Geen doeltreffende verdediging van West-Europa zonder Duitsland Prettige vacantie op kruistocht aan boord van de „Agamemnon" INSTITUUT VOOR AUTOHANDEL GEDEELTELIJK NAAR ENGELAND? TEGENSTRIJDIGE BEUNGEN BIJ BEPALING MELKVETGEHALTE D! ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAPPORT VAN EISENHOWER Luchtmacht zwakste deel van de N.A.V.O. „Geen enkele maatregel voor de verdediging van vry Europa kan ge heel doeltreffend zyn zonder West-Duitse deelneming", aldus president Eisenhower in een Vrijdag gepubliceerd verslag aan liet Congres over het Amerikaanse program voor wederzijdse beveiliging voor het op 30 Juni 1954 verlopen halfjaar. Eisenhower zegt in het rapport, dat de E.V.G. de beste oplossing voor het moeilijke probleem van de West-Duitse deelneming is. In het rapport wordt voorts gezegd, dat het genoemde halfjaar ge kenmerkt wordt door „belangrijke winstpunten en tegenslagen". Als tegenslagen worden genoemd het succes van de Vietminh in Indo- China „ondanks de wapen- en mate riaalzendingen door de Verenigde Staten" en het feit, dat het E.V.G.- verdrag nog steeds niet in werking is. Wat het laatstgenoemde punt be treft, waren er, aldus het rapport, be moedigende tekenen: de bekrachtt- Amerikaanse divisies verlaten Korea Hergroepering in de Stille Oceaan De Verenigde Naties-opperbevel hebber, generaal John Hull, heeft Vrijdagmorgen te Tokio bekend ge maakt, dat twee Amerikaanse divi sies het vijf-en-twintigste en het tweede binnenkort van Korea zul len worden overgebracht naar resp. Hawaii en de Verenigde Staten. De maatregel .naakt deel uit van een hergroepering van Amerikaanse strijdkrachten ter verbetering van de Amerikaanse strategische positie in het gebied van de Stille Oceaan, al dus de generaal. In het voorjaar keerden de veertig ste en viif-en-veertigste divisie reeds naar de Verenigde Staten terug. Na het vertrek van de vijf-en-twin tigste en de tweede divisie zullen spoedig nog twee divisies volgen. Dan zullen nog slechts twee Ame rikaanse divisies en een divisie van de Verenigde Naties, die een corps zullen vormen, in Korea overblijven. Men schat het aantal manschappen van de vier vertrekkende divisies op 80.000 man. m Volgens geruchten te Tokio, zouden de Chinezen 200.000 man uit Korea hebben teruggetrokken na het slui ten van het bestand. Zoveel mogelijk landbouwverlof In urgente gevallen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer De Ruiter, over het verlenen van landbouwver lof aan dienstplichtigen uit de land bouwsector heeft minister Staf het volgende geantwoord: Het is de minister bekend, dat in de landbouw een tekort aan arbeids krachten bestaat. Er heerst echter in andere sectoren van het economische leven eveneens een tekort aan ge schikte werkkrachten, hetwelk zich evenwel aldaar niet zo sterk doet ge voelen als dit in de landbouwsector thans gedurende de oogsttijd door de opstapeling van werkzaamheden als gevolg van de aanhoudende regen het geval is. Zolang de thans bestaande moei lijkheden voortduren, zal in werke lijk urgente gevallen, zoveel mogelijk verlof worden verleend, indien en voor zover de belangen van de mili taire dienst dit maar enigszins toe laten. GLAZEN OOG. Rechter Wilson in Pittsburg (Verenigde Staten) wei gerde de spoorwegman Casso te ver oordelen wegens bedrog. Bij de keu ring voor zyn spoorwegbaantje was Casso er in geslaagd een keuringspa pier te krijgen waarop stond, dat de ?ezichtssterkte van zijn rechteroog 0 tot 30 was... Het was een glazen oog! KAT. In Psadena (Californië) woont mevrouw Maltsberger. Zij heeft een katdie komt als ze fluit. Laatst op een nacht opende ze de voordeur en flootNiet de kat kwam, maar een man, die stijf en strak volhield, de dame naar hem gefloten had.. BOEK. „Zo leeft u gelukkig en zonder zorgen" wat de titel van het boek, dat J. A. v. H. uit Arnhem bij zich had toen hij door Rotterdam wandelde. De Rotterdamse recherche arresteerde hem, omdat hij een aan tal winkelbedrijven had opgelicht voor circa 850.Nu leeft hij minder gelukkig en heeft hg zorgen. AFSCHEID. In Meppen (Duits land) ging de deurwaarder met pen sioen. Hij zette in het plaatselijk blad een advertentie om zijn, hooggeachte klanten te bedanken, die hem meer dan 20 jaar (ten dele) trouw waren gebleven... SLECHT WEER. De Deense mete oroloog Wieg Nielsen was er zo van overtuigd, dat het Zaterdag j.l. niet zou regenen, dat hy zei: „Als het re gent, eet ik mijn hoed op". Welnu het regende. Nielsen moest de hoed op eten, maar zijn collega's namen er ge noegen mee, dat hij bij een banket bakker een hoed van suiker liet ma ken en die suikeren hoed inslikte. Toch maar beter voor de maag van Nielsen. ging van het verdrag door Neder land en West-Duitsland, de positieve parlementaire maatregelen in België en Luxemburg en de opdracht van het bestuur van de Franse socialis tische partij aan haar parlementsle den de E.V.G. te steunen op straffe van disciplinaire maatregelen. De winstpunten zijn de gemeen schappelijke ondernemingen ter ver sterking van de militaire kracht en ter begunstiging van economische en sociale vooruitgang. Volgens het rapport is van October 1949 tot 30 Juni 1954 militair mate riaal ter waarde van 9,4 milliard dol lar geleverd. Dit materiaal omvatte o.m. 188.497 voertuigen, 34.733 ge vechtswagens, 34.802 kanonnen, 45.001.000 granaten, 784 oorlogs schepen, 5911 vliegtuigen en ruim 2.000.000 individuele en automatische wapens. In het aan Europa gewijde deel van het verslag verklaart president Ei senhower, dat een bezetting van de frote technische en materiële hulp- ronnen van Europa door de commu nisten de weegscnaal van de hulp bronnen van de wereld ten gunste van de Sowjet-Unie en haar bondge noten zou doen omslaan. De uitbrei ding van de strijdkrachten van de N.A.V.O. was in het eerste halfjaar van 1954 geleidelijk voortgezet. Zwakste deel Het zwakste deel van de N.A.V.O. is de luchtmacht. Nog is het plan om 5000 moderne vliegtuigen ter be schikking te hebben, niet verwezen lijkt, aldus president Eisenhower. Tegen het einde van 1954 zal 75 procent van de ontworpen vliegvel den klaar zijn. Vijftien procent zal in noodgevallen te gebruiken zijn. De offshore-orders in Europa be liepen van 1 Juli 1953 tot 30 Juni 1954 378 millioen dollar. Sedert het begin van het program zijn offshore orders ter waarde van 2.5 milliard dollar geplaatst. Over het geheel genomen heeft West-Europa op economisch terrein de in 1953 gemaakte winst gehand haafd. In zekere gevallen is er ver dere vooruitgang geboekt. Zijn dol lar- en goudreserves zijn blijven toe nemen. De betalingsbalans van de Europese landen is in het algemeen versterkt, maar er is een zekere graad van afhankelijkheid van de Amerikaanse dollarhulp gebleven, al dus het rapport. NA „MUSEUMCONFLICT" Er worden uitgebreide voorberei dingen getroffen om zo mogelyk reeds in September 1955 een deel van het Instituut voor de Autohandel te Driebergen over te plaatsen naar En geland. Dit voornemen moet mede ge zien worden tegen de achtergrond van de „koude oorlog", die gaande is tussen het Nationaal Museum voor de Automobiel en de gemeente Drie bergen. Instituut en museum hebben de zelfde directeur, namelijk de heer G. Riemer, en zijn nauw aan elkaar ver bonden. Nu is het conflict tussen de museum-directie en de gemeente, die eerst vrijstelling van vermakelyk- lieidsbelasting toezegde maar dit la ter door een aanslagbiljet in diezelf de belasting te niet deed, nog geen NADELIGE OVERSCHOTTEN Behalve in Zeeland bevat melk slechts 2,5 vet Het ligt in de lyn der verwachtin gen, dat over het percentage vet dat in de Nederlandse drinkmclk zit en zal zitten, nog veel overleg zal moe ten worden gepleegd. By deze kwes tie zyn verschillende belangengroepen betrokken, allereerst de veehouders, die hun hoeveelheid melk zo voorde lig mogelijk van de hand wensen te doen. Indien men daarby in aanmer king neemt, dat in ons land jaarlijks twee milliard liter melk wordt ge dronken, dan is het duidelyk dat het de boeren niet onverschillig kan zijn welk percentage vet er in de drink- mellc zit. Ieder half of heel procent vet meer in de drinkmelk betekent verkoop van dit vet, mits door prijsverhoging de verkoop niet terugloopt. Een ver hoging van het vetpercentage, en daarmee van de prijs, zou hiermee het tegenovergestelde doel bereiken: de voorziening van belangrijke eiwit ten eu mineralen zou in het gedrang komen, terwijl deze door sommige deskundigen toch al aan de lagS kant wordt geoordeeld. De melkverwerkende industrie is een andere belangengroep, die zeer geporteerd is voor verhoging van het vetpercentage om af te komen van de grote overschotten melkvet, die veelal in de vorm van roomboter aan de markt komen. Deze moeilijk ver koopbare voorraden boter drukken de algemene boterprijs, ook bij de uit voer, waardoor verliezen worden ge leden. Het feit, dat de Nederlandse drinkmelk, behalve in Zeeland, slechts 2,5 procent vet bevat, terwijl ver se melk gemiddeld 3,7 procent bevat brengt onderhandelaars bij bespre kingen over verkopen van boter naar het buitenland vaak in een moeilijke positie, omdat men onze boterfabri- cage als „geforceerd" beschouwt. Een groot deel van de zuivelindus trie acht verhoging van het percen tage vet in de drinkmelk tot drie pro cent afdoende om het boteroverschot kwijt te raken. Het ministerie van landbouw acht echter de prysverho- ging van de drinkmelk, welke hier mede gepaard zou gaan. niet te ver antwoorden. Sommiger gedachten gaan uit naar het handhaven van het vet-percenta- ge van 2,5 procent, waarnaast volvet te melk in de handel zou mogen wor den gebracht. Dit zou tot gevolg heb ben dat de boeren, die thans de plicht tot het leveren van melk aan de zui velfabrieken hebben, dan zelf ook volvette melk aan particulieren zou den mogen leveren, waardoor zij hun volvette melk zonder de winstmarges van consumptiemelk-bedrijven en slij ters zouden kunnen afzetten, hetgeen voor fabrieken en slijters wel eens uiterst nadelig zou kunnen zijn. Hoe uit deze uiterst ingewikkelde zaak met tegengestelde belangen een oplossing zou kunnen worden gecon strueerd is een vraag, die alleen na veelvuldig gemeen overleg zal kun nen worden beantwoord. stap nader tot een oplossing geko men. De gemeente argumenteert, dat het de filmzaal niet als onderdeel van het museum beschouwt. De directie zegt daarentegen, dat er slechts korte do cumentaires vertoond worden en dat de gemeente tevoren zeer goed weten kon, dat dit zou gebeuren. De films zgn afkomstig van een groot olie concern, dat ze als documentaires uitgeeft. Om te bewijzen, dat dit in derdaad juist is heeft de directie aan geboden alle films in een zaal te Driebergen te vertonen, zodat ieder zich kan overtuigen. Ook zal op de deur van de thans fgesloten filmzaal het omstreden be- astingbiljet, tezamen met een bloem lezing van de verslagen over de ope ning van het museum, in een lijst worden opgehangen. Reeds bij deze opening werd ver klaard, dat het de bedoeling was spoedig een tweede zaal aan het mu seum te bouwen. Het plan was na dien gerijpt, om de eerste steen daar voor te leggen bij het zilveren jubi leum van het Instituut voor de Auto handel. volgend jaar. Aangezien voorts het leerling-aantal van het In stituut met de nieuwe cursus de drie honderd nadert, was ook uitbreiding van de schoolgebouwen nodig. Gezien de houding, die de gemeen te Driebergen aanneemt er waren al moeilijkheden met het plaatselijk bestuur alvorens het museum ge sticht kon worden verklaarde de heer Riemer, dat hij er niets meer voor voelt nog nieuwe gebouwen in Driebergen te plaatsen. Zodoende is de gedachte ontstaan om het tweede leerjaar van het I.V.A. in een „filiaal" in Engeland onder te gaan brengen. De cursisten leren dan tevens beter de Engelse taal. die in de auto-branche belangrijk is. Het plan is reeds zover gevorderd, dat al met een in Groot-Brittannië woonachtige „oud-I.V.A.-man van formaat" besprekingen zyn gevoerd, zodat hij eventueel het „Engelse fi liaal" kan gaan leiden. Voorts ver trekt de heer Riemer binnenkort zelf naar Engeland om alle mogelijkheden te onderzoeken. man, die met Sir Edmund Hillary de Mount Everest heeft overwonnen, Sherpa Tensinwordt in zijn geboor testreek in India, geëerd als een held, Inwoners van Darjeeling, zyn woon plaats, schonken hem een prachtig huis, maar door de overstroming is het verwoest. Met man en macht wordt gewerkt om uit Tensings huis nog te redden wat te redden valt. Het Wereldgebeuren Pokerspel Van Harens Schoenfabrieken 25 jaar Op 23 Augustus a.s. bestaan de Ivo van Haren's schoenfabrieken te Waalwijk 25 jaar. Naast een viertal schoenfabrieken te Waalwijk, Den Bosch en Oosterhout heeft de N.V. ook een eigen lederfabriek, die tot de grootste van ons land gerekend kan worden. De fabriek werd gesticht in 1929 en men begon met een tweetal fili alen. Reeds in 1930 moest worden uit gebreid, hetgeen zich in de loop der jaren voortzette. In 1937 opende men In Waalwijk het 50e filiaal. De oorlog trof ook dit bedrijf: in 1940 werd een tien tal filialen vernield Daar men wei gerde arbeidskrachten af te staan moest de gehele fabriek op 11 Novem ber 1941 op last van de Duitse bezet ter worden stil gelegd. In 1944 werden de fabrieksgebou wen zwaar beschadigd en ruim 75 procent der machines werd gestolen. Na de bevrijding heeft men de fa brieken hersteld en uitgebreid. De productie van 1939 is thans ruim overschreden; per jaar worden 1% millioen paar schoenen verkocht in 75 filialen. In totaal zijn er 2000 arbeiders te werk gesteld. Aan de uitbreiding wordt hard ge werkt; Maandag j.l. werd de bouw van een nieuwe fabriek met cantine in Den Bosch aanbesteed. Aan het pensioenfonds voor het personeel, ge sticht door de directie, is tot op vandaag een bedrag van ruim een millioen gulden geschonken. Onge twijfeld zal er voor dit jubileum op 23 Augustus veel belangstelling zijn. Op 4 September a.s. zal te Boxmeer of ficieel het propaangasbedrijf worden ge opend. door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant dr. J. E. de Quay. Het bijzondere van deze plechtigheid is wel. dat de Commissaris met echtgenote en andere autoriteiten per helicopter op het Olympiasportpark in Boxmeer zal aanko men. n de Franse Nationale Vergadering heeft men dc premier Mcndès- France vorige week een poker speler genoemcT.... Een pokcrspeler is iemand, die tegen andere kaartspe lers zit op te bieden, soms zit te bluf fen en uiteindelijk probeert 'n „slech te" kaart zo listig mogelijk uit te buiten en een goede kaart in een zo groot mogelijke winst om te zetten. Pokerspel is een ietwat onwerke lijk spel van loven en bieden, waarbij heel wat mensenkennis te pas komt. Men biedt soms uitdagend hoog als men niets in handen heeft. Vermoedelijk doelde de heer Paul Reynaud op dat laatste, toen hij in de Franse Nationale Vergadering het woord pokerspeler liet vallen. Dat gebeurde bjj een debat over het program voor Frankrijk'» econo misch herstel. Reynaud wees er op. dat Frankrijk z'n economisch herstel zal kopen door bezuinigingen op zijn militaire uitgaven en dat dus de Franse regering alles op de kaart van de vrede zet. Dat is zuiver pokerspel, want er bestaat op de wereld geen echte vrede zolang ae koud oorlog nog voortduurt. e Franse Nationale Vergadering evenwel heeft met overgrote meerderheid haar goedkeuring aan dit pokerspel gehecht en daaroor bleef 't Kabinet Mendès-France voort bestaan. Daardoor ook kon Mendès- France naar Brussel gaan voor een nieuw gewaagd spelletjemet het E.V.G.-verdrag. In Brussel speelt hij volgens zijn oude beproefde methocleals h(j zijn zin niet krijgt zal hij aftreden en dan zo verzekert hij zal men er heel wat slechter aan toe zijn. Wat hij als E.V.G.-verdrag aan biedt is voor de eerste acht jaren vrijwel waardeloos, om dat in die eerste acht jaren de E.V. G.-strijdkrachten niet samengesmol ten worden. En wat na die acht jaren komt is volkomen afhankelijk van de dan bestaande politieke inzichten. De wisselvalligheid van die Inzich ten is nu reeds in Frankrijk zo groot, dat niemand kan bevroeden ln welke richting ze over acht jaren zullen gaanDat is de waardeloze kaart waarop Mendès-France bij zijn po kerspelletje zit te bieden. Als stok achter de deur gebruikt Mendès- France ongetwijfeld Moskou Wanneer men hem dwingt tot af treden zal dat een overwinning zijn voor de tegenstanders van de E.V.G. Er zal dan een Frans kabinetsforma teur konten, die tegenstander van de E.V.G. is...... Deze formateur zal 'n politiek program ontwerpen, waarbij Frankrijk wellicht dc band met de Navo losser zal maken en op een soort veiligheidspact met Moskou zal aansturen Dat zou wel eens het einde van het Verenigd Europa kunnen zijn. Zo wordt dat pokerspel in Brussel gespeeld en het bittere isdat Mendès-France het misschien nog zal winnen. Dwars tegen de vijf andere E.V.G.- landen indie de moeilgke keuze moeten doen tussen het halve ei en de lege dopEn die uiteindelijk geen neen kunnen zeggen tegen Frankrijk, omdat zonder dit land de E.V.G. zelfs in haar allergebrek kigste vorm onbestaanbaar is! KONINKLIJKE TOERISTEN Koningin Juliana en Prins Bernhard vandaag in Napels Acht. afstammelingen van de Bourbons, die eens over Napels regeerden, waren de eerste Koninklijke gasten, die gisteren te Napels aankwamen voor deelneming aan dc kruistocht met de „Agamemnon" op uitnodiging van het Griekse koningspaar. Het waren Don Juan, graaf van Barcelona, die aanspraak maakt op de Spaanse troon, met gravin Maria, zijn vier kinde ren, Maria, Juan, Margarita en Alfonso, resp. 18, 16, 15 en 13 jaar, en zijn tyvee neven Alfonso en Gonzales, 18 en 17 jaar oud. De Spaanse koninklijke familie ar riveerde met een particulier jacht, dat was getooid met de vlaggen van Spanje en van het huis De Bourbon. Een honderdtal gasten komt van daag in Napels aan, onder wie Ko ningin Juliana en Prins Bernhard mef de Prinsessen Beatrix en Irene, en de groothertogin van Luxemburg. Koningin Juliana, de Groothertogin en de Koning van Griekenland zullen de enige regerende persoonlijkheden aan boord van de „Agamemnon" zijn. Vertegenwoordigers van nog be staande monarchieën zullen zijn jon gere leden van het Deense-Koninklij ke huis en Prinses Margarethe van Zweden. Ex-koning Umberto van Italië, wie Vrijdagmorgen vertrokken van de Middelburgse Markt 170 sportlieden in het kader van de sportuitwisseling Middelburg-Fblkestone. Vrijdagavond arriveerden zij na een prima overtocht in de Britse badplaats, waar geduren de acht dagen wedstrijden gehouden zullen worden. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag 8.), het verboden is in Italië voet aan land te zetten, zal waarschijnlijk van het schip, waarmede hij arriveert, op de „Agamemnon" overstappen. De Britse koninklijke familie zal niet vertegenwoordigd zijn, maar slechts weinige leden van het gezel schap voor de kruistocht van ruim een week stammen niet op de een of andere wyze van Koningin Victoria af. Het Griekse koningspaar. Koning Paul en Koningin Frederika, worden vandaag aan boord van de Griekse destroyer „Navarinon" in Napels verwacht. De kapitein op de „Agamemnon" is de zestigjarige Panayotis Patsis, die een bemanning van 160 koppen zal commanderen. Hij zal des nachts zyn grootste zorgen hebben omdat er in net donker gevaren zal moeten wor den, daar Koning Paul zgn gasten el ke morgen in een andere omgeving I wil laten ontwaken. Doel van de kruistocht is, de gas ten een prettige vacantie te bezorgen en het toerisme naar Griekenland te bevorderen, aldus is vorige maand in Athene officieel medegedeeld. Een Zwitserse expeditie heeft 15 Aug. de top van de Ararat in Turkije bereikt, doch geen spoor van de ark van Noach, waarnaar zij op zoek was. gevonden. De Ararat is 5211 meter hoog. Onder de gemeente Oeffeit bij Boxmeer heeft men bij graafwerkzaamheden een mijn gevonden. De gewaarschuwde mij- i-opruimingsdienst wist later 14 mij nen onschadelijk te maken» Drie maanden voor diefachtige werkster Was droom toch werkelijkheid Conform dc cis van <lc officier van justitie is de 52-jarige werkster E. M. L. uit Amsterdam door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van de preven- tieve hechtenis, die ongeveer hieraan gelijk is en wel wegens diefstal van 350 ruiden in een café aan de Nieu- wendyk. Toen de zaak veertien dagen gele den voor de strafkamer van de Am sterdamse rechtbank werd behan deld weigerde de kroongetuige, de 55-jarige bloemenhandelaar J. F. van de K., de eed af te leggen, omdat hjj naar hij zeide tot de overtuiging was gekomen, dat hij zijn bezwai-ende ver klaring (afgelegd voor de rechter commissaris) gedroomd had. Hij had toen nJ. verklaard, dat verdachte, met wie hij reeds geruime tijd sa menwoonde, hem na de dag van de diefstal een bedrag van ruim 200 gul den had laten zien met de medede ling, dat zij die ergens in Amsterdam had gevonden en dat het geld afkom stig was van een Duitser, die inmid dels was vertrokken. Tijdens de zit ting werd tenslotte afgezien van het horen van de getuige, zodat de man niet werd gegijzeld doch verdachte een straf tegen zich hoorde eisen, omdat de bezwarende getuigenver klaring van kracht bleef. Het geld was verdwenen uit een la de van een linnenkast en tussen het moment, dat het er was neergelegd en het tijdstip waarop het vermist werd, was alleen de werkster in de kamer geweest, zo had de als getui ge gehoorde buffetjuffrouw, aan wie het geld toebehoorde, verklaard. Succes voor Malan Verkiezingen in Z.-Afrika De Nationalistische Partij van pre mier Malan heeft bij regionale ver kiezingen in de Kaap-provincie, Oranje Vrystaat en Transvaal de overwinning behaald op de Verenig de Party. In de Kaap-provincie, waar de Ver enigde Partij m de provinciale raad tot dusver een meerderheid van één zetel had, kregen de nationalisten 29 zetels tegen de Verenigde Partij 24 zetels. Alleen de uitslag van het dis trict Caledonbredasdorp was toen nog niet bekend. In Transvaal kreeg de partij van dr Malan weer een ruime meerder heid. nJ. 45 tegen 23 zetels, terwijl zij in Oranje Vrijstaat, waar de Ver enigde Partij geen enkele zetel wist te veroveren, 25 zetels kreeg. In de Kaap-provincie zullen later bij aparte verkiezingen twee speciale vertegenwoordigers van de inheem sen worden aangewezen. De Verenigde Party beschikt thans alleen nog maar in Natal over een meerderheid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5