Sportieve strijd kenmerkte grote ringrijderij van Middelburgse VVV HERSTEL STORMVLOEDSCHADE VERGDE DRIEKWART MILUOEN COMMISSARIS DER KONINGIN 28 AUGUSTUS NAAR 0VEZANDE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 BLOEM VAN WALCHERSE RINGRIJDERS DEED MOLENWATER DAVEREN Regen deed folkloristisch gebeuren geen afbreuk; belangstelling groot Koninginnebeker voor jeugdige Serooskerkenaar C. de Bruijn De bloem van de Walcherse ringryders deed gisteren liet Middelburgse Molenwater weer daveren. Juichkreten als het gelukt was het kleine ringe tje aan de kleurige lans te prikken! Droeve geluiden als het hout naast of over de ring werd gestoken.... Voor de 31e maal organiseerde de V.V.V. Mid delburg haar grote ringrydery. Enweer met groot succes. Want er is zeer sportief, maar daarom niet minder fel gestreden. Er waren 92 ringry- ders op de vurig begeerde bekers afgekomen. De V.V.V.-ringryderjf is im mers hèt evenement van het jaar. Wie daar een beker wint, dat is pas een ringryder! Wie er geen wint, komt toch terug. De jeugdige Serooskerke naar C. de Bruyn is een goed ringryder. De beker van Koningin Juliana, de hoofdprijs, kwam in zyn handen. Ook zijn bruid hy trouwde verleden week zal er gelukkig mee zijn De V.V.V.-ringrydery is ook een bijzonder folkloristisch evenement, dat veel belangstelling verdient, Die belangstelling was er. Ook toen het 's mid dags regende. De stoere ruiters trokken zich van liet hemelwater niets aan. „Laat het maar gieten, wij gaan toch door", werd er gezegd. Het uiterst sportieve publiek bleef dan ook, het liet zich niet wegregenen. Men stond rond de touwen tot het gelukkig niet bittere einde. Want tegen half zeven, toen de prijzen werden uitgereikt, was het reeds lange tijd droog. En de meningen waren niet verdeeld„Een schitterende ringryderij Ook in deze ringrijderij zrjn bekers definitief in eigendom van be- geen paalde rijders overgegaan. De fraaie trofeeën vonden hun weg voor een jaar naar andere houders. Hieruit kan wel worden geconcludeerd, dat de jeugd van zich heeft doen spre ken. Want sommige kanshebbers van vroeger dongen in de eindstrijd niet meer mee. Om 8 uur 's morgens begon de strijd op drie banen. Het was: „Kar ren maar" en de stevige, paarden werden voor de eerste maal in galop f edreven. Zo ging het de gehele dag oor; steeds staken de „ringmeesters" weer nieuwe ijzertjes in de beugel, steeds draafden de paarden weer aan. Van verschil in sterkte was de eerste uren van de morgen nog niet veel te bemerken. Maar daarna gingen de groten zich van de minder groten on derscheiden. Er kwam een „kop groep", een middenmoot en een Vooral in de middenmoot deed men weinig voor elkaar onder. Tenslotte was het de Middelburger Jac. van Wallenburg, die de ereplaats in de grote voorwedstrijd voor zich opeiste. Met 28 ringen bleef hij het drietal J. Mesu, Jac. de Klerk en F. Moens er 3 voor. KAARTJES.. De ambtenaar achter het loket van eeti der Zeeuwse stations had liet met druk. Blij verrast beschouwde hij dan ook de beide dames, een oudere en een charmante, donkerogige jongere, die plotseling voor zijn ambtsgebied stonden. De oudste bestelde kaartjes: een enkeltje naar Utrecht en een perron- kaartje. Dromerig, zijn blik onafgebroken gericht op de jongste, de donkerogige, voerde de man ae bestelling, die de oudste hem had opgegeven, uit. Ver- kéérd uiteraard Weinige ogenblikken nadat de da mes zich verwijderd hadden, vervoeg den zij zich tenminste opnieuio aan het loket. „17 heeft die kaartjes ver keerd afgestempeld", sprak de oudste, met iets dreigends in haar stem. De jongste leunde wat spot- en behaag ziek op het loket, haar ogen onafge broken op de beambte gericht. Ietwat onhandig bespeelde de man ten tweede male zijn kaartjesregister. En ten tweede male ook deed hij het verkeerd. ,JJou geeft U me een kaar tje voor Breda", zei de oudste verwij tend. De jongste kéék alleen maar De derde keer deed de geplaagde man het goed en juist uAlde h\j zich opgelucht afwenden, zowel van de be disselende oudere, als van de char mante jongere dame, toen opnieuw het stemgeluid van de oudste zijn oor trof. Treiterig klonk het: „Wat doet TJ nou. meneer, met al die verknoeide kaartjes t" Langzaam Is de man ingestort. In de middenmoot was er weinig krachtsverschil. Een groot aantal rij ders eindigde op 18 ringen. In ver band met de tijd moest tussen hen ge loot worden. Zo werden in het mid daguur de dertig bekerstrijders be kend, die gerechtigd waren zich met de oranjesjerpen te tooien. Maar zij kregen die pas later. Want eerst moest voor de pollepel worden gereden. Ook thans gaf men elkaar weinig toe en duurde het geruime tijd voor de strijd was beslist. De Koude kerkenaar D. v. d. Voorde verzeker de zich tenslotte van dit nuttige voorwerp. Kamp der cracks Om ongeveer 4 uur werden de sjer pen uitgereikt. Toen begon, onder groeiende belangstelling, de kamp der dertig cracks. Acht maal achtereen mochten z\j zich niet vergissen, acht maal achter een moest de lans de ring met zich mee voeren. Dat is geen gemakke lijke opgaaf; het leveren van die prestatie bleek dan ook slechts voor C. de Bruijn uit Serooskerke te zijn weggelegd. Maar voor het zover was, kreeg het enthousiast meelevende pu bliek een fraaie wedstrijd te zien. Na de eerste „ommekeer1' had vrij wel ieder nog een kans. Bij het klim men der beurten dunde het veld van de kanshebbers en bleef maar een klein groepje foutloos doorgaan. Uit eindelijk dus de beker van Koningin Juliana voor De Bruijn. De tweede, derde en vierde beker werden fel betwist. Drie man: M. Koole, St. Laurens. W. Provoost, Domburg en P. de Visser Czn., Zoute- lande vergaarden 7 ringen. Ook zij hielden het lang vol; Koole evenwel liet de anderen achter zich. Voor hem dus de beker van Prinses Wilhelmina, voor Provoost en De Visser resp. de bekers van de gemeente Middelburg en van mr. P. C. Adriaanse. Tenslotte begon een groepje van zes man de kamp om de vijfde beker, die van wijlen de heer Jac. Franck. Allen stonden met 6 ringen gelijk, maar het duurde niet zo lang of hier viel de beslissing. Ten gunste van de Nieuwlander Jac. de Klerk, die zich voor een jaar eigenaar van deze fraaie trofee mag noemen. Voordat tot de prijsuitreiking werd overgegaan, sprak mr. P. C. Adriaan se voor de 31e maal organisator een kort woord. Hy dankte de ring- rijders voor hun komst en voor de geboden stryd. Hij dankte het publiek voor de belangstelling en alle mede werkenden en begunstigers voor hun onontbeerlijke steun. Spreker noem de ook deze ringrijderij een succes, ondanks het vrij ongunstige weer. Mr. Adriaanse zei nog te betreu ren, dat nog steeds de Abdij niet be schikbaar is. „Maar misschien vol gend jaar", zei hij. Tenslotte nodig de mr. Adriaanse de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, uit, de bekers van de Ko ningin en Prinses uit te reiken. „Ook ik hoop, dat de Abdij weer -»>-> ter beschikking zal zyn", al dus jhr. de Casembroot. „Ik heb lang eg tegen het „puun'' aangeke ken". Met een toepasselyk woord overhandigde de Commissaris De Bruijn en Koole. die voor hem geen onbekenden bleken, hun bekers. Htf feliciteerde eerstgenoemde trotse winnaar met zyn huwclyk. De beker van de gemeente Middel burg werd door wethouder A. J. Be renpas uitgereikt, die daarbij als zyn mening uitsprak, dat de ringrijderij zeer geslaagd mag heten. Mr. P. C. Adriaanse reikte zijn eigen beker en die van wijlen de heer Franck uit. Hij merkte nog op, dat het jammer was, dat de verschillen de bekers niet „afgereden" waren. „Dat is jammer", aldus spr., „want zij moeten niet te lang blijven circule ren". Ook de jongste deelnemer de 15- jarige A. Malj aars uit Oostkapelle, die eerst nog had moeten kampen kreeg zijn beker uit handen van mr. Adriaanse. Mr. W. F. P. Kurtz over handigde Jac. van Wallenburg ten slotte de beker van de fa. Clarijs voor de meeste het waren er 24 vol) Koninklijke onderscheiding voor Hulster musicus De heer A. Eeckhout 60 jaar lid van Kon. Sted. Harmonie Bij K.B. is de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. verleend aan de Hulster mu sicus Aug. Eeckhout. Op 15 Augus tus was het 60 jaar geleden, dat de sicus Aug. Eeckhout. Op 15 Augus tus was het 60 jaar geleden, dat de heer Eeckhout lid werd van de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie in Hulst. Thans is hij ere-directeur van dit gezelschap. De waarnemend burgemeester van Hulst, de heer P. Warnier, overhan digde Donderdagmiddag de medaille aan de heer Eeckhout. Hxerby waren nog tegenwoordig wethouder F. de Meurichy en de gemeente-secretaris, de heer J. F. van Denderen. Des avonds bracht de Stedelijke Harmo- van Hulst haar ere-directeur een serenade. BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE Voorjaarspeilingen gaven in de Westerschelde minder gunstige uitkomsten De werkzaamheden van het Water schap Brecde Watering Bewesten Yerseke hebben in het dienstjaar 1958-1954 voor een zeer belangrijk deel bestaan uit het herstel van de stormvloedschade van 1 Februari 1953, dat met het noodherstel totaal 721.021,91 heeft gevergd. Tot 30 April jl. was hiervoor 717.000 aan renteloze voorschotten van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat ont. vangen. Het Waterschap bleef dit jaar ver schoond van onheilen aan dyken er oevers, terwijl de schade aan de di verse glooiingen, veroorzaakt door hoge vloeden, zeer gering was. uitkomsten van de voorjaarspeilingen waren, vergeleken met vorig jaar, in de Oosterschclde bevredigend en in de Westerschelde minder gunstig. De werkzaamheden voor het defi nitief herstel van de zeeweringen ver liepen geheel volgens plan en kwa men op tijd gereed. Overal waar zich binnenbeloopse afschuivingen hadden voorgedaan, werd onder langs die afschuivingen een hoeveelheid grond aangebracht, minstens gelijk aan de inhoud van het afgeschoven deel, waardoor a.h.w. een evenwicht tussen het afgeschoven deel en de teen werd verkregen. De dijk te Kattendijke moest over een lengte van plm. 1100 m van een binnenberm worden voorzien. In to taal werd hierin 52.000 m3 zand en 16.000 m3 klei verwerkt. Met de ver nieuwing van het wegdek e.d. heeft het herstel van dit dijkvak totaal ruim 285.000 gekost. Aan de zeedijk ten Westen van het kanaal te Wemel- dinge moest over plm. 140 m een binnenberm worden aangebracht, waarvoor resp. 3000 en 1000 m3 aan- vullings. en bekledingsgrond nodig was. De kosten bedroegen hier ca. 34.000. Aan de 100 m nieuwe bin nenberm ten Oosten van het kanaal te Wemeldinge moest 1500 m3 zand en 1400 m3 klei verwerkt worden. De kosten hiervan hebben ruim 15.500 bedragen. Het herstel van de zeedilk te Yerseke vergde slechts 1072. Het herstel van de zeedijk te Scho- re was van groter omvang. Hier werd over 260 meter een nieuwe binnenberm aangelegd, waarvoor „De Breede Watering bewesten Yerseke" Maandag 30 Augustus a s. komt het Waterschap „De Breedte Watering" bewesten Yerseke" in „De Prins van Oranje" te Goes in vergadering bij een. Naast vaststelling van de jaar stukken bevat de agenda o.m. een voorstel tot het sluiten van een over eenkomst met het Waterschap Krui- ningen betreffende het recht van door tocht, wijziging en aanvulling van de overeenkomst het waterschap „De Buitenpolders van Nisse", een voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud van weggedeelten aan het waterschap 's Heèr Arendskerke en „De Buiten polders van Nisse" en een voorstel om Uiinaaiu brachten de ringrijders het vernieuwen en uitbreiden van de telkenmale een hoeraatje uit op de glooiingen aan de Ooster- en Wester- hoge schenksters en de schenkers van schelde in eigen beheer te doen uit- de trofeeën. voeren. mèrluóï lltolrZf.oMmnVlH.261 Tegenwoordig bij wereld kampioenschappen handboogschieten De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem broot, zal Zaterdag 28 Augustus a.s. aanwezig zyn by de wereldkampioen schappen handboogschieten te Ove- zande. Om 11 uur des morgens is er een officiële ontvangst, tijdens welke be halve de Commissaris der Koningin ook schutters van Frankrijk, België en Nederland tegenwoordig zijn. Elk land neemt deel met 24 schutters. Er zijn reeds fraaie prijzen beschik baar, o.m. een kristallen vaas van de minister van onderwys in België, een beker van de gemeente Ovezan- de, een beeld (voorstellende een boogschutter) van de provincie Zee land, een medaille van H.M. de Ko ningin en voorts nog medailles van jhr De Casembroot, van burgemees ter Th. J. Andriessen van Ovezande en van de schuttersbonden in de drie landen. Verwacht wordt, dat de belangsteL dling voor dit handboogfestijn, dat voor de eerste maal in Nederland wordt gehouden, groot zal zijn. De wereldkampioenschappen wor den in Ovezande gehouden, omdat deze plaats een van de grootste schutterssociëteiten heeft in Neder land, n.l. „Willem Teil". Geslaagd. De heer D. v. Sluis uit Heinkens- zand, slaagde te Rotterdam voor het Textiel Brevet groep V. RAAD TERNEUZEN Garantie ziekenhuis Terneuzen verhoogd De Terneuzense gemeenteraad be sloot Donderdagavond na een korte discussie met 11 tegen 1 stem (de heer R. de Waal R.K.) tot wijziging van het garantie-besluit voor de vereniging Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarbij wordt het bedrag, waarvoor de gemeente Terneuzen ten behoeve van de bouw van het Protes tantse ziekenhuis zich garant stelt van f 650.000 verhoogd tot f 747.500. Bij een voorstel tot het waarborgen van hypothecaire geldleningen voor de bouw van 45 woningen in de Zuid- landpolder door de heer G. F. P. v. d. Peijl staakten de stemmen, 6 tegen 6 (tegen P.v.d.A. en de heer De Waal, R.K.). De raad benoemde tot onder wijzer aan de o.l. school B te Sluis kil de heer P. M. Zweedijk uit Goes. Besloten werd voorts tot het aan gaan van een overeenkomst met na burige gemeenten inzake onderlinge hulpverlening bij branden. In ons vol gend nummer komen wij op deze raadsvergadering nader terug. Ministerieel bezoek aan Tholen en Zuid-Beveland De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen mr. J. L. M. Th. Cals, en de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, zullen op 9 Sep tember a.s. een bezoek brengen aan Tholen en Zuid-Beveland. Zij zullen zich daar op de hoogte stellen en doen voorlichten omtrent het herstel van schoolgebouwen en ten aanzien van verscheidene andere problemen welke op het gebied van onderwys en cultuur zyn vootrgevloeid uit de wa tersnoodramp. Directeur G.A.B. Middelburg adviseur Surinaamse regering Naar w(j vernemen, heeft de heer C. J. M. Schroots, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Mid delburg, zich bereid verklaard de functie te aanvaarden van adviseur by de landsregering in Suriname, zulks op verzoek van de minister van sociale zaken. De heer Schroots zal de regering in de West adviseren, speciaal op het gebied van de uitbouw der arbeids voorziening en arbeidsbemiddeling. Op 22 September a.s. vertrekt hy naar Suriname. De heer Schroots, die zyn huidige functie in de Zeeuwse hoofdstad nog slechts sedert korte tijd vervult, is woonachtig in Alkmaar. Faillissement Uitgesproken is het faillissement van J. P. Tellier, winkelier te Vlis- singen. Rechter-commissaris is mr J. A. Abbing, curator mr M. A. Tel'- woert, beiden te Middelburg. 17.000 m3 zand en 8000 m3 klei ver werkt moest worden. De totaalkosten bedroegen hier 132.856. Het nerstel van steenglooiingen en buitenbelopen werd in eigen beheer met kracht voortgezet, waarbij ruim 97.000 werd veivverkt. In het vori ge dienstjaar bedroegen de uitgaven voor dit onderdeel 88.000, zodat de totaalkosten voor het herstellen van de beschadigingen aan de zeezijde van de dijken 185.000 hebben be dragen. VOORJAARSPEILINGEN. Bij de voorjaarspeilingen van 1954 werden nergens diepten aangetrof fen. die direct aanleiding tot bezorgd heid kunnen geven. De in de Ooster- schelde, met name voor Kattendijke, waargenomen achteruitgang, blijkt in vergelijking met vroegere toestanden van geringe betekenis te zijn. De verdiepingen op de oever voor de Schoorse dijk zijn van dien aard, dat bijzondere aandacht op dit deel gevestigd moet blijven. Ter plaatse is in de laatste 25 jaar een gestadige afneming waargenomen en in tegen stelling met verleden jaar, toen plaat selijk verbetering was ingetreden, is nu vrijwel over de gehele linie weder om achteruitgang geconstateerd. De regenval bleef in het dienstjaar '53'54 aanzienlijk beneden het ge middelde. Terwijl bij het gemaal te Kattendijke sinds 1886 jaarlijks ge middeld 620 mm water werd afge tapt en het aantal regendagen ge middeld 146 bedroeg, was dit in 1953- 1954 slecht 440% nrm en 114 regen dagen. Het gemaal draaide 731% uren. tegen ongeveer het vier- en vijf voudige in voorgaande jaren. Het binnenwater bleef vrijwel het gehele jaar beneden het zomerpeil van het Waterschap. Aan het teerwegennet kon geen uitbreding worden gegeven en evenzo kon het delven van watergangen niet volgens het opgestelde programma worden uitgevoerd. De schuldenlast van het Water schap bedraagt per 30 April 1953 819.700 en de rekening over 1953- 1954 sl„:t met een overschot van 217.039.22. Per 1 Mei 1954 verpacht het waterschap ruim 30 ha dijken, 92 ha bouw en weiland en 3 ha reserve stroken langs de grote waterleidin gen. Van het Ministerie van Financiën werden wederom enige uitkeringen voor oorlogsschadeherstel ontvangen tot een bedrag van ruim f 25.000. Het totaalbedrag aan oorlogsschade-uitke ringen is hiermede gestegen tot f 312.400. Behoudens enkele kleine verrekeningen is nu de gehele oor logsschade afgewikkeld. Voor de niet-planwegen werd voor 1953 een rijksuitkering van f 16.140 ontvangen. Tenslotte wordt in het jaarverslag nog rfiedegedeeld, dat het beroep van het Waterschap „De Buitenpolders van Nisse" bij de Kroon, ongegrond is verklaard. Dit waterschap is nu voor uitwateringsgelden in plaats van ruim f 300, f 1200 per jaar verschuldigd. Nederlandse in Beiroet dood aangetroffen VROEGER IN VLISSINGEN WOONACHTIG. De politie heeft de Libanese echt genoot van de 25-jarige in Nederland geboren Willie de Graaf in hechte nis genomen, om hem te ondervragen in verband met het feit, dat zijn vrouw vanmorgen dood in de echte lijke woning werd aangetroffen, zo meldt Ass. Press uit Beiroet. Willie de Graaf, afkomstig uit Den Helder, en nadien o.m. woonachtig in Vlissingen, waar haar ouders nog verblyven, trad 9 December van het vorig jaar met de Libanees Kamal Boulos in het 'huwelyk. Veer Zijpe-Anna Jacoba verbeterd De werkzaamheden, uitgevoerd door Rijkswaterstaat, ter verbetering van de kleppen aan de ponton van het veer ZijpeAnna Jacobapolder heb ben twee nachten achtereen geduurd. Ook Donderdagmorgen werd nog doorgewerkt, hetgeen enige stagna tie voor het verkeer tengevolge had. Weldra vormden zich aan beide oevers files auto's, die moesten wach ten totdat om 9 uur de dienst hervat kon worden. Post en kranten werden met een particuliere veerboot overgezet. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 924 uur; Electro: „Wij zijn niet bang". (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Obsessie" (18 jr.), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Calamity Jane", (a!.), 7 en 9 uur; Luxor: „De avon turen van kapitein Fabian", (18 jr.), 20 uur; Stedelijk Museum: Schilde rijententoonstelling Constantin Guys, 10—17 uur en 20—22 uur. GOES. Vandaag Grand: „Calamity Jane", (aJ.), 8 uur. IJZENDIJKE. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstelling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis, tentoonstelling Delfts aardewerk. AARDENBURG. Vandaag St. Baafslcerk: Schilderijen- expositie. BROUWERSHAVEN. Vandaag Stadhuis: Schilderijententoon stelling (Haagse School).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2