PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Voorzitter Spaak kwam met een bemiddelingsvoorstel Ontzanding practisch van Kruiningse een feit Polder BILT Vandaag BEPROEVING VAN DE EIGEN LUCHTVERDEDIGING ANTI-BRITSE DEMONSTRATIES IN GRIEKSE STEDEN 197e Jaargang-No. 196 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p- advertentie i 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. nog geen resultaat te brussel Mendès-France verbaasd door zoveel tegenstand De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft gisteren op de Brusselse conferentie over het E.V.G.-verdrag een compromis-voor- stel ingediend. Volgens deze suggesties zouden de ministers een onder scheid moeten maken tussen de Franse voorstellen, die slechts een inter pretatie zyn van de oorspronkelijke tekst van het verdrag en die welke een bekrachtiging door de parlementen noodzakelijk maken. De ministers zouden een verklaring tekenen, waarin zij zich verbinden de ontwerp-amendementen van Mendès-France na het van kracht worden van de E.V.G. te onderzoeken. De ministers of hun plaatsvervangers zouden trachten tot overeenstem ming te komen over bedoelde interpretatiepunten, nog vóórdat de E.V.G. in werking treedt. De besprekingen hierover zouden onmiddellijk een aan vang moeten nemen. Daar Mendès-France al zijn voor stellen niet aangenomen kon krijgen, valt het te bezien of de formule van Spaak de Franse minister-president in staat zal stellen zijn regering bij de stemming in de nationale vergadering de overwinning te doen behalen. Men wijst er in kringen van de con- ferentie op, dat alles neerkomt op een Frans binnenlands probleem. De Fran sen voegen hieraan toe, dat het niet gaat om een herziene versie van de oorspronkelijke Franse tekst maar om een oplossing van geheel andere aard. Afgezien van de verklarende punten van ondergeschikt belang, die deel kunnen uitmaken van een protocol, dat dezelfde waarde heeft als het ver drag, zouden andere wijzigingen tot later en na de inwerkingtreding van de E.V.G. worden uitgesteld. Aan Frankrijk zou nochtans in een ge meenschappelijke verklaring een waarborg inzake deze herziening wor den gegeven. Het artikelsgewijze onderzoek van de Franse voorstellen werd Vrijdag ochtend opgegeven. Mr. Beyen, de Ne derlandse minister, had bezwaren te gen de wijziging van het E.V.G.-se- cretariaat in een N.A.V.O.-bureau. Ook was hij van mening, dat het be ginsel van de bovennationaliteit der instellingen zoveel mogelijk gehand haafd moert worden. In de avondvergadering heeft bonds kanselier Adenauer het bemiddelings voorstel van Spaak aanvaard, even als de Italiaanse, Nederlandse en Lu xemburgse ministers van buitenland se zaken. Mendès-France nam nog geen beslissing. De ministers hadden, de voorstellen punt voor punt behandelend, deze met Prof. dr. W. Noordenbos f Op 18 Augustus is overleden, in de ouderdom van 79 jaar, prof. dr. W. Noordenbos, oud-hoogleraar in de chi rurgie aan de universiteit van Am sterdam. Dr. Noordenbos die in Hal- lum (Fr.) was geboren, studeerde, na het gymnasium te Leeuwarden te hebben bezocht, aan de Groningse universiteit, waar hij in 1905 tot doc tor in de geneeskunde promoveerde. Na in 1907 als priv. docent aan de ze universiteit te zijn verbonden ge weest, was hij van 1908 tot 1913 lec tor in chirurgie aan de universiteit van Utrecht en van 1913 tot 1920 chirurg aan het ziekenhuis Coolsin- gel te Rotterdam en docent aan de artsencursus aldaar. In 1920 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam. Van zijn hand zijn tal van publicaties in vak tijdschriften verschenen. De crematie van het stoffelijk over schot heeft gisteren plaats gehad. Zand verdween en klei kwam te rug In een jaar tijd is in de Krui- ningse Polder ongeveer twee en een kwart viïllioen kubieke meter zand verzet, oftewel een slordige half mil lioen vrachtautoladingen (Foto P.Z.C.) eentonige regelmaat stuk voor stuk afgewezen, ook een betrekkelijk on belangrijk voorstel als het vestigen van het hoofdkwartier van de E.V.G. in dezelfde stad als het hoofdkwar tier van de N.A.V.O., nl. in Parijs. Spaak diende zijn tegenvoorstellen in toen Mendès-France het onderzoek van de Franse voorstellen afbrak. Een dramatisch intermezzo was een onderhoud van meer dan een uur tus sen Mendès-France en de Amerikaan se ambassadeur in Brussel. F. Alger. De Franse premier zou zijn verba zing hebben uitgesproken tegen de Amerikaanse ambassadeur over het verzet tegen de Franse amendemen ten. Franse mening De Franse delegatie is van mening, dat deze tegenkanting te wijten is aan een verkeerde indruk, die van buiten af aangemoedigd zou zijn. dat het geen zin heeft aan de Franse zienswijze te gemoet te komen, daar de Nationale Jer|^ermg te Parijs tenslotte toch ae E.V.G" zoals zij is, zal aanvaarden. De ministers komen vandaag weer byeen. Spaak had gisteravond nog viert Prinses Margaret Ro- ee van Engeland haar 24ste S verjaardag. ^*'WN^|,\*W\*^VVWW<WV met Mendès- Adenauer heeft de Franse voorstel len geenszins op scherpe wijze van de hand gewezen. Hij had zakelijk het Duitse standpunt uiteengezet, hetgeen ook door de andere deelnemers aan de conferentie op prijs gesteld werd. De Duitse delegatie in Brussel heeft besloten, wegens de Franse klachten over indiscretie van Duitse zijde, geen persconferentie meer te houden. Volgens inlichtingen, die even na middernacht ingewonnen werden in de kringen van de conferentie, zou overeenstemming bereikt zijn over een vierde der punten, die 'in het jongste voorstel-Spaak zijn vervat. Er werd nochtans nader gezegd, dat het niet gaat om de drie hoofd punten (bovennationaliteit, aaneen schakeling van het leger en discrimi natoire maatregelen) die in laatste instantie zouden besproken worden. Verzoek van Birma aan de V.N. Inzake Chinese nationalisten Birma heeft opnieuw een verzoek ingediend bij de Verenigde Naties om de kwestie van de Chinese nationalis ten op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Vorig jaar benoemde de algemene vergadering der V.N. een commissie bestaande uit afgevaardigden van Thailand, Nationalistisch China en de Verenigde Staten om de evacuatie van 12.000 man Nationalistisch-Chi- nese troepen, die na de Chinese bur geroorlog naar Noord-Birma wai'en gevlucht, te regelen. Deze commissie maakte op dertig Juli bekend, dat het programma was uitgevoerd. Zevenduizend man en van hen afhankelijke personen waren ge- evacueerd, de rest had besloten te blijven. Birma noemde het een „schijn-evacuatie". Eerder in Juli kwamen berichten binnen van zwa re gevechten tussen Birmaanse troe pen en grote groepen nationalisten. Onderscheidingstekens Ned. luchtmacht Naar het „Alg. Hbl." verneemt, ligt het in het voornemen binnenkort voor de officieren van de Kon. Lucht macht nieuwe onderscheidingstekens in te voeren. De onderscheidingste kens zullen van de kragen verdwijnen en op de ondermouw komen galons, die veel overeenkomst zullen verto nen met de onderscheidingstekens, welke bij de Engelse luchtmacht in gebruik zijn. „Lucifer" Binnenkort zullen de Koninklijke Luchtmacht en de luchtdoel-artillerie gedurende drie dagen gezamenlijk oefenen boven 't Nederlandse grond gebied. De oefening, genaamd „Lucifer", te houden op 31 Augustus, 1 en 2 Sep tember a.s., heeft ten doel de ver dediging van de nationale sector met de thans ter beschikking staande middelen. In het bijzonder beoogt de oefening de samenwerking van luchtmacht en luchtdoelartillerie, de verdediging te gen laagaanvallende vliegtuigen van zee uit, het gebruik van vliegbases in oorlogsomstandigheden en de scho ling van het korps luchtwachtdienst. De deelnemende Nederlandse lucht strijdkrachten zijn verdeeld over eigen troepen Squadrons Meteors en over vijandelijke troepen Squadrons Thunderjets. Canadese Sabres versterken de eigen troepen, Engelse Venoms en Sabres behoren tot de vijandelijke. De deelnemende onderdelen van de luchtdoelartillerie omvatten een aantal afdelingen zwa re en lichte luchtdoelartillerie in de luchtverdedigingskringen 's-Graven- hage, Rotterdam en Utrecht en een aantal afdelingen lichte luchtdoelar tillerie buiten het verband van de luchtverdedigingskringen, verspreid over het gehele land. Alle vliegbases van de Koninklijke Luchtmacht en de vliegbasis van de Koninklijke Marine te Valkenburg 'zijn bij deze oefening ingeschakeld. Straaljager stortte neer in Friesland Pilool gedood Gistermiddag in bjj het Friese dorp Tzuni een Gloster-Meteorstraaljager van de Koninklijke Luchtmacht neer gestort. De piloot, die de enige inzit- tende was. is om het leven gekomen. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Soesterberg, was met 3 andere onderweg van de basis Leeu warden naar Soesterberg. Door een tot nog toe onbekende oorzaak viel het opeens uit de formatie weg. Het stortte neer op een weiland, brak in stukken en vloog in brand. De plaats waar het toestel is neergekomen ligt 4 kilometer ten Zuiden van Franeker. De verongelukte piloot is de reser ve sergeant-vlieger E Elshout uit Sliedrecht. Hy was 22 Jaar en onge huwd. De leider van de Britse Labour-party, Clement Attlee, gefotografeerd tij dens een bespreking in Peking met de Chinese premier Tsjoe En Lai (mid ■den) tijdens het bezoek van de Brit se delegatie aan China. Attlee is links zichtbaar, terwijl andere leden van de delegatie rehts zichtbaar zijn (Telefoto A.N.P.) Geen officieel commentaar uit Djakarta Over Nederlandse verklaring Van officiële Indonesische zijde heeft men Vrijdagavond aan P.I. Aneta verklaard geen commentaar te hebben op de verklaring van het Ne derlandse ministerie van buitenlandse zaken over Indonesië en de kwestie West-Irian. „Het zal wel niet de be doeling zijn, dat wij hierover in debat treden", zo zei men. „Wy wensen goede en normale betrekkingen met Nederland te onderhouden. Het lijkt ons niet nodig de Nederlandse verkla ring uiteen te rafelen en er commen taar od te leveren". De verschillende secties van het Indonesische parlement zullen Dins dag het protocol tot opheffing van de Unie in behandeling nemen. Ver wacht wordt, dat het ontwerp eerst in October in het parlement zal ko men. Gedurende September gaat het parlement op reces. Hoge drukgebied brengt weersverbetering (Van onze weerkundige Ij s medewerker.) Een depressie veroorzaakte l{ I| deze week vrij koud weer Don- derdagmiddag kwam de tem- peratuur in Vlissingen niet ho- li s ger dan 15 graden Celsius. In Londen was 13 graden Celsius de hoogste temperatuur. Sedert ee 1931 was daar niet meer zo'n ij Koude Augustusdag voorgeko- nen. Inmiddels wint een sterk hoge drukgebied, dat zich van jjj de Azoren over Schotland naar Scandinavië uitbreidt, steeds ee meer terrein. De wind zal naar Oostelijke richting draaien. De kans op ouien neemt af en het zonnetje zal de temperatuur geleidelijk H weer doen stijgen. Na vandaag ee zal het weer een meer zomers !i karakter krijgen. Boven Frank- rijk bevond zich gisteravond ee een onweersstoring, die in de richting van Brabant trok. Het j| is niet uitgesloten, dat deze storing vandaag en komende ee nacht een enkele onweersbui veroorzaakt. Overigens blijven de vooruitzichten zomers. de Kwestie-Cyprus Schermutselingen tussen politie en betogers Ongeveer 100.000 mensen hebben Vrijdag te Athene gedemonstreerd voor vereniging van Cyprus met Griekenland. Er werd geroepen: „Weg met de Britten". De politie trof krachtige maatregelen ter bescherming van de Britse ambassade. Bij schermutselingen tussen politie en betogers, wer den 67 personen gewond, onder wie 27 politieagenten. Vyf politieagenten liepen zware verwondingen op. Ook in Salonika demonstreerden ongeveer 100.000 mensen. Hier werden 11 mensen gewond. Op Corfoe werden de ruiten van het Britse consulaat en het Britse insti tuut ingegooid. Griekenland maakt geen aan spraak op de souvereiniteit over de Britse kolonie Cyprus, maar eist de vryheid voor de bevolking om zelf over haar toekomst te beslissen. Dit heeft de Griekse regering medege- Geleide projectielen voor Britse leger? Minder troepen in Korea Veldmaarschalk Sir John Harding, het hoofd van de Britse imperiale ge nerale staf, heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat het Britse leger de beschikking hoopt te krygen over Amerikaanse geleide projectielen voor „experimentele doe len". Een overeenkomst met de V.S. over geleide projectielen, die van een atoom lading kunnen worden voorzien, betrof de .korporaal", die naar ver luidt een draagwijdte heeft van on geveer 80 km. De persconferentie werd gehouden na afloop van een geheime conferen tie van drie dagen van militaire lei ders uit acht landen van het Geme nebest. Sir John deelde verder mede, dat op het ogenblik plannen worden over wogen voor beperking van de om vang der divisie van het Gemenebest in Korea. De beperking van de Brit se strijdmacht in Korea zou naar evenredigheid overeenkomen met de inkrimping met twee derden van de Amerikaanse strijdmacht in Korea. De vrijgekomen Britse troepen zou den naar Engeland terugkeren en be stemd zijn voor de opbouw van En- gelands „strategische reserve". deeld aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Sir Pierson Dixon, de permanente Britse afgevaardigde bij ae Verenig de Naties, heeft Vrijdag een verkla ring uitgegeven, waarin hij zich uit spreekt tegen het Griekse plan om de kwestie-Cyprus voor de V.N. te laten bespreken. Hij is van mening, dat de V.N. indeze niets te zeggen heeft. EEN GROOT WERK LOOPT TEN EINDE Een jaar geleden bood polder nog beeld van zandwoestijn „Toen vorig jaar Augustus de eerste draglines in de polder Kruinin- gen kwamen om de ruim twee mil li oen kubieke meter zand van de gron den te gaan verwijderen, hebben we niet durven denken dat we thans reeds zóver zouden zyn." Dit tevreden geluid tekenden we op uit de mond van de heer Joh. Gle- rum, dijkgraaf van deze zwaar getroffen polder, die als landbouwer ook zelf zyn bedrijf en gronden maandenlang door het vernielende zoute wa ter overstroomd zag. Door de ramen van zyn gerestaureerde woning liet hy nu zijn blikken dwalen over de met gerst beteelde gronden, om dan spontaan uiting té geven aan zyn tevredenheid over het werk van Land- bouwherstel met ir. J. Post aan het hoofd en de heer Van Bree als tech nisch ambtenaar en niet minder over de arbeid van de cultuurmaatschap pijen. Daarby vergat de dijkgraaf ook allerminst de grote prestaties door Waterstaat en aannemers geleverd bij de sluiting van de dykgaten. Een jaar geleden bood de polder het beeld van een zandwoestijn, doch dank zjj de grote krachtsinspanning en het gunstige weer is het thans zover, dat de ontzanding practisch afgelopen is. Vóór October hoopt men alles gereed te hebben. Wat dit wil zeggen? Dat er in één jaar tijd ongeveer twee en een kwart millioen kubieke meter zand is verzet of wel een slordige half millioen vrachtautoladingen. Er is een periode geweest, dat er niet minder dan zestig draglines in de polder ronkten en honderd vrachtauto's af en aan reden om het zand te vervoeren. Een kleine duizend man waren toen aan het werk, doch dit aantal is thans tot tweehonderd teruggelopen. Men zal zich afvragen, waar men met deze enorme hoeveelheden zand is gebleven? Een kleine millioen ku bieke meter is ondergespit of onder- gespoeld. Een experiment, dat over 't algemeen geslaagd is. Wel zal in de komende jareu moeten blijken of de ze gronden voldoende of niet teveel doorlatend zullen zijn. Dit zal dus moeten worden afgewacht, hoewel de wetenschapsmensen op dat punt op timistisch zyn gestemd, Zware zeedijk Grote hoeveelheden zand, naar glo bale schatting rond 700.000 m3, z(jn ook benut voor verzwaring van de zeedijk. Het dyklichaam is met niet minder dan ongeveer 25 meter tot 70 meter op NAP verbreed, terwijl de hoogte van 6.25 6.40 meter op 8.50 meter is gebracht. Alleen hopen de polderbewoners au nog, dat de ver hoogde en verbrede dyk vóór de win ter met klei bekleed zal worden. De polderleiding in het Oostelijk deel van de polder, welke tot een enorme kreek was uitgeschuurd, is met ca. 350.000 m3 zand voor een groot deel gedicht, terwijl verder en kele honderden kubieke meters zyn benut voor verzwaring van binnendij ken. wegenaanleg in Waarde en het dichten van de kreek bij Hansweert- Oost. Het laatste zand wordt thans nog gebruikt voor verbreding van de Lavendeldijk, waarover, zoals voor heen, weer een weg zal worden aan gelegd. Het zand is verwijderd, de land bouwgronden zijn weer bloot gekomen en dit jaar reeds voor meer dan de helft met gerst bezaaid. De oogstop brengsten zijn verschillend. Dc ene boer heeft het beter getroffen dan de ander. Er zijn er met 5 mud per ha, doch ook met 40 en zelfs 60 mud! Normaler bouwplan Of men nu naar een normaal bouw plan kan terugkeren? Bij deze vraag fronst de heer Gle- nim even het voorhoofd. „Zeg liever naar een normaler bouwplan". Er zullen volgend jaar bijvoorbeeld wel (Vervolg op pag. 2) korte predicatie „Wij hebben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toekomende". Hebr. 13:*. Dit woord van de Apostel getuigt van grote waarheidszin. Telkens erva ren ree het realisme van zijn woorden, hetzij ons leven „normaal" wordt be ëindigd, hetzij wij op abrupte vyyze uit dit bestaan worden weggerukt. Inderdaadwij kunnen niet blijven in de stad, die deze wereld is. Sterker nog: die stad zélf blijft ook niet. Vin den we hier al een woning zeker een vöórrecht! deze is van tijdelijke aard; een eeuwige woning is hier niet te vinden! Want: de BLIJVENDE stad ligt aan de andere zijde'. En nu vraagt U: wat mag dat wel voor een stad zyn f Die stad wordt ge naamd: het nieuwe Jeruzalem, en bo vendien: een stad, die fundamenten heeft. Waarom staat dit er zó nadrukke lijk f Omdat deze v:ereld géén fundamen ten heeft. Krant en radio, eigen erva ring bevestigen dat daaglyks. Want: deze wereld is drijfzand, waarin we dreigen ten onder te gaan en weg te zakken. En juist daarom hebben we zo'n behoefte aan een stad met fundamen ten, die genoemd wordtde stad Gods.' U vraagt:, wat is dat voor een stad? En onze nieuwsgierigheid wordt ge prikkeld, want, inderdaad, deze wereld geeft geen zekerheid en biedt geen veiligheid! Nu zegt de Bijbel over die stad Gods twee dingen: deze zal éénmaal neerda len uit de hemel, en: die stad mogen en moeten wij zoeken. Wonderlijk eigenluk: dat deze schijnbaar tegenstrijdige zaken die éne stad Gods gelden, en ons verstand zet tien vraagtekens. Hoe is dan het één met het ander te rijmen f Allereerst dit: de blijvende stad IS er. Die hoeft door ons dus NIET meer te worden gebouwd, want: die is GODS bouwwerk. En éénmaal zal zij komen, op Gods tijd, en dat komen is geheel Zijn werk!! Maar daarnéast is hti ook zó: dat die stad alléén zal komen, voor wie haar zoeken. En we zouden het ook zó kunnen zeggen: Het komen van de blijvende stad is GODS werk, en: het zoeken van haar is ONS werk! Zo zal ons leven een voortdurend zoeken zijn. Een hopeloze zaak? f Neen, zeker niet. Integendeel: Het is een zoeken, ja inderdaad, maar waarbij wij echter niet mogen verge ten, dat wy in Christus al gevon den zyn!! Opdat wy zullen vinden! Terneuzen P. A. v. d. VUIST DE VERWACHT VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost. Iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. Laatste kwartier. ZON EN MAAN. 22 Augustus Zon Op: 5.35 Onder: 19.51 Maan Op: 23.36 Onder: 16.11 23 Augustus Zon Op: 5.37 Onder: 19.48 Maan Op;.Onder: 17.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1