PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.L.M.-lijntoestel bij de kust in Noordzee neergestort BILT „Willem Bontekoe" met 21 inzittenden verongelukt DE OMGEKOMEN BEMANNING VAN DE „WILLEM BONTEKOE" Stoffelijk overschot van 9-jarig kind door „Bellatrix" gevonden IJMUIDENSE BOTEN MAAKTEN TRIESTE TOCHT 197e Jaargang-No. 198 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie i 3.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Bfouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. Het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe", dat met 12 passagiers en 9 koppen bemanning van New York onderweg was naar Amsterdam, is gistermiddag in de Noordzee gevallen, op een afstand van onge veer vijf km uit de Nederlandse kust ter hoogte van Egmond aan zee en Bergen aan zee. Alle inzittenden kwamen om het leven. Van half een af verkeerde men in het ongewisse omtrent het lot van de „Willem Bontekoe", de Ph-D.F. O., een Douglas DC-6 b: een van de zeven toestellen, die naar ontdekkingsreizigers zijn genoemd. De IJmuidense kotter „Texel", de loodsboot uit IJmuiden „Bellatrix", de motorreddingboot uit IJmui- den „Neeltje Jacoba" begaven zich des middags on middellijk nadat via Scheveningen-radio aan de scheepvaart een waarschuwing was uitgezonden, naar de aangeduide plaats, 20 mijl ten N.W. van Amster dam. Zij troffen om omstreeks half zes papieren, twee witte hoofdkussentjes met daarop in blauwe letters „K.L.M.", een vliegtuigstoel, enige boeitjes, een red- dingvlot, een tank, een brandend wrakstuk en andere voorwerpen aan. Daarmede kwam vast te staan, dat de „Willem Bontekoe" op slechts enkele tientallen km van het eindpunt: de Amsterdamse luchthaven Schiphol in zee was gevallen. Nederlands echtpaar Met zekerheid stond gister vast dat het echtpaar Peeper van Neder landse nationaliteit is. Het betreft hier de heer en mevrouw A. Peeper uit de Messchaertstraat 4 te Amstert dam. De heer Peeper is directeur van de N.V. gebr. de Leeuw, een groot handel in textiel te Amsterdam. De heer en mevrouw Peeper waren naar Amerika geweest om daar en- De „Willem Bontekoe" was Zondag te 17.30 uur plaatselijke tijd uit New York vertrokken. Het had geen tussenlanding gemaakt te Gander op New Foundland maar was rechtstreeks gevlogen naar Shannon op Ierland, waar het Maandagmorgen aankwam. De machine, die door gunstige wind een snelle vlucht over de oceaan had gemaakt, landde 1 y2 uur vóór schematgd te Shannon in Ierland, waar een aantal passagiers uitstapte. Op normale wijze steeg de „Willem Bontekoe" van het vliegveld Shan non op met bestemming Amsterdam, waar zij plm. 13.40 uur werd ver wacht. Tot 12.32 uur heeft de toren van Schiphol contact met het toestel gehad, waarna dit werd afgebroken en verder niets meer werd gehoord of j Opsporingsvluchten Nadat men bg de K.L.M. een ogen blik de mogelijkheid had overwogen, aldus de officiële bekendmaking, dat de PH-DFO door een radio-de fect en lage bewolking gedwongen", naar een vliegveld met helder zicht was uitgeweken, werden al spoedig, met de gedachte aan een eventueel ongeluk, opsporingsvluchten, zowel door de reddingsdienst van de mari neluchtvaartdienst als door de K.L. M. ondernomen. Omstreeks 5 uur bracht de kotter „Texel" uit IJmui den het bericht dat. ruim 20 km ten N.W. van IJmuiden wrakstukken en papieren op zee ronddreven. Even later rapporteerde de loodsboot „Bel latrix" een stoel, twee witten kus sens met K.L.M.-merk en enige an dere voorwerpen te hebben zien drij ven op dezelfde plaats. Aangezien deze mededelingen die, nog aangevuld door de reddingboot „Neeltje Jacoba" verder twijfel uit sloten, werden terstond alle red dingspogingen door de marine lucht vaartdienst, sleepboten reddings- en loodsboten, alsmede een helicopter van het vliegkamp Valkenburg op de plaats van het ongeval geconcen treerd. In Shannon In Shannon gingen negen passa giers van boord en er stapten geen andere in. In Shannon stapten uit mevrouw Ursula Donohue, de heren Glen Faraley en William Geraghty, mevrouw Mary Kellek'er, de heer en mevrouw Richard Mcallister en mej. Margaret Mcailister, mevrouw Eliza beth Milligan en mei. Mary Mullar- ky. Toen de „Willem Bontekoe" Shannon verliet, om ongeveer kwart over tien, bevonden zich aan boord de uit drie personen bestaande fami lie Baussan (echtpaar en klein meis je uit Haiti), de uit vier personen bestaande familie Yarrow (een echt paar en twee jongens, uit de Verenig de Staten), het echtpaar Peeper uit Amsterdam, de heer en mevrouw Decker en de heer Leonard Jamison (allen uit de Verenigde Staten), als mede de negenkoppige bemanning onder de 36-jarige Canadese gezag voerder C. Harman. kele hunner kinderen te bezoeken. Op Schiphol stonden gistermiddag familieleden en kennissen tevergeefs het echtpaar op te wachten. Het was de droeve taak van de heer J. K. van Ommeren, chef pas sage afdeling, en de stationschef, de heer Schweizer om deze wachtenden van het slechte nieuws op de hoogte te stellen. Officieel onderzoek Om tien voor zeven verliet de sleepboot „Noord-Holland" IJmui den met aan boord o.a. de heren J. J. van Balkom, onder-directeur van de K.L.M., Leendert Sillevis, hoofd „General Operations", H. Wester huis, hoofd sectie Douglas en J. Bak, hoofd vliegtechnische dienst, allen van de K.L.M., alsmede de heer G. C. Wansbeek, adjunct-inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst. Zij wilden op de plaats van het ongeluk een nader onderzoek instellen. Na een extra-uitzending van de ra dionieuwsdienst van vijf minuten voor zeven werden de radioprogram ma's van de AVRO en de NCRV ge wijzigd. Er werd voornamelijk ern stige muziek ten gehore gebracht. Om kwart voor negen zetten de „Neeltje Jacoba" en de „Bellatrix" koers naar IJmuiden. De vliegtuiger hadden met het invallen van de dui sternis het zoeken moeten staken. De secretaris-generaal van liet mi nisterie van verkeer en waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, heeft Maan dagavond in het hoofdkantoor van de KLM aan de directie van de KLM de deelneming van de minister-pre sident dr W. Drees en de minister raad betuigd. Aler in V.S. De president directeur van de K.L. M. de heer I. A. Aler bevindt zich momenteel in de Verenigde Staten. De heer Aler vertrok op 13 Juni naar de West om een bezoek te bren gen aan de K.L.M.-vestiging aldaar en op de Antillen. Zijn reis ging van daar naar Mexico en verder via Montreal naar New York terug naar Nederland. De reis zou twee weken duren. De „Willem Bontekoe" is op 24 Augustus 1952 in de K.L.M.-lucht- vloot opgenomen en zou vandaag dus juist 2 jaar in dienst zijn ge weest. Eisenhower spreekt veto uit over loonsverhoging President Eisenhower heeft Maan dag zijn veto uitgesproken over een loonsverhoging van vijf procent voor anderhalf millioen arbeiders in dienst van de bondsstaat. De loonsverho ging was door het Congres goedge keurd. Door deze loonsverhoging zouden de kosten van de posterijen, die van het jaar reeds met een tekort van 400 millioen dollar werkten met 112 mil lioen dollar toenemen, aldus de pre sident. De president, die op het ogenblik te Denver met vacantie is, zeide dat hg zijn besluit nu reeds had bekend- femaakt om een periode van onze erheid voor de arbeiders te voorko men. Langs strand werd gepatrouilleerd Manschappen van de rijkspoli tie en leden van de kustwacht hebben in de afgelopen nacht gepatrouilleerd langs het strand van Egmond tot voorbij Callantsoog om het aanspoe len van stoffelijke resten dei inzittenden van het vliegtuig en wrakstukken te kunnen bergen. Juist met het oog op het onderzoek is het van groot belang, dat alle voorwerpen, lie aanspoelen, niet in handen •an onbevoegden geraken. Het weer aan de kust is bij zonder slecht en in de voor nacht regende het nog steedF hard. De patrouilles zijn uitge- nist met sterke lampen. S.E.R.-commissie voor nieuwe huurverhoging De commissie uit de Sociaal-Eco nomische Raad, die advies uitbrengt over de nieuwe loonronde. heeft zich uitgesproken voor een verhoging der huren. Deze huurverhoging zal voorziening de tgd die voor voorbereiding nodig Ls, nog wel geruime tijd op zich laten wachten. >e verhoging zal, evenals de vorige, gecompenseerd moeten worden. Een deel van de commissie Is van mening, dat thans moet worden over gegaan tot vorming van een huur- egalisatiefonds. In dit fonds zouden de verhogingen van de oude wonin gen moeten worden gestort en het geld dat op deze wrjze bijeenkomt zou moeten dienen om de huren van de nieuwe woningen zo laag mogelijk te houden. URENLANG SPEUREN Met wrakstukken teruggekeerd 'In een stromende regen heeft een zwijgende schare gisteravond de red dingboot „Neeltje Jacoba" en de loodsboot „Bellatrix" in IJmuiden zien binnenvaren, terug van een uitermate woelige zee en een urenlange speur tocht over de banken voor de Noordhollandse kust naar waar, volgens schatting 10 mijl bewesten Bergen, een olieplas en wat fel gekleurde wrakstukken van de ondergang van de „Willem Bontekoe" getuigden. De „Neeltje Jacoba". die om half tien fn IJmuiden binnen viel had een paar blauwe dekens en wat hoofd kussentjes bij zich en in de motor- vlet van de loodsboot „Bellatrix" lag het stoffelijk overschot van een naar schatting 9-jarige kind, het zoontje van het echtpaar uit Haiti, dat op de passagierslijst stond. Voorts bracht de loodsboot een Politie raakte slaags met Duitse badgasten Kloppartij op Katwijks slrand Tussen de Katwijkse politie en een aantal Duitse badgasten heeft zich dezer dagen een vechtpartij voorgedaan, waarbij een politieman van zgn pet en gummistok werd be roofd en een uniform gehavend. De Duitsers gingen allen achter slot en grendel en werden, nadat zij een proces-verbaal hadden gekregen, weer vrijgelaten. De Duitsers hadden zich op een plaats waar de zee gevaarlijk was te ver in het water gewaagd. Tevoren had een hoofdagent van politie op dezelfde plaats een meisje gered, dat in een mui meegezogen dreigde te worden. Fluiten van de politie en de over redingskracht van een agent hadden geen resultaat: men bleef op de bank en vroeg alleen maar: „Was haben wir mit Ihnen zo schaffen?" Toen eindelijk de Duitsers na lang fluiten en roepen op het strand kwamen, werd een van hen uitgeno digd even mee te gaan naar het politiebureau. Dit verzoek had alleen maar tot gevolg, dat de man een bokshouding aannam, wat het sein was voor een algemene kloppartij. Hieraan namen ook de vrouwen uit het Duitse gezelschap deel. De po litie wist op het bureau de gemoede ren spoedig tot bedaren te brengen. De bemanning van het K.L.M.-toe- stel „Willem Bontekoe" oestond uit, v.l.n.r.: Gezagvoerder Charles Christian Harman. Hg werd 14 Januari 1918 ge boren in Edmonton, staat Alberta in Canada. Hij was gehuwd. Het echt paar heeft geen kinderen. Gezagvoer der Harman was in K.L.M.-dienst sinds 20 Febr. 1947 en werd vlieger le klas en intercontinentale gezag voerder op 1 April 1951. Zijn voorop leiding genoot hij bij de Royal Air Force. Hij was bij 'de K.L.M. tevens in structeur. Zijn leskundige inzichten 'radden aller waardering. Tweede vlieger Antonius Johannes de Wolfgeboren te Delft 11 October 1916, was gehuwd. Het echtpaar heeft 2 kinderen. Vlieger De Wolf was in K.L.M.-dienst sinds 1949. Hij wera vlieger 2e klasse (driebander) in 1951. Zijn rang in militaire dienst was ka pitein-vlieger-waarnemer bij de Kon. Luchtmacht. Derde vlieger Rudolf Mano Tofield Meyers werd geboren in Ermelo op 19 Juli 1928. Hij was gehuwd en het echt paar had 1 kind. Vlieger Meyers had een militaire opleiding bij de Kon. Luchtmacht en was in K.L.M.-dienst sinds 1954 als 3e vlieger-navigator op de Noord-Atlantische route. Na "ijn militaire opleiding had hij de normale opleiding bij de Rijksluchtvaartschool doorlopen. Telegrafist Anton Florus van Ag ge- len, geboren te Amsterdam op 30 Maart 1920, was gehuwd en had 2 kinderen. Hij kwam reeds kort na de oorlog in dienst bij de K.L.M., n.l. op 16 Jan. 1946. Sinds 1948 was hij tele grafist 2e klas (3-bander). Eerste boordwerktuigkundige Lau rens Cornells Kopvenol werd geboren te Amsterdam op 19 Nov. 1918. Hii was gehuwd en had 2 kinderen. Hij behoorde reeds tot de oudere garde van de boordwerktuigkundigen en trad voor de oorlog, in begin 1939, in dienst van de K.L.M. Tweede boordwerktuigkundige 8e- bo Beren Geertsema werd geboren te Termunten (Gr.) in 1926. Hij was gehuwd en had 1 kind. De heer Geert sema trad in dienst van de K.L.M. in 1947. Hij was sinds een jaar boord werktuigkundige 3e klas. Eerste steward Christian Johannes van Schaik werd geboren te Utrecht op 29 Jan. 1926. Hij was gehuwd en het echtpaar had 1 kind. Steward Van Schaik was in K.L.M.-dienst sinds 1949 en sinds kort steward 2e klas. Tweede steward Gustaaf Lambertus Feekes, geboren te Den 'Haag op 21 Nov. 1920, was gehuwd en had geen kinderen. Hij was sinds enkele jaren in dienst van de K.L.M. en steward 4e klas. Stewardess Magdalena Christina van der Mark was op 29 Maart 1929 geboren in Curagao. waar ook haar ouders leven. Zg was K.L.M.-stewar dess 2e klas. reddingblok mee plus een zuurstof- fles, terwijl bovendien een aantal schuimrubber kussens uit zee was opgevist en een deerlijk gedeukte aluminium ijskast, die afkomstig was van het verongelukte topstel. Het stoffelijk overschot is naar het Velsense politiebureau overgebracht en de wrakstukken zijn ter beschik king gesteld van de raad voor de luchtvaart, die onmiddellijk met zjjn onderzoek is begonnen. Ondanks de duisternis en de regen was het op het strand van Egmond zwart van de mensen toen om half tien de motorstrandreddingboot „President Steyn" na een tocht van zeven uur terugkeerde. Tot de voor werpen die uit zee werden opgevist, behoorden K.L.M.-dekens, geheel aan flarden gescheurd, een stuk van een cabinestoel, met een lege tas er aan, en talrijke stukken sponsrubber van stoelbekleding. Tijdens het zoeken op zee heeft de reddingboot nog een stuk van een deken in de schroef gekregen. Schmidt op 9 September voor het Landgerecht De zogenaamde „zaak Schmidt", de meestgenoemde van de eind 1953 begin 1954 gearresteerde reeks Ne derlanders, zal 9 Sept. voor het land- gerecht van Djakarta in behandeling komen. De 51-jarige H. C. J. C. Schmidt werd 18 December vorig jaar in Bandoeng gearresteerd. Hg wordt o.a. beschuldigd van hulpverlening bij het „droppen" van wapens en mu nitie uit een buitenlands vliegtuig op de hellingen van de Tangkuban Pra- hu, een vulkaan in de omgeving van Bandoeng, welke goederen bestemd zouden zgn voor de Daroel Islam. Voorts wordt Schmidt beschuldigd in 1952 en 1953 als leider van een ben de van de Daroel Islam overvallen te hebben gepleegd, o.a. op de post van de mobiele brigade te Bogor. Er zijn 32 getuigen opgeroepen, de meesten Nederlanders uit plaatsen in West-Java. De heer Schmidt is g'boren in Nederweert in Limburg. ij was laatstelijk werkzaam bij de N.V. Denis in Bandoeng. Indonesisch narlement stelt behandeling uit De bespreking in de afdelingen van het parlement van het wetsontwerp op he* protocol van de Uniebespre kingen is op verzoek van de minister van buitenlandse zaken, Soeharjo, uitgesteld tot na het reces van het parlement, lat 1 Sept. begint en dat de gehele maand Sept. duurt. Oor spronkelijk zouden de afdelingen van daag met de besprekingen beginnen. Minister Soenarjo verklaarde, dat hij dit uitstel verzocht, omdat de rege ring nog niet over de vollecige ge gevens beschikt voor een toelichting op het wetsontwerp, die de regering samen met leden van de Indonesische delegatie der Uniebesprekingen zou samenstellen. Het is nog niet bekend, wanneer het wetsontwerp in het par lement zal kunnen worden behandeld. Lnmiddels heeft de voorzitter van de fractie van de Partai Socialis In donesia, Subadio Sastrosatomo, ver klaard. dat de P.S.I. het protocol en de bijbehorende briefwisseling in har r geheel verwerpt. DE VERWACHT: KIT. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuidwest, weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 25 Augustus Zon Op: 5.40 Onder: 19.44 Maan Op; 1.59 Onder: 18.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1