Zestigjarige bruiloft gaf aan Kruiningen een muziekkorps Zeeuwse Almanak Op 4 September a.s. een groot festival Bevrijdt U SCHOLIEREN UIT NORTHAMPTON GENIETEN VOLOP VOOR KANKER-SUBCENTRUM IN MIDDELBURG Chefarine „4' doet wonderer Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 E.M.M. BESTAAT 40 JAAR In het vergeelde notulenboek van het Kruiningsc muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" maakte in September 1873 de toenmalige secretaris, de heer D. A. van Noppen, goed wat z\jn voorgangers hadden verzuimd. De eerste zeven jaren na de oprichting was nagelaten om no tulen samen te stellen, doch met een beroep op het geheugen van de eerste leden en met de verkregen medailles als wegwijzers, legde de heer Van Noppen de prille geschiedenis vast van deze vereniging, welke thans op Zaterdag 4 Sopt. a.s. met. een fes- tival haar DO jarig bestaan zal herdenken. Een jubileum, dat waard Is om gevierd te worden. Niet alleen omdat „E.M.M." steeds een grote plaats heeft ingenomen in het vereni gingsleven op Kruiningen, doch niet minder omdat zo kort na de wa tersnoodramp, welke ook deze vereniging zwaar trof, dank zy veler fi nanciële steun, de „muziek" weer in staat is om zich te doen horen. elegenhcld De viering van een zestigjarige bruiloft vormde de aanleiding tot oprichting van de fanfare „EMM". Ongeveer Augustus 1864 leefde in Kruiningen oen paar oude luldies, met name Dignus van Stee en Adri- ana van Stevense, welke in gezeg de maand hun 60 jarig huwelijks feest zouden vieren zo vertelt de toenmalige secretaris, de heer Van Noppen, in de notulen. De gehele bevolking deelde in de feestvreugde, waarby enkele muzikale inwoners zich verenigden om die dag de mu ziek te verzorgen. „De een blies fluit, een tweede cornet piston en een derde klarinet enz. en waarlijk het „ensemble" was nog al aardig". Toen kwam men op het idee een ge zelschap te vorn^en. Onder presidi um van de heer H. C. Baarens vormden de heren C. Steenpoorte, A. Ie Clerq (le Clerq, M. de Jonge, J. v. d. Berge en W. Blok de op richters. De hoofdman van het handboogschuttersgilde, de gezwo rene M. de Jonge deed in een ver gadering van gildebroedershet voorstel enkele aandelen ad vijf gul den te nemen om EMM aan instru menten te helpen. Zijn voorstel vond bijval en zo kon de vereniging be ginnen. In Maart 1865 werd reeds net eerste concert gegeven, dat druk bezocht werd. En sindsdien zjjn er weinig festi viteiten op het dorp geweest, waar aan EMM niet haar medewerking verleende. Vele serenades werden gegeven in 1867 kreeg men als dank voor de serenade aan burge- Advertentie. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor re gelmatig Togal, het middel by uit nemendheid, dat baat waar andere fa len. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en.drog. 0.95, 2.40 en 8.88 meester W. Janssen ter gelegenheid van z\jn zilveren ambtsjubileum, van de burgemeestersvrouw een prachtig vaandel vele concour sen werden bezocht, waarvan in de notulen steeds met grote erkente lijkheid gewaagd wordt over „de royale ontvangst en het vriendelijke onthaal". EEN DAG VOL PECH In sierlyk handschrift gaf dc se cretaris in de notulen enthousiaste verslagen over de onafhankeiyk- heidsfccsten in 1872, een bezoek aan St. Niklaas, en een tocht naar Sta- brouck, waarby onder Putte het as van een wagen brak en de harmo nieleden te voet tot Stabrouck moesten „voortsukkelen". Het was die dag toch een pechdag. Bij terug komst des avonds stona de veld wachter de muzikanten by de in gang van het dorp op te wachten óm namens de burgemeester het verzoek over te brengen. Koning Willem III bij zijn doortocht van Den Haag naar Vlissingen aan het station Kruiningen te verwelkomen. „Een gedeelte" der leden met de president aan het hoofd, zo vertel len de notulen, bpgaf zich met liet bestuur naar het station, doch de trein stoomde snel voorbij. „De boel was dus in het water gevallen". Het bleek echter bij terugkomst vau de koning, dat hy liet toch had opge merkt, want langzaam reed de trèin terwijl de koning de aanwezigen minzaam groette. En dan de belevenissen bij het bezoek aan Brussel in 1880 met „on beschofte koetsiers, onbeleefde kof fiehuisknechten en beleefde buffet- juffrouwtjes", de over 't algemeen kalme stemming onder de leden en „het kranig nachtverblijf waar van door sommigen van het gezel schap een zeer spaarzaam gebruik werd gemaakt". Er werden een paar nummertjes op het festival gespeeld, doch het concert op de ex positie kon niet doorgaan, omdat dit abusievelijk op twee dagen later was gesteld! EEN OUDE GETROUWE Tot zover een greep uit de notu len. De huidige penningmeester, de VAN ifVlf1 TOT inlijf <L Het nieuwe gemeentehuis-postkan-1 niets liever willen zijn dan scholier in toor-politiebureau te Bruinisse, dat een nag of tien geleden officieel in gebruik werd genomen, begint lang zamerhand op volle toeren te draai en. Vorige week werd het postkan toor verhuisd. De telefoondienst biyft echter in blijde verwachting van de automatisering voorlopig nog gevestigd in het noodgebouwtje in de jorte Ring. Ook de cel van het poli tiebureau is dezer dagen ingewijd en wel door een- arbeider, die te veel aan Bacchus had geofferd en daar een kwade dronk van had overgehouden. VACANTIE. Wanneer ons, zoals een oud versie zegt, „de jongenskiel nog om de schouders zou glijden", zouden w\j EEN GOED IDEE! Een wel bijzonder lofwaardig initi atief is' dezer dagen genomen in IJzendijke en het is alleen maar to betreuren, dat het door deze gemeen te geopperde voorstel niet spontaan navolging heeft gevonden. In IJzendijke namelijk is men Dins- dag per speciale bus naar Groede ge trokken; een dertigtal inwoners van de eerste gemeente wilde wel eens zien, wat men in die andere Zeeuwsch- Vlaamsc gemeente op toeristisch ge bied te bieden had en in de eerste plaats ging het uiteraard om de expo sitie van Oost Aziatische kunst in het gemeentehuis. Nu was het de bedoe ling, dat gedurende het verblijf van de IJzendijkenaren in Groede, de Groedenaren per zelfde bus naar IJzendijke zouden tijgen om aldaar de bezienswaardigheden in ogenschouw te nemen. Helaas was er in Groede geen ani mo. Helpas, want dit idee is naar on ze mening een voortreffelijk idee en het plan is zelfs voor uitbreiding vatbaar! Want waarom zouden de in woners van Sluis niet eens in IJzen dijke gaan kijken; die van Aarden- burg in Groede, en zo vervolgens! Een vruchtbare en alleszins belang wekkende wisselwerking zou op die manier kunnen ontstaan! Zonder meer komt men er zelden toe om in de eigen streek „een dagje (of een middagje) er op uit te trek ken", terwijl toch in de eigen streek veelal voldoende bezienswaardigs te vinden is! De veelal moeilijke verbin- dingen spreken hier bovendien een woordje mee en wanneer men nu spe ciale reisjes, die niet kostbaar behoe ven te zijn, in onderling overleg kan organiseren, wel, waarom zou men van die gelegenheid geen gebruik makenf Zou alsnog van IJzendijke de Vic torie kunnen beginnent. Sint Philipsland. Daar zijn namelyk de vacanties van beide scholen met een week verlengd, omdat de school nog niet geheel klaar is. Op 1 Septem ber zal met frisse moed in een nieuw gebouw met de lessen een aanvang worden gemaakt. ZUIGELINGEN. De Axelselse zuigelingen zullen wel varen by het veertigjarig bestaan van het Groene Kruis aldaar. Er zal na melyk ter gelegenheid van dit jubi leum een bazar worden georganiseerd waarvan de opbrengst zal worden ge bruikt voor de aanschaf van meubi lair en de verzorging van het inte rieur van het in aanbouw zynde con sultatiegebouw voor zuigelingen. Men verwacht, dat het gebouw medio Sep tember gereed zal zyn. De heer Van G. uit Colijnsplaat heeft een zware pijp gerookt tijdens een „botertocht" via het grensstati on Putte, die hy maakte met een col lega uit Wouw. Met 200 kilo boter achter de rugleuningen en tussen de zittingen van hun auto arriveerden zij b\j de grenspost, waar een doua nier met een fijne neus er in letterlij ke zin „lucht van kreeg". De heren zyn te Roosendaal achter slot en grendel gezet. OP REIS. Een aardiger verhaal is dat van dominee Kloosterman uit Kloetinge, die met jongens en meisjes van tien tot veertien jaar uit zijn gemeente een fietstocht organiseerde. Met een dertigtal enthousiasten vertrok de dominee Maandag naar Hoedekens- kerke, waar hij met zijn schaapjes werd overgezet naar Terneuzen. Hier werd een oezoek aan de markt ge bracht en werden vele hongerige ma gen gestild. Via Perkpolder werd de terugreis aanvaard en moe maar vol daan arriveerde men om half acht weer in Kloetinge. Doe een Kroschen-knur. Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. By talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bytyds Kruschen neemt. Met Kru- schen's zes minerale zouten brengt de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kru schen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking onder vindt ge dan al gauw. heer J. de Jonge, die reeds 62 jaar lid is en 30 jaar deel uitmaakt van het bestuur, weet ook nog veel te vertellen over de geschiedenis van „EMM". Over de ups and downs welke het korps meemaakte. Er waren wel eens periodes, dat het de vereniging minder voorspoedig ging doordat meerdere leden niet op de repetities kwamen. Er bleef echter altyd een kern van getrouwen, die de zaak by elkaar hielden. Zij hadden iets voor de muziek over, zoals de heer Lybaart, die elke Zaterdag zo mer en winter, van Krabbendyke kwam lopen om te repeteren. Tussen 1914 en 1918 en ook tndens de tweede wereldoorlog neeft „EMM" haar arbeid geruime tyd festaakt. Na de bevrijding werd de anfare omgezet in een harmonie. In 1919 was „EMM" reeds tot de Zeeuwse bond toegetreden, waarby men het in de loop der jaren tot de eerste afdeling heeft gebracht. ZYVARE SLAGEN Ee watersnoodramp bracht de muziekvereniging zware slagen toe. Het grootste deel van de instrumen ten ging verloren en het vaandel dat straks tydens het festival zal worden meegedragen, Is ook door het zoute water bedorven. Dankzij belangrijke giften van het Zwitser se Rode Kruis en Luit Gen. de Bruyne, oud-commandant van de Mariniers, zUn thans byna alle in strumenten vernieuwd. In Januari jl. werden de repetities hervat. Al leen de signaalafdeling kon nog niet beginnen. Het tegenwoordige bestuur, be staande uit dokter J. Nieuwenhuij- se, voorzitter, notaris J. J. van Dij- ke. vice-voorzitter, C. J. Karc'se, secretaris. J. de Jonge, penning meester. M. van Nieuwenhurjzen Dz en de commissarissen M. J. le Clercq. H. C. Baarens en J. Krijger hebben terecht gemeend het 90-ja- rig bestaan, niet onopgemerkt voor bij te moeten laten gaan. FESTIVAL Het Zaterdag 4 September te or ganiseren festival kan immers ook Voor de liefhebbers van de typisch-Engelse gezien worden als een teken van herstel van deze zwaar getroffen gemeente. Reeds hebben zich twaalf verenigingen uit Zuid-Beveland en O.Z. Vlaanderen voor dit festyn aangemeld, terwijl ook nog deelne ming uit Apeldoorn wordt verwacht. Dos middags om 1 uur zullen de besturen door B. en W. ten gemeen- huize worden ontvangen, waarna des middags en des avonds concer ten zullen worden gegeven. Het feest zal te ca. 11 uur besloten wor den met een vuurwerk op de Markt. MET VACANTIE IN ZEELAND 13-jarige Michael Derry gaf zijn eerste internationale pianoconcert „Wy maken de eerste trip altyd naar Zeeland", zegt mr. Douglas Young, Master-in-charge of 1 st forms van de Northampton Grammar School. Met zestien jongens, twee masters en een van de ouders van de jongens vertoeft hij thans in het Badhotel in Domburg. Mr. Young is waarlijk geen onbeken de in deze provincie. Twee jaar geleden was hij in Domburg, vier jaar terug in Middelburg en als het gezelschap volgende week naar Nymegen gaat, behoudt het de bes te herinneringen aan dit gewest. „Wat jammer toch, dat de boot niet meer rechtstreeks van Flushing naar Harwich vaart", aldus deze Engelse paedagoog, die op voortreffelyke, rustige wijze zyn groep juniors rondleidt. „Er zouden er veel meer komen," valt een van de masters hem bij. „Veel liever dan een dure vacantie in Brighton door te brengen, zouden tal van Engelsen naar Nederland en Zeeland in het bijzonder komen, als zy maar wistent hoe goedkoop en prettig het hier is". De reis naar Domburg was overi gens wel vermoeiend geweest. Van Hoek van Holland met de bus naar Zeeland in één ruk door né. de boot- en de treinreis in Engeland, verg de heel wat van het uithoudingsver mogen. M,aar het leed was al vergeten, toen zy gisteren door de bode, de heer Muller, door het prachtige stad huis van Middelburg rond geleid wer den. Het blijkt dan, dat de juniors van de Grammar School in Northamp ton van 12 en 13 jaar hun eerste toch; in het buitenland, altyd naar Zeeland maken, vanwaar uit zy andere delen van het land bezoeken. In totaal telt de school een 700 leerlingen maar op oudere leeftyd zyn zy in de gelegen heid alleen hun vacantietochten te maken. Voor de juniors is mr. Young de aangewezen onderwijzer. Het valt op, hoe ordeiyk en behoorlijk deze jongens zich gedragen. Ofschoon zij allen omstreeks 12 en 13 jaar oud zyn, bewegen zij zich correct en rus tig in het stadhuis, de bekende cap van de Engelse scholier in de hand. Belangstellend met vragen over wat hun aandacht trekt, vormen zij een welhaast ideaal gezelschap om rond te leiden. Wat hen wel het meeste interes seert in Zeeland? Dat is in het byzonder de kleder dracht en de wijze, waarop de ryke tradities hier nog leven. Het zou jam mer zyn, vinden ze, als dit alles uit- stiei f Veilig voelen zij zich niet bepaald in het Hollandse verkeer. En de snel heid, waarmede zij met de bus van Rotterdam naar Domburg kwamen, vonden zij, naar jongens aard, „mach tig mooi". Behalve de tochten in Zeeland staan er ook andere trips op het programma. Van hier uit gaat het naar Antwerpen en van Nijmegen willen zij een tocht over de Duitse grens maken. Dan zijn zy in drie lan den geweest en hebben zo volop ge profiteerd van hun trip „abroad''. begroet wordt, dat elders in het Zui den van Europa bijv. stormen van geestdrift zou verwekken. Maar Michael, die regelmatig voor de B.B.C. optreedt en zijn vacantie onderbreekt om in de televisie-studio een concert te geven, vindt liet alle maal maar heel gewoon. „O, hy is wel eens wat zenuwachtig voor de te levisie", zegt een van ae masters. Maar dat moet men maar aannemen, want het fantastische gemak, waar mede deze jeugdige pianist uit het hoofd Chopin vertolkt met daarna een warm-melodieuse eigen compo- „Miniatuur" op 31 Augustus in dienst van kankerbestrijding Dinsdag 31 Augustus a.s., de ver staan van de kankerbestrijding. De netto-opbrengst van die dag is na melijk bestemd voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding. Naar wy vernemen, zal dit geld gebruikt worden voor de aankleding van het binnen afzien bare tyd in Middelburg te vestigen kankersubcentrum. Zoals bekend, zal dit centrum in de in aanbouw zynde uitbreiding van het Gasthuis worden onderge bracht. De apparatuur wordt door het fonds zelf bekostigd, maar de afdeling Middelburg heeft op zich TEGEN PUNEN <n GRIEP. 20T ABLETTEN 85 et Jeugdig talent Na de rondtocht door het stadhuis wordt een plaats gevonden in een der restaurants in het centrum van Middelburg. Even later zit de 13-jarige Michael Derry achter de piano. Met een ver bluffende virtuositeit speelt deze jon gen Chopin eneen eigen compo sitie. „Het eerste internationale con cert van Michael", zegt mr. Young laconiek. Allen lachen en het is de typisch Engelse nuchterheid, zou men toast zeggen, waarmede een optreden De dertienjarige Michael Derry toon de zich een wel zeer begaafd pia/nisi tijdens zyn „eerste internationale op treden" in Middelburg. Hy is een vat de scholieren van de Northampton r„„.. Jravmiar School, die thans genieten naar Zeeland, zegt mr. Young, een van hun vacantie in Zeeland. 1 traditie, die blijkbaar best bevalt sitie, verraadt een beheersing en een talent, dat mén waarlijk zeldzaam moet noemen. Televisie Is populair in Engeland, waar millioenen regelma tig aan hun toestel de uitzendingen van de B.B.C., volgen. Even populair als de sport, waarover de conversatie (natuurlijk) gaat. Zy weten precies waarover de strijd ontbrand is in de Hollandse voetbalwereld. Doch de gewone voetbalproblemen - professionalisme of amateurisme - zijn voor Engeland niet nieuw neer. Zó zyn deze Engelse jongens op va kantie in Zeeland. Onder goede lei- ling, met een open oog voor wat Ne- lerland aan aantrekkeiyks weet te üeden, waarderend in het byzonder ok de gastvrijheid en de prettige penheid van ae Zeeuwse bevolking. )e eerste trip voor de juniors van de Northampton Grammar School voert f genomen te zorgen voor de verdere nrichting. Voor dit doel zal tevens op 2 September a.s. een huis-aan- huls-eollecte in Middelburg worden gehouden. Voorts zal de Stichting „Nieuw Walcheren" Donderdag op het mi niatuur ongeveer 60 jeugdige inva liden ontvangen, die deze dag Wal cheren bezoeken. De xinderen van de Vereniging „Kinderzorg" te Mid delburg werden reeds in de gelegen heid gesteld „Miniatuur Walcheren" te bezoeken. Zy kwamen er enthou siast vandaan en „Nieuw Walche ren" zal voor hen nogmaals een be zoek arrangeren, thans by avond. Tenslotte zal de Stichting „Nieuw Walcheren" een uitnodiging richten tot het zeehospitium „Zonneveld" in Oostkapelle, teneinde ook een aan tal ,van de daar vertoevende kinde ren van de miniatuur .te laten ge nieten. Reorganisatie bij dienst I. en A. in Zeeuwsch-Vlaanderen Teneinde de frauduleuze in- en uit voer zo efficient mogelijk te kunnen bestrijden, zal per 1 September a.s. de Dienst der Invoerrechten en Ac cijnzen van Zeeuwsch-Vlaanderen, met name de velddienst worden ge reorganiseerd. Overgegaan wordt tot de vorming van twee secties, waar van één te Oostburg en één te AxeL De sectie Sas van Gent zal derhalve als zodanig /ervallen. In Oostburg en Axel zal tevens een centrale veld- dienstpost worden gevestigd. Myxomatose op Noord-Beveland Thans is ook de beruchte koniinen- ziekte myxomatose in Noord-Beve land geconstateerd. Tot dusver zijn minstens negen gevallen waargeno men, nl. vijf te Kamperland, tweë te Wissekerke, een te Kortgene en een te Kats. Van Colynsplaat zyn nog geen ziektegevallen gemeld. Het be treffen hier gevallen by tamme konij nen. De heer C. J. Hoek, veearts te Kortgene. deelde ons mede, dat hy momenteel druk bezig is in te enten. Met geen mogelijkheid kan momen teel nog vastgesteld worden, in welke mate deze ziekte zich op Noord-Beve land zal uitbreiden. Tot dusver heb ben zij nog geen meldingen ontvan gen, dat de wilde konijnen in de dui nen te Kamperland eveneens door de ze ziekte zyn aangetast. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 9—Z4 uur, muziek kiosk: Con cert „ONDA", (Middelburg), 20 uur; Electro: „Strassenbekanntschaft", (18 jr.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „t Begon in Shanghai" (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Levend begraven" (14 Jr.), 20 uur; Stedelijk Museum: Schilderij ententoonstelling Constantin Guys, 10 —17 en 19—21 uur. GOES. Vandaag Grand: „De koning der Zuid zee" (14 jr.), 20 uur. BRO UWERSHAVEN. Vandaag Stadhuis: Schilderijententoon stelling (Haagse school). IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen expositie „NederlandWaterland". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis. Tentoonstel ling Delfts aardewerk. AARDENBURG. Vandaag St. Baafskerk: Schilderijen- expositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2