Geen herleving van het nazidom in West-Duitsland V acantie-recrea tie-werkkamp op De Horst te Driebergen ERKENNING VAN PARAGNOST? ONRUST IN NOORD-AFRIKA DUURT VOORT Een BOEK over ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLGENS ADENAUER John's verklaringen bestreden De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft in een radio uitzending' van zyn vacantie-verblijfplaats Baden Baden uit gezegd, dat het overlopen van de voormalige chef van de geheime dienst, dr. Otto John, „versclirikkelyk" was, maar de Westduitse veiligheid niet in gevaar kon brengen, daar „de schade niet zo groot is als velen eerst dachten". De belangrijkste verklaring, die-John sinds 20 Juli had afgelegd, was, dat hy op de hoogte was van de geheime supplementaire overeenkomsten by het E.V.G.-verdrag. „Dat is niet waar" zeide Adenauer, „want zulke overeenkomsten bestaan niet". Ook andere verklaringen.van dr. John waren „duidelijke leugens". John's kennis ging niet verder dan wat hij waargenomen had met be. trekking tot extremisten van linker- of rechterzijde. Zijn bureau, het bu reau voor de bescherming van - de grondwet, had niets te. maken met militaire kwesties. Over het door John geuite verlan gen de strijd tegen de neo-nazis aan te binden, naaide de kanselier de schouders op. Dit beschouwde de Westduitse regering als een van haar belangrijkste taken. „Buitenlandse vijanden" hadden ge tracht de kwestie-John uit te buiten o.a. om te verhinderen, dat West- Duitsland tot de gemeenschap van vrye volken wordt toegelaten. „Ik verklaar nadrukkelijk", aldus Adenauer, „dat er geen herleving van het nazidom in Duitsland is en Öv sta er voor in, dat dit niet weer de kop zal opsteken". John was kepnelrjk niet geschikt voor zijn functie. „Wij zullen moeten onderzoeken of de door hem opgebouwde organisa tie in deze vorm kan blijven voort bestaan en of het op deze organisa- Medewerker van John ook naar Oost-Duitsland? Volgens de West-Berlynse bla den is de 52-iarige Tiemann, destijds medewerker bij de contra-spionnage van de Duitse luchtmacht, evenals ar. John naar Oost-Duitsland gegaan. Hij zou gewerkt hebben voor het West- Berlijnse bureau voor bescherming van de grondwet, maar dit wordt door de betrokken functionarissen ontkend. De West-Berlijnse politie deelde mede, dat Tiemann Zondagochtend samen met een kennis uit Oost-Duits, land zijn woning in Wannsee (Ame rikaanse zone) neeft verlaten en bij een onderhoud aan de zönegrens ver moedelijk door de Oostduif.se veilig heidsdienst is aangehouden. Men neemt aan, dat hij een kleine eigen inlichtingendienst wilde opbou wen, om dan aan grotere inlichtin gendiensten zy'n berichten te verko pen. Gerijpte vrouweh. Kolonel Dilley van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland (Frankfort) vindt, dat de vrouwen en dochters van zijn strijders het 'n beetje te bont maken. Ze lopen soms met zodanige zomerkleding, dat de kolonel haar niet meer wil zien in de legerwinkels, de toneel- en film zalen enz. In een order voor de troepen heeft hij aangegeven, wat zoal in het ge wone stadsgewoel niet toelaatbaar is. Er mogen geen zonnepakken zonder rug van het zgn. haltertype wor den gedragen zonder een bijbehorend jasje of omslagdoek, kledingstukken die het middenrif onbedekt laten zijn verboden, geen schouderbandloze ge décolleteerde japonnen, behalve in de clubs bij toepasselijke maatschappe lijke gelegenheden. Meisjes in de bakvisleeftijd noch vrouwen mogen shorts dragen geen „spijkerbroeken" mogen worden ge dragen door gerijpte vrouwen. Vooral de passage betreffende de spijkerbroeken van gerijpte 'vrouwen heeft tot verbolgen wederwoorden ge leid. Laat iemand het maar eens probe ren om mij „gerijpt" te noemen, aldus de vrouw van een kapitein. Schoothondje. In Southport (En geland) liep enkele dagen geleden een levensgrote leeuw aan de lantaren palen tc snuffelen. Ongeruste dames en heren belden de politie op, die per auto en motorfiets aangesneld kwam., de karabijn in aanslag. Gelukkig was de snoeperige Helen Farrar (sweet six teen) er eerder dan de politie. Ze greep de leeuw bij het linkeroor en ze gaf Simba een duchtig standje Het dier ging rustig mee naar huis, want hij was van haar pa. „HU doet nooit wat", verzekerde Helen „als hy wel eens naar ie mand hapt is het alleen maar speel- sighcid". Dom. Dit zei president Eisenho wer: „Alleen de regeringen zijn dom... niet de massa van het volk!" Specialist. Dr. John Mi'llicent, be kend schoonheidsspecialist te Londen is lid geworden van een club waar men nooit het woord „vrouw" mag uitspreken. Eerst wilde men hem wei geren, maar hij mocht een toespraak houden ter verdediging van zijn can- didatuur. Toen vertelde hy, dat hij een nieu we vermageringskuur had uitgevon den. Tweè honderd dames per maand doen die kuur. Ze vallen acht kilo af. Dat is dus 1600 kg per maand of 19.200 kg per jaar verlies aan „vrou wengewicht". „Teruggerekend tegen 55 kg per vrouw, betekent dit, dat ik eigenlijk per jaar er voor zorg dat er 2000 vrou wen minder zijn", aldus Millicent. On der luid gejuich werd hij aangenomen als lid. tie uitgevoerde toezicht juist was". De Westduitse bondskanselier zei met betrekking tot de buitenlandse Eolitiek, dat Europese eenwording et beleid van de regering bleef. Vrijlating gevraagd De West-Duitse regering heeft de Geallieerde Hoge-Commissie verzocht stappen te ondernemen bij de Russi sche autoriteiten in Oost-Duitsland voor de „vrijlating" van John. Het West-Duitse ministerie van binnenlandse zaken heeft Vrijdag een beloning van 500.000 mark uitge loofd voor inlichtingen. De inlichtingen moesten worden gegeven aan de openbare aanklager te Karlsruhe, die de zaak in handen heeft. De beloning geldt tot en met 31 October. Russische stap in Oost-Duitsland De regering van de Sowjet-Ünie heeft besloten .alle verordeningen en reglementen betreffende het politie ke, economische en culturele leven van Oost-Duitsland, die door het Russische militaire bestuur en de Russische controle-commissie in de periode van 1945 tot 1953 in Oost- Duitsland zyn uitgevaardigd, te an nuleren. De Russische regering houdt met dit besluit rekening met de Oost- duitse wens, zich te voegen naar de overeenkomsten tussen de vier mo gendheden inzake de ontwikkeling van Duitsland langs democratische en vredelievende weg, aldus de offi ciële door Tass bekendgemaakte ver klaring. Het besluit was genomen nadat de Russische en Oost-Duitse regeringen onlangs van gedachten hadden gewis seld. Herdenking te Hirosjima Een menigte van 300.000 mensen heeft in Hirosjima Vrydag in stilte het feit herdacht, dat in 1945 de atoombom voor het eerst als oorlogs wapen werd gebruikt. Met gebogen hoofd bracht de me nigte hulde aan de 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, die toen om het leven zijn gekomen. Terwijl men bad, luidden klokken en loeiden si renes in de nieuwe stad Hirosjima, die gebouwd is op de fundamenten van de oude stad, welke merendeels werd weggevaagd. Dertigduizend nabestaanden van slachtoffers hadden zich verzameld rondom een gedenkteken bij de plaats waar de bom viel. Onder het zingen van het Japanse „vredeslied" werden 500 witte duiven losgelaten. Ambtenaar OM. en raadsman vragen wetswijziging In een zaak tegen de 44-jarige Amsterdamse paragnost A. A. H., die gis termiddag voor het kantongerecht te Amsterdam behandeld is, hebben zo wel de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. J. M. Maan, als de raadsman, mr. dr. P. J. Witteman, zich uitgesproken voor een wetswijzi ging, opdat aan de bonafide paranormaal begaafde mensen de mogelijkheid worde gegeven hun gaven in dienst van de lijdende mensheid te stellen. Mr. Maan eiste tegen de terechtstaande paragnost wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde een geldboete van 200 hoewel deze verdachte reeds tweemaal eerder voor hetzelfde feit tot soortgelijke boeten was ver oordeeld. Hij motiveerde zijn eis met de overweging, dat de heer H. nu een maal de huidige wetsbepalingen telkens overtreedt,' zodat hij gestraft moet worden. Aangezien deze zaak- op de ambte naar echter „geen onsympathieke in druk" had gemaakt en de ambtenaar er bovendien zeker niet van over tuigd was met een kwakzalver te doen te hebben, achtte hij het niet in overeenstemming met zijn eer en ge. weten een hechtenïsstraf te eisen. De raadsman stelde zich geheel achter de opmerkingen van ae zijde van het O.M. en drong alleen op een clemente boete aan. Maar de kantonrechter zelf, mr. G. F. Haase, die zeide zelden zoveel eenstemmigheid tussen aanklager en verdediger in een zaak als deze te hebben meegemaakt, was het met deze mening niet eens. „De wetgeving sanctionneert nu eenmaal het öptredèn van depe lie den niet", zeide hij. „De verdachte is al tweemaal eerder vervolgd en blyft Het gist iti Noord-Afrifea: Franse ■politiemannen, samen met geunifor- meerde inboorlingen, bewaken, bewa. pend met lichte machinepistolen, de ingang tot de inboorlingenstad Me dina, in Casablanca, Frans Marokko niettemin dagelijks vele malen de wet overtreden. In een geordende democratische staat kan een derge lijke handelwijze door de justitie niet geduld worden". Hij legde de paragnost daarom een feldooete van 500 op met de mede ding, dat hij daarvan bij de recht bank in hoger beroep kon gaan. Na afloop tekende de heer H. inderdaad met een appèl aan. Hij is tevens be stuurslid van de Nederlandse werk groep voor paranormale begaafd heid en deelde mede, dat deze bond zich ten doel stelt- door het verenigen der oonafide paranormaal begaafden Burgemeester ir. L. A. H. Peters van Bergen op Zoom (met vlag) gaf tra ditiegetrouw het startsein voor de (vijfde) Beneluxronde. (Voor verslag zie pag. 2). (Foto P.Z.C.) Vereniging „Madjoe" De vereniging vafi oud-onderoffi cieren van het voormalige Koninklijk Nederlands-Indische Leger „Madjoe" heeft zich met een open brief tot de minister zonder portefeuille van het ministerie van buitenlandse zaken, gewend. Hierin wordt er op gewezen, dat het nu reeds bijna anderhalf jaar geleden is. dat de nadere beschouwing van de bijslagwet een aanvang nam en dat het aangekondigde wetsont werp nog steeds niet by de Tweede Kamer is ingediend. Er wordt voorts aan herinnerd, dat ook de Indische gepensionneerden, waaronder er velen zijn met een mini maal pensioen, lijden onder zeer moei' lijke levensomstandigheden en dat velen hun- >ner" in kommervolle om standigheden verkeren. Men dringt er met de meeste klem op aan in deze aangelegenheid de nodige voortva rendheid te betrachten. iedere kwakzalverij te weren. Opgemerkt werd nog, dat in het dossier tientallen schriftelijke ver klaringen aanwezig waren van pa tiënten, die baat by de behandeling van verdachte hadden gevonden. Sommigen hunner waren naar de verdachte gegaan op advies van hun huisarts. SJEIK ONTVOERD EN VERMOORD Soldaten uit Marseille naar Tunis vertrokken Vyf met geweren bewapende personen hebben in de nacht van Donder dag op Vrydag de sjeik van Redejef (Tunesië), Brahim, ontvoerd en ver moord. Te Casablanca (Marokko) is een Marokkaanse winkelier door een revol veraanslag in zijn winkel ernstig gewond. De dader wist te ontkomen. La ter werd een bomaanslag gepleegd op de winkel van een andere koopman. Te Casablanca werd een bom onder een autobus geworpen, waardoor de bestuurder en drie Marokkaanse passagiers werden gewond. De politie te Fez (Marokko) heeft Vrydag strenge voorzorgsmaatrege len genomen om een eventuele aan. vcnjdelen tijdens de godsdienstoefe ning in de Moskee. In een jaar tijds zijn minstens drie pogingen tot aan slag op de sultan gepleegd. Opnieuw zijn Vrijdag 600 soldaten uit Marseille naar Tunesië vertrok ken. De sterkte van de Franse strijd krachten in Tunesië bedraagt na aan komst van het nieuwe contingent naar schatting 50.000 man. Poolse nota verworpen De Verenigde Staten hebben Vry dag een Poolse nota van de hand ge wezen, waarin Polen zich er over be klaagde, dat Amerikaanse vliegtui gen hadden gevuurd op twee Poolse koopvaardijschepen bij de Chinese kust—De V.S. noemen de Poolse ver klaring ..volkomen onwaar". Het Amerikaanse antwoord»op de Poolse nota is door de Amerikaanse ambassadeur in Warschau overhan digd. Haagse brandweerlieden zagen „vliegende schotels" In Den Haag is enige opschudding ontstaan door de mededeling van brandweerlieden van de post Prinse straat, die Woensdagavond laat aan de heldere hemel lichtverschijnselen waarnamen, waarvan zij menen, dat het „vliegende schotels vvaren. Een brandwacht zag twee ronde voorwerpen, die zo nu en dan helder wit oplichtten en op grote hoogte en met grote snelheid zich voortbewo gen. Zijn collega's kwamen er. bij en zij zagen, dat de voorwerpen als het wa re plotseling stil stonden. Daarna verdwenen zij weer met grote Bnel- heid in de richting van de kust. Omstreeks middernacht werden de ze lichtende voorwerpen weer waar genomen. Ditmaal waren er negen, diè in tegenstelling tot de eerste, wel ke een ronde vorm hadden, ovaal van vorm waren. Even later verschenen nog twee „vliegende .schotels" aan de hemel, die eveneens snel verdwenen. Er wordt geen melding gemaakt van waarnemingen door andere Hage naars. Met „gestolen" auto bromfietser doodgereden. In de Oude Hoogstraat te Amster dam is gisteren een 55-jarige brom fietser, L. J. S., dodelijk aangereden door een „vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkerende" be stuurder van een waarschijnlijk ge stolen bestelauto, die met-grote snel heid door de straat slingerde voordat hij tegen een pui op de hnkerweghelft tot stilstand kwam. Het slachtoffer was door een ruit van perceel 5, ver volgens via de deur van perceel 7 naar buiten gedrukt en daarna weer op straat terechtgekomen. Hij werd onherkenbaar verminkt. De bestuur der is voortvluchtig. STEMMEN UIT DE KERKEN Een „Hydepark" in Nederland Voor vandaag willen we U eens meenemen naar Driebergen. Sinds het einde van de oorlog heeft zich daar een heel stuk werk van de Hervormde Kerk ontwikkeld. Daar is „De Horst", waar de zo langzamerhand overal bekende wika's worden opgeleid. Op enige afstand ligt op hetzelfde terrein het Eijkmanhuis, waar tweemaal per jaar een groep a.s. predikanten gedu rende vier maanden het laatste stuk van hun opleiding krijgen, welke hier direct op de practijk is gericht. Zowel De Horst als het Eijkmanhuis zijn tekenen van een vernieuwing, welke er in en na de oorlog in de Hervormde Kerk is gekomen. De wereld heeft een ander aanzien gekregen en we weten nog niet hoe het definitieve gelaat van ons volk er zal uitzien. Hier in Drie bergen slaat men de veranderingen nauwkeurig gade en men is ten alle tij de bereid zich hierbij aan te passen wat betreft de opleidingen die hier ge geven worden. Enkele jaren geleden is een nieuw stuk werk ontstaan. Een groot stuk bos-terrein is aangekocht, gedeeltelijk door de Chr. Philantropische Inrich tingen te Doetinchem, die er 'n nieuw internaat hebben gebouwd en gedeel telijk door de Hervormde Kerk ten behoeve van een recreatie-centrum. Daar kan in eigen tenten worden gekampeerd. Daar kan een kampeerwa gen worden neergezet. Daar kan men ook kleine houten huisjes huren. Het terrein ligt aan de Arnhemse Bovenweg, volkomen bezijden het grote vér. keer. Er is hier ruimte in overvloed, zodat men elkaar niet in de weg loopt. Bijna iedereen heeft tegenwoordig zijn vacantie en velen krijgen daar voor een eigen vacantietoeslag. Voor velen is het echter de grote vraag, op welke wijze deze moet worden ge bruikt. Vooral wanneer men een ge zin heeft met opgroeiende kinderen, kan het een echt probleem ziin wat er met die vacantie moet worden ge daan. Het is toch zo goed wanneer een vacantie door heel het gezin ge zamenlijk kan worden gevierd. Maar met elkaar in een pen sion gaan, behoort voor gezinnen meestal tot de onmogelijkhe den. Een Kerk, die oog moet hebben voor wat tegenwoordig genoemd wordt de geestelijke volksgezondheid, moet daarom ook oog hebben voor het vraagstuk van de vacantie en re creatie. Hoe meer mensen een goed gebruik weten te maken van hun va cantie, hoe liever het een Kerk moet zijn. En daarom is het een goede ge dachte dat van kerkelijke zijde een recreatie-centrum wordt gesticht, dat dan zich zelf moet bedruipen. Wanneer ge op Hydepark (dat is de naam van het aangekochte ter rein) komt, vindt ge ~bij de ingang een kantoorgebouwtje, waar een toe gangsprijs moet worden betaald. Een publiek wandelpark is het-hier niet. Verder zijn hier allerlei nuttige en nodige dingen te koop. Wanneer ge dan doorloopt over de rijweg of 'de smalle bospaden, langs de vijvers en over de heuvels, vindt ge hier en daar een houten huisje en op allerlei delen van het terrein kampeertenten. Maar hoewel het er vele zyn. krijgt men nergens de indruk dat het er overvol is. (Vervolg op pag. 8) dr. ALBERT PLESMAN. Vrij kort na het overlijden van dr. A. Plesman op Oudejaarsdag 1953. verscheen in Maart '54 een boek getiteld „De Vliegende Hollander in memoriam dr. Albert Plesman", uit gegeven bij het Wereldvenster te Baarn en samengesteld door Chr. K. Werkman, redacteur binnenland en luchtvaartmedewerker A.N.P. Luitenant-Generaal I. A. Aler schreef een voorwoord en voorts vindt men in dit'boek een groot aantal bij dragen van per-onen die Plesman van nabij hebben gekend. Uit ai deze schetsen, geschreven door figuren als ir. F. Q. den Hollander, dr. ir. M. H. Damme, W. van Veenendaal, W. Vogt prof. dr. ir. H. J. van der Maas, dr. ir W. Schermerhorn, ds. P. Fagel en vele anderen, rijst de figuur van de grote Nederlander Plesman wederom op. Zijn leven en werken worden uitvoerig belicht en de enige bedenking tegen dit boek is dan ook. dat het wat over laden is en te weinig een eenheid. Het is met enige foto's verlucht. Het Wereldgebeuren Gefaald Carlos P. Romulo van de PhilippU- nen heeft nogal een grote rol gespeeld bij het op d.. benen zet ten van "de Verenigde Naties. H(j had er in 1945 goede verwachtingen van en daarin is hij erg teleurgesteld. Carlos P. heeft nu zijn teleurstel, ling neergeschreven in een artikel, dat werd afgedrukt in het Ameri kaanse blad Collier's. Boven dat arti kel staat: „De Verenigde Naties-or ganisatie is stervende". Dat opschrift is wat al te somber, want in werke lijkheid meent Romulo alleen maar, dat de Verenigde Naties geen redely - ke kans gehad hebben. Men moet nog niet praten over de mislukking van deze organisatie, maar men moet integendeel aan de organisatie nieuw leven inblazen en haar dan een wer kelijke kans geven, zo-zegt hij. Dit doet 'n beetje denken aan een verhaal, dat van G. B. Shaw verteld wordt toen men hem vroeg eens te praten over het onderwerp: „Waar om het Christendom heeft gefaald". De cynische Shaw had direct zijn antwoord klaar: Het Christendom heeft niet gefaaldmen heeft het alleen nog steeds z'n kans niet gege ven". Gelukkig blijft het feit bestaan, dat het Christendom geenszins ster vende is, zoals Carlos P. Romulo vreest van de Verenigde Naties. Het gaat inderdaad helemaal niet goed met de Verenigde Naties. Wanneer we de grote politieke gebeurtenissen van 1954 even bezien, dan moeten we constateren, dat de Verenigde Naties niets van doen hadden met de overigens mislukte ontwapeningsconferentie in Lon den. Evenmin kwamen de Verenigde Na. ties te pas aan de Berlijnse Viermo- gendheaen-besprekingen over de toe komst van zekere Europese landen, die nog altijd lijden onder vreemde militaire bezetting. Dan heeft men de Verenigde Naties zorgvuldig verre gehouden van de Geneefse conferentie waar toch via een Aziatisch conflict de wereldvrede in het geding was. Daartegenover zitten de zaken waarmee de Verenigde Naties zich wel bemoeid hebben, hopeloos scheef: voor Korea ziet niemand een- oplos sing, de kwestie van de volksstem ming in Kasjmir (Voor-Indië) is nog nimmer door de betrokken partijen serieus behandeld... in het Israëhsch- Arabisch conflict tonen beide belang hebbenden een grandioze minachting voor beslissingen van de Verenigde NatiesZuid-Afrika weigerde een V.N.-commissie toe te laten, die het rassenvraagstuk wilde onderzoeken... Desondanks meent m'neer Carlos P. dat de Verenigde Naties nog altijd kunnen zijn een organisatie voor het herstel van de vredeals men daartoe maar de macht geeft aan de Verenigde Naties. Ook zou de ze organisatie de hoop en de levens standaard van millioenen mensen kunnen verhogen.' Misschien heeft de Philippijnse oud.minister wel gelijk, maar dan zijn er toch drie moeilijk heden, die eerst opgelost dienen te worden. In den beginne zag men in de Ver enigde Staten van Amerika de V.N.- organisatie aan voor een soort we reldregering, waarin de Verenigde Staten dan vanzelfsprekend toonaan gevend zouden zyn. In Engeland echter zag men in de Verenigde Naties heel wat anders... Men beschouwde de V.N. alleen maar' als een soort podium waarop politieke twisten op vreedzame wijze uitge vochten konden worden. Dus een „in strument" om te voorkomen, dat vol keren naar de wapenen grepen. In Rusland daarentegen wilde men van de Verenigde Naties een propa- fanda-instituut maken voor de ver- reiding van denkbeelden, welke on dermijnend zouden zijn voor de bour. geo.isie en stimulerend voor de we reldheerschappij van het proletariaat. Op dit enorme verschil in standpunt zijn de -Verenigde Naties lek gevaren. Het verschil was te groot aan dat men aan de organisatie een taak van betekenis durfde toe te vertrouwen. Alen heeft het geprobeerd met Korea, met Israël, met Kasjmiren het was allemaal hopeloos mis, omdat de Grote Vier er een nummertje touw trekken van maakten. Elk van hen wilde het eigen inzicht 'laten zege vieren. De een wilde via de Verenig de Naties regeren, de ander bemidde len en de derde propaganda lanceren. Over enige weken zal er weer een vergadering van de Verenigde Naties zijn en hec is nu al te voorzien, dat het weer hetzelfde touwtrekken zal worden Dat is teleurstellend voor Romulo en vele andere -goedwillenden, maar men zal met dat harde feit rekening moeten houden. Voorlopig is het zo, dat men om werkelijk iets te berei ken conferenties moet beleggen, buiten de Verenigde Naties om. En het veiligste voor kleine staten is om zich van de Verenigde Naties 'n tik keltje te distanciëren. CARLOS ROMULOgeef Verenigde Naties een kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5