PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Nationale Vergadering stelt wijziging van grondwet uit Stavenisse in de weer voor bezoek van Noorse koning BILT V. S. ONDERHANDELEN MET CHINA OVER GEVANGENEN VERVROEGDE AFLOSSING DEEL LENING WERELDBANK Vandaag 197e Jaargang-No. 188 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 2ï cent per mm Minimum p advertentie t Ing mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertenties max 8 regel* van 1—5 regel* 1.— iedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr 2. telel 16: Temeuzen. Brouwernstr 2: Zierlkzee N Bogerdst» C 160 telei 26 AAN VOORAVOND VAN E.V.G.-DEBAT Amerikaanse militaire missie reeds in Bonn aangekomen De Franse nationale vergadering heeft gisteren besloten de behandeling van de voorgestelde grondwetswijziging, die bekrachtiging van de Euro pese Verdedigings Gemeenschap zou vergemakkelijken uit te stellen. De desbetreffende motie, die de stilzwijgende steun van de regering had, werd met 360 tegen 161 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp zal thans niet voor het einde van de herfst in behandeling komen. Vernomen wordt, dat een vooruitgezonden groep militairen van de toe komstige Amerikaanse E.V.G.-missie Woensdag in Bonn is aangekomen. De communisten in de Franse nati onale vergadering steunden de motie. De volksrepublikeinen, die voorstan ders zijn van de E.V.G., onthielden zich van stemming. De socialisten stemden voor uitstel. De radicaal Ba- die, die de motie had ingediend, vond het noodlottig, dat de gr ondwetswijzi ging enkele dagen vóór het debat over de E.V.G. behandeld zou worden. Men diende de tegenstanders van de E.V.G. de gelegenheid te geven vóór de grondwetswijziging te stemmen. Inmiddels hebben een aantal Fran se tegenstanders van de E.V.G., voor het grootste deel parlementsleden, behorend tot alle partijen, behalve de communistische, te Beaumont een verklaring uitgegeven, waarin zij zich uitspreken voor onderhandelingen op nieuwe basis tussen de belanghebben de mogendheden. Zij spraken daarbij over de noodzakelijkheid van Weste lijke solidariteit, organisatie van Eu ropa en Frans-Duitse verzoening. Indien het dan onvermijdelijk is dat Duitsland deelneemt aan de gemeen schappelijke verdediging aldus de verklaring, zal het noodzakelijk en mogelijk zijn, dat de Westelijke mo gendheden de Duitse bijdrage vast stellen op duidelijk omschreven voor waarden, gewaarborgd door een waar- Prawda over de Sowjet-mens. Prawda, het blad van de Russische communistische partij, heeft een hoofdartikel gewijd aan de „nog niet volbrachte taak een nieuw type Sow jet-mens met een nieuwe moraal" te scheppen, aldus radio Moskou. •In het blad werd er over geklaagd, dat er nog resten kapitalisme in de geesten der mensen zijn overgebleven. „Vreemde opvattingen en ideeën uit de omringende kapitalistische lan den" kunnen in de Sowjet-gemeen- schap hun verschijning maken, aldus Prawda. Er moest ook vastbesloten en on verbiddelijk gestreden worden tegen „overblijfselen van godsdienst en bij geloof" en tegen „dronkenschap en straatschenderij." De dieven huisden onder de vloer De caféhouder M. B. aan de Binnenweg te Rotterdam had een open sigarenkistje met geld onder zijn toonbank staan. Daaruit verdween jl. Vrijdag nacht een bedrag van 650. De recherche wist geen spoor van een dader te ontdekken, maar Woensdagmorgen brach ten loodgieters de oplossing van het mysterie. Toen zij on der de vloer doken om een lek te repareren vonden zij daar, aangevreten door de ratten, bank. en muntbiljetten tot een bedrag van 628.50 en 170 Bel gische francs. Koning Haakon Morgen brengt koning Haakon van Noorwegen een bezoek aan Zeeland. De directe aan leiding tot dat bezoek is tegelijk droevig en verblijdend. Droevig om dat hij komt naar het rampgebied in Tholen, waar de gemeente Stavenisse vorig jaar zo zwaar getroffen werd. Verblydend omdat hij het Noorse volk verpersoonlijkt, dat na de ramp op zo menslievende wyze de helpende hand reikte aan in nood verkerende mede-schepselen. Het gebeurt niet vaak. dat staats hoofden bij hun bezoeken aan Neder land tijd weten te vinden om zich ook buiten de drie grote steden van „Hol land" te laten zien. Hun programma's zijn gemeenlijk zo overladen en eisen zoveel physie- ke inspanning, dat er van een kijkje op het platteland niets komt. Pestemeer moeten wij het daarom waarderen, dat Koning Haakon zich de moeite wilde getroosten aan zijn drukke programma een be zoek aan het eiland Tholen toe te voegen. Dat wordt in Zeeland hogelijk ge waardeerd, vooral ook omdat de landbouwende bevolking van deze provincie grote belangstelling heeft voor de wijze waarop in Scandinavi sche landen de landbouw wordt be oefend en omdat de Zeeuwen aange name contacten onderhouden met be woners van deze Scandinavische lan den. Wanneer koning Haakon een goede indruk zal meenemen van het eiland Tholen en zijn bewoners dan zal dat tot gr' e voldoening strekken. Niet alleen voor Tholen, maar voor geheel Zeeland. lijk internationale controle en beper ken overeenkomstig de moderne stra tegische gegevens. Te Beaumont waren o.a. aanwezig de afgevaardigden Daladier, Robert Lacoste en Daniel Mayer. Ten aanzien van de bevoegdheden voor de Franse premier werd Woens dag uit Parijs gemeld, dat de senaats commissie voor financiën een en ander heeft goedgekeurd na verscheidene wijzigingen. Volgens een van de amen dementen wordt het einde van het tijdvak van de bijzondere bevoegdhe den op 31 Dec. a.s. gesteld. Het gewijzigde ontwerp werd aan genomen met elf tegen drie stemmen bij acht onthoudingen. Missie in Bonn Een vooruitgezonden groep militai ren van de toekomstige Amerikaanse E.V.G.-missie is Woensdag in Bonn aangekomen. Deze zal onderhandelin gen voeren over de mogelijkheden van een Amerikaanse militaire hulp voor het Duitse contingent, dat deel moet uitmaken van de strijdkrachten der Europese Verdedigingsgemeenschap en de vestiging van een permanente Amerikaanse militaire E.V.G.-missie voorbereiden. Deze missie zal haar werk beginnen, zodra het E.V.G.-ver- drag van kracht wordt. Zij zal op de zelfde wijze werken als de missies, die reeds in andere E.V.G.-staten werkzaam zijn. OP CONSULAIR NIVEAU Reeds in Genève begonnen De Verenigde Staten onderhandelen te Genève op consulair niveau met communistisch China over de vrijlating van Amerikaanse staatsburgers in China en de toekenning van uitreisvisa aan Chinezen in de Verenigde Staten, aldus heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken Woensdag bekendgemaakt. De onderhandelingen zijn tijdens de Geneefse conferentie begonnen. Aan vankelijk werden zijn gevoerd door middel van de Britse afvaardiging, maar toen de Britse vertegenwoordi ger te Peking naar zijn post terug keerde, werden de onderhandelingen voortgezet. Volgens het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken worden er 33 Amerikaanse burgers en 50 mi litairen in Chinese gevangenissen Consumentenprijzen reeds enkele jaren stabiel. Wij leven op het ogenblik in een pe riode van een opmerkelijke stabiliteit van de consumentenprijzen, zo blijkt uit cijfers, die door de internationale arbeids organisatie zijn gepubliceerd. De organisatie maakte bekend, dat van de 87 landen, waarvan de prijzen zijn bestudeerd, ongeveer 2/3 in 1953 wijzigingen in de consumentenprijzen van niet meer dan 4 orocent ondergin gen en in 44 landen ondergingen de prijzen in 1953 slechts een verande ring van 2 procent of minder. In slechts 15 van de bestudeerde landen kwamen prijsstijgingen voor van meer dan 10 procent. In het rap port van de organisatie werd er ech ter op gewezen, dat het niet zeker is, dat door politieke of economische ont. wikkelingen niet plotseling een einde gemaakt kan worden aan deze stabili teit. De stabiliteit van de consumen tenprijzen duurt thans echter reeds twee volle jaren en het grootste ge deelte van de wereldbevolking heeft er de vruchten van geplukt. Communis tisch China en de Oosteiiropese lan den, die geen regelmatige prijsstatis- tieken publiceren, zijn niet in de stu die opgenomen. 0 In het Friese dorpje Rien zwemt sinds enkele dagen een eendenkuikentje rond, dat op de plaats, waar bij een normaal kuikentje de vetklier zit, een halsje met een compleet kopje draagt. Deze twee koppige eend heeft twee poten, n.l. een voor en een achter. Het is veel kleiner dan zijn normale soortgenoten en het zal zeer de vraag zijn of het een lang leven beschoren is. Denemarken verwacht slechte oogsten. Denemarken vreest, alt ztJn oog sten dit jaar slechter zulle zijn dan vele jaren het geval is geweest, als gevolg van de aanhoudende regens van de laatste tijd. die in het begin van de zomer werden voorafgegaan door een droogteperiode van 6 weken. Het graan is aan het rijpen, maar kan niet worden geoogst. 1 oordat de ak kers doornat zyn. Wanneer er niet nog een goede periode van droog en warm weer komt. zal de oogst zo wel wat de kwaliteit als wat de om vang betreft aanzienlijk minder zijn dan die van het vorige jaar. Deskun digen van het Deense ministerie van landbouw verwachten reeds, dat de waarde van de graanoogst dit jaar ruim 150 millioen gulden lager zal zijn dan het vorige jaar, toen een zeer gro te oogst werd verkregen. Alleen voor suikerbieten, aardappelen en appelen zijn de vooruitzichten goed. Huldiging prof. dr. R. H. Woltjer. Op 23 Sept. a.s. zal het vyftig jaar geleden zijn. dat de nestor van de hoogleraren van de vrije universiteit, prof. dr. R H. Woltjer. te Amster dam. oud-lid van de Eerste Kamer en van de gemeenteraad van Amster dam. aan de V. U. als hoogleraar Inau gureerde In verband met het gouden profes soraat van prof. Woltjer heeft zich een comité gevormd om hem te hul digen op een Zaterdagmiddag te Am sterdam op nader te bepalen plaats te houden receptie. Daarin hebben o.m. zitting genomen mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Ne derlanden, mr. G. H. A. Grosheide, curatoren van de V. U., benevens de hoogleraren dr, J. F. Koksma, rector- magnificus dr. G. Kuiper, dr. A. Si- zoo, dr. H. Smitskamp en dr. J. Wa terink. De bekende wielrenner Wout Wagt- mans is Woensdagmorgen te Sint Willibrord in het huwelijk getreden met mej. Nellie Jaspers. Bruid en bruidegom tussen een erehaag van collega's met racewielen. vastgehouden. Bovendien heeft een dertigtal Amerikanen tot dusver te vergeefs om een uitreisvisum ver zocht. V erd ragsorganisatie. Naar uit kringen van het Philjp- pijnse ministerie van buitenlandse za ken wordt vernomen, hebben thans acht landen definitief toegezegd, dat zij zullen deelnemen aan de confe rentie ovec- de oprichting van een Zuid-Oost Aziatische verdragsorgani satie, welke op 6 September te T guio. op de Philippijnen begint. Men neemt aan. dat minister Dulles aan de besprekingen zal deelnemen. Voorts zullen er vertegenwoordigers van Frankrijk, Pakistan, de Philippij nen, Groot-Brittannië, Australië. Nieuw-Zeeland en Thailand zijn. Een koffer vol geld.... Otto Schweighofer, een Oos tenrijkse vacantieganger, vond in een grot bij de bergpas van Vizze een koffertje vol ponden sterling en markennaar schat ting wel vijftig millioen lire. Hij daalde haastig naar bene den en nam de eerste de beste trein naar Bozen om in de bank tot zijn consternatie te horen, dat de marken niet meer geldig en de ponden vals ivo ren. Deze waren waarschijn lijk afkomstig uit de voorraad valse ponden, die de Duitsers tegen het eind van de oorlog vervaardigden te Merano. INDRUKWEKKEND HERSTEL Dank zij ruime deviezenpositie De Nederlandse regering is met de wereldbank overeengekomen een ge deelte van de in 1947 aangegane 4% lening van 195 millioen dollar ver vroegd af te lossen, en wel de laatste 6 halfjaarlijkse termijnen, verval lende resp. in 1970,1971 en 1972. Hiermede is een bedrag gemoeid van 52.501.000 dollar, waarvan 286.000 dollar betaald wordt in Belgische francs. De jaarlijkse rentebetaling op deze lening wordt hierdoor verlaagd met ruim 8 millioen gulden. Tot de vervroegde aflossing kan worden overgegaan door de ruime deviezenpositie ook wat de voor raad van goud en convertibele valu ta betreft waarin Nederland thans verkeert. Een reden temeer voor vervroegde aflossing is de omstandigheid, dat in ALLES GEREED VOOR DE GROTE DAG Moeder Moerland maakt haar huisje keurig schoon Schuimend klotste gistermiddag het water in het haventje van Stave nisse tegen de beschoeiing en ook in het smalle, ruim 600 m lange haven kanaal was het verre van rustig. Een ongewoon tafereel voor de Augustus maand, maar de zomer 1954 is nu eenmaal ongewoon Ditzelfde havenkanaaltje dezer dagen nog eens speciaal goed gebag gerd zal morgenmiddag het toneel zijn van een uniek schouwspel, wan neer het koninklijke jacht „Piet Hein" met aan boord de gryze Koning Maakon van Noorwegen als gast van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. ?rins Bernliard vanuit de wyde Zeeuwse wateren het Thoolse land zal bin nenvaren, om het koninklijk gezelschap naar Stavenisse te brengen, waar de Noorse monarch de door zijn volk na de ramp geschonken woningen be zichtigen en de naar hem genoemde straat officieel openen zal. In Stavenisse is iedereen vol van de komende grote gebeurtenis. Men spreekt er over en men is al weken lang aan het werk om de feestelijk heden perfect te kunnen laten verlo pen en om het dorp op die unieke Vrijdag de dertiende een feestelijk aanzien te geven. Het gemeentebe stuur heeft het druk en de burgery is in de weer. De echtgenote van dut- f emeester Verburg bijvoorbeeld stik- e eigenhandig niet minder dan 250 vlaggetjes, waarmede de schooljeugd de koninklijke bezoekers zal begroe ten. De muzikanten, .die by de ramp vrijwel al hun instrumenten verspeel den oefenen voor de grote dag op uit Noordhollandse aaoptiegemeenten geleende hoorns, trompetten en kla rinetten en de schooljeugd studeert onder leiding van de burgemeester zelf het Noorse volkslied in. In het Noors Stavenisse heeft een muzikale bur in Fez (Frans Marokko) vielen do den bij botsingen tussen vurige aan hangers van de afgezette Sultan Sidi Mohammed Ben Youssef en de po litie. Foto: Machzen troepen en met knuppels gewapende hulpstrijdkrach ten tijdens een achtervolging van opstandelingen in het inboorlingen kwartier Medina in de stad Fez. femeester. Enkele jaren ichtte en componeerde hy reeds het Stavenisser volkslied en ook als or ganist heeft de heer Verburg erkende kwaliteiten en zelf een diploma! Zijn muzikale kennis is nu weer van pas gekomen bij het instuderen van het Noorse volkslied door de kinderen van de hoogste schoolklassen. Dat was overigens geen eenvoudige zaak. Men wilde de kinderen het volkslied van koning Haakon in het Noors la ten zingen en dan had men natuurlijk dc uitspraakmoeilijkheden te over winnen. Maar ook daar wist de bur gemeester raad op. Met een tape-recorder trok hij naar Rotterdam, waar de Noorse predi kant ds. Terjesen, dezelfde die mor genochtend de dienst in de Noorse zeemanskerk in de Maasstad in te genwoordigheid van de koning leidt. En ds. Terjesen zórede er voor, dat de burgemeester met een correcte bandopname van het volkslied naar Stavenisse kon terugkeren. Die op name is bij de repetities vele malen gedraaid en men is er in Stavenisse vast van overtuigd dat de kinderen straks in keurig Noors voor de ko ning zullen zingen. „Oefening baart Kunst" zorgt voor de begeleiding en de heer J. C. Geluk, die einenlijk met selaar van beroep is, maar al even zeer als de burgemeester over muzi kale gaven beschikt, dirigeert het ge heel. DE KONING HAAKON STRAAT Wanneer men op het ogenblik in de Koning Haakonstraat komt. waar de 19 Noörse woningen werden ge bouwd, zal men de voorbereidingen voor de dag van morgen in volle gang zien. Gistermiddag prijkte de erepoort met het opschrift „Stave nisse takker der Norske folk" Stavenisse dankt het Noorse volk reeds bij de ingang van de straat. En men kon ook de tientallen sparren langs de weg zien liggen, die morgen middag hier een groene haag zullen vormen. De tweede erepoort bij het gemeentehuis is gisteravond opge richt. In de woning van de wed. M. MoerlandFierens blonk ons al les reeds tegen als de befaamde spiegel, Juffrouw Moerland en haar dochter die met haar mar. bij moeder inwoont zyn ook al dagen in de weer om te zorgen, dat alles op de grote dag er uit (Vervolg op pag. 5) de laatste jaren in ruime mate con vertibele valuta aan de deviezenvoor raad werd toegevoegd door de ver koop aan het buitenland van Neder landse effecten. Het wordt wenselijk geacht deze deviezen weer in de ka pitaalsfeer te besteden. De lening van 195 millioen dollar, de grootste, die Nederland na de oor log heeft ontvangen, werd verleend op een critiek moment van de weder opbouwperiode, en vóór het begin van de Marshallhulp. Door deze le ning was ons land in staat over te gaan tot de aanschaffing van sche pen, machinerieën en grondstoffen, die nodig waren voor de wederop bouw. De president van de wereldbank, E. Black, heeft bekendgemaakt, dat de vervroegde aflossing van een ge deelte der aan Nederland verstrekte lening het de bank mogelijk maakt voor de rest van 1954 af te zien van de uitgifte van nieuwe obligatielenin gen. Hij merkte op, dat deze ver vroegde aflossing doet uitkomen, dat Nederland weer tot de kapitaal-ex porterende landen behoort. Black noemde het economische herstel van Nederland sedert de verstrekking van de lening indrukwekkend. viert Cuba zijn onafhanke lijkheidsdag; ...is het 20 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse ar chitect dr H. P. Berlage, de bouwmeester van de Koopmans beurs te Amsterdam en het Ge meentemuseum in Den Haag, in laatstgenoemde plaats over leed. Vermiste bergbeklimmers gevonden. Reddingsploegen hebben Woensdag twee leden van een groep van vijf Franse bergbeklimmers, die sinds Zondag op de Mont Blanc werd ver mist, levend terug gevonden. De ove rige drie waren doodgevroren. De lij ken van twee van hen zijn geborgen. DE VERWACHT MINDER WIND. Geldig tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met van het Zuidwesten uit wat regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 13 Augustus Zon Op; 5.19 Onder. 20.09 Maan Op: x9.29 Onder: 3.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1