PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Vargas pleegt zelfmoord na besluit tot aftreden Goede appel- en perenoogst met hoge prijzen verwacht BILT AMERIKAANS KAPITEIN LIJDT AAN GEHEUGENVERLIES GISTERAVOND 00K STOFFELIJKE RESTEN AANGETROFFEN 197e Jaargang-No. 199 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinttjn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223k Oostburg. Finlandstr 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 25 CRISIS IN BRAZILIË Kabinet dient ontslag in bij zijn opvolger President Vargas van Brazilië heeft gisteren zelfmoord gepleegd, kort nadat hy op aandrang van luchtmacht en het leger besloten had af te tre den. Hy schoot zich in het presidentiële paleis met een revolver door het hart. In een briefje, dat hij achterliet, verklaarde Vargas het diep te be treuren, dat hij niet meer voor de minder bedeelden deed, zoals hij zo gaar ne gewenst had. Voorts heeft hij een politiek testament nagelaten, waarin wordt gezegd, dat zekere buiten- en binnenlandse groepen het land hebben willen beroven. Deze groepen hadden zich bovendien gekeerd tegen verho ging van de minimum lonen. Zyn opvolger is vice-president Cafe Filho, die in het Laranjeiras-paleis tijdens een plechtigheid het presidentschap op zich nam. Het Braziliaanse kabinet heeft zijn ontslag ingediend bij de nieuwe president. In een radiotoespraak verklaarde Filho, dat hg de politiek van Vargas tot verhoging van de levensstandaard van de arbeiders zal voortzetten, Hij deed een beroep op het volk de poli tieke meningsverschillen te vergeten en hulde te bewijzen aan de overleden president voor hetgeen hij voor het volk heeft gedaan. Getulio Vargas ..het einde was een revolverschot. Op de ladder Kort geleden zijn uit het Haagse Huis van. Bewaring een paar gedetineerden ontsnapt. Dat nu op zich zelf is niets bijzonders, want gedetineerden plegen allen naar de vrijheid te haken en als bij enkelen van hen de vrijheidsdrang te sterk wordt, doen zich ontsnappmgen voor. Wel bijzonder was, dat een paar Haagse-journalisten enkele dagen later een sehuifladder opnamen en daarmee langs de huis-van-bewa- ring-muur gingen jongleren. Ze meenden, dat ze wel spoedig ver jaagd zouden worden, maar dat ge beurde niet. Er was geen bewaking aan de buitenzijde en op dat ogenblik even min aan de bin nenzijde van de muur. Ze schoven de ladder uit, ze wierpen een kwartier lang nieuwsgierige blikken op een gevangenisbinnenplaats, ze stelden vast, dat ze gemakkelijk een touw konden toewerpen aan een gedeti neerde (ofschoon ze geen gedetineer de zagen) en later schreven ze in de Haagse Courant een nogal on- standig verhaal over hun ladder- avontuur. Het is wel aardig bedachtvan die journalisten om met een sehuif ladder grapjes uit te halen bij een gevangenismuur. Maar is het nu zo gek, dat er om onze huizen van be waring en onze gevangenissen zo weinig bewaking is? Laat men dat toch vooral niet me nen. In dit goede land is het tot nog toe zó geweest, dat men niet alle ge vangenissen en huizen van bewaring behoefde te omgeven met wachtto ren-muren, waarop gewapenden dag en nacht op post stonden. Men kon het hier gemoedelijker af en dat deed deugd, want het bracht de misdadigheid in een wat minder beklemmende sfeer dan in de landen van de gevangenis opstanden, van de massale ontsnap pingen, van de traangasaanvallen, van de nachtelijke schijnwerpers enz. En al was er in Nederland een Ger- rit de Stotteraar, die telkens weer wegliep en al werd er wel eens ge pleit voor een straffere bewaking, het ging en het gaat werkelijk wel met de bewaking van de gevangenen in Nederland. Wat willen deze Haag se ladder-journalisten eigenlijk? Dat men in hun ladder-avontuur aanlei ding zou vinden om het bewakings personeel te verdubbelen en dat men huizen van bewaring zou bouwen met ringmuren, wachttorens, prik keldraad en schildwachten?? Ach. kom, ons goede landje zou er een van zijn charmes door verliezen. Zolang het niet erger wordt met de ontsnappingen, moet daartegen toch ernstig bezwaar gemaakt wor den. Alle ladder-waarschuwingen ten SPtjtü Men verwacht in regeringskringen, dat Filho een kabinet zal vormen op brede basis, zoals dit van militaire zijde werd verlangd. Brigade-gene raal Eduardo Gomes is benoemd tot minister van luchtvaart. Hy is voor zitter van de Braziliaans-Amerikaan se militaire commissie. Volgens het bureau van de presi dent Heeft Vargas voor zijn drama tisch einde met de ministers de poli tieke en militaire situatie van het land besproken. Met volledige in stemming van het kabinet besloot Vargas verlof te vragen en zijn be voegdheden over te dragen aan zijn wettige plaatsvervanger. Voorwaarde was, dat de orde werd gehandhaafd en de constitutionele bevoegdheden zouden worden geëerbiedigd, terwijl de opperofficieren de voor de natie plechtig aangegane verplichtingen moesten naleven. Vargas is 71 jaar oud geworden. Zijn zoon zou de eerste geweest zijn, die het ontzielde lichaam vond. Maar volgens andere berichten was een lid van de staf van Vargas in de kamer, toen de president zich van het leven beroofde. Niemand had dit drama tische einde verwacht. Relletjes Op verschillende plaatsen in Brazi lië zijn gisteren ernstige ongeregeld heden uitgebroken In Kio de Janeiro drongen aanhangers van Vargas het gebouw van de nationale democra tische unie binnen, waar zij de in boedel vernielden. Ook werden num mers van de „Tribuna da Imprensa" uit de kiosken gehaald en verbrand. Dit is het blad van Carlos Lacerda, op wie naar gemeld, op 5 Aug. een aanslag werd gepleegd, hetgeen de aanleiding was tot de huidige crisis. Te Belo Horizcnte, 300 km ten N. van Rio de Janeiro, werd het Ameri kaanse consulaat aangevallen. Ver moed wordt, dat deze actie voort vloeit uit de uitlating van Vargas, dat hij gehinderd werd door „internatio nale krachten". De militaire politie slaagde er in de indringers te ver spreiden. Clandestien over Duitse grens Politie en medici te Enschede trachten sedert 29 Juli jl de identiteit vast te stellen van een Amerikaan, die in de vroege ochtend van die dag zonder papieren en in burgerkleren was aangetroffen op het H. J. van Heekplein te Enschede. De man, die aan geheugenverlies lijdt, beweert kapitein te zyn geweest by de Amerikaanse luchtmacht. Op tot nu toe onopgehelderde wyze is hij (hy zegt David Samuel Rollins te heten), in Enschede terechtgekomen. Er zijn sterke aanwijzingen, dat hij vorige maand uit Duitsland komende, een poging heeft gedaan clandestien de gréns te passeren, waarby hy echter door de Koninklijke Marechaussee is teruggewezen. Rollins is in de oorlog zwaar ge wond geweest aan zijn hoofd, waar van de vervorming van zijn schedel nog blijk geeft. Hg zegt, geboren te zijn op 9 September 1922 te New Londen in de staat Connecticut. Hij zou wonen in Washington (D.C.) George Town, Bronx 63. Toen hij in 1950 met vacantie in Nederland was heeft Rollins kennis gemaakt met een Nederlands meis je Maria (Mary) van Houten met wie hij in Amerika is getrouwd. In 1941 kreeg hrj zijn opleiding in het militaire centrum West Point. Twee jaar later was hij le luitenant en in 1949 werd hij kapitein. In de oorlog maakte Rollins deel uit van de be manning van een bommenwerper. Hij was ingedeeld by de 365 groep jachtbommenwerpers, welke was gestationneerd in Paggton in De vonshire (Eng.). Hij nam deel aan de strijd in de lucht boven Frankryk, maar schijnt boven Nederland te zyn neergescho ten. Tijdens zyn krijgsgevangen schap hebben de Duitsers tegen wie hij een grenzeloze haat koestert, de woorden „so ergeht es U.S.A. mord- brenner und gansterpiloten" op zijn rug getatoueerd. Enkele uren nadat Rolling in Enschede werd aangetroffen is hy naar het R.K. Ziekenhuis overge bracht. De artsen vermoeden, dat de naam en andere gegevens, die Rollins opgeeft, onjuist zijn. daar zy hebben geconstateerd dat hij aan geheugenverlies lijdt. Vermoed wordt dat hy door de herinneringen aan de oorlog opnieuw een inzin king heeft gekregen. Sowjet-Protest in Washington Inzake het overlopen van Rastworof De Sowjet-Unie heeft ln een nota geprotesteerd tegen het aandeel, dat Amerika heeft gehad in het overlo pen op 24 Januari te Tokio van de Russische spion in het Verre Oosten Joeri Rastworof. Het belangrijkste punt was. dat Amerikaanse agente' door Rastwo rof ovei te halen afvallig te worden, erkende normen van internationaal recht hadden geschonden. Overstromingen in India. De Jongste overstromingen in In dia zijn de rampzaligste geweest sinds 20 jaar. Een gebied tweemaal zo groot als België werd over stroomd. De Indiase minister van binnen landse zaken, dr Katdjoe, heeft Dinsdag in het parlement medege deeld. 'dat volgens de tot dusver verzamelde gegevens. 56 mensen zijn omgekomen. 50 stuks vee verdronk, 17.000 gezinnen zijn dakloos. Getroffen werden de gebieden As sam, Bihar, West-Bengalen en de Verenigde Provincies. De stoffelijke resten van een van de passagiers en verscheidene wrakstuk ken van de „Willem Bontekoe" wer den Maandagavond laat door de loods boot ,J3ettatrix" in IJ muiden aan l-and gebracht. Koningin Juliana heeft veel plezier De tocht van de „Agamemnon" De Koninklijke gasten van de „Agamemnon" hebben Dinsdag ge- picnict bij de ruines van Olympia, waar 2500 jaar geleden de Olympi- sche spelen in een stadion met 40.000 toeschouwers werden gehouden. De hoge gasten van het Griekse koningspaar waren nabij Katakolon, op de Peloponnesus, aan land gegaan, vanwaar zij met bussen naar Olym pia reden. Na de picnic gingen de vrolijk geklede gasten terug naar Katakolon' om te zwemmen en te vissen. Koning Paul en Koningin Frede- rika hebben een oplossing gevonden voor het probleem van de tafelschik king aan het noenmaal en het diner. De vrouwelijke leden van het gezel schap trekken lootjes voor hun plaats aan de lunch, de mannen voor hun plaats aan het diner. Na het zwemmen in Katakolon gin gen de gasten weer aan boord en zet te de Agamemnon koers naar Kreta. De gasten zeiden, dat Prins Bern- hard, die een grote filmcamera bij zich had, er het meest als een „be roepsfotograaf" uitzag. Koningin Juliana, zeide, dat zij ver rukt was over de heerlijke tocht. Hoge prijzen in de Staatsloterij In de 524e staatsloterij zyn Dins dag in de vierde klasse, zesde lyst, drie hoge prijzen uitgeloot. De f 50.000 viel op no. 19589, de f 15.000 op no. 4433, en de f 10.000 op no. 18053. NA DE VLIEGRAMP Plaats van wrak bepaald Volgens de heer Sillevis, die om kwart voor elf gisteravond aan boord van de sleepboot „Noord Holland*' in IJmiiiden terugkeerde, heeft hy met vry grote nauwkeurigheid de plaats, waar de „Willem Bontekoe" ligt, kunnen vaststellen. Zeer grote hoeveelheden van de inrichting van de kajuit zijn over een oppervlakte van bijna een vierkante km. aangetroffen en opgevist. Voorts heeft de „Noord Holland" ook stoffelyke resten aangetroffen en aan boord genomen. In het Umuidense ziekenhuis zouden twee K.L.M.-artsen en dr J. Zeldenrust, een politiedeskundige, trachten deze stoffelyke res ten te identificeren. Vanmorgen zou men wederom uitvaren naar de door de heer Sillevis aangegeven plaats en de bergings werkzaamheden voortzetten. Dan zal ook gepoogd worden de ligging van het wrak op de bodem van de Noord zee precies vast te stellen en indien dat is geschied, gedeelten van het wrak boven water brengen. Het Groningse kustvaartuig Medusa heeft gistermiddag ter hoogte van Kam perduin een circa twee meter lang stuk aluminimum aangetroffen, dal waarschijnlijk ook van de „Willem Bontekoe" afkomstig is. Hr. Ms. fre gat „Wolf" vertrok gistermiddag uit Den Helder om te trachten door mid del van het asdic-apparaat het wrak te localiseren. Eveneens wordt aan dit opsporingswerk deelgenomen door de marineschepen Hr. Ms. mijnenve gers Volkerak" en „Hollands Diep". Duikers bevinden zich aan boord van Hr. Ms. zeesleepboot „Orkaan". Gis teravond hadden de schepen nog een spoor van het wrak gevonden. WINTERFRU1T HEEFT ZON NODIG. Hagel vernielde vijf millioen kg hard fruit Voor de Zeeuwse fruitkwekers, nier bedrijven door de hagelschade zijn getroffen naar schatting gingen 5 millioen kilogram appels en pe ren verloren, terwijl ongeveer 1 millioen kilogram sterk in waarde is gedaald is het een hard gelag om thans hun collega's te zien oogsten. Hoewel geen topjaar te verwachten is, ziet het er naar uit, dat de appel- oogst goed zal zijn. Ook de perenoogst, hoewel iets minder, zal bevredi gend zyn. Daarbij verloopt tot dusver de afzet uitstekend met vooral voor de appels zeer goede prijzen. Er is veel vraag uit België en Duitsland, waardoor de laatste dagen de goede prijzen verder zyn gestegen. Wan neer de exportmogelijkheden voor het winterfruit gunstig biyven, be looft het daarom voor de Zeeuwse kwekers een goed jaar te worden. In de Zeeuwse fruitboomgaarden wordt thans de oogst binnengehaald. (Foto P.Z.C.J •nÊmMi Bg de appels hebben enkele ras sen als Cox's en James Grieve wel een abnormaal sterke ruimte te zien gegeven, terwijl de goudreinetten plaatselijk beurtjaarverschijnselen vertoonden, doch over het algemeen blijven ook voor de winterappels de vooruitzichten gunstig. Het feit dat er reeds voor rond 30 cent per kg op het hout is verkocht is wel licht een voorteken dat ook de prij zen goed zullen zijn. De neren neb ben ook zwaar geruid, doch gemid deld is hiervan nog een vrij goede oogst te venvachten. Daarentegen hebben de pruimen het dit jaar lelijk laten zitten. De vruehtzetting was reeds niet al te goed, waarna de regen en de weinige zonneschijn er toe hebben feleid, dat de oogst niet meer dan 0% van normaal zal zijn. De goe de prijzen hebben echter weer veel goedgemaakt, al zullen deze het ver lies niet volledig kunnen compense ren. Intussen heeft de fruitteelt toch ook sterk te lijden van het slechte weer. De bladstand is over het al gemeen goed, doch door het gebrek aan voldoende zonnewarmte valt de kleur van het fruit tegen, terwijl de grootte van de vruchten hierdoor eveneens ongunstig wordt beïn vloed. De pluk en de ziektebestrij ding wordt ook bemoeilykt door de vele regenval. Het is daarbij nog een geluk, dat er niet veel schurft voorkomt, zodat het aantal bespui tingen beperkt kan blijven. Voor het herfst- en winterfruit is het slechts te hopen, dat de ko mende weken nog wat zon zullen brengen, waardoor de kleur kan bij komen en de vruchten nog wat kun nen uitgroeien- Voor de bramen is een zeer matige oogst te wachten, waarbij de vruchten ook weer door de weersomstandigheden slecht rijpen. Het verhaal over het slechte weer dreigt eentonig te worden. Maar ook de groenteteelt kunnen van het gebrek aan zon en het teveel aan regen meespreken. De producten zyn veel later aan de markt dan normaal, terwijl bijv. bonen een veel lagere kilo-opbrengst geven. Met uitzondering van komkommers en sla, waarvoor als gevolg van de koude weinig vraag is, worden ech ter zeer goede prijzen voor de groen ten betaald, zodat de telers toch tevreden kunnen zijn. Ondanks de tegenslagen, kan dus mede door de goede pry'zer. tot dus ver van een vrij gunstig jaar voor de tuinbouw worden gesproken. President-directeur Aler komt van. morgen op Schiphol aan. De Britse verzekeringsmarkt is voor een bedrag van 600.000 dollar bg de ramp betrokken. T elegrafist Naar aanleiding van suggesties, als zou de telegrafist Van Aggelen tijdens de ramp niet op zyn plaats hebben gezeten om contact te hou den met Schiphol, heeft de KLM-pers- dienst ons o.m. het volgende medege deeld: In de zomer van 1952 is de KLM er toe overgegaan alle Europe se diensten uitsluitend te vliegen met behulp van radiotelefonie^ dus zonder telegrafist. In Novemberv1953 is een proef genomen met één tele grafist op de Noordatlantlsche dien sten. De proef is dermate goed beval len. dat men in Juni 1954 definitief is overgegaan met het vliegen met één telegrafist op de Noordatlanti- sche diensten, benalve de met DC-4- toestellen uitgevoerde diensten en die via Santa Maria. Op de Noordatlantlsche dienst is thans voor het gehele luchtverkeer (dus niet alleen voor de KLM, doch ook voor de overige luchtvaartmaat schappijen) de radio-telefonie hét pri maire systeem voor communicatie. Dit betekent, dat de telegrafist alleen in actie komto tussen Prestwick resp. Shannon en Gander en wel als hij twee h drie uur uit de kust is, waar door hij tijdens 'n vlucht Amsterdam- New York of omgekeerd zeven h acht uur werktijd heeft. Volgens de KLM persdienst is het vrijwel zeker, dat bg het ongeluk met de „Willem Bontekoe" tussen Shan non en Amsterdam de telegrafist niet aan het werk is geweest en dat de communicatie telefonisch door de vliegers is onderhouden. Paraat voor de oorlossuroductie Het hoofd van de Amerikaanse dienst voor mobilisatie voor de verdediging Arthur Flemming, heeft Dinsdag de uitvoering van een nieuw plan ge last, dat beoogt de Amerikaanse in dustrie voortdurend paraat te hou den voor snelle overschakeling op een totale oorlogsproductie. Volgens de opdracht van Flemming moeten aan particuliere fabrieken betalingen worden gedaan voor het gereed hou den van machines, die van groot be lang zyn voor volledige oorlogspro ductie. De opdracht wordt op 2o Au gustus van Kracht. Uitvoering van het plan zal jaar lijks verscheidene honderden millioe- nen dollars kosten. DE VERWACHT: PLAATSELIJK BUIEN Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost of later draaiend naar Noordoost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 26 Augustus Zon Op; Maan Op: 5.41 3.17 Onder: 19.42 Onder: 18.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1