Turbinetankschip „Mijdrecht" met succes te water gelaten BISSCHOPPELIJK MANDEMENT EN VERBROKEN SAMENWERKING WALCHEREN GEMEENTE-SECRETARIS VAN WEMELDINGE NAM AFSCHEID DIPLOMA'S UITGEREIKT AAN LEERLINGEN IN BOUWBEDRIJF MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 PAUL DL VRIES SPRAK IN GOES OVER BIJ DE KON. MIJ. DE SCHELDE TE VLISSINGEN: Kiel gelegd voor zusterschip van eveneens 20.000 ton Van de werven der Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen is Zaterdag on der grote belangstelling te water gelaten het turbinetankschip „Mijdrecht", dat gebouwd wordt voor rekening van de N.V. Phs. van Ommeren te Rot terdam. Bij de stapelloop waren aanwezig de commissarissen, raad van beheer en directie der N.V. Phs. van Ommeren, de directie van „De Schelde" en tal van andere autoriteiten en belangstellenden uit reders- en scheepsbouw- kringen. De doop van het schip werd verricht door mevrouw \V. Oyevaar-Boer en nadat de champagnefles tegen de boeg van het schip uiteengespat was, nam mevrouw Oyevaar op de gebruikelijke wijze de laatste beletselen weg. Met maatsehappijvlag en driekleur in top, gleed het schip tenslotte rus tig in zyn element. Het schip meet over alles 176,48 meter, de breedte op de spanten is 22,50 meter en de holte is 12,50 me ter. De machines krijgen een vermo gen van 7500 p.k. Het draagvermogen van het schip is 20.000 ton. Het is het eerste van 'n serie van twee schepen, welke voor de N.V. Phs. van Ommeren worden gebouwd en het is ook de eerste tan ker, die na de laatste'oorlog door „De Schelde" op stapel werd gezet. Het schip is voorzien van twee langsschot- ten, terwijl door dwarsschotten een verdeling in 24 ladingtanks is verkre- fen. Het schip is geheel gelast op en- ele kleinere uitzonderingen na. Een deel van de romp werd ver vaardigd volgens de optische af- schrijfmethode. De hellingbouwtijd van het schip bedroeg precies 8 maanden. Zoals bij „De Schelde" gebruikelijk, liep het schip op twee goten van stapel, terwijl het achterschip werd gedragen door een kleine midden- goot. Aan de achtersteven was een remschild bevestigd, maar het hoofd, remmiddel was toch het drijvende rjjsbed, dat in het water van de Hout kade was aangebracht. Het gewicht van het schip was by de tewaterlating ongeveer 4900 ton. De bouw van de „Mijdrecht" ge schiedt onder toezicht van de tech nische Dienst der N.V. van Ommeren, Bureau Veritas en de Scheepvaart inspectie. De tewaterlating van de Mydrecht werd gevolgd door de kiellegging voor een zusterschip op dezelfde helling. Voor Nederlandse rederij Na de stapelloop verenigden de ge nodigden zich in het Scheldekvvartier, waar de directeur van de N.V. „De Schelde", de heer J. W. Hupkcs, zijn gasten toesprak. Hy constateerde, dat de te waterlating van de „My drecht" voor f,De Schelde" een bij zonder feit is, want dit is het eerste koopvaardijschip, dat na de bevrij ding door een Nederlandse rederij aan „De Schelde" werd opgedragen. De overige na-oorlogse opdrachten aan „De Schelde" waren steeds voor buitenlandse rekening geweest. De heer Hupkes wees er in dit ver band op van hoe groot belang het voor een gezonde export-industrie is, dat men ook een markt in eigen land heeft. Wij zyn, aldus de heer Hupkes, bij zonder verheugd, dat door deze op. dracht de banden met de Rotterdam se reders verstevigd zijn. Aan de N. V. Phs. van Ommeren betuigde spr. erkentelijkheid voor het vertrouwen, dat nog opnieuw bevestigd werd, om dat reeds opdracht is gegeven voor de bouw van een zusterschip. Wat de naam „Mydrecht" betreft, merkte spr. op, dat dit een naam is om zeer trots op te zijn, want de vo rige „Mijdrecht' 'is op 9 September 1948 koninklijk vermeld voor de moe dige houding van de bemanning in de oorlog. Aan mevrouw Oyevaar dank bren gend voor de tewaterlating bood de heer Hupkes haar een fraai souvenir aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat zij de „Mijdrecht" zou beschouwen als „haar" schip. Atoomenergie Mr. J. J. Oyevaar sprak daarna voor de N.V. Phs. van Ommeren. De „Mydrecht", aldus de heer Oye vaar, is het eerste turbinetankschip bij onze vloot. Een bij-overweging om deze turbine-voortstuwing te kiezen is geweest, dat men by een verdere ontwikkeling van de atoomenergie, wellicht met een turbineschip iets ge- makkelyker kan overgaan op atoom kracht. Bij het ontwerpen van dit schip werd vooral gelet op de accommoda. tie voor de bemanning en op de zin volle vrije-tydsbesteding aan boord. Het schip krijgt een vast zwembad voor de schoorsteen en er komt een hobby-cabine voor knutselaars, foto grafen enz. Voor het schip is reeds een rede lijk charter-contract afgesloten. Wij zijn, zo merkte mr. Oyevaar op, geen pessimisten, maar we zijn ons toch wel bewust van de moeilijk heden voor de tankvaart. In dit verband noemde spr. de overeenkomst tussen een regering in het Midden-Oosten en een suprana tionale reder, by welke overeenkomst vlagdiscriminatie wordt toegepast. Spr. uitte zyn blijdschap over de ontwikkelingsphase, waarin de „Mij drecht" thans is gekomen en sprak als zyn overtuiging uit, dat het schip tijdig en als-zeer goed werk zal wor den afgeleverd. Mevrouw Oyevaar dankte daarna in een aardig speechje de heren van werf en rederij, die haar gelegenheid gaven het schip te dopen en te wa ter te laten. Zij vertelde iets over haar „spaar zame" kennis van de gemeente Mij drecht in Utrecht en wenste de nieuwe „Mijdrecht" toe, dat ze even moedig en voorspoedig zou varen als haar voorgangster, maar dan in vrede. Mijdrecht De heer J. van der Haar, burge meester van Mydrecht, haastte zich daarna enige kennis te verbreiden over de gemeente Mydrecht. In een bijzonder geestige toespraak liet hij de bestaansbronnen van Mijdrecht de revue passeren, welke bestaansbron nen reiken van een kettingkastenfa- briek tot een bedrijf van haargroei middelen. Daarnaast heeft men toch ook weer de gebruikelijke bestaans middelen van elke plattelandsge meente. Spr. gaf tenslotte uiting aan de trots, op de vorige „Mydrecht" en hy verzekerde, dat ook deze nieuwe My. drecht met aandacht op haar tochten gevolgd zal worden en in het bijzon der op haar proeftocht! Het laatste woord werd gesproken door de loco-burgemeester van Vlis- singen, wethouder M. A. van Pope- ring, die de directie van „De Schel de en de N.V. Phs. van Ommeren gelukwenste met de succesvolle te waterlating van de „Mydrecht". In het Scheldekwartier werd voor genodigden een koude lunch geser veerd. Vermelden we tenslotte nog, dat zich onder de genodigden bevonden enige bemanningsleden van de vorige „My drecht". die internationale faam ver wierf door een Duitse duikboot te rammen. Hevige botsing onder Biggekerke Zaterdagavond omstreeks 20 uur gebeurde op het kruispunt te Krom- menhoeke onder Biggekerke een ern stig ongeluk. Een motor, bestuurd door W. Dekker uit Meliskerke reed in volle vaart tegen een personen auto op, die bestuurd werd door P. Verhage uit Vlissingen. D. had op zijn voertuig de duo-passagier J. Lous uit Meliskerke. Er volgde een hevige botsing; de motor vloog met passagiers over de auto heen en be landde in des loot. De motorrijder werd ernstig gewond in de heupstreek; hij is overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg. Zijn duo-passagier brak een sleutel been. Na in 't Gasthuis verbonden te zijn, kon hij naar huis worden ver voerd. De automobilist liep geen let sel op. De auto werd zwaar beschadigd terwijl de motor lichte schade had. Middelburg Fokveedag Middelburg Op Donderdag 23 September zal in Middelburg weer een Fokveedag voor Walcheren worden georgani seerd. De eerste na de oorlog ge houden dag van die aard was op 18 September 1952. Deze dag gaf Wal cheren als fokcentrum meer be kendheid en droeg er toe bij dat de handel in fokvee opleefde. Men acht het nu gewenscht ter meerdere bevordering van de rundveeteelt, van de fokveedagen een evenement te maken, dat op min of meer re gelmatige tijdstippen wordt gehou den. Naast rundvee en varkens zal op de fokveedag ook een collectie gei ten van Walcheren worden voorge bracht. Tevens wordt door de gei- tenfokverenigingen van het eiland een kringkeuring gehouden. Voor de verwezenlijking van de fokveedaer is 'n regelingscommissie gevormd, die onder voorzitterschap staat van ir. W. L. Harmsen, Ryks- veeteeltconsulent voor Zeeland. Uitslag verkoping. Notaris B. A. van Verre heeft in het Notarishuis te Middelburg verkocht een huis met erf aan de Nieuwe Vlissingse- weg 124 te Middelburg, groot 1 a 25 ca. Koper was de heer H. van der Linden te Middelburg voor f 5100. NA 45-JARIGE LOOPBAAN Vlissingen Vlissingse Reddingsbrigade demonstreerde te Goes Zaterdagmiddag gaf de Vlissingse Reddingsbrigade bij de splitsinf van het kanaal te Goes, op uitnodiging van de Zwemclub ,,'t Sas", Goes een demonstratie reddend zwemmen. De heer I. van Bel, voormalig tech nisch leider der Vlissingse Readings- brigade, wil namelijk ook in Goes een reddingsbrigade orrichten. Vanavond begint hij reeds een cursus reddend zwemmen aan he,, Goesse Sas. Acht Vlissingse jongens en zes meis jes, allen beneden de vijftien jaar, vormden een reddersgroep, die be wees snel en grondig op te kunnen treden in geval van nood. Vlot werk ten de zwemmers in het water de ver schillende reddings,- en bevrijdings grepen af. De meeste jonge zwem mers zagen kans binnen 10 seconden een pop van 35 kilo aan de oppervlak te te brengen. Het talrijke publiek genoot voorts van de humoristische schetsjes, zoals „Zwemmen anno 1890" en „de Balon- nenkoopman". Een fleurige vlaggetjes-parade on der leiding van mevrouw Van Hof wegen, besloot deze geslaagde mid- VLISSINGEV. Bevallen: A. FranzenMeerman, z.; -E. H. de ZwartAveling, d.; M. P. Neels— Verburg. z.; A. K. GoedbloedBoonstra. d.; E. TabakBos, d.; J. Roelsede Groot, d.; J. C. de Bree—Bliek, z.; C. M. LaportDonze, W. de RidderBe- suijen, d.; C. van Eenennaam—Overweel, z J. A. E'ruijnooge—Eekman, z.; C. L. Schankv. Meurs, z.; M. T. E. Zuidgeest De Jonge, z.; W. L. LijnbachRoelse, z.; C. J. de MunckDourlein, z. Ondertrouwd: H. A. de Visser, 24 J. en M. Ros, 22 j.; N. J. van Hoorn, 24 j. en D. K. v. d. Haven, 23 j.; H. P. Braem, 22 S. Vollemaere, 20 j.; J. G. Wouters, j. en M. D. Versluis. 25 j. Getrouwd: Th. A. S. van der Linden, 28 j. en C. M. Th. de Waard, 22 j.; M. P. Warman, 23 j. en J. Vlasblom, 21 J.; F. de Ridder. 29 j. en J. de Kam, 20 j,; F. G. Nijman, 48 j. en P. H. Harting, 37 j. Overleden: P. C. Jelderda, 71 j., echt genote van H. C. V. Sorel; J. W. Goed hart, 75 j., echtgenote van A. Keersema- ker: A. D. T. Boonstra, 70 j., echtgenoot van D. van der Meij; A. J. de Zwarte, 66 j.; J. van der Velde, 89 j., weduwe van J. C. Hol'lemans. Reisactie „Handelsbelang" Middelburg was een succes Ruim 5000 inzendingen De „Reisactie 1954" van de Vereni ging „Handelsbelang" te Middelburg, die ongeveer acht weken heeft ge duurd, werd Zaterdagavond afgeslo ten met het bekend maken van de hoofdprijzen. By deze actie, die uiteraard tot doel had, Middelburg als winkelcentrum grote bekendheid te geven, gaven de deelnemende zakenlieden hun klan ten waardezegels, afhankelijk van het bestede bedrag. Het publiek diende deze zegels op te plakken en daarna in te leveren. Het ging er daarbij om, wie het grootste aantal zegels bijeen kreeg. Men kon daartoe in vier cate gorieën mededingen naar de prijzen; reizen naar het buitenland. Elke week waren er 50 pry zen be schikbaar; 's Zaterdagavonds trok de openbare bekendmaking van de we kelijkse uitslag telkenmale vele be langstellenden naar de Markt. Dank zy „Handelsbelang" en uiteraard dank zij de eigen koopnver hebben velen een één of meerdaags uitstapje over de grens gemaakt. Ook Zaterdagavond werd weer met spanning geluisterd naar de stem van de heer A. Imanse. toen deze vertelde wie met de hoofdprijzen gingen strij ken. Sommige luisteraars zijn niet met lege handen naar huis gegaan. De actie is een zeer groot succes geworden voor de Middelburgse za-- henlieden, die zich in „Handelsbe lang" organiseerden. Niet minder dan ruim 5000 Inzendingen stroomden in totaal Tonnen. De organisatoren heb ben regelmatig Jruk werk gehad soms tot in de nacht met het sorte ren en beoordelen van de enveloppen van allerlei formaat, die zich soms tot respectabele hoogten opstapelden. Er werd zeker niet alleen deelge nomen door Middelburgers, want uit vele delen van Zeeland ook uit an dere provincies kwamen de inzen dingen, soms op het laatste nippertje. Men mag dus zeggen, dat de actie tot het publiek heeft gesproken. „Handelsbelang" is dan ook by zon der tevreden. G.S. bespraken op Schouwen samenvoeging gemeenten Nadat Ged. Staten reeds op 29 April en voorts op 10 Juni j.l. met de voor zitters en de leden van de raad van enige gemeenten op Schouwen-Dui- veland besprekingen hadden gevoerd, betreffende de voorlopige plannen tot samenvoeging van gemeenten, brach ten Gedeputeerde Staten de afgelopen week, onder leiding van de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld van de Griffier der Staten mr. J. M. Pilaar en de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zee land ir. J. H. van der Burgt, wederom een bezoek aan het eiland. Bezocht werden ditmaal de ge meenten Zierikzee, Brouwer.sha.ven, Zonnemaire en Noordgouwe. Met de voorzitters en de leden van de raad van deze gemeenten werd van ge dachten gewisseld over de voorlopige plannen tot samenvoeging van ge meenten op Schouwen-Duivelajid, ter wijl voorts de belangen van de inwo ners van die gemeenten werden be sproken ten aanzien van de uitvoe ring der herverkaveling, het woning vraagstuk en andere met de ramp verband houdende vraagstukken. Te Zierikzee werd met B. en W. een bespreking gehouden over het plan voor de te maken rondweg ten Noor den van de stad en de daarop aanslui tende weg naar de te maken nieuwe Veerhaven aan de Val. Met tot besluit een vrij rumoerige discussie In de vrywcl geheel bezette schouw burgzaal van het Schuttershof te Goes hield Zaterdagmiddag de heer Paul de Vries, hoofdbestuurslid van het N. V. V., een inleiding over de betekenis en de mogelijke gevolgen van het on langs door de bisschoppen uitgevaar digde mandement. Tevens lientte hy toe waarom hot N.V.V. do samenwer king met. de K. A. B. en liet C. N. V. heeft verbroken. Spreker schetste, hoe tijdens de don kere jaren van de bezetting een nau we samenwerking ontstond tussen be volkingsgroepen van verschillende richting en religie. Dit w~ hoopge vend; men meend» dat na de oorlog een toestand van brede samenwerking zou blijven voortbPrtaan. Nog tijdens de bezetting stelde men een statuut samen voor gereglementeerde samen werking en men had het idee van één gemeenschappelijke organisatie, waarin men gezamenlijk de economi sche en sociale problemen zou trach ten op te lossen. De vastenbrief van 13 Maart 1946 noemde spreke. eerste onaangena me verrassing, want daarin werd de katholieken het lidmaatschap van het N. V. V. verboden een herha ling dus van de geschiedenis, welke zich in 1918 afspeelde, zi het, dat het toer. ging tegen het r.narchisme. Langzamerhand werden de voor de oorlog reeds bestaande schutjes weer opgetrokken, tot eindelijk het laatst verschenen mandement een definitie ve scheiding in uitzicht stelde. Bezorgdheid De heer De Vries kon enkele hoofd stukken van het mandement vrywel geheel onderschrijven. De bezorgd heid van de bisschoppen over de mo rele achteruitgang in deze tijd deel de hij volledig. Bezwaar echter maak te hij er tegen, dat het N. V. V. en de P. v. d. A. hier werden gekenschetst als „voor de zedelijkheid gevaarlijk." Hij achtte dit op zijn minst grievend, om niet te spreken van beledigend. Zo mogelyk feller dan tegen het mandement van de bisschoppen ageerde spreker tegen het optre den van de heer Ruppert van het C. N. V. De heer Runnert had ver klaard nog sterkere motieven te hebben dan de bisschoppen om het lidmaatschap van h- N. V. V. te ontraden. Volgjns de heer De Vries bleef van deze motieven bij nadere besc' omving eigenlyk niets méér over dan de bewering, dat ze er waren. Herstel stormvloedschade enz. aanbesteed Namens het bestuur van het wa terschap Kruiningen werd aanbe steed het onder profiel afwerken van tochten en wegsloten in vak A en B en het herstellen van stormvloed- schade aan de boerendammen in het Waterschap Kruiningen. Ingeschre ven werd als volgt: W. Leys, Middel burg, 110.900: M. v. d. Pijl. Wer kendam, 74.762; N.V. Van Splun- der, Kruiningen, 94.700; Aanne- mingsedrijf Schansdyk, Zevenbergen, 54.360; A. Versloot, Bodegraven, 89.296; G. Volker, Vlissingen. 110.000; G. D. de Ruisser en Zn. en P. A. Rammelo. Biervliet, 52.572. De gunning werd aangehouden. GOEDE RESULTATEN Vele waarderende woorden Na een 45-jarige ambtelijke loopbaan waarvan 32 jaren als gemeente-se cretaris van Wemeldinge, heeft de heer Chr. Gleram Vrijdagavond in een bijzondere raadszitting afscheid genomen. De burgemeester van Wemeldinge, de heer C. N. F. van Sas schetste in een toespraak niet slechts het ve le werk, dat de heer Glerum in het belang van de gemeente heeft ver richt, maar tevens het ambt van se cretaris in de loop der eeuwen. Spr. prees de bekwaamheid van de schei dende als secretaris en diens grote belangstelling voor het maatschappe lijk leven in net dorp. De heer Gle rum was o.m. geruime tijd voorzit ter van het burgerlijk armbestuur. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde de burgemeester de -eer Glerum namens het gemeente bestuur een fraaie vulpen en me- Ti'ouw Glerum mocht als bewys van erkentelijkheid bloemen in ontvangst Hemen. Spreker wenste beiden nog lange jaren in goede welstand in We meldinge toe. Namens de raadsleden sprak ver volgens het oudste raadslid, de heer D. M. de Jonge, die met grote waar dering gewaagde van de wijze waar op de gemeente-secretaris altijd zijn werk heeft gedaan. De heer Glerum sprak tenslotte een dankwoord tot allen, die in de af gelopen vele jaren met hem hadden samengewerkt en hij sprak hiervoor zijn grote erkentelijkheid uit. Tot slot van deze bijzondere raadszitting sprak de burgemeester nog een kort woord, waarna men nog geruime tijd in ongedwongen sfeer oyeen bleef. Na afloop van de raadsvergadering volgde een bijeenkomst, waarin de heer Glerum afscheid nam van de gemeente-ambtenaren. Hierbij werd gesproken door o.a. de gemeente-ont vanger, de heer H. Dekker, de opvol ger van de heer Glerum, de heer J. Oudeman en door de heer C. P. Pher- nambucq, hoofd der openbare lagere school. De heer Glerum beantwoord de de toespraak van iedere spreker en sprak de wens uit ook in de toe komst in dezelfde mate belangstelling en vriendschap van velen te mogen ondervinden. LEZERS SCHRIJVEN Hond aan de lijn (VII) Toen in mijn jeugd in Amsterdam de hondenbelasting werd ingevoerd kregen onze viervoetige vrienden 'n hondenpenning te dragen. Maar er waren van die stoute hondjes die of geen penning hadden, of hun de coratie thuis hadden gelaten. Voor deze schuldigen reed er een worstwagen rond, waarbij gedeta cheerd enige leden van de H. Her mandad. Lukte het onder de no dige belangstelling van het publiek, dat zich meestal niet van gepeperd commentaar wist te onthouden een kwispelstaart via een lekker stukje worst te bemachtigen, dan was zo'n stakkerd tot verdelging voorbestemd. Ik gun het publiek en de overheids dienaren graag een pretje, maar zou mijn fikkie, waar wel honden belasting voor is betaald, en die lis tiglijk via een niet gesloten deur voor een ogenblikje de vrijheid ver koos, ook een dergelijk lot wachten? Ik hoop dat men wijzer zal zijn. Fikkïe's baas. Tijdens de te Eindhovén gehouden ver gadering van de vereniging van Zuide lijke eerste-klassers, welke onder leiding stond van de heer W. J. A. Pöpplein <B- W) is besloten het voorstel van het KN- VB-bestuur inzake de vergoeding aan spelers, met de daarin vastgelegde tarie ven, te steunen. In Technische School te Middelburg Tydens een bijeenkomst in een der zalen van de Technische School te Middelburg werden Zaterdagmiddag diploma's uitgereikt aan een aantal leerlingen van het landelijk leerlin genstelsel in het bouwbedrijf. Het examen werd afgenomen door de Stichting Vakopleiding Bonwbedrijf, Deze examinandi hadden een tweeja rige opleiding in de practjjk genoten, die in de meeste gevallen door een cursus aan een Ambachts- of Tech nische School werd voorafgegaan. De voorzitter van de examencom missie, de heer P. Gideonse, deelde mede,, dat van de 34 timmerlieden 33 waren geslaagd; de metselaars, die aan het examen deelnamen, verkre gen allen het diploma. Hij feliciteerde de jongelui met dit goede resultaat van twee jaar arbeid en drong er bij hen op aan, dat zij op de ingeslagen weg zullen voortgaan met het stre- veneen goed vakman te worden. Spr. bracht dank aan de heer J. Provoost, controleur van de S.V.B., die zich voor een en ander veel moeite heeft gegeven en reikte daarna met een toepasselijk woord de diploma's en enkele pryzen uit. Namens het gemeentebestuur van Middelburg sprak wethouder J. W. Kögeler gelukwensen uit. „Het was een goede ploeg", aldus de heer Kö geler, „drie en dertig pryzen en één niet". Hij verzekerde, dat deze goede uitslag de waardering geniet van het gemeentebestuur. Spr. wees op, dat wie erveart, dat hij iets tot stand kan brengen, zelfvertrouwen krijgt; hy waarschuwde, dat dit niet tot zelf overschatting mag leiden. „Integen deel, de geslaagden zijn er nog niet, want hen wacht nu weer het examen voor gezel, dat veel moeilijker is", al dus spr. De heer Kögeler bracht ten slotte dank aan de Stichting, de exa minatoren en de controleur. De heer J. Huisman, directeur van de Technische School, wenste de leer lingen eveneens geluk en raadde hen aan de avondschool verder te bezoe ken, teneinde ook daar het diploma te behalen. De heer Th. de Waal, hoofd controleur van de S.V.B. wees er op, dat het verkregen diploma rechten geeft, maar ook plichten. Hy deed voorts een beroep op de patroons om te beseffen, dat de opleiding van de leerlingen niet in het minst het be- lang van de patroons is en tevens van hun gehele bedryf. De controleur, de heer J. Provoost, bracht dank aan de Technische School voor het beschikbaar stellen van de benodigde lokaliteiten. Namens de Stichting leerlingenstelsel Zeeland werd nog een gelukwens 'ïitgespro- ken door de heer J. van de Beukei, directeur van de Oostburgse Am bachtsschool. UITSLAGEN. De namen der geslaagden luiden: timmerlieden, C. L. van Asperen, Veere; P. H. Baert, J. van Maris, C. J. de Nooyer, A. H. Verboven (3e prijs) allen Vlissingen; J. Dekker, Kleverskerke; J. van IJzeren (2e pr.), S. Oosthoek, beiden Middelburg; A. v. d. Hage, P. J. Maas, beiden Dom burg; F. Houterman, Meliskerke; L. Hubregtse, 's-Heer Hendrikskinderen J. Jobse (le prijs), P. J. Verstraate, beiden Westkapelle; J. Kleinepier, Biggekerke; S. C. de Koejjer, J. P. v. Sabben, Kloetinge; J. Janse, Kapelle; C. Leijnse, A. J. v. d. Vliet, Souburg; P. Lous, Zoutelande; P. Meeuwse, Nieuwland; P, Poortvliet. Arnemui- den; J. J. Sinlce, Wolfaartsdijk; A. P. v. d. Swaluw, Lewedorp; N. P. Ver beek, ,'s Gravenpolder; P. de Visser, Vrouwenpolder; J. G. de Bat, Goes. Eén candidaat werd afgewezen. Metselaars: J. J. de Groote, Nieuw- vliet; W. Mesu, St. Laurens; P. J. Poortvliet (pry's) en J. Weyermans, tranchement. Vlissingen; A. J. W. v. d. Woude, Re- Voor de zoraerexamens van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf zyn over het gehele land 1370 tim merlieden. 143 metselaars, 7 beton- timmerlieden en 1 yzervlechter opge roepen. Spreker besloot zyn betoog met de wens uit te spreken, dat de duizenden katholieken, die door het mandement voor een dilemma zijn geplaatst, het gewetens-conflict zullen kunnen uit vechten en dat zij zuv«m bewijzen in een democratische gemeenschap met geestelijke vrijheid te leven. Niet tevreden Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vy1 leden ge bruik gemaakt. Voornamelijk gaven zij uiting aan hun spijt, dat de leden niet tevoren waren gekend in het be sluit van het bondsbestuur om de sa menwerking te verbreken, .iierover ontstond een vrij rumoerige discussie waaruit bleek, dat bij verschillende leden een verkeet d begrip heerst over de vrapo- wanneer het hoofdbestuur een belangrijke beslissing mag nemen. Het was volgens de heer De Vries toch duide'b'k, dat tussen de leden van een organisatie en de door hen gekozen bestuursleden een wilsover eenstemming bestaat. Eén der leden was evenwel de mening toegedaan, dat men beter een -eferendum had kunnen houden alvorens tot het ver breken van de samenwerking over te gaan. Dit werd door de inleider ont kend, omdat, volgens hem, door de tijden heen is komen vast te staan, dat een referendum slechts tot conserva tisme kan leiden. Het was voor hem dan ook een teleurstelling in Goes te moeten horen, dat de leden menen niet genoeg in de te nemen besluiten te worden gekend. Bekend Engels econoom te Middelburg overleden Na een verkeersongeval Een bekend Engels geleerde is Vrij dag te Middelburg het slachtoffer ge worden van een ernstig verkeerson geval en aan de gevolgen daarvan overleden. Het betrof Sir Henry Clay verbon den aan hèt Nuffield College van de universiteit te Oxford. Vrydagmiddag werd Sir Henry wy maakten daar reeds kort melding van op de Houtkaai te Middelburg aangereden door een motorrijder. Hy moest met een zware hoofdwonde naar het Gasthuis vervoerd worden, waar hij des avonds overleed. Sir Henry Clay, M. A., M. Gom, D. S. C., werd in 1883 in Engeland ge boren en studeerde aan de universi teit te Oxford in het bijzonder econo mie. Hij was in zijn geboorteland een bekend econoom en was ondermeer adviseur van de Bank of England en economist bij de Security Manage ment Trust. Voorts was hij verbon den aan het Nuffield College te Ox ford. Als publicist op economisch gebied, genoot hij internationale vermaard- eid. Van zijn werken noemen wy: Economics (An introduction for the general reader), „Problems of indu strial relations" en „Post-war em ployment-problems". Toen het onge luk gebeurde zou de heer Clay zich op weg naar Vlissingen begeven om aan boord van een jacht te gaan. Hij bereikte de leeftijd van 71 jaar. Kleuter viel van boulevardmuur Te Vlissingen viel Zondag een kleu ter van de Boulevard te Vlissingen bij de strandcabines. Hoewel het kind een val van enkete meters maakte en terecht kwam op een betonnen loop pad, liep het vrijwel geen letsel op, alleen een schaafwond aan het voor hoofd. Dokter Grippeling verleende eerste hulp. Het kind \fras met zyn ouders in Vlissingen gelogeerd. Officiële publicaties OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 3 Augustus 1954 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd- Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats ver trekken, dat zij op het desbetreffende sta tion aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met htm plaats van bestem ming, geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoemde extra treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06,59 uur. 1 De dienstplichtigen uit N. Holland LeidenDen Haag—DelftRotterdam en Dordrecht met bestemming Rucphen moe ten reizen met de extra trein: Amster dam C.S. v. 08.53, Haarlem v. 09.12, Lel den v. 09.37, Den Haag HB. v. 09.51, Delft v. 09.59, Rotterdam C.S. v. 10.15. Rot terdam Blaak v. 10.19, Rotterdam Zuid v. 10.25, Dordrecht v. 11.01, Roosendaal a. 11.32. 2 De dienstplichtigen uit N. Hol land—Den Haag—Rotterdam—Utrecht en omgeving met bestemming Ede en Mill en de dienstplichtigen uit Nijmegen en om geving met bestemming Mill moeten rei zen met de volgende extra treinen: 1 Amsterdam C.S. v. 09.18, Amsterdam MP. v. 09.24, Amsterdam Amstel v. 09.28, Utrecht C.S. v. 09.57, Ede-Wageningen a. 10.23, 2. Den Haag S.S. v. 08.51, Voorburg v. 08.56, Gouda a. 09.16, combineert: Rot terdam C.S. v. 08.56, Rotterdam Noord v. 09.04. Gouda a. 09.20, v. 09.25. Utrecht C.S. v. 09.57, Geldermalsen v. 10.24, Nij megen v. 11.30, Boxmeer a. 1157. D8 dienstplichtigen uit de richting Amster dam met bestemming Mill moeten te Utrecht CS. overstappen op de extra trein Uit Rotterdam: Utrecht CB. 0957 uur. De dienstplichtigen uit de richting Den Haag en Rotterdam met bestemming Ede moeten te Utrecht CB overstappen op de extra trein vanuit Amsterdam: Utrecht CB. v. 0957 uur. HOOG EN LAAG WATER 3 Augustus U.+N^LP. U.+N.AJ?. U.—N.AJP. U.N.AJP. Vlissingen 4.38 2.06 16.47 1.94 10.48 1.83 Terneuzen 5.06 2.21 17.20 2.09 11.10 2.01 Hansweert 5.49 2.31 17.51 2.15 11.52 2.16 Zierikzee 6.10 1.54 18.16 1.35 11.26 1.36 Wemeldinge 6.22 1.80 18.36 1.59 11.50 1.59 23.22 2.18 23.44 2.36 23.56 1.75

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7