PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Haakon in Stavenisse met gejuich begroet De Franse regering bereikte compromis over E.V.G. BILT Grofe belangstelling voor bezoek van Noorse Koning en Nederlands vorstenpaar Vandaag OOSTENRIJKS VOORSTEL DOOR MOSKOU VERWORPEN 197e Jaargang-No. 190 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G BallintUn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Aug. 1954 ADVERTEN'J lEPKufc cent pel mm Minimum p advertentie t 8,—. Ing. meaedelingen driemaaJ tarleX Kleine advertenUes max regels) van 16 régels l.tedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telet 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160: Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telei 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brou werllstr l. ZieriKzee N Bogerdsti 160 leiei 26 Stralende dag op Tholen He» is gisteren voor Stavenisse een grote dag ge weest; voor Stavenisse en voor geheel Zeeland. Want samen met H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard kwam Z.M. Koning Haakon VII van Noorwegen naar onze provincie, naar het kleine, maar zwaar getroffen dorp op het eiland Tholen, om daar de woningen te bezichtigen, welke zijn land tegelijk met vele andere voor het rampgebied schonk na die fatale eerste Februari 1953, om althans een deel van de materiële nood te kunnen lenigen. Koning Haakon wandelde door de naar hem ge noemde straat in Stavenisse, hij opende deze straat met het doorsnijden van een lint en hij zag daar die typisch houten woningen, waarvan er ongetwijfeld ook vele in zijn eigen land staan. Hij betrad de wo ning van de weduwe Moerland, die bij de ramp haar man verloor. Voor Stavenisse was het een onvergetelijke dag, maar ook voor de 82-jarige koning van Noorwegen moet het een ontroerend uur zijn geweest, toen hij daar, in het hart van het Zeeuwse rampgebied, de dank mocht ontvangen van hen, die zoveel hebben verloren, maar die toch óók hebben ervaren, dat overal in de wereld, in Noorwegen en in tientallen andere landen, mensen wonen die bereid bleken een offer te brengen om de grote nood te lenigen. Stavenisse had deze Vrijdag een stralend aanzien. Met ontelbare vlaggen en wimpels, met erepoorten en sparregroen was het getooid en het leek, alsof men de grijze koning uit het hoge Noorden iets wilde be wijzen. „Ziet U, Majesteitdat Oranjezonnetje van ons is heus geen sprookje. Het is werkelijkheid". Familie Moerland ontving hoge gasten Geen wonder dat op deze onverwacht mooie zomerdag vele honderden uit Zeeland en West-Brabant naar het Thoolse land waren gekomen om in Stavenisse de unieke gebeurtenis, het bezoek van twee regerende vorsten, een koning en een koningin, mede te maken. Men was gekomen in auto's en autobussen, of de fiets en zelfs te voet, en vooral het fleurige tafereel van de talrijke Zeeuwse vrouwen in hun kleurige dracht die langs de korte route, welke de vorstelijke stoet door het dorp volgde, een gereserveerde ereplaats hadden gekregen, moet op Koning Haakon en Koningin Juliana grote indruk hebben gemaakt. Evenals trouwens de honderden schoolkin deren, die ieder met een Noors en een Nederlands vlaggetje in de hand de beide vorsten toewuifden in de Koning Haakonstraat, waar de hoogste klassen in onberispelijk Noors twee coupletten van het Noorse volkslied zongen. Dat was een moment, dat de hoogbejaarde koning zichtbaar ont roerde. De dirigent, de heer J. C. Geluk en de kinderen maakte hij een bijzonder compliment. Maar laat ons bjj het begin van dit triomfantelijk uur beginnen. Rond het haventje van Stavenisse stond het tegen kwart voor drie vanzelf sprekend zwart van mensen, die voorlopig al hun belangstelling richt ten op de stoet van glanzende hof- auto's, die zich tegenover de aanleg plaats opstelde. En op de aankomst van de autoriteiten, die zich hier ter begroeting van het vorstelijk gezel schap verenigden; de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. Goed gedrag Door de ministers van justitie en binnenlandse zaken is een wets ontwerp ingediend, dat eigenlijk vijftig jaar te laat komt. Dat is het wetsontwerp, waarbij het afgeven van „bewijzen van goed gedrag" aanmer kelijk wordt veranderd. Het behoort tot de taak van bur gemeesters die bewijzen af te geven en zij baseren zich daarbij op inlich tingen uit het strafregister Inlichtin gen, die zij ontvangen van justitiële zijde. Dat strafregister is altijddurend en ook wanneer iemand zich jarenlang uitnemend heeft gedragen dan kan het gebeuren, dat hij geen bewijs van goed gedrag ontvangt, omdat hij vijf- en-twintig of dertig jaar geleden voor een vergrijp is gestraft. Jarenlang hebben de reclasserïngs- verenigingen bezwaar gemaakt tegen dit stelsel, dat aan een gewezen delin quent belette om weer in de rijen van de „onbesproken" medeburgers een volwaardige plaats in te nemen. Nu zal als het betrokken wets ontwerp wordt aanvaard daarin verandering komen. Bur gemeesters zullen bij het afgeven van hun bewijzen geen rekening meer mo gen houden met feiten, die zich langer dan vier jaar tevoren hebben afge speeld en wanneer het gaat om ge vangenisstraf of plaatsing in een werkinrichting dan wordt deze ter mijn bepaald op acht jaar. Bovendien krijgt de burgemeester het recht om te beoordelen of in ver band met het doel waarvoor de ver klaring van goed gedrag vereist is, het feit van de veroordeling wel of geen betekenis heeft. Dit alles is uiterst belangrijk voor degenen, die met de justitie in aanra king zijn geweest en die zich daarna weer een plaats in de maatschappij hebben verworven. Men mag aan zulke mensen niet tot in lengte van dagen een oude zonde blijven aanrekenen en toch deed onze wetgeving dat. Immers op de bewijzen van „goed gedrag" werd zorgvuldig aangetekend welke „stoutigheid" een man of vrouw dertig of veertig jaar geleden had be gaan. En wanneer iemand met zo'n be- i F. C. de Casembroot, burgemeester L. A. Verburg, de honorair-vice-con- sul van Noorwegen, de heer K. van Everdingen uit vlissingen en H. M.'s kamerheer in buitengewone dienst, H. A. 'A. Baron Collot d'Escury uit Kloosterzande. Bij dit gezelschap be vond zich de tienjarige Adriana Brouw, een meiske uit Stavenisse, dat haar moeder bij de ramp verloor en die nu de eer te beurt viel, aan Koningin Juliana bloemen te mogen aanbieden. Precies kwart voor drie, kwam het koninklijk jacht, waarmee de reis vanaf Numansdorp was gemaakt, achter de havendijken in zicht. Lang zaam en sierlijk gleed het daarna door het smalle havenkanaal de ha ven binnen en een duizendkoppige menigte herkende, toen rappe handen het schip meerden, op het achterdek Prins Bernhard, gekleed in admi raalsuniform, die de bemanning aan wijzingen gaf. Achter de vensters van de salon van de ..Piet Hein" zag men Koningin Juliana en Koning Haakon, die het vrolijke tafreel van het feestelijk versierde dorp en de juichende menigte gadesloegen. Het gejuich groeide aan tot eeu ware ovatie, toen even later de vor stelijke gasten via de loopplank de Thoolse wal betraden, daar begroet door de hiervoor reeds genoemde autoriteiten. Adr'. antje Brouw trad naar voren en overhandigde Koningin Juliana een prachtig bouquet purpe ren orchideeën, waarvoor de vorstin met enkele vriendelijke woorden dankte. De Koningin was gekleed in een lichtgrijze japon met een grijsrose geruite stola en een kleine rose hoed. Koning Haakon droeg het admiraals uniform van de Noorse marine. De drie vorstelijke bezoekers stap ten daarna terstond in de hofauto en voorafgegaan door de auto van de Commissaris der Koningin en ge volgd door enkele auto's waarin de leden van het gevolg en de overige autoriteiten hadden plaats genomen, reed men naar de Koning Haakon straat. Bij het gemeentehuis werd een fraaie erepoort met „Velkommen til Stavenissegepasseerd, en even verder vormden manschappen van de Nationale Reserve met de drumband onder commando van kapitein Kloos terman een erehaag. (Vervolg op pag. 2) Geestelijke in Italië vermoord Ruim zeventig personen zijn Vrij dag gearresteerd, toen de Italiaanse politie zocht naar jongelingen, die Donderdagavond een R.K. geestelijke te Vermezzo bij Milaan hadden aan geschoten, omdat hij geweigerd had een te jong meisje heimelijk te trou wen. De 61-jarige geestelijke, Don Sil. vestro Beneggi, is Vrgdag aan zijn verwondingen bezweken. De zuster van de vermoorde geeste lijke deelde de ->o!ïtie mede, dat twee jongelingen de priester hadden ge vraagd of hij heimelijk een huwelijk wjlde sluiten zelfs indien het meisje nog geen achttien jaar was. Don Sil- vestro had geweigerd, waarop eerst een hevige woordenwisseling en toen twee schoten volgden. De twee moordenaars, die met een gestolen taxi waren gekomen, richt ten hun revolvers op de dorpsbewo ners, die op het horen van de schoten kwamen aanlopen. is het 325 jaar geleden, dat Amersfoort door de Spanjaar den werd veroverd en geplun derd. Tien dagen later gaven de Spanjaarden de stad weer prijs Wel besprekingen op het diplomatieke niveau De Sowjet-Unie heeft een vier-mogendhedenconferentie met Oostenrijkse deelneming voorgesteld ter bespreking van het ontwerp-staatsverdrag voor Oostenrjjk. De besprekingen zouden in Wenen door ambassadeurs van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en Oosten rijkse vertegenwoordigers moeten worden gevoerd. In een Donderdag in Moskou over handigde nota verwerpt de Sowjet- Unie een Oostenrijks voorstel van 22 Juli om een commissie van ambassa deurs der grote vier en Oostenrijkse; vertegenwoordigers in te stellen ter bespreking van maatregelen om de huidige positie van Oostenrijk, als bezet land, te verlichten. Instelling van een dergelijke commissie kan volgens de Sowjet-Unie niet het be reiken van overeenstemming over het staatsverdrag verzekeren. De Russische regering meent, al dus de nota, dat „alle mogelijkheid OVERWINNING VOOR MENDÈS-FRANCE Gaullistische ministers afgetreden ^e Franse regering is het Vrijdagavond eens geworden over het com promis-plan van Mendès-France betreffende de Europese Verdedigings Gemeenschap. Maar de Gaullistische ministers generaal Pierre Koenig (defensie), Jacques Chaban Delmas (openb. werken,) en Maurice Lcmaire (wederopbouw) zijn afgetreden. Dit heeft een Gaullistische woordvoerder medegedeeld. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou in het gewijzigd plan de instelling van bovennationale organen acht jaar worden uitgesteld en de Franse deelneming aan het Europese leger worden beperkt tot de vijf of zes divisies, die in West-Duitsland liggen. vlekt bewijs bij bepaalde instanties kwam dan hield men onverbiddelijk rekening met die sombere aanteke ningen! Straks zal dat afgelopen zijn. Acht jaar goed gedrag zal dan vol doende zijn om het wantrouwen weg te nemen, dat tegen een ex-gestrafte heeft bestaan. Er is reden om dit late, maar ge lukkige inzicht van de regering met blijdschap te begroeten. In het bij zonder zal de arbeid van de reclasse- ringsverenigingen er door vergemak kelijkt worden, die regelmatig voor de zware taak staan oud-gestraften er van te overtuigen, dat ze geen „ge- brandmerkten" zijn maar opnieuw een eerlijke kans krijgen in de maatschap pij! Aan de eerlijkheid van die kans had tot nog toe iets ontbroken! Een officiële woordvoerder deelde later mede, dat de raad conclusies aangaande de Europese Verdedigings gemeenschap heeft aanvaard, welke de regeringen van de andere onder tekenaars van het E.V.G.-verdrag he den (Zaterdag) zullen vernemen. Een vooraanstaand Gaullist zeide, dat krachtens dit compromis-plan het gehele Franse militaire apparaat in tact blijft en onder Frans bevel blijft staan. Generaal De Gaulle beschouwt het compromis van Mendès-France als louter camouflage. Inmiddels heeft de agenda-commis sie van de Franse Nationale Verga dering bepaald, dat het debat over het E.V.G.-verdrag van 28 tot en met 31 Augustus zal worden gehouden. Dit is vier dagen later dan aanvankelijk was voorgenomen. Op 26 en 27 Augustus zal men een volledig debat wijden aan de rege- ringspolitiek ten aanzien van Tunesië. Deze besluiten werden genomen in overeenstemming met de Franse pre mier en later bekrachtigd door de Na tionale Vergadering met 510 tegen 170 stemmen. Andere wijzigingen van de Franse premier betreffen de looptijd van het verdrag, die hij terug gebracht wil zien van 25 op 20 jaar. Het verdrag zal automatisch dienen te eindigen als het Atlantisch Verdrag afloopt. Het zal niet meer van toepassing zijn, als de Britse en Amerikaanse troepen van het Europese vasteland worden te ruggetrokken. In de economische en financiële clausules dienen wijzigingen te wor den aangebracht. Het wetsontwerp, waarbij bijzonde re volmachten aan de Franse regering worden toegekend, is gisteren in twee de lezing met 366 tegen 116 stemmen door de Nationale Vergadering goed gekeurd. Portugese voorstellen niet aangenomen? Nieuwe nota aan India. De Portugese regering meent, dat India haar voorstellen niet geheel en al aangenomen heeft. Zij verzoekt deshalve India mede te delen, op wel ke punten het de Portugese voorstel len niet aanneemt. Portugal weigert om over de sou- vereiniteit van de Portugese gebieden te onderhandelen. Het stelt voor om langs de normale diplomatieke weg de onderwerpen van onderhandeling vast te stellen. Portugal eist transito faciliteiten, teneinde in staat te zijn het Portugese gezag te herstellen in de gebieden, welk momenteel geüsur peerd zgiL bestaat voor het sluiten van een staatsverdrag" en zij gelooft, dat be sprekingen op diplomatiek niveau in Wenen voortgezet dienen te worden. Vrij warm met onweerskans. (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie, uie langzaam in de richting van West-Frank, rijk beweegt, zal de wind voor. lopig uit het Zuiden doen waai en, waarmee vrij warme lucht uit Frankrijk wordt aange voerd. Wanneer de zon nog vrij spel krijgt, kan de temperatuur vandaag en ook nog morgen tot boven de 21 graden stijgen. Er blijft een addertje onder het gras schuilen, want hoe warmer het wordt, hoe groter ook de kans op een regen- of onweers bui zal zijn. De lucht die wordt aangevoerd, is zeer onstabiel. Men doet daarom verstandig, in deze veersverbetering met warmer weer nog geen begin van een periode met zomer weer te zien. De kans op toene mende buienactiviteit, later ge volgd door een koelere oceaan- lucht, blijft voor de komende dagen nog groot. V\WWVV\WV*WV*\W<WVV Een tweede Eiffeltoren te Brussel Het plan bestaat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden, een toren op te richten, welke identiek zal zijn aan de Parjjse Eiffeltoren. Deze toren, welke in gewapend beton zou worden opgetrokken, zou een hoogte krijgen van 250 meter en zou worden opgericht nabij de bekende eeuwfeest paleizen waai- de Brusselse jaarbeurs gehouden pleegt te worden. De toren zou bekroond worden met een meta len koepel, die een sterrenwacht, ra darinstallaties en televisiestations zou huisvesten. Tot een hoogte van zestig meter zouden in de toren appartemen ten acht op iedere verdieping worden gebouwd. Roltrappen en liften zouden bewoners en bezoekers van de toren een snelle verplaatsing moge lijk maken, terwijl om de 15 meter ruime terrassen in staat zouden stellen van een prachtig uitzicht over de Bel gische hoofdstad te genieten. In Neder-Oostenrijk heerst een mus- kietenplaag na de overstromingen. De zomergasten z(jn gevlucht en de koeien geven maar de helft van de gebruike lijke hoeveelheid melk. Koning Haakon f midden) bij de Noor se woningen te Stavenisse. Voor hem burgemeester L. A. Verburg, achter hem de Commissaris der Koningin, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot. Foto P.Z.C.) KORTE PREDICATIE ER IS EEN WONING VOOR ONS.' >fDe eeuwige God is u een woning en onder u zijn eetiwige armen". Deut. 33 27a. Tegenwoordig weten wij wel, tcat een woning is. Zij is een thuis, een plaats van rust en gezelligheid. Daar kunnen wij onszelf zijn. En hoe velen hebben maar geen eigen woning.' En denken icij ook eens aan de millioenen vluchtelingen, die zijn verdreven van huis en haard en nergens een veilige rust vinden. De woningnood is op het ogenblik een wereldprobleem gewor den. Maar er is ook nog een ander pro bleem, niet minder erg. Dat zijn de millioenen mensendie geestelijk dak loos zijn, die geestelijk geen tehuis hebben, die zwerven en die dat zelf vaak niet eens beseffen. De tekst nu, die icij hierboven schrevenwijst ons hier de weg. Gód wil als een dak boven ons hoofd zijn. God is ons een woning. Dè plaats van de rust is enkel bij Hem. Zolang wij met onze gedachten en onze geest buiten God ronddwalen, hebben wij de werkelijke rust niet gronden. Wij krijgen in dit woord, dat eenmaal ge sproken werd door Mozes, de oproep om het te zoeken bij de eeuwige God: laat heel uw leven 'van elke dag zich afspelen in Hem, die u een woning wil zijn! Wonderlijk, dat wij zondige mensen zo maar bij God mogen komen! Hoe kan dat? Dat kan, omdat Jezus Chris tus er is. Hij.heeft de toegang tot God vrijgemaakt. Zijn kruis en opstanding ontsloot de deur naar de eeuwige wo ning. Maar, vraagt wat moet ik nu doen om daar binnen te gaan Wel, het antwoord vinden vrij in de laatste woorden van de tekst: en onder U zijn eeuwige armen". Wij dienen ons te laten vallen, een sprong te wagen. Wij moeten onszelf en onze eigen be langen loslaten en zien naar Christus. Dat is een veilige sprong. Want Gods armen zijn wijd uitgestrekt, zodat zij ons altijd opvangen. En zij zijn sterk. Zij dragen ons Gods woning binnen. En waar kunnen wij beter verkeren dan by de eeuwige God?! Grijpskerke. I. J. WISSE DE VERWACHT ONWÉERSACHTIG. Geldig tot Zaterdagavond: Nu en dan opklaringen, maar plaat selijk ook enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige wind tus sen Zuidwest en Zuid. Vrij warm. ZON EN MAAN. 15 Augustus Zon Op: 5.23 Onder: 20.05 Maan Op: J.o Onder: 6.41 16 Augustus Zon Op; 5.25 Onder: 20.03 Maan Op; 20.23 Onder: 8.04 Volle Maan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1