DE MOEILIJKE WEG Nederland krijgt een Kernreactor Amsterdamse Beurs WESTELIJKE AGENTEN IN 00ST- DUITSLAND GEARRESTEERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 MEDEWERKING VAN NOORWEGEN Wetsontwerp door Eerste Kamer goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Na enige discussie heeft de Eerste Kamer Woensdagmiddag z.h.s., doch met aantekening, dat de fractie van de C.P.N. tegen was, het wetsontwerp aangenomen, dat de regering machtigt in het jaar 1954 ten laste van het RÜk een bijdrage te verstrekken in de kosten van de bouw en de inrich ting van een kernreactor in ons land tot een maximum van 8.500.000 gulden. Daarmede is een gewichtig besluit gevallen. dat Noorwegen zal medewerken aan de ontwikkeling van de kernreactor in Nederland, zoals Nederland ook zijn medewerking verleent aan de reactor in Kjeller. De plaats waar de Nederlandse re actor gebouwd zal worden is nog niet vastgesteld. Met het oog op de mogelijke gevaren voor de burger bevolking voornamelijk gelegen in de schadelijke werking van door af valstoffen verontreinigd grondwater stellen deskundigen van het de partement van Sociale Zaken en Volksgezondheid nog een onderzoek in. Het resultaat daarvan moet wor den afgewacht. Als dit bekend is zal een definitieve plaats voor de kern reactor gekozen kunnen worden. VOETBAL Besturen van Middelburg en Goes kwamen bijeen Woensdagavond kwamen de bestu ren van de voetbalverenigingen Mid delburg en Goes in hotel ,,Tivoli" te Goes bijeen. Wegens omstandigheden waren geen der bestuursleden van Vlissingen aanwezig. Tijdens deze vergadering zetten de beide vereni- fingen hun standpunt uiteen inzake et premiestelsel. Beslissingen wer den echter nog niet genomen; men wacht tot na de algemene bondsver gadering der K.N.V.B. op Zaterdag '14 Augustus. De veigad informatief karakter. WIELRENNEN Eddy de Wael eerste te Brasschaet De Zeeuwsch Vlaamse renner Eddy de Wael nam deel aan een 130 .km wegwedstrijd voor liefhebbers te Brasschaet. Het pleit werd in de sprint beslist en De Wael passeerde het eerste de finish voor Louis van Schil. De 130 km werden afgelegd in 3.23 uur. Nederland krijgt gelegenheid we tenschappelijk werk te verrichten op het gebied van de kernsplitsing en in de toekomst zal het wellicht moge lijk zijn atoomenergie voor industrie!*3 doeleinden aan te wenden. De heer Nixseboxse (CH), Sassen (KVP) en Schermer horn (PvdA) vestigden de aandacht op het grote belang van de bouw van een kernreactor in ons land. De communistische heer Bran denburg vreesde, dat hg ook voor oorlogsdoeleinden gebruikt zal wor den. Er ontstond enige debat over de beheersvorm. Voornamelijk, doordat ook het Nederlandse bedrijfsleven zijn financiële aandeel in de bouw en de inrichting levert. Prof. Schermerhom waarschuwde de regering het heft in handen te houden. De minister van O.K. en W., mr Cals. deelde wat de beheersvorm aangaat mede, dat een zelfstandige organisatie nodig is, maar dat deze nog niet geheel vast staat. NOORWEGEN WERKT MEDE Voorts zeide hij, dat verleden week de definitieve afspraak is gemaakt, AUTOMOBILISME Benelux-Ronde qua deel name thans reeds succes Wat de deelname betreft, belooft de vijfde Benelux-Ronde die Vrijdag in Bergen op Zoom start, een succes te worden. Aan het eind van de vori ge week waren in totaal 99 inschrij vingen binnengekomen, thans is het cijfer gestegen tot 131. Hiervan zijn er 27 auto's; nog steeds ontvangt het •eonetariaat nieuwe aanmeldingen. Men verwacht dan ook, dat het aantal nog wel tot 150 a 160 zal stijgen, het geen meer is dan verleden jaar toen 125 rijdsters en rijders voor dit tou- ristisch evenement door drie landen van start gingen. GerritVoorlingwonde Acht van Chaam Westdorp derde bij amateurs Onder uitstekende weersomstandig heden en een enorme publieke be langstelling werd de klassieke weg wedstrijd, de Acht van Chaam, ver reden. Duizenden hadden zich langs het 8 km lange parcours geschaard om de, op Suykerbuyck na, volledige Tour de France ploeg toe te juichen. Voor de start van de wedstrijd voor profes sionals werd de ploeg van Pellenaars door de burgemeester van Chaam, de heer A. J. M. Schram, toegesproken. Hoe zwaar het parcours was, blijkt duidelijk uit het feit, dat van de 60 deelnemers er slechts 16 over de eind streep gingen. Bij de uitvallers waren o.a. Wagt- mans, Faanhof, Dekkers, Roks, Mae- nen, Nico van Est, Nolten. Dekkers en Schulte. Het was tenslotte Gerrit Voorting, die de sprint van het groepje won in de tijd van 4 uur 10 min. 2 sec. over 176 km. De uitslagen waren: 1. Gerrit Voor ting (Roosendaal) 4.10.2. 2. Wim van Est (St. Willebrord). 3. M. Janssens (Belg.) 4. M. Rijckaert (Belg). 5. De Feyter (Belg). 6. Van Breenen (Am sterdam). 7. Kebailli (Noord-Afrika). 8. Van As (Roosendaal). 9. Vermeiren (Belg). 10. Schmit (Lux.). 11. Witte- veen (Amsterdam). 12. Henk Stevens (Elsloo). Amateurs (136 km): 1. Verhoef (Rot terdam) 3.20.6. 2. Koning (Breda). 3. Westdorp Cs-Heerenhoek) 4. Van der Pluym Dussen). 5. Van den Broek (Breukelen). 6. Van der Borst (Etten). 7. De Bruyn (Roosendaal). 8. De Wil (Leur) allen in dezelfde tijd als Ver hoef. Advertentie. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM, 4 Aug. Londen contant 10.62%—10.63%New York contant 3.78143.7814; parijs con tant 1.07851.0805; Brussel contant 7.58%7.59%; Franfurt contant 90.60—90.70; Zürich contant 87.01— 87.11; Stockholm contant 73.12 73.22; Kopenhagen contant 54.69— 54.79; Oslo contant 53.0553.15; Braz. dollar contant 3.79Va3.80%; Argentijnse verrekeningsdollar contant 3.82%—3.83%; Japanse ver rekeningsdollar contant 3.79%— 3.80%. Razzia's in Brits Guyana. Eenheden van de Britse veilig heidspolitie hebben Dinsdag op gro te schaal razzias uitgevoerd in Bux ton Village, 20 km van Georgetown. In politiekringen wordt deze plaats „Klein Moskou" genoemd. Hier woont o.m. de leider van de progressieve volkspartij Sydney King, die in de afgezette regering-Jagan minister van openbare werken was. De actie van de politie was de grootste sinds Jagan en de zijnen in October van het vorige jaar naar huis werden gestuurd. Er werd vooral naar springstoffen gezocht. Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1837 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord BUllton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.E Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central 3 Aug. Aug. 99% 99% 99% 100 97% 97% 95% 95 100% 100% 101 101% 78% 79 98% 98% 98% 98% 157% 157% 188 188% 231% 2333,4 196% 198 229% 227 361% 360% 218 217% 277% 277% 212 212% 351 354 425 429% 93 91% 167 166 137% 137 133% 133% 144 143% 153% 154% 125% 125% 126% 119% ed 108% 108 128% 188 187 150 152 26 26% 7% 774 21% 21% Het Oostduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat de laatste tijd in Oost-Duitsland veel agenten van de Westduitse spi- onnage-organisatie van Gelden en van de Amerikaanse geheime dienst gearresteerd zijn. De vroegere Duitse generaal Rein- hold Gehlen heeft de leiding van een spionnageTorganisatie, welke door de Amerikanen wordt gefinancierd. De agenten, aldus het ministerie, had den sabotage, verstoring van de vre de en het tegenwerken van een her eniging van Duitsland ten opdracht. Er waren ook enige agenten van het Beveiliging strafgevangenis te Breda. De minister van Justitie heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Witteman geantwoord, dat de strafgevangenis te Breda een ster. ke beveiliging krijgt aan de buiten zijde, waarvan wachttorens een es sentieel onderdeel vormen. De huidige sterkte van de buitenbewaking zal §eleidelijk verminderd kunnen wor- en, wanneer deze voorzieningen ge reed zijn. Binnen deze beveiTigings- ring kan het geven van bewegings vrijheid aan gedetineerden, in over eenstemming met de hedendaagse in zichten op net gebied van de straf voltrekking, normaal voortgang vin den. Voor het treffen van veilig heidsmaatregelen in een viertal ge stichten is 725.000 gevraagd, waar. van ongeveer de helft voor Breda be stemd is. „bureau ter bescherming van de grondwet" het bureau waarvan ar. Otto John Het hoofd was gear resteerd. Volgens genoemde verklaring wa ren onder meer de vooraanstaande agenten Bistry en Knoll en twee koe riers aangehouden. De meeste agen. ten hadden zich vrijwillig gemeld. Ir. J. D. H. van der Toorn dir.-generaal P.T.T. Bij K. B. is ir. J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur algemene za ken en radio van het staatsbedrijf der P. T. T. met ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd tot directeur-ge neraal der P. T. T. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op. die met pensioen gaat. Ir. J. D. H. van der Toorn werd op 8 April 1894 te Den Haag gebo ren. Hij heeft zich in de jaren na de oorlog in de hele wereld een grote naam verschaft als deskundige op het gebied van de telecommunicatie. Hij heeft o.a. grote internationale conferenties op dit gebied meege maakt als leider van de Nederland se delegatie b.v. de conferentie te Atlantic City in 1947en de golfleng te-conferentie te Kopenhagen in 1S49. Hij was voorzitter van de nationale wereldconferentie, die in 1951 in Genève werd gehouden. De heer Van der Toorn is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Comman deur in de Orde van Wasa van Zwe den. VOLLEDIGE PROFS In de vorige Sportkaleidos- coop, werd er reeds op gewezen, dat naast de Nederlandse Be. roepsvoetbal Bond een „Alge. mene Beroepsvoetbgl Bond" was Opgericht. Deze ABVB heeft andere doeleinden dan de NBVB, hij wil name1 ';k volledig professionalisme invoerenspe_ Iers van de ABVB zuil dus niets anders doen dan voetbal len, dit in tegenstelling tot de toekomstige? betaalde amateurs van de KNVB en de semi profs van de NBVB. Het blijktdat deze nieuwe verschij ning in de voetbalwereld een geesteskind is van de heer H. M. Giesberts, in Amsterdam. Deze ..pionier" van het profes sionalismeheeft onlangs iets over de plannen van de ABVB bekendgemaakt en het moet gezegd ->rden dat deze groots aandoen. Er zullen >i5 clubs worden opgericht, verdeeld over drie afdelingen of divisies, naar analogie van het Engelse systeem. Niet minder dan 1,0 stadions stelt ien zich voor te bouwen, elk met een capaciteit van tussen de 20 en 30.000 toe schouwers. Wat de uit te keren salarissen betreft, een eerste di- visiespelsr krijgt f 500 per maand en voetballer uit de tweede divisie 350 en de man uit de derde divisie 150. Een en ander belastingvrij; ook reiskosten sullen niet door de spelers behoeven te worden be taald. GROOTSE PL£ "EN Het belangrijkste bij al deze plannen is natuurlijk geld. De ABVB beweert dit wel te heb ben. Er zou namelijk reeds een voorbereidingstijd van acht maanden wel zeer in het ge heim dus zijn geweest. Tij dens die acht maanden is bij een aantal industriëlen om steun aangeklopt. Van die zijde heeft men zich, volgens de heer Gies. berts, aarant gesteld voor een bedrag van ',.500,000! Daar mee kunnen echter nog geen 1,0 stadions van de geschetste grootte worden gebouwd. Het ligt dan ook in de bedoeling het garantiebedrag tot ongeveer f 55.000.000 te vergroten. Ge zegd werd ook, dat een "root aatital spelers van eerste klas se clubs genegen is bij de AB VB „in dienst" te treden. Het zijn grootse plannen, het zijn ook enigszins fantastische plan nen. Er is echter geen reden om aan te nemen, dat zij uit de duim zijn gezogen. Maar er zal nog veel tijd mee heen gaan, voor een dergelijk project ver wezenlijkt zal zijn. dis het ten minste verwezenlijkt kan wor den. Het lijkt ons dan ook, dat de KNVB voorlopig nog weinig hinder van de ABVB zal onder vinden. „BETAALDE AMATEURS" Inmiddels heeft het KNVB- bestuur het met spanning tege moet geziene voorstel voor de algemene vergaderingdie op 11, Augustus a.s. zal worden ge houden, bekendgemaakt. Het voorstel komt hierop neer, dat in het artikel van het huishou delijk reglement, handelend over amateursklasse en be roepsklasse" ingevoegd zal worden een clausule, volgens welke onder amateurs verstaan kunnen worden die spelers die vergoeding ontvangen volgens een door het bondsbestuur af zonderlijk vast te stéllen regle ment. Er .rdt dus niet ge sproken over „halfberoeps" e.d. maar over „betaalde ama teurs". Volgens de punten, die in het avarte reglement zullen worden opgenomen, kunnen spelers van het eerste elftal van een eerste klasse club per wed strijd 20 ontvangen, benevens maximaal 15 voor wekelijkse trainingen. Elke week dus een bijverdienste van 35 voor deze amateurs. Reserves krijgen de helft van het per wedstrijd be schikbare bedrag, het mogen er niet meer dar. vier zijn. Tenslot te is nog de mogél 'kheid aan nog 5 spelers enkel en alleen trainingsgéld uit te keren, zo dat elke club 20 betaalde voet ballers zal tellen. Een kleine be rekening leert al gauw, dat dit per jaar voor de clubs ongeveer f 20.000 extra gaat kosten. Waar moet dat geld vandaan komen? Vele eerste klassers konden de laatste en de re kening al niet meer sluitend krijgen: het wordt voor hun nu nog moeilijker. Er zal iets op gevonden moeten i oorden misschien i.i de richting van het aankloppen bij grote indu strieën. Want niet betalen be tekent voor de eerste klasse clubs zoiets als zelfmoord. En dan spréken wij non maar niet over de tweede klassers NOG EEN ZORG Overigens lijkt het er op, dat de KNVB maar ook de be roepsbonden er nog een zorg bij zal krijgen. Het bestuur van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke opvoeding en sport is namelijk bezorgd over dejnvoering -an het profes sionalisme en semi-professiona- lisme in de voetbalsport. (In deze raad zijn de aemeenten ge organiseer die accomodaties op het gebied van sport en re creatie bezitten.) Men vroeg zich af of verenigingen, die op zulk een idelyke commer ciële basis komen te staan in het vervolg nog wel on hulp van de gemeenten ten aanzien van het verkrijgen van terrei nen, lokalen e.d. subsidies voor jeugdwerk en andere bemoeiin gen zullen kunnen rekenen. Binnenkort zal hieromtrent een advies aan de aangesloten ge meentebesturen wórde» gezon- den. Hoe dit zal luiden, is nog niet te zegaen, maar de kans bestaat, dat véle gemeenten een advies, dat „neen" zegt, zullen volgen. Aan de andere kant zijn er vele gemeenten, die dit moei. lyk meer kunnen doen, daar zij reeds terreinen e.d. aan prof. clubs hebben verhuurdDeze kwestie kan dus nog de nodige verwikkelingen opleveren, waarvan het eind nog niet te 17 17 39% 40% 81 79'% 8074 79% 44% 44% 85 86% 60% 5974 55% 5474 25 25 84% 83% 95 193/4 19% 159% Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontlnental Shell Union Tide Water A.K.U. 4% PREMIELENINGEN. Amsterdam Olympiade 134 Amsterdam premielening 136 136% 's Gravenhage 1952 I 123% 124% 's Gravenhage 1952 II 122% 123 Rotterdam 1952 I 125% 127 Rotterdam 1952 II 125% 126 Utrecht 1952 12034 122 Breda 1M% "4 Eindhoven 1954 111% Hl% Enschede 108% 108% BEUROVERZICHT. De beurs heeft Woensdagmiddag de iets betere stemming van eergistéren geprolon geerd. Reeds des morgens werden hoge re koersen vernomen en hoewel dit ni veau niet geheel en al gehandhaafd kon worden, vertoonden de prijzen toch een kleine verbetering ten opzichte van eer gisteren. Bij de grote industrieën viel AKU op met een koerswinst van bijna 4 punten bij opening, toen 235 werd betaald. Later volgde een lichte reactie tot 233% (231%). Kon. Olie kwam tijdelijk boven de 430 en sloot op 429% (426). Unilever en Philips nagenoeg prijshoudend. De grote verrassing van de Indonesische sec tor was ongetwijfeld de vaste houding van Verenigde Deli. „Gematigd pessimis me ten aanzien van de winstkansen", eergisteren tot uiting gebracht in de jaarvergadering had net de tegenover gestelde uitwerking die men er aanvan kelijk van verwachtte. Ex 10 procent di vidend stelde de koers zich op 119% te gen eergisteren 126%, een verbetering dus van 3 punten. Rubbers en suikers nage noeg onveranderd. De scheepvaart afde ling had gisteren kennelijk enigszins te kampen met een gebrek aan affaire. Hier waren kleine koersverliezen in de meer derheid. Aandelen Fokker waren sterk gevraagd wegens de nieuwe grote order en werden 6 punten hoger geadviseerd op 200. In Geo Wehry kwam het nog niet tot een offi ciële notering, wel werd 88 geadviseerd. Aandelen Bols opnieuw gevraagd op cir ca 225. Guldensbeleggingen stil doch goed op peil, de conversielening bereikte weer de paristand. Prolongatie 2% pet. opgehelderd Succes voor politie in Amsterdam De vorige week werd in de nacht van Zondag op Maandag een inbraak gepleegd in de horlogewinkel van de heer Van der Linden aan de Frederik Hendrikstraat te Amsterdam. De da ders waren in een belendend perceel binnengedrongen en hadden zich als mollen een gang onder de grond naar de winkel gegraven. De Amsterdamse recherche van het bureau Raampoort heeft gisteren de daders gearresteerd. De buit in totaal voor bijna f 15.000 aan horlo ges werd grotendeels achterhaald. De daders waren de 27-jarige houtbe werker P. de W., die voor „inbraken- met-gangmakerij" al een zekere naam heeft en de 26-jarige controleur D. H., beiden Amsterdammers en geen onbe kenden van de politie. Twee helers, de 22-jarige leerlingfotograaf C. O. en zij'n broer, de 25-jarige zeeman J. O., zijn eveneens gearresteerd. Allen hebben een bekentenis afgelegd. De horloges werden op H. gevonden, toen hij de helers had bezocht. FtUILLblON „O, het salaris is heus erg mooi", zei ze, met een beetje ophef. „Jammer alleen, dat het maar een tijdelijke baan is". „Wat bedoel je kindlief?" vroeg haar vader, heimelijk trots op het feit, dat zgn dochter zonder iemands hulp deze betrekking had veroverd. „Nu, dat ze maar een maand of zes weken, zolang als de gewone secreta resse in het ziekenhuis ligt, waar ze geopereerd wordt, zal duren. „Maar", ging ze opgewekt voort „hij kent na tuurlijk jen heleboel andere schrgvers en zal me, als ik het er goed afbreng, misschien wel bg een van hen willen aanbevelen. In elk geval moet hg me een getuigschrift geven". „Zou hg in mijn exemplaar van „Korte Vreugde" zijn handtekening willen zetten?" vroeg Peggy opge wonden. „Dan zou Sheila Ensor bars ten van nijd. Op school bluft ze altijd tegen iedereen over haar ene ontmoe ting met Angus McPhail, die niet half zo populair is als Percivale Margre- ve Heet hg werkelijk Percivale?" gi- chelde ze, „of is dat maar een schuil naam?" „Ik heb het hem niet gevraagd", lachte Jill, maar hij tekent er zgn brieven en cheques mee". „O, ik kan me nog niet voorstellen, dat hij heus bij de vijftig en kaal is", hernam Peggy. „Ik bedoel, dat hg he lemaal niet schrijft als zo'n oude man" (Peggy's vader vond de opmerking minder prettig in Shirley's tegen woordigheid!) „Dat toneeltje in Kor te Vreugde" van het meisje en de schilder..." „Jongens, jelui moeten naar school viel Jill haar in de rede, terwijl ze Peggy even tegen haar enkel schopte. Enkele minuten later stond ook me neer Lockwood op om naar zijn kan toor te gaan. Tegen elf uur 's morgens, terwijl ze de koffie gebruikten, stelde Jill naar „stiefmoeder" de huishoudelijke ge gevens en de boekjes van de leveran ciers ter hand. Shirley bekeek ze wei felend en luisterde met toenemende tegenzin naar de haar gegeven uitleg gingen. .Lieve help!" nep ze op een ge geven ogenblik uit. „Schrijf je wer kelijk alle uitgaven hier in huis op? Ik heb nooit van mijn leven uitgaven genoteerd! Is dat", vroeg ze, Jill's ge laatsuitdrukking ziende, „een erg doo» BARRAPA STANTON schandelijke bekentenis? O, soms wens ik wel, dat ik niet zo hopeloos onhuishoudelijk was aangelegd. En nog zo verkwistend ook! Gelukkig is je vader welgesteld: anders zou ik hem in korte tijd ruïneren. Zouden we dit allemaal niet aan de keukenmeid kunnen overlaten?" vroeg ze op het stapeltje boeken en boekjes wijzend. „Dat is niet het werk van de keu- kenmeid en ik vind het bovendien niet netjes do mensc- in verzoeking te brengen, hoe eerlijk ze ook mogen zgn", betoogde Jill. „Je zult wel gelgk hebbengaf Shirley zuchtend toe: „Nu, ik zal het dan maar moeten proberen en er het beste van hopen, ofschoon ik zeker weet, dat iedereen heel gauw zal be merken hoe weinig ik er van terecht breng. Ik heb zelfs nooit van mijn le ven een waslijst je opgemaakt en ik zal eenvoudig niet weten, wat ik voor de maaltijden moet bestellen. Natuurlijk begrijp ik, dat je onmogelijk hier het huishouden kunt besturen en buitens huis een betrekking vervullen, maar ik kan niet nalaten je te benijden. Ik veronderstel, dat het moeilijk zou gaan om nu nog je vaders secretares se te blijven, maar ik zou veel liever een ander baantje hebben dan het huishouden besturen. Zou 't niet ver standig zijn, een huishoudster te ne- m»n? „Aha", dacht Jill. „Shirley probeert er zich al uit te draaien". Overluid zei- de ze; „Ik betwijfel of vader dat pret tig zou vinden en bovendien waar zou ze moeten slapen, als we de logeerka mer niet willen opofferen? En dan de maaltijden? Zij zou niet tegelijk met de dienstboden willen eten en wg zou den het vervelend vinden, haar aan tafel te hebben. Niet uit trots, maar omdat het niet leuk is als een vreemde je altijd op de handen kgkt. Trouwens, goede huishoudsters zijn niet gemak kelijk te vinden en een slechte zou..." „Nog erger zgn dan ik", eindigde Shirley, een tikje wrang glimlachend, de zin. „Misschien heb Je gelijk, maar ik betwijfel het. In elk geval moeten we dc proef nemen en zien wat er ge beurt". „Och, het Is heus doodeenvoudig", zei Jill, wat irriterend vrolijk. „Je zult alles heel gauw onder de knie hebben". ,,'t Zal mij benieuwen", mompelde Shirley somber. „Mg ook", dacht Jill, maar voor geen geld ter wereld zou ze het hebben gezegd. ACHTSTE HOOFDSTUK Toen Shirley zichzelf „hopeloos on- huishoudelijk' had genoemd, had ze niet overdreven. En toen Jill zag, op welke manier de -weede mevrouw Lockwood de volgende weken het huis „bestuurde", kon ze er zich slechts over verbazen, dat Shirley zo lang de secretaresse van haar vader was ge weest, zonder hem tot wanhoop te drijven. Tenzij... Shirley op kantoor totaal verschilde van Shirley in huis. Natuurlijk moest de nieuwe huis vrouw eerst gelegenheid krijgen, zich in te werken en Jill hie— daarmee zo veel mogelijk rekening. Intussen werd het haar al heel gauw duidelijk, dat ztf niet de enige was, die Shirley's tekort komingen opmerkte. Ze waren dan ook zovele, dat het hele gezin, de dienstboden incluis, er kennis van moest nemen. Niet alleen dat aan de uren van de maaltijden minder de hand werd ge houden, maar ook de menu's lieten veel te wensen over, waren doorgaans pijnlijk eentonig! De ijver van de dienstboden verminderde gaandeweg. Aanvankelijk was hun het veel slap- Scre toezicht dan waaraan ze ondor ill gewend waren, niet onwelkom ge weest, maar welt. verdroot het bei den, dat zowel meneer Lockwood als Peggy en zelfs de twee jongens aller lei aanmerkingen maakten over din gen, die minstens evenzeer de schuld waren van hun nieuwe mevrouw als de hunne. Jill werd dan ook overstelpt met klachten. Mevrouw had dit niet ge daan, dat verzuimd en zo kon het on mogelijk voortgaan. Jill hoorde hen met gemengde gevoelens aan. Zeker, het was een prettig idee, dat haar lei dende hand zo node gemist werd, maar anderzijds ook weer ellendig, dat het huishoudelijk bestel, door haar tot; grote volkomenheid opgevoerd, nu als •- van achteloosheid en onbe- 'aamheid in de war begon te lopen. Intussen, dit was, strikt genomen, haar zaak niet, De dag, dat ze het beheer aan Shirley had overgedragen, had zij, Jill, vast besloten, niet in te grijpen, ook al zou 't een chaos wor den. Per slot van rekening konden er feen twee kapiteins op één schip zijn. ovendien had ze nu eeu drukke „baan" en dikwgls bracht ze werk mee huiswaarts, dat ze op het kantoor van meneer Margreve niet had kun nen voltooien. Ze genoot bgzonder van haar arbeid voor ae populaire schrijver en 't speet haar alleen, dat het geen volledige blijvende betrekking was. 't Lag niet in haar aard, d~ „normale" secretares se iets kwaads toe te wensen, maar toch hoopte ze, dat het meisje nog wat rust zou behoeven, om geheel te herstellen. Tegen het begin van de zomer voel de Jill zich heel wat gelukkiger in haar werk dan thuis. Als ze zich met de nieuwste roman van meneer Mar- freva bezighield, kon ze, althans tg- elgk, haar verdriet over Dick Craw- laye vergeten. Daar kwam bg. dat in 't huis van dc schrijver alles punc tueel was geregeld wat een geweldig contrast vormde met Shirley's „raakt het niet aan dan botst het"-beheer. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4