PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstellen van Mendès-France niet bedoeld als ultimatum Breskense havens bezitten nu stalen damwanden en brede kaden BILT WYSJINSKI ONVERWACHT IN PARIJS AANGEKOMEN TWEE MANNEN ONTSNAPT UIT HAAGSE HUIS VAN BEWARING 197e Jaargang-No. 193 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 jen! per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad'1 25 cent meer. Giro No. 339300 P.Z.C, Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zterikzee. N. Bogerdstr C 160. telcf. 26- BEDRIJVIGHEID ROND DE E.V.G. In Brussel meer optimisme dan in Nederland De conferentie der zes ministers van buitenlandse zaken van de E.V.G.- landen begint Donderdag te half 11 op het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel. Volgens functionarissen van de Franse ambassade te Washington werden de voorstellen van Mendès-France ingediend als basis voor besprekingen en niet voor onmiddellijke aanvaarding. De Franse premier zal vandaag zijn eerste ontmoeting hebben met Adenauer. De beide staatslieden zullen te Brussel niet-officiële besprekin gen voeren over de E.V.G. Het kernpunt van de Brusselse conferentie zal waarschijnlijk een artikel zjjn, dat bepaalt, dat een constituerende vergadering zes maanden na het van kracht worden van het E.V.G.-verdrag met de vorming van een Euro pese politieke gemeenschap moet beginnen. Volgens de Franse amendementen zou dit artikel geschrapt moeten wor den. In Brussel verluidt, dat de Neder landse verwerping van de Franse amendementen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan dit Franse voorstel. Nederland houdt vast aan het stand punt. dat een Europese politieke ge meenschap, die Nederland noodzake lijk acht voor zijn economische wel vaart. tot stand moet komen. Politieke waarnemers hebben ver klaard, dat Italië Nederland zal steu nen bij het aandringen op Frankrijk het onderhavige artikel tenminste in licht gewijzigde vorm te handhaven. Indien Mendès-France gedaan zou krijgen, dat het artikel geschrapt werd, zou dit hem socialistische stem men kosten in de Franse nationale ver gadering bij de stemming over het verdrag, aldus dit commentaar. Uit Rome verluidt, dat Italië mis schien bereid zal zijn verder te gaan dan landen als Nederland en België in het aanvaarden van een Franse aar zeling wat betreft het onderbrengen van zijn strijdkrachten in ccn ge meenschap, mits er niet getornd wordt aan de huidige opvatting van een po litieke gemeenschap. Spaak wil verzoenen Overigens is men in Belgische rege ringskringen zelf duidelijk minder pessimistisch gestemd dan in Den Haag of Washington. Spaak zou er in de eerste plaats op aansturen de tegenstrijdige menin gen te verzoenen op grond van het Franse plan. Men vindt te Brussel, dat de „krach tige" verklaringen van de Nederlandse regering en andere voortspruiten uit Doodstraf geëist tegen Fatemi De openbare aanklager van het Perzische leger heeft de voormalige minister van buitenlandse zaken Hoessein Fatemi Dinsdag op vijf pun ten van verraad aangeklaagd. Hy eiste de doodstraf. Het proces zal naar verwachting de volgende maand beginnen. Hij wordt beschuldigd van: het ge ven van instructies aan Perzische di plomatieke vertegenwoordigers om de Sjah te negeren,, toen deze in Augustus van het vorige jaar tijdens de botsing tussen premier Mossadeq en de koningsgezinden naar Rome vloog. Redevoeringen en krantenartikelen, die beledigend waren voor de konink lijke familie en het treffen van voor bereidingen om de regentschapsraad na het vertrek van ae Sjah uit te schakelen. Samenwerking met communisti sche elementen om de monarchie om ver te werpen en een republikeins re giem onder Mossadeq te vestigen. Het verankeren van een stalen dam- tcand, zoals deze thans voor het groot ste deel zijn aangebracht in de Oost en Westhaven van Breskens. de wens om een zo gunstig mogelijke positie als onderhandelaar in te ne men. Iedere oplossing welke kan lei den tot aanvaarding door alle betrok kenen, dient te worden begroet, vol gens de Belgen. Mening te Bonn In Bonn is men óók van mening, dat de Franse premier zijn voorstel len zeker niet bedoeld heeft als een ultimatum. Maar de Westduitsers la ten het initiatief liever over aan de Beneluxlanden, daar deze critiek in Frankrijk ónders bezien zal worden. Ook beseft men, dat er in het geheel geen Europees leger zal komen, als er te Brussel geen overeenstemming met Mendès-France bereikt wordt. De Westduitse coalitiepartijen neb ben laten weten, dat zij tegen elke wijziging gekant zijn, die het beginsel van de gelijkgerechtigheid van alle verdragsgenoten zou aantasten. Wiley naar Europa De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Ameri kaanse Senaat, Wiley, zal op verzoek van minister Dulles te Parijs en Lon den besprekingen voeren over de voor uitzichten op bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag in Frankrijk en Italië. Senator Wiley begeeft zich eerst naar Parijs voor besprekingen met Mendès- France. Hij zal geen bezoek aan Italië brengen. De senator stelt zich voor Nederland te bezoeken, voordat hij naar Wenen gaat voor deelneming aan de vergade ringen van de inlerperlementaire Bond, die van 27 Augustus tot 2 Sep tember gehouden zullen worden. Onder locomotief geraakt De 69-jarige mejuffrouw J. C. K., wonende Frans Dekkerstraat te Rot terdam, is gistermiddag bij het over steken van het Maastunnelplein te gen een locomotief van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij ge lopen. Zij kwam onder de wielen te recht en moest ernstig gewond naar het Zuiderziekenhuis worden ver voerd, waar by aankomst bleek, dat zij was overleden. OP DOORREIS NAAR NEW-YORK Van invloed op E.V.G.-discussie De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie Andrej Wysjinski is Dinsdag met een Russisch militair vliegtuig uit Moskou in Parijs aangekomen, op terugweg naar de V.S., waar hij de Sow- jet-delegatie by de V.N. zal leiden. Een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken zeid*\ dat de Sowjet-ambassadeur niet voor Wysjinski om een onderhoud met de Fransche premier had verzocht. De „Cunard White Star Line" deel de mee, dat voor Wysjinski passage is geboekt op de „Queen Mary", die Donderdag uit Cherbourg naar New- York vertrekt. De aankomst te Parijs van Wysjins ki heeft te Brussel grote verrassing gewekt. Het bericht werd ook met grote belangstelling te Bonn ontvan gen. Daar was man van oordeel, dat het bezoek van Wysjinski waarschijn lijk de Westduitse vrees zal aanwak keren, dat Frankrijk wellicht de E.V. G. zal „verkopen" om de spanning in Europa te verminderen en te komen tot een verenigd en waarschijnlijk ge neutraliseerd Duitsland. Over de E.V.G. zei Eisenhower op zijn persconferentie, dat deze de enige weg was om Westduitsland in een kring van Europese landen te bren- Koningin Juliana bezocht Israël-tentoonstelling. H. M. de Koningin heeft Dinsdag middag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Uit net land van de Bijbel" in het gemeentemuseum te ='s-Gravenhage. Hare Majesteit, die vergezeld werd door mevrouw A. J. L. baronesse de Smeth, dame du palais, en mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, kamerheer, werd bij haar aan komst aan het museum ontvangen door de zaakgelastigde van Israël en mevrouw Zippori. De Koningin werd op de tentoonstelling rondgeleid door de heer P. Kahane, hoofdconservator van het museum te Jeruzalem. gen zonder nog meer spanningen te scheppen. De E.V.G. was ook de enige weg waarlangs de Westeuropese lan den zich aaneen konden sluiten op een redelijk doeltreffende basis, teneinde zich militair voor te bereiden. Eisen hower weigerde zich uit te laten over de voorstellen van premier Mendès- France van Frankrijk tot wijziging van het E.V.G.-verdrag. Manilla in plaats van Baguio President Magsaysay heeft Dins dag opdracht gegeven tot het treffen van voorbereidingen om Manilla tot alternatieve vergaderplaats te maken voor de conferentie over Zuid-Oost- Azië, die zes September in Baguio zal beginnen. Hij verklaai'de, dat door slecht weer landingen van vliegtuigen ge vaarlijk zouden kunnen zijn in de bergachtige streek van Baguio. Bo vendien zouden gestoorde verbindin gen de voortgang van de conferentie kunnen vertragen. Uit de marinehaven te Den Helder vertrokDinsdagochtend Hr. Ms. tor- pedoboót jager „Piet Hein" onder com mando van kapitein-luitenant ter zee A. N. de Vos van Steenvnjk. naar Nieuw-Guinea. Het schip moet die nen ter versterking van de zeestrijd- krachten ter plaatse en ter aflossing van Hr. Ms. fregat „Van Kinsber- gen". Foto: De .Biet Hein" verlaat de haven te Den Helder. Op de pieren van de haven volgden vele belang stellenden het vertrek. Herziening garantieprijs suiker voor oogst 1954 B\j de vaststelling van de suiker prijs voor de producenten voor oogst 1954 heeft de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening de toe zegging gedaan Indien zich in de loop van het jaar kostprysstUglngen, als gevolg van goedgekeurde loons verhogingen zouden voordoen de suikerprijs dienovereenkomstig tc verhogen. Op basis van deze toezegging is thans de suikerprijs voor oogst 1954 van 47 per 100 kg met 0.85 ver hoogd tot 47.85. De verhoging van de suikerprijs maakt het de fabrie ken mogelijk bij de vaststelling van de suikerbfetenprijzen de kostprijs- stijgingen als gevolg van de per Mei ingegane loonsverhogingen in de landbouw, te vergoeden. Zjj heeft geen invloed op de prijs van de sui ker voor de consument. Frans-Tunesisch overleg „In hartelijke sfeer" De Tunesische minister-president, Tahar ben Ammar, en zijn minister van staat, Mohamed Masmoedi, zijn Dinsdag te Parijs besprekingen begon nen met premier Mendès-France, de minister voor Tunesië en Marokko, Fouchet en de Franse resident-gene raal in Tunesië, generaal Boyer de la Tour. Het doel van het overleg, dat twee dagen zal duren, is het vaststellen van de procedure voor de opstelling van een reeks conventies, die de Franse belangen in Tunesië moeten waarbor gen. Volgens Parijse functionarissen werden de besprekingen in een „zeer hartelijke sfeer" gevoerd. Wanneer de kwestie der conventies is geregeld, zal de weg voor zelfbe stuur in Tunesië zijn geëffend. Aan een lunch, die aan de bespre kingen voorafging, overhandigde pre mier Mendès-France zijn Tunesische ambtgenoot een gouden vulpen. Communist strafbaar in Verenigde Staten Door Senaat aanvaard In strijd met de wens van de rege ring, heeft de Amerikaanse Senaat Dinsdag met 41 tegen 39 stemmen besloten, het lidmaatschap van de communistische party strafbaar te stellen. De betrokkenen zouden ge vangenisstraf krijgen en hoge boeten. De Senaat amendeerde een Maan dag door het Huis van Afgevaardig den aangenomen wetsontwerp door deze bepaling in te voegen. Volgens het door het Huis goedgekeurde ont werp zou de communistische partij buiten de wet gesteld worden, doch het lidmaatschap er van niet verbo den worden. Verder keurde de Senaat Dinsdag amendementen goed ter verscherping van beperkingen tegen vakverenigin gen, waarin communisten zijn bin nengedrongen. Het geanimeerde ontwerp, dat met 81 stemmen tegen een door de senaat werd aangenomen, werd later op de dag onverwachts door het Huis van Afgevaardigden in feite overgenomen met 208 tegen 100 stemmen. BEWAKER BEWUSTELOOS GESLAGEN Met sleutels hazenpad gekozen Twee mannen, die zich In voorlopige hechtenis in het Huis van Bewaring aan de Casuarisstraat te Den Haag bevonden, zijn gisteren uitgebroken, nadat zy de bewaker bewusteloos hadden geslagen en met diens sleutels de weg naar de vrijheid hadden gevonden. De 24-jarige opperman C. ff. S. uit Rotterdam en de eveneens 24-jarige opperman J. D. uit Den Haag waren op het genoemde tijdstip in het maga zijn van het Huis van Bewaring aan het werk. De 56-jarige C. de B. was bij hen om voor de bewaking zorg te dragen. De mannen hebben zich plot seling op hun bewaker geworpen en hem met vuistslagen bulten gevecht gesteld. ter hand genomen. De bewaker is korte tijd bewuste loos geweest. Het bleek dat hij een blauw oog en bloeduitstortingen in zijn gezicht had gekregen. Hij heeft Ze stopten hem een zakdoek in de mond, namen hem de sleutels af, trokken de overalls uit en kozen met de sleutels het hazenpad. Via een poort kwamen ze op het gebombar deerde gedeelte van het Korte Voor hout, naast de Provinciale Griffie. Daarna zochten ze een goed heenko men. De politie heeft zodra de ont snapping was gebleken, en dat was maar zeer kort nadat de mannen de benen hadden genomen, de opsporing Statuut op 26 Aug. in Antilliaanse staten De Antilliaanse Landsregering heeft thans officieel het besluit tot schor sing van de heren Yrausquin en Croes als leden van de eilandraad van Aru ba opgeheven. De vergadering van de Antilliaanse staten, waarin het statuut voor het koninkrijk zal worden besproken, is thans bepaald op 26 Augustus. Berging van de „Spanker1 kost twee ton. Ir. A. K. W. Unger, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Rotter dam, heeft op een te Hoek van Hol land gehouden persconferentie mede delingen gedaan over de berging van het op 7 Augustus j.l. 's avonds op het Noorderhoofd gestrande Engelse schip „Spanker". De berging is op gedragen aan W. A. van der Tak s bergingsbedrijf te Rotterdam. De berging zal geschieden door het schip ter plaatse in stukken te branden en te* slopen, een werk waarmee men verwacht in tien weken klaar te ko men. Doch er is een gerede hoop aldus ir Unger dat het in kortere tijd zal kunnen geschieden. Zijn er echter dagen waarop door weersom standigheden niet zou kunnen wor den gewerkt, dan komen deze dagen nog Dy de slooptijd. De kosten wor den eerst door de Rijkswaterstaat ge dragen, doch in civiele procedure te gen de rederij zal om deze kosten moeten worden geprocedeerd en hier bij speelt, volgens ir Unger, de schuldvraag een rol. De berging zal een kleine twee ton kosten. AANZIENLIJKE VERBETERINGEN Modernisering in 1956 een feit De beide Breskense havens Oost- en Westhaven hebben sinds 1949, toen Rijkswaterstaat met de werkzaamheden tot verbetering er van begon een beduidend ander aanzicht gekregen. Vele zogenaamde zaten zyn ver dwenen, stalen kadewanden verrezen en de kaden zelf kregen, of krygen nog, over het algemeen een breedte van niet minder dan 15 meter! De Oosthaven kreeg een diepte van 5\'2 meter min N. A.P.de Noord westzijde van de Westhaven van 6'/2 m min N.A.P., waarmede dit haven gedeelte geschikt werd voor kleine zeeschepen en grote binnenvaartsche pen. Bovendien werd aan de Westhaven een voordien ongebruikte glooiing ter lengte van 105 meter „omgebouwd" tot moderne loskade. Voorjaar 1956 zullen naar schatting de werkzaamheden voltooid zijn. Breskens zal dan de beschikking hebben over uitstekend geoutilleerde havens Kort na de oorlog is er sprake van geweest, dat Breskens een binnenha ven zou krijgen; deze plannen heb ben geen doorgang gevonden, maar „ter compensatie" ging men er toe over de bestaande havens algeheel te verbeteren. Het is een omvangrijk karwei geworden, dat in 1949 begon met werkzaamheden aan het Zuidelijk deel van de Westhaven, de zogenaam de „Boerenzate" en dat besloten zal worden met verbetering van de Mid- denhavendam, aan de Westzijde van de Oosthaven. Intussen kwam de Oosthaven voor tweederde gereed en met name de vissers trekken hiervan al enige ja ren profijt. De zaten zyn verdwenen, stalen damwanden kwamen er voor in de plaats en er konden twee scheepshellingen en een scheepsbank worden aangelegd. Bovendien kwam er in de Oosthaven een reserve-aan legsteiger voor de provinciale boten. Uniforme kadehoogte. Een belangrijke vooruitgang bete kent ook het feit, dat de kaden over het algemeen op eenzelfde hoogte (van 2.90 m plus N.A.P.) zyn ge bracht. Vroeger varieerden de kade- hoogten van ongeveer 2 tot 2.40 m. plus N.A.P., waardoor het by hoog waterstanden nogal eens voorkwam, dat de kaden onder water liepen! Dit bezwaar is thans practisch on dervangen. Men is er van uitgegaan, dat gemiddeld tweemaal per jaar een waterstand van ongeveer 3 meter X. A. P. voorkomt en de hoeveelheid zilt nat, die dan de kaden kan beroeren is uiterst weinig. (Vervolg op pag. 2) Britse troepen verlaten Suez-Kanaalzöne Ongeveer 2300 man Britse troepen uit de Suez-kanaalzöne hebben zich Dinsdag ingescheept om naar elders te worden gebracht 850 man gaat naar Malta, de rest naar Engeland. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft verklaard, dat Brits- Egyptische commissies, die zich bezig houden met de laatste bijzonderheden van de evacuatie-overeenkomst, over ongeveer een week haar taak voltooid zullen hebben. zich in het ooglijïersgesticht moeten laten behandelen en kon nadien zijns weegs gaan. Hoover Jr. opvolger van Bedell Smith President Eisenhower heeft Dins dag Herbert Hoover Jr. benoemd tot onderminister van buitenlandse za ken, als opvolger van Bedell Smith. Hoover, een zoon van de oud-presi dent, zal zijn nieuwe post aanvaar den. zodra de senaat zijn benoeming heeft bekrachtigd. De nieuwe onder minister, die 50 jaar oud is. trad het afgelopen jaar op als speciale advi seur van minister Dulles. Hij vertegenwoordigde de V.S. bij de onderhandelingen, welke kort ge leden leidden tot de oplossing van het Perzische oliegeschil. Jonge duiven in hotelkamer De eigenaar van hotel „Het Rechthuis" te Mijdrechtdie onlangs beloofde, een duiven paar, dat bezit had genomen van een van zijn logeerkamers, asyl te verlenen, heeft v;oord gehouden. Op het bed in een van de hotelkamers hebben duif en doffer de eieren uitgebroed en zij zyn thans de trotse ouders van twee duivenkinderen, die voorspoedig opgroeienDe an ders zo keurig aan kant ge maakte logeerkamer en het anders zo hagelwitte bed zien er nu wel een beetje vreemd uit Dagelijks komen mensen uit de omtrek een kijkje nemen. Ook per post ontvangt de hotel eigenaar vele blaken van sym- la*d!e; Ze^S UU het buiten~ „Over" de zevende vloot van de V.S. In geval van agressie jegens Formosa Eisenhower heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat een communistische invasie van Formosa „over" de Amerikaanse zevende vloot heen zon moeten gaan Zijn bevel van begin 1953. dat de zevende vloot For mosa moet verdedigen tegen een aan val van communistisch China, was nog steeds van kracht Op de vraag of de V.S ook andere strijdkrachten in een dergelijk geval zonden gebruiken, antwoordde de pre sident, dat deze kwestie niet ter spra ke gebracht was. DE VERWACHT: PLAATSELIJK REGEN. Zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk regen of motregen, later verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind, rui mend naar richtingen tussen Zuid en Zuidwest Lagere middagtemperatu- ren. ZON EN' MAAN. 19 Augustus Zon Op: 5.29 Onder: 1957 Maan Op; 21.26 Onder; 12.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1