PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezetters tegen de besluiten ten gunste van ex-nazis Landbouw en middenstand stabiel in maand Juni 1954 BILT OPNIEUW MOEILIJKHEDEN OVER DE KWESTIE-TRIEST EMILIE DI0NNE, EEN VAN DE DIONNE-VIJFLING, OVERLEDEN 197ê Jaargang-No. 184 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 'Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—6 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef 10; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zierikzee N Bogerdst» C 160 telef 26 BEROERING IN WENEN Westelijken willen verlichting van bezettingslasten De Franse, Britse, Amerikaanse en Russische vertegenwoordigers in de uitvoerende commissie van de Geallieerde raad van Wenen hebben eenstem mig besloten geen goedkeuring te verlenen aan twee wetten, op grond waarvan geconfisceerde goederen aan door volkstribunalen veroordeelde nazi's zouden worden teruggeven en pensioenen toegekend aan functiona rissen, die wegens nazisme uit him a mbt z|jn ontzet. Aangezien het besluit eenstemmig is genomen, is geen appél mogelijk. Het besluit van de uitvoerende com missie heeft te Wenen veel beroering gewekt. De twee regeringspartijen, de volkspartij en de socialisten, had den deze wetten snel afgehandeld orn den 0 de stemmen van ex-nazis te krijgen bij verkiezingen in de herfst. Het feit, dat er in Oostenrijk geen wetten zijn ten gunste van slachtof fers van het nationaal-socialisme heeft zeker grote invloed gehad op het besluit van de vier bezettende mogendheden. Bezettingslasten Engeland heeft in beginsel het Oostenrijkse voorstel van 22 Juli, dat de vier bezettende mogendheden en Oostenrijk een commissie zullen in stellen voor het verlichten van de lasten der bezetting, aanvaard. De Britse ambassadeur in Wenen heeft opdracht gekregen onmiddellijk besprekingen te beginnen met de Russische, Franse en Amerikaanse ambassadeurs en met de Oostenrijkse regering met het doel te weten te komen, of spoedig overeenstemming kan worden bereikt over de werkwij ze en taak van de door Oostenrijk voorgestelde commissie. Volgens de Britse nota houdt de Britse instemming met de instelling Landbouwwet Het rapport van de S.E.R. over het ontwerp Landbouwwet verschenen en daaruit blijkt, dat men nog al geporteerd is voor een ze- kere ordening op agrarisch gebied. Nu zijn er mensen, die als ze het woord ordening horen direct kop schuw worden en gereed staan met protesten. Voor hen is „vrijheid-blij heid" alles. Zodra de mogelijkheid van overheidsingx-ijpen maar wordt geop perd, staan bij deze lieden de haren overeind. Gelukkig vormen zij in de agrarische sector een kleine minderheid, want men beseft daar vrij algemeen, dat de wijze waarop de regering en in het bijzonder het ministerie van landbouw in de ha-oorlogse jaren goede markt verhoudingen heeft weten te handha ven, grote waardering verdient. Vanzelfsprekend zijn er wel eens be zwaren, maar tot nog toe konden de landbouworganisaties tezamen met de minister, altijd weer redelijke midden wegen vinden. Daarbij bleek dan tel kens opnieuw dat de landbouw een zekere mate van overheidsingrijpen niet meer kan ontberen. Het rapport van de S.E.R. over het ontwerp-Landbouwwet is dan ook in agrarische kringen zeker niet met afkeuring begroet. Terecht wees het dagblad „Trouw" (a.r.) er op. dat de ingewikkeldheid van de economische vraagstukken, waarvoor wij na de tweede wereld oorlog geplaatst zijn, bepaalde rege lingen noodzakelijk maakt. Met name de bevolkingsdruk ten plat- telande, aldus „Trouw", en de afhan kelijkheid van de buitenlandse markt dringen vaak tot interne ordening. Als het moet is het beter twintig varkens te mesten met winst door regeling, dan dertig varkens met verlies, zonder re geling. Ook zijn overheid en bedrijfs leven thans, toegerust met wetenschap pelijke voorlichting en ervaring, be ter dan voorheen in staat om de con junctuurgolven het hoofd te bieden. Natuurlijk geloven wij niet in een al machtige overheid, maar wel is de overheid ook op dit terrein er ons ten goede. Tot zover „Trouw", dat daarmede een juiste analyse heeft gegeven van de stemming, die in landbouwkringen overheerst. van het Britse streven naar ge souvereiniteit en onafhankelijk heid" voor Oostenrijk. Het Britse antwoord werd gegeven na overleg met de Verenigde Staten en Frankrijk. Raab naar V.S De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, zal zich op 22 November voor een officieel bezoek naar de V.S. be geven. De pers-secretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Raab en de leden van de Amerikaanse rege ring een gedachtenwisseling zullen hebben over vraagstukken van ge meenschappelijk belang. Koeler met enkele buien (Van onze weerkundige medewerker) Gisternacht vielen op Wal cheren al enkele flinke plens buien met in Vlissingen 6 mm regen. Ook gistermiddag viel er tijdelijk enige lichte regen, waardoor de temperatuur ia- ger bleef dan op de vooraf gaande dagen. Een gebied met regen en onweersbuien, dat gistermiddag boven Frankrijk tot ontwikkeling kwam. trok in de afgelopen nacht over ons tand, waarna de wind naar het Zuidwesten is eredraaid en koe- 'ere lucht aanvoert. Het weer blijft tijdens het week-einde wisselvallig. De temperatuur zal niet veel ver anderen, terwijl de kans op een regen- of onweersbui vrij groot blijft. Op streek is Augustus nog niet. Zij begon zo goed, met voor in de week ook in Vlissingen een temperatuur van 26 graden Celsius, maar het bleek te mooi om waar te zijn. Dat netmt niet weg, dat ondanks de buien het weer een meer zomers karakter heeft dan in Juli, toen het op geen enkele dag warm wilde worden. VVVVVVVVVVVVVV^^VVVVVVV NOG GEEN ONTRUIMING Italiaanse ministers met vacantie Generaal sir John Winterton, de Geallieerde bevelhebber in Triëst, heeft Vrijdag ontkend, dat de Britten met de evacuatie van de Brits-Amerikaan- se zóne zonden zijn begonnen. Tevoren had het Britse leger bekend gemaakt, dat men begonnen was met het overbrengen van een bataljon naar Duitsland. Italiaanse bladen legden dit onmiddellijk uit als het begin van een Geallieerde ontruiming van zóne „A-van het vrije gebied, die aan Italië zal worden, overgedragen. Britse officieren noemden de over brenging van het bataljon een routi ne-aangelegenheid. Naar in Rome verluidt, is men bij het overleg tussen Italië, Joego-Sla- vië, de V.S., Frankrijk en Engeland over de toekomst van Triëst opnieuw op moeilijkheden gestuit; waardoor mogelijk het bereiken van een rege ling twee weken zal worden ver traagd. Premier Scelba zou na een langdurige kabinetsvergadering de ministers hebben gezegd, dat zij rus tig verscheidene dagen met vacantie konden gaan. Het voornaamste struikëïpunt zou worden gevormd door de weigering van Italië om de overdracht van het dorpje Crevatini, enige honderden meters van de grens tussen de twee zönes gelegen, aan Joego-Slavië te aanvaarden. Felle critiek van Reynaud op Mendès-France Debat in Franse Nationale Vergadering Tijdens het debat in de Franse Na tionale Vergadering over de econo mische hervormingsplans _i van pre mier Mendes-France heeft oul-pre- mier Paul Reynaud felle critiek op de eerste minister geleverd. „U bent van plan sterk te bezuinigen op de militaire begroting. Wil dit zegge: dat U rekent op de goede wil yan n< Kremlin, of zult U blijven vertrouwen op het Atlantische bondgenootschap" zo vroeg Reynaud. die Mendes-Fran ce er van beschuldigde, dat hij spe culeerde op de vredelievende bedoe lingen van de Sowjet-Unie. Volgens Reynaud was er weinig kans op, dat de geallieerden er mee aceoord zouden gaan, dat Frankrijk sterk op zijn defensie bezuinigde. Mendes-France antwoordde, dat Frankrijk zich eerst moet hervormen, wil het zijn verantwoordelijkheid in Europa op economisch-politiek en zelfg op militair gebied ten volle kun nen dragen. Als eerste van de vijf patrouille vaartuigen, die op de rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse reke ning in het Off-Shore Procurement Program worden gebouwd ten behoe ve van Nederland in het kader van het wederzijdse hulpprogramma, iverd Vrijdag tijdens een plechtigheid in de haven van Den Helder, opgeleverd, overgenomen en in dienst gesteld. De Hr. Ms. „Balder" werd opgeleverd door de Amerikaanse Ambassadeur in ons land, de heer H. Freeman Matthew, overgenomen door ir. G. Staf, Minister van Oorlog en Marine en in dienst gesteld door de comman dant, Lt.-ter-Zee 2e klasse J, Pop. pinga. Man verbrand op een vuilnisbelt Op de vuilnisbelt te Lekkerkerk heeft de politie het verbrande lijk ge vonden van een 45-jarige inwoner van deze gemeente, de heei M. van V. De ze was geestelijk niet volwaardig; hij maakte er een gewoonte van de stort plaats van afval, welke na iedere stor ting in brand wordt gestoken, af te zoeken. Aangenomen wordt dat zijn kleren in brand zijn geraakt en dat hij er niet in geslaagd is zich van deze vre selijke dood te redden; De sympathieke Noorse vorst Konmg Haakon Vil, die ondanks zijn 82 ja ren nog steeds met vaste hand het roer houdt van het Noorse schip van Staat, zal op 12, 13 en Ik Augustus a.s. een statiebezoek aan Nederland brengen. Op 13 Augustus zal de Noor se koning een bezoek brengen aan Stavenisse. Een recente opname van het Noorse staatshoofd. AAN HERSENBLOEDING Zij bracht haar vacantie door in een klooster Emilie Dionne, een van de wereld-beroemde Canadese Dionne-vijfling is Vrijdag aan een hersenbloeding overleden. Zij bracht haar zomervacantie door met een nieuwe religieuze zustergemeenschap in een klooster te St. Agathe in de provincie Quebec. Zij zou misschien in de herfst tot een kloosterorde zijn toegetreden. Vorige maand was een van haar zusters, die vorig jaar November tot een kloosterorde was toegetreden, weer thuis gekomen, omdat zij heimwee had. De vijfling Emilie, Marie, Yvonne, Annette en Cecile, was op 28 Mei twintig jaar geworden. De Dionne-vijfling werd op 28 Mei 1934 geboren in een eenvoudig Frans- Canadees boerengezin te Callender. De kinderen kwamen te vroeg ter wereld. Een van het woog slechts 690 gram. Het is vooral aan wijlen dr Alan Da- foe te danken, dat de vijfling in leven bleef. Door giten en door het laten gebrui ken van hun namen voor advertentie doeleinden werden de kinderen zeer vermogend. Toen zij nog geen vijf jaar oud waren, werd hun vermogen geschat op 160.000 pond (1,7 millioen gulden). De regering van de provincie Ontario nam de voogdij over de vijf ling op zich en stelde vier voogden aan, onder wie dr. Dafoe Ook aan anderen bracht de vijfling welvaart. Er werden nieuwe, wegen naar Cal lender aangelegd en er verrezen ho tels, restaurants en benzinestations voor de stroom van bezoekers. Pogingen om de vijfling te laten op treden te Chicago en New York wer den verijdeld door de regering van Ontario, Slechts eenmaal gaf deze re gering toestemming om de kinderen in het openbaar te laten optreden, nL in 1941, toen te Toronto een massa bijeenkomst werd gehouden om pro paganda te maken voor een oorlogs lening. In 1943 werden vijf schepen van de Canadese regering doon de vijf ling te water gelaten en gedoopt. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Grote waterstaatsprojecten werpen schaduwen vooruit In de maand Juni 1954 is er in bepaalde toekomstmogelijkheden voor de provincie Zeeland en dat zijn mogelijkheden, die grote economische in vloed hebben een scherper tekening gekomen. Allereerst is een rapport bekend geworden, dat in opdracht van Gedeputeerde Staten door een corn, missie is opgesteld over de invloed van een wijziging der Schelde-Rynver- binding (Moerdijk-kanaal) op de Zeeuwse belangen. En daarnaast is ge publiceerd, dat de regering het plan heeft bij de Staten-Generaal nog dit najaar een Delta-wet in te dienen, die de afsluiting van een aantal zeear men regelt. Voor Zeeland zal dat onder meer inhouden de afsluiting van de Ooster- schelde, waarover de mannen van de oester- en mosselcultuur in Yerseke enz. zich uiterst bezorgd maken. Er is reeds aangedrongen op een zodanige wijziging van het Deltaplan, dat het af te sluiten gedeelte van de Oostersehelde via grote sluizen regel matig voorzien kan worden van zout water, opdat daar de kweek van oes ters en mosselen voortgang kan heb ben. Overigens wierp de burgemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaë. lis reeds de vraag op of over 25 jaar de huidige vissershaven van Bruinis se niet veranderd zou zijn in een jachthaven voor pleziervaartuigen op een binnenmeer Bevelands kanaal Ongetwijfeld zal ook de kwestie van ae Schelde-Rijnverbinding niet opgelost kunnen worden zonder reke ning te houden met het Deltaplan. In dit verband is het van betekenis dat de commissie, die in opdracht van Gedeputeerde Staten de Zeeuwse be langen bij de Schelde-Rijn-verbinding .onder de loupe nam, het Kanaal door Zuid-Beveland zeker niet waardeloos ziet worden. Ook als er een andere waterweg naar Antwerpen komt, zal zeker nog 40 a 50 van het huidige aantal schepen dit Zeeuwse kanaal blijven gebruiken, die dan 30 a 40 van de goederen zullen vervoeren. Bovendien houdt het kanaal zyn bete kenis voor vestiging van nieuwe in dustrieën langs zijn overs. Agrarische sector Uit de agrarische sector kwamen in de maand Juni behalve noodkreten over het slechte weer ook bemoedi gende berichten. Twee graansilo's werden in gebruik gesteld te We- meldinge en Breskens waardoor de bestaanszekerheid voor het boe renbedrijf weer iets i toegenomen. Voorts werd in Kruiningen de eer. ste steen gelegd voor een koelhuis, waarbij wel even mag worden aange tekend, dat hier nu eens niet een coöperatie de zaken aanpakte, maar dat het particulier initiatief zijn ac tiviteit toonde. In de Braakmanpolder kwam de eerste oogst af, die op uiterst moder ne wijze met 26 combines werd bin nengehaald. Voor de rampgebieden van Krui ningen en Schouwen-Duiveland mag voor de gerstoogst slechts worden ge rekend op een opbrengst, die onge veer een kwart van de normale zal zijn. Het Z.L.M.-bestuur deelde mede, dat de omschakeling in de rampge bieden van akkerbouwbedrijven op gemengde bedrijven door een com missie zal worden bekeken. Men voor ziet moeilijkheden voor de kleine boeren. De Z.L.M. oefende voorts aandrang uit op coördinatie van de bestaande coöperatieve hagelverzekeringen nu 'n hagelramp een deel van de Zeeuw, se fruitoogst vernietigde. t Vervolg op pag. 2) KORTE PREDICATIE „Onderzoekt uzelf, of gij in het geloof zijt". 2 Oor. 13 5a. Veel mensen geven zich meer moeite om zich ervan te overtuigen, of ze vrel in de juiste trein hebben plaats ge nomen, dan of ze in het geloof zijn. Dikwijls maakt deze vraag ons kre gelig, en unj krijgen een onbehagelijk gevoel, wanneer een gesprek in deze richting wordt estuurdToch is deze vraag de hoogste daad van naasten liefde en de diepste bekommering om ons lot. Een geheel andere zaak is, dat men vaak zo onoordeelkundig te loerk gaat wanneer men deze zelfbeproeving ter hand neemt. We lichten ons zelf veel liever bij door de walmende fakkel van ons verstand dan door de lichten de kaars van het Woord van God. Maar dit bedrieg olijke schij -el werpt schaduicen als dikke gordijnen over wat juist aan het licht moet komen. Hoe komt dat? Ons hoogmoedig ver stand heeft zijn leiderspositie moeten afstaan aan het geloof, en daarom is er een niet geringe jaloezie in het spel. Maar slechts verlicht door de zuivere rede, die uit de mond Gods uitgaat, mag het verstand fungeren Zodoende ontdekken we meteen een ernstig gevaar. Immers, wanneer het verstand verstandig genoeg is om op te merken, dat het binneiiKort moet capituleren voor het getuigenis van de Heilige Schrift, dat het nlaats moet maken voor het geloof, zal het zijn hoogste spel gaan spelen door zelf te gaan geloven. Memgeen gelooft al leen met zijn verstand. Maar het moet ons geopenbaard zijn. Het geloof is ~">ristus kennen. Daartoe wil de Heilige Geest in ons zijn. Persoonlijk en belangstellend en troostend. Ontdekkend en openba rend. Als een vriend. En dat door hét Woord. Daardoor krijgt onze verwa ten geest niets meer te vertellen. De verbeten strijd, met veel gebrek gevoerd, voor de echtheid van het ge loof wordt ingegeven door de edelste drijfveer, n.l. de eer van God, En het wil tot in de geraffineerdste spitsvon digheden mensenwerK van Godswerk zuiveren. Het ware geloof bedoelt God. Het waangeloof is, hoe bedeki ook, zelfbedoeling jn zelfzucht. Leggen we daarom onze zaak in be voegde handen. ,JDoorgrond mij, o God, en ken mijn hart; beproef mij en ken mijn gedachten. Én zie of bij mff een schadelijke weg ts, er. t:id mij op de eeuwige weg". Poortvliet. O. J. P. LAM. DE VERWACHT: MINDER WARM Veranderlijke bewolking en Plaat selijk enkele buien met kans op on weer. Matige tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Zuid- West. Over het algemeen minder warm. ZON EN MAAN. 8 Augustus Zon Op: 5.11 Onder: 20.19 Maan Op: 16.11 Onder: 23.36 9 Augustus Zon Op: 5.13 Onder: 20.17 Maan Op: 17.09 Onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1