PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Scherpe Nederlandse afwijzing van Franse E.V.G.-voorstellen Zeeuwse Schoonheidscommissie weinig gekend in rampherstel BILT Vandaag OVERSTROMINGEN IN INDIA, CHINA EN PERZIE GASONTPLOFFING IN KEUKEN 197e Jaargang-No. 192 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntyn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zierlkzee. N. Bogerdstr C 150. telef. 26. TELEURSTELLING IN REGERINGSKRINGEN In Brussel was men geschokt en Mendès-France was verbaasd De Franse voorstellen inzake de E.V.G. hebben Nederlandse regerings kringen zeer teleurgesteld, aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag medegedeeld. Deze voorstellen beogen o.a. een uitholling van de super-nationale ele menten van het verdrag, en tasten daarmede wezenlyk het karakter van het verdrag aan. Naar Nederlands oordeel zal het niet mogelijk zijn de voorgestelde veranderingen aan te brengen zonder een hernieuwde ratifi catie-procedure. Hoewel de voorstellen nader zullen worden bestudeerd, kon men niet inzien hoe op deze basis in Brussel overeenstemming kan worden bereikt. Het Belgische ka,binet is voor Woens dag in buitengewone vergadering bij eengeroepen om de ongunstige reac ties op Frankryks voorstellen tot wij ziging van het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap te bespreken. Diplomatieke kringen te Brussel waren geschokt door de Nederlandse verklaring, dat de Fran se amendementen onaanvaardbaar zijn zonder hernieuwde bekrachtiging door de betrokken parlementen. In Westduitse regeringskringen was de eerste reactie op de Franse amen dementen, dat deze een aanval be tekenen tegen de inhoud van het ver drag. De Duitse houding zal in hoge mate afhangen van het standpunt, dat de Franse minister-president en de andere E.V.G.-deelgenoten in Brussel zullen innemen. Dan zou pas duidelijk worden, of de Franse voor stellen volstrekte eisen zijn of alleen een basis voor verder overleg. Bonn zou in elk geval een.nieuwe parle mentaire behandeling van de E.V.G.- verdragen willen vermijden. In Parijs Volgens Reuters correspondent in Parys zou premier Mendès-France Minister wil melkprijs niet verhogen Geen verhoging vetgehalte Tot grote ontstemming in brede een verzoek om 't standaardiserihgs- percentage vet in consumptiemelk van 2.5 op 3 te brengen, van de hand gewezen. Weliswaar zou een verhoging van dit percentage een lichte prijsverho ging van de consumptiemelk veroor zaken, doch anderzijds zou de voe dingswaarde van de melk worden vergroot. Voedingsdeskundigen ech ter menen dat het. vet in melk eigen lijk niet zo'n belangrijk voedingsbe standdeel is. Veeleer zijn het de eiwit ten en mineralen, die melk tot een be langrijk voedingsproduct maken. Ver hoging van het vetpercentage in melk lijkt deze deskundigen, mede gezien de beschikbare en bereikbare hoe veelheid vet in het voedselpakket, niet nodig. Ook kan de prijs van consumptie melk onder de tegenwoordige verhou ding van lonen en pryzen bezwaarlijk verhoogd worden. Bij verminderd ge bruik zou ons land met te aanzien lijke overschotten melk en melkpro ducten komen te zitten. Op het ogenblik wordt in over heidskring overwogen om de moge lijkheid open te stellen volle melk naast gestandaardiseerde melk in de handel te doen brengen. De boeren zouden dan rechtstreeks aan consu menten kunnen leveren. (Dit mag thans alléén in Zeeland). Over dit voornemen maakt een groot deel van de georganiseerde zui- velwereld zich ernstig ongerust, om dat dan, naar veler mening, een ware chaos zou ontstaan, zulks ook met het oog op het zuivelfonds, een com- gensatiefonds, dat dan niet meer te anteren zou zijn. Nabij Aubenas in Zuid-Frankrijk stortte dezer dagen een autobus in de rivier de Ardecke. Dit tragisch onge val kostte 19 jongens tussen de 10 en 19 jaar het leven. Foto: redders door zoeken het wrak van de bus naar de stoffelijke resten van de inzittenden. van Frankrijk zich verbaasd hebben over de verklaring, die de woordvoer der van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken aflegde. De Franse premier zou van mening zijn, dat zijn wijzigings-voorstellen geen bekrachtiging van de betrokken par lementen behoeven. Engeland heeft Maandagavond zijn ambassadeur te Parijs, sir Gladwyn Jebb, dringend naar Londen ontboden voor overleg over de situatie, ont staan door de Franse amendementen op de E.V.G. Jebb zal Dinsdag uit Oostenrijk, waar hij de vacantie door brengt, naar Londen vliegen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag persberichten tegengesproken als zouden de Verenigde Staten „met te genzin" de voorstellen van Mendès- France tot wijziging van het E.V.G.- verdrag steunen. Een woordvoerder van het State Department zeide, dat de Verenigde Staten bij de opvatting blijven, dat geen belangrijke wijzigingen in het verdrag dienen te worden aange bracht. Het zou niet te pas komen, dat de Verenigde Staten enig com mentaar leveren op de inhoud van de voorgestelde wijzigingen vóór de bij eenkomst te Brussel van de ministers van buitenlandse zaken der E.V.G.- landen. Het lot van Formosa Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag de persberichten te gengesproken, als zouden Amerika en Engeland overleg plegen over opne ming van Formosa in de defensiere geling voor Zuid-Oost-Azië. Verklaring van Senator Wiley De voorzitter van dc commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat Wiley, heeft Maandag in de senaat ver klaard, dat er „enige rechtvaardi ging" bestaat voor het feit. dat West- Europese landen de mogelijkheid om op vreedzame wijze naast de commu nistische landen te bestaan, onder zoeken. „Al deze landen liggen zeer dicht bij Rusland. Zij weten dat Rus land de atoom- en de waterstofbom bezit en zy zijn bevreesd voor hetgeen er bij een nieuwe algemene slachting zal gebeuren", aldus de senator. Hij was van oordeel, dat het enige antwoord van de V.S. hierop was „mi litair sterk te zyn en zo sterk op alle gebieden, dat wij doordringen tot de massa van 180 millioen Russen, die uitstekende mensen zijn, evenals wij". Windhoos tijdens wedstrijden op Sneekermeer Op de derde dag van de Sneekweek hebben de zeilers enkele angstige ogenblikken meegemaakt. Maandag, omstreeks twaalf uur veranderde het Sneekermeer in een woeste, kokende en golvende watermassa, hetgeen het gevolg was van een wervelstorm, die met een windhoos gepaard ging. Scheper sloegen om en hun beman ningen raakten te water. De water- politie bood onmiddellijk hulp en zo gebeurden er geen persoonlijke onge lukken. |1 is het 650 jaar geleden, dat bij ge Pevelenberg (Rijssel) de- H hevige veldslag tussen Vlamin- H gen en Fransen werd geleverd. die Jan Breydel en Pieter de 5 Coninck (Brugge) beroemd maakte. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim RODE KRUIS HULP OP KOMST Duizenden daklozen De liga van Rode-Kruisverenigin gen te Genève heeft Maandag een in ternationale oproep gedaan voor spoe dige hulp aan honderdduizenden men sen, die door de overstromingen in de Indiase staten Bihar, Bengalen, Oet- tar Pradesj en Assam dakloos zyn ge maakt. Het meest zijn nodig melk poeder, vitaminetabletten en genees middelen. Uit Teheran (Perzië) wordt ge meld, dat door nieuwe overstromm- fen, die het gebied ten Noorden van eheran teisteren, Zondag en Maan dag 25 personen om het leven zijn gekomen. Vijf dorpen zyn door het water verwoest. Ook uit China komt weer nieuws over overstromingen. Een nieuwe vloedgolf komt de rivier de Jangtse in China af in de richting van de stad Woehan, (ongeveer een millioen inwoners), waar de rivier het record- peil van 32 meter heeft bereikt, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Dit is twee meter boven het hoogste peil dat in 1931 gemeten is, toen al leen in Nanking al 4000 huizen zijn vernield en 10.000 mensen dakloos werden. Nog een of twee voet en de Jangt se zal de nooddijken te Hankow en de zustersteden Woe Tsjang en Han Jang overspoelen. Intussen wordt in enkele gebieden reeds een daling van de waterstand gemeld. Duikers van de marine zyn naar Woehang gekomen om lekken in de dijken te dichten met stalen platen en zakken zand. Ook de bevolking werkt koortsachtig aan de dijken. In totaal zyn meer aan een millioen mensen hiermee bezig. In de provincies Hoepeh, Hoenan en Kwangsai, waar een millioen ha onder water staan, zijn meer dan twintig millioen mensen hun huizen ontvlucht, zo meldt een Hongkongs blad. Rijksluchtvaartschool naar vliegveld Eelde De afdeling van de rijksluchtvaart school uit GUze-Rijen is met ingang van Maandag overgeplaatst naar de luchthaven Eelde. Uren voordat de eerste toestellen van de rijksluchtvaartschool hoog bo ven Eelde rondcirkelden, hadden hon derden belangstellenden zich naar het vliegveld begeven om van dit nu nog nieuwe doch straks dagelijks schouw spel te genieten. 22 vliegtuigen land den ten slotte veilig op de nieuwe landingsbanen van de Noordelijke brigade In een van de laatste vlieg tuigen. in een Saab-Sephyr. arriveer de de commandant van de Rijkslucht vaartschool. J. Meesters. Prins Bernhard naar Londen. Prins Bernhard vertrok gisteren per vliegtuig naar Londen, voor een bezoek van enkele dag«n De prins zal in een paar fabrieken -ge nieu we vliegtuigtypen bezichtigen. Op 18 Aug. zal Z. K. H. de tentoon stelling „The model Engineer" in Lon den openen. De overblijfselen van het Viking-ver keersvliegtuig van een particuliere Britse luchtvaartmaatschappij, dat Zondagmorgen brandend neerstortte ip het vliegveld Blackbushe bij Lon den, kort na het vertrek naar Nice. De passagiers van het vliegtuig kon den bijtijds ontsnappen en hepen slechts lichte verwondingen op. Ruim 5 milliard aan Amerikaanse huln. Verlaging mogelijk door wapenstilstand in Indo-China. De Amerikaanse Senaat, die thans de hulp aan het buitenland behandelt, heeft, met tegen 34 stemmen een amendement van de democraat Bur net Maybank aangenomen om de mi litaire hulp aan het buitenland met 200.000.000 te verlagen. Volgens genoemde senator was dit mogely'k, daar veel materiaal, dat oorspronkelijk voor Indo-China be stemd was, thans daar niet meer no dig was. Het totale bedrag voor hulp aan het buitenland over de twaalf maan den volgend op uli, dat door de Senaat goedgekeurd is, bedraagt 2.790.824.816. Dit is 647.724.989 dollar minder dan president Eisenhower vroeg. Een gezamenlijke commissie zal nu een compromis tussen Huis en Se naat moeten vinden alvorens het des betreffende wetsontwerp naar de pre sident gezonden kan worden. Voorts is er nog een bedrag over van vorige toewijzingen, groot 2.581.513.728 zodat het algehele totaal door de Senaat goedgekeurd 5.372.338.544 dollar bedraagt. Belastingverlaging in de Verenigde Staten President Eisenhower heeft Maan- ig het wetsontwerp ondertekend, dat het grootste belastingherzienings programma in de geschiedenis van de Verenigde Staten inhoudt. Hij noem de dit programma een „monumenta le" herziening ten bate van alle Ame rikanen. Volgens de president zal de wet ook van gunstige invloed zyn op de Amerikaanse economische expan sie en aldus aanzienlijk bijdragen tot de kracht van het land. De nieuwe wet leidt in het eerste jaar tot belasting verlagingen van 1363 millioen dollar voor miÏÏioenen individuele personen en voor bijna alle maatschappijen. Later zullen de verminderingen nog meer belopen. SCHEURTJE IN GASSLANG Drie ernstig gewonden In Varsseveld zijn Maandagochtend drie personen ernstig gewond b(j een ontploffing van gas in een keuken. De drie gewonden zijn de 79-jarige Dode en zwaargewonde bij auto-ongeluk Maandagmiddag is op de Hoofd- vaartweg te Assen een personenauto geslipt en in aanraking gekomen met een juist passerende vrachtauto. De slippende auto ;werd teruggeworpen op de rechter-weghelft en toen ge raakt door een achterop komende auto. De beide inzittenden, de 65-ja- rige R. Sikkema uit Lettelbert (ge meente De Leek) en zjjn 23-jarige dochter Alina werden zwaargewond naar het ziekenhuis te Assen overge bracht. De heer Sikkema is in de loop van de avond overleden, mejuffrouw Sikkema is nog steeds buiten bewust- mevrouw Nyenhuis, een 37-jarige schoondochter en haar 3-Jarig zoon tje. De dames waren in de bjjkeuken aan het werk. Opeens sloeg een hevi ge steekvlam omhoog, een explosie volgde. De dames en het kind werden door de vlam geraakt. Alle drie ge raakten in brand. De oude dame nam het kind op en liep naar buiten, samen met de schoondochter. Daar werden de bran dende kleren gedoofd, jUle drie wer den naar een ziekenhuis in Doetin- chem overgebracht. Hun toestand is ernstig. Voor de oude dame en het kind bestaat levensgevaar. De ontploffing richtte ook grote materiële schade aan. De muur tus sen het bykeukentje en het achter huis werd geheel vernield, het keu kentje zelf met het gehele achterhuis ging in vlammen op. De explosie is vermoedelijk ont staan doordat via een scheurtje in een gasslang in de keuken een grote hoeveelheid gas was opgehoopt. TELEURGESTELDE TOON IN JAARVERSLAG Js dit wel verantwoord?" De Provinciale Zeeiwse Schoonheidscommissie betreurt het, dat zy tot nu toe weinig is gekeid in de herbouw van het rampgebied. In haar jaar verslag over 1953 spreekt de commissie de verwachting uit, dat nu de herbouw in vele van de zwaarst getroffen gemeenten nog op gang moet komen, van haar diereten gebruik zal worden gemaakt. De in een vorig jtarverslag uitgesproken verwachting, dat in 1Ö53 meer adviezen door de gemeenten aan de Schoonheidscommissie ge vraagd zouden wordei, is niet geheel bewaarheid. Het aantal adviesaanvragen stemt niet tot volle tevredeiheid, zo wordt in het jaarverslag <pgemerkt. Er wordt op gewezen, dal de herbouw in de rampgebieden tot in lengte van dagen haar stempel :al drukken op het uiterlijk aanzien Tan de gemeen ten en van de gehele itreek. Een ver antwoord welstandstoezicht, in com- missioriaal verband, B daarbij uiter aard een eerste eis, x> wordt in het jaarverslag gezegd. He schoonheids commissie waagt he de vraag te stellen of het verantwoord zou zijn de door de Provincale Staten van Zeeland in het leven |eroepen Zeeuw se adviserende instartie ten aanzien van het welstandstoeicht, niet in te schakelen bij het beoordelen van be langrijke herbouw-obecten, die voor tal van jaren hun stenpel op de om geving zullen drukkoi. In verband niermede werden de (9) bouwcom missies in de loop Tan 1953 uitge breid. In de samenstellini van de Provin ciale Zeeuwse Schoonheidscommissie, waaivan mr dr A. J. J. M. Mes voorzitter is. kwam in zoverre ver andering, dat de directeur van ge meentewerken in Vlissingen, de heer C. Ouwehand, in verband met zijn ontslag wegens pensioengerechtigde leeftijd de commissie verliet. Zijn plaats werd ingenomen door de heer J. Moll te Vlissingen. Beoordeelde plannen In 1953 werden in totaal 447 ad viezen uitgebracht. De kwaliteit van de beoordeelde plannen, aldus het jaarverslag, was over het algemeen goed te noemen, hoewel ruim 20 pro cent van de ingediende plannen moest worden afgewezen. Het overgrote deel van de afgewezen plannen was afkomstig van plaatselijke aanne mers. De grootste moeilijkheden wer den ondervonden met plannen, die juist niet als slecht genoeg gekwali ficeerd konden worden om te worden afgewezen. In sommige gevallen kon na overleg met de ontwerpers een be ter resultaat worden verkregen. De commissie wijst er nog op. dat verbouwingen, ook van geringe om vang, wat het uiterlijk aanzien be treft vaak zeker zo belangrijk zijn als nieuwe bouwwerken. De rekening over 1953 van de Pro vinciale Zeeuwse Schoonheidscom missie toont een nadelig slot van f 982,47; de begroting over 1954 ver meldt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 5000 ciële steun, die van Ged. Staten van Zeeland mocht worden ontvangen en de commissie spreekt de wens uit, dat de gemeentebesturen, die tot nu toe nalieten adviezen te vragen, dit in het vervolg zullen gaan doen. Weg HoogerheidePutte tijdelijk afgesloten De provinciale weg (Bergen op Zoom)HoogerheidePutte behoeft, naar de KNAC meedeelt, op verschil lende punten dringend verbetering. Op een drietal plaatsen zullen nu van 18 tot 31 Augustus werkzaamheden worden vefricht. In deze periode is de weg voor het motorverkeer in bei de richtingen gesloten. Het door gaand verkeer tussen Hoogerheide en Puts-molentje zal moeten omrijden over Ossendrecht. Twee Franse Alpenjagers, die vijf da gen en vijf nachten hadden doorge bracht op een plateautje van de Gre- pon in de Alpen, waar zy volkomen van de buitenwereld waren afgesloten door een zware sneeuwstorm, zyn door gidsen gered. Foto: Een van de Alpenjagers wordt door enige redders naar het dal over gebracht. Zuidafrikaans vlootbezoek Voor de eerste maal in de geschie denis zal een Zuidafrikaanse oorlogs bodem een bezoek aan Nederland brengen. Op Woensdag 18 Augustus zal de „Simon van de. Stel" ge noemd naar een van de grootste Ne derlandse gou.-erneurs van de Kaap kolonie te Hoek van Holland aan komen. De „Simon van der Stel" is 't voormalige Britse oorlogsschip Op het ogenblik omvat de Zuidafri kaanse marine twee torpedojagers, vijf fregatten en een aantal kleine re marine-vaartuigen met een man kracht van ruim 2000 officieren en minderen. DE VERWACHT IETS HOGERE TEMPERATUREN. In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overigens wisselend bewolkt met nog hier en daar een bui. Zwakke, tijdelijk matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Over het algemeen iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 18 Augustus Zon Op; 5.28 Onder: 20.00 Maan Op: 21.01 Onder: 10.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1