Dit seizoen reeds dertienduizend bezoekers in Oorlogsmuseum in Zmnc Almanak GROSSIERS IN GRENSGEBIEDEN VEELAL IN MOEILIJKHEDEN MILITAIR BARAKKENKAMP OP „M0DDER00RD" IN MIDDELBURG Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 IN MIDDELBURGS VLEESHAL De heer Blécourt, leraar aan de Middelburgse Ambachtsschool, heeft dit werkstuk op een voor leken to taal onbegrijpelijke manier omgeto verd tot een prachtig geheel, waarop de inundatie en de droogmaking van Walcheren tot werkelijkheid wordt gemaakt. Met name deze maquette vormt voor de bezoekers als het wa re een preludium tot Miniatuur Wal cheren. Wij schreven hierboven, dat dr De Jonge van het Rijksbureau voor Oor logsdocumentatie zyn bewondering uitsprak voor de verzameling, die hier bijeen is gebracht. En dat is geen wonder, want er bevinden zich nier Een preludiumtot Miniatuur Walcheren.... HET MIDDELBURGS OORLOGSMUSEUM heeft niet te klagen over belangstelling: tot dusver kwamen ruim dertienduizend bezoekers een kykje nemen in de ruime Vleeshal van het stadhuis. Dertienduizend is een bijzonder groot aantal, want het gemiddelde jaarcijfer bedraagt on geveer vijftienduizend. Men mag dus aannemen, dat dit aantal in dit seizoen overschreden zal worden. Opvallend is daarbij, dat er dit jaar een soort wisselwerking bestaat tussen Miniatuur Walcheren en het museum, omdat diegenen, die de Vleeshal bezoeken zich op de hoogte willen stellen van het herstel van het eiland en waar kunnen zij dat beter doen dan op Miniatuur Walcheren? En ook het omgekeerde komt voor: velen, die het Miniatuur op het Molenwater bezochten, komen daar na naar het museum, om zich nog eens te verdiepen in de situatie, zoals die was tijdens oorlog en bezetting. Welnu, er is in Zeeland geen bete re plaats daarvoor te vinden als juist dit Oorlogsmuseum. De verza meling, die hier in de loop der jaren bijeen werd gebracht, is in menig op zicht zeer waardevol, zo waardevol zelfs, dat de directeur van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie, dr L. de Jong, er zijn grote bewondering voor heeft uitgesproken. Op een groot aantal eikenhouten tafels passend in het interieur van de Vlees hal is een schat aan documenten en herinneringen tentoongesteld, waardoor de bezoeker een uitmun tend inzicht krijgt in de moeilijkhe den van de zware bezettingsjaren. Het is een verzameling, die men niet „zomaar" kan bekijken, maar die een aandachtige beschouwing vraagt. En nu Is het verheugende, dat vrij wel alle bezoekers bereid zijn om met interesse en aandacht deze ex positie tc bezichtigen. Dat is de er varing van de voorzitter van het Oorlogsmuseum, de heer J. Ph. Koe ne, gemeente-secretaris van Middel burg, „De bezoekers studeren werke lijk op de verzameling, zij lopen niet langs de tafels met een „aat-moet-je- nu-eenmaal-gezien-hebben"-gezicht, maar zij hebben er kennelijk alle be langstelling voor!", zo zeiue hij. Behalve de documenten zijn er en kele spectaculaire bezienswaardig heden, die het bijzonder goed doen. Daar is bijvoorbeeld de eenmans- duikboot, waarvoor met name de jeugd niet is weg te slaan. En dan is er de grote maquette van Zeeland, destijds vervaardigd door de leerlingen van de Rijks kweekschool te Middelburg voor de Zeeuwse tentoonstelling in Gent. Weliswaar heeft dit fraaie werkstuk niets te maken met oorlog en bezetting, maar toch is het een onmisbaar object ge worden in dit museum. Bij deze maquette vertelt suppoost De Haan bijv. op instructieve wijze over de ramp en weet op deze wij ze vöoral bij buitenlanders veel misverstand weg te nemen. Ook is de maquette uitstekend om aan te geven, hoe en waar de vaak zo moeilijke verbindingen in Zeeland lopen. Maar het voornaamste van het mu seum is ongetwijfeld de ingenieuze maquette van Walcheren, waarbij de heer De Haan op voortreffelijke wij ze vertelt van de ondergang en het herstel van dit eiland. zeldzame documenten. Zo is er een foto te zien, die genomen werd door Duitse oorlogsvliegers, juist nadat de eerste bommen op Middelburg vielen. Deze unieke plaat werd ten geschen ke ontvangen van een Duitser, die het museum bezocht. Overigens staat de opname wel in schrille tegenstelling tot enkele hier geëxposeerde Nederlandse en Duitse Kranten, welke melden dat Middel burg door Fransen en door Engelsen was gebombardeerd. Dr Goebbels was machtig in die dagen DERTIENDUIZEND Dertienduizend bezoekers tot dus ver. Dat betekent, dat het Middel burgse Oorlogsmuseum zjjn taak nog lang niet volbracht heeft, maar dat het integendeel behoort tot de „po pulaire" objecten van het eiland. Rampvlucht van Arnemuidse P. V. „Voorwaarts" Do Arnemuidse postduivenvereni ging „Voorwaarts" hield van Libra- mont uit haar 5e wedvlucht met jon ge duiven. Er was een deelname van 195 duiven. Slechts twee duiven kwa men die dag aan. Zij waren van 1. M. van Belzen Jzn. en 2 Casp. van Bel- zen Jzn. Deze wedvlucht kan dan ook volledig als een rainpvlucht worden beschouwd. „Ons Belang" te Krabbendijke had gering verlies. Vergadering coop. Tuinbouw- vereniging. De Coöperatieve Tuinbouwvereni- ging „Ons Belang" te Krabbendijke hield dezer dagen haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering. In zijn openingswoord wees de voor. zitter, de heer M. A. Kostense uit Kruinlngen erop, dat ondanks de wa tersnood, die het voor een deel der le den onmogelijk maakte om in 1953 prepareer-uitjes te verbouwen, de be waarplaats toch nagenoeg geheel vuld is geweest. By de bespreking van balans, ex ploitatie-rekening en verslag van de Commissie van Toezicht bleek, dat in het thans afgelopen boekjaar 1953-'54 met een klein verlies is gewerkt, te genover een geringe winst in het voor. afgaande boekjaar. Dit verlies is ver oorzaakt door een verlaging der ta rieven voor sorteren en windelen. Er zal in het komende seizoen worden gestreefd nhar een kloppende exploi tatie-rekening. Dit zal mogelijk wor den wanneer de kosten van 'L sorteren en windelen achteraf worden omgesla gen over de door ieder ter verwerking aangeboden hoeveelheid product. Aan het bestuur en de secretaris-admini strateur werd decharge verleend over het gevoerde leheer, nadat de reke ning onveranderd was goedgekeurd. Van de aftredende leden, de heren J. Weststrate en A. Harthoorn, stelde zich slechts eerstgenoemde herkies baar. De heer Weststrate werd her kozen en in de plaats van de heer Harthoorn werd gekozen de heer A. Zeevaart te Krabbendijke. In de vacature in de commissie van toezicht, ontstaan door het aftreden van de heer J. D. Woutersen, volgens de statuten niet herkiesbaar, werd voorzien door de benoeming van de heer H. Waterman. VAN TOT In Kortgene is weer eens ouder wets kermis gevierd. Vrijdag, Zater dag en Zondag heeft het dorp vol ge staan met kramen, tentjes en andere kermisattracties. Mede dank zij het goede weer was het vooral Zaterdag avond bijzonder druk, toen vrijwel de gehele Noordbevelandse jeugd naar Kortgene was gekomen. De laatste jaren zag het er naar uit, dat de kermis tot het verleden was gaan behoren, maar nu de staan gelden verlaagd zijn, zijn de spulle- bazen weer in drommen naar Kortge ne getogen en is dit jaar een oude traditie in ere hersteld. DUBBEL CONCERT. In Waarde heeft men muzikaal weer eens flink zijn best gedaan. Daar concerteerden Zaterdag onder een fraaie avondhemel de muziekver enigingen „Concordia" uit Krabben dijke en „Vooruit" uit Waarde. De leiding van het geheel was in handen MAAND Deze Augustusmaand is een twijfel maand, waarin ge heen en weer ge slingerd wordt tussen regenjas en zonnebril. Vandaag besluit ge tot de regenjas en ziehóóg staat de zon aan de hemel en knipogend tegen dat felle licht gaat ge door dit leven vol ver rassingen. Morgen regent ge, gehuld in zonnebril, doornat Een vermoeiende maand, een uit zonderlijke maand. Een maand, waar in vacantia.gangers tot het uiterste ge tergd worden en waarin zelfs telepa- then niet meer weten waar ze aan toe zijn. Zoals bleek uit een advertentie in een Bevelands blad, waarin een tele- paath zijn optreden in Goes onlangs aankondigde. Hij besloot zijn pakken de opwekking tot boeren, burgers en buitenlui aldus: ,JZomt dat zien. Ver warmde zalen!" Wie er allemaal gegaapi zijn om de verwarmde zalen te zien, het is ons niet bekend. Waarom zou je overigens ook uit je ver warmde huiskamer weg lopen om een verwarmde zaal te gaan aanschouwen En bovendien de kans lopen, dat het uitgerekend op dat tijdstip in Zeeland zomert f Een verwarrend maandje, dat Augustusmaandje 1954. van de heer P. Krijnsen. Een mars door het dorp, die aan de uitvoering voorafging, bracht vele Waardenaren op de been. OP REIS. Zaterdagmorgen vertrok per auto bus een vijftigtal leerlingen van de Openbare Lagere School uit Renesse naar Frederiksoord in Drente, waar zij een.week vacantie zullen door brengen. Deze vacantie is mogelijk gemaakt door gelden, die door het Rampenfonds voor dit doel beschik baar zijn gesteld. De kinderen zijn ondergebracht in de hoeve „Willem nr\ KAMPVUUR. Zaterdagavond zijn op het strand in Westkapelle honderden badgasten bijeen geweest rond een kampvuur, dat door de jeugdverenigingen in sa menwerking met de plaatselijke V.V. V. was ontstoken. Het evenement werd begunstigd door fraai weer en opgeluisterd door „De Trekkers", die een gezellig stukje muziek weggaven. HULDE. Tenslotte zij gemeld, dat het fan faregezelschap „Scheldegalm" uit Hansweert voornemens is, op 29 Augustus luister te gaan bijzetten aan het festival in Temsche. Drie werf hulde voor deze reislustige mu zikanten! Deens schip aan de grond en weer vlot Maandagmorgen omstreeks half zeven is.het Deense schip „Ingertoft" in de monding van de Schelde ter hoogte van Kaapduin, tussen Vlissin- gen en Zoutelande, tengevolge van mist uit de koers geraakt en aan de grond gelopen. Des middags om kwart voor één is het schip op eigen kracht weer vlot gekomen. De sleep boten „Adrièn Letzer" en „Zeeleeuw die van Vlissingen waren'uitgevaren, behoefden geen assistentie te verle Wolkbreuk De bewoners van Kats en de j reizigers op de juist te Katse- I veer arriverende provinciale i boot uit Zierikzee hebben I Maandag omstreeks het mid- I daguur op bijzondere wijze ken- j nis gemaakt met de grilligheid van het weer. Terwijl in het na- bijgelegen Goes en Colijnsplaat geen druppel regen viel, ont- i lastte zich boven Kats en Kat- j seveer een onweersbui, welke i gepaard ging met een wolk- j breuk, waarbij in korte tijd niet j minder dan 14 tot 16 mm re- gen viel. Het Franse gezelschap uit Algrange, dat een bezoek bracht aan Zonne- maire, verzameld voor het gemeente huis. mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit ol die nare „geplakte" haren. Laat Uw haar wel verzorgd zón - gebruik Brylcreem. de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, bestrijden j. roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Btanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam GEVOLG VAN BOTERSMOKKEL Maatregelen zouden gewenst zijn (Van een bijzondere medewerker) Het is een algemeen bekend feit en zeker in het grensgebied dat vooral in de laatste jaren de clande stiene botcrexport zodanige vormen heeft aangenomen, dat in Nederland en België met meer dan gewone strengheid tegen degenen, die hier aan deelnemen wordt opgetreden. Regelmatig heeft men dan ook in de bladen kunnen lezen, dat grotere en kleinere partijen werden aangesla gen, dat overal onderzoeken werden ingesteld en voor de rechtbanken vonden herhaaldelijk veroordelingen plaats. f een streven om Er is tegenwoordig de Wet op Economische Delicten in al haar gestrengheid toe te passen en ten uitvoer te leggen. Speciaal in het grensgebied ondervindt men daarvan de moeilijkheden. Wanneer tegen een verdachte, en dus ook tegen een bepaalde onderne ming, ernstige bezwaren eerezen zijn, dan heeft men de bevoegdheid om tot sluiting van een zaak over te gaan, hetgeen voor de betrokkene ernstige consequenties met zich kan meebren gen. Sluiting immers betekent een voor kortere of langere tijd uitgeslo ten worden van levering aan de con sument met het noodzakelijk gevolg, dat men, wanneer men niet over ka pitaal beschikt om het gedurende ge ruime tijd uit te kunnen zingen, aan brodeloosheid wordt overgeleverd. Het treffen van een dusdanige maatregel van zeer ingrijpende aard moet dus wel degelijk verantwoord kunnen worden, maar het is dc vraag of in dergelijke gevallen wel altijd rë- eel gehandeld wordt. Wanneer bij een grossier of groot handelaar door winkeliers, melkver- kopers e.d., aan wie hij mag leveren, boter besteld wordt en deze wordt afgeleverd, dan is het toch niet aan NAAR CENTRALISATIE VAN GARNIZOEN Hospitaal wordt ontruimd Op „Modderoord", het terrein aan de Nadorst in Middelburg, is een ba rakkenkamp verrezen, dat enige ver lichting zal brengen in de „woning nood", waarmede het garnizoen van de Zeeuwse hoofdstad kampt. Noch de Berghuys-kazerne, noch 't school gebouw van de CAOK aan de Zuid singel bieden voldoende ruimt© voor huisvesting en les-aecommodatie voor de in opleiding zynde militairen van het in do laatste tijd nog belangrijk uitgebreide garnizoen. Jarenlang reeds vindt een groot aantal COAK-ers onderdak in het Mi litair Hospitaal aan Achter de Hout tuinen, terwijl in de villa „Rozen burg" aan dé Segeerssingel militairen zyn gelegerd Bovendien werd in de behoefte aan leslokalen oa. provisorisch voorzien door het zetten van lesbarakken ach ter het schoolgebouw en het gebrui ken van lokalen in enkele lagere scholen. Gestreefd wordt echter naar centralisatie van het garnizoen, het geen echter 4e nodige problemen op- levert, zolanj de Berghuys-kazerne 1 nog geen uitlreiding heeft ondergaan. Zoals bekend, zal het Ryk met de 1 gemeente Middelburg een ruiling I aangaan, waarbij eerstgenoemde de gronden en cpstallen van de kazerne plus een aartal onteigende panden aan de Zuidsngel ten dienste van de voorgenomen uitbreiding ver krijgt.. De gemeente ontvangt het Militair Hospitaal in eigendom, dat dan waarschijnlijk een restauratie zal ondergaan. Het plan bestaat om daarna het Stedelijk Gymnasium in dit gebouw onder te brengen. Dit staat echter nog niet vast. Hoe dit zij, in ieder jeval moet het Militair Hospitaal eerlang ter beschikking van dc gemeente komen. De COAK moet er dus langzamerhand afstand van doen. Het nieuwe kamp nu, zal het groot ste deel van de in het oude gebouw gelegerde militairen gaan bevatten, terwijl tevens „Rozenburg" ontruimd zal worden. De gehele Se compagnie van de COAK, bestaande uit 150 a 200 man, zal het kamp betrekken. Dit uiteraard ook tijdelijke kazer- nement omvat zowel Iegeringsbarak- ken als lesbarakken, zodat liet een min of meer op zich zelf staande een heid vormt. De niaaltyden worden vanzelfsprekend door de kazerneken- ken geleverd. Nieuwe les-accommo- datie was een dringende eis, daar dé COAK in September enkele lokalen van lagere scholen moet ontruimen. Het „Kamp-Modderoord". zoals het reeds genoemd wordt, zal op Donder dag 26 Augustus in gebruik genomen worden. Voor het optrekken van dit kamp was het nodig het vrij laaggelegen terrein met zand op te hogen. Op de zodoende verkregen zandvlakte zijn in een vierkant een tiental barakken opgetrokken. Daardoor ontstond een binnenplein; een gedeelte daarvan is betegeld en zal o.a. tot appèlplaats dienen. Men bereikt het geheel van de Nadorst af. De ingebruikneming zal zonder of ficieel vertoon gepaard gaan. De mi litairen, die in net kamp ligging zul len zich een dag lang met verhuizen moeten bezig nouden, hetgeen op zichzelf al vertoon genoeg biedt Plannen Wanneer het kamp eenmaal „draait" zal dus grotere centralisatie van het garnizoen zyn bereikt. In het Militair Hospitaal bevindt zich dan o.a. nog de garnizoensziekenzaal. Binnen niet al te lange tyd zal ook deze daar moeten verdwijnen. Men zal dan ook trachten voor deze dienst, de Mili taire Geneeskundige Dienst, ruimte te vinden naby de Berghuyskazerne. Hiertoe zijn reeds plannen in voorbe reiding maar het zal nog geruime tijd duren voor het geheel ae bouw van een ziekenzaal en uitbreiding van de kazerne zijn beslag heeft gekre gen. hem om te beoordelen of deze boter al dan niet voor clandestiene uitvoer bestemd is? Het komt natuurlijk voor, dat de omzetten van bepaalde zaken de laatste jaren geweldig ge stegen zijn en de oorzaak hiervan is voor iedereen duidelijk. Vast staat echter ook, dat duizenden Belgen hier regelmatig komen kopen en met toe stemming der douane dagelijks of we kelijks enkele kilo's boter naar Bel gië brengen. Ook hier dus een sta ging van de omzet, zowel bij de groot- als bij de kleinhandelaar. Een controle bij deze handelaren zou uit wijzen, dat de cijfers voor allen zon der uitzondering abnormaal hoog lig gen. Nu doet zich het feit voor, dat men bepaalde handelaren in het grensgebied speciaal onder de loupe neemt en uitgaat van de mening, dat •zij bekend zyn met het feit. dat door hen verkochte boter voor uitvoer be stemd is, met als gevolg het treffen van maatregelen. Geen maatregelen worden echter getroffen tegen de groothandelaren buiten het grensgebied of tegen de fabrieken, die in onbeperkte hoeveel heden afleveren en blijven afleveren naar de Zuidelijke provincies, waarbij de directies toch ook kunnen vermoe den, dat deze boter niet alleen voor de Nederlandse consument bestemd is. Ook hier stijgen de omzetten met grote sprongen! Vervoersverbod Wanneer het de regering werke lijk ernst is om te bevorderen, dat op geen enkele wijze nog clandestien boter naar België' gaat, dan is het toch aan haar om maatregelen te treffen, waardoor de mogelijkheid tot deze uitvoer zoveel mogelijk beperkt wordt. Nog nimmer heeft men zelfs maar overwogen om een vervoersverbod voor boter in het leven te roepen, nog nimmer heeft men aan de grossiers en handelaren voorschriften gegeven tot welke limiet zij wekelijks of maandelijks mochten verkopen. De grossiers en handelaren weten dikwijls niet waar ze aan toe zyn en ze voelen zich steeds bedreigd. Zelfs als ze te goeder trouw afleveren be staat de mogelijkheid, dat de wet op de Economische Delicten op hen wordt toegepast. Auto te Kattendijke van dijk gereden Zondagavond is een personenauto van de heer L. v. d. L. uit Kloetinge van de Noorddyk te Kattendijke gere den en in een onder langs de dijk lopende sloot terecht gekomen. Drie inzittenden liepen lichte verwondin gen op. Aan de rechterzijde van de we.2 stond een motor van de heer C. H. uit Goes geparkeerd. Toen de heer v. d. L. met zijn auto uit de richting Goes naderde en wilde uitwijken voor de motor, verloor hij de macht over het stuur en reed met de wagen van de dijk. Dokter Griep verleende de ge wonden de eerste hulp. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: Quo Vadis", (14 jr.), 14.30 en 20 uur; Luxor: „Gevecht op pier 14", (18 jr.), 20 uur; Stedelijk Museum, Schilderijententoonstelling Constantin Guys, 10—17 uur. GOES. Vandaag Grand: „Quo Vadis", (14 jr.), 14 en 20 uur. ÏJZENDIJKE, Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen expositie „Nederland—Waterland". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oosaziatische Kunst. SLUIS. AARDENBURG. Vandaag St. Baafskerk: Schilderijen expositie. BROUWERSHAVEN. Vandaag Schilderijententoonstelling (Haagse School).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2