PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse van voorstellen tot wijziging het E.V.G.-verdrag Goesse raad verleende crediet bouw consulentenhuis voor BILT 100.000 CONFERENTIE GROTE VIER ONWAARSCHIJNLIJK GEACHT FRANSE TROEPEN ONDERWEG NAAR MAROKKO 197e Jaargang-No. 183 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Aug. 1954 ADVEKTENTIEPttuS 22 ceni per mm Minimum p advertentie f 8.—. ing mededelingen driemaal tariel. Kleine advertenties imax 8 regels» vsd 1—6 regels l«— Iedere regel meer 20 cent .Brieven ol adres Bureau v tL Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P-Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen fb.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef 2475 (b.g.g 22281. Oostburg. Flnlandstr 2. tejel 16: Terneuzen. BrouwertJstr 2: ZieiiKzee N Bogerdsti <- 160 celet CONFERENTIE TE BRUSSEL. Bovennationaal toezicht afgewezen voor Frans leger De zes landen van de Europese verdedigings gemeenschap zullen op 19 en 20 Augustus in Brussel besprekingen voeren, werd te Parijs medege deeld. De Franse premier Mendès-France zal de conferentie te Brussel bijwo nen en de vertegenwoordigers der andere E.V.G.-landen op de hoogte stel len van de compromis-voorstellen, die hij het Franse parlement ter goed keuring wil aanbieden. Men neemt algemeen aan, dat de strekking van deze voorstellen is, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met boven nationale bevoegdheden, op te heffen of uit te stellen. De voorstellen zou den ook kunnen bedingen, dat alle Franse bijdragen voor de begroting voor het Europese leger worden be- Solvay De „Libre Belgiaue", melding ma kend van de goedkeuring van het so. daproject door de Nederlandse Eer ste Kamer, voegt daaraan toe in be langhebbende kringen te hebben ver nomen, dat de Nederlandse en de Bel gische soda-industrie ten slotte tot overeenstemming zullen komen. Er zyn, zo zegt het blad, te veel redenen van handelsbelang aan weerskanten dan dat men niet een accoord zou sluiten. Gisteren is op Miniatuur-Walche- ren te Middelburg de honderd duizendste bezoeker geboekt en daarmede werd in de nog zo jonge historie van dit „eiland-in-het-klein" een mijlpaal bereikt, waarbij men wel even mag stilstaan. De geschiedenis van dit miniatuur is enige jaren ge leden begonnen, toen tijdens een be stuursvergadering van de Stichting Nieuw-Walcheren plotseling het plan werd geboren: „Schep een eiland in het klein om te tonen hoe schoon het grote eiland is hersteld". En deze voortreffelijke idee werd met name uitgedragen door de heer A. G. Wa- gensveld, die zich volledig gaf om tot verwerkelijking van dit project te ko men. Het was deze begaafde Middel burger wiens artisticiteit gepaard ging aan technisch inzicht die de irgse Molenwater. Met zijn mede werkers voerde hij een van de beste initiatieven uit, welke ooit. in het na oorlogse Zeeland werden genomen. Honderdduizend. Voorwaar geen kleinigheid. Nu kan men dit bezoekers-aantal afdoen met de gemeenplaats, dat „Miniatuur-Wal- cheren blijkbaar in een behoefte voor ziet". En hoewel dat volkomen waar is, klinkt dat toch te versleten en te weinig overtuigend. Daarom willen wij op deze plaats nog eens met na druk vaststellen, dat het „Miniatuur- Walcheren" een attractie is gewor den, zoals Zeeland er geen tweede kent. Wie kan een project in Zeeland aanwijzen, dat in anderhalve maand honderdduizend bezoekers trok? Van heinde en ver kwamen zij, uit Euro pa en Amerika, uit Afrika en Azië, men zag de nationale kledij van India naast de helaas steeds meer verdwij nende dracht van Walcheren. Nog maals: dit is uniek! Daarbij komt nog, dat Miniatuur Walcheren uit muntend is gelegen, vooral van toe ristisch standpunt bezien. In de eer ste plaats is Middelburg gemakkelijk te bereiken, maar bovendien maakt de gesloten bebossing rond dit kleine eiland op het Molenwater van deze attractie een intiem object, waar het prettig toeven is. Daarnaast is het allerminst statisch: er rydt een trein, de klokjes in de Lange Jan klinken vrolijk over „stad en land" en er is een restaurant, waar men kan uit rusten. Dit alles biedt Zeeland de toerist 1954. En het verbluffend resul taat daarvan schept consequen ties voor de toekomst, want een der gelijke attractie kan immers niet zon der meer verdwijnen. De cjjefrs spreken een duide lijke taal, cijfers, die men niet kan isoleren, maar die geziei moeten worden in een groter verband. Dit aantal van honderdduizend bezoekers op Miniatuur Walcheren betekent ook. dat vele duizenden het grote ei land bezochten, met alle gunstige ge volgen van dien voor middenstand en Horeca-bedrijven. Deze miniatuur is daardoor niet alleen een object, dat onder meer uitmuntend heeft gediend voor de vrge tijds-besteding, néén, het is in economisch opzicht belang rijk geworden! Nu binnenkort wel licht een beslissing zal vallen over het al of niet permanent maken van deze ongeëvenaarde verzameling ma- 3uettes, mag deze factor niet wor- en vergeten. Deze attractie mag niet verloren gaan! Dat zegt ons het aantal van 100.000 oezoekers in anderhalve maand. steed bij de Franse wapenindustrie. Het huidige verdrag bepaalt, dat slechts maximaal 85 van de gelden mag worden uitgegeven in het land, dat de bijdrage levert. In een later te Brussel gepubli ceerde verklaring van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat Mendès-France ge. vraagd heeft, de conferentie op 19 Augustus te laten beginnen. Italië had 20 Augustus voorgesteld. Vol gens de verklaring wordt nog onder handeld over de juiste datum. Ver scheidene der betrokken landen had den de datum van 19 Augustus aan vaard. Gewelddaden tegen de Javaanse bevolking In 684 botsingen tussen het leger en benden in het eerste half jaar van 1954 in West-Java, hebben de benden 778 doden, 1898 gevangenen en 402 wapens verloren, aldus een verklaring van de voorlichtingsoffi- cier van het commando West-Java. De verliezen aan de zijde van het leger bedroegen 92 doden en 122 wa pens. Het aantal bende-aanvallen daalde van 952 in Januari tot 88 in Juni. De benden verlegden het accent op gewelddaden tegen de bevolking. Kort geleden z\jn. de bende-activitei ten toegenomen, in verband met de naderende datum van 7 Aug., waar op zij „de stichting van de Darul- Islamstaat" herdenken. 4 Donderdagmiddag is de 19-jarige J. de Behr uit Stuivezand bij het zwemmen in de Biesbosch verdronken. Eerst na ge ruime tijd slaagde men er in het stoffe lijk overschot te bergen. Typhus in Peiting In de Beierse stad Peiting (7000 in woners) zijn bijna driehonderd geval len van typhus gesignaleerd. De ge zondheidsdienst heeft kerkdiensten en andere samenkomsten verboden. Twintig doden bij een incident in Indo-China Evacuatie-problemen Het Vietnamese kabinet heeft be sloten, de Verenigde Staten om vlieg tuigen en schepen te vragen voor de evacuatie van honderd duizenden Vietnamezen, die de delta van de Rode Rivier willen verlaten, omdat zjj niet onder een communistisch be wind willen leven. De Fransen hebben evenwel be kend gemaakt, dat zij een millioen mensen kunnen evaeuëren voordat de delta in Mei aan de communisten wordt overgelaten. Frankrijk heeft beloofd, alle onkos ten van de ontruiming te zullen dra gen. Er is echter wrijving geweest over de vraag, wie de organisatie er van op zich zal nemen. Het Franse opperbevel in Indo-Chi na heeft medegedeeld, dat ongeveer 20 „door de Vietminh bezielde beto gers" Maandag zijn doodgeschoten bij een aanval van een menigte van 400 tot 500 man op Frans-Vietnamese troepen in Midden-Annam. De troepen openden uit zelfverweer het vuur. Rockefeller-stichting niet communistisch De Rockefeller-stichting en de Amerikaanse opvoedings- raad hebben in een gemeen schappelijke verklaring ont kend, dat z\j zich aan pro-com munistische bedrijvigheid of schending van de anti-trust- wetten zouden hebben schuldig gemaakt. De verklaring was gericht aan een speciale com. missie uit het huis van Afge vaardigden. die een onderzoek instelt naar de gedragingen van organisaties, welke vrijdom van belasting genieten. VVW^VN^WWWW\^WWW DE JONGSTE RUSSISCHE NOTA. Afwijzende houding in Londen Radio-Moskou heeft Donderdag de Sowjetrussische nota gepubliceerd, die Woensdag in Parijs, Londen en Washington is overhandigd, met het voorstel een conferentie van minis ters der Grote Vier te beleggen ter voorbereiding van een conferentie over Europese veiligheid. Volgens de nota zouden de minis ters van buitenlandse zaken in Au gustus of September bijeen komen. Verder wordt gezegd, dat de Sow jet- Russische regering het noodzakelijk acht, een poging te doen om overeen stemming te bereiken over zekere vraagstukken die Duitsland betref fen. In een op 25 Juli aangeboden Rus sische nota is aangedrongen op een conferentie van alle Europese mo gendheden met de Verenigde Staten en communistisch China als waarne mers, ter bespreking van de Euro. pese veiligheid. Deze nota werd Don derdag in Londen door vertegenwoor digers van de Westelijke mogendhe den bestudeerd. Amerika, Frankrijk en Engeland De nieuwe directeur, generaal der PJT.T.j ir. J. D. H. van der Toorn zullen waarschijnlijk het Russische voorstel tot een conferentie van vier in Augustus of September verwerpen zo meent men in Londen. Men is van mening, dat dit Russi sche voorstel niet los kan worden ge zien van het op 25 Juli door de Sow- jet-Unie gedane voorstel voor een Eu ropese conferentie over een collectief beveiligingsverdrag. Men gelooft in diplomatieke kringen, dat de drie westelijke landen reeds besloten had den het voorstel van 25 Juli te ver werpen. Woensdagmiddag hebben op Paleis Soest dijk delegaties van o.a. de Ko ninklijke Marine en de Vereniging van Oudstrijders der voormalige Konink lijke Nederlandse Brigade .Prinses Irene" aan Prinses Irene, die Don derdag haar verjaardag vierdege schenken aangeboden. Boven: De Vereniging van Oudstrijders bood bij ■monde van de kap. R. W. Hemnes .(links) een lederen schrijfmap aan. Ónder: De Koninklijke Marine schonk efen enorme taart met een jnodel van de (Karei Doornu er op. Rechts de maker van het prachtstuk: de heer Itelders en links de It t.z. Ie kl. J. L. Tuinman. Gratie voor Duitse oorlogsmisdadigers Drie oorlogmisdadigers, die levens lange gevangenisstraffen ondergin gen in de Britse gevangenis te Werl, Walter Schenk, Karl Wiedemann en Karl Totzauer. hebben Donderdag gratie gekregen, aldus een medede ling van het Britse hoge-commissari- Zij w'aren tot levenslange gevange nisstraffen veroordeeld wegens mis handeling en moord op gevangenen in de concentratiekampen Ravens- briick en Neuengamme. Pools protest verworpen Groot-Brittannië heeft de Poolse klachten over bruut optreden van de Britse politie, die een Poolse verste keling van het Poolse vrachtschip „Jaroslaw Dabrowski" haalde, ver worpen. Chauffeur voorkwam botsing tussen tank en trein Ongeluk op onbewaakte overweg Donderdagavond is up een onbe waakte overweg tussen Nunspeet en Oldebroek een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder nog vrij goed is afgelopen Een militaire trekker met een tank er op reed de onbe waakte overweg op juist op het ogenblik dat de expressetrein uit de richting Zwo'le naderde. Ook van de andere kant naderde in de verte een trein. De chauffeur van de trekker had de tegenwoordigheid 'an geest, de tank met een geforceerde manoeu vre nog net van de overweg te krij gen. De tank raakte echter een van de palen, waaraan de waarschu wingsborden bij de stroomdraden zijn bevestigd. De paal knapte af, bescha digde de bovenleiding cn kwam op de electrische locomotief van de trein uit Zwolle terecht. Deze weid be schadigd: de bestuurder van de trein kreeg verwondingen. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. Australië laat meer immigranten toe De Australische minister voor de immigratie, Harold Holt, heeft be kend gemaakt, dat het aantal land verhuizers, dat in de periode 1954- 1955 in Australië wordt toegelaten, van 100.000 tot 107.500 zal worden verhoogd. Zo zullen nog 5000 indu strie-arbeiders worden toegelaten. Minister Holt verklaarde, dat de verhoging van het aantal immigran ten noodzakelijk is met het oog op een tekort aan arbeiders in de sleu telindustrieën. Het kabinet heeft ook zijn goed keuring gehecht aan een nieuw sche ma. dat een onderdeel vormt van het' algemene programma, op grond waarvan aan landverhuizers uit Eu ropese landen, die niet vallen onder het bestaande schema, tegemoet kan worden gekomen in de passagekos- ten. Dit nieuwe schema zal voorlopig gelden voor geselecteerde emigran ten uit de Scandinavische landen, Zwitserland en de V S. NIEUWE ONGE REGELDHEDEN Marokkaanse vrouwen en kinderen verlaten Casablanca De Franse regering is Donderdag begonnen troepenversterkingen te zen den naar Marokko om op te kunnen treden als zich nieuwe ongeregeldhe den zouden voordoen. Twee compagnieën van de republikeinse garde zijn reeds per vliegtuig van Frankrijk naar Marokko overgebracht, een derde compagnie is uit Oran per schip onderweg. Voorts is bekend gemaakt, dat de Marokkaanse ruiterij, die onlangs naar Tunesië was gezonden, zo spoedig mogelijk naar Marokko zal terugkeren. bische wijken in de voornaamste Ma rokkaanse steden wordt gepatrouil leerd door zwaar gewapende politie mannen en militairen. Ook worden troepen gereed gehouden in posities van waaruit zij snel een beschermend cordon kunnen leggen rondom de Europese wijken. Op de voornaamste toegangswegen bij Cassablanca heeft de politie ver sperringen aangebracht. Honderden Marokkaanse vrouwen en kinderen verlaten Casablanca. Zij trekken per spoor en met autobussen naar het Zuiden. De prijzen van le vensmiddelen in de stad stijgen snel, doordat velen aan het hamsteren zijn geslagen uit vrees voor een langdu rige winkelsluiting als gevolg van de onlusten. Inmiddels zijn Donderdag 5 Marok kanen te Fez gedood en 2 gewond bjj botsingen tussen voor. en tegenstan ders van de verbannen Sultan, Mo hammed ben Joessef. In de nauwe straten van de Ara- Opbouw van de industrie in Nederland Blijkens een publicatie van het Cen. traal Bureau voo. de Statistiek is in het jaar 1953 een bedrag van 1222 millioen gulden in de industrie (met uitzondering van bouwnijverheid) ge- investeerd. Voor 1954 jrdt een in vestering van 1551 millioen verwacht, waarvan ongeveer 250 millioen in de chemische en 300 millioen in de me taalnijverheid. PLANNEN NU VERDER UITWERKEN Fusie gasbedrijven ter sprake De Goesse raad in vacantie-„formatie" wethouder Bouwman en de raadsleden Bakker, Knibbe en Polderman waren afwezig heeft in zijn Donderdagavond gehouden zitting met het verlenen van een crediet van f 50.000.de mogelijkheid geschapen om de plannen voor de bouw van een consulentenhuis verder te gaan uitwerken. En of de feestmuziek van „Ho sanna" op de Markt ter gelegenheid van de jaardag van Prinses Irene er ook enigszins toe bijdroeg, in ieder geval werd verder ook over enkele an dere agendapunten onderhoudend en soms genoeglijk gediscussieerd. verloren zou gaan. P.T.T. zou weer plannen hebben om daar een post kantoor te doen bouwen en naar de heer Van Riesen vernomen had, zou er kans zijn, dat hiermee reeds bin. nen een jaar begonnen zou worden. Burgemeester Ten Kate kon hierover niets meedelen. Overigens was deze van mening dat het parkeervraag- stuk steeds de aandacht heeft, al zal het nooit mogelijk zijn volledig aan topbehoeften te voldoen. (Van de zijde der P.T.T. vernamen wij, dat men nog wel steeds plannen heeft om mettertijd aan de Koepoort een postkantoor te bouwen, doch wanneer dit het geval zal zijn, is nog niet te zeggen. Zeker niet bmnen één jaar, daar er thans nog verbouwin gen in het bestaande postkantoor zul len plaats vinden Rea.). Een voorstel tot het geven van een extra bijdrage in de uitgaven van de doofstommenschool „Effatha" te Voorburg en dat tot aankoop van een perceel grond aan de Oostsingel gin gen zonder meer onder de hamer aoor. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek tot demping van een gedeelte van de Westvest aoor mid- an de bult bij d« de heer E. N. C. van Riesen (V.V.D.) in het geweer. Hij kon het niet op alle punten met de argumenten van B. en W. eens zijn en vroeg zich af of de opsom ming van beschikbare parkeerruim te met te optimistisch was. In dit verband maakte hn melding van een gerucht, dat het tnans tot parkeerruimte ingerichte terrein aan de Koepoort binnenkort wel weer De heer Van Riesen kon ook de mening van B. en W. niet onderschrij ven, dat demping van de Westvest niet verantwoord zou zijn, terwijl hij voorts de gemaakte ramingen van kosten niet geheel juist achtte. Een pertinente toezegging kon de voor zitter dit raadslid niet geven, doch wel verklaarde burgemeester Ten Kate, dat het college het belang van een vergroting der jachthaven in ziet en daarbij zal helpen, wanneer dit mogelijk is. De heer A. G. Heijboer (C.H.) knoopte by dit gesprek over de par keerruimte aan, door erop te wijzen, dat het zaak zal zjjn in verband met het Drie-eilandenplan e.d., tijdig te zorgen voor voldoende parkeergele- fenheid. Dit was ook de mening van e heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) die voor de toekomst de noodzaak van een „revolutionnaire" oplossing van dit probleem zag, door bijv. de aanleg van ondergrondse parkeer-ge- legenheden. Voordat het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Jachtclub z.h.s. werd aangenomen, vestigde de heer Ph. Haverlioek (P. v.d.A.) er nog de aandacht op, dat b(j (Vervolg op pag. 2) Max deed (vergeefse) sprong naar de vrijheid Enkele honderden bezoekers in Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg te Rh^nen zijn Donderdagavond getuige ge weest van een uitbraakooging van de leeuw Max. Plotseling deed Max een paar passen ach terwaarts en terwijl hij een rauwe kreet uitstootte, maak te hij een luchtsprong in de richting van zijn oppasser, die aan dè rand van de gracht, te midden van het publiek stond. De toeschouwers, die dachten dat de leeuw over de gracht heen zou springen, geraakten in paniek, doch een harde Dions deed de bezinning terug keren; de afstand bleek net iets te groot te. zijn voor Max. Met vereende krachten heeft men Max uit het water weten te bevrijden. DE VERWACHT: WARM WEER Geldig van Vrijdagochtend tot Vrij dagavond. Veranderlijke bewolking met aan vankelijk plaatselijk nog mist, en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Warm weer. Eerste kwartier. ZON EN MAAN. 7 Augustus Zon Op: 5.09 Onder: 20.21 Maan Op: 15.07 Onder: 22.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1