PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ergste industriële crisis sinds het einde van de oorlog Zeshonderd technische werken in Provinciale Bibliotheek D£ BILT Vandaag PORTUGESE VOORSTELLEN AAN REGERING VAN INDIA HOE KOMT DE „SPANKER" NU VAN DE PIER AF? 197e Jaargang-No. 186 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS VI cent per mm Minimum o advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tariei. Kleine advertentie* max 8 regels» van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent .Brieven ot adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 259300 P.Z.C Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef 2355 4 Ujnen (b-g£ 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g 22281: Oostburg. Finiandstr 2. telel 16; Terneuzen. Brovwertistt 2: Ziertkzee N Bogerdsti C 160 telel 28 STAKINGSGOLF OVER WEST-DUITSLAND Driehonderdduizend arbeiders hebben het werk neergelegd Meer dan vier millioen arbeiders bedreigen VVest-Duitsland met zijn ergste industriële crisis sinds het einde van de oorlog. De arbeiders eisen loonsverhogingen variërend van zes tot vijftig proeent. Het aantal stakers bedraagt minstens 300.000. De staking begon in Hamburg, waar vorige week 14.000 arbeiders van vervoers-, gas- en waterleidingbedrijven het werk neerlegden. In Beieren hebben Maandag 200.000 metaalbewerkers het werk neergelegd. Zij veroorzaken daarmee naar schat ting een productie-verlies van zes mil lioen mark. Hun werkgevers hebben gezegd, dat zij ieder zullen ontslaan die Donderdag niet op het werk terug is. De politieverloven in München zijn ingetrokken. Ongeveer 900.000 metaalbewerkers in het Ruhrgebied hebben tien pfen ning per uur loonsverhoging ge vraagd, metaalbewerkers in het Rijn land hebben zich bij hen aangesloten. De bond van arbeiders in de ver voers- èn openbare nutsbedrijven heeft in Duisburg het looncontract geannuleerd en hoger loon geëist voor zijn leden in de binnenvaart. De politie verwacht ongeregeldhe den in enkele Beierse steden. De sta king in Beieren was Maandagmiddag in sommige districten volledig, maar elders meldden zich de arbeiders in grote getale op het werk. De metaalbewerkers eisen een ver hoging van het basisloon van twaalf pfennig per uur en twaalf procent loonsverhoging voor salaristrekken- den. Verscheidene werkgevers brachten hun arbeiders er Maandagochtend is het 50 jaar geleden, dat „Het Nieuws van den Dag" van zijn correspondent te Constan- tinopel een brief publiceerde, waarin het Nederlandse publiek voor het eerst bekend werd ge maakt met de yoghurt, van welk voedsel vooral in het war me seizoen een nog steeds stij gend gebruik wordt gemaakt; .hoopt de Amerikaanse oud president Herbert C. Hoover zijn tachtigste verjaardag te ge denken. Schietwedstrijd kostte raadslid het leven. Het Tubbergse gemeeneraadslid de heer E. J. Haverkort uit de buurt schap Geesteren (gemeente Tubber- gen) is gistermiddag door een hagel- schot in Geesteren dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens de vogel, schietwedstrijden, welke ter gelegen heid van het jubileum van een pastoor in Geesteren werden gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kin deren van de gevaarlijke plaats on der de paal. waarop de vogel stond, verwijderd. Hij liep daarna terug naar de schietplaats, terwijl het geweer werd geladen. Door een ongelukkige manoeuvre van een der schutters ging het geweer af, waardoor de heer Ha verkort in de buik werd getroffen. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het R.K. ziekenhuis in Almelo over leden. toe het werk te hervatten door loons verhogingen van drie tot tien pfennig toe te staan. De Beierse minister van arbeid heeft een nieuw compromisvoorstel aan de vakbonden en werkgevers voorgelegd. De industrieëlen zeggen, dat de looneisen meer uit politieke dan uit economische overwegingen zijn ge steld, maar de leider van het verbond van vakverenigingen, spreekt deze be wering tegen en zegt, dat de werk gevers een gemeenschappelijk front met de regering vormen om geen loonsverhogingen te geven. Voorstel verworpen. Het gemeentebestuur van Hamburg heeft voorgesteld, dat de stakers on middellijk aan het werk gaan en dat een nieuwe raad van arbitrage "ordt ingesteld, welks beslissing voor beide partjjen bindend zou moeten zijn. Demonstratie van Berbers in Rabat Duizenden tot de tanden gewapen de Berbers zijn gisteren Rabat bin nengekomen om hun aanhankelijk heid aan de bejaarde sultan van Ma rokko op het godsdienstige feest Aid >ir te betuigen. De sultan, Sidi Mohammed Moelai Arafa, die in Augustus door de Ber bers onder leiding van de pro-Fran se Pasja van Marrakesi El Glaoei aan de macht kwam. deed een beroep op de bevolking zich rustig te hou den. Hij beloofde te zullen trachten ver betering aan te brengen in de „hui dige moeilijke toestand" zodra de rust was hersteld. Candidatuur Van Klef fens voor Ver. Naties. De „New York Times" heeft in een hoofdartikel levendige critiek gele verd op de Amerikaanse weigering om de candidatuur van mr E. N. van Kleffens voor het voorzitterschap van de algemene vergadering van de ver enigde Naties te steunen. Het argument, dat een Aziaat voor zitter moet zijn van een zitting, die voor het grootste deel aan Aziatische problemen gewijd zal zijn, is waarlijk niet houdbaar, aldus het blad. Het te gendeel zou waar zijn. De „New York Times" sprak er zijn diepe spijt over uit, dat de Verenigde Staten een houding hadden kunnen aannemen, die als een belediging kon worden opgevat voor de opmerkens waardige kwaliteiten van mr. Van Maar van bevoegde stakerszijde is in- Kleffens en zijn land. Het hoopte, dat middels medegedeeld, dat dit voorstel de situatie op een bevredigende wijze zal worden verworpen. zou worden opgehelderd. .NEUTRALE WAARNEMERS? Overeenstemming met Frankrijk Om een nieuw conflict in het Oosten te voorkomen heeft de Portugese regering voorgesteld aan India en andere belanghebbende landen om neu trale waarnemers een onderzoek te laten instellen aan de grenzen van de Portugese bezittingen in Voor-Indië. Deze waarnemers zouden op 15 Aug. met hun werkzaamheden moeten beginnen. Zij moeten worden gekozen uit landen, die diplomatieke betrek kingen met India en Portugal onderhouden. In Port Ljjautey Marokkoworden de slachtoffers van de ongeregeldhe den ter aarde besteld. Vele hoge Franse autoriteiten woonden met de resident-generaal Lacoste de plech tigheden bij. Midden achter de kist de Franse resident-generaal. Negen Zwitserse bergbeklimmers vermist. Men vreest te Chamonix in de Franse Alpen, dat een groep van ne gen Zwitserse bergbeklimmers bij de top van de Mont Blanc is omgeko men, aldus is Maandag door berggid sen medegedeeld. De negen Zwitsers waren Zater dagochtend vertrokken en zouden Zondagavond terugkomen. Vier Zwitsers zijn Maandagochtend op weg gegaan om het vermiste ne- Anti-Tourisme Hit is in Frankrijk nu zo ver geko men, dat de pers protest begint aan te tekenen tegen de hotel houders, die met hun hoge prijzen de toeristen wegjagen, inplaats van hen door aantrekkelyke tarieven te lok ken. Het tijdschrift „Les Echos" oe fent bijvoorbeeld scherpe critiek uit op de hotelhouders en spreekt daarbij van anti-toerisme. De Franse toerist verdedigt zich, als hij zich het vel niet over de oren wil laten halen, daartegen op twee manieren: hij gaat kamperen, of hij verlaat, als hij een auto bezit, ten spoedigste de plaats, waar hij voor een maaltijd of een overnachting te veel heeft moeten betalen. De toerist, die nog slechts enkele jaren geleden graag enige tijd in een plaats verbleef, is tot nomade gewor den. De toerist ontvlucht de ruïneuze oorden! Atngezien echter talloze bedrijven en industrieën afhankelijk zijn van een levendig toerisme, ver langt „Les Echos", aat de hotelhou ders en taxichauffeurs hun slechte gewoonten af zullen leggen en dat de staat alle lasten, die op het toerisme drukken, zal verlagen. Het besef, dat de klant koning is, dat men met een redelijke winst genoegen moet nemen en dat men zijn gasten diensten moet bewijzen moet de grondslag zijn van een toeristische renaissance in Frank rijk, zegt „Les Echos". Een wijze les Een paar jaar geleden werd Frank rijk door toeristen overstroomd. Te genwoordig is dit land velen te duur geworden. Nederland geniet thans een onge kende belangstelling. Het kan geen kwaad het Franse voorbeeld goed in gedachten te hou den. Lissabon heeft een nota gepubli ceerd, waarin bescherming van In dische onderdanen in Portugese ge bieden wordt verzekerd. De secretaris-generaal van de ex tremistische Hinaoe-secte Mahasabha verklaarde, dat de regering van In dia de Portugese enclaves door.een politie-actie moest laten verdwijnen. Zijn partij zou deelnemen aan een strijd zonder geweld ter bevrijding van India. Met het oog op de „oor- szuchtige houding van Portugal" zou echter alleen politioneel optreden het probleem kunnen oplossen, zo meent deze Hindoe-leider. In antwoord op een Britse nota zegt de regering van Nehroe, dat In dia vastbesloten is de kwestie op vreedzame wijze te regelen. „Tot haar spijt en verrassing" had India opgemerkt, dat Londen verzocht heeft niet tot geweld over te gaan. India heeft herhaaldelijk Portugal gevraagd onderhandelingen te begin nen, maar men was er in Lissabon nimmer op ingegaan. Gisteren zijn 600 man politie en mi litairen uit Portugal scheep gegaan naar Mormugao in de Portugese ne derzetting Goa in India. India en Frankrijk hebben in prin cipe overeenstemming bereikt over de overdracht van Franse gebiedsdelen in Voor-Indië. In Hiroshima is niet zo heel veel meer te zien van de ontzettende ver woestingen, welke 9 jaren geleden door de atoombom-ontploffing werd aangericht. De stad van de zeven rivieren is bijna geheel herbouwd. De industrie-tentoonstellingshal blijft echter in precies dezelfde staat, waarin het verkeerde na de ontplof fingen in 19^5. Een triestbeeld Frankrijk heeft waarborgen ge vraagd voor handhaving van de Franse taal en cultuur, redelijke ver goeding voor Franse publieke dien sten en faciliteiten voor Franse bur gers, die hun scholen, ziekenhuizen en godsdienstige instellingen wensen te behouden. nodig hadden. Een Franse reddings ploeg zou vandaag vertrekken. Door slechte weersomstandigheden was het niet mogelijk Maandagavond nog op weg te gaan. Eerste studieboerderij voor jonge boeren. Het Drents landbouwgenootschap heeft in Havelte (Dr.) een boerderij met 24 ha land gekocht van de vroe gere Commissaris der Koningin in óe provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan. Deze boerderij zal worden gebruikt om de theorie, welke de jonge boe renzoons op de landbouwscholen heb ben opgedaan hier aan de practijk te toetsen. De boerderij in Havelte is de eerste practische studieboerderij voor jonge boeren in ons land en de maatschap pijen van landbouw in Nederland heb ben er belangstelling voor. Ook van Duitse zijde is inmiddels gevraagd, of men de studieboerderij eens mag bekijken omdat ook in Duitsland plan nen zijn voor een dergelijk project. Columbiaans vliegtuig verongelukt 21 inzittenden omgekomen. Een constellation van de Columbi- aanse luchtvaartmaatschappij „Avan- cia". die op weg was van Hamburg naar Bogota, is Maandagochtend, kort nadat het van het vliegveld Lajes op de Azoren was opgestegen, tegen een berg gevlogen- Reddingsploegen heb ben geen overlevenden gevonden. Er bevonden zich 21 passagiers en een be manning van negen leden aan boord. Op de passagierslijst waren geen Ne derlandse namen. Amerikaanse communisten In New York hebben 150 afgevaar digden van de Amerikaanse commu nistische parij een geheim; conferen tie gehouden. Na afloop van de besprekingen is aan de pers een verklaring verstrekt, waarin politieke imnestie wordt ge vraagd. De partij sprak zich voorts uit tegen dc- regering Eisenhower en senator McCarthv èn "erklaarde by de komende verkiezingen een demo cratische overwinning te verwachten. STRANDING EEN RAADSEL Engels schip als verloren beschouwd Het Britse m.s. „Spanker", dat bij Hoek van Holland gestrand is, ligt nu aan twee zijden verankerd. Het schip is lek als een mandje. Door de aan lange kabels in zee gelegde ankers hoopt men van de „Spanker' geen „Faustus II" te maken. De kapitein heeft gisteravond als laatste het schip verlaten. Vrijwel unaniem zijn de deskundigen van mening, dat het in 1936 gebouwde schip reddeloos verloren is. Men zou het schip in stukken kun nen bergen. Wanneer men evenwel bedenkt hoeveel keren de vracht auto's daarvoor af en aan moeten rij den en vooral, dat alleen bij eb en be hoorlijk weer de pier bereden kan worden, is het duidelijk hoeveel tijd daarmede gemoeid is. Rijkswaterstaat wil trouwens het casco zo spoedig mogelijk weg heb ben omdat we al weer voor de herfst staan. Het schip van de pier afslepen is uiterst riskant doordat de „Spanker" ongetwijfeld zou zinken en een ver vaarlijk obstakel voor de scheepvaart zou vermen. Veel zal afhangen van de toeschietelijkheid van assuradeu ren, tenzij Rijkswaterstaat de ber ging geheel voor zyn rekening wil nemen. Men houdt zich in de Hoek nog steeds bezig met de vraag, hoe het mogelijk was, dat de „Spanker", uit varende bij klaar zicht, op de pier is terecht gekomen. Vermoedelijk is een en ander te wijten aan foutieve navi gatie. Bij lang genoeg rechte koers hou den zou er niets gebeurd zijn. Er werd te vroeg en misschien zelfs ge heel onnodig, gezien de bestemming van het schip, naar stuurboord ge zwenkt. Zodoende kon de wind aan bakboord het schip in de flank grij pen en op de pier werpen. Er gaan bovendien verhalen, die allerminst tot de geruchten gerekend kunnen worden, over dronkenschap aan boord, waarbij vooral ook de ka pitein niet vrijuit ging. Hoe het zij, it is een aangelegenheid, waarin de betrokken raad voor de scheepvaart het laatste woord zal hebben. Britse Labourleiders NIEUWE AFDELING KWAM GEREED Zij komen in September in de circulatie Naar wy vernemen zal de nieuwe afdeling „technische boekwerken" van de Provinciale Bibliotheek te Middelburg in September a.s. officieel worden geopend. Onder leiding van de bibliothecaris, de heer H. Pieters, wordt thans de laatste hand gelegd aan de catalogus. Zoals gemeld verleenden Gedepu teerde Staten enige tijd geleden aan de bibliothecaris de opdracht aan de Provinciale Bibliotheek een technische afdeling te verbinden in verband met de steeds toenemende vraag naar studieboeken op dit terrein. Onmid dellijk daarop werd met de uitvoering van de opdracht begonnen en thans is men zover, dat bijna zes honderd delen van deze afdeling een plaats in de bibliotheek hebben gevonden. De aanschaffing van de werken is met grote zorg geschied. De biblio thecaris, de heer Pieters, liet zich daarbij door deskundigen adviseren, o.a. door de rijksnijverheidsconsulent en door het hoofd van een technische bibliotheek. Over het algemeen wer den de nieuwste werken op elk denk baar gebied van de techniek aange schaft, doch bij inrichting van de sec tie waterbouwkunde werd iets verder gegaan, omdat deze tak immers voor Zeeland van zulk eminent belang is. Daarom werden bij dit onderdeel ook enkele historische werken aangeschaft, waardoor enig in zicht kan worden verkregen in de ontwikkeling van dit deel der tech niek. De leerstof van de 600 nieuwe wer ken is berekend voor leerlingen van technische (ambachts) scholen en voor middelbare technische scholen. Uiter aard zijn geen werken aangeschaft voor de hogere opleiding van de Tech nische Hogeschool in Delft. VELE GEBIEDEN. De collectie bestrijkt vele gebie den der techniek, waarbij tevens een plaats is ingeruimd aan de wis- en natuurkunde. Ondermeer zijn de volgende on derdelen in de concept-catalogus vermeld: mechanica, chemie, teke nen, schilderen, letter- en reclame, tekenen, meubelmaken, burgerlij ke bouwkunde, bouwmaterialen, bouwconstructie, gewapend beton, interieurverlichting, sanitair, ver. warming, waterbouwkunde, grafi sche techniek, fotografie, motoren, machines, transport, koeltech niek, automobielen, scheepsbouw, luchtvaart, electrotechniek, me chanische technologie, metaalbe werking galvanotechniek. plaatbe werking, metallurgie enz. Ook de leeszaal heeft in verband met de inrichting van deze technische afdeling een uitbreiding ondergaan, doordat circa 12 technische tijdschrif ten, een technische vraagbaak e.a. ter lezing zijn gelegd. CENTRUMFUNCTIE. De Provinciale Bibliotheek bewyst met deze uitbreiding, dat zij haar specifieke taak in deze provincie uit muntend vervult. In de loop der laat ste jaren is deze prachtige instelling steeds meer het centrum geworden van een zich sterk uitbreidende Ie- zerskring. Op het gebied van de tech niek evenwel was zy slechts voorzien van enkele incidentele werken, zodat in dit opzicht geen centrumfunctie kon worden bekleed. Thans echter is in deze leemte voorzien door de in richting van deze nieuwe afdeling. Het plan is om deze technische boeke rij geleidelijk aan uit te breiden. Leer. linger van technische scholen en van de M. T. S. zullen deze uitbreiding met vreugde begroeten. Herdenking Betje Wolff en Aagje Deken Op 4 September zal de maatschappij der Nederlandse letterkunde in het academiegebouw der rijksuniversiteit te Leiden haar jaarlijkse vergadering houden. Op deze vergadering zullen 40 nieu we leden worden benoemd en twee prijzen worden uitgereikt, namelijk de „prijs voor meesterschap" en de „Van der Hoogtprys". naar Acht leiders van de Britse Labour- party onder leiding van oud-premier Clement Attlee zijn gisteren per vliegtuig naar Zweden vertrokken, op Weg naar communistisch China waar aan zy een officieel bezoek zullen brengen. Voor het vertrek zeide Attlee, geen grond te zien voor enigerlei misvat ting van Amerikaanse zijde over de reis. „Onze vriendschap met de Ver enigde Staten blyft. Wij zijn voor standers van vrede in de wereld en hoe meer betrekkingen wij kunnen aanknopen hoe beter". Nederlands aanbod alsnog aanvaard. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat Hongarije het Nederlandse aan bod, 50.000 gulden te schenken voor de slachtoffers van de watersnood, thans heeft aanvaard. Hongarqe had dit aanbod ongeveer een week geleden van de hand gewezen, aanvoerende, dat de jongste overstromingen niet zo veel schade hadden aangericht, dat Hongarije, behalve van de Sowjet- Unie, hulp uit het buitenland zou kun nen aanvaarden. Hongarije zou de voorkeur geven aan geldelijke hulp boven hulp in na- tura. „Moerdijk-operatie" gaat niet door. Het transport van de derde over spanning van de nieuwe Moerdijk- brug van Dordrecht naar het Hol lands Diep is Maandag goed verlo pen, maar de opnieuw slechter ge worden weersomstandigheden maken het onmogelijk, vandaag de oude overspanning uit te varen en de nieu we in de brug te plaatsen. De aangekondigde stremmingen in het treinverkeer over de Moerdijk- brug zullen dus ook nu niet doorgaan, en de treindienst tusser Dordrecht en Lage Zwaluwe zal vandaag normaal volgens de dienstregeling worden uit gevoerd. Prijs van 25.000 Op lot nr 5136 van de 524ste staats, lotcry derde klasse, Is de irys van 35.000 gevallen. VERWACHT WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met enkele buien Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN. 11 Augustus Zon Op: 5.16 Onder: 20.14 Maan Op: 18.35 Onder 1.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1