PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlands-Indonesisch overleg in Den Haag hervat Directeur Zeeuwse muziekschool werd gisteren benoemd BILT TOESTAND IN FRANS-MAR0KK0 IS ZEER GESPANNEN BIJEENKOMST VAN GROTE VIER GEVRAAGD DOOR RUSLAND 197e Jaargang-No. 182 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 Aug. '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 een: per rpm Minimum p advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ima* B regels! van 1—5 regels I.— tedere regel meer 20 cent .BrleveD of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 PE.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5 i, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g Oostburg. Finlandstr 2, telef 16: Terneuzen. Brou werystr 2: Zierlkzee N Bogerdsti c 160 telef 26 ER WORDT NU SPOED BETRACHT Indonesië wil de nationale wetgeving laten praevaleren De Nederlandse en Indonesische delegaties zijn Woensdagmiddag in in formele vergadering byeen geweest in De Laircssezaa! in Den Haag. De vergadering duurde ruim één uur. De woordvoerder van de Nederlandse delegatie heeft na afloop van de vergadering medegedeeld, dat deze bijeenkomst diende voor uitwisseling van gedachten en ter eerste bestudering van de door minister Yamin uit Djakarta meegebrachte suggesties. Op „werkbasis" zal de eerstvolgende dagen contact plaats vinden tussen diverse leden van de delegaties en deskundigen. Gestreefd zal worden naar de grootst mogelyke spoed. woord kon echter worden gegeven op de vraag, of het formele overleg dan zal worden hervat. De medede ling van de woordvoerder der Neder landse delegatie, dat „de grootst mo gelijke spoed zal worden betracht" wordt in verband gebracht met de wens van de Indonesische delegatie vóór 17 Augustus a.s., de dag waar op negen jaar geleden de republiek Indonesia werd geproclameerd, tot resultaten te komen. In Nederlandse delegatiekringen was men niet be reid te zeggen, of deze wens van de Indonesische delegatie kan worden vervuld. „Er is een geheel nieuwe si tuatie ontstaan", aldus werd gezegd, er aan herinnerend, dat Zaterdag 24 Juli jJ. het protocol van een Neder lands-Indonesische overeenkomst ter tekening gereed lag. Inmiddels heeft na de bespreking, afzonderlijke overleg tussen de di verse delegatieleden en hun adviseurs de volgende drie dagen duren. „Maan dag zullen wij wat meer weten", al dus werd in kringen van de Neder landse delegatie gezegd. Geen ant- Veren-debat Tijdens de debatten in de Staten- zitting van Dinsdag is hoe kan het anders in Zeeland weer eens uitvoerig gesproken over aller lei aspecten van de Provinciale Stoombootdiensten. En ditmaal kwam enige malen de verhouding van het provinciaal bestuur tot minister Alge- ra in het geding, met name omdat en kele Statenleden bezwaren maakten tegen het ministeriële ingrijpen in de dienstregeling voor de Zondag. Voorts meenden zij, dat Zeeland recht heeft om de bouw van de twee nieuwe veer schepen voor de Westerschelde te gun nen aan een Zeeuwse werf. Maar zo deelden Gedeputeerde Staten met nadruk mede, ook in dit geval heeft de minister het laatste woord.... De opmerkingen van de Statenleden waren begrijpelijk. Men ziet te genwoordig op velerlei gebied, dat de landsregering meer overlaat aan het gewestelijke bestuur- En nu doet zich, uitgerekend bij een speci fiek Zeeuws onderwerp, een tegenge stelde ontwikkeling voor: Provinciale Staten zien hun bevoegdheden be perkt, omdat de minister van Ver keer en Waterstaat jaarlijks op zijn begroting een bedrag van twee mil- lioen gulden uittrekt als bijdrage in de exploitatie-kosten van de veren op de Westerschelde. Ende minister heeft het recht aan zijn kant, zo ver klaarden Gedeputeerde Staten. Men kan dat niet ontkennen, hoe onple zierig deze medezeggensschap ook moge zijn. Overigens werd er in de zelfde zitting op aangedrongen, dat het provinciaal bestuur vertegenwoor digt zou zijn in de besturen van be paalde instellingen, welke van de pro vincie subsidie of een geldlening ont vangen. Speelt hier eigenlijk niet het zelfde recht een rol, waarop ook de minister staat: Medezeggingschap op basis van één bijdrage. Gelukkig is er voor de provincie één omstandigheid, die het pijn lijke van de situatie enigszins verzacht: de minister neemt geen en kele beslissing dan na intensief over leg met het college van Ged. Staten. En dit college „voert geen appelmoes- politiek" zoals de heer Lockefeer het formuleerde in antwoord op de poëti sche uitdaging van de heer Hommes: „de heren van ter Goes zijn zo zacht als appelenmoes". Weliswaar wilde de heer Hommes dit rijmpje niet van toe passing verklaren op het college, maar hij had toch een gedichtje gecreëerd, waarvan de strekking in dezelfde rich ting ging: „Zeelands leden van Gede puteerde Staten, zijn 's ministers trouwste onderzaten"Bij vorige gelegenheden ook met betrekking tot de Stoombootdiensten is ech ter wel gebleken, dat Ged. Staten zo nodig voet bij stuk weten te hou den. Een motie is er ditrpaal niet uit de bus gekomen. De heer Ver hagen zinspeelde daar op met betrekking tot de bouw van de nieu we schepen op een Zeeuwse werf, maar na de mededelingen van Ged. Staten zag hij daarvan af. Nu be reikt is, aat aan een Zeeuwse werf Prijsopgave zal worden gevraagd, is et wellicht tactischer om deze on derhandelingen af te wachten. De mi nister blijkt door deze toezegging im mers in principe bereid om medewer king te verlenen, dat de nieuwe sche pen in Zeeland worden gebouwd. Het debat, dat nog weer eens aan toonde, hoe belangrijk de veerdien sten voor Zeeland zijn, resulteerde in het besluit om de twee grote schepen te doen bouwen. Zij zyn dringend nodig en het is te hopen, .".at het niet al fe lang zal duren, voordat zy in de vaart komen. De misère bij de veren houdt al lang genoeg aan Een tweede besluit had betrekking op De Val, die als nieuwe aanleg plaats voor de Prov. Stoombootdien sten te Zierikzee zal worden inge richt. De critiek, die op Schouwen- Duiveland werd gehoord op deze nieu we landingsplaats, kwam bij de open bare behandeling niet tot uitdrukking. Tenslotte deden Gedeputeerde Staten de belangrijke toezegging, dat nage gaan zal worden of een derde vaart op Zondag tussen Katse Veer en Zie rikzee, met het oog op het toene mende toeristenvervoer nodig is. Het was Dinsdag inderdaad een langdurig „veren-debat". Maar het ging dan ook om zaken, waarbij Zee lands wel en wee ten nauwste be trokken is. Militair verdronken in de Waal Een ongeluk met een kano op de Waal heeft Woensdag aan de korpo raal der L. S. K., J. P. G. uit Maas tricht, gelegerd te Nijmegen, het le ven gekost. De 20-jarige A. was met een andere militair aan het kanova ren. Plotseling sloeg het vaartuigje om en A., die niet kon zwemmen, ver dronk. De andere militair wist zwem mend de oever te bereiken. die des ochtends door minister Luns met minister Soenarjo werd gevoerd, des middags voor de aanvang van het informele overleg tussen beide dele- faties minister Luns nog een onder oud gehad met minister Yamin. In dit gesprek heeft minister Yamin, op wiens verzoek deze ontmoeting plaats had, minister Luns een per- ;ingen zouden overigens betrekking .lebben op een verandering in de re dactie van de financieel-economische regelingen, de geschillenregeling en de moeilijkheid voor Indonesië om in ternationale verdragen te laten prae valeren boven de nationale wetge ving. In tegenstelling tot de Neder landse grondwet, die sedert de her ziening van de grondwet van 1953 een dergelijke mogelijkheid wel opent staat de bestaande grondwet van de republiek Indonesië dit niet toe. Eisenhower: Senaat ging te ver Besnoeiing van buitenlandse hulp Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Senaat te ver is gegaan, met de besnoeiing van de hulp aan het buitenland. Eisenhower had het Congres gevraagd om bijna 3,5 mil liard dollar, maar de Senaat verlaag de dit tot 2.61 milliard dollar. Op onbewaakte overweg gegrepen en gedood. Een kleine Deense personenauto is gisteren op de onbewaakte overweg in de Breudyk tussen Harmeien en Vleuten door een uit de richting Woerden komende trein gegrepen en geheel vernield. Even later werd het wrak nogmaals gegrepen door een uit tegenovergestelde richting ko mende trein. De beide inzittenden, een man en een vrouw, waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 33-jarige Deense ingenieur Iver Max de Hem. mer Güdmer en de 26-jarige Ameri kaanse medische studente vera Ruth Andersen. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN Bezwaren van Franse kolonisten in Tunesië tegen voorgestelde hervormingen Zwaarbewapende Franse militairen en politie patrouilleerden Woensdag in Fez en Petitjean in Frans Marokko, waar in ae afgelopen drie dagen 21 personen om het leven zijn gekomen en 55 gewond bij ongeregeldheden, die waren veroorzaakt over terugkeer van de verbannen sultan Mohammed ben Joessef. De spanning in de Arabische wijken van de twee steden is nog groot. De autoriteiten vrezen nieuwe ongeregeldheden. gestelde nieuwe regering zal uit tien ministers bestaan: zes gematigde nationalisten, o.w. premier Ben Am- mar, en vier leden van de krachtig nationalistische „Neo.Destoer", al dus is Woensdag in Tunis bekend ge maakt. Men verwacht een krachtige reac tie van rechtse politieke groepen in Parijs op de sterke „Neo-Destoer"- vertegenwoordiging in de Tunesische regering. Premier Mendès-France heeft Woensdag een delegatie van Fran sen uit Tunesië ontvangen, die hem op de hoogte bracht van de bezwaren der Fransen in Tunesië tegen de voor gestelde hervormingen. Na afloop van het onderhoud ver klaarde een der delegatie-leiders, de senator Colonna, dab de delegatie de indruk had gekregen, dat de premier niet van plan is de positie van de Fransen in Tunesië in gevaar te bren- §en. De premier had de delegatiele- en echter nog niet kunnen overtui gen van de waarde der verzekerin gen ter bescherming van de Franse belangen in het protectoraat, aldus Colonna. In de Arabische wijk van Sfax is Woensdag een uitgaansverbod afge kondigd. NIEUWE TUNESISCHE REGERING. De door de Tunesische kabinetsfor mateur Ben Ammar aan de Bey voor In het Kinderkamp van de World Veteran Federation te Baarn is het een grote feestdag geweest. Een groot aantal autoriteiten werd door de kinderen op de internationale Feestdag" uitgenodigd. Het hoogte punt was wel de uitvoering van liet internationaal Circus" een titel, waar geen woord teveel aan is We zien hier links: Marco Lippi uit Italië, die zijn „collega" uit India Narersli Gulati de helpende hand biedt bij het schminken. Grotewohl ijvert voor nieuwe conferentie over Duitsland De Oostduitse eerste-minister. Gro. tewohl, heeft Woensdag een resolu tie bij de Oostduitse Volkskamer in gediend. waarin een gemeenschappe lijk Oost- en Westduits beroep op de Grote Vier voor nieuwe Vier-mogend- hedenbesprekingen over Duitsland wordt voorgesteld. De resolutie zou aan de '.Vestduitse regering worden toegezonden. Beide delen van Duits land moeten de grote mogendheden verzoeken geen stappen te nemen om een of beide delen in een militair bondgenootschap op te nemen zolang een dergelijke conferentie niet is ge ëindigd. aldus de resolutie. Ook wordt in de resolutie voorge steld West-Duitsland te verzoeken af gevaardigden te benoemen voor be. sprekingen met Oostduitsers over de oplossing van belangryke Duitse kwesties. Gevechten in Guatemala eisten 25 doden Weifelachtige iegergroepen Volgens een bekendmaking van de Guatemalaanse regering zijn bij de gevechten tussen cadetten van het le ger en de ..bevrijdingstroepen" van kolonel Armas 25 personen gedood en 70 gewond.Deze ..ongelukkige botsing" op Maandag zou een gevolg geweest zijn van „een onaangenaam incident, dat tien dagen geleden in een nacht club tussen cadetten en een patrouille van het bevrijdingsleger voorviel", al dus de regeringsverklaring. Inmiddels werden Dinsdagmiddag grote demonstraties ten gunste van kolonel Armas gehouden. Deze grote demonstraties ten gunste van Armas hebben weifelachtige le gergroepen er van weerhouden de zij de der rebellen te kiezen. Van Kleffens blijft candidaat. Toezeggingen ontvangen. De berichten, dat de steun van de V.S. aan de candidatuur van prins Wan van Thailand voor het voorzit terschap van de 9e algemene ver- fadering der V.N. automatisch de uid-Amerikaanse en de Aziatische staten aan de zijde van prins Wan zouden brengen, zijn naar men in Haagse officiële kringen verklaar de ongegrond. Voor de candidatuur van mr. van Kleffens is reeds een aantal toezeg gingen ontvangen, ook van landen buiten Europa. De Nederlandse rede ring handhaaft dan ook de candida tuur van mr. Van Kleffens als Eu ropese candidatuur. Amerikaanse nota eindelijk aan China overhandigd Over vliegtuig-incident De Britse zaakgelastigde te Peking is er thans in geslaagd, op het Chinese ministerie van buitenlandse zaken een Amerikaanse nota te overhandi gen, waarin schadeloosstelling wordt geëist wegens het omkomen van drie Amerikanen bij het neerschieten van een Brits vliegtuig, vorige maand door Chinese jagers. Tevoren weigerde men deze nota aan te nemen. Ook voor de bij het incident ge wonde drie Amerikanen wordt scha devergoeding geëist. De schuldigen, aldus de nota, moeten worden gestraft. WEER NIEUWE NOTA'S Ter voorbereiding van een veiligheidsconferentie De Sovvjet-Unie heeft een nota gezonden aan Engeland, Frankryk en de Verenigde Staten met liet voorstel, in Augustus of September een bijeen komst te houden van de vier grote mogendheden ter bespreking en voor bereiding van de weg voor de conferentie over Europese veiligheid. Vorige maand werd door de Sowjet.Unie reeds een voorstel gedaan om een veilig- heidsconferentie te houden. De nota werd Woensdag aan Sel- wyn Lloyd, de Britse minister van staat verbonden aan het ministerie van buitenlandse zaken, ter hand ge steld door Jacob Malik, de Russische ambassadeur. Soortgelijke nota's werden in Wash ington en Parijs ingediend. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond geweigerd Huwelijk met prinses Margaret ging niet door... Een 41-jarige Amerikaan, zoon van een rijke advocaat in Maine, is Dinsdag geboeid van Canada naar de Verenigde Staten gebracht. Hij wilde in Canada een vliegtuig kopen en er mee naar Engeland vliegen om met prinses Margaret in het huwe lijk te treden. Toen hij op het vliegveld Dorval by Montreal inlichtingen inwon over de aanschaffing van een vliegtuig, dat hem over de oceaan kon Dren- gen, waarschuwde men zyn vader. e politie werd telegrafisch verzocht hem in handboeien terug te brengen. Een politieman zeide, dat de man voldoende geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. „EERVOLLE OPDRACHT De heer Henk Stam. Henk Stam uit Bilthoven uit circa 50 sollicitanten gekozen Naar wy vernemen heeft het voorlopig bestuur van de Zeeuwse Muziek school Woensdagmiddag benoemd tot directeur van deze nieuwe instelling de heer Henk Stam uit Bilthoven. Er bestond zoals gemeld voor deze func tie grote belangstelling: circa vyftig musici uit alle delen van het land hadden gesolliciteerd. Na zorgvuldige voorbereidingen en een nauwkeurige selectie werd tenslotte een voordracht opgemaakt, waaruit de heer Stam werd gekozen. Hij zal nu in samenwerking met het bestuur aanvangen met gestalte te geven aan de belangryke functie van deze nieuwe Zeeuwse schooi om daarna het werk van de school geleidelijk uit te bouwen. De heer Stam werd geboren in 1922 te Utrecht en studeerde piano aan het Conservatorium aldaar o.m. bij Hendrik Andriessen, Jan Wage naar, Gerard Hengeveld en Anaré Jurres. Daarnaast volgde hij gedu. rende enige jaren aan ae Rijksuniver siteit te Utrecht de colleges van prof. dr. A. Smijers. De laatste jaren trad hij in het Nederlandse muziekleven sterk op de voorgrond, waarbij hij de aandacht trok als componist en door zijn instructieve lezingen over muziek en zijn concerten met toe lichting, welke hij in vele plaatsen van het land gaf. Zo trad hij op voor volkshoge scholen. onderwijsinstellingen, Stichting Jeugd en Muziek, ryks- kampen voor sociale jeugdzorg enz. Als concertpianist speelde hij in de voornaamste centra van Nederland e^ voor de mees te omroepverenigingen. Ook als begeleider verwierf de heer Stam bekendheid, o.a. door con certen met Theo Olof en Herman Scheij. Zyn kamermuziek werd zowel in binnen- als in buiten land voor de microfoon ten ge hore gebracht. Met zyn Tweede Strijkkwartet ver wierf de heer Stam een Amerikaans stipendium, waardoor hy enige tyd in Duitsland kon studeren, o.a. compo sitie bij Wolfgang Fortner in Heidel berg. Een vioolsonate werd uitgeko zen door de Nederlandse jury voor het muziekfeest van de International Society for Contemporary Music in Frankfort. In 1953 werden hem com positie-opdrachten verleend door de regering en door de radio. Sinds 1949 treedt de heer Stam op als muziekredacteur van het Nieuw Utrechts Dagblad, terwijl hij voorts artikelen publiceert in belangryke binnen- en buitenlandse muziektijd- schriften. Verder was hy medewer ker voor muziek aan de laatste druk van Oosthoek's encyclopaedic en ook schreef hij enkele boeken: een biogra fie over Schumann en een Inleiding tot de hedendaagse muziek, welk laatste werk in brede kring grote be langstelling trok. Enige andere boe ken heeft de heer Stam in voorberei. ding, o.a. over methodiek en over muziekgeschiedenis. Hij werd in 1947 benoemd tot lid van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiede nis. „EERVOLLE OPDRACHT" Tijdens een kort gesprek, dat wij fisteren na het bekend worden van e benoeming met de heer Stam mochten hebben, verklaarde deze bij zonder verheugd te zijn „Ik be schouw het niet alleen als een benoe- (Vervolg op pag. 2) zich over de nota uit te laten. Hij wilde zelfs niet toegeven, dat er een ontvangen was. Naar verluidt wordt in de nota geen plaats van samenkomst der Grote vier genoemd. Trojaanse oorlog eiste nieuwe slachtoffers De Trojaanse oorlog heeft nieuwe slachtoffers geëist. Bij de reconstructie van een veld slag uit deze beroemde krijg op het terrein van een Romeinse filmstudio, waar op het ogen blik de film „Helena van Tro- je" wordt opgnomen, schrok een paard, vuriger dan het be roemde paard van Troje, zo van het strijdgewoel, dat het zich op een groep figuranten stortte. 160 personen liepen kneuzingen op. 43 van hen moesten zelfs in een ziekenhuis worden behandeld. Geschenken van strijd krachten voor prmses Irene Het traditionele verjaarsgeschenk van de zee-, land en luchtstrijdkrach ten voor Prinses Irene bestaande uit een aanvulling van de tafel-zilver cassette is Woensdagmiddag op pa leis Soestdijk aangeboden door een deputatie van de koninklyke marine. Deze deputatie bestond uit: luitenant ter zee van de technische dienst der eerste klasse J. L. Tuijnman, opper- schipper P. Hordijk, sergeant-vlieger W. A. G. Bombeeck. korporaal der mariniers H. G. A. Bok en sergeant adelborst van de zeedienst B. Krijger en marva van speciale diensten der tweede klasse G. J'. M. A. Wilbers. Namens de koninklijke marine werd tevens een taart aangeboden waarop een model van Hr. Ms. Karei Door man was aangebracht. Hierop aan sluitend werd door een deputatie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" een lederen schrijfmap over handigd als verjaarsgeschenk van dat regiment, van de vereniging van oud-strijders van de voormalige ko ninklijke brigade, „Prinses Irene" en van de vereniging van officieren der garde „Prinses Irene". DE VERWACHT: OVERWEGEND DROOG Veranderlijke bewolking maar bij na overal droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit uiteen lopende richtingen, later in hoofd zaak westelijk. In het Oosten van het land minder warm. ZON EN MAAN 6 Augustus Zon Op: j.07 Onder: 20.23 Maan Op: 13.59 Onder: 22.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1