Taak voor de burgemeester bij bewijzen van gedrag Eerste Kamer aanvaardt vergoeding voor de R.T.M. RUST IS WEERGEKEERD IN DE HOOFDSTAD VAN GUATEMALA WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Ontwerp van wet bij Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend ee n ontwerp-wet op de justiële docu mentatie en op de verklaring omtrent het gedrag. In de memorie van toelichting van de rtiinisters van justitie en van bin nenlandse zaken wordt allereerst de historische ontwikkeling geschetst op dit punt. De verschillende bekende bezwaren worden gereleveerd en opge merkt wordt, dat het onderhavige wetsvoorstel als een antwoord op de verschillende opmerkingen beschouwd moet worden. Uit de verschillende mogelijkheden zal de wetgever in abstracto reeds een keuze moeten maken. Deze zal, naar het oordeel der mi nisters daarin moeten bestaan, dat in de wet wordt vastgelegd en dus algemeen bekend kan zijn dat de burgemeester niet mag letten op fei ten. welke zich vóór een bepaalde pe riode hebben afgespeeld. De uitwerking van algemene rege len van deze strekking vraagt weer een keuze uit verschillende mogelijk heden. Denkbaar is vooreerst, dat de burgemeester zich er toe beperkt het over het bij de wet bepaalde tijdvak bekend geworden materiaal te verza melen en het zonder terughouding door te geven aan de werkgever. Ten tweede zou hij het materiaal kunnen verwerken in „certificat social", zo dat dus in plaats van concrete gege vens een algemene gedragsbeoorde ling wordt gegeven. Ten derde is mo- felrjk een systeem, volgens hetwelk e burgemeester de hem ter beschik king gestelde gegevens onderscheidt in relevante en niet relevante. Meent hij geen relevante feiten over te hou den, dan geeft hij een verklaring af, terwijl hij in het andeer geval de af gifte weigert. De eerste mogelijkheid ontmoet het bezwaar, dat elk feit, hoe onbelang rijk ook, aan de werkgever wordt doorgegeven. De tweede mogelijkheid vereist een apparaat, dat tot deugde lijke beoordeling van het gedrap- van de betrokkene in staat is. De derde mogelijkheid is in zoverre aantrekkelijk, dat apert irrelevante feiten reeds aanstonds door de bur gemeester kunnen worden „uitge- zeefd". Ook overigens wordt op hem geen te zware last gelegd, mits het tijdvak, waarover het onderzoek zich moet uitstrekken in duur beperkt blijft en de beslissing kan worden af gestemd op een nauwkeurig omschre ven functie of doel. Meer differentiatie Het gaat dan in feite meestal om een beoordeling van het risico, dat een werkgever neemt bij aanstelling van een persoon over wiens gedrag het onderzoek zich uitstrekt. De ministers hebben dan ook op de laatst beschreven mogelijk heid het oog laten vallen, waar- DE BORREL. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gepeinsd over het gebruik van alcohol door de.... afgevaardigden naar de Verenigde Naties. Volgens het Amerikaanse blad „Daily News" verklaarde de minister: „De hoeveelheid alcohol, die de afgevaardigden genuttigd hebben laat zich afmeten naar de wijze waarop ze de naam uitspre ken van secretaris-generaal Ham- marskjoeld. Als ze het bijna goed doen, hebben ze aan de lunch maar weinig gedronken. Als ze echter de naam bijna onherkenbaar vermin ken ligt dat aan de wodka en de champagne". ZINGEN. Mr Victor Mishcon in En geland heeft het goede voor met de Verenigde Naties. „Wat wij nodig hebben in de algemene vergadering der Verenigde Naties", aldus mr Mishcon, „is community-singing". ZONDER BEEN. Mevrouw Geza Kapus slaagde er in uit Hongarije te verdwijnen en in een der vrije landen aanvaard te worden als po litiek vluchtelinge. Dit is wat ze zei: „Ik zal gelukkiger zijn in de Ver enigde Staten met maar een been, dan ik zou geweest zijn met twee benen in Hongarije". KIP. Mevrouw Amelia Reese in He reford Engelandheeft in haar kip penhok een kipdie voor haar wel haast een wereldwonder is. Die Wyan- dotte-kip had in haar jeugd witte ve ren. Toen begonnen ze zwart te wor den Dat bleef een maand zo Daarna kreeg kipje-lief weer witte veren en op het ogenblik is de kip weer bezig haar zwarte jurk aan te trekken. Mevrouw Reese begrijpt er niets van Minder eten. In Zweden woont de 38-jarige tandarts ï^ennart Edren. Hoewel hij zijn brood verdient met het repareren van het menselijk eetappa- raat, vindt hij dat de mens teveel eet. Hij gaat nu met acht vegetariër-vrien den van Göteborg naar Stockholm wandelen (480 km) en onderweg zul len de heren niet eten... alleen maar drinken en dan nog wel zuiver water. Hoe houden ze het uit! Zsa-Zsa. Het filmsterretje Zsa-Zsa Gabor (U weet nog wel: blauw oog... Porfirio... Barbara Hutton) is dol op geraspte aardappels, die daarna licht opgebakken moeten worden. Lana Turner daarentegen zweert bij vis hapjes en president Eisehower is al een mensenleven trouw aan 'n stevig- doorbakken biefstuk. President Coty daarentegen houdt het op een kippen- of fa zanten-bout. Clark Gable is al te vreden met een doodgewone Ameri kaanse citroen-taart en Mariene Die trich is weg van haché, maar dan Hongaarse, die naar de naam goulash luistert. Alles by elkaar zou dit geen gek menu zijn, maar valt het niet op, dat geen van hen groenten prefe reert?, bij meer differentiatie, welke kan worden verkregen door inscha keling van advies-commissies, geens zins is uitgesloten. Intussen bleek men in de kring van de Vereniging van Nederlandse gemeenten behoefte te gevoelen aan andere mogelijkheid van differentiatie. Het voorbeeld werd genoemd van een geval, waarin het de burgemeester uit eigen weten schap bekend is, dat iemand in vroe gere jaren zich schuldig maakte aan een ernstig misdrijf, dat echter door bijzondere omstandigheden niet ter kennis van de politie of justitie is ge komen. In zo'n geval wordt de burge meester wel voor een zeer moeilijk conflict gesteld. Op het voetspoor van het advies van de vereniging is een „escape clausule" in het wetsontwerp opgeno men. Hiervan mag geen gebruik ge maakt worden zonder het oordeel van een commissie van advies en voorts is de burgemeester bij weige ring verplicht hiervan nadrukkelijk melding te maken in zijn beslissing. De ministers wijzen voorts op de geheimhouding van de politie inzake de rechterlijke uitspraken. Ten aan zien van de vraag over hoeveel jaren het tijdvak zich zal uitstrekken, na hetwelk strafrechtelijke antecedenten als regel niet meer ter kennis van derden mogen worden gebracht, wordt het volgende gezegd: een termijn van 4 jaar, aansluitend bij de maximale proeftijd van een voorwaardelijke veroordeling (3 jaar) en een termijn van acht jaar, indien iemand gedurende die tijd niet weer is vervallen in het begaan van mis slagen. In geval van vrijheidsbene ming moet telkens de gehele duur van de opgelegde straf worden bijge teld. Ten aanzien van de betiteling „verklaring omtrent het gedrag" is het voorstel van de commissie-Cluy- senaer gevolgd. Het voorstel van de Vereniging van Nederlandse gemeenten de inge burgerde uitdrukking „bewijs van goed gedrag" te handhaven wordt dus niet overgenomen. De ministers geven de voorkeur aan een stelsel, waarbij een verkla ring omtrent het gedrag of zonder meer wordt afgegeven of gemoti veerd wordt geweigerd. Beroepsinstanties Als beroepsinstanties verkiezen de ministers de rechtbanken. De Vereni ging van Nederlandse gemeenten wil in geval van twijfel of gewetensbe zwaar de burgemeester geen beslis sing laten nemen doch het oordeel van de rechtbank laten beslissen door verzoeker naar deze instantie te verwijzen. Dit is door de ministers overgeno men. De burgemeesters blijven belast met de afgifte. Zij worden daarbij vrijgelaten adviescommissies in te stellen. Geschiedt dit wel. dan moe- NA STRIJD VAN VEERTIEN UREN „Bevrijdingsleger" wordt ontbonden Na een strijd van veertien uur in de stad Guatemala is Maandagavond een einde gekomen aan de revolutie in Guatemala binnen zes weken. Kolo nel Castillo Armas heeft zijn post van hoofd van de regerende Junta be houden, maar zijn „bevrijdings"-strijdkrachten, waarmee hij na het sluiten van een vredesovereenkomst te San S alvado een maand geleden de hoofd stad was binnengetrokken, zijn van het toneel verdwenen. De cadetten en de staf van de mili taire academie dwongen deze troepen na een verbitterde strijd tot overgave en brachten ongeveer 500 man onder geleide van tanks en pantsereenhe- aen naar het Centraal Station over. In een uitzending van radio-Guate mala werd de revolutie betiteld als „een roemrijk gebaar om de goede naam van het nationale leger te her stellen." Op grond van de door bemiddeling van aartsbisschop Arellano bereikte overeenkomst zullen de „bevrijdings strijdkrachten" worden ontbonden. Verdere bepalingen van het accoord zijn niet bekend. Een woordvoerder van het leger verklaarde voor de ra- McCarthy weer tegen generaal Marshall Senator McCarthy heeft de Ameri kaanse Senaat verzocht in Je notulen een brief op te nemen, waarin de voormalige staats-secretaris van oor log Harry Woodring aan een van zijn vrienden schreef, dat generaal Mar shall „zijn eigen schoonmoeder zou verkopen, als dit zijn persoonlijke be. langen zou kunnen dienen" en dat de generaal een man is, „die zijn begin selen en zyn geloof zou verloochenen om zijn politieke en militaire positie te behouden". Woodring m^kte van 1936 tot '40 deel uit van de regering-Roosevelt. Woodring heeft bevestigd, dat hij de desbetreffende brief had geschre ven. Na diens missie in China had hij het vertrouwen in de generaal ver loren door de wijze, waarop deze Tsjiang Kai-Tsjek had „verkocht". Italiaans succes in de Himalaja. Een Italiaanse expeditie is er Za terdag in geslaagd de top van de 8610 meter hoge Godwin Austin, op een na de hoogste berg ter wereld, te beklimmen. De top van de Godwin Austin was tevoren nog nooit bereikt. Op 30 April vertrok de expeditie uit Skardoe in Kasjmir. Een der expeditieleden, de 36-jarige Mario Uchez, is onderweg aan longontste king overleden. In totaal zijn in de afgelopen 20 jaar bij pogingen om de Godwin Austin te beklimmen zes mensen om het leven gekomen. Een eerste poging van de Italia nen, in begin Juli mislukte door het Slechte weer. dio. dat het leger de bevolking heeft beloofd de vrede en rust te zullen herstellen. Het leger zou trouw bly- ven aan de Junta. Het ongeval te Zandlrken. Drie maanden voor buschauffeur. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 39-jarige P. V. chaufeur-monteur te Noord-Bergum, conform de eis ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. V. werd op 25 Mei j.l. oorzaak van een ernstig ongeval me* een auto bus. Op de onbewaakte overweg in de lijn LeeuwardenGroningen nabij Zandbulten werd de bus door een die sel gegrepen. Zes personen vonden hierbij de dood. ten bepaalde eisen in acht worden genomen. Nadere regeling zal geschieden b algemene maatregel van bestuur. De burgemeester krijgt voorschrif ten een verzoek niet in behandeling te nemen indien het doel een derge lijke aanvrage niet wettigt. De mo gelijkheid is geopend hierop een uit zondering te maken via de commissa ris der Koningin. Voorts wordt geregeld hoe te han delen indien meer gegevens nodig zijn dan die welke de strafregisters bevatten. Men denke aan sollicitaties voor politie, leger en onderwijs. De burgemeester dient andere bestuurs organen steeds zo volledig mogeln in te lichten. Deze laatste materie valt evenwel buiten het bereik van de onderhavige regeling. Adenauer niet naar de V.S. Bondskanselier Adenauer zal geen gehoor kunnen geven aan de uit nodiging van het Amerikaanse legi oen. de organisatie van oud-stryders, om eind Augustus een bezoek te brengen aan de V. S., aangezien zijn politiek program hem geen tijd daar voor laat. Antwerpen nlaatst lening in Nederland. Electrificatie van de lijn met Roosendaal. De gemeenteraad van Antwerpen heeft zijn goedkeuring genecht aan de plaatsing van een lening van 12.500.000 gulden in Nederland, tegen een rente voet van 3 75 procent. Het voornaam ste doel van deze lening is de afbeta ling van een Amerikaanse lening van 3.175.000 dollar, die was aangegaan te gen een rente van vijf procent. De raad gaf voorts in een motie uiting aan dc wens. dat de Belgische regering besprekingen zal openen over het graven van het Moerdijkkanaal. Volgens het Antwerpse blad „La Métropole" is het Belgische ministe rie van verkeer voornemens de elec trificatie van de spoorlijn Roosendaal Antwerpen aan te vatten als deel van het plan tot vermindering der werkloosheid. De begroting 1955 zou daarvoor gelden beschikbaar stellen. Aan Beloische zijde wordt een bedrag van 300 millioen frank nodig geacht voor electrificatie en vervaardiging van rollend materiaal. Een deel van het rollend materiaal zou voor rekening van Nederland ko men. Maandagavond is de Nederlandse Tourploeg in het Olympisch Stadion te Amsterdam officieel gehuldigd met de fraaie resultaten die zij in de strijd behaald hebben. Op het hul digingspodium v.l.n.r. T Roks, Suy- kerbuyek, G. Voorting, de voorzitter i.an de K.N W.U., P. van Dijk, K. Pellenaars. K. van Est, J. Maenen, W. Wagtmans, H. FaanhofW. van Est, D. van Bessem, directeur van het Stadion, J. Nolten en H. van Breenen. Vierduizend passagiers Brussel-Rotterdam Helicopterdienst een jaar Gisteren was het een jaar geleden, dat de dienst RotterdamBrussel per helicopter werd geopend. Op 'n herdenkingsbijeenkomst sprak o.a. de directeur-generaal van de Sa bena, dhr W. Deswarte. Deze zeide er van overtuigd te zijn, dat het huidige luchtnet slechts i kern vormt van een veel groter net, dat zich met de jaren zal uitbreiden. Hij gaf voorts een overzicht van de resultaten van het eerste bedrijfsjaar, dat ^nige tech nische moeilijkheden heeft gekend. In 585 vluchten op Rotterdam werden ongeveer 4000 passagiers vervoerd. Van hen waren 40 .pet Nederlanders. Wij zijn, zo ver"->lgde s re r, de me ning toegedaan, dat ivij binnen vier of vijf jaar zullen beschikken over helicopters van een verbeterd type, waarmee van Brussel uit d'ensten op Parijs, Londen en Amsterdam kunnen worden onderhouden. Spreker ver wachtte dat tussen 1960 en 1965 er helicopters met een groot laadvermo gen zullen zijn, waarmee op economi sche wijze trajecten van 400 tot 500 km kunnen worden afgelegd tegen een kruissnelheid van 250 km per uur. Namens de K.L.M. sprak de heer Aler woorden van gelukwens. „Maar ook thans is het voor de K.L.M. nog niet de tijd aan de helicopterdienst mee te doen", zo zeide hij in antwoord op een vraag. Kinderverlamming in Henegouwen Sedert begin Juni heerst in de streek ten Zuid-Westen van Charleroi, in Henegouwen, kinderverlamming in epidemische vorm- Van de dertig kin deren. die tot dusverre door de ziekte werden aangetast, zijl» er acht over leden. De minister van volksgezondheid heeft de bevolking er aan herinnerd, dat kinderverlamming besmettelijk is en dat de zieken geïsoleerd moeten worden. Commissie bestudeert vervoer te water en te land (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft met 28 tegen 12 stemmen haar goedkeuring ge hecht aan de vergoeding van I 1.085.000.aan de N.V. Rotterdamse Tram weg Maatschappij inzake liet beëindigen van de exploitatie van de tram weg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen. De heer De Vos van Steenwyk (V.V.D.) verklaarde met veel instemming te hebben vernomen, dat de tram op Schouwen en Duiveland zal verdwij nen. Wel heeft hij bezwaar tegen het grote bedrag, dat daarvoor beschik baar moet worden gesteld. Voorts vroeg hij, waarom de vorm van naasting is gekozen. De heer Van Tilburg (Arb.) is van oordeel, dat de landsoverheid al lang had moeten ingrijpen. Al veel eerder had men het bedrijf moeten naasten. De bevolking van het ei land is tenslotte de dupe. Hij sloot zich aan by de bezwaren van de heer De leider van de Nationalisten in Tunis, Bourguiba (links), in gesprek met dc juist vrijgelaten leider van de Neo Destour par tij. (Telefoto A.N.P.) De Vos van Steenwyk. Spreker vroeg of pogingen gedaan zijn om het over bodig wordende personeel onder te brengen bij andere vervoermaat schappijen. De heer Brandenburg (C.P.N.) in formeerde naar de verbinding van 't eiland met het vaste land. Geldt de eeuwigdurende concessie, die de R.T. M. haa, ook voor de bootverbinding? Hij vroeg of in die verbinding geen verbetering kan worden aangebracht. De heer Van der Himst (K.V.P.) verklaarde zijn steun aan het ont werp te kunnen geven. Hy acht het niet onredelijk, dat tegenover het vrijgeven der concessie iets gesteld wordt. Hij is van oordeel, dat de op. lossing voor de bevolking van belang is. De minister van verkeer en water staat ad interim, de heer Witte, is van mening, dat de R.T.M. onder de huidige directie een periode van her nieuwde bloei kan tegemoet gaan. Met betrekking tot de opmerkin gen over de grootte van het bedrag zeide spr., dat de zaak aangepakt is van de kant der ruilverkaveling en niet van de vervoerszijde. Tot het bedrag is men gekomen naar objec tieve maatstaven. Als de trambaan was gemaakt zou de exploitatie door de R.T.M. op een bepaald ogenblik stop gezet zijn. Men zou dan een nieuwe exploitant hebben moeten bereid vinden het ver voer op zich. te nemen. De kosten zouden dan zeker niet lager zijn ge weest dan wat thans zal worden uit gegeven. Het hele beleid van het vervoer, zo wel te land als te water wordt be studeerd door een commissie. Het re sultaat van deze studie wil spreker afwachten. Dit naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Bran denburg over de verbinding van het eiland met het vaste land. Tegen stemde tenslotte de heer De Vos van Steenwyk en de fractie van de P.v.d.A. De Kamer aanvaardde de voorstel, len inzake de salarissen van de rech terlijke macht. De heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Witteman wensten uitdrukkelijk vast te stellen, dat de bezoldiging zowel voor de rech ters in de grote als voor «die in de kleine rechtbanken na de verboging nog altyd aan de lage kant is. Voorts werd aanvaard het wets- ontweyj houdende nadere verhoging van pensioenen met een toeslag. Zowel in de middag- als in de avondvergadering werd uitvoerig ge sproken over het sodaproject te Delf zijl. Haymes mag niet terug. De Amerikaanse immigratiedienst heeft zijn uitwijzingsbevel tegen de zanger Dick Haymes, de echtgenoot van Rita Hayworth, gehandhaafd. Dit bevel was opgeschort voor een onderzoek naar de beschuldiging van de advocaat van Haymes, dat zyn cliënt het slachtoffer van een ma noeuvre van een ambtenaar van de immigratiedienst was geworden. Het uitwijzingsbevel tegen Hay mes. die de Argentijnse nationaliteit bezit, werd uitgevaardigd, toen Hay mes van een reis naar Hawaii terug keerde. Een ambtenaar van de im migratiedienst zou hem niet hebben gewaarschuwd, dat hij zijn recht om in de V. S. te wonen door deze reis zou verspelen. De immigratiedienst heeft nu echter verklaard dat er van een „manoeuvre" geen sprake was. Het Wereldgebeuren Asylrecht Een paar honderd mannen van de Britse waterpolitie ontplooiden een hevige actie in de Theems- mondSnelle motorboten hielden een Pools schip aan. Autoriteiten met plechtstatige grHze vilthoeden op het hoofd, lieten zich tussen schip en wal heen en weer varen. Over het dek van het Poolse schip golfde muziek uit een luidspreker... Aanvankelijk was het niet duide lijk om wien al dat rumoer ontketend werd. Aan boord van het Poolse schip bevond zich de A Cort en zijn ech ven achter het IJzeren gordijn (in Tsjecho-Slowakije) prefereren boven het leven in de Verenigde Staten. En aan boord bevond zich ook de 24-ja- rige Antoni Klimowitsj. die volgens sommigen een Pool, volgens anderen een Duitser, maar in elk geval een verstekeling was. Antoni werd in het ruim van het Poolse schip ontdekt door Britse ha venarbeiders. Aan deze Britten ver klaarde hij, dat hij een politieke vluchteling uit Polen was. De arbeiders wilden hem wel aan land laten gaan, maar de Poolse be manning greep de verstekeling om hem terug te brengen naar Polen. De grijze vilthoeden en de snelle waterpolitie waren in beweging ge komen voor de Pool. Die moest van het schip verwijderd worden en hij zou dank zij de Poolse vereniging in Londen asyl krijgen in Enge land. Deze twee gevallen van dr. Cort en de Pool Klimowitsj geven te denken. De een vlucht uit het Westen, ver moedelijk omdat hem daar (in de Verenigde Staten) gevangenisstraf wacht en de ander vlucht uit het Oosten waarschynlijk om dezelfde re denen. Dat is op zich zelf al merkwaar dig, maar veel merkwaardiger toch is de houding, die men in Engeland tegenover de beide mensen heeft aan genomen. Dr. Cort vertoefde enige tijd in En. geland, waar hij lezingen hield aan de universiteit van Birmingham. Zyn linkse sympathieën waren bekend en men wist ook, dat hij niet naar de Verenigde Staten kon terugkeren zonder daar in handen te vallen van Mc Carthy en zijn medestanders. Men heeft toen in Engeland alles gedaan om het ministerie van binnenlandse zaken te bewegen aan dr Cort een verblijfsvergunning in Engeland te geven. Die vergunning werd echter geweigerd en daarom moest dr. Cort Vrijdag Engeland ver laten. Het enige land. dat hem wilde opnemen bleek Tsjecho-Slowakije te zijn. Tegenover de behandeling van dr. Cort kan men dan stellen de behande ling van de Poolse verstekeling Kli mowitsj, van wie men in Engeland niets wistdie alleen maar een ver stekeling was en die heel wel een vluchtende misdadiger kan zijn. Deze man wordt in Engeland (voorlopig) toegelaten, hoewel men daartoe hele maal niet verplicht was, want geen enkel land behoeft verstekelingen te aanvaarden. Men laat dus aan deze Pool de volle kans hetgeen overigens billijk is, maarmen laat aan de Amerikaan dr- Cort geen kans. Dit wijst er op, dat er met de prac- tijk van het asylrecht toch iets niet meer geheel in orde is. Dat politiek asylrecht werd in de negentiende eeuw aanvaard door vrijwel alle beschaafde staten. In practisch alle landen kon een po litieke vluchteling terecht. In de twintigste eeuw nog profiteer de Lenin er evenzeer van als de men sen, die later uit Rusland moesten vluchten voor deze zelfde Lenin. Nog leven er in vele landen mensen, die ter nauwernood ontkwamen aan Hit- Ier, Franco, Tito enz. Maar na 1918 is men toch kieskeuriger geworden met het toelaten van politieke vluchtelin gen. Zo wilde alleen Mexico maar een plaats inruimen voor de vluchteling Leon Trotsky. Voor hem gold het po litiek asylrecht al niet meer. En na de oorlog van 1939—1945 is het er met het politiek asylrecht nog min der florissant gaan uitzien. Wanneer op dit ogenblik een Ame rikaan, die in botsing is gekomen met Mc Carthy, zijn land zou willen ver laten dan zou hij vermoedelijk nergens toegelaten worden, ook al zou hij kun nen aantonen, dat hij helemaal geen communist is en alleen maar een de mocratisch slachtoffer van laster. Dit is toch wel benauwend. Dat po litieke asylrecht van de negentiende eeuw was toch wel een mooi ding. En wanneer het niet meer te hand haven is, dan zal er toch iets voor in de plaats gesteld moeten worden Want tenslotte was dat politiek asyl recht een uiting van vrijheid, zelfs van heel kostbare vrijheid!! Dr- Max Euwe. die thans in Z.-Afri- ka verblijft heeft te Kaapstad aan 40 borden simultaan gespeeld. Onze landge noot won 30 partijen, negen eindigden er in remise en in één tegenstander moest hij zyn meerdere erkennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5