PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E.D.G.-conferentie te Brussel een volkomen mislukking BILT Enthousiasme in Folkestone over prestaties Zeeuwse gasten Premier Mendès-France wees alle compromisvoorstellen af Vandaag „Bevrijding" van Formosa. Beierse metaalarbeiders staken door. PARLEMENTSLID VRAAGT ASYL IN 00ST-DUITSLAND Auto tegen boom. Man en kind door trein gegrepen. Eervol ontslag voor mr F Hollander. 197e Jaargang-No. 197 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 28 De zesmogendheden-conferentie te Brnssel over de Europese Verdedi gingsgemeenschap is in de nacht ran Zaterdag op Zondag jl. te omstreeks drie uur in een volkomen mislukking geëindigd. De Franse premier Mendés-France verklaarde aan het slot van de moei lijke onderhandelingen, die drie dagen duurden, dat hy de tegenvoorstellen ran de v\jf andere landen niet kon a anvaarden. Hy stond op het aanne men van de Franse voorstellen. De bijeenkomst, die in de nacht van Zaterdag op Zondag eindigde had zes en een half uur geduurd. De Nederlandse woordvoerder deelde des nachts te half drie mede, dat geen accoord vyas bereikt. Hy voegde daaraan toe, dat men weliswaar Zondagmiddag weer zou byeenkomen, maar dat geschiedde alleen voor het opstellen van het slotcommuniqué. De voornaamste punten waarop de conferentie is gestrand waren be lichaamd in de volgende Franse voor stellen: Voorlopige opschorting van de uitoefening der boven-nationale be voegdheden in de EVG voor een pe riode van acht jaar (recht van be zwaar voor elk lid). 9 Beperking van de integratie in het Europese leger tot die Franse troepen, welke in de „dekkingszöne" (dat wil zeggen Duitsland) gelegerd zyn. Het recht van Frankrijk om zich onder zekere omstandigheden uit de EVG terug te trekken. Dit laatste zou gebeuren als de Verenigde Staten of Engeland hun troepen van het vaste land zouden laten verdwijnen, hun po litiek jegens de EVG zouden wijzigen of als een verenigd Duitsland niet tot de EVG zou toetreden. Na de mislukking. Mendès-France, die zich des nachts tevoet van het conferentiegebouw naar de Franse ambassade begaf, zag er zo fris uit alsof hy pas uit net baa kwam. Hy werd omringd door verslag gevers en fotografen, maar deed geen enkele mededelmg. De Amerikaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, de heer Bruce had des nachts nog 'n onderhoud met de Bel gische minister Spaak in het ministe rie van buitenlandse zaken. Een lid van de Nederlandse delega tie zwaaide lof toe aan minister Spaak voor de wijze, waarop hij de debatten had geleid. Een ieder be treurt de mislukking, zo zei dit dele gatielid, maar men koestert de ver wachting, dat de tijd een nieuwe wer- kelijk-Europese formule aan de hand zal doen. Misschien zal Mendès-Fran ce zelf een oplossing brengen, zo be sloot hy. Alle ministers waren diep onder de indruk. Bondskanselier Adenauer weigerde iedere verklaring en trok zich met een gebaar van moedeloos heid terug. Een Duitse woordvoer der legde er de nadruk op. dat de Duitsers alles gedaan hebben om tot Tijdens de offciële ontvangst van de Middelburgse sportlieden in Folke stone werd onderstaande foto ge maakt. Van links naar rechts Alder man A. J. S. Clarkvoorzitter van het uitwisselings-comïté te Folkestone, mevrouxo Bolkestein, burgemeester mr dr N. Bolkestein, mevrouw Neate, Mayor C. E. Neate van Folkestone, mevrouw Franks, mr T. L. E. Franks, lid van de gemeenteraad en het uit wisseling scomité. een verzoening met de Franse te geraken. Op de conferentie te Brussel ont ving Adenauer nog een boodschap van Churchill, die onder meer ver klaarde: „Ik geloof, dat alles tenslot te in de een of andere vorm terecht zal komen en dat uw staatsmanswijs heid beloond zal worden". Zaterdag was er drukke dipplo- matieke activiteit van ambassa deurs. Minister Beyen vond deson danks tijd enkele musea in Brussel te bezoeken en bondskanselier Ade nauer vertoefde enige tijd in Brug- Geen concessies. Des avonds te acht uur begon de dramatische bijeenkomst, waarin de mislukking van de conferentie een feit werd. Hoewel premier Mendès- France zelf van mening was, dat hij concessies had gedaan om de Franse voorstellen in overeenkomst te bren gen met de tegenvoorstellen van de vijf andere landen, deelden dc ande re ministers die mening niet. Men had de indruk, dat de gehe le houding van Mendès-France was gericht op het winnen van stemmen in de Franse Nationale Vergadering. Over zijn persoonlijke oppvattingen bleef men volkomen in het duister. Er was aan Franse zijde een dui delijk gebrek aan vertrouwen waar ...is het 15 jaar geleden, dat tussen Sowjet-Rusland en Duitsland een niet aanvalsver drag werd gesloten. Het bleek slechts kort van levensduur... ...is het 10 jaar geleden, dat Roemenië met Rusland een wa penstilstand sloot en aan Duitsland de oorlog verklaar de. ...wordt de kinderschrijfster en componiste Antoinette van Dijk 75 jaar. Chinees beroep op V. S. Door radio-Peking is een oproep van de voorzitter van net Chinese vredes- comité, Koeomojo, geplaatst in het volksdagblad van Peking, bekendge maakt, waarin deze er bij het Ameri kaanse volk op aandringt zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van China te mengen en zich met name niet te verzetten tegen de „bevry- ding van Formosa". In dit verband wordt gesproken van de „roemrijke tradities van het Amerikaanse volk, dat onophoudelijk tegen het kolonia lisme strijdt". te nemen voor wat betrof de samen werking met de Duitsers. Van de zijde der vijf landen liet men uitkomen, dat men nog liever West Duitsland opgenomen zag in de Navo dan de voorstellen van Men dés-France te aanvaarden. Veelbetekenend achtte men de Fran se tegenstand tegen artikel 38 van het verdrag betreffende de vorming van een politieke gemeenschap. Indien dit artikel zijn betekenis verloor zou de gehele Europese be weging ontmoedigd worden. Ofschoon men geen spectaculaire wending meer in de Franse houding verwacht, wordt nog gehoopt een nieuwe bestudering van het probleem door de Franse regering en de Fran se Nationale Vergadering. (Vervol' op pag. 5) Verscherping verwacht. Beierse vakbondsleiders hebben bekend gemaakt, dat de twee weken oude staking van Beierse metaal-ar- erscherpt" zal beiders, die hogere lonen eisen, daag „uitgebreid worden. Op het ogenblik staken 85.000 van de ongeveer 236.000 metaal-arbeiders in Beieren. De vakbondsleiders hebben de ar beiders Zaterdag opgewekt, 'n nieuw loonvoorstel van de werkgevers niet te aanvaarden. Zij hebben besloten de staking uit te breiden tot fabrieken, waar ae arbeiders met hun werkge vers tot overeenstemming zijn geko men en het werk hervat nebben. De vakhonden eisen 12 pfennig per uur meer De werkgevers hebben hun aanbod van 8 pfenning thans ver hoogd tot 10. DR. JOHN GEVOLGD? Uit de C.D.U. gestoten Het Oostduttse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat een Christendemocratisch lid van de Westduitse Bondsdag om asyl in Oost-Duitsland heeft gevraagd. Aan dit parlements lid, Karl Franz Schmidt-Wittmaek, is met zyn vrouw en dochter asyl verleend. Wittmaek was lid van de commissie in de Bondsdag voor de EVG-aan- gelegenheden en zaken, die geheel Duitsland betreffen. Hij was vice-voor- ziteter van de CDU in Hamburg. In 1949 werd hij in het Hamburgse par lement gekozen en by de algemene verkiezingen in September kwam hy in de Bondsdag. Sehmidt-Wittmack is Protestant en was lid van het bestuur van de Evangelische groep in de CDU. In Bonn werd mede gedeeld, dat dit parlementslid de laatste dagen ln Berlijn vertoefde. De waarnemend burgemeester van Hamburg verklaarde, zich niet te kunnen voorstellen, dat Schmidt- Wittmaek was „overgelopen", om dat hij tot de rechtervleugel van de partij van Adenauer behoorde. Bo vendien had hij een goed bestaan als zakenman in Hamburg. Volgens de Westduitse minister zonder portefeuille Franz Strauss, is hij een „afvallige" en zou de kwestie verband houden met het verdwijnen van dr Otto John. Von Brentano zeide dat Schmidt- Wittmack nimmer op de voorgrond trad. Het bestuur van de CDU in Hamburg heeft hem thans uit de partij gestoten, omdat hy „slechts met verraderlijke bedoelingen naar Oost-Duitsland kan zijn gegaan". De betrokkene zou reeds enige tijd „niet zonder reden" onder toezicht hebben gestaan. Toen hij dit bemerk te, zou hij het beter hebben geacht uit te wijken. John voor de radio. Dr. Otto John is Zaterdag weer voor de radio geweest in Oost-Duits land. Hij houdt vol, ondanks de ont kenning van Adenauer, dat er wel geheime conventies aan het EVG- verdrag verbonden zijn. Volgens John waren deze conventies in de zomer van 1952 tot stand gekomen. Ook zeide hij, dat hij tijdens zijn bezoek aan de V.S. van de plv. chef van de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger vernam, dat de V.S. een oorlog tegen het Oosten voorbereiden. Deze, generaal J. M. Willems, noemde de verklaring van John absurd. Hij had John slechts eenmaal in Washington ontmoet en we! gedurende een kort ogenblik. Tegen de leider van de Westduit se communisten, Max Reimann. is door Bonn een arrestatiebevel uitge vaardigd. Reimann bevindt zich op het ogenblik te Leippzig, dus in de Oostduitse zóne. Hij wordt beticht van voorbereiding tot hoogverraad. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in Oost-Duitsland 15 leraren en 9 ge leerden zijn gearresteerd. Voordat zij aan boord gingen van de „Agamennone" het Griekse schip waarmee zij een tocht langs de Griek se eilanden zullen maken als gasten van de Griekse Koning en Koningin, bezochten 11.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard eers* nog de over blijfselen van Pompei bij Napels. Het Koninklijk Paar temidden van de rui nes van het oude cultuurcentra Pompéi. Een meisje overleden; 4 gewonden in ziekenhuis. Toen Zaterdagavond omstreeks half zeven de heer K. J. Karsten, apothe ker te Assen, met vrouw en vier kin deren, komende uit de richting Den Ham, op de weg HellendoornOm men kwam, is hij met zijn auto tegen een boom gebotst. Alle inzittenden werden naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Een achtjarig dochtertje van de fami lie Karsten was zodanig gewond, dat het in de loop van de avond is overle den. Het jongste kind kon naar. As sen worden overgebracht. Vader, moe der en twee kinderen verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand is re delijk wel. De heer Karsten had de kinderen afgehaald in Winterswijk. Op onbewaakte overweg. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de onbewaakte overweg aan de Vossenweg te Apeldoorn de 49- jarige bromfietser J. de Haas uit Apeldoorn, bij wie een vyf-jarig jon getje. de by hem inwonende J. Hejr- gemer, achterop zat. door de electri- sche trein uit Zutphen gegrepen en ca twintig meter meegesleurd. De man en het kind werden met flinke verwondingen naar het Julia- na-ziekenhuis overgebracht, doch er bestaat voor beiden geen levensge vaar De bromfiets werd totaal ver nield. Bij K.B. is aan mr. F. Hollander, op zijn verzoek, met ingang van van daag eervol ontslag verleend uit zyn ambt van officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Am sterdam. Bij K.B. van 11 Mei werd deze Of ficier van Justitie overgeplaatst naar Alkmaar. Het aan mr. F Hollander, op zyn verzoek, verleende eervol ontslag be tekent. dat mr. Hollander de staande magistratuur verlaat. SPORTUITW1S SELING 19S4 Dr. Jane de Jongh opende schilderijenexpositie (Van een onzer verslaggevers) DE FOLKSTONERS WISTEN ZATERDAGAVOND niet waarover zij zich meer moesten verbazen: over de 27-jarige Brenda Fisher, die na een ka naalzwemtocht van 14 uur en 36 minuten opgewekt naar een dansfuifje ging, of over de overtuigende zege (de derde in successie!) van 3e Mid delburgse zwemmers op die van Folkestone. Inderdaad was deze overwin ning opmerkelijk, omdat die keer de Zeeuwen de Engelsen versloegen met een verschil van acht punten. Weliswaar was er in de officiële notering slechts twee punten verschil (49-47), maar daarbij diende in aanmerking te worden genomen, dat de Folkestoners zes punten behaalden bij het dui ken, een onderdeel, waaraan de Middelburgers niet deelnamen. Bovendien versloeg een Middelburgs poloteam Folkestone met 62 Het zwembad in Folkestone was Zaterdagavond tot de laatste plaats be zet, toen onder daverend applaus van de duizenden bezoekers de beide ploe gen langs de tribunes marcheerden. En dit applans gold waarlijk niet alleen de zwemsters en de zwemmers, maar was tevens een symbool van eensge zindheid, waarop deze afgelopen twee dagen zowel door Nederlandse als door Engelse sprekers herhaalde malen met nadruk werd gewezen. Dat gebeurde bijvoorbeeld Zaterdag morgen tijdens de officië61e ontvangst door het gemeentebestuur van Fol kestone in de „Leas Cliff Hall" In de deuropening van deze zaal stond een imposante stadhuisbode, die met lui der stemme de namen van alle Neder landse gasten afriep en hen aldus voor stelde aan de Mayor van Folkestone, Commander C. E. Neate. Deze hield een toespraak, waarin hij zijn Middel burgse gasten hartelijk begroette. Hij hoopte dat deze uitwisselingsweek uit stekend zou slagen, „Met veel genoe gen zal ik aan het eind van deze week de prijzen uitreiken" zo zei Comman der Neate, „maar natuurlijk hoop ik dat ik dit voornamelijk aan de Engel sen kan doen Burgemeester mr. dr. N Bolkestein van Middelburg bleek ook hier een vlot en geestig causeur. Hij herinner-1 de aan het bezoek van Commander Neate aan Walcheren tijdens.de feest- week in Juni. „U hebt toen onze ma nifestatie met de klederdrachten ge zien", aldus de burgemeester, „doch helaas hebt U ook kennis gemaakt met de beroemde Hollandse regen. Maar het merkwaardige is, dat nu Middel burg in Folkestone is, de zon volop schijnt. De burgemeester zeide, dat er in het verleden vier oorlogen tussen Nederland en Engeland waren ge voerd. „Op school hebben wij al tijd geleerd, dat Nederland deze oor logen heeft gewonnen, maar waar schijnlijk hebt U in Engeland op school geleerd, dat Engeland ze heeft gewonnen. Dat nu is niet mogelijk bij de wedstrijden van deze week., een van beide partijen moet ver liezen. De burgemeester zeide voorts, dat het belangrijkste van deze uitwisse lingsweek niet de sport was maar „het feit, dat wü als Nederlanders opgeno men zijn in Engelse gezinnen, dat wij zien hoe U leeft en werkt en dat wij U'w taal spreken of proberen te spre ken". Na deze woorden van de bur gemeester riep de voorzitter van het Engelse uitwisselingscomité, mr. Clark, onder hartelijk applaus de „slagzin van de week" uil: „Iedereen is deze week opgewekt!!" CULTUREEL ASPECT. Het culturele aspect werd Zaterdag evenmin vergeten: in de Openbare Leeszaal werd 's middags de schilde rijententoonstelling een collectie uit de provinciale expositie, welke onlangs in het Kunstmuseum te Middelburg werd gehouden officieel geopend door de culturele atachée van de Neder landse ambassade, dr. Jane de Jongh. Mevrouw De Jong hield daarbij een toespraak, waarin zij in warme be woordingen het gelukkige initiatief (Vervolg op pag. 2) DE VERWACHT ENKELE BUIEN. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, in de kustpro vincies tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Noordwest en West. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. 24 Augustus 2on Op: 5.38 Onder: 19.46 Maan Op: 0.44 Onder: 17.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1