PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Besprekingen over Zuid-Oost-Azië op 6 September te Baguio Haamstede's burgemeester bracht Zeeuwse dank aan Amerikanen BILT PERSONENAUTO RIJDT OP EEN STILSTAANDE VRACHTWAGEN FRANSE VOORSTELLEN ZONDAG TE BONN OVERHANDIGD 197e Jaargang-No. 191 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 13. ing mededelingen driemaal tarlet Kleine advertenties tm&x 8 regels) van 1—5 regels i 1.— tedere regeJ meer 20 cent .Brieven of adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr 58—60, telet. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 <b.g.g 2228 K Oostburg Finlandstr 2. telel 16; Terneuzen Brou wenisU 2. ZieriK/ce N Bogerdst» t 160 telel 26 NIEUWE SPANNING IN VERRE OOSTEN. Verdedigingspact volgens Peking gericht tegen Rood-China Engeland, de Verenigde Staten, Pakistan, Nieutv-Zeeland, Australië, Thailand, de Philippijnen en Frankrijk hebben Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat zij zullen deelnemen aan de acht landenconferentie over Zuid- OostAzië, die 66 Sept. te Baguio op de Philippijnen begint. Pakistan is het enige land van de vijf Colombo-staten, dat aan de con ferentie deelneemt. Het voelt zich door zyn aanwezigheid op de besprekin gen niet verplicht zich aan te sluiten bij een verdrag, dat de conferentie zou opstellen. Zoals gemeld heeft Tsjoe En-Lai mede gedeeld, dat rood-Ohina het als een taak ziet Formosa te „bevrijden". De Chinese premier zeide verder, dat men niet zou lulden, dat Formosa on- f' beheer van de Verenigde Naties i worden geplaatst. Hij waar- s. vde iedere buitenlandse agressor zi iiiet te mengen in de „binnenland se aangelegenheden" van continentaal China, waartoe hy de kwestie Formo sa rekent. Voorts drong hy er by alle landen, die belang hebben by een vre de in Indo-China op aan zich krachtig te verzetten tegen het voorgestelde Zuid-Oost-Aziatische verdedigingstel. sel, „daar dit hoofdzakelyk tegen China gericht is". Generaal Partridge, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, is Zaterdag in Tai- peh op Formosa aangekomen. Gene- raal-majoor Arthur Trudeau, hoofd van de geheime dienst van het Ame rikaanse leger, zal vandaag uit Hon- kong daar aankomen om inlichtingen te verkrijgen over de toestand op For mosa. Attlee in Peking Clement Attlee en zijn zeven colle gae van de Britse Labour party zijn Zaterdag in Peking ontvangen op een cocktail-party. Ook de Chinese pre mier behoorde tot de aanwezigen. Er heerste volgens radio-Peking een vriendschappelijke en hartelyke sfeer. De Chinese communistische rege ring heeft besloten een zaakgelastig de naar Londen te zenden, aldus meldt tc Peking. Asyl voor spion. De Verenigde Staten hebben poli tiek asyl verleend aan Joeri Rastwo- rof, een hooggeplaatste Russische spion in Japan, die in Januari jl. naar het Westelijke kamp overliep. Op de persconferentie in Washington, waar dit bekend werd gemaakt, was de Rus zelf aanwezig. Omdat hij naar Moskou moest te rugkeren was Rastworof uit de Rus sische ambassade gevlucht. Zyn taak Terug naar NoorwegenDeze foto toont de sympathieke 82-jarige Noorse koning Haakon VU, terwijl hij in gezelschap van H.M. koningin Juli ana en Z.K.H. prins Bernhard over de speciaal voor het driedaagse statie- bezoek aangelegde steiger op weg is tiaar de motorboot, die hem naar de ,jNorge" zal brengen voor de terug tocht naar Noorwegen. in Tokio bestond uit het vergaren van inlichtingen over de Japanse bïnnen- en buitenlandse politiek. Zyn groep ontving inlichtingen van een „vrij hoog geplaatst functiona ris" in de Japanse regering. Volgens Moskou is deze Rus door le Ameri kaanse geheime dienst ontvoerd. De Japanse regering heeft medege deeld, dat een aantal Japanners is ontmaskerd als gevolg van de verklad- ringen van Rastworof. Er zouden zich onder hen geen officiële persoonlijkhe den bevinden. Tokio heeft in Washington gepro testeerd tegen het vertrek van Rast worof naar de V.S. omdat dit ge schiedde zonder medeweten van de Japanse autoriteiten. Rastworof, die 34 jaar is, heeft zijn vrouw en een dochtertje van acht jaar in de Sowjet- Unie gelaten. Hij durfde ze niet mee te nemen, omdat zijn vrouw eens een rit gemaakt had met een Ameri kaans officier. De aanwezigheid van een Sowjet- mïssie in Tokio zal worden geduld doch zij zal aan een strenger toezicht worden onderworpen. Behalve Rast worof zouden zich tenminste nog vier Russische agenten in Amerikaanse handen bevinden. Men voorspelt, dat de V.S. snoedig mededeling zullen doen van een stroom van „Russische afvalligen" De diplomatieke missie van de Sow- jet-Unie in Japan heeft geprotesteerd bij de regering tegen het feit, dat geen maatregelen zijn getroffen om ae Sowjet-missie in Japan te bescher. men tegen „een onuitgelokte aanval van een fascistische menigte op 9 Augustus". Volgens berichten van het Japanse persbureau Kyodo zijn 15 per sonen gearresteerd in Tokio, o.w, twee voormalige functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken, verdacht van het geven van inlichtin gen aan Rastworof. Brits lijntoestel stortte brandend neer. Passagiers gered. Een Viking-verkeersvliegtuig van een particuliere Britse mchtvaart- maafschappy is Zondagmorgen bran dend neergestort op het vliegveld Blackbushe by Londen, kort na het vertrek naar Nice. De 37 passagiers van het vliegtuig liepen lichte ver wondingen op; acht moesten in een ziekenhuis worden opgenomen: het toestel brandde geheel uit. De Viking moest kort na het op stijgen terugkeren, aangezien een der motoren haperde. Het toestel was ei gendom van de Hairwork Limited. TRAGISCH ONGEVAL. Echtpaar en 5 kinderen gedood Op de ryksweg NijmegenVenlo tussen de dorpen Bergen (L.) en Affer- den is Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen een personenauto, waar in zeven personen zaten, in volle vaart tegen de achterzijde van een rechts van de weg stilstaande vrachtwagen gereden. Bij dit ongeluk werden een echtpaar en vier kinderen op slag gedood. Eén kindje is later in het zieken huis te Venlo overleden. vier jaar, werd uit de auto geslingerd en bleef met ernstige verwondingen De personenauto kwam uit de rich ting Nijmegen. In de wagen zat het gezin P., dat van vacantie terug kwam en op weg was naar zijn woon plaats Venlo. Op een recht stuk weg is de personenauto door onbekende oorzaak tegen de stilstaande vracht wagen gereden. Deze wagen stond volgens ooggetuigen geheel rechts van de weg. De gevolgen van de bot sing waren verschrikkelijk. De perso nenauto schoof geheel onder de ach terzijde van de vrachtwagen. Een dei- inzittenden, een jongetje van drie of langs de kant van de weg liggen. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd, waar het later aan zijn verwondingen is bezweken. Na enkele vergeefse pogingen ge lukte het omwonenden het wrak van de personenauto te bereiken. Het bleek, dat de daarin nog aanwezige zes personen, het echtpaar P. en vier van hun kinderen waren gestorven. Zij moeten op slag dood zijn geweest. Door de schok, die ontstond toen de personenauto de vrachtwagen raakte, is de chauffeur van de vracht wagen die in de cabine zat, door de voorruit geschoten. Hij liep verschei dene snijwonden op en is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd om te worden verbonden. Twee jongens, die eveneens in de cabine zaten, liepen enkele vleeswonden op. Zomerleven", zoals men het op een der praalwagens van de in Breskens bij de Visserijfeesten gehouden op tocht, kon aanschouwen. Foto P.Z.C. Zware overstromingen in Voor-Indië. Millioenen dakloos. Volgens semi-officiële schattingen zijn tengevolge van de overstromin gen van de Bramaputra en de Gan- ges 10.000.000 personen van hun aardsteden verdreven. Meer dan een derde deel van Oost-Bengalen (Oost- Pakistan) is door het vernietigende water getroffen en hiermede Komt het gevaar van ziekte en honger in deze rijke deltaprovincie. Er zijn betrekkelijk weinig verdrin_ kingsgevallen gemeld. Er dreigt eciü ter gevaar van de zijde van slangen en andere dieren, die de hoger gele gen gebieden opzoeken, waar de men sen eveneens heen getrokken zyn. In Dacca zijn reeds 15 mensen aan slan- ëenbeten gestorven, 'e overstromingen in Nepal hebben naar men vreest reeds 300 doden ge- eist. Ongeveer een millioen mensen zyn getroffen door de overstromin gen, welke, evenals in Oost-Bengalen, ,de zwaarste sinds mensenheugenis z|jn. Nehroe over Goa. Wordt ingelijfd. Ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsdag van India heeft premier Nehroe Zondag het woord gericht te Nieuw Delhi tot een menigte van on geveer 10.000 personen. Hij zei ondermeer, dat G<?a bevrijd zal worden en ingelijfd in het vrye India. Nehroe zeide, dat India niet wenste, dat een vreemde mogend heid zou komen om te helpen het vraagstuk-Goa op te lossen. Wij moe ten thans zien, aldus de premier, wel ke houding de verschillende landen ten aanzien van dit vraagstuk aanne men, naar welke zijde zij neigen en welke raad zij aan Portugal geven. Indien de landen der wereld de ji raad aan Portugal geven, zal de k' tie-Goa op vreedzame wijze worden opgelost. Indiase politie heeft Zondag Praja-socialisten, die tracht ten de Portugese nederzetting Damao, ten Noorden van Bombay binnen te komen, tegengehouden. Er werd een nieuwe nota aan Portugal gericht, waarin er op wordt aangedrongen, dat dit land zonder verwijl vertegen woordigers benoemt om het geschil te bespreken. WIJZIGINGEN IN E.V.G.-VERDRAG? Niet veel over van oorspronkelijk karakter De Franse waarnemend Hoge Commissaris in Wcst-Duitsland, Arm and Berard, heeft Zondag de Franse voorstellen voor wijziging van het E.V.G.- verdrag overhandigd aan Prof. Walter Hallstein, de Westduitse staatsse cretaris van buitenlandse zaken. Bondskanselier Adenauer zal vandaag de nieuwe voorstellen bestuderen. Te Rome is verklaard, dat Italië niet bereid is wijzigingen te aanvaarden, die de bekrachtiging van dit verdrag zouden kunnen vertragen. Mendès-France heeft zich tot het Franse volk gericht met de oproep een besluit te nemen ten aanzien van de E.V.G. De door de Franse regering voorgestelde oplossing was niet ideaal maar naar zijn oordeel wel aan vaardbaar voor Frankrijks partners en het merendeel der Fransen. Het parlement moet de beslissing nemen. Nader wordt nog vernomen over de door Mendès-France voorgestelde wyzigingen. dat zij zó ver gaan, dat men zich kan afvragen, wat er eigen lijk van het oorspronkelijke plan overblijft. Hij wil de duur van de E.V.G. in overeenstemming brengen met die van het Atlantisch Pact. Dit betekent dus dat na 20 jaar, waarvan er in- K.N.V.B. kwam nog niet tot een beslissing. De gehele Zaterdagmiddag heeft de Pondsvergadering van de KNVB in Krasnapolsky te Amsterdam geduurd. Na een openingsrede van ir Hopster werd uitgebreid gediscussiëerd en werden de bestuursvoorstel len sterk gewijzigd. Tussen de beraadslaging door moest de bijeenkomst enkele malen ge schorst worden. Tenslotte werd besloten op 28 Augustus op nieuw te vergaderen. In die tus sentijd zal men zich beraden over de veranderde voorstellen. Besloten is dus nog niets, vast staat echter, dat de eerste klas- sers zullen betalen, ingaande 1 September. (Voor verslag van de Bondsver gadering zie pag. 3). REIS VAN 12.000 MIJL DOOR V.S. Voor hulp na de Februari-ramp (Van een speciale verslaggever). „Ik ben buitengewoon getroffen door de hartelijkheid en gastvryheid, waarmee my'n echtgenote en ik in de Amerikaanse steden en dorpen zijn ontvangen", zo verklaarde burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell van Haam stede, toen hij Zondagmorgen te Rotterdam het s.s. „Maasdam" verliet na een voorspoedige reis. Twaalf duizend mijl had hij afgelegd door de Verenigde Staten om de Amerikanen te bedanken voor de spontane giften, die zy dadelijk na het vernemen van de watersnood in Nederland hadden ingezameld ten bate van de getroffen gebieden. korte tijd talrijke goederen voor Haamstede waren ingezameld. Door bemiddeling van de Rijksvoor lichtingsdienst had hij verscheidene films meegekregen over de waters nood er over het herstel van de dij ken. Op 22 plaatsen heeft hij deze füms aoen vertonen. „De belangstel ling hiervoor was buitengewoon groot", aldus jhr. Röell, die vertelde o.m. veel contact te hebben gehad met geëmigreerde landgenoten in Grand Rapids, waar men zó veel Ne derlands hoort spreken, dat men zich bijna in een Nederlandse stad zou kunnen wanen.' Burgemeester en mevrouw Röell hebben veel gereisd met de beken- De burgemeester van Haamstede, die deze reis maakte op eigen initia tief en vergezeld was van zijn echtge note, had oorspronkelijk het voorne men half Juli naar Nederland terug te keren. De Nederlandse Ambassa de In Washington verzocht hem ech ter wat langer te blijven, teneinde ook een bezoek te kunnen brengen aan andere steuncomité's, die zich dade lijk na de waterramp hadden ge vormd en duizenden dollars hadden ingezameld voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Jhr. Röell had voor zijn gemeente veel financiële en morele steun on dervonden van de steden Kingston (New York), Hampstead (Long Is land) en Shenandoak (Iowa), waar in de Greyhound-bussen, waarin men uiterst comfortabel het onmetely- ke land van West naar Oost en van Noord naar Zuid kan door kruisen. Hij vertrok op 10 April met de „Noordam" uit Rotterdam en arriveerde op 19 April te New York. Groene Kruis. De heer Röell, die voorziter is van de Provinciale Zeeuwse Vereniging op de hoogte de wijze, waarop de Amerikaanse Kruisverenigingen haar werk ver richten. „Ik ben na alles wat ik heb gezien, er van overtuigd, dat de Ne derlandse Kruis-verenigmgen een unieke plaats innemen", verklaarde hij desgevraagd. De burgemeester, die een strooien hoed met een kleurig lint droeg, heeft deze rpis zelf bekostigd. De „Maas dam", waarmee hij is teruggereisd, had oorspronkelijk Zaterdagmorgen te Rotterdam moeten arriveren. Een dag na het vertrek uit New York was een passagier ziek geworden en is het schip teruggevaren naar Sint John (Nova Scotia), waar de patiënt on middellijk naar een ziekenhuis is overgebracht. middels al verschillende verlopen zijn, ieder lid van de gemeenschap met een opzeggingstermijn van een jaar, des gewenst kan uittreden. De E.V.G. zal automatisch ophouden te bestaan en Frankryk z?,l zich er automatisch uit terugtrekken, indien het Atlantisch Pact zou worden opgezegd. Dit is ook het geval, wanneer de Engelse en Amerikaanse troepen zich zouden te rugtrekken van het vasteland. De E.V.G. wordt voorts eveneens auto matisch geliquideerd, wanneer Duits land herenigd zou worden. Deze bepa ling zou blijkbaar van kracht zijn, in dien de Sowjet-Unie zou toestemmen in het herstel van de Duitse eenheid op voorwaarde, dat Duitsland geneu traliseerd zou worden. Verdere wijzigingen. De overgangstijd van drie jaar, al dus verdere wijzigingen, zal worden uitgerekt tot een periode van niet minder dan acht jaar. In die tijd zou den de boven-nationale clausules van het verdrag buiten werking blijven en zou de raad van ministers slechts bij eenstemmigheid zijn besluiten kunnen nemen. Elk land heeft dus het recht van veto in die acht jaar over een besluit van het toporgaan. Voorts wenst de Franse Dremier een beperking van het boven-nationale karakter. Hy wil een decentralisatie van de organen der gemeenschap, zo dat bijv. het Europese Defensie-com missariaat zou worden ingekrompen ten voordele van de invloed van de nationale regeringen. Amerikaanse stap De Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Frank Dillon, heeft een bezoek gebracht aan Mendès-France om hem mede te delen, dat Dulles zich kantte tegen de poging om de voorzieningen van het E.V.G-verdrag te „verwateren". De Amerikaanse mening zou zijn. dat een meerderheid van de afgevaardigden in de Franse Nationale vergadering bereid is voor bekrachtiging te» stemmen. Volgens Reuters correspondent in Parijs betwistten vele Franse politici de opvatting, sinds lang door Ameri kaanse diplomaten gehuldigd, vol gens welke een kleine meerderheid in de assemblee bereid is de E.V.G. te bekrachtigen. Mendès-France zelf denkt, dat een meerderheid de E.V.G. zal verwerpen, tenzij zij belangrijk wordt gewijzigd. De door de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. georganiseerde loterij waar van verkoop en trekking op één dag. en wel Zondag, werden afgewikkeld, heeft "n netto bedrag opgeleverd groot 311.887.23. DE VERWACHT NU EN DAN ZON Veranderlyke bewolking met vooral aanvankelijk zonnige perioden maar ook plaatselijk een bui. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtin gen. In het Oosten iets hogere elders ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN. 17 Augustus Zon Op: 5.26 Onder: 20.02 Maan Op: 20.41 Onder: 9.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1