DE MOEILIJKE WE6 Opvallend lekker.... Sowjet-toast op Indonesische ambassade te Moskou VOORTREFFELIJKE VERBETERING VAN DE IJZEREN LONG THREE LIONS KRUKOW VAN RUSSISCHE ACHT ENTHOUSIAST OVER R0EIBAAN A PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 WITTE WIJNWODKA EN CHAMPAGNE Maarschalk Boelganin noemde Franse zaakgelastigde zijn vriend De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Nikolai Boelganin, heeft op een receptie ter gelegenheid van de nationale feestdag van Indonesië op de Indonesische ambassade te Moskou, tezamen met Westerse diplomaten getoost „tegen de oorlog en vóór vrede". „Wij wensen niet te vechten doch als te zijner tijd de omstandigheden dit eisen zijn wij paraat". „Ik zeg dit als maarschalk van de Sowjet-Unie, commanderend generaal van alle strijdkrachten van de Sowjet-Unie". „Wij zijn bereid tot oorlog ondanks onze haat voor de oorlog en wjj zouden ons niet afwenden". „Wy zeggen dit niet omdat wij zwak zijn, doch wij zeggen dit uit humanitaire redenen en omdat er bloed vergoten wordt". Maarschalk Boelganin hield het toosten joviaal met een rood gezicht twee nur gaande. en zei: „voor de eerste maal in mijn militaire loopbaan ben ik de gevan gene van diplomaten". Hij vroeg aan de Amerikaanse zaakgelastigde wat hij van het pro tocol dacht. Deze antwoordde: „wat zou er van het leger terecht komen zonder protocol". „Het leger zou het wel kunnen vinden", antwoordde de maarschalk. „MIJN VRIEND..." Op een zeker ogenblik wendde Boel ganin zich stralend tot de Franse zaakgelastigde en noemde hem „mijn vriend". Daarna wendde hij zich tot de Amerikaan en zei „de Verenigde Staten beschuldigden ons er van, dat Kort nadat hij een heildronk op In donesië had uitgebracht, richtte hy zich tot de Westerse diplomaten en zei: „De grote mogendheden moeten samen drinken". De Franse zaakge lastigde was niet in de zaal en men begon te drinken, terwijl een Aide de Camp de Fransman haalde. Men be gon met witte wijn en schakelde toen over op wodka, cognac en champag ne. De Sowjet-minister stond in zijn grijs en blauw uniform met vyf rijen onderscheidingen aan het hoofd van de tafel, geflankeerd door drie vice- premiers, Lazar Kaganowitsj, Michail Perwoechien en Maxim Saboerof de grootste vertegenwoordiging van het Kremlin, die sinds jaren op een niet-communistische receptie aanwe zig is geweest. H2o... Toen de ambassadeur van India K. P. S. Menon, met Boelgahin aanstiet, snoof de maarschalk aan het glas met water van de Indiër en zei „dat lijkt precies op H2o". Daarna stelde Boelganin een dronk voor: „weg met het protocol". „Als er geen protocol zou zijn zou het leven gemakkelijker zijn en er zou meer waarachtigheid zijn. Het zou weder zijds begrip bij onderhandelingen be vorderen. Nu heeft men vaak het ge voel, dat iemand iets zegt doch iets geheel anders bedoeld. Na deze woorden richtte hij zich tot de diplomaten, die zich in een hal ve cirkel om hem geschaard hadden Regiment stoottroepen bestaat tien jaar. Vorming tijdens geallieerde opmars door Frankrijk. Zoals bekend, zal het regiment stoottroepen op 3 en 4 September a.s. zyn tienjarig bestaan feestelijk her denken in de garnizoensstad Venlo. De eigenlijke oprichtingsdatum van het regiment is 21. September 1944. De vorming werd reeds voorbereid ty- dens de geallieerde opmars door Frankrijk in de zomer van 1944, toen werd besloten dat «>t de verzetsorga nisatie militaire eenheden zouden worden gevormd, die bestemd zouden zijn om als de „stoottroepen der Bin nenlandse Strijdkrachten" directe steun te verlenen aan de geallieerden. Er werden twee eenheden gecreëerd onder één staf, n.l. het commando Limburg en het 'commando Brabant. Het commando Limburg, dat reeds op 6 October werd samengesteld, en in gedeeld was by het negende Ameri kaanse leger, werd op 2 Januari er kend als onderdeel van de Koninklijk Landmacht onder de naam „Regi ment Limburg Stoottroepen." Het commando Brabant werd op 10 October ingezet by het tweede Britse leger onder luitenant-generaal Miles Demsey, dat toen bij Wamel aan de Waal vocht. Op 12 Mei 1945 werd het commando erkend als onderdeel van de Koninklijke Landmacht. Toen Duitsland zich had overgege ven werden de Binnenlandse Strijd krachten ontbonden en juist toen werd het regiment stoottroepen opge richt. Tot de eenheden die op 15 April 1946 wei'den opgericht als onderde len van de Koninklijke Landmacht op voet van vrede behoorde 't regiment stoottroepen, „zijnde een korps dat op eervolle wijze heeft deelgenomen aan de bevrijding van Nederland." hgen de Verenigde Sta ten". Kaganowitsj zweeg gedurende het grootste deel van de avond en zei toen: „als de regeringen doen wat het volk wenst zal er geen oorlog ko men. De volken van Azië moeten voor hun onafhankelijkheid strijden, voor welvaart en voor een beter le ven voor geheel Azië en Afrika". Sa boerof wenste Indonesië succes en zei. dat Indonesië zijn economische ontwikkeling in eigen handen diende te nemen „zelfs als sommigen dit niet graag willen". Vissersboot kreeg mijn in het net. Omstreeks half twee Dinsdagmid dag heeft de schipper van de vissers boot Goeree 28, de „Op hoop van ze gen" aan Scheveningen-Radio mede gedeeld, dat het schip op een mijl Zuidwest ten Zuiden van de boei HK- 13 die in de Noordzee op drie mijl af stand van de ingang van de Nieuwe Waterweg ligt, een mijn heeft opge vist. De mijnopruimingsdienst heeft daar na om half zes de mijn aan boord van de motorbotter G.O. 28 gedemonteerd. De scheepvaart is nu weer veilig. De GO 28 heeft omstreeks 20 uur de mijn in de Berghaven gelost. De schipper van de vissersboot was met het oorlogstuig in het net naar Hoek van Holland gestoomd, omdat hij z'n net niet wilde verspelen. Opzienbarende vinding van zuster Schildt. Zuster E. M. D. Schildt van het Haagse gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal heeft, zoals gemeld een uitvinding gedaan, welke de patiën ten. die in de yzeren long moeten liggen, zeer ten goede zal komen. Zuster Schildt, die al ongeveer elf jaar werkt op de neurologische af deling van dit ziekenhuis, trekt zich het lot van haar patiënten zeer aan. Tot op een nacht, toen ze wakker werd, de hele uitvinding duidelyk in haar geest stond. „Mijn onderbe wustzijn heeft waarschijnlyk doorge werkt' zo zeide zij ons. De patiënten in de yzeren long lig gen tot aan hun kin in een grote me talen kast. Deze kast wordt door een motor, enkele ogenblikken bijna luchtledig gemaakt. Daardoor wordt de lucht de lon- fen ingezogen. De kast vult zich irect weer met lucht en daardoor woi'dt de verbruikte lucht uit de lon gen geperst. Patiënten met adem- halingsmoeilykheden moeten in dit apparaat liggen tot zij genezen zijn. Dit kan kort zyn, soms enkele da gen, maar ook lange tijd. b.v. zes maanden duren. Onder de kin van de patiënt ligt een kraag van gummi, die de ijzeren long van de buitenlucht afsluit. Soms gaat de kraag wijken en moet de opening met doeken worden dicht gestopt. Het is natuurlijk zeer onaangenaam voor de patiënt vlak onder de kin deze op- en neergaande kraag, soms opgepropt met doeken, te moeten verdragen. De Koninklijke Nederlandse vereni ging voor luchtvaart organiseert dit jaar de wedstrijden om de wereldkampioen schappen voor modelvliegtuigen met lijn- besturing. Er bestaat voor dit evenement veel internationale belangstelling In schrijvingen zijn ontvangen uit Ameri ka, België, Engeland, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Oostenrijk en Zweden. Ook een Nederlandse ploeg zal aan de wed strijden deelnemen. 0 In Hull (Yorkshire) is gisteren een wilde staking uitgebroken, waaraan 4000 havenarbeiders deelnemen. Het werk in deze grote Engelse haven ligt geheel stil. Het geschil betreft de uitrusting, welke voor het lossen van graanschepen wordt gebruikt en door de stakers als ver ouderd wordt beschouwd. Zuster Schild heeft, om het eens eenvoudig te zeggen, deze kraag ge decolleteerd. De vervelende gummi- rand ligt nu niet meer direct onder de kin, maar veel lager, onder het kuiltje van de hals. De patiënt ligt met zyn hoofd veel vrijer, kan zo nu en dan eens fris worden gewassen en de kraag kan niet meer wijken, zodat er niet meer met „stoplappen" ge werkt behoeft te worden. „Als net nodig mocht zijn, kan ook nu een voudiger operatief ingegrepen wor den", zo vertelde zuster Schild nog. Advertentie. SCHAKEN De schaakolympiade in Amsterdam. Geheel onverwacht hebben ook de Hongaren, die tot de sterkste scha kers ter wereld behoren, zich te elf der ure aangemeld voor deelneming aan het FIDE-landentournooi, dat op 4 September te Amsterdam begint. Zij zullen vertegenwoordigd worden door grootmeester Laszlo Szabo en de meesters Gedeon Bavcza, dr Jo- zaef Szily, en Guyla Kluger, met als reserves Bela Saandor en Ernoe Ge- reben. Met hen is het aantal équipes die voor de schaakolympiade hebben in geschreven gestegen tot 28. Daar van kan op 26 met zekerheid wor den gerekend. Oost-Duitsland heeft na zijn melding voor de FIDE niets meer van zich laten horen, en Chili is na het vervallen van de uitnodi ging uit Argentinië (waarin gratis overtocht was inbegrepen) nog niet gereed met een inzameling voor de passagegelden naar ons land. Bovenstaande foto toont de 59-jarige Lord Russell van Liverpool met zijn boek over Nazi-oorlogsmisdaden. Lord Russell heeft geprefereerd zich terug te trekken uit zyn hoge ftmetie van juridisch adviseur bij de Britse strijdkrachten, boven het niet publi ceren van zijn boek, hetgeen door be paalde Britse regeringskringen werd verlangd. Lord Russell, die de hoogste juridische adviseur was voor de op perbevelhebber van het Britse Rijn- leger in Duitsland, heeft als zodanig de verhoren meegemaakt van vele oorlogsmisdadigers en heeft zijn boek geschreven aan de hamJ van de over gelegde rapporten over concentratie kampen e.a. Men schijnt zich in Enge land ernstig zorgen te maken over de invloed, die het boek van Lord Rus sell zal hebben op de huidige buiten landse politiek, in het bijzonder, waar het betreft de Duitse herbewapening. Lord Russell van Liverpool met zijn boek „The Scourge of the Swastika". DE EUROPESE ROEI KAMPIOENSCHAPPEN Record aantal inschrijvingen Momenteel zijn reeds vele roeiploc- gen, welke zullen deelnemen aan de Europese kampioenschappen op de Bosbaan te Amsterdam, gearriveerd en daarbij is ook de Russische ploeg. Een redacteur van het ANP had een vraaggesprek met de slag van de Russische acht, Itrukow. Deze roeier vond de baan uitstekend. Veel beter dan de banen in Kopenhagen en Hel sinki, aldus de Rus. Over Henley, waar hij enige weken geleden met zijn ploeg de overwinning behaalde, was hy overigens ook goed te spreken. Krukow kent de kracht van zijn ploeg, maar hij is te bescheiden om reeds nu een oordeel te geven over zyn kansen. „Ik zal mijn uiterste best doen", zei hij. Daarmede is voor hem het commentaar over de komen de races afgedaan. De damesploegen van de Russen, Fransen, Roemenen en Engelsen zyn thans allen in Amsterdam. De Engel se meisjes arriveerden gistermorgen en trokken direct naar de Bosbaan om het terrein te verkennen en om te zien of haar boten waren aange komen. Dat was het geval en korte tijd daarna kon men reeds de Engel se damesvier en de Quadruple Scull Programma bezoek Vlissingers aan Scarborough. Zaterdag a.s. brengt een groep Vlis- singse sportbeoefenaars met hun lei ders een bezoek aan Scarborough in Engeland. Het voorlopig programma ziet er uit als volgt: Maandagavond 23 Augustus bezoek aan openlucht theater, waar de op voering van „Chu Chin Chou" wordt bijgewoond. Voor Dinsdag 24 Augus tus vermeldt het programma een be zoek aan Butlins Camp en Filey, een van de bekende recreatie-oorden in Engeland. Woensdagmiddag wordt 't gezelschap op het stadhuis ontvan gen, waarna des avonds een gala is in de Northsteacl Manor Gardens. De volgende dag bezoekt men York en Rowntrees, Chowlate works. Vrij dagmiddag en -avond zyn er resp. lawntennis- en tafeltenniswedstry- den. Zaterdagavond 28 Augustus worden zwemwedstrijden gehouden in de North Bay Pool. Als leiders werden aangewezen de heren J. J. Jongman van de zwem mers, B. de Korte van de lawntennis- sers en C. Rotmans van de tafelten nissers. Algemene leiding is in han den van de heer M. van Hijfte. op het water zien onder het wakend oog van de coaches, die op de kant meefietsten. RECORD-INSCHRIJVING. By het bureau van de Internatio nale Roeifederatie te Montreux is een record aantal inschrijvingen binnen gekomen voor de Europese roeikam- pioenschappen (lieren), welke van 26 t.m. 29 Augustus op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden. In totaal zullen niet minder dan 96 ploegen aan de start komen. 17 in de vier met stuurman 13 in de twee zon der stuurman, 14 in het skiff-nummer, 12 in de twee met stuurman, 17 in de vier zonder stuurman, 12 in de dub bel twee en 11 in de acht. Nederland, Denemarken en Rus land hebben in alle zeven nummers ingeschreven. WIELRENNEN Wout Wagtmans niet naar wereldkampioenschappen. Wout Wagtmans is bij zyn besluit gebleven en zal niet aan de wereld kampioenschappen deelnemen. Tijdens de Tour de France staakte hij in de étappe over de Col de la Faucille de strijd en des avonds in het hotel ver klaarde hy: Ik doe noch aan het we reldkampioenschap achter motoren mee, noch aan de titelstrijd op de weg. Pellenaars had toen nog getracht hem te overreden alleen het stayers nummer te laten vallen, maar Wagt mans was niet te bepraten. Sedert dien is zijn vorm er niet op vooruit gegaan en Dinsdagmorgen heeft hij een bezoek gebracht aan het Unie kantoor te Den Haag. Zyn besluit stond onherroepelijk vast: Schrap mij maar van de lijst der deelnemers. De sportcommissie moest uit de aard der zaak het motief „Ik ben totaal uit vorm en ik ben niet in staat op de weg een redelijke prestatie te leve ren" aanvaarden. Thijs Roks, die als eerste reserve op de lijst der profes sional wegrenners stond, zal nu Wagtmans te Solingen vervangen. Tweede plaats voor De Wael. De Zeeuwsch-Vlaamse amateur wielrenner Eddy de Wael uit Kloos- terzande heeft in een wegwedstrijd te St. Niklaas (B) een fraaie tweede plaats veroverd. Veertig amateurs gingen van start voor deze 150 km tellende wedstrijd. In de sprint moest De Wael zyn meerdere erkennen in de snelle Belg R. Verplaetsen. De tijd van de winnaar bedroeg 3 uur en 50 minuten. FtUHUION „En bovendien twee zulke lieve doch ters heeft", verklaarde de oude dame. (Tom en Michael waren niet thuis ge weest, omdat ze de hele maand Au gustus ergens kampeerden). De vol gende week zouden meneer Lockwood en Shirley een veertiendaagse auto tocht naar Schotland ondernemen. Peggy was tot haar grote vreugde uitgenodigd, haar vacantie by de fa milie Morga ndoor te brengen, in een villa te Scarborough. En nog meer verblijdde haar het feit, dat Jack Mor gan zijn vader had overgehaald, haar als leerling-stenotypiste in dienst te nemen, zoaat ze onder hetzelfde dak als haar aanbidder zou werken. „Denk eens aan!" had ze verheugd uitgeroepen. „Jack en ik zullen elke dag samen kunnen lunchen. Is het ni Ge?ukkigeg Peggy, dacht Jill, maar zonder enige jaloezie. Ze hoopte slechts, dat de staat van verrukking, waarin haar zuster verkeerde, zou du ren en dat ze ten slotte zeven dagen per week. Jack Morgan niet te veel van het goede, zou vinden. En omge keerd natuurlijk! Jill zelf bracht het laatste deel van Augustus en de eerste twee weken van September met mevrouw Angell te Torquay door. Het verwonderde haar weinig, dat Peter de uitnodiging van zijn grootmoeder om mee te gaan, afsloeg, onder mededeling, dat hy reeds met een oud-studievriend af spraken had gemaakt voor een wan deltocht. „Niet erg vleiend voor ons, om by een rugzak te worden achtergesteld, hè, kindlief?" grinnikte de oude da me, maar Jill gevoelde, dat ze erger ontstemd was aan ze wilde doen bly- ken. Zelf vond Jill dat verblyf op de badplaats slechts matig, ofschoon ze in een van de duurste hotels logeer den. De grote schaduwzijde was, dat ze nu veel meer tijd had om na te denken, want mevrouw Angell had verklaard, dat het in alle opzichten vacantie zou zijn. Inderdaad had het oude dametje niet hartelijker kunnen wezen. Ze had Jill een extraatje gegeven om voor hun vertrek in Londen uitgaans- ltleren te kopen en stond erop, dat het meisje aan alle wereldse genoe gens danspartijen, tennis, picnics in de mooie omgeving enz. zou deelnemen. Jongelui waren er genoeg en Jill kreeg meer invitaties aan ze met mogelijkheid kon aanvaarden. Misschien trof het niét erg geluk- co-* BARBARA STANT0F kig, dat de eerste jongeman met wie ze uitging veel meer om haar werkgeefster genoegen te doen dan omdat zij er zin in had haar naar een bioscoop meenam, waar de nieuw ste film van Jennifer Mario werd ver toond. Dit feit bracht haar alle narig heid van de laatste twaalf maanden weer op uiterst pynlyke manier in herinnering. Wat nog moeilyker te dragen scheen omdat Jennifer zo uit stekend speelde en er zo bekoorlijk uitzag. Met een vrouw van zulke hoge Kwaliteiten moest, zo leek het, een man wel gelukkig zyn. Natuurlijk, trachte Jill zichzelf aan het verstand te brengen, was het vry dwaas, om enkel op het uiterlijk af te gaan. Misschien was Jennifer hele maal niet zo lief als ze er uitzag, was ze daarentegen egoïstisch, ijdel, ver wend, dom, maar Jill geloofde er niets van. En zelfs als Jennifer dat allemaal was, bleef ze toch de vrouw van Dick Crawlaye! Tegenover mevrouw Angell hield Jill zich, alsof ze met volle teugen ge noot. maar ze betreurde het aller minst toen de vacantie om was. Ofschoon ze erg veel van haar „meesteres" hield, betekende dit geen zins blind te zijn voor de fouten der oude dame. Peter had het in zyn ver- itwaardiging over Jill's sokken-stop pen er uitgeflapt; zijn grootmoeder speelde graag een beetje over ieder een de baas. Wel kon ze buitengewoon edelmoedig en royaal zijn voor de mensen van wie ze hield, maar wee anderzijds degenen, die het ongeluk haidden, haar te mishagen. Haar vrij zure commentaren op medelogeergas ten maakten Jill, tegen wil en dank, vaak aan het lachen. Van kolonel Bongrace, een gepensionneerd hoofd officier, beweerde ze, dat zyn afhan gende snor een jwakke mond moest verbergen, terwijl juffrouw Penlyn, die dagelijks met zes pekinezen dres- suurproeven hield, volgens mevrouw Angell nooit zo dwaas zou zijn ge worden als ze maar jong getrouwd was en een flink stel kinderen had ge kregen. Jill had bescheiden in het midden gebracht, dat zij ook veel van die Pe kinese hondjes hield en dat die arme juffrouw Penlyn misschien nooit ten huwelijk was gevraagd, maar volgens Peter's grootmoeder kon elke vrouw die een beetje bij de pinken was wel een man aan de haak slaan, al was ze zo lelijk als de nacht. „Ik herinner mc o.a. een zekere Mary Middlecombe, zo op het oog een remedie tegen de lief de, die desondanks driemaal in één jaar ten huwelyk is gevraagd. En daar had je Angela Wrayburn Eenmaal op dreef, vermeide de oude dame zich in een reeks felge kleurde anecdotes en verhalen, die Jill altiid amuseerde, al was waar schijnlyk meer dan de helft verzon nen. Mevrouw Angell had zoveel goe de eigenschappen, dat men gemakke- lyk haar levendige verbeelding op de koop toe kon nemen. In elk geval had Jill er nooit spyt van, haar tegenwoordige betrekking te hebben aanvaard en toen ze op een zachte Septembermiddag de deur van Meadowlake opende, kreeg ze het gevoel, niet zozeer naar die „baan" als naar haar tweede tehuis terug te keren! In deze stemming viel Peter, die hun uit de huiskamer tegemoet trad, harerzijds een hartelyke begroe ting ten deel. Ja, ze was echt weer „thuis"! HOOFDSTUK XI Enige dagen na haar terugkeer werd Jill op zekere morgen verrast doordat haar vader opbelde met de vraag, of mevrouw Angell haar een paar uur tjes voor een lunch in zijn club kon missen. „Is er iets niet in orde?" vroeg ze angstig, terwijl in een flits alle onaan gename mogelijkheden door haar brein schoten. „O, niets om je ongerust over te maken kindliefalleen maar iets, dat ik graag met je wilde bespreken". Zijn toon stelde haar gerust, of schoon ze zich afvroeg, waarom ze in zyn club moest komen. Waarom had hij haar volgende bezoek thuis niet afgewacht of de zaak per telefoon be handeld? Intussen scheen het hem veel genoe gen te doen, dat hij haar weerzag en maakte hy haar een compliment over haar zonverbrande uiteriyk. Hy be stelde een byzonder lekkere maaltijd en hield haar niet lang in spanning over de reden van zyn plotselinge in vitatie. „Het Gaat over Peggy, Gillian. Naar het schynt heeft de jonge Mor gan haar ten huwelyk gevraagd. Na tuurlijk heeft ze mijn toestemming nodig en ik geloof, dat ze mijn weige ring om die te geven erg hoog heeft opgenomen. Begrijp me goed, ik heb niets te gen Jackhet is een beste jongen. Maar ze zijn allebei nog zulke kinde ren en zeker niet oud genoeg om te trouwen. Lieve help, ze hebben de school amper een paar maanden ach ter de rug. En ze verdienen nog geen vijf pond per week. O, meneer Morgan is over Peggy's werk heel tevreden en volgens hem doet Jack ook erg zijn best, maar hy is het met me eens, dat het malligheid zou zijn, hen nu al te laten trouwen. Jammer genoeg, wil Peggy niet naar rede luisteren. Ze beroept zich op een artikel, dat een of andere in zijn bol gekrenkte psycholoog onlangs heeft gepubliceerd en waarin hii be weert, dat de ideale leeftyd voor een man om te trouwen één-en-twintig en voor een meisje achttien of negentien is, terwijl helaas financiële redenen zoveel jonge paartjes noodzaken tot om en by de dertig te wachten. Vol gens haar zouden ze zich met hun bei der salaris en myn toelage best kun nen redden, maar ik geloaf, dat ze de jongen nog zou willen trouwen als ze beiden geen penny ter wereld bezaten. Het arme kind heeft het lelyk te pak. ken. Geloof jij, dat het wat meer is dan een jeugdige bevlieging?" (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4