O De „vrouwelijke soldaat" werpt problemen op! 'Dtóuwen'paqina VAN VROUW TOT VROUW HYPERMODERNE STRANDKLEDIJ 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 MC c EVA IN UNIFORM.. Mag gelijkgerechtigdheid van de vrouw tot militaire dienstplicht leiden? (Van een bijzondere medewerker) In verband met de internationale bewapening krijgt ook de militaire dienst voor vrouwen overal steeds groter betekenis. In het Oosten is de op leiding van de vrouw in de wapenhandel geen probleem meer; de Russische, Chinese en communistische vrouwenbataljons in de laatste oorlog spreken een duidelijke taal! Maar in het Westen wordt er nog over gediscussieerd of do gelijkgerechtigdheid van de vrouw werkelijk tot de militaire dienst plicht mag leiden. Dit verslag geeft een overzicht, hoever de vrouwelijke re_ cruut het tot dusver in de verschillende landen heeft gebracht. „Aan de Duke Universiteit van Durnhain (USA)", zo stond onlangs als beschrijvende tekst bij een foto te lezen, „nemen voor het eerst enkele meis jes deel aan de opleidingscursussen vo or reserve-officieren der marine Op de foto stond een jonge dame in het gebruikelijke „Milva"-uniform, die met vastberaden gezicht een vliegtuigafweerkanon bediende. In geval van oorlog zou deze jonge dame er dus niet voor terugschrikken, actief aan de strijd deel te nemen! Deze bereidheid kan heden ten da ge in het algemeen beschouwd wor den als een karakteristieke trek van vrouwen. Wel heet het, dat vrouwen slechts voor hulpdiensten achter het front gebruikt zullen worden; maar met de opleiding hiervoor gaat het leren omgaan met wapens hand in hand. „De vrouw moet in staat zijn", zo verontschuldigt men zich, „zich bij persoonlijke bedreiging te kunnen verweren!". Alles goed en wel maar welk leger ter wereld zou, als het hard tegen hard ging, nog kunnen onderscheiden of een vrouw zich al leen maar „verweert" dan wel, of ze actief strijdt onder de vlag, waarop ze haar eed aflegde". Men ziet het: de vrouwelijke re- cruut werpt werkelijk netelige proble men op! Men zou deze problemen, al is de discussie er over ook nog zo onaangenaam, in ieder geval met be trekking tot de eigen mogelijke situa tie van tevoren moeten bespreken, eer een oplossing door de ontwikkeling van de dingen nog moeilijker wordt. Bij discussies over de vrouwelijke schikken de meeste andere landen, zo als Frankrijk, Nederland, Turkije, Egypte, Pakistan, India, Zuid-Afrika, Australië en Canada, over vrouwelijke legerafdelingen op vrijwillige basis. Er is geen land bekend, waar bij een dergelijke vrouwelijke hulpdienst niet tenminste het omgaan met een pistool wordt geleerd. Meestal staat de schietopleiding met de karabijn, het machinepistool en het machinegeweer op het programma. In ieder geval staat vast, dat te genwoordig millioenen vrouwen op de hele wereld militair zover „geschoold" zyn, dat zij haar gelijkgerechtigdheid die haar soms zelfs met be trek Icing tot het kiesrecht nog onthouden is, gewapenderhand kunnen aantonen. Bovendien staat vast, dat nog veel meer vrouwen er op moeten rekenen in geval van oorlog een oproep te krij gen, zy het ook in de vorm van een of andere dienstverplichting. Des te meer is het te betreuren, dat tot dus ver de positie van de vrouwelijke re- cruut nog door geen enkele internatio naal bindende overeenkomst in het kader van de Conventie van Genève Oude Parijse modehuizen Op de achtergrond van het toneel der Paryse haute couture, spelen som mige oudere modehuizen nog een be langrijke rol, al schitterden zy dan niet meer zo op de voorgrond als ster ren zoals Fath en Dior. De verenigde modehuizen Paquin en Worth bijvoor beeld hielden hun roem, welke van ja ren her dateert, ook ditmaal weer hoog met een collectie, waarin veel variatie te zien was. Madame Schia- parelli echter heeft de modewereld de finitief verlaten, en beperkt zich te genwoordig tot de flucratieve!) par- fum-business, evenals „Coco" Chanel, de vroeger zo beroemde ontwerpster, wier terugkeer dit voorjaar zo'n jam. merlyke mislukking werd. Ondanks haar aangekondigde plannen om deze herfst ook met een collectie uit te ko men, heeft zij nu toch verstek laten gaan. Jammer, want madame Chanel, die zeer rijk is en geweldige sommen gelds met haar parfums verdient, zou door haar sterke financiële positie vele dingen op mode-gebied kunnen doen, welke voor anderen onmogelijk zyn is geregeld. Want hoe aantrekkelijk de nieuwe „soldaatjes" onder de oude vaandels er ook mogen uitzien in geval van oorlog dragen ze een „vij andelijk" uniform, met alle conse quenties van dien! „Regen, regen, ruis.. hulpdienst in Zwitserland kwam on langs onder meer ter sprake, dat een modern leger niet zonder vrouwelyke soldaten kan bestaan. Het Zwitserse leger heeft rond 10.000 „militair ge schoolde vrouwelijke krachten" nodig; 3000 vrouwen hadden zich verleden herfst vrijwillig opgegeven. Als ge bied voor haar werkzaamheden wor den in Zwitserland genoemd: de lucht- waarnemings- en waarschuwings dienst, de administratieve hulpdienst, de communicatie-, koerier- en ge zondheidsdienst, de materiaalvoorzie ning, de veterinaire dienst en de socia le en welfare-dienst. Na een twee- a drieweekse „eerste oefening" moet de vrouwelijke militair zich verplich ten tot op haar 60ste levensjaar deel te nemen aan herhalingsoefeningen van 10 a 14 dagen. De dienst is vrijwillig, de hele uit rusting wordt ter beschikking gesteld, maar ér wordt geen financiële onder steuning betaald. Toen verscheidene Zwitserse vrouwenbladen opmerk ten, dat de vrouw dus in dit opzicht nog niet gelijkgesteld was, en daarom tegen de „ongerechtvaardigde eisen van een dergelijke dienst" protesteer den, vermaande bv. het „Schweizer Frauenblatt" de „deserteurs" met de opmerking, dat de verzorging van zie. ken en gewonde??, in de Christelijke ethica van de naastenliefde diep ge worteld is Zwitserland is een van de vele voor beelden. Naar blijkt uit de „Lexikon der Frau", die dit netelige hoofdstuk van actuele vrouwen-problematiek uitvoerig behandelt, bestaat er bv. in Israël een principiële tweejarige dienstplicht tot het 40ste levensjaar. Alleen het moederschap stelt de vrouw vrij van de militaire dienst. In talrijke andeer landen o.a. in Rusland, China, Amerika, Engeland, is de dienstplicht voor vrouwen bij de wet geregeld, al is het dan ook niet in gevechtsdienst. In het algemeen be- Hyper-moderne strandkledij: linksbo ven een tunica-pakje van witte wollen jersey met een plooirokje, dat op shorts gelijkt; midden een waterski- overall van marineblauwe wollen po- peline. Links onder een nauwsluitend costuum, geïnspireerd op oude Fran se badmodesrechts onaer een grap- ige strandkiel, gedragen over een :ort broekje van witte wollen tricot met fél-rode boorden. Welzeker, dat ontbrak nu nét nog aan ons geluk: Eerst wil er niets groeien vanwege de droogte en dan verdrinkt alles en iedereen in de nattigheid. Ju li gaat stuivertje wisselen met October en de Tour de France, als ik het goed begrepen héb, was ook meer vallen dan op staan. We dachten zo zoetjes aan, dat we voor een heel jaar onze portie plezier wel op kon den. Maar alsof het nog niet ge noeg is gooit de heer Diorbo venop onze peperdure tomaten en verregende vacanties en roestige slaboontjes, ook nog het schrikbeeld van ons be staan: de modelijn anno dertig. Nu is de lijn op zichzelf al erg genoeg, maar dat we daarbij nu wéér een lieve illusie moeten inboeten is toch wel droevig. Want, weet U, wij dachten altijd dat grote mannen als deze Christian voornoemd, die hun leven slijten tussen lappen en spélden, deze uitzonderlijke be zigheid uitoefenden omdat zy de laatste der troubadours wa ren. Omdat zij de Vrouw, ab stract, verheven en feilloos schoon, op hun wijze adoreer den. Niet zozeer met gedichten in gloeiende, bezielde taal, als wel met gedichten in zijde, flu weel, kant of, als het moest, katoen. Omdat zij enkel pronk gewaden schiepen voor de da me hunner dromen, verloren in een visioen van pure. aanbidde lijke schoonheid. Dat hun creaties uiteindelijk misschien de benige verschij ning van een multimillionnaire tot een dure vogelverschrikker zouden parodieëren, deerde hun artistieke scheppingsdrift natuurlyk niet in het minst. En de klinkende dollars verzoetten in élk geval veel van de deceptie dat was ook niet meer dan billijk. Zij wierpen zich daar door immers m,et des te meer bezieling op de volgende sierlij ke aankleding van de volmaak te vrouw hunner verbeelding... xXx Maar wat blijft er van die ro mantische illusie over bij het aanschouwen van de H-lijn, die zelfs het meest welgeschapen vrouwmens voor apin laat lo pen Zij kon net zo goed 'n los gebroken strijkplank met hddr hoedop uit wandelen sturen. Alles rechttoe-rechtaan, ner gens iets dat naar een ronding of een buiging zweemt, twee verticalen van de schouders om laag met de taille als een bitse streep daar tussen in. O zeker, die taille zit dan tenminste nog op de natuurlijke plaats, dit tot onze schrale troost. Maar die blijft daar niet, let op mijn woorden! Die zal net als een kwart eeuw geleden, wel geniepig gaan zakken tot zo omstreeks de heupen voor zover toy die dan nog aanwijs baar bezitten. Als dun de rok- zoom nog in hetzelfde tempo tot even onder da knie, e krulpruikjes en wap perende paardestaarten weer gladgelakte jongenskopjes wor den, met een omgekeerde bloempot als hoofddeksel wel, dan zijn we weer helemaal thuis in de tijd, die wij met scha. En dan lijkt mij de verklaring zo treffend eenvoudig. Het is natuurlijk allemaal aangeko men door een theevisite. Mama Dior had daar haar zinnen op gezet, 't damesgezelschap was waarschijnlijk uiterst gedistin geerd, er zouden de wespigste tailles en de bloemperkigste hoeden te bewonderen zijn. En dus sleurde zij haar veelbeloven de zoon weg uit een of ander verrukkelijk spel, met modder knoeien of op de handen lopen isi. Zij boende hem -an fell Franse reprimandesgloeiend onder een hagelbui van felle de en schande begraven meen den in oude modeplaten en tijd schriften: de onflatteuze on vrouwelijke, fantasieloze mode van een kwarteeuw geleden. En als wij er, nog liardleerser dan de ezel, weer zo kraakloos en smaakloos bijlopen, omdat wij nu eenmaal alles aantrek ken wat in het brein van enige Paryse dictatoren opkomt: dan kan de heer Dior zich op de knieën slaan en schateren dat het hem toch eindelijk gelukt xXx Wdt gelukt? Het stille oog merk van zijn leven en streven, dat ik U in het oor zal fluiste ren, met het verzoek het vooral niet verder te vertéllen. Want na die H-lijn is de romantische dromen-vrouw een dwaze illu sie gebleken, en kunnen we al leen nog maar het verschijnsel verklaren uit een of ander fnui kend gebeuren in de prille jeugd van het jongetje Chris tian. schoon van alle aardse slijk, kamde een afgrijselijk rechte scheiding in zijn ragebol, en trok hem eindelijk een gala-uitmonstering over het heftig protesterend hoofd. Het moet iets horribels-geweest zijn het toppunt van vernederende verwijfdheid, zoiets als een uit bundige Kleine-Lord-creatie van pletgraag fluweel, met stijve hagelwitte kraag en man chetten met Engels borduursel en een zijden sjerp met franje. Laat je zoiets aantrekken en je bent voor altijd tot je grijze dagen, als man geblameerd. El ke straatjongen die je in het vizier krijgt, zal: Dag zus! te gen je roepen, en alle bemoei zieke oude dames met lorgnons en lange handschoenen zullen tegen je gaan kirren xXx Het moet een langgerekt martelaarschap geweest zijn, die héle eindeloze theevisite, uit- zeten met bengelende benen op het puntje van een harde stoel, met maar één miserabel krui melig koekje tot schrale troost, omdat je voor het tweede, al druipt van 't slagroom en cho colade-glacé, onder de stekende blikken van Maman móet be danken Toen, tussen al die fraaie, opgetuigde, eindeloos babbelen de en snoepende dames moet de kleine Christian een dure eed hebben gezworen: „Wacht maar, wacht maar tot ik groot ben, dan zal ik jullie eens alle maal voor schandaal laten lo ten. Dan zal ik de allergekste deren voor jullie verzinnen, die er maar te aragen zijn En let eens op: hij krijgt zyn zin! SASKIA U De allernieuwste strandmode Is ge ïnspireerd op de badkleding „uit de oude doos"Wie deze recente bok- kesprongen der badmode zal willen volgon, moet afstand doen van het comfortabele, moderne badpak, en zeer zeker van de „bikini", want deze is by de ontwerpers in discrediet ge raakt! Inplaats daarvan zijn in de mon daine badplaatsen dezer wereld nauwsluitende, knielange tricot-cos- tuums opgedoken, welke soms zelfs van mouwtjes zijn voorzien. De bad mode schijnt zich te ontwikkelen in de richting van het z.g. „monsieur- Hulot-costuum", dat er op een plaat je weliswaar heel geestig en amu sant uitziet, maar door slechts wei nig vrouwen met succes kan worden gedragenDe nieuwe vormvaste costuums van zuiver wollen tricot, bestaande uit een klassiek badpak met niet te diepe halsuitsnijding, iets langere pijpen en een ceintuur met lange franje, welke het idee van een rokje geeft, zullen vermoedelijk meer opgang maken! Er is voorts een kans, dat de klas sieke badstof-jassen verdrongen zul len worden door lange jakken van wollen tricot in felle kleuren, met hoge witte boorden. Zulke jakken zijn practlsch en elegant, zowel voor een boottocht, als voor een kort be zoekje aan een restaurant langs de boulevard. Een aardige pikante noviteit ls het tunica-costuum, dat ook op nevenstaande illustratie voorkomt. Het bestaat uit een gedrapeerd ïyfje, dat de linkerschouder bloot laat, en een kort broekje, dat schuil gaat onder een plooirokje. Heel witte creaties ziet men in de huidige strandmode, soms gecombi neerd met zwart; een nauwsluitende kniebroek van zwarte tricot bijvoor beeld staat uitstekend onder een wit wollen jak. Het marine blauw is ook op het strand zeer in trek! Verder zyn er bij de nieuwste crea ties badcostuums m hox'izontale rose en oranjestrepenWel geraffi neerd; niet bijster mooi! Smaakvoller is de combinatie van heel brede witte en zwarte strepen. Nu de waterski-sport steeds popu lairder wordt, heeft een speciaal cos tuum dat zowel tegen de wind tijdens zo'n pijlsnelle vaart op de lange lat ten, als tegen een plotselinge auik in het koele nat beschermt, alle reden van bestaan. Een overall van tricot, welke armen en benen bloot laat, en aangevuld kan worden met een wind- oz y zz IO&I& JQ.. i 0. !5. 20 VI J* ,)U 1 fly Jj V E| 6. 3. O. Z3-25. 0.2.5 22 1 «i iS o l> 1 I «f w a jak van waterdichte stof, is een ideale dracht voor deze moderne sport. En nu maar afwachten, of deze hyper-moderne badsnufjes ook onze Zeeuwse stranden zullen bereiken! Maar wellicht sterven zij vóór het vol gend badseizoen een ontijdige (of tij dige?!) dood Een der nieuwe modelijnen is afkomstig uit de 18e eeuw. Fath en Ricci brengen met Gilbert Orcel (een zeer bekend hoe- den-ontwerper) modellen, die geïnspireerd blijken te zijn op de mode omstreeks 1788, toen Marie Antoinette de toon nog aan gaf. Regen, regen, ruis, In 't perkje voor mijn huis. Dat liedje hebben we deze zomer vaker kunnen zingen, dan ons lief is! Eens temeer is gebleken, dat de Hol landse vrouw in de „zomer"-maan- den meer heeft aan een gezellige fleu rige regenmantel, dan aan de, boven dien vaak kostbare, geklede zomer mantel. De fabricage van regenjassen is trouwens in de laatste jaren zo ge- perfectionneerd, dat zelfs de meest veeleisende vi'ouw niet lang behoeft te zoeken naar een door haar ver langd model in een bepaalde tint! Wie zou bijvoorbeeld haar klassie ke zomermantel, die zy in ons kli maat toch maar sporadisch kan dra gen, niet graag willen ruilen voor dit geestige Franse regenjasje? Het is gemaakt, uit geruite, waterdichte nylontaft en, heeft een mooie wijde mouw. Ook het rokgedeelte is zeer wijd, en wordt ingesnoerd door een brede lakceintuur om het middel. Helrode tomaten met goudgele kaas. Tomaten en kaas laten zich uitste kend combineren tot een smakelijk, fleurig-uitziend en toch weinig „be werkelijk" hapje. Een hapje, dat zo wel als voorgerecht, als met rijst, macaroni of aardappelpurée kan worden gegeven, en waarvan wy hier onder het recept laten volgen: Tomaten gevuld met kaasragoüt. 4 middelgrote tomaten, peper, zout', 2 dl kaasragoüt, boter. Van de toma ten het bovenste kapje afsnijden en ze uithollen (het binnenste kan in soep of saus verwerkt worden). Er wat peper en zout in strooien. Kaasragoüt, liter melk of water met bouillonblokjes of bouillon, 50 g (5% eetlepel) bloem, boter, 75 100 g in blokjes gesneden kaas, zout, aro ma (peper)De bloem met 1 dl melk óf water of bouillon aanmengen. Het overige vocht aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem. (De bouillonblokjes toevoegen.) Van het vuur af de boter (naar smaak)| en de in blokjes gesneden kaas toe voegen. De saus verhitten tot de blok jes zacht zyn (doch niet zo lang dat ze smelten)De ragoüt, indien nodig, afmaken met zout, aroma (en peper). De tomaten vullen met kaasragout en het kapje er weer op plaatsen. Een vuurvast schoteltje met boter besme ren en een klein bodempje water er in schenken. Heeft men geen oven, dan kan ook een pan gebruikt worden. De tomaten in het schoteltje of de ian plaatsen en ze 15 20 minuten in de warme oven zetten of op een zacht vuur gaar smoren. Bij alle ontwerpers vinden we lijnen van één generatie terug. De ene ontwer per brengt de „garconne" het jongens achtige type uit de 25-er jaren terug, de andere de „lage plooien" (even boven de knieën geplooide of aangerimpelde rok ken uit 1930); weer een ander zoekt het in gemarkeerde taille-lijnen, en zelfs voor de hoeden komen weer modes terug uit lang vervlogen tijden. De cloches, welke deze winter mode worden, lijken bijv. ver dacht veel op het „jojo"-hoedje! Als straks de school weer begint. Een leuk wyd rokje en een luchtig pretentieloos bloesje, dat kleedt onze schoolgaande meiskes uitstekend en ze dragen het graag. Bovendien hoeft het niet veel te kosten! Voor de afgebeelde modelletjes heeft U nog geen meter stof van 90 cm breedte nodig en het maaksel is heel eenvou dig. Het patroon zoals hier gegeven, is dat van het eerste figuurtje. De vrjj brede pasjes met de even verlengde schouderlijn hebben een aangeknipt kraagje. Het belegstuk hiervan (zie de ingetekende lijn) wordt aan één stuk geknipt, zodat de bovenkant van de kraag geen naad heeft. U verbindt de voorpasjes door het middenachter- naadje en naait de belegstukken te gen, waarna U de luioopsgaten aan brengt. U rimpelt het voorpand van boven als aangegeven in, en stikt de pasjes op. Zij- en schoudernaden slui ten en de rughals tussen de dubbele stof van de kraag naaien. De arms gaten worden met schuine repen stof van binnen afgewerkt. De taille rim pelt U met elastiek in, zodat de ruim te mooi verdeeld blijft. Hier is het pasje met anders ge kleurd band gegarneerd, wat een frisse, en gemakkelijk aan te brengen versiering is. Noodzakelijk Is net echter niet, zeker niet als U ge streepte of geruite stof gebruikt, want dan neemt U de pas in een an dere richting dan de rest. Bij het-tweede model is de pas ver vallen. U tekent dan de halsopening, door van het punt, waar kraag en schouderlijn samen komen, een lyn te trekken naar de rechtse benedenhoek. Een ruche of kantje langs de gehele pas staat ook heel aardig. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 12