Koning Haakon van Noorwegen kwam gisteren in ons land aan KLANKBORD „WIJ WETEN DAT WIJ OP ELKANDER MOGEN REKENEN" ORGEL-OPROER IN HAAGSE WESTBROEKPARK Intocht van Koning Haakon in Amsterdam VRIJDAG 13 AUGUSTUS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA EEN ECHT NEDERLANDS WELKOM Wederom enorme belangstelling in hoofdstad van het land Met liet koninklijk jacht „Norge" is Koning Haakon van Noorwegen gis teren in Amsterdam aangekomen, waar hij op het speciaal aangelegde stei- gerlioofd aan de Prins Hendrikkade begroet werd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. De begroeting op de Noordzee geschiedde bij het lichtschip „Texel" door de torpedobootjagers Hr. Mr. „Bvertsen", „Piet Hein" en het fregat „Marnix". „De „Norge" werd begeleid door de Noorse torpedobootja gers „Oslo" en „Stavanger". Met de „Evertsen" in het midden, geflankeerd door de „Piet Hein" en de „Marnix", gedrieën in frontlinie varende, werd de formatie gevormd, in het midden waarvan het koninklyk jacht voer. De beide Noorse jagers sloten de formatie. Het was een imposant gezicht deze strak in formatie varende schepen de zee te zien doorklieven. De witte „Norge" met zyn hoge opbouw dook tel kenmale met zijn neus in de golven, die in hoog wit uiteenspattend schuim wegrolden. In de Duitse bocht heeft het koninklijk jacht met zijn escorte rende jagers met zeer zware stormen te kampen gehad. By het naderen van IJmuiden ging aan boord van de „Evertsen" de Noorse oorlogsvlag in top en vuurde de saluutbatterij de eerste der 21 schoten af. Op alle schepen werd stil te gecommandeerd en front gemaakt. Dit eerbewijs, gegeven bij het binnen varen van de driemrjls territoriale zó ne, werd door de „Oslo" met een ge lijk aantal schoten beantwoord als saluut aan de Nederlandse regering. De „Evertsen" dankte op zijn beurt voor dit Noorse eerbewijs met het opnieuw afvuren van 21 schoten. Toen keerde de rust over het wyde water weer. Vóór de pieren van IJmuiden werd het formatieverband verbroken en zwenkte de „Evertsen" af om naar Den Helder terug te varen. Toen de ze torpedobootjager het koninklijk jacht passeerde stonden état-major en bemanning op paraderol aangetre den en allen joelden naar oud zeege- witte petten en mutsen werden hoog ten groet geheven. Toen de „Norge" de Hembrug pas seerde formeerde zich op het Noord zeekanaal een fleurig escorte, be staande uit tien rondvaartboten, die f echarterd waren om een aantal gas- en te vervoeren. In alle fabrieken en werkplaatsen was het werk even stil gelegd om het personeel gelegenheid te geven de intocht gade te slaan. Op het IJ zelf lagen tientallen schepen, afgeladen met belangstellenden. Met een handkus Op het steigerhoofd op de 'Prins Hendrikkade vond de begroeting plaats. Martiaal stapte de Noorse Koning, die gekleed was in het admi raals-uniform en getooid met de sjerp van het Grootkruis van de Or de van de Nederlandse Leeuw uit de sloep, die de koninklyke vlag voerde. Met een stevige handkus begroette hy Koningin Juliana en met een ste vige handdruk Prins Bernhard, die eveneens het admiraals-uniform droeg, getooid met de versierselen van het Grootkruis van de Orde van St. Olaf. De marinierskapel van de Koninklyke Marine zette het Noorse volkslied in en stram in de houding, enigszins steunend op zijn lange sa bel, hoorde de bejaarde vorst ae be kende klanken aan. Daarna inspec teerde hij de erewacht van de mari niers, in gezelschap van de Koningin, en van de Prins. De vorstin was ge kleed in een zeegroene mantel met halve mouwen en een kapje op het hoofd met zwarte veren en zwarte handschoenen aan. Na de begroeting van de autoritei ten nam Koningin Juliana plaats in de open caleehe, die gereden werd door zes van de zadel bereden paar den. Koning Haakon zat naast de BELASTINGONTDUIKER. In Brooklyn (Verenigde Staten) stond te recht het oud hoofd van de Ameri kaanse belastingdienst D. Numan Jr. Hij kreeg vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 15.000 dollarom dat hij de inkomstenbelasting had ont doken, hetgeen hem een voordeel van 91.000 dollar had opgeleverd. De rech ter motiveerde het zware vonnis met de opmerking, dat als er iemand op de hoogte was van zijn wettelijke ver plichtingen het toch wel deze be klaagde moest zijn!! PAMPANINI. Dit zei de Italiaanse filmster, mejuffrouw Pampanini: „De filmproducenten willen me altijd by. na ongekleed laten spelen alsof ik een soort bekroond varken ben...," ONGEBRADEN. In Quintero (Chili) viel een koe van een berghelling.... kwam op het dak van een hotel te recht. Zakte door dat dak en lag in deeetzaal ongebradenü SAMUEL Het verhaal van Samuel Cliff (in Amerika) is wel aardig. Toen hij in 1868 veertien jaar oud was over kwam hem een ongeluk. De dokters gaven hem nog drie weken te leven. Hij beschaamde echter de dokters. Ve le jaren later kreeg hij een ernstige ziekte en de huisdokter beweerde, dat Samuel blij mocht zijn als hij de 60 jaar haalde. Deze week werd Samuel 100 jaar!!! PLAN. Mr. "Woodward in Londen is aandeelhouder in een maatschappij, die vele jaren geleden begon een tunnel onder Het Kanaal (DoverCalais) te delven. Er is destijds een stuk van een mijl klaargekomen. Mr Woodward maakt nu propaganda voor het denk beeld de tunnel twee mijl langer te maken, zodat ze juist buiten de terri toriale wateren reikt Daar wil hij dan een ondergrondse champagne-bar en een casino inrichten. vorstin en Prins Bernhard tegenover hem. De tocht naar het Koninklyk Paleis op de Dam werd een zegetocht tussen enthousiast juichende rijen van het publiek. Bij het paleis inspec teerde de Noorse vorst de erewacht van het garderegiment Jagers met vaandel en daarna vertoonde hij zich nog enkele ogenblikken op het bal- con, tot groot enthousiasme van de enorme menigte. Kranslegging Men bleef vervolgens wachten op de kranslegging bij het nationaal monument. Dit geschiedde o.a. in te genwoordigheid van minister-presi dent dr. Drees en de Amsterdamse' burgemeester. Half knielend legde Koning Haakon eigenhandig zijn hul de aan de Nederlandse gevallenen aan de voet van het monument. In het Engels vroeg de Koning aan de commandant van de B.S.- wacht, de heer Thije Kok, of hij bij dit soort plechtigheden steeds de wacht bij het monument betrekt. Tot zijn verbazing werd de vraag in het Deens beantwoord, waarop de hoge bezoeker in dezelfde taal verklaarde prijs te stellen op een betuiging van medeleven met ae nabestaanden der gevallenen. Rondvaart. Koning Haakon en het Koninklijk Paar hebben des middags een rond vaart gemaakt door de Amsterdamse grachten. Ondanks de regen was de belangstelling groot. Een aardig mo ment was toen de „Oranje Nassau" het marine-etablissement passeerde, waar drie peuters stonden, die model de hand aan Je hun veel te grote witte matrozenmutsen brachten. Bij de brug van het schilderachtige Kolk je werd bij het passeren /an de Ko ninklijke boot in de gevel van een huis een houten beeld van St. Olaf, de schutspatroon der zeelieden ont huld. Dit brjna 1% meter hoge beeld is het eerste houten beeld in de hoofd stad. Tijdens het gala-diner gisteravond in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam overheerste het tere roze der honderden anjers, die rank op de ste len uit de vele vazen hoog oprezen. Aan het diner werd gesproken door Koningin Juliana en Koningin Haa kon. De marinierskapel onder leiding van kapitein G. Nieuwland, voerde werken uit van Grieg, Schubert, Bach en Julius Röntgen. KONINKLIJKE TOESPRAKEN Koning Haakon dankt Stavenisse Aan de avonddis in het Koninklijk Paleis te Amsterdam heeft Koningin Juliana gisteravond ter gelegenheid van het bezoek van de Noorse Koning een rede in het Engels uitgesproken. Zij wees er daarbij o.a. op, dat het in derdaad de zee was, die de beide landen verbonden heeft. In onze dagen doet de lucht dit eveneens en zo ook de aether. Steeds meer komen er vele andere middelen, die mensen en volkeren verenigen in hun belangen, hun doelstellingen en idealen, ongeacht afstanden. bracht door de ramp, die het land trof door de overstromingen van het vorig jaar Ik ben er ook trots op te weten, dat een straat in het dorp Sta venisse naar mjj genoemd is uit er kentelijkheid voor de hulp, die Noor wegen zyn Nederlandse vrienden by die gelegenheid heeft kunnen bieden". Voorts wees de Koning op het ge meenschappelijk instituut voor kern onderzoek. „Het nieuws heeft mij zeer verheugd, dat er zelfs een mogelijk heid bestaat de samenwerking op het gebied van kernonderzoek uit te brei den door de bouw van een kernreactor hier in Nederland. Nog een zeer belangrijk aspect is het NederlandsNoors bedrijf, dat in IJmuiden is gebouwd met de be'uoeling kalium uit zeewater te produceren. Het belang van deze onderneming, in. dien succesvol, behoeft nauwelijks te wortjen onderstreept. Belangryker zijn de onzichtbare kentekenen, die deze langdurige be trekking in onze twee volken heb ben achtergelaten en waaruit zijn voortgekomen het wederzijds begrip, het diepe respect en de oprechte vriendschap, die bestaan en. ik ben er zeker van, altijd zullen bestaan tussen Nederland en Noorwegen", eos-gen— De Noren hebben lang geleden af standen weten te overspannen. Hoe onafhankelijk zij ook zijn, toch heb ben zij een gave tot saamhorigheid met anderen, die -er weg wonen, ont wikkeld. Koningin Juliana herinner de aan de goede kameraadschap met ons eigen land, een band, hecht aan eengesmeed in deze laatste jaren, door een gelijk lot en door dezelfde vastberadenheid in het aangezicht er van. „Wij weten, dat wij op elkander mogen rekenen in geval van nood en voor wat voor goede zaak dan ook. Daarenboven zijn wij ervan overtuigd, dat onze wegen in de toekomst steeds meer samen zullen neigen, op elk ge bied, waar het behoud of de welvaart der mensheid op het spel staat". In zijn antwoord dankte Koning Haakon voor de ontvangst in Neder land. Hij betuigde eer aan de Neder landers, die zo voortdurend en zo suc cesvol de grote krachten van de na tuur hebben bestreden en zodoende 't beroemde motto van Willem van Oran je levend hebben gehouden, dat luidt: „Het is niet nodig te hopen om te on dernemen noch te slagen om te vol harden". Stavenisse. „Het stemt my gelukkig te weten, dat dit land erin is geslaagd de ergste wonden te helen, welke waren toege- De bevrijdingsdagen in Axel zijn Don derdag begonnen met een indrukwek kende dodenherdenking, waarbij op graven van tijdens de gevechten ge vallen Poolse oud-strijders en Axclse burgers kransen werden gelegd. Het Ned. Oorlogsgravencomité droeg ze ventien kunst granieten grafkruisen, geplaatst op graven van gesneuvelde Polen, aan de Poolse oud-strijders Na de plechtigheid op de voorgrond de heer A. H. van der Lee, voorzitter van het Axelse herdenkingscomité, met daarachter de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. j. van Oeveren met witte regenjas) en kolonel Z. M. Szydlowski, oud-commandant der be vrijdingstroepen (Foto P.Z.C.) Poldercommissie N.O.P. afgetreden. Tijdens een besloten vergadering heeft de poldercommissie voor alge mene belangen van de Noord-Oost polder unaniem besloten haar man daat ter beschikking te stellen, ge zien de vertraging bij het instellen van de gemeente Emmeloord. De commissie werd gekozen in Sep tember 1951 voor de tijd van twee jaar. Deze termijn kan met ten hoog ste vier jaar worden verlengd. De commissie acht zichzelf niet meer re presentatief voor de tegenwoordige polderbevolking met het oog op de sinds 1951 opgetreden veranderingen in de samenstelling. Behoudens toestemming van de mi nister van binnenlandse zaken, zullen op 27 November a.s. verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe poldercommissie. Treinverkeer Moerdijkbrug Zondag a.s. gestremd De overspanning van de spoorbrug bij Moerdijk, die Maandag j.L naar het Hollands Diep is getransporteerd, zal thans Zondag 15 Augustus a.s. in de brug worden geplaatst. Daartoe moet het treinverkeer tussen Dor drecht en Lage Zwaluwe die dagen worden gestremd van 11 uur tot on geveer 22.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Einde aan katoendiefstallen in Rotterdamse haven. Na, twee maanden intens recherche werk is de Rotterdamse politie er in geslaagd een einde te maken aan een serie uitgebreide katoendiefstallen, die in de afgelopen jaren in de Rot terdamse haven werd gepleegd. Het onderzoek in deze onverkwikkelijke affaire in verband waarmee een twintigtal personen werd gearres teerd is thans gesloten. Het staat nu vast dat de waarde van de gesto len goederen tenminste een halve ton bedraagt. Zowel loodsbazen als loodsknechten als z.g. „katoen-trekkers" waren be trokken bij deze diefstallen, die oor spronkelijk klem waren opgezet doch allengs grotere vormen aannamen. Bij verschillende stuwadoorsmaatschap- pijen werden uit de loodsen balen ru we katoen verduisterd, om daarna, via de „trekkers" te worden doorver kocht aan de spinnerijen. ONDANKS SIRENES EN GUMMISTOKKEN Bloemenprinsesje ging er van door Rondrazende politiemotoren, jeeps met huilende sirenes en dreigend gezwaaide gummistokken waren niet in staat om een opgewonden, duizend koppig publiek van parelgenoten te verwijderen van het veld van het Haagse Westbroekpark, waarop een nationaal orgelconcours werd gehou den. De middelbare dames met echtelijke aanhang en kroost waren doodeen voudig door het dolle heen en wensten hoogst persoonlijk van dichtbij de be faamde pierementen te bewonderen. En de draaiorgels draaiden, zoals ten slotte verwacht kon worden. De omroeper en leider van het feest trachtte vergeefs via microfoon en luidsprekers de orde te herstellen. Hy werd domweg weggevaagd. Onder het licht van schijnwerpers en fakkels dromden de illegale betreders van het orgelstrydperk, die het vertikten om dertig centen entree te betalen, rond „hun orgels" en hitsten de zwoegende zwengelaars luidruchtig op tot mach. tige prestaties. Kinderen en honden jankten tegen de orgels op. De om roeper staakte de stryd, de politie ook. De tribunes stroomden leeg naar het middenveld. Van de verwarring maakte het „Prinsesje", dat door de Haagse bloemenkoningin naar 't concours was afgevaardigd, gebruik om schier ongemerkt, huiverend van koude, aan de arm van een hoogge plaatste figuur uit de Haagse han del- en nijverheidskringen, te ver dwijnen. Het publiek juichte, danste en hitste de orgelmannen op. Gedraaid werd er dat is zeker. Maar wat nu eigenlijk gedraaid werd, was velen minder dui delijk. De voortvarende jury had om een uur of half elf het "regende nog steeds niet het oordeel klaar, maar- toen dat oordeel per luidspreker be kend zou worden gemaakt, bleek zulks niet voetstoots mogelijk. Twee orgels gaven een extra voorstelling, waarby „Mijn papa" achterna werd gezeten door „En wipneus met een kersenmond" of iets dergelijks. En toen die wilde jacht van klanken ten einde liep barstte een serie andere orgels in nieuwe jubels los. By wijze van finale stonden alle negen deelne mers onder volle stoom te orgelen. Indien dc verstaanbaarheid %Tan de jury op de juiste wijze is doorrgeko- men heeft het reusachtige orgel „De Arabier" van G. Elderman uit Gro ningen de eerste prijs entvangen. De „negentig pijpen" van G. Roos werd als tweede uitgeroepen, terwijl „de Brandweer" van D. van der Ef uit Amsterdam de derde prijs bij elkaar draaide. „Vrijheidsoffensief" tegen Goa. „Het Goanese actie-comité" heeft Donderdag besloten, dat ..vreedzame betogers" met Indische vlaggen Zon dag „een vrijheidsoffensief" zullen openen, waarbij zij zullen trachten de Portugese nederzetting Goa op twee plaatsen binnen te gaan. De betogers zouden ontwapend zijn. Het „vrij heidsoffensief" valt samen met de on afhankelijkheidsdag in India. Na aankomst en begroeting aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam be gaf de hoge Noorse gast zich in ge zelschap van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard naar het paleis op de Dam, in een open calèche. De stoet heeft juist de Pnns Hendrik kade verlaten en rijdt over de brug naar het Damrak. Op de achtergrond de St. Nicolaas Kerk. Het Wereldgebeuren Een schot viel De Braziliaanse majoor van de luchtmacht. Rubens Vaz, was zo welwillend zijn vriend Carlos La- cerda in Rio de Janeiro even per auto thuis te brengen. Carlos had gespro ken in een politieke vergadering, want hij is Kamercandidaat by de a.s. verkiezingen. Voor het huis van Lacerda namen de beide mannen afscheid. Plotseling bemerkte Lacerda twee kerels, die op verdachte wijze achter een auto dekking zochten. Hij wilde vlug in huis gaan, maar was juist iets te laat. Van achter de auto begon het kogels te regenen uit een zwaar pistool. Ma joor Vaz werd getroffen en viel neer. Lacerdo wierp zich op de grond nabfj zijn garage, trok zijn revolver en vuurde terug. Daarna verdwenen de beide ver dachte lieden in het avondlijk duister. Majoor Vaz overleed en Lacerda moest zich ook onder dokters behan deling stellen, want hij had een kogel- wona aan een der voeten opgelopen. Dit belette Lacerda niet om in het blad Tribuna da Imprensa, waar van hij hoofdredacteur is, een ui terst scherp artikeltje te schryven. Daarin zegt Lacerda, dat alle Brazili anen hetzelfde risico lopen om op straat vermoord te worden zolang het volk leeft onder een regime van cor ruptie en terreur. Hij beschuldigt vervolgens de Bra ziliaanse staatspresident Getulio Var gas er van de aanslag op hem geor ganiseerd te hebben. Grote politieke onrust heeft zich daarna van het Braziliaanse volk meester gemaakt. Er werden betogin gen gehouden en officieren van de luchtmacht kondigden aan, dat de man, die majoor "Vaz neerschoot niet ongestraft zal blijven. Vrij spoedig ontdekten de lucht machtofficieren de taxi-chauf feur, die de moordenaar naar het huis van Lacerda had gereden. Ook de naam van de moordenaar werd be kend. Het bleek een politieman te zijn. die dienst doet by de bewaking van het Catete-paleisvan presi dent Vargas!! Intussen heeft president Vargas aan het volk verzekerd, dat Lacerda weliswaar geruime tijd zijn „vijand nummer een" is geweest, maar dat Lacerda op dit ogenblik is afgezakt naar de tweede plaats, omdat de moordenaar van majoor Vaz zijn vy- and nummer een is geworden. Dat klinkt wat overdreven, wan neer men weet, dat volgens de aan hangers van krantenman Lacerda de dader zich schuilhoudt op een boerde rij, waar niemand hem iets doet en... dat de zoon van president Vargas aan de man had opgedragen Lacerda neer te schieten. De dood van de majoor was name lijk een pure vergissing. Het moor dend lood was bestemd voor de kran tenschrijver, die ondanks gevangenis straffen, aanslagen op zijn leven en mishandelingen door „gangsters" voortging met het bewind van Vargas scherp te becritiseren. President Vargas zag zich genoopt zijn kabinet Dijeen te roepen om te beraadslagen over het wegnemen van de politieke spanning. Als eerste daad van geruststelling heeft hij zijn persoonlijke lijfwacht ontbonden. De president zal nu bewaakt worden door de militaire politie. De minister van justitie heeft ver volgens een verklaring uitgegeven, dat ook hij alles laat doen om de zich vergissende moordenaar te vinden Ook de nieuwe politiechef kolonel Torres liet zich in die zin uit. Het Braziliaanse volk heeft zich echter met daardoor laten kalmeren. De spanning in Rio de Janeiro is eer der toe dan afgenomen en voor ern stige incidenten wordt gevreesd. CARLOS LACERDA altüd gereed om terug te schieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5