PÜOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Drie-Eilandenplan kan in 1959 voltooid zijn Franse premier ging Zaterdag met Juin naar Tunesië BILT Westelijke dijk komt tussen de duinen van Vrouwenpolder en Kamperland GROTE PAPIERMACHINE DOOR ZWARE BRAND VERWOEST 197e Jaargang-No. 179 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Aug. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 859300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2, telef. 16; Terneuzen, Brou wertjstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 BELANGRIJKE REDE VAN IR. DIBBITS Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van het Technisch Bureau der Domeinen in Den Haag heeft Zaterdagmorgen tijdens een vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond te Middel burg verscheidene belangrijke mededelingen gedaan over het Drie-Eilandenplan. Zij kunnen als volgt wor den samengevat: IDe sluiting van de Zandkreek en daarmede de totstandkoming van het Drie-Eilandenplan kan op zijn vroegst in 1959 een feit zijn, aangenomen, dat regering en volksvertegenwoordiging spoedig een beslissing nemen over deze aangelegenheid. 2 De westelijke dijk komt zover mogelijk naar bui ten te liggen, namelijk tussen de duinen van Kamperland en van Vrouwenpolder, ten Noorden van deze plaats. De hoogte van de dam zal 9V2 a 10 meter plus N.A.P. bedragen en de breedte 19 me ter. 3 De plaats van de oostelijke dijk staat nog niet vast. Er zijn twee mogelijkheden: a. aan de £uidbevelandse kant tussen Katse Veer en het Goes- se Sas; b. meer westelijk van Katse Veer, richting Wolphaartsdijkse veer. De hoogte van de oostelijke dijk wordt 7,50 meter plus N.A.P., terwijl in deze dam een schutsluis komt met een vermoedelijke capaciteit voor coasters van 500 ton en Rijn-Herneschepen van 1350 ton. Een afzonderlijke afwateringssluis zal waar schijnlijk naast de schutsluis niet nodig zijn. In verband met het tegengaan van verzilting dopr het zoute water in het kanaal door Walcheren .vordt gedacht aan een tweede westelijke dam, die .en noorden van Veere zou komen. Deze tweede dam zou echter lager worden dan de dijk bij Vrouwenpol der, zodat Veere's stedenschoon niet wordt bedreigd. Tussen beide dammen is een zoet boezenmeer op 1.50 plus N.A.P. nodig. Voor de waterhuishouding zullen vier tot zes ge- O malen nodig zijn, te bouwen op verschillende plaatsen op de eilanden. Wanneer een tussenverbinding wordt aange bracht tussen Noord-Beveland en Zuid-Beve land (brug!), dan zal over de oostelijke dam hoog stens een fietspad worden aangelegd. Verhaal van kosten op de streek zal naar de me- ning van ir. Dibbits mogelijk zijn. Deze kwestie ligt echter in de beleidssfeer en is een zaak van mi nister en volksvertegenwoordiging. Kosten van plan bedragen rond dertig millioen Ir. Dibbits, die zyn rede hield in de geheel bezette Concert- en Gehoor zaal te Middelburg, verklaarde, dat de kosten van het Drie-Eilandenplan begroot zyn op rond dertig millioen. Hij achtte de kansen voor uitvoering gunstig en meende, dat het plan zal worden ondergebracht in de Delta wet. Uitvoerig behandelde hij de plaats, waar de dammen zullen komen en wees er daarbij ten aanzien van de westeiyke dijk met nadruk op, dat het er hier om gaat ervaring op te doen voor de afsluiting van de Ooster- schelde. „Daarom mogen wij liet Drie-Eilandenplan een prelude noemen voor het grotere Deltaplan", aldus spreker. De noodzakelijkheid om ervaring op te doen leidde er toe, dat de dijk tussen Walcheren en Noord-Beveland zover mogelijk naar buiten is gepro jecteerd. Het werken op een dergelij ke punt is uiteraard moeilijker dan op een plaats naar binnen. Voorts is een zover mogelijk naar het Noorden Drie-Eilandenplan op mars Het Drie-Eilandenplan ïs op mars en komt met rasse schreden na der! Dat bleek Zateraag duide lijk tijdens de belangwekkende cause rie, die ir. Dibbits, hoofd van het Technisch Bureau der Domeinen, hield voor de Zeeuwse Poldjr- en Wa terschapsbond. Nuchter en zonder veel ophef heeft deze waterstaatsin genieur vele details medegedeeld over dit gigantisch project en een ieder, die zijn causerie hoorde, kreeg grote bewondering voor het intellect en de koene vastberadenheid van Neder lands waterbouwkundigen. Tientallen grote en kleine vraagstukken spelen bij de voorbereiding en de uitvoering van het Drie-Eilandenplan een rol op velerlei terreindat van de waterhuis houding, de landbouw, de visserij en de recreatie, om slechts enkele te noemen. En al deze verschillende be langen moeten tegen elkaar worden afgewogen en dienen te worden geco ördineerd. Gigant, is inderdaad de juiste kenschetsing van dit project. Maar naast bewondering was er Zaterdag ook een lichte vrees te bespeuren, welke met ,.ame ver band hield met een eventuele financië le bijdrage, die van de streek zal wor den gevraagd. Tot dusver werd bij grote waterstaatkundige werken een dergelijke bijdrage nooit gevraagd, doch ir. Dibbits verklaarde, dat naar zijn mening met deze traditie gebro ken zal worden. Terecht stelde de Commissaris der Koningin tegenover deze mededeling een „waarom?", waarbij liij geestig de verhouding van een eventueel streek-aandeel tot de totale kosten schetste als van een „kluut tot een briefje van duizend." Het is nog te vroeg om over deze aangelegenheid een definitief oordeel uit te spreken, temeer omdat de op vatting van de minister nog niet be kend is, evenmin als de mening van de volksvertegenwoordiging. In wel ke vorm zou deze bijdrage verleend moeten worden? zo vraagt men zich af. Komen soms de kosten van be paalde werken, zoals van gemalen of van verbetering van havens, voor re kening van de streek? Het allemaal duister, maar dé&rom juist is het zo goed, dat reeds nu de Commissaris der Koningin zijn twijfel aan de juist heid van deze maatregelen heeft uit gesproken. Het Drie-Eilandenplan is een schakel in het Grote Delta-pro ject, dat bescherming van een belang rijk deel van Nederland beoogt. Dat' is geen streekbelang, maar een natio naal belang! Een ander twijfelpunt kwam bij de discussie naar voren. Zal afslui ting der zeegaten die tevens be tekent buiten gebruikstelling van een grote zout-waterbergplaats nadeli ge gevolgen hebben voor de zeewerin gen van Walcheren en langs de Wes- terschelde door verhoging van het waterpeil Ir. Dibbits verklaarde, dat deze kwestie onderzocht wordt, ook al omdat België hierbij is betrokken, maar hij meende, dat het wel zal los lopen. Ook deze zaak werd terecht aangesneden! Men weet immers nog gelegen dam voor Walcheren gunstig, want bij Vrouwenpolder ligt een be langrijk kwelgebied, dat dan onge twijfeld aan betekenis zal inboeten. Ook de bescherming van de bestaan de dijken binnen de dammen in het Veerse gat wordt eenvoudiger. Het kiezen van een plaats voor de oostelyke dam is minder eenvoudig, aldus ir. Dibbits. Een dijk zover mo gelijk naar het Oosten is weliswaar uit waterstaatkundig oogpunt, te ver kiezen, maar in dat geval zoü waar schijnlijk worden ingegrepen in het stroombeeld van Zandkreek en Oos- terschelde. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de oesterpercelen in de om geving ernstige schade zouden oplo pen, ja zelfs onbruikbaar zouden worden. Voorts is bij aanleg van de ze dam een gemaal nodig voor De Wilhelminapolder, terwijl ook de stei ger van Katse Veer dient te verdwij- Bobet eindoverwinnaai van Tour de France Nolten veertiende De Fransman Louison Bobet heeft de E ".c van Frankrijk 1954 gewonnen. Kübler (Zwit serland) werd tweede op ruim 15 minuten en zijn landgenoot Schaer derde op ruim '21 minu ten. Als eerste Nederlander eindigde Jan Nolten, die op de 14e plaats beslag legde. Van Est werd 16e. Voorting 17e, Van Breenen 20e en Faanhof 48e. De laatste ét:->oe van de Tour werd gewonnen door Var- najo, die o.m. onze landgenoot ^aanhof in de sprint versloeg. De voorlaatste étappe was voor Ie Belg De Bruyne, die in to taal drie ritten op zijn naam bracht. In het algemeen ploe- gen-klassement eindigde Ne erland als vierde. niets van het ontwerp-Deltawet! En hoewel te verwachten is, dat hierin verhoging van dc dijken langs Wes- terschelde en Nieuwe Waterweg is opgenomen, is het toch nodig, dat reeds nu op mogelijk onaangename consequenties voor de zeeweringen in de Westerschelde en van Walcheren wordt gewezen. Want ook deze kos ten dienen in het grote geheel te worden opgenomen. Wellicht was de gedachtenwisseling van Zaterdag een voorspel tot een breder debat, dat in de komende tijd dient te worden voortgezet en dat tenslotte in e Staten-Generaal in laatste instantie zal worden beslist. In elk geval moet daarbij het Zeeuw se standpunt duidelijk naar voren ko men. En een begin daarmee is Zater dag gemaakt 1 nen.' Deze gehele zaak wordt echter nog nader onderzocht. Wanneer de dam bij Katse Veer zo ver mogelijk naar het Oosten komt, zal een boezem ontstaan ter opper vlakte van 2300 ha, terwijl een zelfde oppervlakte aan nieuw land is ge wonnen. Hiervan is ca 1000 ha bouw land en ca 1000 ha weiland. Hoe is nu voor de uitvoering van het Drie-Eilandenplan kri tijdschema opgesteld? Uitvoerig gaf ir. Dibbits hierop antwoord, waarbij hij echter de beperking maakte, dat zijn schema hypo thetisch was, omdat er vanzelf- Vervolg op Pools schip in Londen aangehouden Meer dan 100 politiemannen heb ben in een aantal snelle motorboten Zaterdag een actie ondernomen tegen de ...Juroslaw Dabroski". het Poolse schip, waarmede de Amerikaanse professor Gort met zijn ech^enot" naar Tsjecho-Slowakije vertrok. Ditmaal ging het niet om professor Cort doch om de bevrijding van een anti-communist, de 26-jarige Poolse verstekeling Antoni Klimowicz. Het schip werd aangehouden op de Theems, nadat het slechts een paar mijl van de haven verwijderd was, waaruit het des nachts vertrokken was. Klimowicz had zich in Gdynia aan boord verstopt doch werd in Enge land gegrepen bij een poging aan iand te komen. Londense havenarbei ders troffen hem half /erhongerd aan op het schip. De organisatie van de vrije Polen in Engeland stelde al les in het werk om deze anti-commu nist te helpen. Zij riepen de hulp van Churchill in om te voorkomen, dat de man weer werd medegenomen naar Polen. De politie doorzocht het schip en de Pool werd van boord ge haald, waarna de „Jaroslaw Dabros ki" de reis mocht voor -tten. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg hield ir H. A M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van net Technisch Bureau der Domeinen een uitvoerige uiteenzetting over het Drie-E-ilandenplan. Ir Dibbits verdui delijkte zijn belangwekkend referaat met'behulp van een kaart op schaal 1 10.000. Men ziet op deze kaart links boven de westelijke dam, gepro jecteerd tussen de duinen van Kam perland en Vrouwenpolder Even bo ven Veere is een stippellijn aange bracht, een tweede westelijke dam die noodzakelijk zal zijn in verband met de verzilting. Deze dam ivordt la ger dan die bij Vrouwenpolder. Rechts op de kaart is de oostelijke dam aan gegeven ongeveer tussen Katse Veer en het Goesse Sas. De plaats van deze dijk staat echter nog niet vast. De mogelijkheid bestaat, dat de dam komt éven ten westen van het Katse Veer, eveneens op de kaart door een lijn aangegeven. Voorts ziet men zwarte stippen bij Veere, ten Noor den van Wolpliaartsdijk: ter hoogte van Geersdijk, en bij Kortgene, welke aangeven de plaatsen waar een ge maal is geprojecteerd. Een dergelijke stip is <>ok in ,JDe Wilhelminapolder" ten Noorden van Goes aangebracht doch dit gemaal zal alleen worden ge bouwd, wanneer de dam hier geheel oostelijk komt. De donkere plekken in de Zandkreek geven de gronden aan, welke bij afsluiting droogvallen. (Foto P.Z.C.) Enorme schade voor Van Gelder en Zn. Bij de Koninklyke Papierfabrieken N.V. Van Gelder en Zonen aan de Kanaalkade te Velzen is Zondagmorgen tegen 11 uur een zware brand uit gebroken, tengevolge waarvan de papiermachine P. M. 14 geheel werd verwoest. De brand ontstond doordat bij het lassen van de machine, die een capa citeit heeft van 2 '/z ton per uur, een vonk in het oliebad van de machine viel. De schade loopt in de honderdduizenden. Door de P. 51. 14 werd kran tenpapier gemaakt; een vierde deel van de productie is door de brand uit gevallen. Twee brandweerlieden werden het slachtoffer van de hevige rookontwikkeling. Men was met een lassing bezig om de machine bedrijfsklaar te maken. Het vuur greep razend snel om zich heen en de brandweer van Velzen moest met al het materieel te hulp snellen, daar de bedrijfsbrandweer tegen de vuurzee niet was opgewas sen. Later werd assistentie verleend door de bedrijfsbrandweer van de Hoogovens te IJmuiden en de brand weer uit Haarlem. Doordat een pomp op het terrein uitviel en de brand haard in een der oudste delen van het fabriekscomplex woedde, was het aanvankelijk zeer moeilijk het vuur te bereiken. Later legde men echter slangen over de daken der belenden de fabriekshallen, zodat de vlammen tenslotte met tien stralen konden worden bestreden. Het dak van de Brand, bracht, ravage in Van Gelders papierfabriek te Velzen. Brandweerlieden aan het werk. Hervormingsplan zelf aan de Bey overhandigd Mendès-France is Zaterdag naar Tunis geweest om de Bey zelf zijn plan voor zelfbestuur voor Tunesië aan te bieden. Hij werd vergezeld door maarschalk Juin, de geallieerde opperbevelhebber voor de 3Iiddeneuropese sector en door Christian Fouchet, minister voor Tunesië en 3Iarokko. Het besluit kwam tot stand na een langdurige kabinetsvergadering op Vrijdag avond, waarin het kabinet zich accoord verklaarde met het hervormings plan. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend geworden, doch men neemt aan, dat er een homogene Tunesische regering gevormd zal worden met zowel vertegenwoordigers van de nationalistische „Neo-Destour" als van andere groepen. Door middel van algemene verkiezingen wil men een Tunesische nationale vergadering vormen zonder Franse vertegenwoordiging. Tunesi sche ambtenaren zouden geleidelijk de door Fransen beklede functies overnemen. De telefoonverbindingen tussen Tunesië en Frankrijk werden ver broken doch na de terugkomst van de premier in Parijs, weer hersteld. De leider van de nationalistische „Neo-Destour", Boerguiba, verklaar de, dat de voorstellen een aanzienlij ke stap op de weg naar herstel van de algehele onafhankelijkheid van het Tunesische volle inhouden. Onafhankelijkheid blijft het ideaal, doch de opmars naar het ideaal zal niet meer het karakter van een wor steling tussen het Tunesische en het Franse volk behoeven aan te nemen. Bij zijn terugkomst verklaarde Mendès-France, die er zeer vermoeid uitzag, dat het woord nu aan de Tu- nesiërs was. „Wij hopen, dat er een regering zal komen, die representa tief is voor de openbare mening in Tunesië en waarmede Frankrijk zal kunnen onderhandelen". Voorts verklaarde hij, dat de ko mende week gewijd zal zijn aan eco nomische problemen en de daarop volgende week aan de Europese ver dedigingsgemeenschap. In Tunis heeft de premier Zaterdag avond nog zijn wekelijkse radiorede gehouden alvorens naar Parijs terug te keren. Hij zeide met geduld te heb. ben gewerkt'aan de hervormings plannen, terwijl hij nog bezig was rnet het beëindigen van de oorlog in Indo-China en de voorbereiding van de plannen voor economische weder opbouw en sociale vooruitgang. Bekwame zet In Parijs is men van mening, dat Mendès-France een bekwame zet deed door maarschalk Juin over te halen, hem te vergezellen. Juin, voor malig resident-generaal van Marok ko, zal niemand er van verdenken in te stemmen met plannen, die de rech ten en de toekomst der Fransen in gevaar zouden kunnen brengen. Op zijn terugreis werd de premier niet vergezeld door minister Fou chet, die achterbleef om indien mo gelijk te helpen bij het samenstellen van een Tunesische regering. Juin, die met verschillende mili taire autoriteiten gesproken heeft, is doorgereisd naar Algerië. P. M. 14-hal stortte voor een groot gedeelte in. Twee brandweerlieden van de Vel- zense brandweer werden het slacht offer van de rookontwikkeling. Zij werden in de verbandkamer van de fabriek weer bijgebracht. Tegen half twee was het vuur geloealiseerd en kon men met de langdurige nablus sing een aanvang maken. De P. M. 14 is een van de grootste papiermachi nes der fabriek met op éen na de grootste productie-capaciteit. Naar de bedrijfsdirectie van de fa. Van Gelder te Velzen ons Zondag avond mededeelde, bedraagt de te rugslag op de productie 12 procent van de totale productie. Maar door dat een deel van het personeel van de tweede papierfabriek der firma in Renkum, de zogenaamde Renkum 2, een deel van haar vacantie wil opof feren, denkt men de terugval in de productie te kunnen egaliseren. Een Chinees eiland voor de Sowjet-Unie Bericht van Formosa Naar het Chinees Nationalistisch Persbureau (Formosa) beweert, zou de Chinees-communistische regering te Peking het Hainan-eiland ten Noorden van Indo-China, aan de Sow- jet Unie als basis hebben afgestaan, in ruil voor militaire en economische steun in de vorm van schepen en vliegtuigen. Het bericht is niet van an dere zijde bevestigd. Dr. J. D. Ruys overleden Te Londen is in de nacht van Vrij dag op Zaterdag plotseling overleden dr J. D. Ruys. oudste directeur van de Kon. Kwekerij Moerheim te De- demsvaart. De heer Ruys. die gebo ren werd op 27 April 1897, was doc tor in de biologie. Hij promoveerde in 1942 te Utrecht. DE VERWACHT: OPNIEUW IETS WARMER. Geldig tot Maand avond: Vrij veel bewolk-"-g met plaatse lijk enige lichte regen of motregen. Dezelfde temperaturen als Zondag of iets hogere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN. 3 Augustus Zon Op: 5.04 Onder: 20.28 Maan Op: 10.30 Onder; 21.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1