DE MOEILIJKE WEG Koning Haakon van Noorwegen is 's werelds oudste monarch KLANKBORD BOUW VAN EEN KERNREACTOR MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POPULAIRE PERSOONLIJKHEID. Hij is de personificatie van Noorwegens onafhankelijkheid (Van een bijzondere medewerker) Europa's oudste tiionarch, de thans 82-jarige Koning Haakon VII van Noorwegen zal van 12 tot en met 14 Augustus een statie bezoek aan ons land brengen. Het betreft 'n tegenbe zoek naar aanleiding van de reis, die Koningin Juliana en Prins Bernhard vorig jaar naar Noorwegen maakten. Koning Haakon die bekend is ond er de bijnaam „zeeman-koning" is in meer dan één opzicht een historische beroemdheid. In de eerste plaats, omdat hg de eerste souverein sinds vijf eeuwen is van een vrij en onaf hankelijk Noorwegen. En in de tweede plaats, omdat Koning Haakon al gemeen wordt erkend als het levende symbool van de vrijheidsstrijd, die zijn land heeft gevoerd tegen de Duitse agressie in de Tweede Wereld oorlog. Van 18 November 1905 af, toen Ko ning Haakon bij voksstemming tot koning werd gekozen, heeft hg zich eensgezind getoond met de Noorse nationale onafhankelijkheid.-Om deze houding en om zijn oprechtheid, char me, vriendelijkheid en zijn onbaat zuchtigheid, heeft de Noorse vorst zich bemind gemaakt bij zijn volk. Koning Haakon is bijzonder iang, bijna 1.87 m. 's Konings rijzige en ma gere figuur wekt evenwel de indruk nog langer te zijn. Zijn hoge voor hoofd en de diep liggende ogen geven hem een gedistingeerd, ernstig uiter lijk. De koning heeft een aangeboren gevoel voor humor en wanneer hg lacht doet hg dat zeer hartelijk en on gedwongen. Koning Haakon leeft zeer eenvoudig: eet weinig en houdt zich aan een strikt tijdschema. Hii :s een onvermoeid werker ert beham. zijn uitgebreide correspondentie, waarbij vaak veel brieven van „klei ne luiden", persoonlijk. Hij volgt de nationale en internationale gebeurte nissen en de openbare menmg zeer nauwkeurig en leest dagelijks kran ten van alle politieke richtingen. In staatszaken hebben de verschillende regeringen zijn mening leren waarde ren en eerbiedigen. Vooral de tactvol le wijze, waarop hij zijn mening uit, wordt bijzonder op prijs gesteld. Koning Haalfon heeft een uitste kend geheugen. Met citaten uit jaren Seleden gehouden redevoeringen of e inhoud van heel oude handelsver dragen, laat hij vaak vele mensen in zgn omgeving versteld staan. Bg de wekelijkse kabinetsvergaderingen, die worden gehouden in het Koninklijk Paleis to Oslo verrast de Koning zijn ministers vaak door een uitzon derlijk goed begrip voor ingewikkelde zaken én door zijn „to the point" ge stelde vragen. De Noorse vorst is een scherpzinnig politicus, die noch in woord, noch in daden party kiest en altijd blijk geeft van grote belangstel ling voor allerlei vraagstukken, waar over in zijn land wordt gesproken. Drie generaties. Koning Haakon te midden van zijn enige zoon, Kroon prins Olav, en de thans 16-jarige Prins Harold. ZEEMAN Van jongsaf, toen lig nog officier iensi ning Haakon een was bij de Deense Marine, heeft Ko- Haakon een grote liefde behou den voor de zee. Hij bezoekt graag schepen en brengt in de zomermaan den een groot deel Van zgn vacantie door aan boord van het Koninklijk jacht „Norge" (Noorwegen) dat het Noorse vlok hem schonk ter gelegen heid van zijn 75e jaardag. De Koning laat vaak het anker van de „Norge" vallen in de haven van Oslo. Hij woont dan op het jacht, terwijl hii de staatszaken in het paleis behandelt. DEEN VAN GEBOORTE Koning Haakon Europa's oudste vorst, werd geboren als Christian Frederik Carl Georg Valdemar Axel, Prins van Denemarken. Op 3 Augus tus 1872 aanschouwde hij in het Deense stadje Charlottelund het le venslicht als tweede zoon van Kroon prins Frederik van Denemarken later Koning Frederik VIII en van Prinses Louise van Zweden en Noor wegen. Zoals gebruikelijk in de Deen se Koninklijke familie, trad Prins Carl (zo werd hij genoemd) reeds op jeugdige leeftgd (hg was toen 14 jaar) in dienst van de Deense marine. Op 22 Juli 1896, 23 jaar oud, trouw de Prins Carl in het Buckingham Pa leis in Londen met zijn nicht Prinses Maud, een dochter van de Prins van Wales de later Koning Edward VII en Prinses Alexandra van De nemarken. Koning Haakon is dus door zg'n huwelijk de oud-oom van de thans regerende Koning Elisabeth II van Groot-Brittannië. De Noorse Koning, die perfect En gels spreekt en die cloor de Britse Koninklijke Familie „Uncle Char ley" wordt genoemd, voelt zich nauw verbonden met Engeland. Zelf heeft hij eens gezegd, dat hij zo gehecht is aan Engeland, om dat er eens ■■sprake van is geweest dat hij zich in Engeland zou ves tigen om dienst te nemen l>ü de Britse marine. Het is evenwel an ders gelopen. ONAFHANKELIJK Op 7 Juni 1905 gaf de Noorse Volks vertegenwoordiging het Storting de wens te kennen de van 1814 da terende Unie met Zweden te ontbin den. Deze Unie was Noorwegen eigenlijk opgelegd. Na de Napoleon tische oorlogen werd de Deense ko ning namelijk verplicht Noorwegen aan Zweden af te staan, Tot 1814 stond Noorwegen onder de Deense kroon. Het Noorse volk bekrachtigde bij volksstemming de beslissing van het Storting. In October 1905 werd de scheiding van Zweden en Noorwe gen een feit. Noorwegen, na meer dan 500 jaar weer 'n onafhankelijke staat, had evenwel geen koning. Het Storting bood de troon aan Prins Carl van Denemarken aan. De prins aanvaardde hem doch stelde als voorwaarde, dat hg door een vrije volksstemming zou worden gekozen. Hoewel Noorwegen toen veel republikeinen telde, behaalde hij bij de op 18 November 1905 gehou den verkiezing een meerderheid van 4 op 1. Zeven dagen later hielden Prins Carl, Prinses Maud en de twee jarige Prins Olav hun intocht in Os lo. De Koning verklaarde zijn trouw leus Prins kon gekozen, de naam van vele Noor se Koningen uit de Vikingtijd en ge durende de Ynglingendvnastie. Op 22 Juni 1906 werden Koning en Ko ningin gekroond in de oude kathe draal van Trondheim. VASTBERADEN Toen de tweede wereldoorlog was uitgebroken beklemtoonde Koning Haakon in een radiorede na een ontmoeting in Stockholm met de an dere Scandinavische koningen en de Finse president de vastberaden heid van Noorwegen en zijn omrin- fjende landen om een strikte neutra- iteit en een volledige onafhankelijk heid in acht te nemen. In November 1939 verenigde hij zich met een beroep van Koningin Wilhelmina van Nederland en Ko ning Leopold van België op de oor logvoerende naties om de strijd te staken en bemiddeling te aanvaarden. Bij de opening van het Storting in Januari 1940 hield hij een ontroerende rede, waarin hg van de vastberaden heid van het Noorse volk getuigde zo mogelijk de vrede te bewaren. Nau welijks drie maanden later, op 9 April 194U, vielen de Duitse legers het Ko ninkrijk zonder oorlogsverklaring bin. nen. Ondanks de overweldigende overmacht heeft het Noorse volk dapper weerstand geboden, aange moedigd door een vastberaden radio toespraak van de Koning. Met zijn kabinet en een aantal parlementsle den verliet Koning Haakon Oslo. Om gevangeneming te voorkomen volgde de Koninklijke Familie kort daarna. Op 10 April 1940 weigerde de Ko ning de Duitse candidaat. de natio naal socialist Vidkun Quisling, wiens naam een symbool van verraad werd, tot eerste minister te benoemen. Ko ning Haakon, die zijn taak steeds op strikt constitutionele wijze heeft ver vuld. liet de Duitse gezant in Oslo weten, dat hij niemand tot minister- rresident kon benoemen, die het ver- rouwen van het volk niet had. De volgende dag bombardeerde de Luft waffe de stad, waar de Koning en z\jn kabinet verbleven. De Luftwaffe her haalde deze aanvallen terwijl dc Ko ning en zijn gevolg de reis door het met sneeuw bedekte berggebied naar het Noorden van Noorwegen voort zette. De Koning en zijn Kabinet ver bleven nog enige tijd in Tromsö in het uiterste Noorden van Noorwegen, doch het respijt duurde slechts een maand. Op 30 Mei besloten de gealli eerden Noorwegen te evacueren. Op 7 Juni, precies 36 jaar, nadat Noor wegen zg'n onafhankelijkheid had herwonnen, vertrok Koning Haakon, vergezeld van Kroonprins Olav, de leden van zijn regering en een aan tal vooraanstaande Noren aan boord van de Britse kruisers „Devonshire" naar Engeland. TERUG IN NOORWEGEN Op 7 Juni 1945, een maand na de bevrijding van Noorwegen en precies vijf jaar na zyn gedwongen vertrek, keerde Koning Haakon in zijn land terug aan boord van de Britse krul- I ser Norfolk. Zijn volk bereidde hem een geestdriftige ontvangst, een wel kom, zoals slechts weinig vorsten ten I deel is gevallen. Later, toen hg Noor wegen rondreisde, wachtte hem we- Koning Haakon is bijzonder gesteld op zijn oudste kleindochterPrinses Ragnhüd. Vorig jaar trad zij in het huwelijk met een Noorse rederszoon en deed daarmee afstand van haar Koninklijke rechten. Kort voor haar vertrek naar Rio de Janeiro, waar Ragnhild thans met haar man woont, werd deze huiselijke foto gemaakt. derom overal waar hH kwam een enthousiaste ontvangst De thans 51-jarige Kroonprins Olav assisteert zijn vader in vele e taats aangelegenheden. Hij was getrouwd met de Zweedse prinses Maxtha, een zuster van wijlen Koningin Astrid van België. Prins Olav en Prinses Martha hebben twee dochters, Ragn hild. die vorig jaar in het huwelijk trad met een Noorse reder en thans in Rio de Janeiro woont en Astrid. Prins de Harald, hun derde kind, is thans 16 jaar oud. De Noorse Koninklgke Familie heeft zich door haar eenvoud in ge heel Scandinavië populair gemaakt. Op zijn 80ste verjaardag in 1952 ont ving Koning Haakon vele huldebetui gingen, die zgn grote populariteit nog eens bevestigden. De algemene waardering jegens de Noorse vorst wordt wellicht hel best geïllustreerd door een artikel in het Noorse com munistische dagblad „Friheten", dat op zijn 80ste verjaardag schreef „Er is thans geen tweede koning, die zo'n populariteit geniet als Koning Haa kon. Dit is te danken aan zgn per soonlijke eigenschappen, die het re spect afdwingen, zelfs van diegenen die geenszins aanhangers zgn van een monarchie". Koningin gaat niet naar Salzburg De particulier secretaris van H. M. de Koningin deelt mede, dat het be richt uit Salzburg, dat de Koningin in de tweede helft van Augustus al daar een bezoek zal brengen, onjuist is. Het wordt hierbij gedementeerd. Het Koninklijk bezoek aan Denemarken De Nederlandse Koninklijke gasten van het Deense Koninklijke gezin heb ben tezamen met hun gastheren een pleziervaart gemaakt op het Konink lijke jacht „Danneborg" in het gebied van het eiland Als. Amerikanen ontvingen dankbetuiging Voor hulp tijdens watersnood Tijdens een militaire parade te Fon- tainebleau z(jn Vrijdag certificaten, ondertekend door H. M. Koningin Juliana, als officiële dankbetuiging uitgereikt aan 53 leden van de Ame rikaanse luchtmacht, die tijdens de stormramp van Februari 1953 de levensmiddelenconvooien en mobiele verbindingsinstallaties hebben over gevlogen. Enkele uren na de ont vangst van het eerste verzoek om hulp waren zg ter plaatse, waar door de reddingspogingen in belang rijke mate werden vergemakkelijkt. Commodore-waarnemer G. R. war- tena reikte de certificaten uit, voor stellend het Nederlandse wapen met het devies „Je Maintlendrar' en de vier wapens van de meeste geteis terde provincies, nl. Zeeland Noord- Brabant en Zuid- en Noord-Holland. De boodschap van de koningin luidt: „Als uiting van onze bijzondere dank en waardering voor de krach tige medewerking en onverdroten ijver betoond bij de hulpverlening tijdens de watersnood van Februari 1953." Exploitatiekosten geschat op een millioen per jaar De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot financiering van bouw en inrichting van een kernreactor. De ministers zullen er naar streven zo spoedig mogelijk een ontwerp statuut voor het reactorencentrum gereed te maken. De financiële deelneming van de industrie aan de verdere ontwikkeling dient nader bezien te worden. Het is mogelijk, dat een supranationale re geling van deze materie onmisbaar Is, al is het niet noodzakelijk om deze vraag te verbinden aan de beoordeling van dit wetenschappelijk onderne. men. Op de duur zal er een speciale commissie uit de Staten-Generaal moeten komen voor atoomenergie, maar de ministers vragen zich af of hiertoe reeds thans moet worden overgegaan. De ministers menen, dat het aan tal deskundigen in ons land op het gebied der kernphysica sedert de oor log reeds aanzienlijk is toegenomen. Hoewel dit aantal nog niet voldoende is om de steeds stijgende behoefte te Niet vechten. De Amerikaan se kampioenbokser Ray (Su gar) Robinson vertelde: „Ik houd helemaal niet van vech ten. Nooit zal mijn zoontje (vier jaar oud) bokser wor den... Vroeger op school als ik wel eens moest vechten, knapte mijn zusje dat op Ze was twee jaar ouder dan ik". Souvenirs. In Jahesville (Wiscon8in-V. S.) ontving een fabriek van vulpennen een brief van een schoolhoofd: „Ik wil U hierbij dankzeggen voor uw vriendelijkheid, toen U ons gelegenheid gaf uw prachtige fabriek te bezichti genIk zend U hierbij re tour twee vulpennen, die twee van mgn leerlingen tijdens de rondgang meenamen Vermenigvuldigt U„Time" schrijft: „In Lancaster fV. S.) stierf dezer dagen Aaron Zim- mermann op 89-jarige leeftijd. Hg wordt betreurd door acht zoons en dochters, 86 klein kinderen, 274 achterkleinkin deren en één achter-achter- kleinkind. Gestolen brug. De politie van Rome heef' des nachts acht mannen op heterdaad betrapt bij het slopen van een stalen brug. Toen de politie ingreep, hadden de dieven reeds dertig balken losgeschroefd, waardoor de brug op instorten stond. Hij sliep zo slecht! In Frank- linton in de Ver. Staten, hing de gevangene William Robin son een kaartje uit z'n cel, waarop hij geschreven had: „Laat me vandaag alsjeblieft een beetje uitslapen ik kon gisternacht haast niet slapen". Toen de bewakers eindelijk van mening waren, dat Willi am wel genoeg uitgeslapen was, betraden ze z'n cel en bevonden dat de tralies voor het Venster doorgezaagd wa ren en dat de gevangene ver dwenen was! Een scha In het meer „La Gloria" in de streek Darien op de grens van Columbia en Pa nama heeft een groep archeolo gen een schat ontdekt, die heeft behoord aan de zeeschuimer Henry Morgan. Deze piraat opereerde in de wateren van de Antillen in de tijd, dat Colum bia een kolonie was van de ko ninkrijken Castilië en Léon. De schat zat in een gzeren koffer, en zij bestond uit gouden sta ven. gouden voorwerpen, parels enz. 22 TEGEN 1. Prins Olasoepo Awogboro uit Nigeria (Afri ka) heett zich In Hameln (West-DuitBland) verloofd met een 19-jarig Duits meis je. Tevoren had hg plechtig verklaard, dat hij met de voorvaderlijke gewoonte zou breken om er 22 na te houden. vrouwen op J dekken, is er geen reden om niet mee te gaan met nen, die menen, dat bij gezamenlijke krachtsinspanning ook aan deze moeilijkheid het hoofd kan worden geboden. De exploitatiekosten van het reac torcentrum, na voltooiing van de bouw over ongeveer drie jaar, kun nen thans slechts bij benadering wor den bepaald. Volgens een zeer globale raming zouden deze kosten waar in df indirecte bijdragen van de uni versiteiten en de uitgaven van de F. O.M. niet zijn begrepen f 1.000.000 per paar bedragen. Over de verdeling van deze kosten tussen overheid en Bedrijfsleven staat nog niets vast. De rentabiliteit van de grote te investeren kapitalen mag zeker in de eerstkomende jaren niet worden verwacht. De coördinatie van het onderhavige project met de ar beid in het Noors-Nederlandse cen trum te Kjeller zal door de „joint commission" op efficiënte wgze ge regeld kunnen worden. Minstens vyf doden bij ontploffing te Parijs In Parijs is een huis aan dc Seine gedeeltelijk ingestort ter. gevolge van een gasontploffing. Toen medebewo ners aan de deur van een oude dame belden kwam er door de electrische vonk van de bel een ontploffing in de met gas gevulde ner. Er volgde een reeks ontploffingen. Tenminste vijf .r om het leven gekomen, bevinden zich een vrouw irsonen zrji Onder hen en een meisje en twee brandweerlie den. die zich toegang tot het huis had den weten te verschaffen kort voor een nieuwe ontploffing. Men neemt aan, dat de dame zelfmoord heeft ge pleegd. Er brak brand uit in de aan grenzende huizen waaronder een ga rage. Brits-Amerikaans plan door Israël verworpen Israël heeft een Brits-Amerikaans plan verworpen ter vermindering van de spanning tussen Israël en Jorda nië. zo is Zondag te Jeruzalem be kend gemaakt. Het Amerikaanse Slan werd in Juni aan Israël en Jor- anië overhandigd. Frankrijk, Ame rika en Engeland hebben Israels grenzen in 1950 gegarandeerd. FtUILLtlON Uiteraard zou het, gegeven Jenni fer s hoge salaris, er helemaal niet op aankomen dat ze geen cake kon bak ken ot Dick's sokken stoppen; z_ zou immers wel 'n legertje personeel kun nen betalen! En de gedachte, dat Dick per slot van rekening bezwaar krn maken. ..de man van zün vrouw" te zgn, kwam zelfs niet bij haar op. „Maar ach, wat had het eigenlijk voor nut, Jennifer bij haar zelf te ver gelijken?", vroe«* jig zich verdrietig af Hier was zelfs geen sprake van strijd om Dick s liefde, van twijfel, want Jennifer had hem voor zich ge wonnen, zonder zelfs te weten, dat er zoiets als een meisje. Jill Lockwood genaamd, bestond. Deze overweging maakte Jill zo mistroostig, dat ze ondanks zonne schijn en opwekkende lentelucht met hevige hoofdpijn thuiskwc waar Sa rah haar mededeelde, di-t Shirley cir ca een uur geleden had opgebeld. „Nu en wat wilde ze?" vroeg Jill- „Dat heeft ze niet gezegd juffrouw. Ze vroeg, of ik dacht, dat u vanavond thuis zou zijn en ik zei, dat ik het wel geloofde. Tegen vijf uur zou juffrouw Shirley weer bellen." „Dank j'e wel?" mompeld Jill on verschillig. De rest van de morgen sleepte zich eindeloos voo.t en Jill raakte de trou wens niet erg aanlokkelijke koude maaltijd in de keuken nauwelijks aan, 's Middags werd haar hoofdpijn zo erg dat ze eindelijk maar op Tom's bed ging liggen; haar eigen kamer was nog onderhanden. Toen Sarah haar kwam waarschu wen, dat Shirley weer aan de telefoon was, had ze veel zin, dit gesprek af te wimpelen met de boodschap, dat ze zich te ziek gevoeld- om beneden te komen, maar zo'n antwoord zou de indruk wekken, alsof ze Shirley op zettelijk ontweek. Daarom deed Jill haar uiterste best, om de woorden: „Hallo, Shirley, 'i speet me. dat ik vanochtend niet thuis was" harte lijker dan gewoonlgk te doen klinken. „Zeg eens, Jill", zei Shirley, „zou je zin hebben, vanavond met mij naar een revue te gaan?" „Met vader, bedoel je?" „Neen, met mtj alleen. Je vader is uit eten met een zakenvriend. Ik her inner me, dat je graag de nieuwe re vue van Noel Cov. ..rd wilde zien en daarom heb ik je vanochtend opgebeld dooi BARBAR* STANTON om te vragen of je tijd had. In elk ge val heb ik maar een paar plaatsen genomen. We zouden vooraf ergens kunnen gaan ©ten, bijvoorbeeld in het Plaza of waar je maar wilt. Om je de waarheid te zeggen voel ik een beetje wroeging, omdat ik je wekenlang' heb laten sjouwen en ploeteren, terwijl ik een gemakkelijk en weelderig leventje leidde. Als je me tegen zeven uur daarginds kon ontmoeten..." Maar Jill was noch in stemming, noch in de conditie om met wie dan ook die avond uit te gaan. Ze kon aan samenzgn met Shirlev op dit ogenblik nauwelijks denken. Haastig viel zij deze in de rede: „Ik vind het erg lief van je, Shirley, maar..." „Vertel me nu alsjeblieft niet, dat je een andere afspraak hebt". „Neen, dat is het niet, maar... maar ik heb ontzettende hoofdpijn. Het spijt me vreselijk". Even was het stil en Jill wist, dat Shirley haar niet geloofde. Het was haar niet kwalgk te nemen, want ze had die afgezaagde verontschuldiging al zo dikwijls gehoord en kon niet we ten, dat 't ditmaal toevallig de waar heid was. „Het spijt me heus, Shirley", her nam ze met nadruk. „Vooral omdat je al kaarten hebt genomen". „Och ,dat hindert niet", zei ze op onverschillige toon, „maak je geen zorg over die kaarten... ik kan ge makkelijk een ander meekrijgen. O, ik weet het al, ik zal Peggy maar eens opbellen (ze vermoedde en terecht, dat Jill dit niet „Jammer van j< voort op dezelfde die Jlll zo vaak tegen haar gebezigd had. „Waarom ga je niet vroeg naar bed met een paar asperientjes Als je je zo naar voelt, moet ik je niet lan ger aan de praat houden", besloot ze zo ijzig al men ..auwelljks van haar verwacht zóu hebben. - \oop, dat je je morgenochtend beter zult voelen. Goedendag" en meteen, zonder ant woord af te wachten, hing ze de tele foon op. Toen Jill het toestel neerlegde, kwam ze tot het besef, dat ze zichzelf in een scheve positie had geplaatst en Shir ley ernstig gekwetst had. Ze kon zich voorstellen, dat Shirley en Peggy bij hun maaltijd in Plaza haar gedragzou den kritiseren, maar toen ze moei zaam de trap weer opklom, liet dit haar onverschillig. Wat deed het er toe, hoe Shirley of iemand anders over haar dacht? Nog een half uurtje, tot het ogen blik, dat de werklieden huiswaarts keerden lag ze op Tom's bed machte loos te luisteren naar een met meer volharding dan muzikaal gefloten liedje: „Jonge Liefde"! ZEVENDE HOOFDSTUK Op weer zo'n mooie lentedag werd Shirley Stennmg de tweede mevrouw Lockwood. 't Was een heel eenvoudige plechtigheid. Alleen familieleden en een stuk of wat irtieme vrienden wa ren uitgenodigd tot bijwoning van de kerkdienst en de later in een hotel van het West End gehouden receptie. Peggy was hevig teleurgesteld, dat ze niet de gelegenheid had gekregen om in een verrukkelijk bruidsmeisjes-. costuumpje de harten van alle jon gelui, speciaal dat van Ja- k Morgan natuurlijk, stormenderhand te verove ren. Nu was helaas de geliefde Jack niet eens uitgenodigd! Intussen moest Peggy zelfs toege ven, dat geen bruid er stralender had kunnen uitzien dan Shirley in 't nieu we mantelpakje, dat zg toevallig juist met Peggy's hulp had uitgekozen, 't Was dan ook werkelijk een snoezig pakje; de revers waren orpzoomd met •crocussen, Qmz< kleine bloemenmotieveir-ci primula's, sneeuwklokjes en de kno- Èen vertoonden een zilverachtige tint. Jen ruiker viooltjes, door meneer Lockwood zijn bruid geschonken, pas te uitstekend bij haar toilet, terwijl een coquet en van een guitig veertje voorzien hoedje, de totaalindruk nog vrolijker maakte. Toch had die veder bijna de plechtigheid verstoord, omdat ze op een gegeven ogenblik onbe schaamd het oor van de bruidegom begon te kietelen, tot grote vreugde van de tweelingen, die slechts door min of meer „gevoèlige" zusterlijke wenken in bedwang konden worden fëhouden. Trouwens, Shirley erkende er receptie, dat ze zelf even moeite had gehad, haar ernst te bewaren; „Jij zag er zo streng en toch zo lief uit. scnat", sprak ze tot haar echtgenoot en meneer Lockwood keek haar zo verliefd aan, dat Jill zich het hart voel de ineenkrimpen. O, neen, niet zozeer uit jaloezie, maar omdat ze steeds, zolang de Ceremonie duurde, aan Dick Crawlaye had moeten denken. Zouden, vroeg ze zich af, hij en Jen nifer ook in de kerk of alleen maar burgerlijk getrouwd zijn En waar zouden ze de wittebroodsweken door brengen? Zouden ze even gelukkig zgn als haar vader en Shirley er uit zagen toen ze de gelukwensen van hun vrienden in ontvangst namen Gelukkig duurde de receptie slechts kort, want het bruidspaar ging per auto naar Devonshire en meneer Lockwood wilde er graag voor donker zijn. Nu iedereen er zo op gesteld scheen Shirley goedendag te kussen, besefte Jill, dat ze het moeilijk kon nalaten. Sinds de avond, dat ze de uitnodiging van haar a.s. stiefmoeder die het nu inderdaad was geworden om mee naar de Schouwburg te gaan had af geslagen, had ze haar zelden en nooit onder vier ogen meer ontmoet. Jill vermoedde sterk, dat Shirlev nog al tijd boos op naar was en 't ergerde haar een beetje, toen ze Peggy de bruid geestdriftig zag omhelzen en haar ..zalige wittebroodsweken" hoor de toewensen. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5