mmoRD~) Britse Labour-parlementariërs dineerden in Peking-paleis Indonesische kabinet keurt het Haagse accoord goed BOEKEN REISBUREAU IN AMSTERDAM VOOR DUIZENDEN BESTOLEN ONGEWENSTE POOL WERD IN AMSTERDAM AANGEHOUDEN DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOAST VAN TSJOE EN LAI Chinese volk doorstond lange periode van beproevingen De Britse Labour-parlementariërs, die een reis in China maken, hebben Maandag aangezeten aan een diner in een der grote zalen van het vroegere kiezerlijke paleis in Peking. Er waren ongeveer 400 gasten, onder wie ver tegenwoordigers van het corps diplomatique. Premier Tsjoe En Lai bracht een toast uit op de Chinees-Britse vriend schap. Hij sprak van een recente verbetering in de Brits-Chinese betrekkin gen en zei, dat het Chinese voile de banden wenste te verstevigen. Hy zei verder van mening te zyn, dat de vijf beginselen: „wederzyds' achting voor de territoriale integriteit en souvereiniteit, non-agressie, non-interventie in binnenlandse aangelegenheden, gelijkheid en wederzyds voordeel, en een vreedzaam naast elkaar voortbestaan", van toepassing dienden tc zyn bij de betrekkingen tussen all landen. Zijn toespraak werd in het Engels en het Russisch vertaald. Clement Attlee zei in zijn antwoord: „Wij ge loven in vrijheid en democratie en in de ontwikkeling van nationale stel sels door ieder land zonder inmenging van buiten af. Thans is er een grote behoefte aan samenwerking en we derzyds begrip bij alle volken". De Labour-regering erkende indertijd de Chinese volksregering als feitelijke regering van China, aldus Attlee, die zei van harte te hopen, dat het Chi nese volk na de lange periode van beproevingen en zorgen vrede zou krijgen en de gelegenheid om de le vensstandaard van de massa te ver hogen. Voor het diner had de dele gatie een bezoek gebracht aan de Geheimzinnige zwemtocht over Het Kanaal Turk zou als eerste dit jaar overtocht hebben gemaakt In Calais is men het er momenteel niet over eens of de Turkse zwemmer Murat Guler er in geslaagd is als eerste dit jaar het Kanaal over te steken. Men staat daar zeer sceptisch tegenover de bewering van de Turk. In Dover en Folkestone weet men n.l. lan niets. Murat echter, die, naar hij zegt, kort |adat hij voet aan wal had gezet, weer in de begeleidende boot is ge stapt en naar Frankrijk is teruggeva ren, houdt, gesteund door zijn trainer Rodolphe Lovergne, vol, dat hij in de buurt van Dover is geland. „Er was niemand op het strand", vertelde hij. „Wij hebben een kwartier gewacht en intussen met lichtsignalen van een zaklantaarn de aandacht trachten te trekken, maar er kwam niemand op dagen. Ik had het erg koud gekregen en toen hebben wij besloten terug te varen". De „Kanaalzwemmersclub" te Fol kestone, het controlerende lichaam op de kanaalzwemmer ij, heeft medege deeld, geen enkel bericht van aan komst van een zwemmer op de En gelse kust te hebben ontvangen. Er waren geen officials van deze club aan boord van de boot, die Guler be geleidde, en een officiële aanvrage is ook nooit binnen gekomen. De 26-jarige Turk verklaarde later, dat hij slechts ten koste van een bo venmenselijke inspanning de tocht had kunnen volbrengen. Hij was zeer te leurgesteld dat niemand aanwezig was om hem te begroeten, toen hij ten langen leste de door de maan ver lichte rotsen aan de Zuidkust van En geland bereikte. Zo uitputtend was de tocht geweest, dat hij zich nooit meer aan een tweede poging zou wagen. Hij zou precies 16 uur en 50 minuten over de tocht hebben gedaan. PETATRIDDER. Een Zutphenaar heeft een aardappel gerooid, waarop een tinnen soldaatje als een ruiter te paard troont. De aardappel is rondom de benen van het „kereltje" gegroeid. Een wonderlyke speling aer natuur. REEP. In het Britse plaatsje Burton on Trent doet een weduwe een win keltje in levensmiddelen. Bijzonder was ze verrast toen een man binnen trad, die mededeelde, dat hij uit haar winkeltje veertig jaar geleden de man was toen een knaap van 14 jaar een reep chocolade had ge stolen. Hy overhandigde haar het geld voor de reep. GOKKEN. In Engeland begint het seizoen van de voetbalpools weer. Er zyn by deze pools ongeveer 350.000 mensen werkzaam, voornamelijk meisjes, die ongeveer 15 millioen for mulieren per week verzenden en 12 millioen terugkerende formulieren gaat ongeveer 700.000.000 gulden om bij deze wed- derij. De belastingambtenaren heffen er ongeveer 200 millioen van en de posteryen ontvangen aan porto 30 millioen per jaarU vindt deze bedragen hoog? Die voetbalpools trekken maar ongeveer 10 procent van het totale bedrag, dat het En gelse volk aan alle mogelijke en on mogelijke wedderyen besteed. Een inwoner van Birdharn (Sussex) lieeft een „électronisclxe buffetjuf frouw" Nellie genaamd, geconstru eerd, die hem in de tuin een glas bier of een „soft drink" kan schenken en daarna terugkeert naar de keuken. Nellie is een door radio-bestuurd bier vat met een inhoud van ongeveer 250 liter. SCHEERLUST. Een inwoner van Mühlheim, die des nachts gerucht in zijn badkamer meende te horen en er een kykje ging nemen, trof daar een inbreker aan, die zich rustig stond te scheren. De inbreker wist te ontkomen, met achterlating van de reeds netjes bijeen gegaarde buit: vier jassen, een kistje juwelen en een camera. „verboden stad", de vroegere zetel van de keizerlijke familie. De Britten zullen een onderhoud met Mao Tse Toeng hebben na hun terugkeer uit het Noord-Oosten van China. pes aangenomen te krijgen, waarbij Actie tegen communisme in de Verenigde Staten Tijdens een bespreking in het Witte Huis met president Eisenhower kwa men de leiders van het Congres Maan. dag overeen, dat men zal trachten een nieuw wetsontwerp door het Con. te ki Ie communistische nig in de Verenigde wet gesteld wordt. Het voorgestelde nieuwe ontwerp, dat een ander moet vervangen het welk verleden week door de Senaat is goedgekeurd, zou lidmaatschap van fersonen van de communistische par- ij niet onwettig maken. De communistische partij in de Ver. Staten heeft inmiddels de leiders van het Huis van Afgevaardigden om een openbaar onderzoek verzocht alvo rens het wetsontwerp van de Senaat, waarbij de partij verboden wordt, in behandeling wordt genomen. Later op de dag heeft het Huis van Afgevaardigden met 305 tegen 2 stemmen zijn goedkeuring aan het nieuwe ontwerp gehecht. Gevangenen-uitwisseling in Indo-China Het Franse opperbevel in Indo-Chi na meldt, dat Woensdag te Vietri, ten Noordwesten van Hanoi, en te Sam son, ten Zuiden van Haiphong, de uit wisseling van gevangenen begint. De eerste dag zullen 700 Frans-Vietna- mese gevangenen worden vrijgelaten. Een Vietnamees evacuatie-vliegtuig is Zondag bij Pakse in Laos in een zijrivier van de Mekong gestort, waarbij 51 inzittenden van het toestel om het leven zijn gekomen. De Fran se bemanning en 12 passagiers ble ven ongedeerd. Het toestel vervoerde personen uit de Delta van de Rode Rivier naar Saigon. Onderzoek van chemische bestrijdingsmiddelen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van socia le zaken en volksgezondheid hebben een bestrijdingsmiddelen-commissie ingesteld, die minister Suurhoff heeft geïnstalleerd. Gelet op het toenemend gebruik van chemische middelen ter bestrijding van ziekten en plagen in de land. en tuinbouw en bij de opslag van producten hebben de ministers aan de commissie de opdracht ver strekt, zich te beraden over de be zwaren, verbonden aan het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen, en eventueel voorstellen te doen ter voorkoming van die bezwaren. Ruim 40 doden bij motor bootdrama in Birma Ruim veertig personen, onder wie twee monniken en verscheidene kin deren, zijn Zondag verdronken, toen een motorboot, waarin zij de rivier de Saloween overstaken, 110 kilome ter ten Noordoosten van Rangoon omsloeg. De boot vervoerde ongeveer zestig passagiers. Tijdens de overtocht raak te de motor onklaar, waardoor de boot stuurloos werd en tegen een paal van een oude brug botste. DIEFSTAL ZELF AANGEGEVEN Administrateur gearresteerd Een 26-jarige gehuwde bediende van een Reisbureau uit het centrum van Amsterdam is gearresteerd en heeft bekend vele duizenden guldens uit de brandkast van het Reisbureau te hebben gehaald. De recherche van het bureau Singel heeft een nog byna nieuwe auto, merk Mercedes Benz, die hy voor 8000 van het verduisterde geld by een handelaar gekocht had, in beslag genomen. In totaal is een tekort geconstateerd van byna 17.000. Het was deze bediende zelf, die Za terdagochtend zyn chef het alarme rende bericht kwam brengen, dat er geld uit de brandkast was verdwenen, eze afleidingsmanoeuvre heeft hem niet gebaat. Hij deelde na zijn bekentenis het volgende mede: Midden Juni constateerde hij tot zijn schrik een kastekort in een der Geldkistjes uit de brandkast van 2900. „Ik maakte my daarover uiteraard zenuwachtig", zeide hij, „want ik was voor dat geld verantwoordelijk. Ik handel nog wel eens in auto's en hoop te het tekort zelf door een handeltje te kunnen aanvullen. Daartoe heb ik toen 8000 uit een ander geldkistje genomen en het daarvan een Merce des Benz wagen gekocht." Naarmate de weken vorderden be gon hij zijn positie als hopeloos in te zien. De auto had hij niet verkocht. De tekorten (in totaal dus reeds bijna 11.0000) kon hij niet in zijn geheel aanzuiveren. Vrydagavond jl. moest er overge werkt worden. Toen hij omstreeks 9 uur die avond naar huis ging, besloot hij „va banque" te gaan spelen, nam opnieuw 6000 uit de brandkast mee naar huis en meldde de volgende och tend met een onthutst gezicht aan zijn chef, dat duizenden guldens uit de Ondanks het verbod van de regering hebben bewoners uit Noordelijk Indo- China de straten van Hanoi overspan nen m,et doeken, waarop in allerlei toonaarden wordt geprotesteerd te gen de bezetting van hun grondge bied door troepen van de Vietminh. brandkast waren verdwenen. Naar de recherche eerst later bleek had hij toen de 6000, die hij de vorige avond zelf had weggenomen, nog op zak. Volgens mededeling van de recher che zou hij het plan hebben gehad, indien zijn opzet zou slagen, het afge lopen weekend een reisje naar Parijs te maken en daar de bloemetjes bui ten te zetten. Behalve de Mercedes Benz zijn thans ook de 6000, die aan het Reisbureau zullen worden teruggegeven, in be slag genomen. De Koudekerkseweg tussen Middel burg en Koudekerke wordt belangrijk verbeterd. Bochten zullen verdwijnen en bovendien wordt de weg verbreed. Een overzicht van de werkzaamheden ter hoogte van 't Zand DANK ZIJ OPLETTENDE DIRECTEUR Leefde van liefdadigheid en lichtte landgenoten op. De 52-jarige uitgeweken Pool B. uit Londen, ex-dompteur bij het cir cus Mullens, die als ongewenste vreemdeling door de vreemdelingen dienst van Rotterdam gezocht werd, moet zich Zondagavond met verba zing hebben afgevraagd hoe de Ne derlandse politie hem midden tussen het vele publiek op het Damrak, zon der dat hij zich op enigerlei wijze verdacht ophield, wist te vinden. Daar hielden rechercheurs hem n.l. plotseling aan en vroegen wie hij was. De dompteur wist toen ook nog niet, dat toevallige omstandigheden tot zijn aanhouding hadden geleid. Die had de Amsterdamse vreemde lingendienst te danken aan de oplet tendheid van de heer K. Vyth uit Amsterdam-Ziii'd. De heer Vyth, directeur van een accumulatorenfabrïek in Amsterdam- Oost, bevond zich Zondagavond toe vallig bij zijn fabriek en zag daar een man heen en weer lopen, die hem verdacht voorkwam. Hy hield hem Slinge buiten haar oevers getreden. De enorme regenval in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft in het stroomgebied van de Berkel, de Slin ge, de Leringsbeek en de Lebbenbeek op verscheidene plaatsen wei- en bomvland onder water gezet. In al lerijl moesten Maandagmorgen ver scheidene boeren met lieslaarzen aan door het water waden, om de koeien die soms tot de buik in het water stonden, er uit te halen. Maandagmorgen meldden de stuw- wachters aan de Berkel nog was. enige tijd in het oog en ging er toen toe over de politie te waarschuwen. Twee rechercheurs arriveerden, doch de hun nog onbekende man be gaf zich toen juist naar het Centraal Station. Zonder dat hii het merkte werd hij door de rechercheurs gescha duwd. De man begaf zich naar het loket en hoorde daar, dat de laatste trein naar Rotterdam reeds was ver trokken. Onverrichterzake wandelde hij terug het Damrak op. Daar namen de rechercheurs geen verder risico. Zy hielden hem aan en informeerden naar zijn identiteit. Hij bleek de Pool te zyn, van wie de vreemdelingendienst uit Rotterdam 14 dagen geleden aan de politie in Amsterdam per telegram de opspo ring had verzocht. „De man leeft van liefdadigheid en van geld, dat hij van in ons land wo nende Polen tracht te lenen", stond er in. Zijn uitwijzing was gewenst. De Pool is thans op transport ge steld naar Rotterdam en zal vermoe delijk naar Engeland worden terug gezonden. Nieuwe bergingsmethode? Het Belgische blad „Le Matin" be richt dat een Belgische firma vier duikboten van de Finse marine heeft aangekocht. Twee er van voor de sloop. De andere twee, de „Iku Tur- so" en de „Vezihnsi", die nu te Ant werpen gemeerd liggen, zullen ver bouwd worden voor het bergen van ladingen van vergane schepe.,. Het voornaamste gedeelte van de duikbo ten zal verbouwd worden in twee kamers via welke de duikers de on der water liggende duikboot zullen kunnen verlaten en weer binnengaan. Zodra een wrak gelocaliseerd is zal de duikboot zich zo snel mogelijk er naast leggen, zodat de duikers slechts enkele meters behoeven af te leggen om hun werk te verrichten. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG HERDACHT Gouddekking tijdelijk verlaagd tot vijftien procent Het Indonesische kabinet heeft Zondagavond goedkeuring gehecht aan het resultaat van de besprekingen te Den Haag over opheffing met de Unie. Ook keurde het het wetsontwerp betreffende het opheffingsprotocol en aangehechte briefwisseling goed. Dit wetsontwerp zal aan het par lement worden aangeboden, voordat het op 1 September met reces gaat. In een ter gelegenheid van de ne gende verjaardag der onafhankelijk heidsproclamatie. voor het parlement uitgesproken boodschap, heeft de In donesische minister-president mr Ali Sastroamidjojo verklaard, dat de re gering de opheffing der imie een be langrijk resultaat voor de politieke ontwikkeling van staat en volk acht. „De binding, die reeds lange tijd de vrijheid en liet wezen onzer onafhan kelijkheid bedreigde, is thans ver broken". Ten aanzien van Nieuw-Guïnea herinnerde de minister-president aan de vorming van het bureau Irian- Barat „ter bevordering van het stre ven der regering om Irian-Barat ten spoedigste binnen het gebied der re publiek Indonesië terug te brengen". Op het juiste ogenblik zal de re gering een verklaring over de diplo matieke actie afleggen aan het par lement. Van top in kloof. Ook de chef-staf der strijdkrachten, generaal-majoor Simatupang heeft ter gelegenheid van de herdenking een verklaring uitgegeven, waarin hij constateert, dat nog niet het ge hele vaderland de vrijheid smaakt en dat nog niet in alle gebieden, die vrij zijn, een rechtvaardige, welvaren de en gelukkige samenleving tot stand gekomen is. Ook een vergelij king met nabuurlanden valt minder gunstig uit, aldus generaal-majoor Simatupang. „Waarom zijn wij van de top in de kloof gevallen, waarin wij ons nu be vinden vol cynisme, angst, gespleten heid en tegenstellingen?", alaus de chef-staf, die voorts aanvoerde, dat men slechts uit de kloof komt door ten eerste het eens te worden over de vraag: „Waar znn wij nu en waar heen willen wy?", ten tweede een beeld te hebben van de weg, die men wil inslaan, ten derde te verstaan dat men elkaar nodig heeft, en ten vierde te beseffen, dat „wij nog in een veel diepere kloof kunnen vallen, als wij er niet naar streven uit de huidige te komen". Gotxddekking. De Indonesische staatscourant be vat het bericht, dat de monetaire raad besloten heeft, de gouddekking van het Indonesische betaalmiddel te ver lagen tot vijftien procent, voor een termijn van drie maanden, en wel van 12 Juli tot 12 October a.s. De minimum gouddekking was tot nu toe twintig procent. Autobotsing bij Nunspeet: een dode en twee gewonden. Een 7-jarige jongen is gedood en zijn twee oudere broers zyn ernstig gewond, toen Maandagochtend te Nunspeet een bestelwagen en een mi litaire vrachtauto met elkaar in bot sing kwamen. De bestelwagen, die afkomstig was uit Rynsburg, werd bestuurd door de 24-jarige B. S. Zijn 14-jarige broer G. S. en 7-jarig broertje J. S. zaten naast hem. De jongste knaap werd op slag gedood. De beide anderen werden ernstig gewond. De linkervoet van de bestuurder werd verbrijzeld. De chauffeur van de militaire wa gen kreeg een shock, maar is niet gewond. Het ongeluk gebeurde op de viersprong by de kruising Molynlaan Eperweg. Het Wereldgebeuren Gezichtsverlies Eens het was in het jaar 1929 kreeg Pierre Mendès-France een politieke vuistslag, die hem het neusbeen brak. Dat was tijdens een verhit studenten-debat. Hy gedroeg zich in die dagen nog al onathankelyk en wekte toen al ae toorn op van sommige nationalisten. Kort daarop trouwde hij met Lily Cicurel, die een rijke pa in Egypte had en die aan Mendès-France een grote mate van financiële onafhanke lijkheid kon verzekeren. Zij steunde hem ook in zijn onaf hankelijke politieke aspiraties. Die aspiraties ontsproten niet geheel aan het denkbeeld, dat er slechts één man zou zyn. die Frankryk kon red den en dan zou dan Mendès-France zyn) maar zy kwamen toch wel voor 90 procent daarop neer! Wat toen reeds Mendès-France on derscheidde van velen zijner nationa listische vrienden was zyn koel-ver- standelijke critiek op Frankrijk's po litieke en economische bestaan, dat hij maar zwak gewaarborgd vond. Ook was zijn geloof in de Franse „grandeur" beperkt. Dit in tegenstelling tot duizenden Fransen, die nog altyd menen, dat het Franse volk een spiri tuele grandeur bezit, die het onder scheidt van vele andere volken. De Fransen mogen dan in moeilijkheden zitten, te weinig produceren, militair verzwakt zijn en materieel verarmd zij zijn nog altijd geestelyk groot en hebben hun nationale eer weten te bewaren. Heel pijnlijk moet het voor deze Fransen geweest zijn toen kort gele den een blad als de „New York Times" by de benoeming van Mendès-France tot minister-president zich afvroeg of er nu een „klein" Frankrijk zou komen Daarby doelde het blad in het bij zonder op een Frankrijk, dat zich niet meer ten volle zou inzetten voor de grote idealen van een verenigd Europa, van strijd tegen het commu nisme envan samenwerking met W est-Duitsland. Het ziet er in deze dagen meer dan ooit naar uit, dat dit „klei ne" Frankryk van de „New York Times" thans inderdaad in wor ding is. Mendès-France heeft zich Za terdag teruggetrokken in zijn jacht huis te Marly om zich te beraden over de wyze waarop hy de volledige „onthoofding" van het E.D.G.-ver- drag zal presenteren aan de minis ters van dë zes landen, die deze week in Brussel confereren. Hij biedt aan deze ministers aan een E.D.G., wel ke vervalt zodra Oost- en West- Duitsland verenigd worden en die ook teniet gedaan wordt zodra Brits Amerikaanse troepen het West-Eu- ropese vasteland verlaten. Voorts een E.D.G., waarin het „dooreenmengen" van de troepen voorlopig wordt be perkt tot Duitsland en waarvan de Boven-nationale organen acht jaar worden opgeschort. Dit betekent, dat van een inten sieve opbouw der Westeuropese defensie voorlopig geen sprake kan zyn, dat Frankrijk geen vertrou wen heeft in Duitsland als partner en dat Mendès-France aan Moskou gelegenheid wil laten om met het Westen te onderhandelen over het probleem van de Duitse eenheid. Blijkbaar verwacht hy van Moskou een grote vredesdaadeen daad, die de hereniging van Duitsland mo gelijk zal maken op zodanige basis, dat een E.D.G. niet meer nodig zal zyn. Dat is een uitermate riskante poli tiek, die misschien in sommige linkse milieu's gewaardeerd wordt, maar die in vyf andere E.D.G.-landen en in de Verenigde Staten intense teleur stelling zal wekken. Zn houdt een ernstig „gezichtsver lies' tegenover Rusland in, zo ern stig, dat in vergelijking daarmee de feschonden neus van Pierre Mendès- 'rance maar een studentengrapje is.' In de bekende serie „Weten en kunnen", uitgegeven by Kosmos te Amsterdam, verscheen van de hand van Piet Dekker een boekje over fruitteelt in kleine tuinen. Het rijk geïllustreerde werkje zal voor velen een welkome aanwinst zijn. Verder verschenen in dezelfde ee rie herdrukken van „Practische dam- lessen" (Philip de Schaap), „Aanleg en onderhoud van kleine tuinen" (A. C. Muller-Idzerda). „Het kweken ran kraiiden in eigen tuin" (G. Kromdijk) en „Kamer- en volièrevo gels" door J. H. Noordzy. Ook deze deeltjes zijn van illustraties voor zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3