PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communisten beschuldigd van een schending van wapenstilstand Bewogen debatten over kwestie van beroepskeuze in Zeeland BILT VERENIGDE STATEN STEUNEN CANDIDATUUR PRINS WAN OVERGANGSREGERING VOOR TUNESIE GEVORMD 197e Jaargang-No. 181 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: yf. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f LIedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brou werflstr 2: Zierlkzee N Bogerdstr C 160. telet 26 FOSTER DULLES OVER KOREA Neutrale commissie zou zonder bezwaar kunnen verdwijnen Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heelt Dinsdag op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten het goed zouden vinden als een einde gemaakt werd aan het bestaan van de neutrale commissie van toezicht op het bestand in Korea. De reden hiervoor was, dat de commissie, door haar communistische leden, in Zuid- Korea geheel anders te werk ging dan haar in Noord-Korea werd toege staan. De Amerikaanse mmister beschuldigde de commimisten van schending van de wapenstilstand in Korea. Deze schendingen waren evenwel niet ernstig genoeg om hervatting van de oorlog door de Verenigde Naties te rechtvaardigen. Naar de mening van Dulles zou de neutrale commissie opgeheven kun nen worden zonder dat de wapenstil standsovereenkomst in het algemeen terzijde geschoven zou worden. De be standsovereenkomst zou van kracht blyven totdat zij door een politieke regeling vervangen zou kunnen worden. Dulles deelde mede, dat de Verenig de Staten nogmaals bij communis tisch China hadden geprotesteerd te gen het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig bij het eiland Hainan, waarbij Amerikanen het le ven verloren hadden. Dit protest was verzonden door middel van de Britse regering. De inhoud er van kon nog niet bekend gemaakt worden, voordat het protest in Peking overhandigd was. Dulles verwierp de communistische verklaring, dat het neerschieten van het Britse vliegtuig de Ver. Staten niets aanging. Volgens het interna tionale recht en het internationale gebruik zou, indien burgers van een zeker land werden gewond of gedood, slechts het land van de betrokkenen Klimowicz in vrijheid gesteld Na een terechtzitting van drie kwar tier te Londen is de Pool Antoni Kli mowicz de verstekeling, die drie- dagen eerder door de Britse politie van een Poolse vrachtboot is gehaald Dinsdag op vrije voeten gesteld. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De advocaat van de Poolse gemeen, schap te Londen, Jan Jaza, zeide, dat Klimowicz weliswaar vry is. maar dat hij geen papieren heeft. Hij zal om een arbeidsvergunning vragen. Een verzoek om politiek asyl is reeds bij het ministerie van binnenlandse zaken in behandeling. Meevaller Er is een tijd geweest, dat onze vroe gere minister van financiën, mr. Pieter Lieftinck, in de Tweede Kamer verscheen om daar urenlange redevoeringen te houden over de ernstige situatie, waarin de Nederland se schatkist zich bevond. Voor belas tingverlaging was hij niet te vinden en als andere ministers bij hem aan klopten om de nodige penningen, dan werd er nog al eens wat geschrapt! Het verrassende kwam achteraf als bleek, dat ondanks de sombere beto gen van minister Lieftinck de belas tingopbrengsten met welhaast astro nomische bedragen de ramingen over troffen en dat de regering eigenlijk zwom in het geld. Toen werd het zó, dat men naarma te de heer Lieftinck in de Tweede Ka mer langer sprak op groter overschot ten in de schatkist begon te rekenen. Onder zijn opvolger, de heer Van de Kieft, veranderde dat een weinig. Die hield iets kortere redevoeringen en had (bij gevolg?) iets geringere belas tingoverschotten. Ook bleek de heer v. d. Kieft bereid zo hier en daar 'n plukje van de belastingen af te doen. Men kwam wat meer met beide be nen in de financiële werkelijkheid te staan. Maar één ding heeft toch de heer Van der Kieft evenmin kunnen bereiken als zijn voorganger. Dat is het maken van een redelijk-juiste ra ming voor de belastingopbrengsten. De cijfers, die over het eerste half jaar 1954 zijn gepubliceerd to nen aan, dat er over dat tijdvak weer 186 millioen gulden meer aan be lastingen is betaald, dan was ge raamd!!! Behalve de vennootschapsbelasting, die 72 millioen gulden beneden de ra ming bleef, hebben alle andere belas tingen veel meer opgebra ht dan men in het departement van financiën be cijferd had. De inkomsten- en loonbelasting kwam met 55 millioen gulden meer uit de bus dan het vorig jaar!! Nu is het ramen van belasting-op brengsten moeilijk en er kunnen dus wel zekere afwijkingen zijn- Maar het moet desondanks voor een minister pijnlijk zijn als z'n becijferin gen niet kloppen. Men krijgt dan de figuur, dat deze minister enkele maan den geleden met een benauwd gelaat als uiterste concessie tien millioen gulden toestond om een zekere belas ting te verlagen en dat dan.... kort daarop de belasting-meevaller van 186 millioen bekend gemaakt wordt. Is het wonder, dat sommigen niet meer geneigd zijn de minister ten vol le te geloven als hij verzekert, dat hij met de belastingverlaging niet verdef kan gaan? namens hen vergoeding kunnen ei sen. De Ver. Staten zouden geen verde re stappen doen in het geval van het neerschieten van twee communisti sche vliegtuigen, die reddingspogin gen van Amerikaanse vliegtuigen by Hainan trachtten te verstoren. Bescherming Formosa Ten aanzien van Formosa zeide Dulles, dat de V. S. nog steeds ver- mmb ik maken V om het land te beschermen tegen eventuele communistische aanvallen. De V. hadden echter nog niet besloten of zij officieel een militair bondgenoot schap met de regering Tsjiang Kai- Tsjek zouden aangaan. Wel was ge dacht aan een dergelijk verdrag en mogelijk zelfs aan het doen opgaan er van in een enkel verband met Ko rea en Japan, doch dit was nog in het stadium van voorbereidend on derzoek. Dulles sprak de hoop uit, dat bin nen een week of wat een besluit zou worden genomen voor het bijeenroe pen van een conferentie tot het bera men van een bondgenootschap ter verdediging van Zuid-Oost-Azië. Vrouw te Rotterdam van Russisch schip gehaald. Slechte vooruitzichten in Rusland Naar eerst thans bekend Is worden heeft de 27-jarige vrouw na Alegarty uit Londen, die op 19 Juli jJ. in de haven van botterdam arriveerde met het 3767 brt metende Russische m.s. „Cooperatzia", te Rot- C: terdam de hulp ingeroepen van de ri vierpolitie om zodoende naar Enge land te kunnen terugkeren. Na de oorlog was de vrouw uit Litauen afkomstig in Duitsland in kennis gekomen -net een Engelse mi litair. Zij trouwden in 1947. Het echtpaar vestigde zich in Londen. Enige jaren daarna werd zij door haar man verlaten. Haar familie zou haar verzocht hebben op familiebe zoek in Litauen te komen. Nadat ze het bezoek had gearran geerd, vertrok ze met het Russische schip. Onderweg naar Rotterdam, zo luidde haar verhaal, zou ze vernomen hebben, dat ze in Rusland in een kamp terecht zou komen. Toen de ri vierpolitie dan ook aan boord kwam riep ze haar hulp in, omdat ze voor de eindbestemming van haar reis niets voelde. Ze ging van boord en het Engelse consulaat ontfermde zich over haar. Op 21 Juli is zij weer met de Harwichboot van Hoek van Hol land uit weer naar Engeland terug gekeerd. Mevrouw Colette overleden Dinsdagavond is de bekende Franse schrijfster mevrouw Colette te Parys overleden. Teleurstelling in Nederland De V. S. zullen de candidatunr van de Thailandse afgevaardigde Prins Wan voor het voorzitterschap van de algemene vergadering der Verenig de Naties steunen. In Europese kringen van de Verenigde Naties, waar men verwachtte, dat deze post zonder strijd aan de Nederlandse vertegenwoordiger mr. E. N. van KLeffens zou toevallen, is dit bericht met teleurstelling ont vangen. De Amerikaanse delegatie zal haar belofte houden om voor prins Wan te stemmen, die reeds vorig jaar candi- daat was gesteld, doch zich toen te rugtrok ten behoeve van de zuster van de Indiase premier. Prins Wan Minister Luns spreekt vandaag met Soenarjo De voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de Uniebesprekingen, minister Luns, heeft zijn vacantie in het buitenland onderbroken om naar Den Haag terug te keren. De minister zal vandaag de voorzit ter van de Indonesische delegatie, mi nister Soenarjo, ontmoeten. De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. R. M- Sartono, en diens secretaris, Aziz Azimal, hebben gistermiddag een langdurig bezoek ge bracht aan het hoofdbureau van de Partij van de Arbeid in Amsterdam. Met de heren Evert Vermeer, dr. J. M. den Uyl en M. Sluyser hebben zij ge ruime tijd van gedachten gewisseld over diverse onderwerpen, in het bij zonder die, welke verband houden met de kadervorming, de voorlichting en de propaganda van politieke partijen. Morgen viert H.K.H. Prinses Irene haar 15de verjaardag. zal ook gesteund worden door de landen van het Arabisch-Aziatische blok. In kringen, welke in nauw contact met de Nederlandse delegatie staan, werd vernomen, dat Den Haag de candidatuur van mr. Van Kleffens zal handhaven. Mr. Van Kleffens is in ieder geval zeker van de negen stemmer, van de Westeuropese en de Scandinavische landen. Het stand punt van het Sowjet-blok en Joego slavië is nog niet bekend. De landen van Latijns-Amerika, waarvan de stemmen beslissend zullen zijn. zullen zich binnenkort over hun houding beraden. Na regen kwam zonneschijn! Na vele weken een verlaten en trieste aan blik te hebben opgeleverd, was het Vlissiyigse strand dezer dagen weer veranderd in een wérkelijk zomers strand. Vele honderden genoten van zon en zge en de vacantiegangers prezen zich ongetwijfeld dubbel ge lukkig! (Foto P.Z.C.) ^^W\f\\*W\*\*W\*VVWN Sluikhandel in vliegen. Het gemeentebestuur van de Turkse stad Kayseri besloot kortelings met het oog op een vliegenplaag een bedrag van drie Turkse pondeji (ongeveer JfO guldente betalen voor elke kilo dode vliegen. Hierop gingen echter de inwoners van Izmir een plaats, die bijzonder rijk aan vliegen is, pakketten met vliegen aan de bewoners van Kayserie zenden, met het ver zoek deze aan het gemeentebe stuur te „verkopen". De Turk se regering overweegt thans maatregelen om aan deze onge bruikelijke sluikhandel ee« cm i te maken. 35 graden in Parijs Koude in Midden-Afrika In Parijs is Dinsdag een tempera tuur van 35 graden Celsius gemeten. Het 55 jaar oude record van 34.8 gra den is daarmee gebroken. Uit Leopoldstad meldt Belga, dat er een koudegolf heerst in het Noor den van Angola en het Zuiden van de Kongo en Frans Equatoriaal-Afrika. Te Leopoldstad werd dezer dagen een temperatuur van 11.7 graden Cel sius gemeten, te Brazzaville zelfs een van 10.3 graden. Arrestatiebevel tegen Touseul Tegen de in 1949 wegens oorlogs misdaden in Nederland ter dood ver oordeelde en later uit Breda ontsnap te Antoine Touseul is door een recht bank in Keulen een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij wordt verdacht van inbreuk op het Duitse recht. Op 9 Juli heeft dezelfde Keulse rechtbank een Nederlands verzoek om uitlevering afgewezen, aangezien de Duitse nationaliteit van Touseul bewezen zou z;: Nationalisten wantrouwen de Franse oppositie De Tunesische kabinetsformateur Tahar Ben Ammar is Dinsdag gereed gekomen met de samenstelling van een Tunesische overgangsregering. Hij heeft de lijst van zijn nieuwe ministers aan de Bey ter goedkeuring aan. geboden. Voordat hy zich naar het paleis van de Bey begaf, had Ben Ammar an derhalf uur besprekingen gevoerd met leiders van de Neo Deslour, de Tu nesische nationalistische partij en tevens de grootste partij in Tunesië. Vooraanstaande leden van het po litieke bureau van de Neo Destour zrjn Dinsdagavond in Genève bijeen gekomen om de toestand in Tunesië te bespreken. Volgens de waarnemend secretaris generaal Balhawan waren in de „klei ne raad" ook op de voorgrond tre. dende patriotten buiten de Neo Des tour opgenomen. Vier doden in België bij spoorwegongeluk Dinsdagochtend is bij het verlaten van het station Kapelle-op-de-Bosch, op de lijn Aalst-Mechelen in België, een personentrein op een goederen trein gelopen, waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. Er waren vijf zwaargewonden, die in een ziekenhuis in Mechelen zijn opgenomen en ver scheidene lichtgewonden, die ter plaatse behandeld zijn. Het schijnt dat de machinist van de personentrein door een onveilig sig naal is gereden. De personentrein be stond uit houten wagons. Hongarije weigert de Nederlandse hulp Naar bekend heeft de Nederlandse gezant in Boedapest namens de Ne derlandse regering een bedrag van f 50.000.aangeboden als hulp voor de slachtoffers van de waters nood. De Hongaarse regering heeft besloten de gift niet te aanvaarden. De ramp werd niet zo ernstig geacht, aldus de motivering dat buitenlandse hulp aanvaard zou moeten worden. Wel heeft de Hongaarse pers grote aandacht besteed aan de Russische hulp (f 97.000.maar van de Ne derlandse en Amerikaanse aanbiedin gen werd geen melding gemaakt. GEMEENTERAAD MIDDELBURG Subsidieverzoek afgewezen in afwachting van ontwikkeling De Middelburgse raadsleden hebben Dinsdagmiddag uitvoerig en van tijd tot tijd nogal bewogen gedebatteerd over de vraag of aan een verzoek om subsidie van de Prot. Chr, 'Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zee land moest worden voldaan, óf dat in gevolge een meerderheidsvoorstel van B. en W. afgewacht dient te worden of wellicht door „de drie zui len" overeenstemming wordt bereikt over het stichten van één bureau vooi beroepskeuze in Zeeland. Het meerderheidsvoorstel, waarbij wethouder L. J. van 't Westende zich te elfder ure nog als „minderheidsman" deed ken nen, werd tenslotte met tien tegen zeven stemmen aangenomen. Echter niet nadat de voorzitter o.m. in felle bewoordingen had betoogd dat de handelwijze van de Prot. Chr. Stichting voor School- en Beroeps keuze in Zeeland als bijzonder onaangenaam moest worden aangemerkt. Een motie van de heer L. A. Schenk (V.V.D.), waarin werd voorgestelc dat B. en W. overleg zullen plegen over een mogelijk te treffen regeling, werd na veel tekst en uitleg met algemene stemmen aanvaard en zo werd over deze principiële kwestie dan tenslotte tegen een „achtergrond" van kermislawijt op de Middelburgse Markt toch nog een compromis bereikt. Uit de besprekingen over deze kwestie, die zoals de heer B. A. Hesseling (V.V.D.) in het begin reeds opmerkte allo elementen voor een gespierde discussie bevatte kwam naar voren, dat men het eens was over de noodzaak van subsidie-verle ning voor beroepskeuze. Het verzoek van de Prot. Chr. Stichting en meer nog het door deze stichting aan de raadsleden gerichte (en door ons reeds gepubliceerde) adres lever de de stof voor de principiële debat ten. Door toekenning van subsidie aan de Prot. Chr. Stichting, zo rede neerde men enerzijds, zou een toe spitsing van de verdeeldheid onver mijdelijk zijn, doch anderzijds vroeg men zich af of de overheid zien mocht mengen in de organisatievorm, zoals wethouder .J. W. Kögeler (A.R.) als de minderheid in het college, het stelde. Voorzitter mr. dr. N. Bolkestein verklaarde tenslotte in vrij felle be woordingen, dat hier de voorgeschie denis eveneens een rol had gespeeld. De houding van de christelijke (gere formeerde) groepen was niet prettig, aldus spr., en zelfs twee Ned. Her vormde predikanten hadden hier hun ernstige ontstemming over geuit. Bij het begin der discussies wees de heer Hesselink er reeds op, dat het nuttig zou zijn zich tot de feiten te bepalen. De heer M. Wattel (A.R.) voelde voor samenwerking, doch acht te het anderzijds denkbaar, dat men. gezien de principiële sfeer bij het verstrekken van adviezen voor be roepskeuze, op eigen basis wilde werken. Naar zijn mening moest simpelweg een beslissing over het al dan niet verlenen van een subsidie worden genomen. Ook zag hij een mogelijkheid in het verlenen van steun aan de ouders bij voorkomende gevallen. Hiermede kon de heer Th. J. Wes terhout (P.v.d.A.) zich geenszins ver enigen. De beoordeling van de sub sidie-aanvrage kon men volgens hem niet los zien van de voorgeschiedenis. Ook bestreed de heer Westerhout de in het adres van de Chr. Stichting ge lanceerde opmerking als zou in de algemene stichting niet het overgrote deel van Zeeland gerepresenteerd .(Vervolg op pag. 2) „Wij zullen de ontwikkeling van de toestand in Tunesië bestuderen en on ze actie coördineren. Wij zullen de werkelnke inhoud van de Franse voorstellen onderzoeken. Dit keer hebben wij echter de indruk, dat zij werkelijk gemeend zyn, aldus Balha wan. Hoewel hij zyn vertrouwen uit sprak in de Franse premier en de Tu nesische kabinetsformateur, zeide Balhawan, dat de oppositie in Frank rijk en onder de Fransen in Tunesië zeer machtig was. „Wij zijn gematigd optimistisch". Balhawan noemde de regeling van het geschil tussen Engeland en Egyp te over de zóne van het Suez.kanaal van „groot belang" voor de Tunesi sche zaak. Oppositie tegen de Franse premier Van rechtse afgevaardigden Meer dan honderd rechtse afgevaar digden onder leiding van de conserva tieve oud-premier Antoine Pinay hebben de nieuwe Franse premier Mendès-France zo goed als de oorlog verklaard. Een comité, waarin verte- genwoordigers van 115 voormalige aullisten, onafhankelijken en afge vaardigden van de boeren zitting hebben, heeft zijn ongerustheid uit gesproken over de plannen inzake Tunesië. De premier heeft het parle ment niet geraadpleegd en men wil al het mogelijke doen om de nieuwe politiek te verhinderen. In zijn eigen radicaal-socialistische partij heeft de premier met moeite de goedkeuring verhinderd van een motie tegen de regeringspolitiek. Bi- dault heeft eveneens een aanval ge daan op Mendès-France onder be schuldiging de officiële verklaring in zake Indo-China te hebben verminkt. De zinsnede, dat de twee delen van Vietnam „geen deel mogen uitmaken van enig militair bondgenootschap" was weg gelaten in de versie voor de nationale vergadering. Vergadering Provinciale Staten in Middelburg Gisteren vergaderden in Mid delburg de Provinciale Staten. Zij besloten onder meer tot de bouw van twee grote schepen voor de veren op de Wescer- schelde. Tijdens de debatten kwamen verscheidene zaken ian de orde met betrekking tot belangrijke Zeeuwse aangele genheden. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar pa gina 5. vv*w*\**\*vv**wvw**v Postauto in Brussel overvallen Drie gemaskerde mannen hebben Dinsdagochtend in een voorstad van Brussel een postauto overvallen. Zy wisten zich meester te maken van verscheidene postzakken. De waarde van hun buit zou drie mil lioen franken bedragen. DE VERWACHT: KOELER Veranderlijke bewolking met enke le verspreide buien. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. Koeler. ZON fcN MAAN 5 Augustus 'Zon Op: 5.06 Onder: 20.24 Maan Op: 12.50 Onder: 22.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1