van een parlement niets weten. Pas in 1932 slaagde men er in de pre sident te dwingen tot het invoeren van een soort constitutioneel bewind. Er ontstonden toen allerlei moei lijkheden, die voor Vargas aanleiding waren om zich in 1937 opnieuw als dictator op te werpen. De jaren tussen 1940 en 1945 wa ren voor dictators niet gunstig en ook Vargas kreeg toen de wind tegen. Hij werd in 1945 afgezet, maar men liet hem rustig op een landgoed leven en stond zelfs toe, dat hij lid van de constituerende verga dering werd. In 1950 gelukte het hem met steun van de arbeidersparty tot president verkozen te worden, waar na hij een reeks sociale en economi sche maatregelen nam, die het Brazi liaanse volk naar nieuwe welvaart moesten voeren. Er werd een vijf ja ren plan ontwoipen om de energie voorziening op peil te brengen en de industriële productie te verhogen. De financiële moeilijkheden echter stapelden zich op en van het plan kwam weinig terecht. Nu is dan aan het veelbewogen le ven van dictator Vargas een einde gekomen. n zijn kabinet zitten twee minis ters, die een goede kans maken op het presidentschap. De een is de minister van arbeid Joao Goulart, die omstreeks 35 jaar oud is en die de arbeidersbeweging achter zich heeft. De ander is de mi nister van economische zaken en fi nanciën Aranha, die altijd maar weer geprobeerd heeft de eindjes aan el kaar te knopen en daarin onder het bewind van Vargas nooit slaagde. Goulart heeft nogal eens het ver- wyt moeten horen, dat hjj te graag luistert naar de linkse elementen in de arbeidersbeweging. Vooral de buitenlandse geldschie ters van Brazilië waren maar matig met hem ingenomen. Die zien liever Aranha aan het bewind ook al zal het een open vraag zijn of hij de financi ële problemen baas kan!! Overigens betekent het noemen van deze twee namen niet, dat er Êeen andere candidaten zullen zijn. 'ie komen ongetwijfeld opdagen en zij kunnen voor grote verrassingen zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5