R.T.M. bouwt en moderniseert op Schouwen- Duiveland Oud-premier De Gasperi aan hartzwakte overleden een PARTIELE INPOLDERING IN N00RDSL0E NIET NODIG VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GARAGE IN BURGH, WERKPLAATS IN BROUWERSHAVEN Dienstgebouw met restaurant en slaapgelegenheid aan het Zijpe De directeur van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, dr. H. J. van Zuylen, heeft ons gistermiddag tijdens een onderhoud in het RTM-hotel in Haamstede enige belangrijke mededelingen gedaan over de plannen van zyn maatschappij over de naaste toekomst: plannen voor nieuwbouw op verschillende punten in Zeeland, voor de modernisering van het rollend materieel en voor de a.s. winterdienstregeling. Zo zullen aan de reeds op Schouwen-Duiveland rijdende nieuwe RTM-bussen enkele worden toege voegd, terwijl bovendien voor de spitsuren „aanhangers" zijn besteld. Voorts heeft de RTM diverse bouwplannen in een vergevorderd stadium van voorbereiding en ten dele zelfs in uitvoering: een algehele modernise ring van het tramstation te Zierikzee, een remise met grote onderhouds werkplaats in Brouwershaven, waar men op den duur zelfs de carrosserieën van de vrachtwagens van het gehele RTM-bedrijf in eigen beheer wil bou wen, een grote moderne garage met werkplaats voor kleine onderhouds werken en reparaties aan de bussen in Burgh en tenslotte een dienstge bouw annex hotel-restaurant bij de aanlegplaats van de veerboot te Anna Jacobapolder. Dit laatste project evenals de overige een ontwerp van architect J. de Bie uit Gorcum, die reeds vroeger voor de R.T.M. bouwde komt op de z.g. „terp" aan de Zuidzijde van het einde van de verkeersweg te lig gen en begint dus op het 5 m hoge teipniveau, dat als volkomen water- veilig mag worden beschouwd. In de terp komen onder het gebouw nog enkele autoboxen. De eerste verdie ping bevat de dienstvertrekken, en kele woonkamers voor het gezin van de belieerder en in een koepelvormi ge uitbouw naar de zijde van de rivier een soort cafetaria, alsmede de keu ken van het boven de uitbouw gele gen restaurant. Verder komen op de ze bovenverdieping enkele hotelka mers voor laatkomende reizigers die de boot misten en de slaapver trekken van de dienstwoning. Bene den denkt men bovendien nog een ruime toilet- en wasgelegenheid in te richten. Het ligt in de bedoeling op het ter rein naast het R.T.M.-hotel te Haam stede nog een bescheiden, vrijstaan de d'ependance te bouwen. Voorts be helzen de bouwplannen de nieuwe, zeer moderne garage voor de auto bussen te Burgh. Op het R.T.M.-em- placement zullen daar alle gebouwen, met uitzondering van de „waterto ren" die tot woning zal worden ver bouwd, verdwijnen om plaats te ma ken voor een zover mogelijk naar achter gelegen garage met werk plaats van 35 bij 14 meter vloerop pervlak. De naar de wegzijde gekeer de wand zal grotendeels uit glas be staan. Men hoopt m September aan deze garage te beginnen en haar dan voor het einde van het jaar te kunnen vol tooien. De voormalige tramremise met werkplaats te Brouwershaven zal ge heel worden ingericht voor het onder brengen van de vrachtauto's, waar mede o.m. een 2 maal daagse vracht- dienst tussen Zierikzee en Rotterdam wordt gereden en verder voor het on derhoud en eventueel zelfs de nieuw bouw (carrosserieën voor vrachtwa gens) van het wagenpark van een belangrijk deel van het gehele R.T. M.-bedrijf. Personeel van de centrale werk plaats uit Rotterdam, zal, zodra men voldoende personeel heeft kunnen aantrekken voor Schouwen-Duive land, van Rotterdam naar Brouwers haven worden overgebracht. Hierdoor lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Anna Jacoba: een moeilijke haven f§ Tijdens zyn uiteenzetting over de plannen van het R.T.M.-be- drijf voor de naaste toekomst, ee heeft dr. Van Zuylen pok nog H even gesproken over de veer- dienst Anna JacobapolderZy- pe en de daarop vooral aan de H zyde Anna. Jacobapolder in de afgelopen maanden ondervon- den moeilijkheden. H De ligging van de havenin- gang is hier nu eenmaal bij- zonder lastig, ook al door de H aanwezigheid van de zijladings- ponton, en ook de fuiken zijn niet zoals zij eigenlijk moeten wezen. Zij zijn destijds door Rijkswaterstaat snel gebouwd en daarmede was Schouwen- Duiveland na de ramp inder- daad geholpen, maar volledig ee „uitgekiend" konden zij daar- door niet worden. Men vreesde dan ook, dat zich in de winter vooral bij krachtige wind uit het Zuid-Westen en sterke eb- gang zich nog wel eens moei- lijkheden zouden kunnen voor- doen. Door een technische ver- H betering van de stuurinrichting van de boten hoopt men be- paalde moeilijkheden w^ te m kunnen voorkomen, maar voor het overige zal er voorlopig nog wel niet veel aan te doen zal het aantal personeelsleden in de ze gemeente, dat in de laatste jaren van 40 tot 15 daalde, weer aanzien lijk kunnen toenemen. Ook in de Westhoek, het natuurlijke begin- en eindpunt van de buslijnen op Schou wen-Duiveland. zal zo mogelyk weer een aantal R.T.M.-gezinnen komen te wonen. Tramstation Zierikzee Aan het herstel van het tramsta tion te Zierikzee, dat een volledige modernisering belooft te worden, wordt reeds hard gewerkt. Men hoopt dit werk begin September reeds ge reed te hebben. Er zullen strakke, architectonisch verantwoordde gevels ontstaan. Ook het interieur wordt keurig en doelma tig: rechts van de vestibule een ge zellige wachtkamer met buffet, links de bagageruimte en achter de hall het kantoor en vertrek voor de chef. Aan de zijde van de Blokweg komt zelfs nog een moderne, hygiënische toiletinrichting. Elke gemeente langs de lijnen kan tegen betaling van de helft van de bouwkosten en'de volledige onder houdskosten een keurige abri ge plaatst krijgen. Alleen voor Brou wershaven is een „luxe-uitvoering" ontworpen, welke zich zelfs aanpast bij de architectuur van de bebouwing van het Marktplein in de originele vorm van een markttentje. Te Zijpe zal voorts 'n wachtlokaal met buffet en dienstruimte worden gebouwd, evenals te Anna Jacoba op de terp. Overstromingen in India Ergste sinds mensenheugenis Een Indiase minister, die juist is teruggekeerd van de overstroomde gebieden in Noord-India. heeft ver klaard dat duizenden dorpen zyn overstroomd. Honderden mensen zit ten nog in bomen, op daken van hun huizen en op kleine stukjes droogge- bleven grond. De maisoogst in het Noorden van Bihar, die juist heel goed beloofde te worden, is verloren gegaan. Ongeveer vyf millioen men sen zijn daar door het water getrof fen. Men eet rauw graan bij gebrek aan brandstof. Modderwater is de enige drank. Voor het uitbreken van epidemieën wordt gevreesd. Sinds mensenheugenis zijn er niet zulke overstromingen geweest, De secundaire dijk op Schouwen (Slot van pag. 1) schapsbond. Dr. Mesu verklaarde ons, dat bij de behandeling van de Zuider- zeewet in de Kamer een motie-Albar- da werd aanvaard, waarin werd vast gelegd, dat ook de streek water schappen en provincies diende.mee te betalen. Een commissie berekende destyds hoe groot dit aandeel moest zijn, doch het was in verhouding tot de totale kosten zo gering, dat er van betaling niets is gekomen. Een zelfde commissie onderzoekt thans ook deze aangelegenheid voor afsluiting van de Brielse Maas. Dr. Mesu meende, dat het billyk is, wanneer ook de betrokken locale lichamen in de kosten bijdragen. „In vele gevallen zal de waterhuishou ding aanzienlijk worden verbeterd: er komen bijvoorbeeld gemalen in plaats van een natuurlijke afwatering, zodat de streek wel degelijk 'n groot voor- deel van de werken heeft. Mijns in ziens is het daarom redelijk, dat er ook voor betaald wordt. Dat beginsel wordt ook gehuldigd bij cultuurtech nische werken: daarbij worden aller lei factoren in aanmerking genomen, zoals het algemeen belang, dat met verbetering is gediend, enz. En alles wat, dan nog overblijft als voordeel voor de belanghebbende, komt voor zyn rekening". De moeilijkheden bij het landbouw- herstel op Schouwen-Duiveland in verband met de plaats van een even tuele binnendijk zullen spoedig opge lost zijn, zo verklaarde dr. Mesu. Hij verwachtte binnen enkele weken de beslissing over de aanzetplaatsen van de dammen in de Oosterschelde en de Grevelingen, waardoor tevens beslist wordt of er een binnendijk door het eiland komt en zo ja waar. Er zijn voor deze plaats twee mogelijkheden: 1. ongeveer richting Serooskerke Scharendijke en 2. ongeveer richting Serooskerke—Brouwershaven. De conferentie te Brussel (Slot van 1). De Franse premier was er van over tuigd, dat verwerping van het ver drag door de Nationale Vergadering tot een nieuwe regeringscrisis zou leiden. Hierbij zinspeelde hij er op. dat wellicht een volgend kabinet het karakter zal hebben van de vooroor logse Volksfrontregeringen, die de steun van de communisten genoten. Bovendien zou, aldus Mendès-France, een nederlaag van zijn regering lei den tot een crisis in het Atlantisch bondgenootschap. Dit alles zou een ge weldig succes voor de Sowjet-Unie be tekenen. Met de voorgestelde wijzigingen had hij twee bedoelingen: het verster ken van de Westelijke alliantie en het vermijden van een neutralisatie van West-Duitsland. De Franse premier verklaarde ver volgens te weten, dat er vele bezwa ren tegen zijn voorstellen te berde zijn gebracht. Het was echter niet zijn bedoeling geweest het verdrag in na delige zin voor speciaal West-Duits land te wijzigen. Indien echter zou worden aangetoond, dat de amende menten onbedoeld tot discriminatie leidden, was hij bereid middelen te zoeken om dit ongedaan te maken. Mendès-France zeide nog steeds voorstander te zijn van een Europese politieke gemeenschap. Hiertegen be stond in Frankrijk evenwel nog een grote oppositie. Daarom was het zijns inziens beter deze kwestie nog even te laten rusten. HET NOORDSLOE. Dr. Mesu gaf tenslotte zijn visie over de partiële inpoldering in het Noord- sloe. vóórdat het Dirie*-Eilandenplan tot stand is gekomen. Hij achtte het niet noodzakelijk en ook niet verant woord, dat deze inpoldering een feit zou worden. „Waarom zouden we nu nog dijken aanleggen, als we binnen kort met een omkading kunnen vol staan?" zo vroeg hij. „Bovendien moeten alle gronden, die bij uitvoering van het Drie-Eilan- plan droogvallen als één geheel wor den beschouwd. Dan kan men via een ruilverkaveling tot een behoorlijke in deling komen, waarbij iedere belang hebbende zijn percelen bij elkaar krijgt, verdeeld naar gelang van zyn rechten. En vanzelfsprekend zullen ook hier de belanghebbenden mijns inziens een evenredig deel der kosten moeten betalen". De internationale jeugdherbergbond heeft 1.1. millioen leden, aldus een mede deling van de voorzitter van de bond, de Nederlander Deo Meilink, te Saarbrücken, waar de bond vergadert. In het afgelopen jaar vonden er twaalf millioen overnach tingen plaats in de 3400 jeugdherbergen, die de bond over de gehele wereld telt. Hiervan kwamen twee millioen over nachtingen op rekening van buitenlandse trekkers. Verdachte moet n?ll«n «I'khen Mits arts dit noodzakelijk oordeelt Het Arnhemse gerechtshof heeft Woensdag een verdachte veroordeeld tot bet slikken van pillen tegen alco holisme, mits dit door een arts nood zakelijk wordt geoordeeld. Verdachte, de 49-jarige reiziger W. J. W. uit Aalten, die zijn patroon voo: 37 had .opgelicht om aan geld voor drank te komen, was in eerste instan tie door de Zutphense politierechter veroordeeld tot het ondergaan van deze kuur, doch de procureur-gene raal by 't gerechtshof, mr Hustinx, was het er niet mee eens, dat de Ne derlandse rechter voor medicus ging spelen en iemand zou kunnen ver plichten tot het slikken van pillen. Bij het nu uitgesproken wel zeer spitsvondige arrest is dus het volgen van de kuur wel dvangend opgelegd, hoewel de uiteindelijke beslissing wordt overgelaten aan een arts, en niet aan de rechter'. Beveelt de arts echter aldus, dan zal de verdachte de kuur, of hij wil of niet, moeten onder gaan, omdat anders de straf van twee maanden voorwaardelijk, die hem te gelijk werd opgelegd, in een onvoor waardelijke straf kan worden omge zet. Op het Middelburgse Molenwater werd {fisteren de jaarlijkse grote V. V .V ,-ringrijderij gehouden welke zeer succesvol verliep. Men ziet hier de winnaar van de hoofdprijs de beker van de Koningin, C. de Bruijn utt Se rooskerke (W.). Na het steken van de ring heft hij zegevierend de han den omhoog! (Foto P.Z.C.J Prof. dr E. Huizinga ontvangt Belgische onderscheiding Prof. dr E. Huizinga, hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen is benoemd tot officier in de kroonorde van België. Deze onder scheiding is de hoogleraar verleend uit waardering voor zijn wetenschap pelijk en practisch werk. In zijn dankwoord merkte prof. Huizinga op dat de ontwikkeling van de Benelux er toe heeft bijgedragen dat ook de uitwisseling op medisch gebied zeer innig is geworden. Sinds 1948 zijn steeds meer buitenlanders voor studie-doeleinden naar Gronin gen gekomen, vooral afgestudeerde Belgische medici, In België heeft prof. Huizinga voorts voordrachten gehouden in Brussel. Antwerpen en Gent. Nieuwe administratie van de Verenigde Naties Acht ondersecretarissen De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjold, zal Donderdag de namen bekend ma ken van de nieuwe ondersecretaris sen-generaal, die de voormalige ad junct-secretarissen-generaal aan het hoofd van de internationale organi satie zullen vervangen. Het zijn: Ralph Bunche (Verenigde Staten) en Ilja Tsjernytsjef i Rusland i onder secretarissen zonder portefeuille en raadgevers van de secretaris-gene raal, Adhmed Bokhari (Pakistan) ondersecretaris van voorlichting, Benhamin Cohen (Chili) ondersecre taris van voogdijschap, Victor Hoo (Nationalistisch China) ondersecre taris voor administratieve zaken, Frangois de Seynes (Frankrijk) on dersecretaris voor economische en so ciale zaken, Dragoslaf Protitsj (Joe- go-Slavië) ondersecretaris voor poli tieke zaken, en Adriaan Pelt (Neder land) ondersecretaris voor Europese zaken met standplaats Genève. VLAGGEN HALFSTOK IN ITALIË Groot staatsman bracht Italië in het Westelijke kamp In Italië hingen gisteren de vlaggen halfstok. De vroegere premier Al- cide de Gasperi is, 73 jaar oud, gisteren in zijn zomerhuis bij Val Sugana in Noord-Italië aan een hartzwakte overleden. Hij had zich al enkele dagen onwel gevoeld, maar zijn dood kwam toch nog onverwacht. Van 1946 tot 1953 is De Gasperi bijna ononderbroken premier geweest. De Rooms-Katholieke staatsman was een groot voorstander van Europese eenheid en de E.V.G. Hij leidde Italië het Westelijk kamp binnen na een doorslaand succes, bij sterke communistische oppositie, in de critieke ver kiezingen van 1948. Vorig jaar werd hij weggestemd, kort nadat zijn Chr. democratische partij stemmen verloren had -bij de algemene verkiezingen. In het begin van dit jaar heeft de partij hem als leider vervangen door de 46-jarige prof. Amintore Fanfani. De Gasperi is een der oprichters geweest van de uit zes landen bestaande gemeenschap voor kolen en staal. In Mei van dit jaar werd hy gekozen tot voorzitter van deze assemblee. Alcide de Gasperi is in 1881 in een dorpje in Zuid-Tirol, dat toen deel uitmaakte van het Oostenrijks-Hon gaarse ryk, geboren. De streek vaardigde hem in 1911 naar het Oostenrijkse parlement af als voorstander van een beëindiging van het Oostenrijkse regiem. Met het vredesverdrag van 1919 werd hij Italiaan en parlementslid in Rome. Daar sloot hy zich aan bij de volks partij, een Rooms-Katholieke demo cratische partij en de voorloper van de huidige Christelijk Democratische partij. Tegen Mussolini Toen de fascisten van Mussolini in 1922 naar Rome marcheerden, ging de volkspartij deel uitmaken van Mussolini's kabinet. De Gasperi was hier sterk tegen omdat hij geloofde, dat Mussolini, als hij eenmaal vast in het zadel zat, zich als dictator zou opwerpen. Dit gebeurde inderdaad op 3 Januari 1925. Door bemiddeling van vrienden kreeg hij een betrekking inde biblio theek van het Vaticaan en vijftien jaar lang heeft de toekomstige pre mier daar gewerkt. Toen het anti-fascistische verzet sterker werd nam De Gasperi actief deel aan het ondergrondse werk. De volkspartij kwam weer tot nieuw le ven onder de naam Christelijk Demo cratische party. Hy bleef in Rome, gedurende de nazi-bezetting die negen maanden ge duurd heeft, tot Juni 1944, werkend voor de verzetsbeweging. Samen met Mario Scelba, zijn mi nister van binnenlandse zaken die thans premier is, maakte De Gaspe ri zich op om communisten en neo fascisten te tonen, dat Bij geen ge weld zou dulden. De algemene verkiezingen van 1948 werden een overwinning voor de Christen-Democraten en brachten Italië stevig aan de zrjde van 't Wes ten. Met Amerikaanse steun werkte De Gasperi daarna aan de economi sche opbouw van zyn land, Zijn plan voor een agrarische hervorming had tot doel tienduizenden boerenarbei der te bevrijden uit de armoede, waarin zij eeuwen geleefd hadden. De Gasperi was zeer precies in zijn werk. Zijn dag was streng ingedeeld. Aan een rommelig bureau kon hij niet werken. Uit zijn huwelijk met Francesca Romani, gesloten in 1921, zijn vier dochters geboren. De Gasperi was matig in spijs en drank. Hij las graag, bij voorkeur over politieke en sociale onderwérpen. Hij sprak vloeiend Frans, Duits en Engels. Nationale figuur De Gasperi leed al enkele maanden aan astmatische bronchitis, maar zijn dokters beschouwden dit niet als gevaarlijk. In de loop van de nacht kreeg De Gasperi een hartzwakte. Een ontbo den arts gaf hem een injectie, die on middellijk verlichting gaf. Om twee uur des ochtends bemerkte zijn echt genote, dat hij moeilijk adem haalde. De Gasperi zei dat zijn hart 't niet lan ger kon volhouden. Zijn vrouw, doch ters, kleinkinderen en schoonzoon waren aan zijn bed toen hij stierf. Het Wereldgebeuren Oude zonden S ir Winston Churchill heeft een soort van grote diplomatieke raad laten vergaderen in zijn huis te Chartwell. Hij presideerde zelf. De Britse minister van buiten landse zaken. Anthony Eden. was er niet bij. want die bevond zich op va- cantiereis in Oostenrijk. Aan de tafel in de grote confcrcn- tlekamer zat de Moskousc ambassa deur sir William Hayternog lichtelijk ontdaan over het feit. dat de hoogste Sowjet-dignitarissen te zamen met acht Labour-parlcments- leden uiterst gezellig in z(jn Moskou- se ambassade hadden gegeten en ge converseerd. Zo amicaal geconver seerd. dat sir William dit toch even moest vertellen in Londen. Dan was in Chartwell sir Gladwyn Gebb, ambassadeur in Parijs, die on getwijfeld voor Churchill uit de doe ken heeft gedaan hoe de Fransen over de E.D.G. denken en die men kan het wel raden verzekerd heeft, dat Pierre Mendès-France met zijn Europese defensie-voorstellen het uiterste biedt, dat momenteel in Frankrijk bereikbaar is. Voorts zat aan Churchill's tafel sir Ivon Kir- patrick. nu directeur bii het Britse ministerie van buitenlandse zaken, maar voordien hoge commissaris in Duitsland Sir Ivon was vergezeld van sir Frank Roberts, de specialist voor Duitse zaken bij het Foreign Office. Deze heren hebben gesproken over de Europese defensie-gemeen schap, over Duitsland en over Rusland. Ze beslisten, dat de zes E.D.G.-lan- den het zelf maar eens moeten wor den over de Franse voorstellen en dat Engeland niet aan deze besprekin gen zal deelnemen. Engeland is niet zo hevig geïnte resseerd in de wijze waarop de E.D. G. tot stand komt. ais men eindelijk maar spijkers met koppen slaat en een vorm van „slappe" samenwer king vindt. Ongetwijfeld hebben de heren in Chartwell zeer uitvoerig gesproken over het antwoord, dat Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk moe ten geven aan Rusland op de jongste Russische nota. Die nota giyg over 't bijeen roepen van een viermogend- hedenconferentie, waarop het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid besproken zouden worden. In Washington was men geneigd zo althans luiden dagbladberlchten op die Russische nota een afwijzend antwoord te geven. In Chartwell gingen de gedachten in dezelfde -richting. Men was niet erg geporteerd voor het Franse plan om een mogelijkheid open te laten voor een ontmoeting van de Grote Vier vóórdat de E.D.G. tot stand komt. Van Engels standpunt bezien ligt thans de verhouding met Rus land en Duitsland op dit ogen blik uitermate teer. Er Is onder het Engelse volk een neiging om wat meer te vertrouwen op de Russische vriendschapspolitiek van Malenkow. Voor vele Engelsen is de Russische vredelievendheid geen open vraag meer. Zij nemen aan. dat er met Rusland wel te praten valt, al zal dat traag en moellyk gaan. Wat Duitsland betreft maakt En geland thans een golf van anti-Duit se propaganda mee. Nve Bevan. de leider van de linkervleugel in de La- bourpartrj. verzet zich sterk tegen de Duitse herbewapening en ook in con servatieve kringen zijn de tegenstan ders van die herbewapening bijzonder actief. De enorme fouten van het oude Duitse militairisme worden in de pers weer eens breed uitgemeten en dat vindt weerklank bij vele Brit ten. Lord Russell van Liverpool, die op een na de hoogste juridische post bekleedt in het Britse leger, heeft olie op dat anti-Duitse vuur gewor pen door een boek te schrijven over de misdaden van de Duitsers. Hij was betrokken bij de berechting van de Duitse oorlogsmisdadigers en hy weet alles van gaskamers, concentratie kampen. enz. Het merkwaardige is, dat het boek al druk besproken wordt nog voor dat het is verschenen. Lord Russell liet het namelijk aan zijn chef Lord Simonds lezen, die er prompt mee naar de Britse minister van buiten landse zaken stapte. Die vond het boek met zijn ontstellende foto's nog al pijnlijk en hy' had ernstig bezwaar tegen de publicatie. Lord Simonds eiste toen van de heer Russell: ont slagen worden of het boek niet laten verschijnen. Lord Russell werd woedend. Hij liet zijn baantje (jaarsalaris 22.000 gul den) in de steek. Het boek zal nu door de ..Daily Express" grotendeels gepubliceerd wordenom te age ren tegen de Duitse herbewapening. Erg onprettig is dat voor de En gelse regering, die nog altijd van me ning is, dat zonder Duitse divisies West-Europa niet te verdedigen is. Vandaar dat men op dit ogenblik in Londen wat ongeïnteresseerd doet tegenover de E.D.G.-landen, die moe ten zelf dat varkentje van de Duitse herbewapening maar wassen. Er is in Engeland al genoeg gekrakeel over de Duitse divisies! LORD RUSSELL liet een baantje met ƒ22.000 salaris in de steek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5