KAPPIE EN DE DRIJVENDE SCHOTEL NIEUWS UIT DE KERKEN mm MYXOMATOSE IS THANS OVER GEHEEL WALCHEREN VERBREID WALCHEREN „NOODKREET" IN TIJDSCHRIFT VOOR ZIEKENVERPLEGING MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUIZENDEN AANGETASTE DIEREN Nog steeds zijn er nieuwe gevallen. De myxomatose op Walcheren breidt zich nog steeds uit. Regelmatig wor den nog nieuwe gevallen van de ge vreesde konijneuziekte geconstateerd, vooral in koppels, welke nog niet wer den geënt. De ziekte heeft zich thans over het gehele eiland verspreid. Er is momenteel geen enkele gemeente meer, waar niet een of meer gevallen voorkomen. Officiële Dubliraties VLISSINGEN/MIDDELBURG. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. LICHTING 1955. WIE VOOR VRIJSTELLING IN AANMERKING KOMT. 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broe ders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of de overzeese krijgsmacht en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. 2. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 Januari 1955: a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 Decem ber 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. 3. Als broederdienst blijft buiten aan merking: a. dienst als vrijwilliger bij de nationa le reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de mare chaussee-reserve (vroeger genaamd reser ve-grensbewaking) 4. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. 5. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren Is tewerkgesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. 6. Voor wat betreft de werkelijke dienst, vervuld als landstormplichtige of als vrij williger bij de vrijwillige landstorm, geldt het bepaalde in art. 24, vijfde en zesde lid, van het Dienstplichtbesluit. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burge meester van de gemeente, voor welke hU voor de dienstplicht is ingeschreven. 2. De aanvraag moet worden gedaan vóór 1 October 1954. Ontstaat het recht eerst n£ 30 September 1954, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ont staan worden gedaan. 3. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar ter gemeente-secretarie. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden bij de Minister van Oorlog aanvraag doen om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtig we gens aanwezigheid van een' bijzonder ge val van één of meer hunner, ten einde te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Vorenbedoel de aanvragen moeten worden ingediend zodra degenen, die vrijstelling wensen, een oproeping ter inlijving hebben ont vangen. Vlissingen, 19 Augustus 1954. Middelburg, De burgemeesters van Middelburg/Vlissingen. MIDDELBURG/VLISSINGEN. BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE LICHTING 1955. Om van de bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden uitgezonderd op grond, dat een broeder van de ingeschre vene met een gesneuvelde wordt gelijk gesteld (art. 24, tweede lid, der Dienst plichtwet), moet de ingeschrevene een wettige broeder of wettige halfbroeder hebben gehad, die: hetzij als militair: a. is overleden of wordt vermist ten ge volge van oorlogshandelingen: b. is overleden ten gevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. Is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisa tie: e. is overleden of wordt vermist ten ge volge van het plegen van actief ver zet; f. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzei; g. ten gevolge van het plegen van ac tief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opgesloten ge weest en aldaar is overleden; h- een opsluiting, als onder 9 bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na te rugkeer uit een der bedoelde inrich tingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van art. 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942: i. is overleden of wordt vermist ten ge volge van oorlogshandelingen; j. is overleden ten gevolge van ver wondingen of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Een aanvraag om bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige op een der bo vengenoemde gronden moet worden ge daan vóór 1 October a.s. Aanvraagformulieren zijn beschikbaar ter gemeente-secretarie. Middelburg, 19 Augustus 1954. Vlissingen, De burgemeesters van Middelburg/Vlissingen. VLISSINGEN. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag 27 Augustus 1954, des namiddags te 2-00 uur, een vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden. Vlissingen. 20 Augustus 1954. Vorige week werd op grote schaal met de inspuitingen voortgegaan. Zo werden in Souburg ongeveer 500 die ren geënt en in Vlissingen enkele hon derden. Ook in verschillende andere gemeenten spuit men de dieren in. Er is geen sprake van. dat men de ziekte onder de knie heeft. Zulks is alleen al moeilijk te constateren, doordat hét overzicht van de stand van zaken nim mer volledig kan zijn .tengevolge van het feit, dat, aangifteplicht ontbreekt. De raad die van medische zijde aan de konijnenfokkers wordt gegeven, luidt steeds, dat men de hokken uiterst schoon moet houden en vooral vrij van insecten. Waar eenmaal besmet ting is geconstateerd, geeft inspuiting geen enkele garantie voor de nog niet aangetaste dieren. Waar de myxoma tose nog niet is bemerkt, wordt bij enting een garantie van ongeveer 70 pet. gegeven. Na 4 of 5 dagen blijken de resultaten van de inspuitingen; Eep inenting geeft echter slechts een ze kere immuniteit voor de tijd van een half jaar. De verliezen onder de Walcherse tamme konijnen zijn groot, hoe groot valt niet met zekerheid te zeggen. Men schat het aantal echter voorzichtig op enkele duizenden, een cijfer, dat elke dag nog stijgt. Ook de wilde konijnen schijnen van de myxomatose zware klappen gekre gen te hebben. Echter daarvan niet al leen. want in de laatste jaren is de wilde konijnenstand sterk gedund door jagers. Dit laatste met het oog op het gevaar, dat deze dieren voor de zee weringen opleveren. Gemeente Goes wil molen „De Korenbloem" aankopen. Woensdag 25 Augustus a.s., des avonds acht uur komt de gemeente raad van Goes in openbare vergade ring bijeen, ter behandeling van een drietal punten. In de eerste plaats komt er een voorstel aan de orde tot aankoop van de molen met aanhorigheden aan de Paardenweg. Verder stellen B. en W. voor aan Ged. Staten te berichten dat met de door dit college voorge stelde herziening van de bezoldigin gen voor gemeente-secretarissen en ambtenaren van de burgerlijke stand accoord wordt gegaan. In verband met het in September a.s. in gebruik nemen van het nieuwe gymnastieklokaal en het handen-ar- beidlokaal, alsmede het invoeren van het vak handenarbeid in leerjaar 5 aan de Prinses Ireneschool, wordt voorgesteld aan de Herv. Schoolvere niging op haar verzoek f 3916.25 be schikbaar te stellen voor aanschaf van materialen. Mr. J. L. Nieuwenhuis per 1 October naar P.S.D. ZoaJs onlangs gemeld, is mr. J. L. Nieuwenhuis te Middelburg, Rijksin specteur voor het Verkeer in Zeeland, benoemd tot directeur van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land. Thans staat vast, dat 'mr. Nieu wenhuis zijn nieuwe functie op 1 Oc tober a.s. zal aanvaarden. Faillissementen in Juli In de maand Juli werden over het gehele land in totaal 107 ('vorig jaar 122) faillissementen uitgesproken. In Zeeland werden gedurende die pe riode 2 (vorig jaar 1) faillissementen uitgesproken. Het totaal aantal uit gesproken faillissementen van 1 Jan. tot en met 31 Juli j.l. bedraagt 797 (vorig jaar 982). Middelburg Raadsvoorstellen B. en W. van Middelburg stellen de raad voor alsnog de heer P. I. Ver- hage tebenoemen tot tijdelijk direc teur aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs voor de periode van 1 October 1953 tot en met 30 Septem ber 1954, De voordracht tot deze aan stelling werd, nadat aanvankelijk op formele gronden bezwaar was ge maakt, eerst onlangs door de staats secretaris van O. K. en W. goedge keurd. Voorts wordt voorgesteld een cre- diet te verlenen voor het inrichten van een lokaal voor handenarbeid aan school J. en voor de uitbreiding van het aantal technieken. Het eerste zal 523.95 vergen, het laatste on geveer 600. Tenslotte stellen B. en W. voor de verordening tot regeling van de ge vallen waarin en de voorwaarden waaronder indienstneming van ar beidskrachten krachtens -burgerlijke, arbeidsovereenkomst zal kunnen ge schieden" te wgzigen. Deze wijziging is van belang voor het gemeentepersoneel op arbeids contract. Daardoor kan het namelijk de diensttijd vóór 1 April 1954 voor pensioen inkopen en daarbij recht doen gelden op 100 pet. bijslag, aan te wenden voor gehele of gedeeltelij ke betaling van de inkoopsom. Het college wil déze wijziging terugwer kende kracht tot 1 Juli 1953 verle nen, zodat het personeel, dat in vas te dienst was aangesteld voordat de laatste wijziging van de Pensioenwet van kracht werd, er eveneens onder valt. Van onze adverteerders. De heer L. J. Baljeu herdenkt de zer dagen het feit, dat hij 25 jaar ge leden zijn kapsalon opende, welke thans gevestigd is aan de Noord poortstraat 6 te Middelburg. De vie ring van dit jubileum werd voorafge gaan door een grondige vernieuwing van de zaak. De gehele inrichting is thans aan de eisen van deze tifd aan gepast, waarbij kosten noch moeite werden gespaard om een zo aantrek kelijk en doelmatig mogelijk resultaat te verkrijgen. In deze opzet is men volledig ge slaagd. Niet alleen zijn in de ver nieuwde kapsalon de laatste vindin gen op dit gebied verwerkt, maar ook werd bereikt, dat het geheel een harmonieuze en uiterst moderne in druk maakt. De. inrichting werd ge heel in lichte tinten gehouden en mag bijzonder verantwoord heten. Zowel dé dames- als de herenafdeling wer den gemoderniseerd. Bloemstukken en bezoek getuigen van de grote belangstelling, die de fa. Baljeu bij dit alles ondervindt. Tweetal ongelukken met bromfietsen. In Middelburg zijn Zaterdag twee ongelukken met bromfietsen gebeurd. De 73-jarige C. K. uit Middelburg werd in de Lange Delft aangereden door een bromfiets, die werd bestuurd door de 27-jarige J. W., eveneens uit Middelburg. K. was juist aan de lin kerzijde van de straat op zijn rijwiel gestapt toen de bromfiv .3 hem raakte. De bromfietser had even tevoren uit moeten wijken voor een vrachtauto. De fietser, die een ernstige val maak te, werd een winkel binnengedragen. Hij is later, nadat inwendige kneuzin gen waren geconstateerd, naar het Gasthuis overgebracht. Op het kruispunt MolstraatKoe- poortstraatSingelstraatSpanjaard straat reed 's avonds een uit Indonesië gerepatrieerde per bromfiets met grote snelheid op een vrachtauto, die- van de Spanjaardstraat uit naar de Singelstraat reed. Deze wagen werd bestuurd door M. de J. uit Middelburg. .vniirnhaden De botsing ging gepaard met een he vige klap. De bromfietser werd van zijn voertuig geslingerd. Men droeg hem een huis binnen. Hij klaagde over hevige pijnen in de schouder; dokter Pel achtte overbrenging naar het Gasthuis noodzakelijk. De mate riële schade is licht. Vlissiqgen Geen verlaging van paspoortleges. B. en W. van Vlissingen hebben een nota van de secretarie ontvangen in verband met de vraag van de heer An- driessen betreffende een verlaging van de leges voor paspoorten. Naar aanleiding van deze nota heb ben B. en W. besloten vooralsnog geen voorstel tot wijziging van.de le ges op paspoorten te doen. Vrouwenpolder Lezing. Vrijdagavond sprak ds. J. de Boer te Vrouwenpolder in een openluchtsa menkomst ovei het onderwerp „De frote trek". De lezing werd met aan- acht gevolgd. Zevenhandbal. Zaterdagavond werden op het school plein aan de Bonedijkestraat te Vlis singen zevenhandbalwedstrijden ge speeld. Begonnen werd met een ont moeting tussen de dames van Olym pus en Walcheren. Olympus onder vond nu heel wat meer tegenstand en Walcheren nam zelfs de leiding door een fout van de Olympus-doelverde- digster (01). Even later kwam echter de gelijkmaker en nog voor de rust bezorgde Jenny op 't Hof Olympus de leiding (2—1). Na de rust ging de strijd vrijwel gelijk op, maar doelpunten ble ven uit, zodat het einde kwam met onveranderde stand. De heren van. Olympus waren ook nu weer veel sterker dan Walcheren, hoewel deze ploeg kranig partij gaf. Het was al spoedig 3—0 voor Olympus. Wel kwam er toen een tegenpunt, maar Olympus zette de score voort tot 71. Nogmaals verkleinde Walcheren de achterstand (7—^2), maar het antwoord van Olympus kwam prompt (82). De rust ging in met 83. Ook na de hervatting was Walche ren niet tegen Olympus opgewassen. Wel kwamen er nog twee doelpunten, maar Olympus stelde er vijf tegen over, zodat het einde kwam met 135. „Zeeuws Tijdschrift" met belangwekkend Julinummer. Het Julinummer van het Zeeuws Tijdschrift, dat zojuist verscheen, bevat een keur van interessante en gedegen publicaties over belangrij ke Zeeuwse onderwerpen. Het num mer is gewijd aan de grote evene menten op cultureel, technisch en economisch gebied, die zich dit jaar in onze provincie voltrokken en nog voltrekken. In een inleidend artikel wordt 1954 voor Zeeland een jaar met vele belangrijke initiatieven ge noemd. Mr J. C. van Schagen onderwerpt in dit nummer de Zeeuwse kleder dracht aan een beschouwing; hij be schrijft historie en voortschrijdende ondergang van de costumes en maakt critiache kanttekeningen Aan het slot van zijn alleszins le zenswaardig betoog doet hij enkele suggesties ten aanzien van de toe komst, die zeker overweging ver dienen. Een redactioneel artikel „De pro vincie en de beeldende kunst" prijst de Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldehde Kunst en de Stadsprijs Middelburg als gelukkige initiatie ven. Er is een amusant gedicht „Het Domburgse strand" van Joringel. Drs M. C. Verburg vervolgt zijn artikelenreeks óver het Delta-plan. Dit keer wijdt hij aandacht aan het rapport „Belangen van landbouw en visserij bij afsluiting van de zee gaten in Zuid-Westelijk Nederland" van de z.g. R.O.L.-commissie. Een ander belangwekkend arti kel van drs Verburg over „Het Drie-eilandenplan Zeeland en zrjn .isolement" werd uit „Economisch- Statistische Berichten" overgeno men. Dr J. van Ham uit Vlissingen geeft een nabeschouwing over de opvoeringen van „Elckerlyc" in Mid delburg. De toneelcriticus Hessel Jongsma neemt de „Positie en mogelijkheden van het amateurtoneel in Zeeland" onder de loupe. De Guys-tentoon- stelling in Vlissingen wordt behan deld door mr W. de Bruine. Ten slotte is er nog een redactioneel ar tikel over de Nijverheidsdag Zee land. Dit Juli-nummer, dat meer pagina's telt dan gewoonlijk, heeft op de omslag een fotoreproductie van het gipsmodel voor een weder- opbouwmonurnent, een werk van Jan Wolkers, die voor zijn werk van de jury Stadsprijs-Middelburg een eervolle vermelding ontving. Aantal baden Gedurende de periode van 13 tot en met 19 Augustus werden in de gemeentelijke badinrichting te Vlis singen 3444 baden genomen, waar van 2018 gewone baden en 1426 HUISVESTINGSPROBLEMEN Wijkverpleegsters, iet op uw saeck" In het „Tijdschrift voor Ziekenver pleging" werd dezer dagen de volgen de „noodkreet" geslaakt: „Eén van onze collega-wijkverpleeg sters zal binnenkort onze provincie (Zeeland) verlaten, om haar werk in een ander deel van ons vaderland voort te zetten. Dit lijkt niets bijzon ders en gebeiiri. in de verpleegsters- wereld zéér regelmatig. Het bijzonde re van dit gevfii is echter, dat deze zuster niet schreiend hart vertrekt. Ze hield van haar wyk, haar mensen en haar werk. Deze genegenheid be stond wederzijds. Ongeveer 6 jaar geleden deed deze wijkverpleegster haar intrede in deze wijk, dié uit 3 gemeenten bestond op één van onze Zeeuwse eilanden. Hoe wel de wrjk zeer uitgestrekt was en alle krachten van de wijkverpleegster zou vergen, begon zij haar werk vol idealisme en ambitie. Eén moeilijkheid daagde al spoedig op: de huisvesting 1 Middelburg verloor met 2-3 van Hero uit Breda. Als extra-wedstryd bij do 3e ronde van het tournooi om de Zilveren Stad haisplaquette van Middelburg kwa men Middelburg en Hero tegen elk aar in een vriendschappelijk duel uit. Na wat heen en weer getrap kreeg na tien minuten spelen links buiten Schotman de bal en gaf deze keurig door aan Colijn, die de Hero- doelman het nakijken gaf. (1-0) Hierna kreeg Middelburg nog enke le goede kansen, doch midvoor Van Maanen faalde steeds. Hero herstel de zich langzamerhand en na 20 min. was het de rechtsbinnen, die de ge lijkmaker scoorde (1-1). Vijf minu ten later maakte de midvoor er 1-2 van. Even voor de rust moest rechts binnen Outermans wegens opgelo pen schouderblessure vervangen worden door Groenewegen. De tweede helft gaf het zelfde spelbeeld te zien en volkomen ver diend scoorde na 20 minuten spe len Hero het derde doelpunt. Het gelukte echter de hoofdstede lingen om een kwartier voor het einde een tweede doelpunt te maken, zodat het uiteindelijke resultaat van deze matige wedstrijd een 3-2 over winning voor Hero was. De Wereldraad van Kerken. De commissie voor interkerkelijke hulp aan hulp aan vluchtelingen van de Wereldraad van Kerken heeft Zon- „avond de voorkeur gegeven aan het uitbeelden van haar rapport boven het geven van statistieken Ruim vijf tig kerkleiders deden mee aan de voorstelling, waarin de voorzitter van de Duitse Evangelische Kerk. Friedrich Dibelius, pleitte voor voortdurende hulp aan de Oostduitse kerken, die voor vijftien millioen protestanten zorgen. ,Als het kerkelijk leven van deze vijftien millioen instort, loopt het ge hele protestantisme in Europa gevaar", aldus Dibelius. Vrije Evang. gemeenten De Vrije Evangelische gemeenten zullen van 15 September te Hilver sum een internationale conferentie houden. De conferentie zal worden ;eopend door ds. Joh. Gustafsson uit iweden, waarna de secretarissen uit verscheidene landen mededelingen over de stand van zaken zullen doen en de vertegenwoordigers van die lan den zullen spreken, 's Avonds wordt in de Vrije Evangelische kerk te Hil versum een openbare samenkomst met de gemeenten gehouden, waarin verschillende sprekers het woord zul len voeren. De samenkomsten op 2, 3 en 4 Sep tember zullen gewijd zijn aan de be spreking van uiteenlopende onder werpen. Ds. Sundermeijer mei emeritaat. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland emeritaat verleend aan ds C. Sundermeijer, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Go- rinchem. Ds Sundermeijer werd op 14 Fe bruari 1885 geboren en in 1914 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 8 November van datzelfde jaar deed cand. Sundermeijer zijn in trede in zijn eerste gemeente Lel- lens. Daarna stond hrj achtereenvol gens nog te Zeerijp 1918—1920; Ritthem (classis Middelburg) 1920 1925; Tjerkgaast, Sint Nicolaas- ga-Idskenhuizen (classis Heeren veen) 1925—1930; Akkerwoude en Murmerwoude 1930—1933 en sinds. 30 Juli 1933 te Gorinehem. NED. HERV. KERK. Bedankt voor St. Maartensdijk: cand. De Jopg te ZwiJndrecbt. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Munnikenburen, A. v, d. Ende, cand. te Wateringen, die be dankte voor Hoek. in m Het Franse persbureau AJJ. neeft Zaterdag uit Saigon gemeld, dat zestig to. tachtig procent van de voor de Viet- minh gevluchte Vietnamezen. die nog niet naar het Zuiden zijn ingescheept, naar hun woonplaatsen in Noord-Vietnam wil len terugkeren. 0 De 16-jarige Bruno Beyersdorf, die twee jaar geleden Bondskanselier Adenauer het leven redde, is te München op beschuldiging van landloperij en dief stal gearresteerd. 0 Naar te New York is bekend gemaakt, heeft een- uit Zuid-Afrika afkomstige ge leerde, dr. Louis Pillemer, met twaalf assistenten een stof in het lichaam ont dekt, die wellicht als bescherming tegen atomische straling kan worden gebruikt. Een groep geleerden uit Ohio hoopt, dat deze stof, properdine genaamd, ook kan worden gebruikt bij het streven om de mens immuun voor ziekten te maken 0 De Russische autoriteiten in Oost-Duits- iand hebben hun progTamma van acht ja ren om de productie van de rijkste uraniumlagen van Europa naar Rusland te verschepen, bijna voltooid Honderden tonnen eerste klas uraniumerts zijn weg gevoerd. De lagen worden ontgonnen in het erts gebergte nabij Chemnitz langs de grens tussen Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowa- kije. De vijf inzittenden van een auto, die Vrijdagavond kort voor middernacht in de haven van Oostende reed. zijn om.het leven gekomen De vijf slachtoffers zijn de kinderen van een ambtenaar van de gemeente Heule (West-Vlaanderen). Bij baar benoeming: bad men be loofd voor geschikte woonruimte te zullen zorgen. Deze bleek In de prac- tljk te bestaan uit een klein slaapka mertje bij een oude juffrouw, die het met de hygiëne niet al te nauw nam. Na het .verlijden van de oude juf frouw lukte het, na veel moeite een piepklein kamertje het hare te noe men, dank zij het maandelijks neertel len van véél tc véél dure guldens. Eén lichtpuntje was er: een wijkge- bouw was op komst, en de bovenwo ning van dit gebouw zou voor haar zijn! Onze goe<lc collega deed blijmoedig haar werk. behield idealisme en ambi. tie, en wachtte op haar wljkgebouw. Toen het moment gekomen was waarop het bestuur haar iefinitieve plannen voorlegde, maakte haar vreugde plaats voor diepe verslagen heid, toen ze bemerkte dat de bijbe horende woning toegezegd was aam- de arts. In dit wykgebouw zou geen plaats voor de wijkverpleegster zrjn. Enkelen trachtten nog verandering in deze plannen te brengen, blijkbaar zonder resultaat. En zo besloot deze zuster te vertrekken, daar het haar niet langer mogelijk was samen te werken met een bestuur, dat blijk van gaf geen gevoel te hebben voor juiste verhou dingen en hierbij bovendien totaal on geïnteresseerd bleek te zijn voor de belangen van haar. die in zyn dienst was. Wij, wijkverpleegsters, vragen ons met verontwaardiging en bezorgdheid af hoe het mogelijk is. dat het bestuur van een vereniging, die zich ten doel stelt de gezondheidszorg te beharti gen. in staat is, degene die voor de practische uitvoering van deze mens lievende taak in zijn dienst is, op een dergelijke manier te negeren. Is het dan verkeerd gezien, dat het bestuur voor de wijkverpleegster de voorwaar den waaronder zij "werken moet, zo gunstig mogelijk maakt en haar steunt, door voor haar belangen op de bres te staan? Blijkbaar wel! Onlangs stond In het Tijdschrift voor Ziekenverpleging een adverten tie: wijkverpleegster gevraagd, In de ze oproep kon men tevens lezen; voor huisvesting zal gezorgd worden. Pre cies als in bovengenoemd geval 6 jaar geleden. Zusters, let op Uw saeck! Examens De heer C. van Loenen te "Vlis singen, slaagde te Rotterdam voor het diploma hoofdakte B. Aan de sportschool Felix Jans- sens te Bergen op Zoom slaagden voor de le graad Jiu Jitsu Jopy de Jager uit Kapelle-Biezelinge, P. Witte, F. Spangenberg, D. Vahien- kamp uit goes en J Kosten uit Hansweert. Voor de witte band Judo (adspi- ranten van 14 jaar) slaagde B. van Fraassen uit Goes. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte N.b. de heer N. de Jonge te Terneuzen. De heer W. L. Hirdes, gemeente-ont vanger te Yerseke, slaagde te 's-Gra- vennage voor het schriftelijk examen Gemeentefinanciën L Marktberichten VEILING KAPELLE-BIEZELINGE E.O. 21 Aug. Dubb. Prlncessebonen I 60; II 55.80—57,20; afw. 33,30—34.10 Pruimen: Washington 18—53; Reine Vic toria 2053; Belle de Louvaln 19—49; Boerewitte 2244; Mons. HaUve 2050; Czar 18—41: R. Cl. d' Althan 24—40; Bra men 50—66; Frambozen 92. _J. Laat in de middag kwam de Kraak in Banjo- ian. Het nieuws, dat een sleepbootje met maar liefst zes drijvende schotels op sleeptouw was binnengelo pen, ging als een lopend vuurtje door de stad, zodat veel belangstellenden naar de haven stroomden. Onder hen bevond zich mijnheer Goudvis, die de eerste drijvende schotel van Kappie gekocht had. Hij kwam direct aan boord en schudde Kappie hartelijk de hand. „Bij mijn leven!" riep hij uit. „U weet van aanpak ken, kapitein I Zes scho tels.... allen gouddoor aderd! Er bied D er weer twee duizend florijnen per stuk voorl" ..Top", zei Kappie, „omdat het de laatsten zijn!" „De laatsten?" herhaalde mijnheer Goudvis, „hoe weet U dat zo zeker?" „Omdat die schotels ln een vulkaan ontstonden" antwoordde Kappie, „en die vulkaan is nu uit elkaar gebarsten". „Ja", zei de Meester, die een technische toelich ting noodzakelijk vond, „die schotels ontstonden in de krater van een vulkaan. Hierdoor sloten zij de gassen af, tot de druk zo groot werd, dat ze naar buiten werden geworpen. Maar de vulkaan heeft zich blijkbaar in de laatste schotel verslikt. Die is in de krater blijven steken, tot de spanning zo groot werd, dat de hele boel uit elkaar plofte. Dus voortaan geen drijvende schotels meer". „Niet te geloven 1" xiep. mijnheer Goudvis uit. „En toch heeft de Meester gelijk", zei Kappie. „het is afgelopen met de drijvende schotels en zo is het maar netl EINDE. KIMBI ni«fJETHRR DINSDAG 24 AUGUSTUS. HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7X10 hws 7.10 Gram VPRO: 730 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9X10 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 1050 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken 1130 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12-30 Land- en tulnb. meded. 1253 Voor het plattelafld 12.40 Pianoduo 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 1350 Promenade- ork. 14.00 „WIJ ontdekken Amerika". 1450 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 15X)0 Radio Philharm. Ork. en sol. 15.45 Gram. 1650 Voor de jeugd. 17X>0 Gram. 17.45 Rep. en gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 1850 Gram. 18.55 „10 Jaar geleden werd Pa rijs bevrijd", caus. 19.05 Mil ork. 1955 Sopr. en piano. 20.00 Nws 20.05 Gevar. muz. 20 50 ..Belevenissen ln Canada", caus. 21.00 Instr kwart. 21.25 Cabaret. 22X15 Strijkork. 2255 Wereldkampioenschappen wielrennen. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Tweede Assemblée vaD de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25 Rep. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM O. 298 m. 1007 kc/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huls vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10X10 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 1150 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 1350 Amus. muz. 14.00 Gram. 14.30 Metropole-ork. 15.00 Gram 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Regerings uitzending Rijksdelen Overzee: „Hoe leeft de Surinamer?' door Drs. R Kool. 18.00 Lichte muz. 1850 Wereldkamp. wielren nen. 18.30 „Dit is leven" caus 18.45 Gram. 1852 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 2055 De gewone man. 20 30 Omr ork. en sol. 21.30 Gram. 21.50 ..Folklore in de Kem pen", caus. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE KRO. 20.15—22.15 „Verdwijningen en ver schijningen", TV-spei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7