De omzwervingen van Carol van Roemenië en madame Lupescu Hamburgse staking brengt einde aan arbeidsrust INBREKERS MET VIJF JASJES OVER ELKAAR OP DE FIETS BEROERING IN KRINGEN VAN BEROEPSVERVOERDERS Een BOEK voor VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BOEK VAN JOACHIM VON KüRENBERG Onverkwikkelijke erfeniskwestie (Van onze correspondent). De haast legendarisch geworden roodliarige madame Lupescu heeft ge durende een lange reeks van jaren een enorme invloed op koning Carol van Roemenië uitgeoefend. Niet alleen in de tyd, dat hij op de troon zat, maar ook toen hij nog maar een prins was. En later, toen Carol ex-mo narch was geworden, is haar invloed niet minder gering geweest. Madame Lupescu heeft tegen een journalist beweerd, dat zy zich nooit met de politiek bemoeid heeft. Maar zy, die het bonte leven op de Balkan hebben leren kennen, weten al te goed, dat dit absoluut onjuist is. Juist doordat zij er telkens weer in slaagde achter de schermen in staatsaan- gelegenheden een hartig woordje mee te spreken, en omdat zy de koning gedurig haar wil wist op te dringen, heeft z'ï in Roemenië veel beroering verwekt en er veel onheil gesticht. Dat blijkt ook duidelijk uit het spannend geschreven boek „Carol n und Madame Lupescu" van de vermaarde Duitse schrijver Joachim von Kürenberg, dat kortelings in Bonn door de Athenaum-Verlag is uitgegeven. Von Kürenberg heeft al een aanzienlijk aantal boeken gepu bliceerd, waarvan de meeste zich op historisch en staatkundig terrein bewegen. Zeer bekend werd zijn boek over keizer Wilhelm II, dat ook veel over diens verblijf in ons land vertelt. Ontmoeting op een bal Carol had madame Lupescu, toen hij nog kroonprins was, op een bal in de officiersclub in Boekarest le ren kennen. Hij was toen al voor de tweede keer getrouwd, met de Griekse prinses Helene, en zijn zoon Michael, die later, al heel jong zelfs, tot twee keer toe koning zou wor den, was al geboren. Het was op dat bal al opgevallen, dat Carol door madame Lupescu met haar Titiaan- rode haren gefascineerd werd. De kroonprinses was niet meegekomen, omdat zij bij het ziekbed van Ca rols vader, de koning, was geble ven. Carol had madame Lupescu ten dans gevraagd, hoewel hij haar nog nooit tevoren gezien had, in plaats van een van de dames van de hoge Roemeense adel, die daar over ten zeerste gebelgd waren. Een paar dagen later wist heel Boekarest, waar het altijd van pi kante verhalen gonsde, dat de prins al by madame Lupescu thuis was geweest, en kort daarop, dat zij Ca rols maitresse geworden was. Carol heeft zich nooit meer van die vrouw los kunnen maken. Ter- wille van haar heeft hy afstand van zijn rechten op de troon gedaan. Hij heeft haar, toen hij, tegen zijn be lofte in, in 1930 plotseling naar Roe menië terugkeerde om zich tot ko ning te laten uitroepen, naar Boe karest laten nakomen. Wegens haar heeft hij zich van de Griekse prin ses Helene laten scheiden; en in 1940 is hij tezamen met madame Lu pescu naar het buitenland gevlucht, nadat hij, nota bene voor de vijfde maal, afstand van zyn rechten had gedaan. Vlak vóór die vlucht had hij in zijn paleis de echte schilderyen van Rembrandt uit hun lysten laten ha- IN DE STORM. In Berve (Schot land) woont een jong mevrouwtje, dat het maar wat aardig vindt, als het van tijd tot tijd stevig stormt. Kort geleden strandde m zo'n storm een stoomschip op de kust bij Berve. Door de woedende golven wist de eerste officier de kust te bereiken. Hij wankelde naar het postkantoor om te telefoneren en trof daar de dochter van de plaatselijke post meester. Ze hielp hem naar de telefoon, ze zette hem in een stoel, ze gaf hem een stevige kop hete koffiekort om ze was zo zorgzaam, dat hij een §aar maanden later met haar trouw- eEn laat het nu maar stormen daar op de kust bij Berve. STILTE. Sedert Augustus lopen vele Tarijzenaars op straat onwennig met hun oren te flapperen en te klap perenZe vinden het maar een akelig stille bedoening in de anders zo lawaaiige straten. Van 'n Augus tus af mag er namelijk in de Parij- se straten door de automobilisten niet meer met de claxon gewerkt worden. Men weet nog niet of het verbod blijvend zal zijn, maar men wil het proberen. OP REIS. De 18-jarige padvindster Shokontïa Mayer de Duncan uit Brits- Cólumbia (Canada) heeft in haar een tje een reis om de wereld gemaakt. KOPSPIJKERS. In San Diego (Amerika) sloeg een vrachtauto over de kop, die geladen was met kopspijkertjesVoordat de poli tie een verkeersregeling in elkaar had gezet, hadden 50 automobilisten lekke banden opgelopen... De eerst- aan komende politieauto zelfs Vier tegelijk!! kreeg MONTY. Veldmaarschalk Mont gomery was diep teleurgesteld toen hij in Londen een tentoonstelling be zocht ov.er de veldtocht van zijn achtste Britse legercorps in Afrika. Hy zag in een vitrine een kostbaar document. Monty (tot een gids): „Wat ligt daar in die vitrine?" Gids: „Dat is uw aanvalsplan voor Tobroek!" Monty (boos): „Mijn hemel, wat een nonsenshet is een kattebel letje, dat ik aan myn vrouw schreef." SCHIETEN. In een leger wil men wel eens schieten. Dat vond een stelletje Russische officieren ook, toen ze in Templin (ten Noorden van Berlijn) een drankfeest hielden. Ze begonnen te knallenop elkaar. Resultaat: drie doden en vier ge wonden. len om er copieën voor in de plaats te laten zetten, en kort na de vlucht ontdekte men, dat óók nog een deel van de staatsschat verdwenen was. Men heeft nog op de trein gescho ten, waarin Carol en zijn vriendin het land uit vluchtten. Maar bei den zijn ongedeerd de grens over ge komen. Nu begonnen tal van zwerftoch ten door alle mogelijke landen van de wereld. Von Kürenberg verhaalt in zyn boek hoe noch Zwitserland, noch Frankrijk, noch Engeland de twee een verblijfsvergunning wilden geven en hoe ook Nederland en Bel gië weigerden him asyl te verlenen. In Spanje hebben ze de grootste moeilijkheden gehad, omdat Roe menië de Spaanse autoriteiten om uitlevering van madame Lupescu had gevraagd en zelfs generaal Franco niet kon beloven, dat hy haar beschermen zou. Een tijdlang mocht de vriendin van de verdreven koning haar hotel in Madrid zelfs niet verlaten. De twee togen tenslotte naar Se- villa en vandaar uit vluchtten zij over de Portugese grens. Ze hadden de rekening in hun dure hotel niet betaald en de honden en de bagage achtergelaten, om niet te laten mer- Export naar Ver. Staten Ondanks de vele moeilijkheden, die de Nederlandse exporthandel in de Verenigde Staten van Amerika heeft te overwinnen, is de export volgens het jaarverslag 1953 der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Ameri ka weer aanzienlijk gestegen, name lijk van 515 millioen gulden in 1952 tot 643 millioen in 1953 of bijna 25%. Ook in verhouding tot onze totale uit voer is winst geboekt, waardoor thans 8% naar de Verenigde Staten wordt geëxporteerd tegenover 6.4% in 1952. ken, dat ze van plan waren er van door te gaan. Carol hoopte in Por tugal vriendelijker bejegend te wor den. omdat zijn grootmoeder van vaderskant een Portugese prinses was geweest. Het tweetal achtte het op de duur toch maar raadzamer zo ver moge lijk van Roemenië én van Euro pa! weg te gaan. Zij reisden naar Zuid-Amerika. In Cuba werd hen (Vervolg op pag. 4) Voor bijna 19 millioen militaire orders Het commissariaat voor de mili taire productie deelt mede. dat nieu we contracten voor een totaal be drag van bijna 19 millioen gulden door de aanschaffingsdiensten van de ministeries van oorlog en marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Hiervan betreft een contract het maken van een kazernement c.a. te Schaarsbergen voor een bedrag van 13.163.995. Een ander contract be treft het maken van rolbanen, op stelplaatsen en platforms op het vliegveld Volkel voor een bedrag van 1.545.000. Treinverkeer over Moerdijk Zondag gestremd De op Zaterag V Augustus van Dor drecht naar Moerdijk over te brengen overspanning zal op Zondag 8 Augus tus a.s. in de Moerdijkspoorbrug wor den geplaatst. Tengevolge van deze werkzaamheden zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe opnieuw Zondag a.s. van 6.00 tot 16.00 uur worden stilgelegd. Ter vervan ging van de treine. nullen autobussen rijden. Men dient rekening te houden met vertraging, die ongeveer een half uur zal bedragen. Voor het vervoer van ingeschreven bagage zal een vrac cauto rijden. In ternationale treinen AmsterdamPa rijs v.v. zullen over Utrecht en 's Her togenbosch rijden, hetgeen enkele wij zigingen in de dienstregeling tot ge volg heeft. Voor reizigers van resp. naar Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wensen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal De internationale treinen Hoek van HollandVenlo en vorder v.v. rijden eveneens over Utrecht. Bij ongunstige weersomstandighe den zal de stre. fining van het trein verkeer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor of in de vroege.ochtend van Zondag a.s. bekend kunnen wor den gemaakt. NOG EEN BROEK TE VEEL AAN Tocht naar politiebureau werd hun noodlottig De Haagse politie heeft de 24-jarige L. J. B. en de 29-jarige J. R. aange houden, die enige tijd geleden hadden ingebroken in een kledingmagazijn aan de Keizerstraat en aldaar een goede slag hadden geslagen, onder meer bestaande uit 10 colbertjasjes, 9 pantalons en 3 coupons stof. De recherche verdacht van deze in braak de bovengenoemde B. en R. Toen de heren bemerkten dat de ver denking op hen was gevallen, besloten zij zich van de buit, die in een schuur tje was opgeslagen, te ontdoen. Zij trokken de jasjes en pantalons over elkaar aan (het vijfde jasje pas te net nog, zo verklaarden zij later), deden de rest in een jute zak en fiets ten naar het Westbroekpark. Hier trokken zij de jasjes en pantalons uit en wierpen deze in het water. Het andere gedeelte van de buit verborgen zij in de struiken. By het naar huis fietsen, bemerkte één hunner dat hij nog een pantalon te veel aan had. Hij trok deze uit en stopte het kleding stuk in een put aan de Seinpoststraat, waar de broek later uit te voorschijn werd gehaald. Vervolgens oegaven zij zich nog even naar de politiepost aan de Duin straat en vroegen daar waarom men hen eigenlijk van de inbraak aan de Keizerstraat verdacht, zoals hun was meegedeeld, omdat zij daaraan part noch deel hadden. De politie ging daarop een praatje met 't tweetal maken en keek onder tussen eens de registers na. Zij kwam daarbij tot de ontdekking dat R. nog drie maanden gevangenisstraf te goed had en hield he-- daarom maar on het bureau. In de loop van het daarop volgen de gesprek bekende R. dat hij en B. toch debet waren aan de inbraak in het kledingmagazijn. R. is daarop aangehouden. Dr. P. A. V. Baron van Harinxma Thoe Slooten overleden In de ouderdom van 83 jaar is gisteren in zijn woning te Olterterp (Fr.) overleden dr. P. A. V. baron Van Harinxma Thoé Slooten, oud- commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland. Baron van Harinxma verrichtte Sn deze functie veel en belangrijk werk; voornamelijk op het gebied van de waterstaat. Voorts kwamen onder zijn bewind het prov. electriciteitsbe- drijf en de prov. keuringsdienst voor waren tot stand. In 1938 werd hij benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Met ingang van 20 Nov. 1945 werd hij eervol ontslagen als-commissaris der Koningin. Hy was commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw, Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Leeuw en de Zon van Perzïë. „Miniatuur-Walcheren" geniet nog steeds grote belangstelling. Foto P.Z.C.) Oud-officier wil boete doen Een oud-offcier van de Amerikaan marine, Hollis J. Wyman, die zich verantwoordelijk voelt voov de bom bardementen van Hirosjima en Naga saki. heeft toestemming van het ge meentebestuur van Reat Barrington (Massachusetts) gekregen Zaterdag in het openbaar boete te doen. Hy voelt zich als Amerikaans staatsbur ger ook aansprakelijk voor de atoom- proeven op Bikini en Eniwetok. Hij zal Zaterdag op straat geschriftjes uitreiken, waarin hij zijn fout bekend maakt. In de oorlog diende Wyman, lid van de „fellowship of reconciliation" (een internationale pacifistische organisa tie), in de Japanse wateren. Over veroordelingen inzake aan deze toepassing van de W.A.G., uver verooraenngen mzaKe die naar inzjcht van de bQnd juridisch en feitelijk onjuist moet worden ge acht. Ook wordt gewezen op de omstan digheid, dat over het algemeen de oude vergunningen per bedriji een te gering totaal laadvermogen toestaan, waardoor by groot aanbod van lading de vervoerders vaak gedwongen zijn tot het technisch toelaatbare hun vrachtauto te belasten. Bovendien hebben vele bedrijven eertijds ton nagevergunning i andere bedrijven tegen hoge prijzen gekocht, welke in vesteringen door grote vrachtomzet- ten moeten worden goedgemaakt. Gezien de geschetste moeilijkheden verzoekt de B.B.N. de blijkbaar heer sende opvatting bij de politie en justi tie over toepassing van de W.A.G. te wijzigen. laadvermogen In kringen van beroepsvervoerders met autotractie 13 opschudding ge wekt door enige veroordelingen, die de Haarlemse rolitierechter heeft uit gesproken, op grond van de wet auto vervoer- goederen W.A.G. Deze wet. die sedert 15 Februari van dit jaar van kracht is, schrijft voor, dat een vrachtauto niet meer mag laden, dan op de vergunning staat vermeld. Het noteren van het laadvermogen op de vergunn.ngen is voorheen echter tamelijk willekeurig geschied en kan in vele gevallen niet als maatstaf voor het werkelijk laad vermogen dienen. Nu zyn er nieuwe vergunningen in aanmaak, maar de afwikkeling zal nog geruime tijd in beslag nemen. Een aantal vervoerders is echter ge controleerd en wegens te zwaar laden door de Haarlemse politierechter ver oordeeld tot 25 gulden boete op grond van de regeling van de W.A.G. De bond van bedrijfsautoverkeer in Nederland B.B.N. heeft zich over deze kwestie tot de minister can verkeer en waterstaat gewend met het ver zoek om, zo mogelijk in overleg met zijn ambtgenoten van justitie en bin nenlandse zaken, een einde te maken Franse nederzettingen in India Frankrijk en India hebben de on derhandelingen hervat over de toe komst van Pondichery en Karikal, twee Franse nederzettingen in Voor- Indië. Verwacht wordt, dat zij tot een accoord zullen leiden. LOONEISEN IN WEST-DUITSLAND Demonstraties te Bremerhaven De stakingsleiders in Hamburg willen een volkomen stopzetting van de gas- en watervoorziening. Het verkeer in deze millioenenstad is volkomen lam gelegd. De druk op het gas is thans lager dan ooit. Het personeel heeft, alleen maar opdracht van de vakbonden om te voorkomen, dat er ongelifkken gebeuren tengevolge van ontploffingen en andere rampen. Veertien duizend arbeiders, die in de nutsbedrijven werken, zijn thuis gebleven. Met grote belangstelling volgt men in Duitsland en in het bui tenland de-e massale staking, waarmede een einde kwam aan de arbeids rust in de West-Duitse Bondsrepubliek. Van alle kanten worden thans loonei sen vernomen. In Beieren dreigen 220.000 metaalarbeiders dat zij Maan. dag a.s. het werk zullen neerleggen als hun looneisen niet worden inge willigd. In het Ruhrgebied komt die eis van niet minder dan 900.000 ar beiders, die geen genoegen meer ne men met hun verdiensten. Hoveniers en arbeiders van de bosbouw Sleeswijk-Holstein hebben eveneens het werk neergelegd en zy willen niet eerder weer aan de slag, voordat hun eisen zijn ingewilligd. Metaalarbei ders in Württemberg en Beieren be hoefden niet te staken, daar zij een loonsverhoging kregen van acht cent per uur. HAVENSTAD ONTWRICHT. De wereldhaven Hamburg, zo wordt nog gemeld, biedt een beeld van ont wrichting. In de drukkende warmte moeten honderdduizenden naar huis wandelen of fietsen om dan te bevin den, dat de kraan geen water meer Voordat zij vertrokken naar Grieken land, waar zij de gasten zullen zijn van koning Paul en koningin Frede- rikef lieten prins Jean en prinses Josephine Charlotte van Luxemburg zich met hun dochtertje, dat nu v\jf maanden oud is, fotograferen. geeft en dat er geen gas meer is om een warme maaltijd te bereiden. De staat exploiteert de z.g. „Hoch- bahit". die evenwel voor het centrum §een betekenis heeft en slechts de uitenwijken verbindt. Dit vervoer middel kon nog wel gebruikt worden maar voor het overige waren er geen officiële verbindingen meer. Natuur lijk profiteren vooral de taxi-chauf feurs van deze situatie. Er werden ware vechtpartijen geleverd om in een taxi te komen. De gemeente Hamburg deed een compromis-voorstel tot een verho ging van 3,8 cent per uur, maar dit voorstel is niet aanvaard. De vak bonden eisen 8 cent per uur meer en 6 procent voor de maandsalarissen. De vakverenigingen, ziende naar de gunstige resultaten van het be drijfsleven in West-Duitsland, willen het loonpeil in het gehele land om hoog brengen. Maar de industriëlen vrezen een algemene inflatie. Loons verhoging leidt tot hogere prijzen, zo stellen zij vast, en dit heeft weer een vermindering van de vraag ten gevolge, met een verlaging van de Sroductie en toenemende werkloos- eid. Bijzondere staking Een bijzonder soort staking deed zich Donderdag te Bremershaven voor. Daar woraen op het ogenblik stukken grond onteigend voor de bouw van woningen ten behoeve van Amerikaans bezettingspersoneel. Woensdag gingen ae grondbezit ters de politie met mestvorken en knuppels te lijf. Er werden arresta ties verricht. Donderdag kregen de grondbezit ters steun van 1500 arbeiders van twee scheepswerven te Bremerha- veh. die als protest het werk neer legden. Zij marcheerden naar de omstreden terreinen, joegen de politie weg en Het Wereldgebeuren Balkan Het zijn drukke dagen geweest voor de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Piccioni. Men zag bij hem de Britse ambassa deur verschijnen, die een lange be spreking haa. Men zag er ook de Amerikaanse ambassadrice met haar opgewekte glimlach. En iedereen wilde erken nen, dat in de werkkamer van de heer Piccioni was gesproken over Triest. Het is namelijk zo ver, dat Italië en Joego-Slavië dank zij de En- fels-Amerikaanse bemiddeling et uiteindelijk toch eens geworden zijn over het lot van Triëst en om geving. Vermoedelijk zal nog deze week bekend gemaakt worden wat men nu precies besloten heeft, maar de hoofd zaken van de overeenkomst werden al eerder gepubliceerd. De zóne A (waarin de stad ligt) gaat naar de Italianen. Er zal een Italiaanse com missaris worden benoemd, die het be. stuur van dit gebied zal overnemen. De zóne B gaat naar Joego-Slavië. Dertig dagen na het sluiten van de overeenkomst zullen de Britse troe pen de stad verlaten en zestig dagen daarna de Amerikanen. Dan zullen de Triëstenaren verstoken zijn van een belangrijke inkomstenbron en dan zitten ze met een tamelijk dode haven, die door de Joegoslaven zo min mogelijk gebruikt zal worden. De Italiaanse organisaties in Triëst hebben reeds plechtig moeten beloven dat ze geen relletjes zullen veroorza ken, wanneer het bestuur wordt over gedragen en de buitenlandse troepen zich inschepen. Daarmee zal dan een eeuwenoud conflict in een nieuwe phase komen. Een phase, die waarschijnlijk wel een redelijk aantal jaren zal duren en ze kere garanties voor de vrede inhoudt. De oplossing van de kwestie Triëst mag als een succes voor Tito beschouwd worden. Deze heer zal overigens nog een tweede succes beleven als deze week het militaire Balkan-pact in het mooie Joegoslavi sche vacantieoord Bied wordt onder tekend. De Turken. Grieken en Joegoslaven zullen elkaar via die ondertekening militaire bijstand beloven wanneer een der staten mocht worden aange vallen. Aan elk der staten wordt ech ter ter beoordeling overgelaten wat ze in geval van agressie kunnen en willen doen. Deze vage omschrijving was nodig, omdat in feite geen der drie landen veel kan doen voor een bondgenoot, die in moeilijkheden zit. De Turken hebben een defensieorganisatie, wel ke maar net genoeg is voor henzelf. De Grieken komen nogal het een en ander tekort en de Joegoslaven heb- bei^ een zo verouderd stelletje tanks en vliegtuigen, dat geen modern be wapende vijand daarmee veel moeite zou hebben. Men moet dan ook de be tekenis van het verdrag meer in het ideële vlak zien. Er is nu een verhou ding van samenwerking geschapen, waardoor de vrede op de Balkan wordt bevorderd. Daarbij is Joegoslavië een ietsje meer gebonden geraakt aan het Wes ten en dat is dan de winst van deze overeenkomst. Zij biedt enige garan tie, dat Joego-Slavië niet te onzaliger ure bij een conflict met Rusland de wapens zal strekken en de weg naar de Po-Vlakte zal vryaten. Dat zal men vooral in Rome moe ten appreciëren. Piccionieindelijk een oplossing voor de kwestie Triëst. DE LAGERE SCHOOL. Er kwamen wederom enkele uit gaven op ons bureau voor het lager onderwijs, welke wij met genoegen aankondigen. De tiende druk ver scheen van het werkje „Veilig Ver keer", een leesboek van J. J. Vis ser. gem.-inspecteur van het onder wijs en P. P. Paul, commissaris van politie in Den Haag; voorts de nieu we uitgave van „Buurkinderen" van Jan Ligthart. (Wie kent de naam niet?) en H. Scheepstra; „Op het ijs" door J. A. Visser-Bakker voor het le en 2e leerjaar met leuke il lustraties en „De kleine poes" door Nel Picters-van der Velde, alle werkjes van J. B. Wolters te Gro ningen. In de serie „Akkerklokjes", ver halen voor de jeugd, verscheen bij Van Gorcum en Comp. N.V., Assen, een boekje van K. van de Geest „Het Houtenmannetje" met illus traties van Johannes Mulders. Een aardige fantasie, goed ook om voor te lezen. deden alle werkzaamheden staken. Een deputatie der werf arbeiders werd op het gemeentehuis ontvangen. Zij eiste vrijlating der gearresteerden» terugtrekking van de politie en de verzekering, dat er niets zal worden onteigend. In een door de Amerikaanse auto riteiten uitgegeven verklaring, wordt gezegd, dat volgens „burgers van -jremerhaven" de relletjes het ge volg waren van communistische op- ruung.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5