Lustrum-Beneluxronde startte Vrijdagmiddag in Bergen op Zoom BELGISCHE BEZWAREN TEGEN AFSLUITING DER ZEEGATEN WALVISVAARDER BUNKERDE IN VLISSINGSE BUITENHAVEN LANDBOUW EN MIDDENSTAND STABIEL IN JUNI 1954 PROT. CHR. STREEKZIEKENHUIS VOOR DE BEVELANDEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 „MONSTERTOCHT" BEGONNEN Uitvallers in de Ardennen (Van een onzer verslaggevers) LIMBURG, Vrijdagavond Vrijdagmiddag is traditiegetrouw de Benelux- ronde weer in Bergen op Zoom gestart, met een hartelijk „Een voorspoe dige reis" va» burgemeester ir. L. A. H. Peters, die het startsein gaf. De vyfde ronde! Eén lustrumronde derha Ive, die wederom door Nederland, België en Luxemburg voert, met Bergen op Zoom als begin- en Middel burg als eindpunt. Tien minuten na de gebruikelijke ontvangst in het stadhuis, ronkten de eerste motoren weg van de feestelijk met vlaggen versierde markt, op weg naar de eerste controlepost: Zevenbergen. De 1100 km. lange monster- tocht door de drie landen was begon nen In de buurt van Dieren kwamen alle groepen weer bij elkaar en op een schemerig terrasje in een triestige motrégen werd nog snel een kopje koffie gebruikt. Na Nijmegen begonnen de dappere motorrijders het aardig te kwaad te krijgen: er viel een zware stortregen, die het wegdek glibberig maakte en velen dwong om de snelheid met een Het zat de bestuurder van de grijs groene Volkswagen, die uw verslag gever gastvrijheid verleende, niet mee. In de eerste uren kostte een ge broken koppelingskabel hem in Dordrecht, waar een slaperige gara gehouder na tienmaal beilen nog niet verscheen, twee kostbare uren. Na een jachtige rit over een smalle, bochtige dyk arriveerde hij echter nog in de laatste minuut aan de hoofdcontröle bp de Pyramide van Austerlitz te Zeist! Voort ging het weer over de door de laatste zonnestralen beschenen Veluwe, naar Barneveld, de volgende controlepost, waar de 30 automobi listen en meer dan 120 motorrijders lum kaart moesten laten afstempelen. Stoffige zandwegen en uitgestrekte dennebossen. Met een vaart van tegen de 100 km per uur werden het Udde- lermeer en Apeldoorn gepasseerd. In de Veluwse dorpjes waren de boeren uitgelopen en ook vele va- eantie-gangers sloegen met nieuwsgierige gezichten de in stofwolken gehulde karavaan ga de. Het was toch ook wel een evenement in deze stille streken! Goede, raad werd in overvloed ge- Jeven, alleen werd men wel eens e verkeerde kant opgestuurd De heer A. de Bakker uit Dordrecht verscheen Vrijdag met duo-passagie- re vol goede moed aan de start van de vyfde Beneluxronde in Bergen op Zoom! (Foto P.Z.CJ Nu ging het Limburg In. de kant van Venlo op. Hier was de laatste halte de neutralisatie-post bij Vel den, waar met een uitsmijter de in wendige mens weer op krachten werd gebracht. De grote eetzaal van het hotel de „Blokhut" was tjokvol met de tientallen automobilisten mo torrijders en duo-engelen, terwijl eni ge accordeonnisten voor een vrolijk muziekje zorgden. Het wedstrpd-co- mité, achter een grote tafel gezeten, deelde lunchpaketten uit, er werden prentbriefkaarten verstuurd en er werd„.... een flink uiltje geknapt. Want te middernacht ging het weer verder, naar Maastricht, via Luik de Ardennen in en op dit traject zouden er wel eens enkele uitvallers kunnen komen. Tot nu toe zijn er niet. meer geweest dan twee of drie. Koffie is goed om de slaap te ver drijven en wanneer er niet al te veel verkeerde raad wordt gegeven zo als door de dame aan een van de controleposten, die adviseerde een snellere weg te nemen dan volgens het reglement veroorloofd was zullen de meesten het wel klaren, en vanavond met de plaquette in Mid delburg een glorieuze intocht houden! Het Belgische socialistische dagblad „Le Pcuplc" gaf commentaar op de Delta-plannen en het Moerdijkkanaal. 't Blad schrüft, dat de Antwerpse ge meenteraad in zyn zitting van 2 Au gustus j.l. de wens heeft geuit, dat de Belgische regering zo spoedig moge lijk zou overgaan tot de realisatie van het Moerdijkkanaal en hiertoe de be sprekingen met Nederland zou moeten hervatten. Het blad noemt sommige voordelen van de afsluiting der zee gaten, zoals deze in het rapport der Delta-commissie worden vermeld, vrij hypothetisch, zo meldt de correspon dent van het „Alg. Handelsblad". Vreemd voorwerp boven Walcheren Tot dusver waren in Zeeland nog geen vreemde verschijnselen in het luchtruim waargenomen -wanneer men althans het geheimzinnige vlieg tuig van enkele weken geleden bui ten beschouwing laat. Thans echter bereikt ons van een onzer Middelburgse lezeré de melding dat hp Donderdagavond om 20.45 u. een merkwaardig voorwerp aan de Westelijke hemel zag. Het was rond van vorm en ver verwijderd; het had volgens onze zegsman een mid dellijn van ongeveer 25 cm. De kleur was grijs-wit. Waar het cirkelvormig voorwerp vandaan kwam, was bij het begin van de waarneming niet vast te stellen. De verschijning stond onbeweeglijk in het luchtruim, maar spoedig scheen het te trillen. „Het draaide en ver dween plotseling met een formidabele snelheid uit het oog", aldus onze zegsman. De waarneming heeft in totaal niet meer dan 25 30 seconden ge duurd. De Belgische technici hebben de con sequenties van de afsluiting der zee gaten onderzocht vanuit het standpunt der Belgische Rijnvaart. Zij zijn voor namelijk bekommerd om het gevaar van de verzanding van de zeegaten, de mogelijkheden welke nog zullen blijven bestaan voor het baggeren, het vergrote gevaar van ysschollen op een z.g. kalme binnenzee, de draagkracht van de winden en het tijdverlies dat zal ontstaan ingevolge de inschakeling van twee nieuwe sluizen in het Ha ringvliet en het Volkerak. Bovendien zijn de technici van oordeel, dat de Nederlandse aannemers hun mensen en materieel nog vele jaren zullen nodig hebben voor de Zuiderzeewer ken en dat de eigenlijke grote werken in de Delta-gebieden pas over vijftig jaren zullen zijn beëindigd. Hieruit vloeit voort, aldus conclu deert „Le Peuple" in het klaarblijke lijk door de Belgische regering ge- inspireerde commentaar, dat de Ne derlandse pers een beetje voortvarend te werk gaat wanneer zij schrijft, dat het Delta-plan het Moerdijkkanaal overbodig maakt. VAN IfVltt TOT In Tholen gaat men hij voldoende deelneming eenstraatcompetitie van jeugdvoetbal organiseren. In dit verband is het wel aardig even te vermelden, dat in de Gelderse hoofdstad een dergelijke competitie een enorm succes heeft. Uit verschil lende wijken doen daar de elftallen mee van de „straatvoetballertjes", zoals men het daar zegt. Onder lei ding van een agent en een kran tenverkoper, bijgenaamd „Ome Joop". Deze iet of wat wonderlijke figuur heeft zelfs een „Tour de frats" ge- orgainseerd, een wielerronde door de provincie Gelderland, waarvoor veel belangstelling bestaat. Het lijkt ons zo, dat ook de jeugd.van Tholen best zal voelen voor een aan trekkelijk partijtje voetbal. De spe- DE FIETS De fiets moge in deze gemotori seerde tijden een simpel vervoermid del schijnenwaarvan sommigen iV-eds beweren, dat het binnen af zienbare tijden nog slechts in musea te aanschouwen zal zyn, het is voor velen echter géén simpel vervoermid del! Hetgeen de Vlissingse fietser on dervond, die bij het vaart verminde ren iets te sterk op de terugtraprem leunde, vjaardoor het achterwiel vast kwam te staan. „Wat nou overwoog de man klaarblijkelijk. Het bleek een te in gewikkeld technisch probleem voor hem, want hij nam het'rijwiel op de nek en wandelde er moeizaam mee weg Gelukkig ontmoette hij weldra een deskundiger fietser, die informeerde wat er wel aan schortte. Met een klein schopje tegen het pedaal was de fiets weer berijdbaar De eigenaar kon het echter niet goed geloven en eerst toen de helper in de nood had opgemerkt: ,Je kunt er wel op gaan zitten, hoor", ped- t» delde hij ietwat verbasterd weg IfjtrtttMf JlAf A tl 1*11/1 fl/*! Zo ziet ge, dat zelfs de fiets nog tlfSffVyUnmfly |/1 UilMW1, lertjes mogen niet ouder zijn dan 14 jaar. Zy dienen zich vóór 14 Aug. a.s. te melden bij de voorzitter van de Tholense voetbalvereniging. Men zal dan een straatcompetitie opzetten en de wedstrijden worden natuurlijk in de vacantie gespeeld. Nog kan worden medegedeeld, dat er reeds fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld, terwijl het mogelijk is, dat ook de buurtverenigingen haar mede werking zullen verlenen. Zet 'em op, jongens van Tholen, dit kan goed worden MUZIKALE RONDGANG. In Sint Annaland kwam men op de goede gedachte de verjaardag van Prinses Irene te vieren met een rond gang van het muziekgezelschap „Ac celerando", onder leiding van haar directeur. Onnodig te zeggen, dat er veel belangstelling was en dat dit ini tiatief zeer werd geapprecieerd. NAAR FRANKRIJK. Er zijn al heel wat uitstapjes in deze barre zomer van 1954 in het water gevallen. Maar de deelnemers aan de trip van de reisclub „Prins Hendrik" uit Axel. naar de Vogezen de laat ste reis van dit seizoen hebben echt geboft. Het was prachtig weer en men genoot van deze tocht in een schitte rende omgeving. geheimen heef tl Advertentie. HEDENAVOND 7 uur 30 spreekt Mevr. Anne Mulder, Amsterdam m het wekelijks „Passepartout" via Hilversum I over haar bezoek a-an de Guys-expositie in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Ongetwijfeld interessant hier. naar te luisteren en daarna zélf te gaan kijken naar deze internationaal befaamde ten toonstelling, die nu ook des avonds geopend is van 8—10 uur (behalve des Zondags) Toegangsprijs des avonds 40 cent. Publ. V.A.F. - Concentratie polders Schouwen-Duiveland Informele besprekingen te Zierikzee Onder leiding van het lid van Gede puteerde Staten, de heer C. Philipse, is Vrydag te Zierikzee een oriënteren de bespreking gehouden over de kwes tie van de eventuele samenvoeging van polders en waterschappen van Schouwen-Duiveland. Deze vergadering werd o.m. bijge woond door het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink alsmede door de heren ir. H. D. J. Swaters, hoofinge- nieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland, ir. W. de Beijl, ingenieur van het district Zierikzee, diens voorganger Ir. C. Koning en de zes z.g. vertrouwensmannen van de polders en waterschappen van het ei land, die onlangs werden aangewezen ter voorbereiding van de samenvoe gingsplannen. De verschillende mogelijkheden, welke kunnen leiden tot concentratie, werden onder het oog gezien; zij zul len thans door de betrokkenen nader worden bestudeerd, waarna men over enige tijd opnieuw zal bijeen komen. Gunstige resultaten over '53 bij Koole's Bank N.V. Dividend verhoogt tot 6 pet. In het zo juist verschenen jaarver slag over 1953 van R. Koole Zoon's Bank N.V. wijst de directie op de bui tengewone omstandigheden, welke in dit verslagjaar het gehele leven op het eiland hebben beheerst. In het verslag wordt gewaarschuwd tegen een te ver doorgevoerde ratio nalisatie, waarbij het gevaar bestaat, dat de menselijke factor in het her stel in het gedrang zou kunnen ko men. Het vertrouwen wordt, uitge sproken, dat, indien de grootse plan nen, in het bijzonder de herverkave ling en het deltaplan, eenmaal uitge voerd zullen zyn, op Schouwen-Dui veland de welvaart weer zal toene- In het financiële verkeer gaven de grote werkactiviteit ten behoeve van net herstel en de eerste uitkeringen voor geleden schade een compensatie voor ae ontwrichting van het normale bedrijfsleven. Tevens vertoonde de effectenhandel door de alom heersen de hoogconjunctuur en het wegvallen van beperkende factoren, zoals de dividendstop en speculatiewinstbelas ting, een sterke opleving. Hierdoor war in hét afgelopen jaar ondanks de abnormale toestanden, waai'in gewerkt moest worden, de re sultaten wederom gunstiger dan in voorgaande jaren. De aan de Bank toevertrouwde gel den stegen tot f 2.328.456,15 (vorig jaar f 1.530.682.45), terwijl kasgeld- leningen en voorschotten aan over- heids- en semie-overheids-instellingen f 450.546,72 (vorig jaar f 260.774,25) bedroegen. De credietbehoefte in de particu. liere sector bleef echter door de stag natie in het gewone bedrijfsleven enigszins by voorgaande jaren ten achter. Dé in deze sector uitgezette gelden bedroegen f 933.221,12 (vorig jaar f 1.0177103,33). Dit had een zeer rui me liquiditeitspositie van de Bank tot gevolg, waardoor de rentabiliteit slechts in bescheiden mate kon wor den opgevoerd. HOGER DIVIDEND. Aan de op 21 Augustus a.s. te hou- DE EERSTE NA DE OORLOG Vlissingen ligt nu niet bepaald in de route der walvisvaarders. Zo komt het dan ook, dat zyn haven zelden wordt bezocht door deze vaar tuigen. In de laatste 25 jaar zijn slechts zes schepen van dit soort er van brandstof voorzien. Gisteren ar riveerde dan de eerste na de oorlog. Het was de 13.019 brt. metende „Olympic Challenger" van de Olym pic Whaling Company, die vaart on der Panamese vlag. doch als thuis haven kennelijk Kiel in Duitsland den Algemene Vergadering zal wor^ den voorgesteld van de winst ad f 25.785,17 (vorig jaar f 25.602,85) een bedrag van f 18.500.toe te voe den aan ae reserve voor belastingen en andere reserves. Van hetgeen hierna overblijft wordt voorgesteld een verhoogd dividend van 6 (vo- rip jaar 5 uit te keren, terwijl voor houders van winstbewijzen en tantièmisten f 800.(vorig jaar ni hil) ter beschikking zal worden ge steld, waarna f 485.07 naar nieuwe rekening zal worden overgebracht. Aan de beurt van aftreden als com missaris is de heer C. J. van Westen te Zierikzee, die terstond herkies baar is. ECONOMISCHE KRO NIEK VAN ZEELAND (Slot van pag. 1) De landbouwdagen van de N.C.B. te Hulst waren voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een gebeurtenis van be tekenis. Deze landbouwdagen werden door ongeveer 2000 boeren bezocht. Jaarverslagen In de maand Juni verscheen het jaarverslag 1953 van de P.Z.E.M., waaruit bleek, dat het stroomver bruik ondanks de Februariramp toe nam. Er,werd een winst van ruim Soc. Zaken stemde in principe toe Naar vvjj vernemen heeft het bestuur van de Stichting Prot. Chr. Streek ziekenhuis voor Zuid- en Noord Beveland dezer dagen van de Minister van Sociale Zaken de principiële toestemming ontvangen voor de bouw van een nieuw streekziekenhuis van 150 bedden, met mogelijkheid van uitbreiding tot 175 bedden. Hoewel hiermee de voorbereidingen een stap nader in de goede richting zyn gekomen, zal nog een lange weg gevolgd moeten worden, voordat tot verwezenlijking van de plannen kan worden overgegaan. Er kunnen nu schetsplannen worden gemaakt, welke mèt de becijferingen van bouwkos ten en exploitatiebegrotingen weer de goedkeuring van het departement van Sociale Zaken zullen moeten krijgen. Voorts zal nog met het ministerie van Financiën overleg moeten worden gepleegd, ter verkrijging van de rijksbijdrage voor het niet rendabele deel van de bouwkosten. Giften voor Boomplantactie op Schouwen-Duiveland De stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland" heeft van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers als reusltaat van een in de afgelopen maanden gevoer de landelijke actie voor het „Bomen- fonds" een bedrag van f 7121.33 ont vangen. Van de Vereniging „Winkel promenade Lijnbaan" te Rotterdam werd voor hetzelfde doel een bedrag van f 233.— en van de Ned. Vereni ging te Antwerpen zoals bekend een bedrag van f 2500.— ontvangen. K.v.K. voor Z.-Vlaanderen nam contact op met G.S. Over kwestie veerdienst Terneuzen-Hoedekenskerke De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen heeft in verband met de dezer dagen ontstane vervoersmoei- lykheden op de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke contact opgenomen met het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Naar werd medege deeld besteden G.S. de nodige aan dacht aan deze kwestie. acht ton gemaakt, maar er volgt geen dividend-uitkering, want het bedrijf zit nog op zware lasten. Een ietsje opgewekter was het jaarverslag van het Borgstellings fonds Eilanden. In dat jaarverslag wordt geconstateerd, dat de positie van de middenstand in Zeeland meer stabiel is geworden. Er werden in 1953 slechts 47 credietén verleend tot een bedrag van ruim 70.000 gulden. Nu de middenstand ter sprake komt moet allereerst vermeld worden de tentoonstelling Herrezen Middel burg 1954, die weer eens de aan dacht vestigde op de betekenis van Middelburg als centrum voor handel en bedrijf. Een bijzondere attractie voor toeristen bleek in Middelburg de/ „Miniatuur Walcheren" te zyn. Ook in andere Zeeuwse plaatsen werden activiteiten ontplooia om het vreemdelingenbezoek te stimuleren. Vermelden we hierbij nog even de voorbereiding, die men in Breskens treft om daar weer enkele visseryda- gen te organiseren, die zo langzamer hand voor Breskens traditioneel wor den. Verkeer Op verkeersgebied was belangrijk de opening van een nieuwe goederen loods bij het N.S. station te Vlissin gen, omdat via deze loods een groot deel van het goederenverkeer naar Zeeuwsch Vlaanderen zal gaan. Breskens hoopt ook in dit verband nog altijd op een nieuwe haven, waarover echter het Rijk zal moeten beslissen. De Provincie Zeeland heeft glannen gereed gemaakt voor de uit- reiding van de veerdiensten over de Westerschelde door aanbouw van twee nieuwe veerboten. Wellicht zullen dan de klachten, die regelmatig over de drie Westerschel- de-veren worden gehoord, tot het ver leden gaan behoren, W erkgelegenheid In Juni verscheen tenslotte ook het jaarverslag 1953 van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Zoals bekend is de werkloosheid in Zeeland gering. Het bleek helaas, dat desondanks voor oudere administratieve krach ten en voor oudere ongeschoolde krachten de plaatsing nog moeilijk was. Ook het plaatsen van een overi gens beperkt aantal Ambonese werkzoekenden ging niet zo vlot als men wel wenste. heeft. Ter vergelijking zij hierbij ver meld, dat de Nederlandse walvisvaar der „Willem Barendsz" 10.635 brt. meet. Dq bemanning van de „Pana- mees" bestaat uit ruim 300 koppen, allen Duitsers. Aan boord van het schip, dat bij de S.H.V. olie innam, heerste grote be drijvigheid, want het opperdek moest worden vernieuwd. Met man en macht werd daaraan gewerkt. Dit geschiedt bij de walvisvaarders prac. :isc.h jaarlijks, omdat de van de wal vis afkomstige traan het dek wel haast volkomen doet verweren. Het schip gaat niet rechtstreeks naar de Zuidpoohvateren, doch zal eerst jacht maken op potvissen en andere kleine walvissoorten yoor de Peruviaanse en Chileense kust. Rond de Zuidpool kan men namelijk alleen des winters terecht, omdat dan de temperatuur er enigszins drageijk is. De drijvende fabriek is met 300 koppen allerminst overbemand, want ty'dens de vangst wordt er in dit be drijf, dat uiteraard een continu-be- drijf is, in drie ploegen gewerkt. De walvisvaarder heeft 16 jagers. Advertentie. fESWIJOEBO «Kt LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Beltplekkon Antiseptisch Lfkdoornmiddel van f. L3ö bespaart U vee] ellende. MIDDELBURG. Vandaag Molenwater: „Miniatuur Wal cheren". 9—24 uur; Electro: „Keinen angst voor grossen Tieren", (al.), 19 en 21.15 u; Schouwburg: „The Drum" (18 jaar), 20 uur; Schuttershof: Ker- misbaJ m. Fabytonb., 2101.00 uur. Morgen Molenwater: als vandaag. 9 24 uur; Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De ondergang van de Titanic", (14 Jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Wij zijn niet bang" (14 jaar), 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: Schil derijententoonstelling Constantin Guys, 10—17 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Stedelijk Museum: als vandaag, 13.30—17.00 uur. GOES. Vandaag Grand: „De vijf Sullivans", (a.l.), 7 en 9 uur. Morgen als vandaag 7 en 9 uur; 3 uur „Gevaarlijke overtocht" (14 jaar). ZIERIKZEE. Concertzaal Zaterdag, Zondag en Maandag 8 uur „Het complot van het houten paard", (14 jaar); Dinsdag en Donderdag 8 uur; „Umberto B" (a.l.) HAAMSTEDE. Bioscoop Hotel Bom: Zaterdag en Maan dag 8 uur „The stars are singing", (a. L). VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Herdenkings tentoonstelling M. Góth, 10—12.30 en 13.30—17 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „NederlandWaterland". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. SLUIS. Vandaag Gemeentehuis tentoonstel ling Delfts aardewerk. AARDENBURG. ,St. Baafskerk: Schilderijenexpositie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2