PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In hoofdstad van Guatemala zijn hevige gevechten aan de gang Zeelands jeugd wil wel geleid, maar niet bedisseld worden BILT Impasse H Vandaag DUIZENDEN MENSEN DAKLOOS DOOR OVERSTROMINGEN VOORTZETTING BESPREKINGEN MET INDONESIË GEVRAAGD 197e Jaargang-No. 180 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer.: Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G. Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Augustus '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regei meer 20 cent .Brieven ol adres Uur eau v d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen 'b.g.g 2861 of 2160: Middelburg. Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b g g 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telet 16. Terneuzen. Brou wenjstr 2; ZieriKzee N Bogerost. 160 telef 26 OPSTAND UITGEBROKEN „Rebellen" eisen ontbinding van het bevrijdingsleger Maandag; zyn hevige gevechten uitgebroken in de hoofdstad van Guate mala, na een militaire opstand tegen het bewind van kolonel Castillo Ar mas, die zich van de macht meester maakte, nadat de linkse regering van oud-president Arbenz een maand geleden omvergeworpen was. Volgens niet bevestigde berichten zijn afdelingen van het „bevrijdingsleger" van ko lonel Armas slaags geraakt met eenheden van het geregelde leger, die trouw zijn gebleven aan het onlangs verdreven regiem. De strijd is het he vigst in het centrum van de stad. Er werd geschoten met geweren, machi negeweren en mortieren. Vliegtuigen zouden het zuidelijk deel van de stad hebben gebombardeerd. Amerikaanse radiozenders meldden, dat de opstand is ontketend door offi cieren en kadetten van de militaire academie. Naar verluidt zijn de „bevrfjdin^s- troepen" van kolonel Armas ingeslo ten in het Roosevelt-ziekenhuis in de stad Guatemala. Er zouden vele do den onder hen zijn. Een deel van het leger is nog trouw aan Castillo, doch het opstandige deel is veel beter be wapend en numeriek sterker dan de 700 man „bevrijdingstroepen" in de Guatemalaanse hoofdstad. Kolonel Armas beschikt over on geveer 3000 man in het Oosten van het land. Zij kunnen evenwel niet snel naar de hoofdstad gebracht worden. In een ultimatum aan de opstande lingen heeft kolonel Armas gezegd, dat zijn vliegtuigen zullen ingrijpen als de opstand niet gestaakt wordt. Volgens Reuter hebben „rebellen" van het leger de voornaamste radio- omroep bezet. In een uitzending werd de „moed van de cadetten" geprezen. Naar men zegt verwacht kolonel Castillo Armas versterkingen uit Chiquimula. ongeveer 110 kilometer van Guatemala gelegen. Er bestaat geen mogelijkheid om zijn 3000 man sterke hoofdmacht uit het grensge bied, die overigens goed bewapend is, snel naar de hoofdstad te vervoeren. In een te Belize opgevangen radio- uitzending zouden de „rebellen" van het leger gezegd hebben niet tegen de militaire junta zelf te zijn doch slechts een ontbinding van het „be vrijdingsleger" te eisen. Zij zouden te gen het communisme blijven strij den. TOEGESTEMD Volgens Radio-New Vork is in Gua temala overeenstemming bereikt. Ko lonel Castillo Armas zou in de eis van de geregelde troepen toegestemd heb ben, dat de „bevrijdinisstrijdkrachten" ontbonden zouden worden. Kolonel Castillo Armas De Nederlands-Indonesische be sprekingen zijn in een ernstige impasse geraakt. Wel heeft men in Djakarta gezegd, dat de ontwerp overeenkomst aie tijdens de Haag se Unie-conferentie werd opgesteld niet werd verworpen en dat men slechts enkele wijzigingen heeft voor gesteld, maar dat zyn wijzigingen, die de gehele overeenkomst waardeloos maken. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering bewilligd in de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en beëindiging van de meeste daarbij behorende overeenkomsten met uit zondering van de financiële overeen komst. Deze laatste overeenkomst bood aan het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië een overigens zeer be. scheiden waarborg tegen de gevol gen van onteigening of nationalise ring. De Indonesische delegatie toonde in zoverre begrip voor het Nederland se standpunt, dat zrj weliswaar stond op erkenning van de nationale (Indo nesische) wetgeving op financieel- economisch gebied, maar dat zij het toepassen van die wetgeving op de overeenkomst met Nederland een zaak achtte van latere besprekingen. Het ging daarbij immers om een wet geving, die aan gestadige wijziging onderworpen is en die door de poli tieke partijen in Indonesië eigenlijk van dag tot dag via parlementaire besluiten kan worden veranderd. Zo iets kan men nu eenmaal niet in een contract vastleggen. In Djakarta heeft zich echter het ongewone verschijnsel voorge daan, dat het resultaat van de Unie-besprekingen aan de politieke partijen is voorgelegd alvorens de Indonesische regering een beslissing nam over de ontwerp-overeenkomst. Die politieke partijen wensten zoda nige wijzigingen, dat zij via parle. mentaire besluiten de uitvoering van de overeenkomst naar eigen goeddun ken konden beïnvloeden. Nederland zou zich dus bij voor baat moeten neerleggen bij een uit voering van de overeenkomst zoals Djakarta die wenst. et zal voor ieder duidelijk zijn, dat op deze basis geen overeen komst te sluiten valt. Moet men daaruit afleiden, dat een aantal politieke partijen in Indonesië eigenlijk de onderhandelingen wil tor pederen en tot een eenzijdige opzeg ging van de Unie wil geralken? Wij vrezen van wel. Zekere politici te Djakarta zien in de eenzijdige op zegging van de Unie een prachtige politieke stunt, vooral nu er verkie zingen op komst zijn. Het ziet er daarom met de Unie besprekingen weinig rooskleurig uit, althans als men te Djakarta vast houdt aan de eisen, van deze politici. Geval van t.b.c.-infectie op school Dezer dagen heeft zich te 's-Herto- genbosch een geval voorgedaan van school-infectie. Een onderwijzeres op een kleuterschool bleek bacillen draagster te ijn. waardoor zij enkele kinderen met tbc besmette. De onderwijzeres werd in een sana torium opgenomen. De kinderen kun nen thuis worden verpleegd. Na de brand bij Van Gelder Slechts geringe stagnatie De gevolgen van de brand in de courantenpapierfabriek te Velsen, waardoor een der papiermachines buiten bedrijf is gekomen, laat zich, ondanks de vrij aanzienlijke schade, thans zo aanzien dat deze machine op betrekkelijk korte termijn hersteld zal kunnen worden, aldus meldt de directie van Van Gelder en Zn Spontaan heeft het personeel van de courantenpapierfabriek te Ren- kum de vacantie. welke deze week genoten zou worden, opgeschort, zo dat in de directe courantenpapier voorziening slechts geringe stagna tie zou ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. 30.000 uitgeloot. In de tweede klasse van de 524e staatsloterij is gisteren een prijs van f 30.000 uitgeloot. De prijs viel op lot No. 18910. viert Koning Haakon Vil van Noorwegen zijn 82ste ver- het 40 jaai geleden, dat Duitsland aan Frankrijk de S oorlog verklaarde. W*VA*\W*VWVWWW\W CHOLERA EN MALARIA UITGEBROKEN In Perzië zijn 180 personen omgekomen Duizenden mensen zyn Maandag dakloos geworden door overstromin gen in Perzië, Oost-Pakistan en N._ W.-Indla. Ook in China lopen land streken gevaar. In het gebied van Ghazvin, honderd kilometer ten Noordwesten van Te heran, zyn door pverstromingen reeds 180 personen omgekomen en het aan tal doden stijgt nog steeds. Sommige Perzische gezinnen had den meer dan 48 uur geïsoleerd geze ten, voordat reddingsbrigaden hen konden bereiken. De electriciteits- voorziening van Teheran werd ge stoord. In het grootste deel van de stad is de stroom uitgevallen. In het overstromingsgebied in Bi- har in Noord-West-India is cholera en malaria uitgebroken. In dit ge. bied zijn ongeveer 50.000 daklozen. Een felle brand op het Noorse schip Mildred", liggend vijftien zeemijlen ten Oosten van Harwich, noopte pas sagiers en bemanning van boord te gaan. Zij werden overgenomen door het Britse vrachtschip „Gorfen", ter wijl een Franse trawler trachtte het brandende wrak naar de Britse kust te slepen. Het lukte de Franse boot echter niet. Het was de door haar actie tijdens het ^Flying Interprise"- avontuur van kapitein Carlsen be roemd geworden zeesleepboot Turmoil, die er uiteindelijk in slaagde de boot te benaderen. Het brandende Noorse schip .Mildred". In het stroomgebied van de Brah- mapoetra en haar zijrivieren in Pa kistan staan grote gebieden blank. De fruitmarkt van de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca, is door het water weggespoeld. Volgens het Pekingse Volksdagblad het officiële blad van de communis tische partij, is de toestand langs de Jangste en Hoeai „nog steeds zeer ernstig". Als gevolg van het tekenen van de wapenstilstand voor Indo-China in Genève, waarby werd bepaalddat de Franse strijdkrachten Hanoi moeten ontruimen, zijn de bewoners van deze stad, die trouw bleven aan Frankrijk, direct begonnen om met rickshaws en handwagens hun bezittingen over te brengen naar het Zuiden van Viet nam, waar zij zich zullen vestigen. De uittocht uit Hanoi aan de gang. Jongeman verdronk m zee Ging vermoeid zwemmen na een fietstocht Maandagmiddag te omstreeks twee uur is bij het Bloemendaalse strand ter hoogte van de Zeeweg dé achttien jarige fabrieksarbeider Ch. S. uit Wilnis in zee verdronken toen de krachten om naar het strand terug te zwemmen hem begaven. Waarschijn lijk was hij zeer vermoeid na een lan ge fietstocht in het water gegaan. Van de twee broers en vijf vrienden in wier gezelschap hij zich bevond heb ben twee nog getracht hem de helpen de hand te bieden, maar zij waren nauwelijks in staat zichzelven tegen de sterke stroom te handhaven. Een half uur nadat zij hun pogingen had den moeten opgeven is het slachtoffer 300 m verderop aangespoeld. Kunst matige ademhaling bleef vruchteloos. Communisten in de V.S. gearresteerd De Amerikaanse federale recher che heeft vier communistische leider» in Denver gearresteerd. Later werden in Colorado nog twee communistische leiders in hechtenis genomen. Het zestal wordt beschuldigd van het propageren van een geweld dadige omverwerping van de Ameri kaanse regering. Strijd om de Portugese bezittingen in India Gevechten nabij Selvassa Indiase nationalisten hebben de echtgenote van de administrateur der Portugese enclave Nagar Havelt (ten Oosten van Daman) gevangen geno men. aldus persberichten. De nationalisten hebben aan de ad ministrateur laten weten, dat hij Sel. vassa, de voornaamste plaats van de enclave, moet overgeven om „onno dig bloedvergieten" te voorkomen. Zondag meldden Indiase bladen dat Selvassa was veroverd, doch Maan dag verklaarden zij. dat de stad „bij na veroverd was" De nationalisten hadden het dorp Piparia. ongeveer anderhalve kilometer van Selvassa bereikt en in de richting van Selvassa geschoten zonder dat net vuur door ae Portugese troepen in die stad werd beantwoord. Twintig personen dakloos door brand Maandagmiddag ontstond, vermoe delijk ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen, brand in een rie ten schuur, gelegen achter een blok van drie woningen aan de Goorse te Mierlo. De vlammen vonden gretig voedsel in de schuur en aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over op de met stro gedekte woningen. De brandweer kon niet voorkomen dat de drie woningen totaal in de as wer den gelegd. Door de brand zijn 20 personen dakloos geworden. MINISTER SOENARJO OP BEZOEK: Speciale boodschap aan Dr. W. Drees Minister Soenarjo heeft een bezoek ïebracht aan minister Beven en ïaarby verzocht de Nederlands-In- I spoorweg ongeval in Spanje Maandag is tussen Huelva en Zafra in Zuid-Spanje een trein verongelukt, doordat een brug instortte. Twaalf slachtoffers spoorwegarbeiders, die met de trein reisden, kwamen om. Een dertiende slachtoffer was een herder, wiens kudde in dc trein werd ver voerd. De trein stortte ongeveer 25 meter naar beneden. ONDERHOUD MET DS. STRATING Markante verschillen tussen oudere en jongere generatie „De wereld is zo klein geworden. Wanneer er iets in Indo-China ge beurt, dan merkt dat by wijze van spreken een moeder in Baarland. Want haar jongen moet straks in dienst. Dat drukt op onze generatie en dat drukt op de jeugd. Ook in Zeeland". 'Het is de Goesse predikant, ds. H. M. Strating, voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, die ons dit zegt in een gesprek over jeugdproblemen in Zeeland. „Maar de jongeren reageren an ders dan wy ouderen, en daaraan merk je, dat er ook in de Zeeuwse jeugd iets van dat moderne levensgevoel is gevaren, iets dat misschien wijst in de richting van het existentialisme. Doch ik betwijfel, of het een stap ach teruit is,"even wacht deze jeugdpredikant om dit nog eens goed te overwegen, maar dan klinkt beslist: „Neen, onze jeugd is eerlijker in menig opzicht dan de oudere generatie". Er zijn opvallende verschillen tus sen ouderen en jongeren, zo vindt ds. Strating, en hij wijst er op, dat de eersten zeker in Zeeland dik wijls uit een vooroorlogse traditie le ven. „Wij hebben vaak de indruk, dat het tegenwoordig allemaal nog maar niet zo is als het vóór de oorlog was, een periode, die we ons voorstellen als een soort ideaal-tijd. De jeugd evenwel heeft die dagen niet gekend, maar is opgegroeid tussen radio, te. levisie en straaljagers. Wy hebben nog met een kristaï-ontvangertje zit ten prutsen en keken onze ogen uit naar eén auto. Maar nu herkent een Dat zyn inderdaad markante ver schillen, die ongetwijfeld een men- taliteits-verandering teweeg bren gen, een verandering echter, die xn Zeeland zich langzamer vol trekt dan in de grote bevolkings centra „Daarom kan men in on ze provincie eigenlijk niet spreken van een „jeugdprobleem", aldus ds. Strating. „Natuurlijk komen er wel incidentele gevallen voor, jongelui van de dorpen, beeld, bijvoor- die op Zaterdagavond in de stad slenteren, in een omgeving dus, waar de contröle van de ei- ten gemeenschap ontbreekt, maar aarm ligt de kern van de zaak niet. Als men van een probleem wil spreken, ligt het hier zoals trouwens overal op maatschap pelijk terrein, omdat de gehele maatschappij er by is betrokken". Wanneer men deze zaak zo stelt, ryzen er plotseling vele vragen, want maatschappelijk gezien staat Zee land immers aan de vooravond van grote veranderingen: herverkaveling in verscheidene gebieden, Drie-Ei landen plan. Deltaplan, enkele woor den slechts die niettemin een wereld op zichzelf bevatten. Ds. Strating knikt als wij dit ter sprake brengen, maar hij herinnert aan het unieke (Vervolg op pag. 2) Esperanto-congres in Haarlem. Op het 39e algemene Esperanto- congres in Haarlem heeft de minister president, dx W- Drees, verklaard te sympathiseren met het Esperanto. „Ondanks de tegenstand en het klei ne terrein, dat het Esperanto nog be strijkt, is er heel wai verkregen. De wereldhulptaal heeft daardoor reeds haar diensten bewezen in de moei zame en dikwijls vruchteloos schijnen, de worsteling om te komen tot beter begrip tussen de volkeren" Tweedui zend toehoorders woonden deze ope ning van dit congres Zondag in Haar lem bij. Uit Zwitserland. Zweden, de Verenigde Staten. Finland Mexico en Joego-Slavië om maar enkele landen te noemen kwamen vertegenwoordi gers naar dit congres. te hervat- Minister Beven heeft de voorzitter der Indonesische delegatie toegezegd hierover contact te zullen opnemen met minister Luns als voorzitter van de Nederlandse delegatie, die thans met vacantie Jxuitenlands vertoeft. Het lid van de Indonesische delega tie minister Yamin heeft Maandag ochtend een bezoek gebracht aan ar. Drees, waarbij hy de Nederlandse minister-presiaent een persoonlijke boodschap overbracht van de Indone. sische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo. AAAAAX\\VVVVVX\iVVVVVVV^ Eindelijk zomer (Van onze weerkundige medewerker). Gisteren was het vooral in .iet Zuiden plaatselijk al zeer .varm. In Zuid-Limburg steeg het kwik tot 27 graden Celsi. us, in West-Frankrijk werd al meer dan 20 graden Celsius ge meten. Vandaag kan ook in Zeeland al 25 grader Celsius of meer worden gemeten. De ko mende dagen zal het zeer warm blijven. Het zal wel goed zijn, dat de luchtdruk boven het vaste land van Europa wat meer ging stijgen, daar anders de kans op warmte-onweders boven Frank rijk binnen enkele dagen gaat toenemen. Moeilijkheden in Belgische badplaatsen De abnormaal slechte zomer heeft uiteraard nadelige gevolgen voor het vreemdelingenverkeer in de Belgische badplaatsen. Vele bezoekers breken hun vacantie vroegtijdig af. De maand Juli wordt twintig pro cent ongunstiger geacht dan de Juli maand van 1953. die als de slechtste sedert de oorlog werd beschouwd. In het Zoute hebben wind en regen het strand beschadigd en doen in krimpen. Pulldozers hopen nu het zand tegen de boulevard op om het strand enkele meters te verhogen. DE VERWACHT: NOG IETS WARMER In het Noorden van het land aan vankelijk vrij veel bewolking met mo gelijk hier en daar enige lichte regen en een matige Zuidwestelijke wind. Later in het gehele land droog en overwegend zonnig weer, met matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Nog iets hogere tempera tuur. ZON BN MAAN 4 Augustus Zon Op: ».05 Onder: 20.26 Maan Op: 11.40 Onder: 21.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1