f KLANKBORD j Goede hoop dat conferentie nog deze week beëindigd wordt Meer individueel onderwijs op middelbare scholen BALKANVERDRAG GETEKEND DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 By de Nederlands-Indonesische besprekingen in Den Haag over de unie zijn de werkgroepen het eens geworden over de nieuwe teksten van het protocol en de daarbij behorende briefwisseling. De woordvoerder van de Nederlandse delegatie deelde mede, dat dit re sultaat gisteren bereikt werd. Aangezien echter van Indonesische zijde nog een nieuwe toevoeging aan de briefwisseling is voorgesteld, moet hieromtrent alsnog de goedkeuring van de Nederlandse regering worden gevraagd. Heeft men de toestemming van de Nederlandse regering verkregen, dan valt Volgens deze woordvoerder te verwachten, dat de delegaties zeer spoedig tot formalisering van de re sultaten kunnen overgaan. Nog gisteren heeft men in het Ne derlandse kabinet de resultaten en de huidige stand van de Uniebesprekin gen behandeld. De werkvergadering werd bijgewoond door minister Don ker. mr, Blom en mr. Schurmann van Nederlandse zijde. Van Indonesische zijde waren aanwezig minister Yamin, minister Iskaq en professor Supomo. De werkvergadering duurde ruim twee en een half uur. Na afloop zei- de minister Donker, dat het sedert de vorige week Woensdag hervatte overleg „bepaald niet vruchteloos" is Dr. mr. J. H. van Doorne overleden. Te Soestdijk is op de leeftijd van 63 jaar overleden dr. mr. J. H. van Doorne, belastingconsulent te Utrecht. In 1930, toen 't veelomstre den zendtijdenbesluit van minister Reymer aan de orde was, kantte de overledene, die deel uitmaakte van het bestuur van de AVRO, zich zeer tegen dit besluit. Hij was o.a. een der sprekers op de protestmeting van de AVRO op Houtrust te Den Haag. Ook later trad hij op de voorgrond bij een crisis in het AVRO-bestuur waarbij hij met enige anderen uit dit college trad. Een en ander was oorzaak, dat hij de organisatie „Vry Nederland" stichtte. GETULIO VARGAS. De jpresident van Brazilië heet Getulio Vargas en de hoofdredacteur van de „Tribuna da Prensa" in Rio de Janeiro heet Carlos Lacerda. Vorige week werd er f geschoten op Carlos, maar hij over- eefde dat. Een dag later stond in zijn krant het volgende bericht: „Ik stel slechts één man verant woordelijk voor deze misdaad. Hij is de beschermer van de dieven, wier straffeloosheid hun de stout moedigheid geeft voor misdaden als de onderhavigeDie man heet Getulio Vargas". SMERIG BEDRIJF. Op het terrein van de filmstudio's, waarin de Twent- tieth Century-Fox huist in Holly wood is olie gevonden. Nu pompt men er een paar honderd duizend liter olie per dag en de filmmaatschappij deelt mee in de winst. Men klaagt er ech ter in Hollywood over, dat Fox voor delen trekt uit een zo „smerig" zaak je. STERRETJE. Soms zijn bepaalde lieden in Hollywood onbeleefd. Een „heer" zei tot het filmsterretje Jeanne Cram, dat haar neus nu ja een stevig formaat had. Jeanne was daarover nogal gebeten en dus beet ze -prompt de „heer" in zijn wijsvinger. De rechter besliste la ter, dat dit aan Jeanne 5000 dollar moest kosten. VERZOEK. Bij de Amerikaanse Senaat kwam een verzoekschrift van ccn Amerikaanse vrouwenclub bin nen om in de wet vast te leggen, dat gehuwde vrouwen 't recht hebben de secretaresse van haar man te ont slaan. De Senaat heeft het stuk ter zijde gelegd. ASBAK. Er komen gezondheidsas bakken in de handel voor sterke ro kers... Als de hoeveelheid as en peuk jes te sterk toeneemt, slaakt ae as bak een yselijk gebel REDDING. Mara Corday is in Amerika opeens beroemd geworden. Ze is tydens een feest van de Califor- nische brandweerbond uitgeroepen tot het meisje, datde brandweer lieden het liefst zouden redden. KONING. In Turijn is Felicio Al- beroni voor het jaar 1954 uitgeroepen tot koning van de Italiaanse dikzak ken. Hij weegt 396 pond. Koningin werd een dame, die haar naam niet in de krant wilde zien, maar die 302 pond woog. Na afloop van het feestdiner maak ten koning en koningin een dansje, waarbij drie kellners er voor zorgden, dat de zwevende 600 pond e'kaar konden vasthouden. MOEILIJKE MAN. William Bag- ler, veteraan-vlieger uit de jongste wereldoorlog, kreeg in Toronto (Ca nada) 21 dagen gevangenisstraf. Hij had herrie met zTn vrouw toen ze in pyama gekleed was. Nadat hy haar gedwongen had een oude Airforce-jas aan te trekken en een ransel gevuld met stenen op de rug te nemen, liet hy haar een paar uur straf-exercitie doen in de kelder STOUTE FRANCOISE. De 19-jari- ge Frangoise Sagan in Parijs schreef een boek „Bonjour Tristesse". Ze kreeg er de Prijs van de Critici voor en dat betekende een bedrag van on geveer 1000 gulden. Men zei, dat men dat een heel bedrag vond voor zo'n bakvismaar Frangoise merkte op: „Het is net genoeg om mijn schulden te betalen geweest. De besprekingen van giste ren brachten goede voortgang leidden tot een afgerond geheel. Minister Donker was de verwach ting toegedaan, dat de conferentie nog deze week zal kunnen worden beëin digd. Ook minister Yamin toonde zich optimistisch en hij verklaarde goede hoop te hebben, dat de Indonesische delegatie met een goed resultaat zal terugkeren. Verdedigingsorganisatie voor Zuid-Oost-Azië. De Britse parlementaire staatssecre taris van buitenlandse zaken, Arthur Dodds-Parker, is Maandag uit Londen vertrokken voor een reis van een maand door Zuid-Oost Azië. Diplomatieke waarnemers te Lon den leggen verband tussen deze reis en de plannen voor een verdedigings organisatie voor Zuid-Oost Azië en een uitgebreid program voor econo mische bijstand aan de landen van dit gebied. De premier van India, Nehroe, heeft in een nota aan de premier van Cey lon, sir John Kotelawala. gezegd, dat een bijeenkomst om te spreken over de oprichting van een verdragsorga nisatie ongelegen zou zijn. Noorse Raad te Oslo bijeen Te Oslo begon gisteren de -tweede zitting van de Noorse raad, waaraan 53 volksvertegenwoordigers uit Dene marken, IJsland, Noorwegen en Zwa den deelnemen. Finland, dat geen lid van de raad is, heeft waarnemers gezonden. Op de bijeenkomst, die tien dagen zal duren, zullen o.m. plannen wor den besproken voor nauwere econo mische samenwerking tussen de vier landen. Zo staan op de agenda het vraagstuk van het vestigen van een gemeenschappelijke Noorse markt en de uitvoer van in Noorwegen door waterkracht opgewekte electriciteit. Ook zal, naar men verwacht, een be langrijk rapport inzake het instellen van een douane-unie ter sprake ko men. Voorlichtingsfilm over Nederlandse leger „De Brug" is de titel van een docu mentaire film over de Koninklijke Landmacht, die Polygoon Profilti in opdracht van het ministerie van oor log maakt,'ter voorlichting van de toekomstige dienstplichtige jongelui. Het scenario is van Leonhard Hui- zinga en Karei Nort, die tevens pro ductieleider is. Eerste cameraman is Piet Oud. Aan de verfilming werken ongeveer 3.000 militairen van alle rangen en dienstvakken der landmacht mede. Het centrale punt in de circa 20 minu ten durende film is het slaan van een baileybrug, als onderdeel van een oe fening, die bestaat uit het opruimen van een vijandelijk bruggenhoofd. Twee jaar Hoge Autoriteit kolen- en staalgemeenschap. Vandaag is het twee jaar geleden, dat de Hoge Autoriteit haar functie in Luxemburg aanvaardde en de Eu ropese gemeenschap voor kolen en staal werkelijkheid werd. Sedertdien is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot op 10 Fe bruari 1953, overeenkomstig de in het verdrag vastgestelde termijn geopend, terwijl slechts met geringe vertraging voor staal op 1 Mei 1953 en voor spe ciaal staal op 1 Augustus j.l. de vrije Europese markt werd verwezenlijkt. Er blijven nu nog 3% jaar over van de op 10 Februari 1953 begonnen overgangstijd van vijf jaar, geduren de welke overeenkomstig de bepalin gen van het verdrag de vrije concur rentie in de zes landen van de ge meenschap geheel moet worden her steld. Experimentele ballonvaart leverde nat pak op Ter gelegenheid van de sportweek te Landsmeer is gisteren brj wijze van experiment een ballon van de Haagse ballon club opgestegen. Voor de eerste maal werd een Nederlandse ballon uitsluitend gevuld met cokesovengas. Daar zowel de druk als opwaartse kracht van het gas niet meevielen zal het wel bij deze proef blijven. Na een tamelijk stormachtige start, die door het publiek zeer werd gewaardeerd, verdween de ballon snel in Noord- Oostelijke richting. Al spoedig werd het land bij Edam verladen en kon ballon-commandant De Vos verdere experimenten verrichten. Hij poogde een sleepvaart over het IJsselmeer te maken," hetgeen door de buiige wind stoten mislukte. Hij .moest tweemaal een onderdompeling in het IJsselmeer ondergaan. Weer op land gekomen heeft de drijfnatte ballonvaarder bij hem de lancïingskabel uitgeworpen in een gladiolenveld. Dank zij de politie, brandweer en bevolking werd de bal lon veilig geborgen. Daar deze „resturen" anders dan de eerstgenoemde „taakuren" een onder deel vormen van de voorgeschreven lesuren en dus ten goede loeten ko men aan alle leer'i1 "en van een be paalde klas. geeft de staatssecretaris, zolang met het stelsel van splitsing der lesuren nog onvoldoende ervaring is opgedaan, zodat het met voorzich tigheid moet worden gehanteerd, de voorkeur aan een regeling binnen het kader van de volledige betrekking, waarbij het bovendien mogelijk wordt hierin kleine groepjes leerlingen te be trekken. Zeilsters gewond bij auto-ongeval. In de nabyheid van het dorp Grypskerk (Gr.) is Zaterdagavond te half acht een personenauto tegen een boom gebotst, waarby de beken de „Valken"-zeilster Corhilde Grond- sma uit Bergen (N.-H.) en haar zuster vrij ernstig zijn gewond. De auto werd bestuurd door hun vader, die bij de botsing tussen het stuur en de zitting bekneld geraakte. Hij liep een shock en waarschijnlijk een paar gekneusde ribben op. Mej. Corhilde Grondsma, die vorig jaar bij zeilwedstrijden op het Snekermeer de titel van hofdame van de Sneker zeilkoningin verkree°\ liep een ver brijzelde kaak en een hersenschud ding op. Zij werd naar het diacones- sennuis te Leeuwarden overgebracht evenals haar vader en haar zuster. Mej. Taeki Grondsma kreeg behalve een hersenschudding een gebroken pols. Levensgevaar is echter niet aanwezig. Jan van Eyck academie Het bestuur van uv. Sint Firnulphus- stichting heeft met ingang van 1 Oc tober a.s. tot directeur van de Jan van Eyck academie te Maastricht be noemd, prof. dr. Jos Timmers, thans directeur van het Bonnefantenmu- seum te Maastricht. Hij volgt als zo danig de heer B. Verhoeven op. UNIEBESPREKINGEN IN DEN HAAG Het Wereldgebeuren Werkgroepen werden het eens over nieuw protocol Stakingsgolf Vor het eerst sedert het beëindigen van de jongste wereldoorlog get over West-Duitsland een golf van stakingen. De VVestduitse arbei ders zijn ontevreden over hun loon. Zij menen, dat ze niet een zo groot aandeel in de thans heersende wel vaart ontvangen, als waarop ze recht hebben. Daarnaast zyn ze ontevre den over de wijze, waarop de 50 medezeggenschap, die de werkers in de groot-bedrijven wettelijk moeten hebben, gedeeltelijk wordt omzeild. Toen vorige week de stakingsvaan eenmaal was geheven, breidde de ac tie zich spontaan uit. zo spontaan, dat het verbond van Duitse vakvere nigingen niet lijdelijk kon blijven toe zien. D= vakbeweging in Duitsland is zoals in vele andere landen gesplitst. Alle Duitse vakvereni gingen zijn in één grote centrale ver enigd, die over een enorm administra tief en economisch-wetenschappelijk apparaat beschikt, dat de belangen van de werknemers moet behartigen. Deze vakcentrale zag zich genoopt zodra ze de omvang van ae onte vredenheid had vastgesteld de lei ding van de meeste stakingen in han den te nemen. Het gaat daarbij om looneisen, die variëren van 10 tot 15 en om ar beiders, die werken in openbare nuts bedrijven, de staalindustrie, het ver keer enz. De vakverenigingsmensen stellen zich op het standpunt, dat de huidige Duitse welvaart die loonsverhogingen mogelijk en wenselijk maakt. Er is over die Duitse welvaart in enkele Europese landen en in de Verenigde Staten het laatste jaar nogal druk gesproken en geschreven. Men wees op het snelle tempo, waar in de Duitse productie werd opge voerd, op de herovering van export markten, op de grote betalingsover schotten (waardoor West Duitsland een aanzienlijk deel van de Europese handel financierde) en op de geringe werkloosheid. De Amerikaanse pers stelde daarbij West Duitsland ten voorbeeld aan Frankrijk en Engeland, in welke lan den het met het herwinnen van de welvaart heel wat gematigder ging lat. Westduitse regering heeft zich toen wel gehaast een beteuterd ge zicht te zetten en te verzekeren, aat het „Duitse wonder" meer schijn was dan werkelijkheid, maar zij vond wei nig gehoor. Ook geen gehoor bij de Duitse ar beiders, die nu gekomen zijn met hun looneisen. Deze eisen vloeien niet voort uit een soort economische crisis of inflatie-verschijnselen. Zij hebben uitsluitend een sociale achtergrond en daarom is het zeer goed mogelijk, dat door dit loon- conflict de Westduitse regering ui terst zwak komt te staan. Die rege ring is de laatste maanden niet erg gelukkig geweest in haar binnenland- s'e en buitenlandse activiteiten. Zij heeft aan veel critlek blootgestaan en men ontkomt niet aan de indruk, dat de bejaarde Adenauer de greep op zijn naaste medewerkers kwijt raakt. Het zou wel eens kunnen, dat deze stakingsgolf de inleiding vormt tot 'n langdurige periode van sociale on rust in West Duitsland, waardoor dit land niet langer de oase van econo- misch-sociale rust zal zyn, die het tot heden was. Wat de medezeggenschap van de arbeiders in ae groot-bedrijven betreft, ligt het huidige conflict met de Vakbond-centrale reeds volko men in 't politieke vlak. Het is n.l. zó, dat de regering Adenauer weliswaar in 1951 een wet doorvoerde, waarbij die medezeggenschap werd geregeld, maar zij liet ontduiking toe. De direc ties der grootbedrijven (kolen- en staal in de eerste plaats) lokten een rechterlijke beslissing uit, waarbn vastgesteld werd, dat de bewuste wet niet gold voor zogenaamde holding maatschappijen, die de top vormen jvan een groep groot-bedrijven. Daarmee wérd de medezeggen schap van de arbeiders juist op het allerhoogste niveau uitgeschakeld en dus vrijwel waardeloos gemaakt. De vakbonden eisen, dat de wet aan gevuld zal worden en de kolen- en staalarbeiders hebben vorige week reeds beslist, dat ze bereid zijn daar voor in staking te gaan. Ongunstige oogst- verwachtingen in België. In bevoegde kringen verneemt het agentschap Belga, dat de Belgische oogstverwachtingen niet zeer opti mistisch zijn. De uitzaai en de groei zijn allesbehalve begunstigd door de langdurige winter, het droge voorjaar en de zeer natte zomer. Voor tarwe, haver en gerst ver wacht men een opbrengst per hecta re, die 400 tot 600 kg lager is dan normaal. Rogge schijnt de meeste weerstand te hebben geboden. De kwaliteit van het vlas, dat zeer van hagel te lijden heeft gehad, en die van de tabak zal, naar men gelooft, niet het normale peil bereiken. Hulp bij de defensie. Te Bied in Slovenië is Maandag ochtend om 11 uur het verdrag voor Grieks-Turks-Joegoslavische politie ke samenwerking en wederzijdse bij stand getekend. Het verdrag bepaalt, dat elke ge wapende aanval op het grondgebied van een der drie landen zal worden beschouwd als een aanval op alle drie de landen. In geval van een aanval zullen de drie landen „individueel en collectief" de aangevallen bondge noot alle nodige hulp verschaffen, voor een doelmatige verdediging ook met strijdkrachten. Als 'n land waar mee Griekenland, Turkije of Joego slavië verbonden is, wordt aangeval len, zullen de drie landen overleg ple gen omtrent te nemen maatregelen. In artikel 10 van het Balkanver. drag wordt verklaard, dat de bepa lingen van dit verdrag op geen enke le wijze invloed hebben op de rechten en verplichtingen, die voor Griekenland en Turkye voortvloeien uit hun lidmaatschap van de Noord- atlantische verdrags-organisatie. Het verdrag is gesloten voor de tijd van 20 jaar. Het voorziet voorts in het instellen van een permanente raad van ministers van buitenlandse zaken der drie landen, die twee maal per jaar bijeenkomt, tenzij aanvullen de vergaderingen nodig zouden bly- ken. De bestaande samenwerking van de generale staven van Griekenland, Turkije en Joego Slavië wordt voort gezet. Aan het eind van de conferentie te Bied, die gisteren is besloten, hebben de ministers van buitenlandse zaken van Turkye, Griekenland en Joego slavië overeenstemming bereikt over de algemene beginselen voor de sa menstelling van een raadgevende ver. f adering van de landen, die het ver- rag van Ankara hebben getekend. Na de ondertekening zeide de Griek se minister van buitenlandse zaken, Stefanopoelos, dat krachtens de tekst andere landen op bepaalde voorwaar den tot het verdrag kunnen toetreden. SPLITSING VAN LESUREN Staatssecretaris wijst op de nieuwe mogelijkheden Kindje in korstje brood gestikt. Maandagmiddag heeft de 3-jarigb Rika H. in de Borge raat te Amster dam tijdens 't eten een korstje brood in de keel gekregen. Toen de moeder het stukje uit de keel had gehaald, bleek het hind reeds te zijn overleden. De pijl van Paris vond zyn doel in de kwetsbare hiel van Achilles en verwondde de Trojaanse held dode lijk. Een opname tijdens het verfil men van de cinemascope productie Helena van Troje" in de Cinecitta Studio's te Rome. De rol van Achilles, die men hier ineen ziet zijgen, wordt gespeeld door de Britse acteur Stanley Ijaker. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Sleen, heeft aan de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen vragen gesteld over het niet verlenen van vergunning voor lesuren van 45 minuten aan scholen voor v.h.m.o. In het antwoord zegt de staatssecretaris, mej. dr. De Waal, dat in een aantal gevallen de inspecteurs hebben gewezen op de mogelijkheid, die de nieuwe regeling van de volledige betrekking biedt. Doel van de splitsing in lesuren is tegemoet te komen aan de behoefte om meer individuele aan dacht te schenken aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen. Sedert enkele jaren zijn aan een beperkt aantal scholen proeven genomen met lesuren van 45 minuten. De nieuwe regeling van de volledi- dere taak wordt opgedragen in „taak- ge betrekking schept thans de moge- uren" boven de voorgeschreven lesu- lijkheid, dat aan leraren met een vol- ren te werken met afzonderlijke ledige betrekking by wijze van bijzon- groepjes leerlingen, voor /ie dit om bijzondere redenen wenselijk is. Hier toe kan zowel behoren het bijwerken van de langzame leerlingen als het dieper op bepaalde onderdelen van de leerstof ingaan ipet de vlugge leerlin gen. Hiernaast biedt artikel 2 van het nieuwe leerplan voor de openbare ho gere burgerscholen a en b, dat 1 Sept. a.s. in werking treedt, de gelegenheid de voorgeschreven lessen te splitsen in twee perioden, waarvan één ten minste 40 minuten moet duren. De resterende minuten kunnen worden samengevoegd tot lesuren, die even eens voor het hiervoor genoemde doel kunnen worden benut. Tegen de koffiespeculanten De president van de bank van Bra zilië, Marcos de Souza Dantas, heeft Zaterdag verklaard, dat de geruchten, volgens welke de minister van finan ciën van Brazilië, dr. Oswaldo Aranha, zou aftreden, onberekenbare schade hebben veroorzaakt voor de finan ciële positie van 3razilië. Dantas sprak zijn afkeur-tg uit over de koifiespeculanten, die ae be richten hadden verspreid, waardoor een paniekstemming uitbrak op de Braziliaanse koffie-, katoen, en wis selmarkten. Hij verzekerde, dat de minimum exportprijs van koffie en de huidige koffiepolitiek gehandhaafd zouden blijven. Koning Haakon vertrokken. Koning Haakon van Noorwegen is Maandagavond uit Oslo vertrokken aan boord van het koninklijke jacht „Norge". Hy zal een staatsiebezoek aan Nederland brengen. Het jacht wordt Donderdag tegen het middaguur in Amsterdam ver wacht. Even rustig alsof hij een hekje op de begane grond aan 't verven is, staat deze schilder 565 voet boven de Park Avenue van Manhattan om aan het New Yorkse Central Building re paraties aan het dak te verrichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3