PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Relletjes in Marokko eisen tal van doden en gewonden Fraaie tocht van door zonnig België Benelux-rijders en Luxemburg BILT COMMUNISTISCHE DREIGING IN ZUID OOST AZIë BUSSUMSE POLITIE SCHIET MAN NEER IN ZELFVERWEER Vandaag 197e Jaargang-No. 185 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 Aug. 1954 ADVEHTENTIEPKuS 22 ceni per mm Minimum p advertentie 13.— Ing. mededelingen driemaal tartet Kleine advertenilea '.max regels) van 1—5 regels l.— Iedere regel meer 20 cent 3rleven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telef 16; Temeuzen, Brouwertjstr 2: Zlerlkzee N Bogerdsti C 160 teler NATIONALISTEN IN ACTIE De Nationalisten kondigden algemene staking af De relletjes in Marokko duurden gedurende het weekeinde voort. Zaterdag werden tenminste negen mensen gedood en vielen er tientallen gewonden bij ongeregeldheden te Port Lyautey. Juiste cijfers over het aan tal slachtoffers konden niet verstrekt worden, omdat de betogers een aantal gewonden meevoerden. Gedood werden in elk geval drie Europese mannen, twee Europese vrou wen, twee Marokkaanse vrouwen en twee Marokkaanse mannen. By relletjes op Zondag kwam een blanke om het leven. Een menigte Marokkanen stak Zondag e^i bioscoop en een villa van een blanke in brand en plunderde tevoren deze gebouwen. De menigte bekogelde de poli tie met stenen. De politie maakte gebruik van de vuurwapens. De onlusten ontstonden Zaterdag toen een afdeling Marokkaanse mili tairen winkeliers, die gehoor gaven aan de stakingsoproep van de natio nalistische Istqlal-partij, poogden te overreden hun winkels open te stel len. Onmiddellijk zwermden betogers door de straten, die een dreigende houding aannamen en de naam van de verbannen sultan van Marokko riepen. De troepen, die snel versterking kregen, vuurden op de betogers. De nationalistische Istiqlal-partij heeft aan de winkeliers medegedeeld, dat zij tenminste gedurende veertien dagen hun winkels gesloten moeten houden. Er is een algemene staking afgekondigd van zeven dagen voor het gehele land. Mendès-France stelt vertrouwenskwestie Morgen wordt er gestemd De Franse premier, Mendès-France heeft Zaterdag in de Franse nationa le vergadering de vertrouwenskwestie gesteld met betrekking tot zyn econo misch hervormingsprogramma. Volgens de grondwet zal er Dins dagmorgen over worden gestemd. De financiële commissie heeft zich er tenslotte mee accoord verklaard, dat Mendès-France tot één April van het volgende jaar speciale volmachten moet hebben en niet tot één Januari, zoals de commissie aanvankelijk had aanbevolen. A Op het laatste moment bedacht Met het Nederlandse emi grantenschip „Waterman" dat Zaterdagmiddag uit Rotter dam naar Nieuw-Zeeland en Australië vertrok, zou ook het uit 4 personen bestaande ge zin van een 35-jarige timmer man uit Arnhem emigreren naar Australië. Alvorens de passagiers aan boord gaan moeten zij eerst enige tafels passeren ter con trole en de eerste tafel was die van de Australische am bassade. Juist nadat het ge zin de tafel gepasseerd was verklaarde vader opeens, geen lust meer te hebben in emigre ren. Zijn vrouw trachtte hem nog te overreden doch zonder succes, want de man bleef op zijn stuk staan. Een grote kist met bagage moest uit het ruim worden getakeld en weldra was het gezin weer op weg naar Arnhem. „Welkom Bienvenue" heel Arlon was uitgelopen voor de aankomst van de Beneluxkaravaan. (Foto P. Z. C.) Deze staking zou fabrieksarbeiders, overheidspersoneel en huisbedienden omvatten. Overigens meent men, dat de Is- tiqlal heeft besloten voorlopig af te zien van massabetogingen. Het secretariaat van de Arabische Liga te Cairo (Egypte) heeft een te legram aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties gezonden met ver zoek om interventie van de Verenig de Naties in Marokko. In Tunis Uit Tunis worden geen incidenten meer gemeld, nu daar een nieuwe Tunesische regering is gevormd. De nieuwe premier Tahar ben Amman stelde zijn kabinet voor aan de Bey, die de nieuwe ministers installeerde. De Franse resident-generaal, gene raal du Moulin, werd benoemd tot mi nister van buitenlandse zaken. Negen andere ministeré zijn allen Tunesiërs. Zestien doden bij autobus ongeluk in Duitsland Botsing van drie voertuigen Zondagochtend vroeg zijn op de autoweg MünchenBerlijn nabij Des sau Oost-Duitsland) twee autobus sen en een vrachtauto met elkaar In botsing gekomen. De beide autobussen waren afkom stig uit Beieren (West-Duitsland). Vijftien lichtgewonde passagiers kwamen met andere voertuigen in West-Berlyn aan. Volgens een Oostduits politierap port zouden er zestien doden zijn. Ooggetuigen beweerden echter, dat het aantal groter was. Egyptische versterkingen voor Suez-kanaalzöne Te Port Foead, gelegen tegenover Port Said aan het Noordelijke eind van het Suezkanaal, zijn Zaterdag handgranaten geworpen in een kamp, waar gezinnen van Britse militairen wonen. Slechts één der granaten ont plofte. Er vielen geen slachtoffers en er werd slechts lichte schade aange richt. De Egyptische veiligheidstroepen in de Suez-kanaalzöne zijn versterkt om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Vorige week werd een spoorbrug bij Isnv ilia door saboteurs vernield. CHAOS IN INDO-CHINA Economische hulp als afweermiddel In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat in de loop van deze week de plannen voor een conferentie over een Zuidoostaziatiscb verdedi gingsverdrag bekend gemaakt zullen worden. Men venvacht, dat de confe rentie in September op de Philippij- nen zal worden gehouden. De Brits- Amerikaanse besprekingen verkeren in het slotstadium. Gebleken is, dat India, Birma en Indonesia niet bereid zijn aan een verdrag voor Znid Oost Azië deel tc nemen. Een gerucht, dat Nederland zou deel nemen, werd in Washington niet be vestigd. Men verwacht, dat aan de confe rentie slechts zullen deelnemen: de Verenigde Staten, Gr. Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Thailand en de Philippijnen. Te Washington werd bekend, dat volgens minister Dulles Birma en de niet-communistische gebieden van Indo China moeten vallen onder ge bieden, die door het Zuidoost-aziatisch pact beschermd dienen te worden te gen communistische agressie. Bij het overschrijden van een bepaalde defen- sielijn zouden de landen van het pact daarop moeten reageren. In Zuid-Vietnam heerst chaos. „Er is geen capabele regering en de toe stand is er uitrest precair. Ook Laos en Cambodja bevinden zich in grote moeilijkheden", aldus Dulles, die van oordeel was, dat wellicht ook Indone sië en Birma economisch moeten worden gesteund. Hoe de hiervoor benodigde gelden precies moeten wor den besteed kon de minister niet zeg- ent LUX-«««és Vernon;SKQHf M •jfë* gen. In ieder geval diende het leger van Thailand te worden opgebouwd. Van welingelichte Amerikaanse zijde werd verklaard, dat schepen met levensmiddelen, landbouwmachines, bouwmaterialen, uitrusting voor we genbouw, rijdende kranen, pompen en katoen eerstdaags in Zuidooit- aziatische havens zullen aankomen om aan de economische hulp een ie- gin van uitvoering te geven. Te Washington werd voorts opge merkt, dat mede in verband met het Zuidoostaziatisch verdrag de candi- datuur van Prins Wan (Thailmd) voor het voorzitterschap van de Ver enigde Naties betekenisvol was. Verwacht werd echter, dat de Ver enigde Staten geen actie zoudei voe ren tegen de candidatuur van ie Ne derlandse candidaat mr. Var Klef- fens, die reeds op de stemmen van zestien landen kan rekenen. Eerste foto van dr. John in Oost- Duitsland. De vroegere chef van de Westduitse geheime dienst, dr. O. John (midden) maakt kennis met de communistische herbouwplannen voor Oost Berlijn door middel van een uiteenzetting van Erich Correns (rechts), hoofd van het Nationaal Front; de architect van de Stalin Allee, prof. Hermann Hensel- mann (voorgrond links) en andere communistische autoriteiten. Smokkelorganisatie opgerold Door gecombineerde actie van leden van de Amerikaanse, Italiaanse en Franse politie door interpol de in ternationale politiecommissie is 'n gevaarlijke bende smokkelaars van narcotische middelen opgerold. De Italiaanse politie «resteerde vier Italiaanse matrozen en nam 40 pond opium, 10 pond 4morphine, 60 Zwitserse horloges en andere smok kelwaar in beslag, terwijl de Ameri kanen de leiders opspoorden te Bei roet in Libanon. De Franse politie deed arrestaties in Marseille. De bende was een maand geleden opgeschreven, toen een agent van de politie zich wist in te dringen in de Italiaanse sectie van de organisatie. Zaterdag sloeg de politie toe en ging in Venetië tot arrestatie der vier ma trozen over. Vier andere Italianen zouden worden aangeklaagd wegens lidmaatschap van de bende. De organisatie smokkelde verdoven de middelen van Beiroet naar Europa. Horloges en andere waardevolle voor werpen. die aan zware invoerrechten zijn onderworpen, werden van Europa naar Beiroet gebracht. Verenigde Naties hadden een teleurstellend jaar Men liet de organisatie te veel links liggen Het jaarrapport van secretaris Hammarskjoeld over de Verenigde Naties is Zondag verschenen. Het is in mineur gesteld. De huidige «pan- ningen hebben het werk der Ver enigde Natie» belemmerd, vooral in de gevallen, dat leden-landen geen g, brink maakten van het apparaat der wereldorganisatie om geschillen aan te pakken. Het feit, dat de helft van de lan den van Europa niet aan de beraad slagingen deelneemt van de V.N. doet onvermijdelijk aan de doeltref fendheid der Verenigde Naties af breuk Hii zegt onder meer verder, dat in de kwestie van ontwapening, een nieuwe aanpak dringend nodig is. In gqval van een nieuwe oorlog zouden partijen zich zeker geplaatst zien voor het vooruitzicht, dodelijke won den te kragen. Indien de sfeer van vrees en achterdocht de weg zou versnei rei voor vooruitgang in de vreedzame ontwikkeling van atoom energie. die ..onredroomde kansen" biedt, zou de wereld een nieuwe en „waarschijnlijk fatale mislukking" moeten boeken. Sprekend over het feit. dat „zekere volken" niet zodanig in de Verenig de Naties vertegenwoordigd zijn als waarop zij recht hebben gezien hun rol in de wereldaangelegenheden, zegt de secretaris-generaal der Ver. Naties, dat het niet mogelijk schijnt de huidige impasse ineens te door breken. Hammarskjoeld constateert ver der, dat de omstandigheden voor een terugkeer van de vrije handel, het vrije kapitaalverkeer en het vrije personenverkeer nog by lange na niet zyn geschapen. MET EEN BIJL BEDREIGD Gevolg van echtelijk drama Twee agenten te Bussum hebben Zaterdagochtend een overspannen in woner in een echtelijk conflict tot de orde moeten roepen. De man bedreig de de agenten met een bijl, zodat een van hen zich tenslotte uit zelfver weer genoodzaakt zag een schot op hem te lossen. De kogel raakte de aan valler in lieij en eerst daarna kon hij overmeesterd worden. Hij werd onmiddellijk naar de Majella-stichting overgebracht, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. De vrouw had al enige malen de hulp van de politie ingeroepen. Zaterdagmorgen was het weer zo ver, dat ae Bussumse politie om sistentie werd verzocht. Een agent begaf zich naar de woning van de Bussummer R., waar hij de vrouw alleen thuis aantrof. Zij vertelde hem, dat haar man haar had mishandeld. Nog voor de agent weer weg ging kwam de man thuis. Het zien van de politieman in zyn woning bracht hem zo mogelijk nog meer buiten bezin ning. Hij greep een mes en maande de agent het huis te verlaten. Met veel moeite gelukte het de agent de man naar de binnenplaats te brengen. Tierend rende de Bussummer naar de schuur, waaruit hij een hakbijl haal de. Toen de agent poogde hem de bijl te ontnemen werd hij op de arm ge slagen. Hy loste twee waarschu- NA RUST EN HERGROEPERING IN VELDEN Races op de renbaan en pech op de weg (7an onze speciale verslaggever) „Tussen Barchon tn Luik is de weg in de bochten opgebroken en kan zeer gevaarlijk zyn!' Deze waarschuwiig stond met grote letters en vele uitroeptekens op een bord in de gelagkamer van hotel „De Blokhut" in Velden, waar de rijders van de Benelixronde enige tyd bijeen waren voor de hergroepering. Er werd gereden in acht groepen met in totaal 152 deelnemers. Veel uit vallers waren er op Je Nederlandse wegen niet geweest; een enkele motor rijder had panne gekregen en ergens in de buurt van Rotterdam stond een verlaten Ford senzaam aan de kant van de weg, maar over het ge heel genomen viel let nogal mee. Tegen twaalf uir vertrok de stoet naar het Zuiden, in de richting Verdo, naar Roermond ei de Nederlandse grens: een lange stroom van lichtjes door het verlaten Limburgse land, waar alleen in de mijnstreek nog teke nen van leven te tespeuren wareneen enkele fietser langs de weg, en een paar verlichte ranen. „Niets aan te gevenryden maar!"de douane by Eysden ging blijkbaar van het standpunt uit, dat men andere dingen te doen had dan smokkelen. En dat hadden de rijders ook, wart over de grens be gonnen de moeiijkheden pas, vooral toen de karavasi de binnenwegen in draaide en in e:n wirwar van kleine dorpjes de juste weg naar Luik moest zoeken. Het bewust) gevaarlijke wegge deelte van Ba*chon af bleek mee te vallen: het ward een afdaling over een paar kiloneters langs een hob belige weg net flinke keien maar van het honderden meters diepe ra vijn. waarin men terecht had kun nen komen, bleek niet veel te zien. Het enige vas een slootje van een halve meter diepLangzaam, een voor een, en op een eerbiedige af stand van elkaar, namen de motoren de haarspeldbochten. Noorderlicht „Zon dat nu het Noorderlicht zjjn?" „Gaat de zon nü al op der gelijke vragen werden gesteld by het passeren van Luik, waar de hemel fel rood gekleurd was. Maar deze zonsopgang bleek het licht uit de hoogovens van Luik. In de verte be gon het echter wérkelijk iets lichter te worden en langzamerhand, heel, heel aarzelend, verschenen de eerste bleke zonnestralen. Luik, Esneux. SpaFrancor- champs! Hier voerde de weg over het beroemde rencircuit en velen ten zich dan ook verleiden, de gas kraan eens even flink open te draai en. Het werd een schitterende tocht door de zonovergoten Ardennen en het berglandschap van Luxemburg, mede dank zij de perfecte organisa tie. Honderden politieagenten wezen de weg door de steden en dorpen, en op de moeilijke buitenwegen waren kalkpijlen aangebracht. G'edinne, Dinant, Namen. De ka- ravaan raasde er met een flinke vaart doorheen. Kippen renden nog haastig de weg over, om aan de an dere kant een goed heenkomen te zoeken. Pech By de hoofdcontröle te Tubize, aan de grote weg van Brussel naar het Zuiden, bleek, dat er al heel wat uit vallers waren. Enkele wagens kwa men met schade binnen. Een Citroën en een Peugeot hadden een versplin terde voorruit door steentjes van te genliggers (niet het mysterieuze ver schijnsel!) en verder sukkelde men met gebroken uitlaten, lekke banden en andere ongemakken, die op het pad van een rallyeryder kunnen ko men. Een zwarte Volkswagen werd opgesleept door een crèmekleurige M.G. en de berjjders van een rode, tot sportwagen omgebouwde Volks wagen, tuurden met geleerde gezich ten onder de motorkap Om vier uur werd uit Tubize af gereden en nu begon, meer dan te voren, het gevecht tegen de slaap. Hadden de lastige kronkelwegen te voren rijder en kaartlezer reeds ge dwongen tot oplettendheid, nu, op de grote weg naar Ninove, Aalst en Eecloo, werd het nog moeilijker de positieven by elkaar te houden. Daar- wingsschoten, waarna een in de buurt surveillerende collega hem te hulp kwam. De bewoner zwaaide door het dolle heen onbesuisd met de bijl naar de agent. De collega loste een schot in de richting van de man in de hoop de agent te ontzetten. Het schot trof geen doel en het had niet de gering ste uitwerking. Daarop loste de agent een tweede schot, dat R. in de lies trof. vertrekt koning Haakon van Noorwegen aan boord van zijn jacht Norge voor een drie daags bezoek aan Nederland; wordt in Rotterdam voor de vyfde maal een wielerwed strijd voor slagersjongens ge houden. 9 De ministers van buitenlandse zaken van Griekenland. Turkije en Joego-Slavië hebben Zaterdag te Bied de definitieve tekst goedgekeurd van het militaire Bal kanverdrag, dat vandaag zal worden ge tekend. by kwam ook een aanhoudende re gen, die de automobilisten noopte, de (slaapverwekkende) ruitenwissers aan te zetten. Terug in Nederland Na nog juist de contróle by Aar denburg gezien te hebben, reed men over Draaibrug en Oostburg naar Breskens. Langzaam kwamen daar de wa gens binnen. Daar was de meneer met de kapotte voorruit, doornat van de plensregens, de Duitser met de vele wedstrydplaquettes op zyn mo torkap, die by de bochten geen en kele berm miste en al die motorrij ders, die by Eede de contróle hadden gemist en die hij Schoondijke waren teruggestuurd. Via Havendorp Vlissingen en Oost- Souburg werd Middelburg bereikt, waar onder grote belangstelling van de kermisvierders de intocht werd gehouden. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Zuidelijk. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN. 10 Augustus Zon Op: 5.14 Onder: 20.16 Maan Op: 17.57 Onder: 0.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1