Louison Bobet won voor tweede achtereenvolgende maal de Tour Nederlandse ploeg behaalde vele successen, maar kampte met pech DE TOUR DE FRANCE HAD IN 1954 EEN ANDERE SFEER DE EINDKLASSEMENTEN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 8 DE BRUYNE EN VARNAJO WONNEN IEDER EEN ÉTAPPE Nederland met vier man in de eerste twintig; Jan Nolten werd 14e (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Louison Bobet, het idool van vele Franse wielerenthousiasten, heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de Tour de France gewonnen. De zege komt hem volkomen toe, want hij was superieur aan alle ren ners, zowel op het vlakke gedeelte, als in de bergen en in de tijdrit. Bo vendien heeft de Franse nationaal intelligent gereden en het kwartier voorsprong dat hij telde op zijn naaste rivaal, de Zwitser Kübler, geeft de verhoudingen in deze Tour goed weer. De overwinning van de Zwitserse ploeg in het algemeen ploegenklassement lag in de lijn der verwachtingen. Deze ploeg was op papier practisch onoverwinnelijk en bleef vrijwel homogeen, ook na het uitvallen van Koblet en enige van diens knechten. De Nederlandse ploeg heeft na een verrassende serie ritten tot Bor deaux enigszins teleurgesteld in de volgende étappes. In het geheel genomen is Nederland er nog niet zo slecht afgekomen. Vier Nederlan ders eindigden in de eerste twintig, n.l. Nolten 14e, Van Est 16e, Voor- ting 17e en Van Breenen 20e. Dit jaar hebben we drie eerste plaatsen genoteerd, drie eerste plaat sen in het ploegenklassement van de dag, vier tweede plaatsen in de indi viduele dagklassementen, drie derde plaatsen en in zeven étappes droeg Wagtmans de gele trui. Bovendien hebben de Nederlanders zich 28 maal geschaard bij de eerste tien. Het ba tig saldo is echter niet zo luisterrijk als in 1953, toen Nederland vijf étap peoverwinningen boekte, het ploegen klassement won, vijf tweede plaatsen veroverde, en vijfmaal beslag legde op de eerste plaats in het dagploegen- klassement. De voorlaatste étappe van de Tour van Nancy naar Troyes over een af stand van 216 km, werd gewonnen door de Bel"- De Bruyne, die dus zijn derde étappe-zege boekte. Het was een rit. waarin de renners weinig lust toonden het hazenpad te kiezen. Zo gebeurde het. dat tot 30 km voor de finish alles nog bijeen lag. Op dat moment slaagde De Bruyne, met Croci-Torti aan wiel, er in een voor sprong te nemen. Beide renners be hielden een kleine voorsprong en De Bruyne zegevierde in de sprint. Suykerbuyck gaf op Tijdens deze étappe was het, dat Suykerbuyck tot opgeven werd ge dwongen. Het gebeurde aan de ra- vitaillering in Chaumont, 110 km na de start; Pellenaars en Nontil- lot stonden klaar met de etenszak- jes. Suykerbuyck wilde het zijne niet in ontvangst nemen; hij had er geen behoefte aan. Onder het rijden duwde hij het hem toege reikte zakje terug, verloor daarbij het evenwicht en viel op zijn lin kerschouder. De dappere Bredanaar sprong nog op zijn fiets, maar hij kon tenslotte niet meer. In het zicht van de haven moest hij na een onfortuinlijke val de strijd staken. In het ziekenhuis te Troyes Van de Noorderhelling op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen werd Zaterdagmiddag j.l. met. goed gevolg te water gelaten de 20.000 tons tanker „Mijdrecht"die in aanbouw is voor de N.V. Plis. van Ommeren te Rotterdam. Varjano en De Bruyne gepasseerd. Evenals twee jaar geleden had de blonde Amsterdammer zich laten verrassen. Enige tientallen seconden later stormde Forlini de baan op en bijna 40 seconden na hem kwam het peloton met alle Nederlanders, behal ve Jan Nolten, die weer veel last had van zijn knie. Hij kwam zes mi nuten na de' grote groep binnen, waardoor hij van de dertiende plaats werd verdrongen in het algemeen klassement. Plechtigheden Terwijl het publiek zijn favorieten bleef toejuichen, werden de diverse plechtigheden verricht, waarmede el ke Itonde van Frankryk traditioneel wordt besloten. De Marseillaise weer klonk, nadat de winnaar Bobet op de ere-tribune de gelukwensen in ont vangst had genomen van een verte genwoordiger van de Franse regering en van de president van de Parijse gemeenteraad. Daarna het Zwitserse volkslied voor Ferdi Kubler, de man die de groene trui niet meer had af gestaan. Er werden ere-ronden gereden, door de eerste zes geplaatsten in het indi viduele tijdklassement en ook door de verschillende ploegen, in volgorde van de rang welke zij in het landen- klassement hadden verworven. De na men van de renners werd afgeroepen, zij kregen allen een bouquet bloemen en fietsten langzaam langs de tribu nes. Kees Pellenaars, een sigaar in zijn mond en zijn zoontje Pierre voor zich op de fiets, voerde de Nederland se ploeg aan; Van Breenen. Nolten, Van Est. Faanhof en Voorting, vijf van de tien man die uit Amsterdam waren vertrokken. Aan het applaus kwam schier geen einde toen ploeg en leider wuivend naar de ^toeschou- wers afscheid nam van het Parijse publiek. Faanhof verslagen In de laatste étappe van de Tour leek het er even op, dat Nederland nog een zege zou behalen. Dertig km voor Parijs hadden vijf renners een voorsprong op het peloton genomen. Faanhof was één van hen. Hij zette echter zijn sprint te vroeg in en werd op het laatste rechte stuk van het Parijse stadion Pare des Princes door De sfeer van de Tour is dit jaar anders geworden, zo luidt het vrywel eenstemmige oordeel van allen die erbij betrokken zijn geweest, hetzy als renner, hetzij als opvolger in welke f unctie dan ook. En de oorzaak hiervan moet ongetwijfeld in eerste aanleg worden gezocht in het feit van het precedent, dat buiten Frankrijk is gestart. Toen Jacques Goddet besloot uit Amsterdam te vertrekken, bij wyze van hulde aan de Nederlandse Wielersport voor de prestaties van onze Tourploeg in 1953, week hij af van een 50-jarige traditie en kwam hy bovendjen in strijd met de naam en do opzet van de wedstrijd. Dergelijke inbreuken, die de materiële zowel als de geestelijke structuur van de Tour raakten, moesten gevolgen met zich mee brengen. Het karakter en de sfeer van de Tour zijn erdoor ge wijzigd. en naar onze smaak niet in g unstige zin. De Tour is dit jaar rommelig en minder aantrekkelijk da n vroeger geweest, zo luidt de mening welke wij in de afgelopen weken heb ben horen verkondigen. Die mindere aantrekkelijkheid moet zonder twijfel ook worden toegeschre ven aan de afwezigheid van de Italia nen. Wij willen thans niet stilstaan bij de vraag of de verantwoordelijk heid hiervoor bij de heer Goddet, dan wel bij de heer Rodoni van de Itali aanse Wielerbond moet worden ge zocht. Italië is een grote wielernatie en de Tour de France, die als de be langrijkste étappe-wedstrijd van het jaar wordt beschouwd, kan toch niet volledig tot zijn recht komen als de vertegenwoordigers van dat,land om welke redenen dan ook, ontbreken. Ook de vele tientallen geestdriftige en drukke Italiaanse verslaggevers, die altijd het hunnen bijdroegen tot het ontstaan van de typische Tour sfeer hebben wij zeer gemist. In een allerbelangrijkst opzicht heeft Goddet wel ongeveer zijn doel be reikt. Hij wilde een levendige en boeiende strijd, waarbij de groten het niet alleen voor het zeggen zouden hebben, maar ook de „middenstan ders" en de „kleine lieden" loon naar werken zouden krygen. Het zou niet mogen voorkomen dat een renner van extraklasse de stryd blokkeerde teneinde zich te sparen om later in enkele étappes en op een of twee zware cols de overwinning te force ren. Op de juiste plaats De indeling van het parcours en de beschikbaarstelling van allerlei pre mies als even zovele prikkels voor de strijdlust moesten dit voorkomen. Welnu de stryd om de ere-plaatsen en de premies is bijna voortdurend levendig en spannend geweest. Indien tenslotte de sterkste renners op de beste plaatsen zijn geëindigd, dan hebben ze er toch ook voor moeten vechten. Er was geen sprake van dat Kubler (links) feliciteert de winnaar van de Tour de France Louison Bobet (Telefoto A.N.P.) A^A^VWVWVVVVN^VVVVWSA Gcddet: „Het spijt mij.. (Van een speciale A.N.P.- verslaggever). „Ik ben zeer tevreden over deze Tour", zei ons Jacques Goddet, terwijl het in de Pare des Princes te Parijs nog da verde van de toejuichingen, voor de defilerende ploegen. „Het was een mooie tour maar het spijt mij, dat de Ne derlanders niet zoveel succes hebben geboekt als verleden jaar. Maar ja, het was dit maal erg moeilijk voor hen, moeilijker dan in 1953". „Gaat U het volgend jaar in Zwitserland starten" vroegen wij, „omdat Zwitserland nu net ploegenklassement gewonnen Goddet lachte. „Dat moet ik nog eens bekij ken. Amsterdam lag in een heel gunstige positie om te be ginnen en dat geldt niet voor een stad in Zwitserland". VVWWVVVVVVWAVVVyW zij het verloop van de strijd konden dicteren, dat zij het grove werk door hun lijfwachten konden laten opknap pen, terwijl zij zichzelf op de achter grond hielden. Zij moesten mee in het gevecht en in de voorste linies, zy moesten zelf voortdurend ingrijpen en hun hulptroepen inspireren door hun voorbeeld. Ook hebben zij het wel eens zonder hulp moeten doen, zoals Bobet, die soms heeft moeten vechten voor al wat hij waard was in een kopgroep, waarin een Zwitserse coalitie alles op alles zette om zijn tegenstand te oreken, terwijl de ei gen ploegmaats ontbraken. Ook Fer di Kubler, om hem alleen te noemen, heeft zich tot het uiterste moeten in spannen voor de verovering en het behoud van de groene trui, waaraan hij zijn hart verpand had en voor een van de ere-plaatsen in het individueel klassement, volgens tijden waarop hij aanspraken maakte. De 22e'étappe van de Ronde van Frank rijk van Nancy naar Troyes over 216 km, is gewonnen door de Belg De Bruyne in 6 uur 35 min. 03 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Croci Torti (Zwits.) 6.35.03; 3 Deledda (Fr.) 6.35.24 4. Van Est (Ned.) z.t. 5. Pianezzi (Zwits.) z.t. 6. Hoorelbeke (lie de France) z.t. 7. Van Genechten (Belg.) z.t. 8. Hendrickx (Belg.) z.t. 0. Forlini (lie de France) z.t. 10. Guerinel (Frankrijk West) z.t. 11 Mahé (Frankrijk West) 6,35.38 12. ex aequo een groot aantal renners, waarbij Bobet (Frankrijk). Faanhof, (Ne- derl.), Nolten (Ned.), Van Breenen (Ned.) Voorting (Ned.), Fahamontes (Spanje), allen 6.35.42. Het ploegenklassement van de 22e étappe luidt: 1. België 10.44.51. 2 Zwitserland 19.45.39. 3. Ile de France 19.46.30. 4. Frankrijk West 19.46.44. 5. Frankrijk en Nederland 19.46.48. Winnaar van de 23e en laatste étappe van Troyes naar Parijs over 180 km werd Varnajo (Frankrijk West) die in de sprint vijf rennerrs bij wie ook Henk Faanhof, klopte. 1. Varnajo (Fr. West) 5.0923. 2. De Bruyne (Belg.) z.t. 3. Faanhof (Ned.) z.t. 4. Kemp (Lux./Oostenr.) z.t. 5. Bobet (Ile de France) z.t. 6. Forlini (Ile de France) 5.10.02. 7. Hoorelbeke (Ile de France) 5.10.40. 8. Brankart (België) z.t. 9. Rolland (Frankrijk) z.t. 10. Ockers (België) z.t. 11. Vitetta (Fr. Zuid Oost) z.t. 12. Bobet (Fr.) z.t. 13. Schaer (Zwits.) z.t. 14. Darrigade (Fr.) z.t. 15. Kubler (Zwits.) z.t. 16. Van Est (Ned.) z.t. 17. Van Genechten (Belg.), z.t. 18. De Smet (Belg.) z.t. 19. ex aequo: een groot aantal renners, onder wie Deledda (Frankrijk), Forestier DE „PEL" OVER DE TOUR 1954 Monsterwedstrijd was moeilijker dan het vorig jaar (Van een speciale A.N.P. verslaggever) „Wil .je een samenvatting hebben ove r de prestaties van de jongens in deze Ronde van Frankryk?" aldus Pellenaars, nadat wij hem in het Pare des Princes te Parys daarnaar hadden gevraagd. „Kort gezegd; zy hebben vele successen behaald, maar ook veel pech gehad", aldus de Nederlandse ploegleider, die vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen en een lang niet gemakkelijke taak heeft gehad. De Pel vervolgde: „Waren de successen maar wat over de maand verspreid geweest, dat ware mij liever geweest. Het liep in het begin te hard. Daar moest een reactie op komen. Inderdaad, vele successen hebben wij be haald, zeven maal heeft Wachtmans de gele trui gedragen en dan reken 'ik de rustdag in Bordeaux niet mee. Drie étappe-overwinningen staan op naam van Wagtmans, Faanhof en Van Est. Jammer dat Nolten en van Breenen niet hebben kunnen winnen. Hoe dicht zijn zij en ook Voorting er niet by geweest. Faanhof zelfs voor de étappe naar Parys. Vooral Van Bree nen had ik het gegund en niet alleen onze jongens, maar ook de tegenstan ders waren het daarmee eens. Want wie je ook sprak, iedereen had plezier in die Amsterdammer, over zyn op treden, zyn rjjden, zijn humeur. zjjn helpende hand. Als Van Breenen vooraan op kop zou liggen met ver scheidene minuten voorsprong op het peloton en men zou hem zeggen: Hein afstappen, want Watmans heeft moeilijkheden, dan zou Hein daartoe in staat zijn. Kerels als Hein van Breenen heb je nodig in je ploeg, misschien wel twee of drie. Tel maar eens bij elkaar", zo ver volgt de Pel, „op hoe vele malen de renners bij de eerste tien zijn ge weest. Kijk eens naar de klassering van Wim van Est voor de groene trui. Driemaal het dagelijks ploe genklassement. een keer de prijs voor de meest strijdlustige renner, een prys, welke niet zo gemakkelijk te verdienen viel en zonder die pech hadden wij achter Zwitserland op de tweede plaats in het ploegenklasse ment gekomen. Veel pech Klaas van Est viel en sleepte Jules Maenen met hem mee. Wout Wagt mans viel en kreeg een zware arm- wonde. Thijs Roks had steenpuisten. Jan Nolten kwam te vallen, op dat bruggetje waar Van den Branden moest opgeven. Een lelijke spierbles sure was het en af en toe heb ik mij afgevraagd of het verantwoord is ge weest hem in de Ronde van Frank rijk te houden. Maar de gehele ploeg rekende op Jan Nolten in de Derg- étappes en dan tenslotte nog Suyker buyck, die eveneens door ~een Val werd uitgeschakeld. Hebben wij pech gehad of met? Alles zat in het be gin mee en daarna ging alles tegen. Je kunt vechten wat je wilt, maar die pech heeft een ongunstige invloed op het moreel van alle jongens." Tour was moeilijker „Vond je de Tour moeilijker dan het vorig jaar?" Over die vraag behoefde Pellenaars niet lang na te denken. „Beslist moeilijker dan het vorig jaar en ik zal je vertellen waarom. Vorig jaar was het zo: aan de voet van de Pyreneeën hadden de groten toen een kwartier tot twintig minu ten achterstand. Het was van de (Frankrijk), Van Breenen (Ned.), Voor ting (Ned.), Clerici (Zwits.). Crici-Tortl (Zwits.). Bauvin (Frankrijk N.O.C.) allen dezelfde tijd als Hoorelbeke 5.10.40. 57. Noltcn (Ned.) 5.16.31. Het ploegenklassement der 23e en laat ste étappe luidt: 1. Frankrijk West 15.29.43. 2. Ile de France 15.30.05. 3. België 15.30.13. 4. Nederland 15.30.43. 5. Frankrijk Zuid West 15.32.00. Het algemeen eindklassement luidt: 1. Bobet (Frankrijk) 140 06.05. 2.'Kubler (Zwitserland) 140.21.54. 3. Schaer (Zwitserland) 140.27.51. 4. Dotto (Frankrijk Zuid Oost) 140.34.26. 5. Mallejac (Frankrijk West) 140.37.43. 6. Ockers (België) 140.42.07. 7. Bergaud (Frankrijk Zuid West) 140.44.00 8. Vitetta (Frankrijk Zuid Oost) 140.47.19. 9. Brankart (België) 140.48.13. 10. Bauvin (Frankiijk N.O.C.) 140.48.26. 11. Lauredi (Frankrijk) 140.48.47. 12. Clerici (Zwitserland) 141.02.41. 13. Apo Lazarides (Frankrijk Zuid Oost) 141.10.08. 14. Nolten (Ned.) 141.10.20. 15. Mahé (Frankrijk West) 141.15.08. 16. Van Est (Ned.) 141.15.28. 17. Voorting (Ned.) 141.16.25. 18. Ruiz (Spanje) 141.17.33. 19. Rolland (Frankrijk! 141.18.25. 20 Van Breenen (Ned.) 141.25.15. 48. Faanhof (Ned.) 143.15.53. 1. Zwitserland 420.29.57. 2. Frankrijk 420.48.24. 3. België 421.02.16. 4. Nederland 421.38.57. 5. Frankrijk Zuid Oost 421.7. 6. Spanje 422.56.05. 7. Frankrijk West 423.1255. 8. Frankrijk N.O.C. 424.20.13. 9. Frankrijk Zuid West 424.3828. 10. Ile de France 424.57.49. 11. Luxemburg/Oostenrijk 430.49.24. Het punten-eindkiassement luidt: 1. Kubler (Zwitserland) 2155 pnt. 2. Ockers (België) 284.5 pnt 3. Schaer Zwitserland! 286.5 pnt. 4. Van Est (Ned.) 5025 pnt. 5. Bobet (Frankrijk) 513 pnt. Het eindklassement om de prijs voor de stnjdlustigste renner luidt: 1. ex aequo Lucien Lazarides (Fr. Z.O.) en Mahé (Fr. W.) ieder 20 pnt. 3. ex aequo' Bobet (Fr.) en De Bruyne (Belg.) ieder 18 pnt. 5. Vernajo (Fr. W.) 11 pnt. 6. ex aequo Stablinsky (Fr. N.O.C.), Pri- vat (Fr. Z.W.). Dotto (Fr. Z.O.) en Le Guilly (Ile de France) ieder 10 pnt. eerste étappe af een strijd, waarin de „kleintjes" zich niet konden men gen. Het peloton is enkele étappes te laat aangekomen, de renners nad- den zich niet aan het schema gehou den. maar vergeet dan niet, dat het schema in elke étappe berekend was op een gemiddelde, dat 2 tot 3 kilo meter hoger in het uur lag dan het vorig jaar. Daarmede is veel ver klaard. Zaterdag nog. in de étappe van Nancy naar Troyes. Gewandeld is er, heeft men gezegd. De renners waren echter moe van de halve étap pe van de vorige dag en die zware lange tijdrit van Epinal naar Nancy. Goddet en Garnault hebben overwo gen om geen prijzen voor de étappe van Nancy naar Troyes uit te beta len als het gemiddelde beneden de 23 km zou blijven. Gemakkelijk praten hadden zy, maar als ik beide heren zou vragen: Zyt gy beiden ook niet moe, voelt ge deze Ronde van Frankrijk ook niet in de benen en in het hoofd, dan zou den zij ronduit „ja" antwoorden. In Lyon waren alle renners, zonder uit zondering „kapot". Nog een of twee dagen langer zonder een rustdag en geen veertig renners waren in Parys aangekomen". „Hoe verklaar je de zware inzin king van Wagtmans?" Teveel van 't goede „Hij rijdt te veel. hij krngt niet vol doende rust. Kijk naar Bobet. Nu heeft hij de Ronde van Frankryk ge- .(Vervolg op pag. y,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3