LEZERS SCHRIJVEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK KREEG FRAAIE COLLECTIE Zeeuwse Almanak SCHILDERIJEN UIT DE HAAGSE SCHOOL TE BROUWERSHAVEN WEEST BLIJDE IN DE HOOP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 BELANGRIJKE AANWINST Ca. 1000 werken over Zeeland. De Provinciale Bibliotheek heeft een fraaie collectie boeken ten geschenke gekregen bestaande uit ca. 1000 wer ken over Zeeland. Deze bibliotheek is bijeengebracht gedurende enige gene raties door leden van het geslacht Schorer en werd ter beschikking ee- steld door mevrouw Schorer-Sehuur- beque Boeye. Deze aanwinst is zeer belangrijk, o. a. omdat er vele Zeeuwse pamfletten in voorkomen over Zeeuwse toestan den in het verleden, welke publicaties tot dusver onbekend waren. Men is thans druk bezig de verzameling te catalogiseren. De laatste jaren heeft de Zeeuwse collectie van de Provin ciale Bibliotheek een sterke uitbrei ding ondergaan. Sinds de Bibliotheek in haar nieuwe gebouw is onderge bracht in het Abdycomplex wordt de Vijf-jarig knaapje onder motorrijwiel. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is het vijf-jarig zoontje van de fam. C. H. te Rilland-Bath op de spoorweg overgang tegen een passerend mo torrijwiel gelopen. Het knaapje liep daarbij een gebroken been en een ga pende wonde aan het gelaat op. Om wonenden brachten hfet naar de ou derlijke woning. Dokter J. A. Kamps verleende de eerste hulp, waarna het ventje op zijn advies naar een der zie kenhuizen te Goes werd overge bracht. Na aldaar behandeld te zyn kon het weer huiswaarts keren. Gemeente Provincie op het voetbalveld. Zaterdag 21 Augustus a.s. wordt, zoals bekend, het nieuwe gemeente huis van Bruinisse geopend. Ter ge legenheid van dit feit zal een elftal van het gemeentepersoneel een voet balwedstrijd spelen tegen het team van de provinciale griffie te Middel burg. aanwinst van de gehele biblio...~ek getaxeerd op circa 25.000 nummers, waai van het grootste deel ;s onder te brengen in de Zeeuwse collectie. Ui teraard stelt een dergelijke uitbrei ding problemen, met name de catalo gisering, die geruime tijd vergt. De ruimte in het gebouw biedt evenwel geen moeilijkheden, doordat b(j de in richting met een sterke groei werd rekening gehouden. Aanbestedingen. In café Kloet te Waarde besteedde de Nederlandse Heide-maatschappij Maandagmiddag namens de Herverka velingscommissie Zeeland een drietal werken aan. Voor het graven van waterleiding, het leggen van betonduikers, met bij behorende werken in het waterschap Waarde, code 24.12.01, werd als volgt ingeschreven: Bouwman, Breda, f232.000; Eleveld. Groningen, f231.295; W. L., Amsterdam, f209.000; Volkers, Vlissingen, f206.000; Verlaat, Neder- Hardinxveld. f203.000; Versloot. Bode- graven, f 199,610; Snepvanger, Apel doorn, f 199.200; Jansen. Kloetinge, f 195 900; Duinhouwer, Goes, f 166.990; Hillen en Roosen, Amsterdam, f 149.500. Voor het egaliseren van de West- veerpolder werd ingeschreven door: Versloot, Bodegraven, f 128.700; Ele veld, Groningen, f126.860; Verlaat. Neder-Hardinxveld, f99.400; Snepvan ger, Apeldoorn, f99.200; Van Hark, Nieuwerkerk aan de IJssel. f92.500; Volkers, Vlissingen, f 92 200; Kats, Sonhuizen. f90,865; Geldof, Seroosker- ke (W f88.600; Lucasse, Walsoorden. f87.000; Hillen en Roosen, Amster dam. f 86.500; Jansen, Kloetinge. f 82.950. Tenslotte werd aanbesteed het bou wen van een duiker met afsluiter door de Havendijk. Hiervoor schreven in: Dekker, Vlissingen, f 46.000; Van de Klippe, -Vlissingen, f33.500; De Regt, Terneuzen, f27.900; Eleveld, Gronin gen. f 26.700;'Otte. Nieuwdorp, f24.550; Bouwman. Breda, f 24.100; Mabuwat, Dordrecht, f23.900. „Middelburgs Muziekkorps" is moeilijkheden te boven. Het aloude „Middelburgs Muziek korps" is zijn moeilijkheden te boven fekomen. Enkele maanden geleden eerste by dit korps een vrij ernstige crisis; zo was bijv. de bezetting aan merkelijk gedund. Onder leiding van de nieuwe directeur, de heer P. de Rooy, is men de laatste tijd bezig ge weest het verloren gegane weer op te bouwen. De repetities werden met kracht hervat en nieuwe actieve le den meldden zich aan. Ook traden enkele leerlingen toe. De sterkte van het korps bedraagt thans 28 leden en leerlingen. Een en ander heeft tot ge volg, aat het „Middelburgs Muziek korps" thans weer zijn bijdrage kan leveren aan de in de Zeeuwse noofd- stad te geven concerten. Het eerstvolgende Molenwatercon cert, op Vrijdag 13 Augustus a.s., wordt ook door het „Middelburgs Muziekkorps" verzorgd. Het pro gramma van dit concert luidt: 1. Nieuw-Walcheren, mars, Piet de Rooy; 2. Antigone, ouverture, F. Rousseau; 3. Fragm. uit de operette „Le joyeux paysah". L. Fall, arr. F. Rogiste; 4. Künstlerleben, wals, Joh. Strauss; 5. The liberators, mars, Ch. Ancllffe; (pauze); 6. Regina, ouver ture, G. Rossini; 7. .Doornroosjes Bruidsvaart, M. Rhode, arr. A. Dreis- sen; 8. Au golfe de Naples, wals, E. Larue; 9. Vlinderdans, L. Deaudet, arr. Jan Morks; 10. Unter den Sie- gesbanner, F. v. Blon, arr. A. Dreis- sen. Concert op het Miniatuur. Het programma var. het concert, dat het muziekkorps van het Le^er des Heils te Middelburg hedenavond op „Miniatuur Walcheren" zal geven, luidt: 1 N.B. 196 „Ik buig mij voor de macht der liefde"; 2 mars 24, De kleu ren van het Leger; 3 sel. 32, Het ge bed van de boeteling: 4 sel. 40 Jezus volgen; 5 sel. 24. Mijn verlosser: 6 mars 28. De Sawston mars: 7 transcr. 1314, Lof zij de almachtige Koning der Ere; 8 sel. 53. Gedachten omtrent Je zus: 9 mars 1, Een schuilplaats: 10 transcr. 1310 (2). Belmont Ik hoorde 1263. Ave Verum: 13 mars 19, Roep de Stem)11 sel. 43. Hosanna; 12 bew. verlossing; 14 sel: 36. Kom mijn ziel, houdt u gereed. Collecte. De gehouden collecte bracht te Yerseke op e f 77.67. jr de A.V.O, bedrag vai» Het Goesse gemeentebestuur ontving van een aannemer de aanbieding om 7000 tot 8000 m3 klei vrywel gTatis in de havenkom te storten. By de bewo ners van Goes-Noord en bij de leden van het comité Kadedemping heeft dit weer hoop gewekt, dat een deel van hun wensen namelijk de dem ping van de havenkom toch zou doorgaan. Dit is evenwel ydele hoop, want zo deelde men van deskun dige zijde mede men kan met klei geen haven dempen; daar is zand voor nodig! OP VERZOEK Een lezer uit Oostkapelle is onlangs bijzonder aangenaam verrast en aan zijn verzoek om hiervan in deze ru briek melding te maken, voldoen toy gaarne. In Middelburg, zo schrijft liij, had zijn vrouw het ongeluk haar por- temonnaieinhoudende ongeveer der tig gulden, te verliezen en dat was geen prettige gewaarwording. Onmiddellijk trof hets echtpaar maatregelen, maar een speurtocht le verde weinig op. Toen zij evenwel aan gifte deden bij het politiebureau bleek, dat nog geen tien minuten tevoren de vondst van een portemonnaie was ge meld! Het Oostkappels echtpaar mocht het genoegen smaken op het aange geven adres de beurs in ontvangst te nemen en het behoeft geen betoogdat de eerlijke vinder beloond werd. Met een opgewekt gemoed is het echtpaar naar Oostkapelle terugge keerd, niet slechts verheugd over de goede afloop van dit kleine avontuur, maar ongetwijfeld ook over de ont moeting met een eerlijk mens. VERONTSCHULDIGING. Onze welgemeende verontschuldi ging aan de Yersekse lezers voor een aoor ons gemaakte verschrijving. Ge lukkig herinnerde één uwer ons er aan, dat de klokken uit de toren van uw gemeente niet zoals in deze kolommen vermeld tijdens de ramp dagen verdwenen, maar reeds veer tien jaar lang hun schone klanken niet meer over het dorp lieten klin ken! VOLKSKOERS. Volgende week is het kermis in Sluiskil! Maandag a.s. wordt er dan ter gelegenheid van deze kermis een oude traditie hersteld. Er zul len weer volksspelen eneen volkskoers worden gehouden. Deze laatste vooral is altijd zeer in trek f eweest. De oudere wielerenthousias- en zullen gecostumeerd op het par cours verschijnen en elkaar de hoog ste eer betwisten. VERLOREN. Twee Axelse jongelieden gingen samen per fiets op stap door België, Luxemburg en Duitsland. Alles ver liep vlot totdat zij op de thuisreis in de stad Luxemburg aanlandden. Mis schien roken zij de thuishaven? Ze ker is in ieder geval, dat zij veel haast kregen en elkander uit het oog verloren. Wederzijdse speurtochten leverden geen resultaat op. De één keerde thuis terug na de nacht in Namen op het politiebureau te heb ben doorgebracht en de ander nadat hij op een boerderij in Bastogne had geslapen. VRIENDSCHAPPELIJK. Alvorens de grote competitie weer een aanvang neemt gaan de Axelse voetbalverenigingen nog enkele vriendschappelijke wedstrijden spe len. Zo zal Maandag a.s. A.Z.V.v. I een ontmoeting hebben met Axel I en op 22 Augustus komt Axel I in het veld tegen Aalst (België). De jeugd in actie in de speeltuin ,JDe Molieman" te Zierikzee. Foto P.Z.O.) „Korenbloembijeenkomst" van Geref. Jeugdverenigingen Zaterdagmiddag werd in Oraniezon de jaarlijkse „Korenbloembijeen- komst" gehouden, uitgaande van de Walcherse Geref. jeugdverenigingen. Deze byeenkomst werd bijgewoond door ongeveer 500 meisjes en jongens en stond onder leiding van de neer W. Koster uit Middelburg. Met grote aandacht heeft men ge luisterd naar prof. mr. I. A. Diepen horst uit Amsterdam, die een rede hield over het onderwerp „Nieuwe taken". Spr. wees in zyn betoog met klem op ae verschijnselen, die het le ven van thans kenmerken. Onder meer schetste hij de ijlende vaai\ waarin de moderne tyd wordt geleefd, de hoge eisen, die de maatschappij aan de individu stelt, de steeds toe nemende massificatie en het diep in grijpende probleem van de vrjje tijds besteding. Prof. Diepenhorst ver klaarde tenslotte, dat ieder goed Christen ook in deze tijd dient te le ven naar de richtlijnen, die in het Evangelie worden gesteld. Het slotwoord werd uitgesproken door drs. O. Jager, Geref predikant te Vrouwenpolder, die zijn gehoor be paalde bij het probleem hoe een ge schikte huwelijkspartner te vinden. Hierbij legde spr. vooral de nadruk op de verantwoordelijkheid, welke ieder meisje en iedere jongen draagt, die voor deze belangrijke beslissing „E.M.M." uit Serooskerke (W) verleende aan deze bijeenkomst in de openlucht muzikale medewerking. EEN GELUKKIGE KEUZE Gemakkelijk aansprekende expositie. De grote musea van ons land gaan er de laatste jaren steeds meer toe over, waardevolle schilderijen uit haar bezit in bruikleen af te staan voor tentoonstellingen „in de provin cie", en gelukkig komen er ook in Zeeland steeds meer gemeenten die hiervan weten te profiteren: Vlissin gen, IJzcndijke. Groede, Aardenburg en nu ook weer Brouwershaven heb ben in hun gemeentehuizen op deze wijze exposities kunnen arrangeren die alleszins de moeite waard zijn en die er wezenlijk toe bijdragen de goe de schilderkunst nader tot het pu blick te brengen. Sedert enkele dagen is in de hall en in de raadszaal van het voormalige vermaarde stadhuis van Brouwersha ven een dergelijke tentoonstelling in gericht met schilderijen van de Haag se School, afkomstig uit het Stedelijk Museum van Amsterdam en wij ge loven, dat het van de initiatiefnemers in Brouwershaven goed gezien is ge weest. hiervoor juist de periode van de Haagse School te kiezen. Deze yy In de jongste oorlog behoorden tot de vele buitenlanders, die in Duits land te werk werden gesteld ook vele Zeeuwen. Een niet onbelangrijk aan tal van hen kwam terecht in de omge ving van Leipzig. Dat het leven der dwangarbeiders zeer deprimerend was door schrijnend gemis en voort durende bedreiging, is bekend. Naast de stoffelijke en zedelijke nood be stond er ongetwyfcld ook een geeste lijke nood, begrijpelijk, waar toch vele leiding en gemeenschap gewend wa ren. Gelukkig was er in de voorstad van Leipzig Faunsdorf een jonge bereid vaardige pastor, die waarlijk herder bleek. Zijn lieflijk kerkje, de Genesareth- kerk. en zijn gemeente werden een geestelijk tehuis speciaal voor de Ne derlanders. Hun lot en speciaal dat der Zeeuwen had deze ds. Quandt zich in het bijzonder aangetrokken. Hij gaf bijbelcursussen, bezocht hen in hun kampen, ontving hen in de kerkdiensten etc. Dit werk viel niet in de smaak van de Gestaoo, die hem gebood zijn werk te staken. Ds. Quandt ging door en daaraan heeft menige Zeeuw een stukje levensmoed en geloofsblijdschap te danken. Bij mijn jongste bezoek aar Leip zig ter gelegenheid van de „Kirchen- tag" heb ik hem voor dit werk dank gezegd, Hjj gaf my de groeten mee voor al zijn oude vrienden, die Ik langs deze weg mag doorgeven. Namens ds. Quandt en de gemeen te van Paunsdorf roep ik u ae woor den van de „Kirchentag" toe: Weest blijde in de hoop." Middelburg. Ds. P. F. Tn. Aahlers. Brutale inbraak, te Bergen op Zoom. Fotohandelaar vertoefde in Koudekerke. Op klaarlichte dag is in één der drukste straten van Bergen op Zoom Zondagmorgen een inbraak gepleegd, waarby" de dader (s), die de fotohandel van de heer Ph. S. aan de Wouwse straat tot hun doelwit hadden geko zen, een buit van oijna 10.000 in han den is gevallen. De eigenaar van de fotohandel was niet aanwezig. Hij be vond zich tijdens de inbraak by een vriend te Koudekerke. De ongenode gasten hebben in de winkel de kassa opengebroken en in het bovenhuis al le kasten en laden doorzocht. He ge!d bevond zich in een kistje, dat openge broken werd. Van de vele kostbare ïo_ totoestellen wordt, voor zover bekend, niets vermist. Het plukken van de bloemen in 't Zwin Wanneer een correspondent der P. Z.C. spreekt van de prachtige bloe menzee in het Zwin, mag men aanne men, dat hy in dit geval het Neder lands gedeelte der schorren bedoelt. Hij kon dan ook waargenomen heb ben, dat de fraaie Zwin-bloemen in massa worden geplukt, nog vóór ze geheel zijn opengebloeiu. Begrijpelijk is de begeerte naar een boeketje limoenkruid, een vrij on schuldige begeerte overigens, doch hier leidt ze tot bederf van een zeld zaam mooi stukje natuur. Want het plukken is ontaard in massale roof, waartegen slechts één afdoend mid del bestaat verbod! Indien geen nevel over het Zwin hangt, kan men tenminste nog ge nieten van wat de natuur biedt in het Belgische gedeelte. Daar houdt een afrastering het publiek tegen. Het Hollandse deel kan bezwaarlijk afgerasterd worden. Hoe ontsierend het plaatsen van borden, houdende een verbodsbepaling, ook is voor een landschap, hier rest het m.i. slechts als enig middel om een eind te ma ken aan een vernieling door bonder, den plukkers. L. BOOTSGEZEL. Wijkgebouw te Kloetinge. Het zij mij vergund naar aanleiding van uw artikel over het wijkgebouw en badhuis te Kloetinge in uw blad van 3 Augustus op te merken: le. dat, voor zover mij bekend, de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" geen subsidie van f 5000 voor dit wijkgebouw toezegde, maar dat door haar bemiddeling het Praeventiefonds een renteloos voor schot van f 5000 voor dit doel beschik baar stelde, dat in 40 jaar moet wor den afgelost; 2e. dat het wel een unicum mag worden genoemd, indien de woonver trekken in een wijkgebouw van „Het Groene Kruis" aan een medicus wor den verhuurd, maar dat de algemene regel is, dat in een wijkgebouw de wijkverpleegster en (of) de concierge- magazijnmeester wonen. A. DE LANGE, Secretaris van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Collecten. In de Ned. Herv. Kerk te Kapelle werd over de maand Juli voor Diaconie en Kerkvoogdij bijeengebracht resp. f 167,21 f 136.72. Geslaagd. De heer Johan Kole te Yerseke slaagde bij het te Rotterdam gehouden examen voor het vakdiploma woningtextiel, he- renconfectie en bedrijfskleding. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Beroepen te Loenen aan de Vecht, M. J. Vermeer te Nieuw-Beets. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zwaagwesteinde. J. Kamp man te Hogeveen; voor Hamilton (Ont.) Free Christ. Reformed Church, M. Vllet- stra te Eemdjjk. Over de vraag of de Christelijke school van Moriaanslioofd kan wor. den hersteldis men het nog niet ge heel eens. En wanneer dat niet het geval mocht zijn, zal ook over de vraag waar zij dan herbouwd moet worden op Moriaanslioofd of in het dorp Kerkwerve nog wel me nig hartig woordje gesproken moe ten worden. Van de zyde van de Pro vinciale weg ziet de school er nog niet zo slecht uit, maar wanneer men aan de achterzijde ziet, is het toch wel een erg triest geval (Foto P.Z.C.) bracht immers schilderijen voort, die het in dit opzicht niet geschoolde pu bliek gemakkelijk aanspreken: vrien delijke landschappen, pittoreske stads gezichten, interieurs van woningen en veestallen, allemaal voorstellingen waarmede de plattelandsbevolking vertrouwd is en welke het daarom gaarne door bekwame schildershand uitgebeeld zal zien. De tentoonstelling in Brouwersha ven biedt in dit opzicht menig tref fend voorbeeld. Wie zal er bijvoor beeld niet met genoegen zo'n roman tisch boeiend plassenlandschap van Roelofs of Gabriël bewonderen? Een dorpsgezicht aan de Vecht van Nico Bastert of zo'n sterk bewogen winter- tafereel van Weissenbruch? Het is al lemaal eenvoudig en boeiend en wroet nergens in duistere diepten van de mensenziel maar het spreekt aan om dat het de ons omringende wereld toont zoals we haar gaarne zien: vriendelijk, schoon en waar mogelijk gehuld in een sfeer van romantiek en wat dit laatste betreft zijn er ook op deze tentoonstelling voortreffelijke werken te bewonderen van schilders als de Oosterbeker Tilders. Roelofs en in wat „verzoetelijkte" stijl Van Om- meganck en Verboeckboven. Ook de groten van de Haagse School ontbreken niet in Brou wershaven: Willem en Jacob Maris, de laatste met een prach tige „Thuiskomende vissers schuit", Jozef Israels met twee figuurstukjes, waarvan vooral het „Vrouwtje aan de was" een knap werkje genoemd mag wor den. Anton Mauve o.a. met een in teergrijze tinten geschilderd „Schelpenvissers", Poggenbeek met „Eenden in het gras" en vooral niet te vergeten Jong kind met een prachtig bewogen gecomponeerd en geschilderd Rotterdams havengezicht en een in losse toetsen levendig opge zet doekje „Gezicht bij Kroos- wijk". Natuurlijk kunnen wij niet alles noe men wat in Brouwershaven te zien is. Het zijn ongeveer 45 werken, en zij vullen in bet mooie oude stadhuis twee grote ruimten die mede dank zij een doelmatige verlichting het als ex positiezalen wonderlijk wel blijken te doen. De tentoonstelling blijft tot half September geopend. Laten wij ver trouwen, dat zij door velen bezocht zal worden zodat burgemeester Van Leeuwen, die zich voor haar organi satie en inrichting veel moeite beeft gegeven, de voldoening mag smaken, dat deze eerste poging nog door vele andere gevolgd zal worden H. A. B. Vlissingse Nutsspaarbank. Uit het financieel verslag van de Vlis singse Nutsspaarbank over de maand Juli 1954 blijkt, dat het totaaltegoed in dat tijd vak steeg met 96.743 66 tot 11.153.676.55. Dit was als volgt verdeeld over het hoofd kantoor en de diverse bijkantoren: hoofd kantoor 7.565.915,54. stijging f 67.896.02, afhaaldienst f 25.487.08, stijging 454.88. Bijkantoren: Souburg 588.187.53, stijging 4.987.86. Goes 2.008.049.84. stijging 21.009.47. Wolfaartsdijk 420.709.05. stij ging 449.61. Terneuzen 401 327.87. daling 3.908.35. Zaamslag I 68.445.81, da ling 400.31. Axel I 75.553.83, stijging 2.204.48. Het aantal rekeningen bedroeg in to taal 19543 (55 meer). Hoofdkantoor 13513 (9 meer), afhaaldienst 352 (8 meer), Sou burg 1407 (10 meer), Goes 2657 (12 meer), Wolfaartsdijk 787 (7 meer), Terneuzen 489 (9 meer), Zaamslag 105 (als vorige maand). Axel 234, (als vorige maand). Over het eerste halfjaar van 1954 zijn deze cijfers: stijging totaaltegoed 1.117.598.65. Dit was als volgt verdeeld over hoofdkantoor en diverse bijkantoren; hoofdkantoor 559 042.86; afhaaldienst 3 602.56. Bijkantoren Souburg 74.419,57, Goes I 255.463.48. Wolfaartsdijk 35.852.78. Terneuzen f 165,904.37, Zaamslag 6.633.31. Axel 16.679.72. DOODOP? PLEEGZUSTER BLOEDWIJN geeft nieuwe kracht. Vraagt uw apotheek of drogist naar deze heerlij ke medicinale wij'n. Bloedvormend en zenuw versterkend. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 9—24 uur; Electro: „Rue de l'Estrapade", 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Mevrouw de am bassadeur" (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „De schatten van Dakaru" (14 jr.), 8 uur; Stedelijk Museum: Schilde- rljenexpositie Constantijn Guys. 10—17 uur. GOES. Vandaag Grand: „Gevaarlijke' over tocht" (14 jr.), 8 uur. VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Herdenkings tentoonstelling M. Góth, 19—12.30 en 13,30—17 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „NederlandWaterland". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis tentoonstelling Delfts aardewerk. AARDENBURG. Vandaag St. Baafskerk: Schilderijen expositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2