C Dior en Fath en raui zijn het eens. VAN VROUW TOT VROUW Quae 'üzcuwen'paqitia HET BIJOU VAN ONZE TIJD VOOR WARME NAZOMERDAGEN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NAJAARSREVOLUTIE IN PARIJS Maar in beide herfstcollecties wordt de natuur schromelijk genegeerd! (Van onze redactrice). Christian Dior, beroemd Parys mode-ontwerper, heeft voor de zoveel ste maal een revolutie ontketend! En het verwondert ons nauwelijks meer...... Zo langzamerhand is Dior degene geworden, die telkens weer de stoot geeft tot radicale hervormi ngen op modegebied, welke weliswaar niet overal even slaafs worden nagevolgd, maar toch het algemene mo debeeld drastisch wyzigen. Men denke slechts aan „new look" en „tul- penljjn", in de achter ons liggende jaren door Dior gelanceerd Maar wat de grote man in zyn najaarscollectie de wereld heeft voort gezet, doet elke minnaar van schoonheid en natuurlijke lijn toch even huiveren! Dior is namelijk wy meldden het vorige week reeds te ruggekeerd tot het modebeeld der twintiger jaren, toen de natuurlijke vrouwelijke vormen zoveel mogelyk verdonkeremaand werdenEn Jacques Fath, modekoning van even grote vermaardheid als Dior, is het ditmaal roerend eens met zyn concurrent! Dior's nieuwe lijn vormt wel een Fath lil Tl S zeer schril contrast met hetgeen hij J een half jaar geleden als lente-mode lanceerde. Want zijn voorjaarscollec- tie-1954 stond meer dan ooit in het teken der vrije beweging: eenvoud, gecombineerd met soepele, natuurlij ke, gracieuse lijnen. En nu? Het feit, dat zijn nieuwe, zogenaamde H-lyn aldus genoemd omdat het silhouet enigszins op een H gelijkt ook wel spercieboon- of bonestaak- lijn genoemd wordt, spreekt voor zichzelf! Wanneer we de kenmerken van deze lijn eens nader beschouwen, mag het wel een wonder heten, dat deze najaarsshow met zoveel enthou siasme ontvangen is Wat die kenmerken zijn? Aller eerst is de boezem niet meer in tel; deze wordt zoveel mogelijk weggewerkt, of zeer hoog en klein gedragen. De taille wordt, wanneer zij op de natuurlyke plaats blijft, nauwelijks aangege ven. Bij jasjes en jumperachtige kledingstukken, welke doorlopen tot midden op de heupen, wordt de indruk gevestigd dat de taille zeer laag zit, waardoor het bo venlichaam sterk verlengd lykt. De roklengte blijkt intussen niet veranderd te zijn; de rokken zijn récht, soms met breed plissé, en ac centueren de heupen niet. Het klas sieke tailleur is in Dior's herfstcol- lectie definitief verdrongen door de „midi-minuït-combinatie de japon met bijpassend jasje, welke op elk uur van de dag kan worden gedra gen. En verder brengt Dior: avond japonnen en cocktailtoiletten met nauwe en zeer wijde rokken, waar van het bovenstuk vaak tot halver-, wege de heupen doorloopt; eenvou dige deux-pièces in tweed, kamga- ren en jersey, eveneens met wijde rokken, doch met de taille op de na tuurlijke plaats; mantels zonder kraag, waarbij zowel wijde, rechte modellen als nauwe, cape-achtige ontwerpen. En ook Jacques Fath is voorstan der van een zo groot mogelijke ver doezeling der vrouwelijke vormen. In zijn voorjaarscollectie van dit jaar heeft hij trouwens de natuur al min of meer geweld aangedaan met de her-invoering van de „wespen taille". Zyn najaarslijn wordt de S- lijn genoemd, omdat de blousende ruggen, in combinatie met lage tail les, op een afstand aan een letter S doen denken. Verder is er, vooral bij Fath, veel bont verwerkt in en aan de herfstmodellen. Zo brengen de twee toonaange vende Parijse ontwerpers ons dit na jaar vele dingen, die wij met de bes te wil van de wereld niet als „flat teus" kunnen aanvaarden. Integen deel! Maar gelukkig zijn er ook mooie, bescheiden en vooral draag bare modellen in de collecties van beide modekoningen. Kleding met verfijnde details, zonder de bizarre kenmerken van H- of S-lijn; kleding, welke elke vrouw-met-smaak graag ziet en draagt en waar naar hopen- lijk de Nederlandse confectie zich zal richten! WA\V\WVNVA\VWWVW Nog steeds,: kort haar! Niet alleen de mode-óntwer- pers, ook de dameskappers in Parijs hebben hun plannen voor het komende seizoen ont vouwd. De voorspelling, dat de korte kapsels hun tijd gehad zouden hebben, is niet bewaar heid geworden! Het haar zal de komende winter zelfs korter dan opit dienen te zyn, name lijk twee tot vier centimeter in de nek. Aan de voorkant worden deze moderne haardos sen enigszins in het gezicht gekamd, en volgens insiders staat het geheel uitstekend bij de, op de mode der twin tiger jaren geïnspireerde kle ding, welke Fath en Dior mo menteel brengen. „Kapsel a la Dandy" is de naam van deze nieuwe haarmode v^^^^^^v^^^^^vvvvvvv^^w Ook Duitse ontwerpers nemen Parijs tot voorbeeld Duitsland brengt dit jaar veel dunne wollen zomerkleding. De vere nigde Duitse ontwerpers werken naar Frans voorbeeld. Op de één of an dere wyze wordt ook door de Duit se ontwerper de taille geaccentueerd. Bij de japonnen geschiedt dit door middel van een ceintuur, terwijl de jasjes .-in dit geval bedoelen wij de bolero, topper, shorty en drie kwart mantel alle breed vallen rond de schouders en naar de taille toe smaller worden. Blauw is ook in Duitsland de meest gewaardeerde modetint, en de moderne matrozenkraag vindt men er eveneeens in vele variaties: groot en klein, met en zonder strik. 0 Voor het voorouderlijk1 altaar In het huis van haar ouders in Indo-China, zei Yvonne Ngoc-lang dezer dagen plechtig: „Ik verlaat u voor de familie van mijn echtgenoot". Voor deze gelegenheid was zij gekleed in een zijden japon die aan de buitenkant rood en aan de binnenkant blauw is en die zij niet meer zal dragen voor zij naar haar graf zal worden ge voerd. Zo willen het de Indochmese hu welijksgewoonten I De moderne vrouw heeft het, vaak kostbare, byou uit grootmoeders tijd afgezworen; deels, omdat zy het sie raad van edel metaal en edele ge steenten niet meer kan betalen; deels AVVNWVVVvVWiAA. Geen wagenmaar winnen! Ais U MAÏZENA DU RYE A gebruikt ia er van „wagen" geen sprake. U bent dan altyd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bindmiddel voor groen ten, soepen en sausen dan de echte M AI ZEN A DÜRYEA. Bij gebruik hier van zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. Augustus heeft ons al op enkele werkelijk zomerse dalgen getracteerd, en wie weet, hoe warm we het nog krygen! Dan zal zo'n luchtig japon netje zeker van pas komen. U kunt hét met en zonder vestje dragen en heeft ervoor nodig ca. 3 m stof van 90 breed. Hte vestje is op ons patroon aan voor- en rugpand getekend. Het wordt langs de ingetekende lyn los geknipt. De stippellijn geeft de 3 cm brede on derslag aan die u aan het vestje knipt. In voor- en rugpand stikt u figuur naden, waarna u de schouder-, mouw en zijnaden sluit. De mouwtjes en de halsrand werkt u met schuine repen stof af of met een in vorm geknipte bies. De voorbanen van de rok ver bindt u met het zijstuk en de aange knipte zak. Aan de zakopening wordt de klep van dubbele stof gezet. Daar na sluit u de midden- en de zijnaden en verbindt de rok met het lijfje. In de linkerzijnaad brengt u een taille- split met rits aan. Tegen de voorkanten van het vestje zet u eén 4 cm breed belegstukje, dat u desgewenst ook kunt aanknippen. De halsrand naait u tussen de dubbe le stof van het boordje. Het vestje wordt met drukknopen in de japon bevestigd. U kunt ook een doorlopende knoop- sluiting aan de jurk maken, waartoe u aan de voorkanten een 2 k 2y2 cm bre de overslag knipt, die u met een 6 cm breed beleg afwerkt. De rits in de zij naad vervalt dan. Dit modelletje is ook heel goed te gebruiken voor een cocktailtoiletje, waarbij u naar verkiezing de zakklep- pen met borduursel of Rijnsteentjes kunt garneren. ELLA BEZEMER Natuurlijk heeft deze en gene onder u zich al eens afgevraagd of ons correspondentie-filiaal mogelijk reeds voor den ucli- tend van zijn bloei vergaan is? Nu moet ik u allereerst be- scheidenlijk waarschuwen, dat zoiets als een schrijvende fa milie langzaam groeien moet. Net als iedere andere familie trouwens. En dat een contact dame die zomaar pardoes enige tientallen draden van verschil lende dikte in naalden van al lerhande formaat moet priege len, daar wel enig werk aan heeft. Maar stel u gerust: genoemde dame heeft zich naarstig met geduldwerk bezig gehouden, en mij het allereerste persbericht daaromtrent verstrekt. Daar uit blijkt allereerst, dat zij we zenlijk enige paren wildvreem den aan een schriftelijk contact heeft kunnen heipen, waaruit hopelijk in de toekomst voor beide p tijen een aangename rela tie groeien zal. Mddr voor het overgrote deel van haar klanten zit zij nog uit te zien naar een schrijvende vriendin. En dat, zo zegt zij in haar weloverwogen communi qué, ligt óók een kl in beetje aan de dames zélf met uw permissie. Wdnt en dan volgt er een. serie interessante bedenkingen. Interessant, om dat zij een paar typisch vrou welijke eigenaardigheden ont hullen, die wij, misschien op de lange duur beter konden gaan afschaffen. Omdat ze 't volledig uitgroeien van onze persoon, lijkheid in de weg staan. En toch is dat uiteindelijk de zin van het leven. Welnu, de eerste bedenking is deze: de meesten xoïllen een adres in het buitenland. En het getal van buitenlandse vrien dinnen is tot nu toe maar dun netjes. Nu kunt u hier allemaal onze contactvrouxo direct een flink eind op weg helpen door haar met gegevens te overladen. Want ik maak me sterk, 'dat er in uw kring velen zijn, die er gens een geëmigreerde zus of nicht of dochter of vriendin hebben zitten. Waarom zouden zij dat adres niet op hóóp van zegen doorgeven Natuurlijk .zórgt u zelf al rijkelijk voor post in de brievenbus van deze overzeese familieleden. Maar is het wel goed, dat de brieven al tijd maar weer van naastbe- staanden afkomstig zijn? Hoe hartelijk ook bedoeld, in louter familie-correspondentie schuilen over en weer gevaren. De dochter ginds heeft heimwee de moeder hier kan sleeht over de leegte heenkomen. Houd die gevoelens nu maar eens zorg vuldig uit de velletjes vol kleine voorvallen en grote genegen heid, Een zinspeling, een ntian- ce van een schaduw over de op gewekte huiselijke verhalen en ginds en hier gaan de voelsprie ten trillen. Er is wat, zij hééft wat, wie weet hoe érg het is. Mij is het zelf overkomen dat een moeder mij de brief van haar schoondochter uit Austra. lië in de hand stopte: Dd&r zij heeft'een dochter van acht pond gekregen en alles is best: maar wat leest ge er nu uit? Sohrijft hij dat nu zo maar, of is er iets, dat ik niet weten mag En de dochter in de maternity-ward heeft natuur- GEVEN EN NEMEN lijk dagenlang aan het laken liggen frommelen en gepiekerd: Hoe houd ik nu de eenzaamheid de zorg (niemand helpt het ge zinnetje thuis ook maar met één vinger) en het heimwee uit die berichten? Kijk, hoe rustig en opluch tend is het dan, om ergens in het vaderland óók nog een vol slagen vreemde correspondente te hebben, die familie noch bu ren en kennissen ooit heeft ont moet en aan wie je vrijuit kunt schrijven, dat het toch allemaal wel heel moeilijk en onwennig is by tijden. Die daar niet van overstuur of beangst zal raken, d,ie niet in de verleiding komt een deuntje te gaan meehuilen en die veel beter het nuchtere, opbeurende ivoord 'weet te vin den dat niét geforceerd is. Gelooft u mij gerust, dat dit geen illusie is. Ik heb zelf wel via de krant, dikke brieven ontvangen van vrouwen uit een ander halfrond. Vrouwen, die mij volslagen onbekend waren, maar die het op een stil ogen blik niet meer harden konden, en tussen de kopjes en bordjes pardoes aan een lange brief be. gonnen: O, Saskia,.het is beter voor onze jongens, maar het valt me toch zó zwaar Levert u dus vooral zulke adressen van over de grenzen: er is. liefhebberij genoeg voor. Mddr zit er aan die buiten landse voorkeur ook niet een bedenkelijk tintjef Wat ;e vér haalt is lekker: zo'n brief met een uitheemse postzegel is toch wél zo interessant als eentje die hoogstens uit een andere pro vincie komt. Dat staat te bezien en dan: weet u wel, dat er in uw eigen land, uw eigen naaste omgeving misschien minstens zoveel een zaamheid wordt geleden gis in de vlakten van Canada of de binnenlanden van 1 ustralië En zo'n briefwisseling op korte afstand kan tot persoonlijke kennismaking leiden een re tourtje Sydney of Montreal is nog steeds niet goedkoop! U doet onze coniactvrouw dus óók xcel het genoegen, om niet allexnaa.' tegelijk met het bui- tenland verstrengeld te willen wórden. Maar als u binnen de grenzen blijft, xoilt xi het haar dan óók niet te ingexcikkeld maken Want u verlangt dan wel niet het schaap met vyf pootjes, maar toch wel de pen vriendin met duizendpotige kxcaliteiten. Zij moet van uw leeftijd zijn en óók van uw type, ontwikkeling, interessen ka rakter, levensopvatting Ga er aan staan, waar halen xcij zoveel dubbelgangsters van daan? Is dat weer niet echt vrouwelijk: behoef ik vooral niet uit mijn kringetje te stap pen? Is het eigenlijk nu eens niet veel aardiger om nu eens met een heel ander type vrouw con tact op te nemen? Of de hele historie als een grabbelton te beschouwengeeft u mij maar een paar xvillekeurige adressen, wie weet wat voor surprises er uit de bus komen? Hoe zou uxv arme Saskia het moeten bolwerken, als zij be-- slist alleen maar contact wilde hebben met niet xneer-zo-piep- jonge, ontwikkelde, cultureel belangstellende, getrouwde vrouwen? Aardige rubriek zou dit worden, met 'net zoveel va riatie als de zevensprong. Nee, dan lijkt het me xcel zo dienstig om de laatste opmer king van onze contactvrouxo tot een gewetensvraag te maken: .Men zou zich moeten afvra gen: xvaarom xcil ik correspon deren Om een v ider iets te ge ven, veel te geven? Of om er zélf in de eerste plaats profijt van te hebben?" SASKIA Dreigt „Mom-isme" in Australië? (Van onze Australische correspon dent Alfred Schuurman). SYDNEY NSW. Toen ik voor de oorlog voor de eerste maal in Australië kwam, was een van de eer ste dingen welke my opvielen, dat de man hier meer dan in andere Wes terse landen de heer der schepping was, en dat de huisvrouw behoorlyk op haar plaats werd gehouden. Sindsdien heb ik het te druk ge had met andere zaken, om mijn hoofd te breken over de huiselyke ver houdingen in dit land. Totdat plot seling de hoogleraar Mervyn Meg- Êit uit Sydney ons ruw heeft wak er geschud en ons heeft verteld, dat de Australische man aardig be zig is, een slaaf te worden van het uit Amerika overgewaaide „Mom isme"; d.e cultus, waarbij moeder-de- vrouw op een onnatuurlijk hoog voetstuk wordt geplaatst. Op deze manier ontwaakt, heb ik eens even de politiek en de econo mie gelaten voor wat ze zijn en ben eens in mijn Australische omgeving rond gaan neuzen. En inderdaad moet ik toegeven, dat er in de laat ste vijftien tot twintig jaar veel ver anderd is in het huiselijk leven in dit land. Weliswaar heeft het „mom-isme" niet de duizelingwekkende vormen aangenomen welke het in Amerika heeft bereikt, doch professor Mer- wyn Meggit, hoogleraar in de vol kenkunde aan de Universiteit te Syd ney, heeft het toch wel degelijk bij het rechte eind, wanneer hij van een opmerkelijke vermindering van de bevoorrechte positie van de man in het Australische gezin gewag maakt De definitie van „Mom-isme" is volgens deze geleerde ,,de on natuurlijke gebrekkigheid en hulpbehoevendheid van de vrouw ten nadele van de gehele sociale structuur." Het is ingevoerd door de Amerikaanse films, welke tonen, hoe moeder-de-vrouw in de Verenigde Staten als een soort godin behandeld wordt, waarvoor het gezinshoofd moet sloven tot hij er bij neervalt. „Mom" moet een wasmachine hebben en alle andere druk-op-de- knop apparaten, ook al moet dit ten koste gaan van maagzweren en ze nuwpijnen van de kostwinner. Het enige resultaat hiervan is, zo ze at de veel bereisde professor, dat „Mom" meer tijd heeft om te bridgen en bij een kop thee te roddelen, en dat de economie gevaarlijk over gaat hel len naar de productie en verkoop van luxe en semi-luxe artikelen De professor meent, dat ook het hier in Australië veel voorkomende buitenshuis werken van de vrouw ertoe bijdraagt de man van zijn pc- omdat het moderne sieraad, dank z\\ zyn betrekkelijk lage prys, vele mo gelijkheden tot variatie in zich bergt. De aanschaf van een aardig, modern byou belast bet kleedgeld niet al te zwaar! Dat demonstreert de mannequin van deze foto duidelijk, want zy sier de haar eenvoudig toiletje op met diverse kleinodiën, alle vervaardigd uit moderne, betrekkelijk goedkope materialen. De ketting met grove schakels doet het alleraardigst op een eenvoudig, effen jurkje of jum- Eertie, evenals de fraai gevormde roche, welke zoals de mode dat momenteel wil op de schouder is vastgehecht. De armband is even eens van grove schakels, waaraan verschillende „bedeltjes'"' u kent ze toch nog wel uit uw jeugd? zijn vastgehecht. De' grote oorringen kunnen slechts door donkere, ietwat exotische typen met succes gedragen worden! „Overdaad schaadt", zouden we nog onder dit plaatje kunnen zetten, want het is natuurlijk niet de bedoe ling, dat u zoveel sieraden tegelijk draagt. De mannequin zal dit in het dagelijks leven ongetwijfeld even min doen; zij wil u slechts tonen, hoeveel variatie de moderne bijoute riekunst ons tegen redelijke pry- zen biedt! Menu's voor de vacantietijd Nu bijna iedereen in vacantiestem- ming is. wil de huisvrouw graag sma kelijke maaltijden op tafel brengen, die toch niet veel tijd van bereiden kosten. Ons devies van deze week moet dus zijn „vlug klaar voedzaam iek- ker". Juist dat „voedzaam" mogen we niet vergeten, want na een dag buiten kunnen de huisgenoten dubbel honge- irg zijn! Zondag: Roerei met kaas op gebak- nen brood of toast, tuinbonen, aardap pelen, stukje varkensvlees, aalbessen met gesuikerde melk uit blik. Maandag: Vleeskoekjes van rest vlees, bloemkool, aardappelen, griesmeelvla met rozijnen. Dinsdag: Zomerbietjes met aardappel- purée, uitgebakken spek. fruit, (erw ten weken voor Woensdag). Woensdag: Worteltjes met groene erw ten, aardappelen met peterseliesaus, koude karnemelksepap. Donderdag: Risotto (rijst kan gaar worden in hooikist of kranten gepakt), fruit. Vrijdag: Visschotel met aardappelpurée yoghurt met vruchten. Zaterdag: Gebraden kleine aardappel tjes, gekookt of gebakken ei. gemeng de sla. beschuitje of cracker met kaas en koffie. Recept voor Risotto: 500 gram rijst, 1 blikje' tomatenpurée of 750 g verse tomaten, boter. 2 uien, zout. peper, aro ma, 200 g of meer kaas. De rijst gaar koken in liter water met zout. De ui fijnsnipperen en frui ten in boter. De tomatenpurée hier bij doen of de verse gewassen (eventueel geschilde) en in stukken gesneden to maten even meesmoren. Zout, peper en aroma toevoegen en de rijst door deze massa mengen. Dan de kaas er door roeren. Men kan de rijst ook in een vuurvast schoteltje doen, een ge deelte van de kaas hier over heen strooien en er in de oven een korstje op laten komen. sitie als „pater familias" te verdrin gen. Hebben de Australische mannen zich bij het horen hiervan de ogen zitten uitwrijven. De „Chicago Tri bune" correspondent Walter Sim mons heeft ons verzekerd, dat het in vergelijking met Amerika nogal los loopt. Zolang de vrouw rustiw thuis de erwtjes zit'te doppen, ter wijl de heren der schepping tussen 5 en 6 schouder aan schouder in de kroeg over hun geliefkoosde on derwerpen voetbal en paardenrennen staan te kletsen, loopt het volgens hem met het „Mom-isme" in Aus tralië nogal los. De waarheid ligt echter ïn het midden. Een twintig jaar geleden was de Australische vrouw in verge lijking met de gemiddelde huisvrouw m Engeland en West-Europa gen sloof. Vandaag aan de dag heeft zij ongetwijfeld een streepje voor bij haar zusters in Europa, ook al zit zö nog niet zo hoog te paard als „Momin Amerika dat doorgaans doet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11