PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlands-Indonesische unie kan ontbonden worden Onzekerheid stagneert de herbouw van boerderijen BILT Regeling handelsbetrekkingen naar internationaal gebruik Vergaand tegemoet gekomen aan wensen van Djakarta INDIA AANVAARDT HET PLAN VAN PORTUGESE REGERING MENDFS FRANCE WINT HET IN DE NATIONALE VERGADERING 197e Jaargang-No. 187 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintün; Pl.-verv.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 1S* cent per mm Minimum p advertentie l 3. [ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) vaD l—5 regels 1.— tedere regel meer 20 cent .Brieven ot adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg telef. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. 2355 4 lijnen fb.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telet 2475 (b.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen Brou wertlstr 2; Zierikzee N Bogerdsti C 160 iele! 26 Overleg mei succes bekroond De voorzitters van de Nederlandse en Indonesische delegaties bij de Uniebesprekingen in Den Haag, de ministers Luns en Soenarjo, hebben gisteren hun handtekening gezet onder de op de conferentie bereikte resultaten. Op de laatste vergadering van de volledige delegaties heeft ministei Luns een rede uitgesproken, waarin hij er op wees, dat de besprekingen een enigszins ongewoon en tamelijk wisselvallig karakter hebben gehad De bereikte resultaten zijn geheel te danken aan de vele informelt bijeenkomsten. Het probleem bestond in het vinden van de methode welke het mogelijk zou maken de Indonesische wens om te geraken tot een ontbinding van de Unie te vervullen en tevens tegemoet te ko men aan de Nederlandse wens de gevolgen daarvan voor de toekoms: te regelen. De delegaties zijn volgens de minister tot overeenstemming gekomen door middel van normale internationale overeenkomsten. Het Unie statuut en een drietal aan het Uniestatuut gehechte overeenkomsten zullen vervallen. Aan het probleem der financieel-economische betrekkingen wordt slechts één artikel gewijd. De Nederlandse delegatie is de In donesische wensen zeer ver tegemoet gekomen door het schrappen uit de fine van afdeling b, met uitzondering van artikel 18 en van de gehele afde ling c. Anderzijds zullen op grond van het bepaalde in art. IV van het ont worpen protocol de voor Nederland van essentieel belang geachte afdelin gen d (waarover trouwens nimmer verschil van.mening heeft bestaan) en a gehandhaafd blijven. Regeling geschillen. Het stemt de Nederlandse delegatie tot voldoening dat een bevredigende oplossing is gevonden voor de voor ziening in de behoefte aan een ge schillenregeling, nu het Uniehof van Arbitrage zal ophouden te bestaan. De tot stand gekomen overeen komst behoeft na ondertekening inge volge de Nederlandse grondwet de goedkeuring van de Staten-Generaal en de bekrachtiging door de Koningin. De Nederlandse regering stelt zich voor het protocol met de bijlage zo spoedig mogelijk aan de Staten-Gene raal voor te leggen. Nadat in beide landen de vereiste constitutionele pro cedure zal zijn voltooid, zal de uitwis seling van de bekrachtigingsoorkon den kunnen volgen, op welk ogenblik de overeenkomst in werking zal tre den. Rustige sfeer. De voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Soenarjo heeft eveneens het woord gevoerd. In zyn rede sprak hij de waardering uit voor de ontvangst en de rustige sfeer, waarin de problemen konden worden besproken. De vrees van de Indonesische dele- In romantische geruchten om Enge- lands jongste prinses, is haar naam verbonden met die van de Colin Ten nant, met ivie men Prinses Mar gare. hier samen ziet en die als eventue liuwelijkscandidaat voor de prinse. wordt genoemd. Colin Tennant is de 28-jarige zoon van Lord en Lady Glenconner. Men ziet het paar hier tijdens een bal. gatie, dat de ontbinding van de Unie. zozeer door het Indonesische volk be- feerd, geconditioneerd zou worden in eze zin, dat zulks dan in strijd zou komen met het fundamenteel recht van zelfbeschikking, is ongegrond ge bleken. Na de Nederlandse verklaringen is begrepen, dat het aan deze zijde, behalve de instemming met de ont binding der Unie overigens niet door Nederland gewild gaat om een zeker beeld te verkrijgen, zy het slechts in grondtrekken, be treffende de nieuwe financieel-eco nomische en andere grondslagen in (Vervolg op pag 3) De procedure. In de Lairessezaal werden gis teravond in Den Haag de do-' cumenten ondertekend. Om tien minuten voor half zeven begon nen de voorzitters van de dele gaties, minister Luns en minis ter Soenarjo, met het zetten van hun handtekeningen onder de documenten. Deze bestaan uit een protocol, een brief van minister Luns aa;i minister Soe narjo en een brief van de voor zitter van de Indonesische de legatie aan minister Luns. De ministers zetten ieder twaalf handtekeningen. Alle documen ten zijn gesteld in het Neder lands, Indonesisch en het En gels, die gelijke kracht hebben. Op het moment, dat de voor zitters begonnen met de onder tekening kwamen tientallen fo tografen. cineasten en andere cameramensen van de televisie in actie en de zaal baadde in een zee van licht. Na de onder tekening wisselden beide voor zitters een handdruk WAARNEMERS GEVRAAGD Beschuldigingen over en weer De Indiase regering heeft bekend gemaakt, dat zij het Portugese voorstel om door onpartijdige waarnemers een onderzoek in te stellen naar de toe stand in de Portugese bezittingen lieeft aanvaard. Aan Lissabon werd verzocht onmiddellijk vertegenwoordigers aan te wij zen om het plan met Indiase afgezanten nader te bespreken. Inmiddels werd uit Goa bericht, dat de Portugese autoriteiten de uit wijzing zouden hebben gelast van alle Indiërs zonder verblijfsvergunning. Verscheidene duizenden personen zouden door deze maatregel getroffen worden. Volgens het Indiase nationale pers bureau hebben de Portugezen in Goa 10.000 militairen geconcentreerd. Men verwacht, dat binnenkort nog 2000 manschappen zullen aankomen. Nieuw-Delhi heeft geprotesteerd tegen de uitwijzing, waardoor vooral dc Indiase grensarbeiders getroffen worden. Nehroe heeft de verzekering gege ven, dat de R.K. godsdienst zal wor den geëerbiedigd, indien Goa bij In dia zou komen. De Portugese legatie in Nieuw-Del hi kreeg opdracht te protesteren te gen de verdwijning van mevrouw Fi- dalgo, de vrouw van een Portugese administrateur uit de enclave Nagar Aveli. Zij schijnt als gijzelaarster te zijn weg gevoerd naar een onbekende verblijfplaats. Men verwacht in diplomatieke krin gen te Londen, dat India aan Birma, Ceylon en Indonesië zal vragen waar nemers te zenden. Volgens dr Antonio Salazar, de Por tugese eerste-minister, gaat het hier om het recht. India kan het bestaan Conferentie over de stakingen. Adenauer vreest het politiek karakter De stakingen in West-Duitsland zijn voor Bondskanselier Adenauer aan leiding geweest dc leiders van de re geringspartijen bijeen te roepen. De bijeenkomst zou in de tweede helft van deze week te Buehierhoehe in het Zwarte Woud worden gehouden Dit besluit zou zijn genomen, om dat de regering vreest, dat de sta kingen steeds meer een politiek ka rakter gaan dragen De voorzitter van ae Vrije Demo- ciatische Partij, dr Thomas Dehler, heeft Dinsdag verklaard, het stand punt van Adenauer, dat de Bondsre gering officieel niet kan ingrijpen in de loongeschillen, niet te delen Door het standpunt van Adenauer zou men aan een klein aantal personen de be slissing over economische ordening en politiek laten, aldus Dehler. Inschakeling Antilliaanse vrijwilligers in defensie. Naar het A.N.P. verneemt, is tij dens het onderhoud, dat de Antilli aanse ministers mr dr Da Costa Go mez en W. R. Plant Dinsdagmiddag met de Nederlandse minister van oor log, ir Staf, hebben gehad, in prin cipe beslist, dat ingezetenen der Ne derlandse Antillen op basis van vrij willigheid als mariniers zullen worden ingeschakeld bij de defensie der Ne derlandse Antillen. (De defensie al daar berust thans, zoals bekend, bij de Kon. Marine). De opleiding daar toe zal geschieden op de Nederlandse Antillen. Opnieuw verlenging W ederopbou wwet. Bij dc Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter verlenging van de werkingsduur van de wedèrop- bouwwet. Deze wet is eind 1952 al eens vei-lengd en zal op 1 Jan. 1955 vervallen. Door de bliksem gedood. Dinsdagavond is tijdens een hevig onweer de 40-jarige J. van B. dicht bij zijn huis in de Eierlandse polder op Texel, met zijn hond door de blik sem getroffen en gedood. van de Portugese gebieden nagenoeg onmogelijk maken. Maar indien het realistisch was zou het rekening hou den met het openbare geweten. India wordt door de Portugese pre mier verantwoordelijk gesteld voor de permanente bedreiging van het le ven van de bevolking van Portugees India, instelling van een blokkade te land tegen deze gebieden, propagan da en toestemming om gewapende benden in de Portugese gebieden te organiseren. De Portugese gezant heeft Spaak gevraagd of bij een gunstig antwoord van India België waarnemers naar Goa zou willen zenden. Spaak antwoordde de gezant, dat België gaarne medewerking zou wil len vex'lenen voor een actie waarvan het behoud van de vrede- verwacht kan worden. Het is warm geweest, zó warm. dat de paarden zich zorgen begonnen te maken over een eventuele zonnesteek. Maar dat was allemaal in.Rome. Gelukkig hadden de Romeinse aapjes koetsiers voor hun dieren al gauw een afdoend middel tegen zonnesteek qevonden: een krant met 'n -mr ~a- ten voor de oren. 'n Zakdoek deed de „baas" het hoofd koelhouden. Op de achtergrond de "befaamde St. Pieters basiliek. MET GROTE MEERDERHEID Franse levensstandaard te laag De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 361 tegen 90 stem men haar vertrouwen uitgesproken in de regering van Mendès-France. De stemming ging over het plan voor economisch herstel van de premier. Tevoren heeft deze uiteengezet waarom hij om deze volmachten vroeg. Er zijn nog grote economische, financiële en sociale problemen te regelen. Het eerste waaraan gedacht moest worden was het tekort op de handels balans. Dit werd tot nu toe niet omdat een vriendschappelijk land Frankrijk geholpen heeft. Er valt een verbetering van de uitvoer waar te nemen, maar dat komt omdat andere Europese landen hun grenzen verder hebben opengezet voor de Franse in voer. Dit houdt evenwel in, dat Frank rijk de belofte van liberaliseringen, gedaan door vorige regeringen, moet nakomen. Anders zullen andere lan den hun grenzen weer sluiten. Mendès-France gelooft niet, dat een politieke, economische of zelfs mili taire associatie voldoende zal zijn om Frankrijk zijn plaats op de Europese markt te laten vinden Men moet zich voorbereiden op de concurrentie op deze markt. Voorts meende de premier, dat de levensstandaard in Frankrijk te laag STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Wat is de Rijkswaterstaat van plan? In de Dinsdagavond te Zierikzee gehouden vergadering van het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" zijn weer tal van vragen en problemen aan de orde gekomen, die duidelijk maakten, dat men op het eiland in het huidige stadium van het herstelwerk op tal van punten nog steeds in pijnlijke onzekerheden verkeert. Een van die punten betrof de wederopbouw van de boerderijen, welke niet op gang schijnt te kunnen komen. Drie moeilykhden spelen hierbij een rol: de soms ontoelaatbaar hoge bouwprijzen, onzekerheden in de plannen van de herverkaveling en vooral ook de onzekerheden in de plannen van de Rijkswaterstaat. Wat de bouwprijzen betreft werkt de dienst wederopbouw thans ge lijk onlangs reeds gemeld aan het samenbrengen van de bouwplannen in grotere groepen en bestaat er rede lijke kans, dat aldus de moeilijkheid van de bouwprijzen weldra overwon nen zal zijn, juist zoals dat voor de woningwetbouw reeds is geschied. Ook ten aanzien van de herverkave ling weet men vrijwel waar men aan toe is. Maar ten aanzien van de plan nen van de Rijkswaterstaat kan dit helaas nog niet gezegd worden. Wat gaat er gebeuren in Schou wen? Moet er in aansluiting op de dijken van het Delta-plan ge rekend worden met 'n brede ver keersweg dwars door Schouwen of zal een dergelijke weg een onderdeel van MiddelburgRot- tredam? langs de binnenkant van de duinen gelegd worden? Als dat het geval is, is er dan voor de verzekering van de vei ligheid in de eerstkomende 25 jaar niet een dijk dwars door Schouwen nodig als zogenaamde beperkingswaterkering? Het is duidelijk, dat deze vragen van het grootste belang zijn voor de aanwijzing van de plaats, waar op boerderijen gebouwd kunnen worden en vandaar ook, dat de boerderijenbouw in dit deel van het eiland stagneert. Overigens zijn er ook deskundigen met name in de kringen van de pol derbestuurders, die menen, dat een dijk dwars door het eiland mogelijk wel een sluiting van dijkgaten na eventuele doorbraak zou vergemakke lijken, maar dat de veiligheid van de polderbewoners in een ongedeelde grote polderveel groter zai zijn. Dit heeft de droeve praktijk van 1 Februari 1953 immers bewezen, toen in de veel kleinere Vierbannen polder heel wat meer slachtoffers vielen dan in het grote waterschap Schouwen. Wat weegt nu het zwaarst; het gevaar voor de bewoners of de moeilijkheden bij een eventueel weer noodzakelijk geworden slui ting? Bij de beantwoording van deze lang niet eenvoudige vraag zal men in elk geval ook moeten bedenken, dat de sluiting van de grote dijkgaten in 1953 wel is ge lukt. maar dat dit heel wat meer moeilijkheden zou hebben opgele verd, wanneer er een gat als dat van de Schelphoek b.v. eens vlak voor de winter was ontstaan in plaats van in Februari, om dan nog maar niet te denken aan het geen er gebeurd zou zijn, wan neer de zomer van 1953 zo ruw was geweest als we er thans een beleven Het bestuur van de stichting .Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft gister avond over al deze dingen uitvoerig gesproken en besloten by de Rijks- Vervolg op pag. 7) is voor de twintigste eeuw. Het was niet juist om het op stakingen en wanordelijkheden te laten aankomen, veroorzaakt door ongunstige levens omstandigheden. Het was beter om de economische ontwikkeling te bevor deren, teneinde de levensstandaard te verhogen, zonder dat de stabiliteit van de munt in gevaar zou worden gebracht. Juist de arbeiders zouden het slachtoffer worden van een wed loop tussen stijgende prijzen en stij gende lonen, als deze niet gebaseerd zou zijn op een grotere productie. De lonen, zo ging de premier voort, dien den in welvarende industrieën ver hoogd te worden door middel van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Van 1 October af zouden productie cn lo nen om de zes maanden vergeleken worden, teneinde na te gaan of een loonherziening gerechtvaardigd zou zijn. Werkloosheid was de grootste vijand van de productie. Daarom was de re gering thans doende een fonds voor „arbeidsaanpassing" in te stellen dat zich bezig zou houden met het over brengen van arbeidskrachten van de ene plaats naar de andere als de in dustriële ontwikkeling zulks wense lijk zou maken. Bleekwater bij het bellen blazen Een drieja Amsterdams knaapje, dat lustig op de waranda van „ijn huis bellen stond te blazen, k,ieg in een onbewaakt ogenblik een fles met bleekwater te pakken. Het knaapje zag hierin een welkome aanvulling voor zijn zeepsop en goot uit de fles wat van de vloeistof m zijn bakje. Hierna nam hij zijn pijpje weer in de mond om verder een serie zeepbellen het luchtruim in te sturen. Helaas kreeg hij tijdens het opzuigen ook bleekwater mee naar binnen, waar door het ventje in een ziekenhuis moest worden opgei nen. DE VERWACHT ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met enkele buien. Vrij krachtige tot matige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 Augustus Zon Op: 5.18 Ouder: 20.12 Maan Op: 19.05 O Ier: 2.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1