is de shag! Goud-gele Virginia! Russische dames zegevierden in al'i nummers SporlkaNoNnHip JIMMY BROWN bij de Recherche BORREMANS ZEGEVIERDE IN 's-HEERENHOEK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 OM EUROPESE ROEITITELS IN AMSTERDAM Nederland op tweede plaatsverloor Zilveren Hollandse Windmolen Op de Bosbaan in Amsterdam werden Zondag de finales gehouden van de Europese roeikanipioc 'huppen dames. De Russische roeisters won nen allo nummers. De suprimntin van de Russinnen was zo overtuigend, dat na drie nummers de prjjs voor de beste prestatie, de Zilveren Holland se windmolen, in feite reeds nnn de Hollandse dames, die de molen in Macon ('51) en in Kopenliage) (195S hadden gewonnen, was ontnomen. Rusland won met een maximum aantal punten (42). Voorts sneuvelden tij dens de finales alle baanrecords. Elke ploeg van de Russische meis jes was een klasse apart en op de helft van de baan roeiden ze veelal reeds een gewonnen race. Dit ging met een kracht en een rust, dat het leek of het geen moeite kostte en el ke ploeg een feilloos ingesteld uur werk leek, dat men naar believen harder of zachter kon laten lopen. Het grote verschil tussen de Rus sische en de ander ploegen was het rhytehme van de slag. De doorhaal is keihard, de recover uitérst snel, maar het rustpunt ligt iets later dan bij bijv. de Hollandse ploegen. Alles overheersend was echter de geest, de bezieling waarmede geroeid werd, de volkomen concentratie voor en tijdens de wedstrijd, die slechts te verklaren is door een van te voren geprepareerde en onverzettelijke wil om als eerste door de finish te gaan. De Engelse bootsman, Leslie Gor don Haslam kwam misshien nog het dichtste bij de omschrijving van deze mentaliteit, toen hij sprak over de „challenge", de geestelijke uitda ging die de Russinnen hun tegen standsters toewierpen. Sterk partij. In de vier met stuurvrouw gaf Nederland (de ploeg van Die Ley- the) nog het sterkst partij. De Leid- se meisjes hadden een uitstekende start en na 50 meter lagen zy iets voor. Op dat moment kwam Rusland onweerstaanbaar naar voren en bij elke slag liep de ploeg uit. Op de helft van de baan bedreigde Enge land met een harde spurt „Die Ley- the". Beide ploegen leverden een verwoede strijd. v aarbij Nederland uiteindelijk zegevierde. Ook bv. op het nummer skiff was het een Nederlanrse, die van meet af aan hard doorzette, nl. Agnes Reuter. Zij was veel sneller dan Roza Chumakova, die een hal ve lengte achter lag. Dit duurde niet lang, snel en schijnbaar zon der moeite ging de Russische Agnes Reuter voorbij. Ook de Oostenrijkse Eva Si ka slaagde er nog in het Hollandse meisje voor bij te stevenen. Voo:rwat de ove rige wedstrijden betreft, daarbij hadden de Russische dames niet de minste moeite om te winnen. Uitslagen. Finale vier met stuurvrouw: 1 en Europees kamppioen: Rusland 3.37.8 (nieuw baan record)2 Nederland (Die Ley the) 3.40.7; 3 Groot Brittan- ZWEMMEN Portugees Pereira won internationale Kanaalrace. Van 19 deelnemenden staakten 11 de strijd. Om half één in de nacht van Vrij dag op Zaterdag begaven zich bü Cap Gris Nez (Fr.) 19 zwemmers te water voor de Internationale race over Het Kanaal. De 33-jarige Portugees Perei ra bereikte als eerste de Engelse kust, zijn tijd was officieus 12 uur en 25 minuien. Pereira moest zware strijd leveren met de Egyptenaar Hassan Hammad, die tenslotte 24 minuten na hem ln Dover arriveerde. Van de 19 deelnemenden zijn er 8 aangekomen. Officieel hadden 17 zwemmers van 12 landen voor da-wedstrijd ingeschre ven. maar de Libanees Nicolas Gabril kreeg ook nog toestemming om deel te nemen. Als 19e ging de Amerikaan Glen Burlingame, die voor de vijfde maal een poging deed. te water. Drie dames namen deel. het waren de Deense Jenny Kammersgaard, die reeds twee maal de tocht volbracht, en de Engelsen Brenda Fisher en Marga ret Feather. Brenda Fisher werd eerst- aankomende dame. Margaret Feather bezette de zesde plaats en Jenny Kam mersgaard moest de strijd staken. Zijn eerste plaats leverde Pereira de beker en 500'pond sterling op. Bren da Fisher ontvangt hetzelfde en bo vendien 100 pond voor de derde plaats. Hammad krijgt 250 pond. De uitslag luidde: 1 Pereira (Portugal) 12.25.01; 2 Ma rie Hassan Hamad (Egypte) 12.49; 3 Brenda Fisher (G.-B.) 14.36; 4 Sirga- nos (Griekenland) 16.23; 5 Abertondo Argentinië) 16.53: 6 Margaret Feather (G.-B.) 17.05; 7 Mohammed el Soussi (Syrië) 17.55. De officiële tijd van de Amerikaan Burlingame. die allen Het Kanaal is overgestoken, was 14 uur 10 min. Nieuwe arrestatie in de zaak-Montesi. Zaterdag is een arrestatie verricht in verband met de zaak-Montesi op last van de rechter van instructie. De arrestant is een zekere Venanzio de Felice, bewaker van de villa „Capo- cotta", eigendom van markies Mon- tagna, waar zich volgens verklarin gen van Anna Maria Caglio „Or- giëen" zouden hebben afgespeeld. De villa ligt niet ver van de plaatB waar het lijk van Wilna Montesi werd aan getroffen. Venanzio de Felice is wegens valse getuigenis gearresteerd, na confron tatie met de filmster Guido Olano. wiens verklaringen geheim gehouden j worden. 1 nië (Stuart Ladies) 3.43.1; 4 Tsje- cho Slowakije (Spartak Brno) 3.44.1. Finale skiff: 1 en Europees kam pioene: Rusland (Roza Chumakova, ZDSA) 3.48.1 (nieuw baanrecord) 2 Oostenrijk (Eva Sika, Donau) 3.53.2; 3 Nederland (Agnes Reuter, Nautilus) 3.56.9; 4 Polen (Iwona Jezieska, Ogniwo 4.02.8. Finale double scull: 1 en Europe- >ees kampioen Rusland („Dinamo") :.33.9 (nieuw baanrecord)2 Duits land 3.42.8; 3 Tsjecho Slowakije "1.44.3. Finale quadruppie scul: 1 en Eu ropees kampioen: Rusland („Dina mo") 3.27 (nieuw baanrecord, oude record: Rusland 3.32.2; 2 Oostenrijk (Wiking) 3.40.1; 3 Nederland. Finale acht: 1 en Europees kampi oen: Rusland (ZDSA) 3.14.5 (nieuw baanrecord); 2 Roemenië („Stiinta") 3.17.6; 3 Nederland. 3.24.4. Het klassement luidt: 1 Rusland 42 punten; 2 Nederland 25% p; 3 Oostenrijk 12% p; 4 Roemenië 10 p; 5 Duitsland 19% p; 6 Tsjecho Slo wakije 8% p; 7 ex aequo Groot Brit- tannië; Polen en Frankrijk, leder 6 punten. AUTOMOBILISME Oude man gedood bij LuikRomeLuik. De Fransman Louis Jacquot, die deelnam aan de wedstrijd voor auto mobilisten Luik-Rome-Luik, heeft bjj het passeren van Brescia een oude man aangereden, die op slag werd gedood. Louis Jacquot werd bij dit ongeluk gewond en is naar een zie kenhuis te Brescia overgebracht. Ze huilde niet Na afloop van de finales van de Europese roeikampioen- schappen voor dames heeft het talryke publiek op de Bosbaan zich kunnen vermaken met een nummer „prHsduiken". Een van de Russische meisjes, Tamara Tarskova, van de dub bel vier, had na op het ereplat- form de kampioensmedaille in ontvangst te hebben genomen bjj het weer instappen in het ranke vaartuig haar kosteiyke trophee verloren. Zg deed nog een vertwijfelde greep in het water, maar het snel zinkende ding was haar te vlug af. Na de finale van de achten werden via de geluidsinstalla tie vrijwilligers opgeroepen om een poging te wagen de me daille van ae bedroefde Tamara van de Bosbaanbodem te halen. Vier dappere jongemannen stonden 'n opmerkelijk korte tijd in hun zwembroek, maar de vele pogingen, die daar be neden in het frisse water wer den ondernomen, leverden niets dan handenvol modder en andere viezigheid op. - Het populaire Duitse liedje „Warum welnst du kleine Ta mara" werd niet gezongen. Het Russische meisje huilde niet... Tijden bij amateurs onjuist. (Van een sDeciale verslaggever) Tot grote verbazing van ieder, die by de finish van de wegwedstrijd der amateurs aanwezig was en van hen die de reportage per radio of televi sie hebben gevolgd, zy'n voor de tweede en derde aankomende in het wereldkampioenschap der amateurs op de weg officieel tijden opgegeven die onmogelijk kunnen kloppen. Vol- Ïens de officiële tijdwaarnemers is de >een Andersen met een achterstand van 2 minuten en 48 sec. achter de winnaar Van Cauter geëindigd. Voor Van der Borgh. die derde werd, is .hetzelfde verschil opgegeven. Maar iedere'en heeft met eigen ogen kunnen zien, dat Andersen ten hoogste 12 seconden na Van Cauter over de eindstreep ging en de chro nometer van de tientallen journalis ten op de perstribune hebben dat ook wel uitgewezen. Bovendien is Van der Borgh enkele seconden na Andersen binnengekomen. Ondanks de protesten, die van alle zijden kwamen, hebben de aankomst-com missarissen hun tyden als officieel gehandhaafd. Rentmeester eerste nieuweling. Onder grote belangstelling werd Zondag in 's Heerenhoek een wieler- course voor nieuwelingen en ama teurs verreden welke was georgani seerd door de wieier en supporters club „H.W.C." ter plaatse. Op het fraaie parcoers, dat 50 maal gereden moest worden, gingen 98 renners van start. Omdat al vrij spoedig het „kaf van het koren" werd gescheiden en gedubbel de renners uit de course werden ge nomen, dunde het veld snel. Jo de Roo bij de nieuwelingen weer de zich in het begin uitstekend, maar De Wit, Westdorp e.a. bleven waak zaam en lieten hem geen meter los. Na 15 ronden vormde zich een kop groep bestaande uit: De Roo. Rent meester. Huissoon, De Wit, Westdorp en Looyen. Uit deze kopgroep werk ten Westdorp en Huissoon zich even later los en namen 20 sec. voorsprong. Het moedige duo werd echter ingelo pen door Van Glerum, De Wit en Keepers, zodat nu een kopgroep ont stond van vijf man. Dit was de uit- elndelyke beslissing. 113 SEMI-PROFS. De strijd in de KNVB is nog niet uitgestreden. Maar onder tussen gaat de NB VB rustig door. Zyn competitie sal in September beginnen, met 10 elftallen. Al deze teams zijn vrijwel volledig, enkele plaatsen kunnen nog worden ingeno men Het blijkt uit de lijst der op stellingen, dat de NBVB 70 uit de eerste klasse afkomstige spelers onder zijn vleugelen heeft gebracht, 28 voormalige tweede klassers en 15 komende uit derde en vierde klassers. Nederland kent dus thans 113 semi-profs. Er zijn profclubs in Alkmaar, Amsterdam, Geleen, Graafschap (Doetinchem) Heerlen (Rapid), Den Haag, Enschede (Twentse Profs), Utrecht, Rotterdam en Venlo. Gezien de samenstelling, te het te verwachten, dat de 10 ploe gen nogal wat in kracht zullen gaan verschillen. Vooral Am sterdam lijkt uiteraard, altijd op papier een sterk elf tal. I Men heeft daar o.ade gewezen Blauw Witter Van Raalte onder de lat en voorts diens voormali ge clubgenoten Mesman en Tol- meijer, verder Boskamp (voor heen Ajax). Vonhoff voorheen DWS) en Gallis (voorheen RCH). Ook Den Haag brengt een ploeg van formaat o.a.: Kraak (ex-Stormvogels), De Harder (ex-Bordeaux), Cla- van e»i Bawnan (beiden ex- ADO). GEDUCHTE PLOEGEN Rotterdam komt onder meer niet Landman (ex-Sparta) Evertse (ex-Xerxes) en Joop en Jacq Hcijster (beiden èx-Her- mes-DVS). Venlo heeft o.a. Van Rhee, vroegere VVV-speler en de Eindhovenaar Snoek in de gelederen. Frans de Munck in vervlogen tijden keeper van Goes is na vele omzwervin gen nu in de profclub Geleen 'aangeland. Tenslotte de Twent se profs: van de 11 gecontrac teerde spelers zijn er 7 van Vi tesse, onder wie de ex-inter- landspéler Hendriks! Men kan wel constateren, dat de NBVB de competitie met een aantal geduchte ploegen begint. Ze ventig le klasse spelers, onder wie véle van de beste, zijn se- mi-prof geworden by de nieuwe bond. Zy hebben niet willen wachten tot de KNVB eens een keer tot betaling zou besluiten. Liever deden zij de grote stap maar het nieuwe, volslagen on bekende. Want het moet maar worden afgewacht hoe de za ken van de NBVB zullen verlo pen. De eerste ioedst,rijd in dit kader trok in ieder geval veel interesse. Maar de meningen over het vertoonde spel luidden verdeeld. Of de NBVB succes zal hebben, hangt ook in sterke mate af van de 'besluiten, die de KNVB neemt. En er zijn berich ten, die er op wijzen, dat dit de goede kant op gaat, dat de een heid in de Koninklijke Bond her steld en bewaard wordt! Het is echter geenszins te verwach ten. dat dit de beroepsbond op de ingeslagen weg zal doen stil staan. KORFBALPROBLEEM Wie het jaarverslag van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbal Bond leest, stoot op een enigs zins verontrustend verschijnsel, namelijk de achteruitgang van het cijfer der verenigingen en van het aantal bij regionale bonden aangesloten seniorleden. Het aantal clubs daalde van 397 op 395, in 1952 telde men nog lfOl clubs. Het verslag zegt o.a.: Het gemiddelde aantal seniorleden van de landelijke clubs is iets gestegen, namelijk van 56.5 op 57. Dat vchi de re gionale verenigingen daalde van ruim 28 op 27.9. Op zich- zelf niet zo'n bijzondere achter uitgang, maar bij vergelijking van de nieuwe cijfers met die uit het overzicht van verleden jaar, zal men zien, dat de GUKB, de Haagse KB en de Zeeuwse Korfbal Bond winst hebben geboekt en alle overige verlies, waarbij wel in aanmer king moet worden genomen, dat bij sommige bonden door over gang van verenigingen naar de landelijke bond een verschui ving heeft plaatsgevonden naar het ledental van de. landelijke clubs. Omtrent het adspiran- tenwezen kan het verslag een blijde toon aanheffen, Er was in totaal zowel landelijke als re gionale clubs een stijging van 1095 adspirgnten. Opge merkt wordt echter, dat deze winst het verlies niet kan com penseren. De regionale clubs hebben dus flinke aderlatingen aan seniorleden ondergaan. Toch boekte de bond in totaal een ledenwinst van bijna 1200, doordat de landelijkeclubsmeer senioren in hun rijen konden begroeten. Dit neemt echter niet weg, dat de eerste catego rie clubs thans met een ernstig probleem zit, waarvoor voorals nog geen oplossing te vinden De Roo en Huissoon staakten daarna de strijd. Piet Maas verdween van het toneel en in groep twee begon Borremans zicht te roeren. Met een fraaie rusch, die ronden lang had geduurd, streek Borremans negen ronden voor het einde op de leidersgroep neer. In de slotronde werkte hij zich nog van zijn rivalen los en won onbe dreigd. De uitslagen luidden: amateurs 1 Borremans (Hoogerheide) 110 km in 2 uur 41 min; 2 Van Glerum (St. Wille- brord); 3 Looyen (Steenbergen); 4 Westdorp 's Heerenhoek); 5 De Wit (Leur); 6 Keepers (Roosendaal); 7 J. Braspenninx (Zundert); 8 Wuijts (Kruisland); 9 De Vree (Brede); 10 J. Maas (Wouw). Bij de nieuwelingen werd P. Rent meester uit Yerseke le. Geslaagde zeilwedstrijd Veere—Terneuzen. Onder ideale weersomstandigheden erd Zondag de traditionele wed strijd VeereTerneuzen voor zeil- en motorjachten gehouden. Aan deze wed strijd, welke was georganiseerd door de Royal Belgian Sailing Club, na men 50 jachten deeL De start in Veere, omstreeks half elf, trok grote belangstelling. Honderden toeschouwers hadden zich opgesteld op het Noorderhoofd en aan de Kamper- veerse Toren om te genieten van dit voor Veere unieke schouwspel. Kort na de start voer een der jachten op een slikbank; men slaagde er niet in het vlot te krijgen. Tussen vijf en zes arriveerden de jachten in Terneuzen, waarna in Grand Hotel „Rotterdam" de prijsuitreiking volgde door de voor zitter van de RBSC, commodore H. Leeten. De voornaamste uitslagen waren: Platbodem jachten: 1 De Windroos, eig. Neefs, RYCB; 2 Waterman, eig., Van Cranenburg, Veere NVK; 3 De Walvis, eig. Kangen. RYCB. R.O.R.C.-klasse HI: 1 De Honte, eig., 38. Jimmy sprak met meneer Petit Four af, dat deze hem zou waarschuwen zodra mr. Van Hufteren opnieuw een poging zou wagen om hem te overreden de zaak toch te verkopen en toen nam hij afscheid. H(j verliet het achter de winkel gelegen kantoor cn het viel hem daarbij op. dat het winkelmeisje, dat hem aanvankelijk te woord had gestaan, zich enigszins vreemd gedroeg. Zij deed nog al schichtig en sprak druk en opgewonden met een klant, die geduldig voor de toonbank stond te wach tenToen Jimmy op straat liep, bleef hij eensklaps met een ruk staan. Hij hield de winkeldeur van Maison Petit Four scherp in het oog cn toon na verloop Van tijd de klant de confisserie verliet, liep hij snel achter hem aan, tikte hem op de aohouder en vroeg beleefd: „Neemt u mij niet kwalijk, maar zoudt u mU op deze vraag antwoord willen geven.... Dat meisje in die win kelheeft dat toen u op uw bestelling wachtte aan di deur van het kantoor staan luisteren De mijnheel zag Jimmy enigszins verbaasd aan. „Zij heeft inderdaat. vrij onbeschaamd aan de deur staan luisteren en zij heeft zich daarover tegenover mij geëxcuseerd. Ze zei. dat u van de politie was en dat het over de loopjongen ging die een heleboel geld had gestolenJimmy knikte. „Ik ben u zeer dankbaar voor deze inlichting" zei hij. „U hebt de politie daar een grote dienst mee bewezen", Diep in gedachten verzonken hep Jimm> door. Dat juffertje was hem al dadelijk niet bevallen. Ik zal haar patroon voor haar waarschuwen dacht hij. Advertentie. V. d. Peyl, Terneuzen. RBSC; 2 Petrel, eig., V. d. Abeele, RBSC; 3 De King fisher, eig., H. Leeten, RBSC. R.O.R.C.-klasse IV: 1 Zilvermeeuw, eig., Dc Klerk, Terneuzen. RBSC; 2 Sportlust, eig.. Vroon, Breskens, De Schelde; 3 Windjammer, eig., Instael, WW; 4 De Verrekijker, eig., dr. Schiltman, Axel, RBSC. Drakenklasse: I De Zeewaöht, eig., Ellebout, NSYC; 2 Elan, eig., Z. M. de koning van België, NSYC. Motorjachten: 1 Schirris, eig., De Raeve, RBSC; 2 De Jaro, eig., Reno- deyl, RBSC, De Zilveren Bal. Te Rotterdam werden de wedstrij den gespeeld ih het tournooi om de Zilveren Bal. De uitslagen warén. StormvogelSparta 0—1. Xerxes Baronie 20. HeraclesFeyenoord 0—2. DOS—VVV 1—2. Halve finale: SpartaXerxes 12. Feyenoord— VVV 11 (VW vvint door strafschop pen). De finale XerxesWV wordt Zondag 29 Augustus gespeeld. Naar de Ned. Beroepsvoetbalbond mee deelde heeft NoUt van Melis (Eindhoven) een contract getekend met de beroeps club Rapid '54 te Heerlen. Scheidsrechters wensen vaste onkostenvergoeding Met slechts 2 stemmen tege: (Zuid-Oost Nederland en Zuid-Beve land) is op de jaarvergadering van de Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters te Utrecht beslo ten te komen tot een vaste onkosten vergoeding. Deze vergoeding zal na der met de KNVB worden bespro ken. Arolbekertournooi. Te Amsterdam is een aanvang ge maakt met de wedstrijden voor net 32ste tournooi om de Arolbeker. De uitslagen luiden; AFC-HBS 3-1; EBOH-Zeeburgia 1-1 (na strafschop pen door EBOH gewonnen) Ajax- Excelsior 1-0; Enschedese Boys-HV C 2-1. ■Sf In de buitengewone algemene vergade ring van H.F.C. te Haarlem gehouden bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan, zijn de heren O. Menten en A. Sandtke tot ereleden benoemd. Tot leden van ver diensten werden benoemd mr. F. A. Da- vidson, H. Thon en P. W. Peereboom. I Een moment uit de zevenhandbal- i cedstryd tussen de dames van Hellas (Goes) en EMM, die Zaterdagavond yp de Middelburgse Markt werd ge- )eeld. Enkele speelsters van de Mid- 'elburgse club trachten een Hellas- inval te onderbreken. Scheidsrechter A. Vos ziet nauwlettend toe. (Foto P.Z.C.) De Argentijn Fangio is er met zijn Mercedes niet alleen in geslaagd op het circuit van Bremgarten (Zwitserland) de Grote Prijs van Zwitserland te winnen, doch tevens legde hij beslag op de we reldtitel voor autocoureurs. Hij heeft nl. een puntentotaal bereikt dat door geen van zijn concurrenten kan worden ge ëvenaard. By de rechtbank te San Diego te een eis tot schadevergoeding van 165.000 dollars ingediend door de Amerikaanse tenniskampioene Mau reen Connolly. Zoals bekend werd Maureen op 20 Juli van haar paard geworpen, toen een vrachtwagen te gen haar op reedwaarbij zij een her senschudding, inwendige verwondin gen en een beenbreuk opliep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4