f KLANKBORD Westelijke samenwerking dient bewaard te blijven Dl MOEILIJKE WEG ONRUST IN RI0 DE JANEIRO ROMANTISCHE REIS VAN GRIEKSEAGAMEMNON" DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA DE BRUSSELSE CONFERENTIE Minister Beyen: Afwachten wat Franse parlement beslist Na het bezoek van Mendès-France te Chartwell bij Churchill en Eden is een communiqué uitgegeven, waarin wordt geconstateerd, dat de ministers het eens zyn over het belang, dat zy hechten aan het bewaren van de een heid van de vrije volken van het Westen en „aan de noodzaak om snel practische maatregelen te dien einde te nemen". In Washington is namens het ministerie van buitenlandse zaken ver klaard, dat men de huidige stand van de besprekingen over de E.V.G. „van zeer ernstige aard acht". Minister Beyen zeide gisteren op een persconferentie in Den Haag, dat hy de Brusselse conferentie niet mislukt acht. Men kan volgens de minister thans niet anders doen dan afwachten wat het Franse parlement beslist. Toen Churchill afscheid nam van Mendès-France, zeide hij: „Ik zal doen, wat ik kan om U te helpen". De Franse premier deelde nog aan de journalisten mede, dat allen net eens waren over de voortzetting van de samenwerking tussen de westelijke landen en in net bijzonder tussen En geland en Frankrijk tot het bereiken van gemeenschappelijke doeleinden. In Washington wenste men niet in te gaan op vragen omtrent een mo gelijke herziening der Amerikaanse politiek. Volgens minister Beyen hadden de resultaten van Brussel beter kunnen zijn, n.l. als men tot een ook voor de Franse premier aannemelijke concep tie had kunnen komen. Maar de con ferentie is niet mislukt, aldus de mi nister. In de eerste plaats omdat de Benelux, Duitsland en Italië volko men eensgezind bleken. In de tweede plaats omdat zij tot concessies bereid bleken te zyn tot aan de grens van hun eigen parlementaire mogelijkhe den en opvattingen. Voorts omdat 'n aantal misverstanden, die in Frank rijk over het verdrag bestonden, uit de weg konden worden geruimd, waar door een ratificatie meer kans kreeg. Bij de sluiting heerste volgens minis ter Beyen geen wanhoopsstemming. Kansen Over de kansen van het verdrag in het Franse parlement kon de minister zich niet uitlaten. Mendès-France zal het desbetreffende wetsontwerp zeker indienen, maar de mate van druk, die hy er achter zal kunnen zetten, hangt May's eenzaam avontuur geëindigd De 44-jarige Brit Edward James May, die Maandagmorgen een po ging; deed om Het Kanaal zwemmend over te steken zonder dat een volg boot hem begeleidde, is na 8% uur in het water te zyn geweest, aan boord van een Fins schip genomen. May, oud-officier van de Britse ma rine en vader van 9 kinderen, ging bij Kaap Grio Nez te water. Zijn plan was Het Kanaal over te zwemmen zonder volgboot, zonder helpers en een ervaren trainer, wat nooit eer der geprobeerd is. Men heeft nog getracht May van zijn plan af te brengen, maar May, een reus van zes voet, die meer dan 100 kg weegt, wilde niet luisteren. Met slechts een dun laagje vet over zijn lichaam, zon der waterdichte bril en zonder hoofdkap, begaf hij zich te water toen het vloed was, geheel in strijd met de gewone tactiek der Kanaal- zwemmers. Aan een lijn, die om zyn middel was bevestigd trok hij een oude binnenband van een motorfiets mee, uitgerust met een bodem. Dit vlotje bevatte een compas en mond voorraad voor de overtocht. SCHEREN. Er is in de kapperswe reld een atoombom ingeslagen. De dader is de kapper H. Passage uit Heerlen, die het vorige week bestaan heeft om het record snel-scheren te brengen op 25 seconden. Het was de baard van zijn stadgenoot Schreine- makers, welke het in zo korte tijd begaf. Wanneer men weet, dat het vorige record door een vlugge kapper op 32 seconden was gebracht, nadat men het jarenlang met een record van 47 seconden had moeten doen, dan is het duidelijk, dat zich daar in Roer mond iets groots heeft afgespeeld... PRINSES. Op het vliegveld te To ronto arriveerde prinses Salimdie de sultan van Koeweit haar zwager mag noemen. Ze werd gefotografeerd voor de krant en toen zat ze in zak en as. want ze was ongesluierd en wanneer men in Koeweit dat plaatje zou zien, dan zou de prinses voorgoed naar het hok van de stoute meisjes verwezen worden. De redactie van de Toronto Telegram was gevoelig voor de smeekbede van de prinses. Toen het plaatje in de krant kwam had de fo tograaf met grote behendigheid een ijl sluiertje voor het lieve prinsessen- gelaat getekend KAATJE. Op 79-jarige leeftijd overleed in Adelaide (Australië) Kaatje Cooks. Ze ging door voor de eerste vrouwelijke politieagent ter wereld. In 1915 werd ze benoemd en ze bracht het tot hoofd van de vrou welijke politie in een Zuid-Australi sche staat EEN ERFENIS. In het Engelse plaatsje Hereford moet een aantal vrouwen een legaat van 30.000 pond sterling verdelen, maar niemand weet waar men deze vrouwen moet zoe ken. Het geld Is nagelaten door een kruidenier, ten behoeve van „vrou wen, die door slechte gezondheid of hoge leeftyd niet in haar onderhoud kunnen voorzien en niet behoren tot de arbeidersklasse". De gemeenteraad zoekt nu naar een omschrijving van „arbeiders klasse". ook van zijn collega's in het kabinet af. Na de Brusselse conferentie moet de Franse regering zich opnieuw be raden. In antwoord op vragen zeide de minister nog, dat de vijf andere mogendheden geen fatale datum voor aanvaarding door Frankrijk hebben festeld. Hy had geenszins de indruk, at Frankrijk de beslissing op de lan- fe baan wilde schuiven. Het is de be- oeling, dat het ontwerp in Novem ber in de Franse raad van de repu bliek komt. Op een vraag over het Russsiche voorstel tot het houden van een con ferentie over Duitsland, waarbij gein- formeerd werd of Nederland zijn standpunt al bepaald had, antwoordde de minister, dat het overleg nog faande was en dat thans geen mede- eling kon worden gedaan. Minister Beyen toonde zich volstrekt voldaan over de Belgisch-Nederlandse samen werking ter conferentie. Er heeft op geen enkel ogenblik enig verschil van inzicht bestaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Een beschaafde vrouw M Op de Haagse persconferen- M tie over de resultaten van Brus- sel werd aan minister Beyen m een vraag gesteld over een nieuwe oriëntering van de Ne- derlandse buitenlandse politiek, voor het geval het E.V.G.-wets- ontwerp m Parijs valt. De minister antwoordde, dat een beschaafde vrouw zich niet M als weduwe beschouwt, voordat haar man werkelijk overleden is. Men kan niet anders doen dan de Franse beslissing af- wachten. n iiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Ook behandeling van de kwestie-Zuid-Molukken In verband met het Indonesische verzoek het Nederlands-Indonesisch geschil over Nieuw-Guinea op de sup plementaire agenda van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties te plaatsen, hebben thans ir. Al varez Manusama en dr. J. P. Nikiju- luw, namens de Zuid-Molukse rege ring. zich telegrafisch tot de secreta ris-generaal van de V.N. gewend. Zij verzochten het Zuid-MoluksIndo nesisch conflict „in het raam van de plaats gehad hebbende rechtsontwik keling in Indonesië en de slechter wordende toestand in dat land" in discussie te nemen. EEN GEWAPENDE OPSTAND? President Vargas wil niet aftreden In de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro doen geruchten over een gewapende opstand tegen president Vargas de ronde. Troepen hebben 't gebouw van de telefoonmaatschappij en alle radiostations bezet. Opper- officieren zijn dag en nacht op hun post en het leger, de vloot en de luchtmacht worden in staat van al arm gehouden met het oog op een mogelyk gewelddadig optreden. Aanleiding tot deze maatregelen was een communiqué, dat na twee bijeenkomsten van luchtmachtoffi cieren werd uitgegeven en waarin werd gezegd, dat eenstemmig een „zeker besluit" was genomen om „de huidige crisis definitief en op waardige wijze op te lossen." Brigade-generaal Eduardo Gomes werd aangewezen om het besluit aan de minister van oorlog en de Russische atoomklok Russische geleerden hebben een atoomklok geconstrueerd, die in 24 uur slechts een afwijking vertoont van een millioenste seconde, aldus meldt radio-Moskou. De radio zegt, dat klokken, die sterre- en zonnetijd aanwyzen, niet nauwkeurig genoeg zyn voor bepaal de technische processen, maa'r dat de splijting van bepaalde atomen het proces, dat in de klok wordt 1 past absoluut regelmatig is. KRUISTOCHT VAN TIEN DAGEN Hartelijke begroeting in Napels Het Griekse schip Agamemnon (5500 ton) is Zondagmiddag met een kleine honderd vertegenwoordigers van Europese koninklijke huizen aan boord uit Napels vertrokken voor een kruistocht van tien dagen langs de Griekse eilanden. Het gezelschap is hiertoe door koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland uitgenodigd. Onder de gasten zijn zoals men weet ook koningin Julia na, prins Bernhard en de prinses sen Beatrix en Irene. Koning Paul, in sportieve kleding, verwelkomde op de kade te Napels zijn gasten op informele wijze. Het Griekse koningspaar was met de destroyer Navarinon naar Napels gekomen. Koningin Frederika werd door haar gasten met beurtelings formele buigingen en meer onvorme lijke betuigingen van genegenheid begroet. Koningin Juliana, prins Bern hard en de beide prinsessen voeren in de motorsloep van admiraal Fechteler, die als Navo-bevelhebber te Napels hun gastheer was, met de Agamemnon méé toen het schip de haven binnenkwam. Een file taxi's bracht bergen ba gage aan. Op de koffers prijkten etiketten van de bekendste hotels in Europa, waarvan vele, die thans ten Oosten van het „ijzeren gordijn" liggen. De politie hield het publiek op een afstand. Men was namelijk op zijn hoede voor eventuele de monstraties voor ex-koning Umber- to, van wie echter nader gezegd werd, dat hij met de zijnen pas op het Griekse eiland Korfoe aan boord van de Agamemnon zou gaan. Het Griekse gezelschap telt acht personen, onder wie de 85-jarige prins George van Griekenland, de enige nog in leven zijnde broer van wijlen koning Constantijn. De tocht gaat eerst naar Kor foe, dan komen de Aegeische eilanden aan de beurt. De Agamemnon wordt op 2 September in Napels terug verwacht. ROMANTIEK Men spreekt van een bepaalde ro mantische achtergrond van de boot reis met het oog op de aanwezigheid van vele huwbare prinsen en prin sessen aan boord van de Agamem non. Koningin Frederika van Grieken land gaf zich op de kade te Napels alle moeite om de vijftienjarige doch ter van Don Juan, de Infanta Mar garita, die te jong was om deel van het gezelschap te kunnen uitmaken, te troosten, want het prinsesje liet haar tranen de vrije loop. De bewoners van Korfoe, die pracht en praal verwachtten, hadden een grote teleurstelling. Zy beschreven de vorsten als „een groep tot de bur gerklasse behorende toeristen in ge wone kleding, die in onze autobussen reizen". FEUILLETON Op dit ogenblik echter lichtte het zo hevig en volgde daarop onmid dellijk een zo zware donderslag, dat mevrouw Angell het blijven staan onder bomen tijdens onweer voor hoogst gevaarlijk verklaarde en bei den er dus maar stevig de pas in zetten. Ondanks de korte afstand waren ze by thuiskomst letterlijk doorweekt. Toen ze hijgend en lachend in de hall stonden, droop het water uit al hun kleren. „Wil ik Parsons vragen, u een glas melk te brengen?" vroeg Jill, terwyl ze de oude dame uit haar mantel hielp. „Heel graag kindlief, vooral met een lepel rum erdoor. Mijn lieve man zei altijd Verder kwam ze niet, want de woor den bestierven haai- op de lippen. Tot Jill's schrik kromp mevrouw Angell's gezicht helemaal ineen, terwyl ze angstig naar haar borst greep. „Myn hart!" bracht ze er met moei te uit. „De tabletten! In myn tas." Ze wankelde en zou gevallen zijn als Jill haar niet had ondersteund. De arme vrouw zag er akelig uit; haar trek- ken verwrongen van pijn, haar lippen door BARBARA STANTON lood-blauw. Jill bad in stilte, dat het goed mocht aflopen, terwyl ze de hulpeloze zachtjes in een stoel liet zakken en Parsons riep, of ze vlug een glas water wilde brengen. Met van schrik bijna verstijfde vin gers begon ze in de tas van mevrouw Angell naar de doos met tabletten te zoeken. Twee ervan nam ze in de hand, terwyl de hevig verschrikte Parsons, gevolgd door de keuken meid, haastig kwam aanrennen. Met zijn allen wisten ze de tabletten en enige druppels water tussen de blau we lippen van de oude vrouw te per sen. Geleidelijk keerde het bloed in die lippen terug en herkreeg het gezicht een meer normale uitdrukking. Diep zuchtend, mompelde ze „dat gaat be ter" en slaagde er zelfs in, zwakjes tegen Jill te glimlachen. „Dank je wel kindlief", sprak ze zachtjes, ,?t spijt me. dat ik je aan het schrikken heb gemaakt." „Zal ik de dokter opbellen, juf frouw?" vroeg het binnenmeisje, maar voor Jill nog kon antwoorden, zei mevr. Angell met al bijna weer normaal klinkende stem: „Neen, dank je wel, Parsons, dat is niet no dig. Als jelui samen me naar boven stafchef van de strijdkrachten be kend te maken. De crisis, die nu reeds negentien dagen duurt, werd veroorzaakt door de moord op een luchtmachtoffi cier. majoor Ruben Vaz, by een aan slag op het leven van de journalist Carlos Lacerda, Beweerd wordt, dat leden van de lijfwacht van president Vargas de hand in deze aanslag heb ben gehad. Er waren tevoren reeds twee aanslagen op Lacerda mislukt. President Vargas heeft inmiddels laten weten, dat hij niet zal aftre den. Hij wordt gesteund door de ge neraals van het leger. Er zijn maat regelen getroffen om het paleis van de president te beschermen tegen een eventuele aanval. De regeling gaf een verklaring uit, waarin zy zegt de toestand meester te zyn en tot elke prijs or de en rust te zullen handhaven. Tweehonderd feestgangers raakten slaags Kloppartij bij automatiek In het holst van de nacht hebben agenten van het politiebureau Waf- moesstraat te Amsterdam zich Zon dagmorgen moeten mengen in een vechtpartij in de Nieuwe Nieuw- straat (een steegje tussen Nieuwe Zyds Voorburgwal en Nieuwendyk in), waaraan uiteindelijk door byna 200 personen werd deelgenomen. On der deze vechtende menigte bevon den zich vele kleurlingen. Met nadruk vermeldt de politie echter, dat de vechtpartij niet door rassendiscriminatie, doch veeleer door misbruik van sterke drank is ontstaan. De rel begon tussen enke lingen omstreeks 2.10 uur. Allerlei mensen, die zich na een vrolijke Za terdagavond op dit late tijdstip bij de automatieken in deze buurt te goed deden, mengden zich in de op gewonden discussie. De agenten hoefden echter niet van de gummi knuppel gebruik te maken. Zij wis ten de vechtenden in zoverre te kal meren. dat allen tenslotte huns weegs gingen. Toen de orde op deze wyze enigs zins hersteld was troffen zij een 29-jarige vrouw met een bloedende hoofdwonde op de grond aan. Zy werd ter plaatse door de G.G. en G.D. behandeld en kon daarna op eigen gelegenheid naar huis gaan. Er is tegen niemand proces verbaal opgemaakt. Bijzetting De Gasperi Het stoffelijk overschot van de Italiaanse oud-premier Alcide de Gasperi is Maandag met nationale eer te Rome bijgezet in de 1600 jaar oude basiliek van Sint Lau- rentius buiten de muren. Tevoren werd in de Jezus-kerk, waarheen de lijkkist Zondagavond was gebracht, een uitvaartdienst ge houden, welke werd bijgewoond door president Einaudi en talrijke andere belangstellenden. Premier Scelba. geheel in het zwart gekleed en verscheidene an dere leden der regering verhulden hun ontroering niet. Met strakke gezichten volgden zij de dienst, na afloop waarvan de lijkkist, bedekt met de nationale vlag, naar de lijk koets gedragen werd, waarvoor zes paarden waren gespannen. Hierach ter vormde zich een lange stoet van persoonlijkheden, die te voet het stoffelijk overschot op de laat ste tocht van iets meer dan an derhalve kilometer vergezelden. Deze foto, welke werd overgenomen uit een Tsjecho-Slowaaks weekblad toont, vólgens de terminologie van dit blad ,,de progressieve Amerikaan se geleerde, dr Joseph Cort en zijn vrouw Ruth f rechts), terwijl zij in het Centraal Station van Praag wor den verwelkomd door Theodóre Ne- meo, een vertegenwoordiger van de Tsjechische Academie voor Weten schappen. Stichting voor de Landbouw over het melkvetgehalte „Nodeloze spanningen door kunstmatig verarmde melk" Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bera den over eventuele verhoging van het vetgehalte van de consumptie- melk. Op grond van de volgende motieven heeft de Stichting zich uitgesproken voor verhoging van dit gehalte: a. het vetgehalte van 2J/> is een overblijfsel van de vetschaarste tijdens en kort na de oorlog. Dit mo tief is niet alleen vervallen, maar zelfs in zijn tegendeel omgeslagen. b. De vermindering van het vet gehalte doet schade aan de waar dering van -het publiek voor de consumptiemelk, hetgeen het ver bruik niet bevordert. c. Bij de gestegen welvaart past geen kunstmatig verarmde melk. In geen enkel ander West-Europees land wordt consumptiemelk ver kocht met minder dan 3 vet. d. De standaardisatie op 2% vet leidt tot een extra boter-produc- tie van ongeveer 20.000 ton per jaar, waarvan een aanzienlijk deel slechts met verlies kan worden ver kocht. e. Dit verhoogde aanbod van Ne derlandse boter veroorzaakt nodelo ze spanningen op de internationale botermarkt en wellicht nog meer een onwelwillende stemming ten op zichte van de Nederlandse boterex- port. Het hoofdbestuur heeft besloten het gehele vraagstuk van het con- sumptiemelkbeleid en de consumptie- melkvoorziening ter bestudering voor te leggen aan verschillende deskun dige commissies binnen de Stichting voor de Landbouw, mede om na te gaan, welke invloed dit vraagstuk heeft op de loon- en prijspolitiek. Verkeersstremming weg BredaAntwerpen De weg BredaZundertWernhout zal in verband met het bloemcorso te Zundert op 5 September van 8 uur 's morgens tot zes uur 'smiddags voor alle verkeer zijn gesloten. De K.N.A.C. adviseert het verkeer met bestemming Antwerpen zijn rou te te kiezen over Roosendaal en Nis pen en by Esschen de Belgische grens te passeren. Zy die deze omweg niet wensen te maken en ook degenen die recht streeks naar Brussel rijden, kunnen van Breda via Ulvenhout naar het Zuiden rijden en de grens bij Strij- beek passeren. Men houde er overi- fens rekening mede. dat het grens- antoor Strijbeek pas om 7.30 uur wordt geopend en óm 22.30 uur sluit. Het grenskantoor te Nispen is dag en nacht geopend. In douchecel gestikt In een douchecel van een huis aan het Spaarne te Haarlem is Zaterdag avond de 34-jarige J. J. Petri door gasverstikking om het leven geko men. Men vermoedt, dat de geyser in de hoogste stand heeft gebrand, waardoor de zuurstof, die in de dou checel wel zeer kleine afmetingen heeft, aanwezig was. geheel is ver bruikt. kimt helpen „Zou u het niet beter vinden, als we die natte rommel eens uittrokken en u een tijdje op de divan in de sa lon ging liggen?" viel Jill haar in de rede. „Neen, kindlief, ik kom nu weer helemaal op streek, heus. Maar jy ziet eruit als een geest! Ik geloof, dat we het best doen met wat van die rum en melk te nemen, waarover ik 't had voor ik van myn stokje raak te. Hoe denk jij erover, keukenprin ses?" Terwyl Jill en Parsons de oude da me naar boven brachten, haar de natte kleren uittrokken en haar in bed hielpen, was de keukenmeid naar haar domein verdwenen, maar weldra weer te voorschijn gekomen met een paar warmwaterkruiken, een kan met hete rum-en-melk en een tweetal gla zen. „Drink dat nu eens op, kind", zei mevrouw Angell, terwyl ze Jill een van de glazen ter hand stelde. „En ga dan gauw andere kleren aantrek ken, want anders nies je morgen de hele dag. Parsons zal wel op my let ten" ging ze voort, toen Jill nog aarzelde. „Is 't niet zo, Parsons?" „Natuurlijk, mevrouw." Toen Jill terugkwam, scheen de oude dame reeds bijna weer normaal. Ze dankte Parsons voor de verleende hulp en voegde eraan toe: „Vergeet vooral niet, de keukenmeid op 't hart te drukken, dat meneer Peter niets van mijn avontuur mag afweten, als jeblieft." „Heel goed. mevrouw, maar is u er zeker van, dat ik niets meer voor u kan doen?" „Volkomen zeker, dank je wel." En toen het meisje was vertrokken, zei mevrouw Angell, zich tot Jill wen dend: „Ik wist wel, dat rum-en- melk de kleur weer op je wangen zou brengen. Wat zie je er in die blauwe jurk lief uit. Draai nu je stoel om en strek je tenen uit naar het haard vuur." „O, maak u geen zorgen over mij. Ik voel me best- En maakt u het nu werkelijk beter?" „Zoveel beter, dat ik voor het eten maar zap opstaan." „O, neen, dat zult u niet", ver klaarde Jill beslist. „Als ik nog eens zulke domme praat hoor, bel ik da delijk dokter Franklynne op. Weet u zeker, dat u hem niet nodig hebt?" „Natuurlijk. Hij kan niets doen of zeggen, dat ik zelf al niet weet. Hij zou me alleen maar beknorren en dat zou ik nog verdienen ook. Od myn leeftyd zo hard te lopen en dat met een hart als het mijne. Nu, het zal een les voor me zijn." „En voor mij", zei Jill ernstig. „Hoe kon ik zo dom zyn. om u te laten „Nonsens, kind! Jy hebt voorge steld. dat we ergens zouden schui len, maar ik was een koppige oude vrouw, die natuurlijk niet doen wilde wat haar werd gezegd." (wordt vervolgd) Het Wereldgebeuren Winst M en is nogal stil in Londen en Washington over de grote reis, die oud-premier Attlee en ze ven andere Britse (Labour)parle- mentsleden maken via Rusland naar China. Een Amerikaans blad heeft de hoop uitgesproken, dat Attlee tijdens die reis zyn ogen goed zou openhou den, want er ls heel wat „oog-wasse rij" in de wereld. Gewoonlijk wordt aan buitenlandse bezoekers in een land alleen datgene getoond, waarop de bevolking van dat land trots is. De minder fraaie dingen worden ver borgen gehouden. Dat schreef het Amerikaanse blad en het sprak daarna z'n volle vertrou wen uit in oud-premier Attlee: die zou z'n ogen wel op de juiste wijze februiken. Tot nog toe is dat vrijwel e enige Amerikaanse critiek geweest op Attlee's reis. I n de Engelse bladen is er wat meer over geschreven. Men had het over 1 het scheppen van aangenamer rela ties en over de mogelijkheid om de Russen en de Chinezen wat beter te leren begrijpen. De commentators beperkten zich zorgvuldig tot algemeenheden en vriendelijkheden. Van een oordeel ont hielden ze zich. Waarom die afwachtende houding in Engeland en de Verenigde Staten? Zit men er een beetje verlegen mee, dat Attlee en de zynen zich laten be wieroken in Moskou, Peking en Moek- denDat ze klinken met Molo- tow en Malenkow? Dat ze brandy drinken met Tsjoe En Lai? Dat ze zich in Chinese vliegtuigen laten rondvoeren over Mantsioerrje? Dat ze straks door Mao Tse Toeng ontvan gen zullen worden in het voormalige Keizerlijke paleis van China? Dat ze (door Russen georganiseerde) staal fabrieken bekijken in Mantsjoerije, afdalen in een kolenmijn by Peking en daartussen door nog even een kykje nemen op een collectieve boer derij Hét antwoord op die vragen kan zonder meer ontkennend luiden: men zit er helemaal niet verle gen mee, maar men wil wachten op enig resultaat. Attlee en de zynen zijn niet in de eerste plaats naar Moskou, maar in de eerste plaats naar China gegaan. Daarop heeft Attlee de aandacht ge vestigd toen Ii(j in de Canadese Am bassade te Moskou iets vertelde over een gesprek tndens een sowjet-diner. In dat overigens luchtig gevoerde gesprek, merkte een sowjet-autoriteit plotseling op: „Ik hoop, mr. Attlee, dat het doel van deze reis niet is onze Chinese bondgenoten van ons te ver vreemden". Nu moge deze Russische argwaan wat te ver gaan, toch is het wel ze ker, dat Attlee en zijn Labourmannen niet naar China z(jn getogen om Rus land op te hemelen, maar om een wat aangenamer sfeer te scheppen voor de ontwikkeling van de Brits-Chinese betrekkingen. Tot nog toe vertrouwden de Chi nezen voor de uitvoering van hun grote industrialisatieplan- nen alleen op de Russen. Die Russen echter kunnen niet vol doende machinerieën leveren. Ze blij ven nogal eens achter. Wat ligt meer voor de hand dan dat de Engelsen nu op de Chinese markt proberen te concurreren met de Rus sen? En daarmee de Japanners een slag vóór te zijn, die door de Ameri kanen belemmerd worden in het ont plooien van hun handel met China? Zodra die Amerikaanse barrière ver dwijnt wordt het voor de Engelsen heel wat minder aangenaam op de Chinese markt en ze hebben dus haast met het aanknopen van rela ties! Reeds plukte Engeland vorige week de eerste vruchten van Attlee's be zoek in de vorm van een grotere wel willendheid der Cantonese autoritei ten, die enkele geschillen met de Britse kroonkolonie Hongkong op wel zeer soepele wijze regelden. Datzelfde Hongkong is In het ver leden een machtig bolwerk van de Engelse handel op China geweest. Het kan weer zo'n bolwerk worden Daarom reis Attlee op dit ogenblik met zijn Labourmannen rond in Chi nadaarom zullen in October a.s. weer zeven Labourparlementsleden naar Peking gaan... En daarom ook zwijgt men in Londen en Washington want Londen speurt winst en Washington koestert argwaan!!! Clement Attlee vele toasten op de vriendschap tussen Engeland en China Door electrische stroom gedood In een perceel aan de Generaal Vetterstraat te Amsterdam is de 52-jarige H. A. Roelofsen, die met een geïmproviseerd looplampje in een vochtige kelder werkzaamheden verrichtte, vermoedelijk doordat hij de koperen fitting heeft aangeraakt, door electrocutie overleden. Hij werd door de G. G. en G. D. naar het Wil- helminagasthuis gebracht, waar de dood geconstateerd werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3