HOFNAR^ Super Bolknak Zeemansvrouwen handwerkten zesduizend uren vol RIGOLETTO WERD BOTERSMOKKELAAR DOOR ECHTGENOTE „ONTVOERD" Zeeuwse Almanak VERGOEDING R.T.M. KOMT BIJNA GEHEEL TEN BATE VAN SCHOUWEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 JULI 1954 nooitJyn&t ONTSNAPPING UIT RECHTBANKGEBOUW Een dame, die telefoneerde VAN „HUIS" NAAR „THUIS" Vandaag worden 200 pakketten in Ouwerkerk uitgereikt (Van onze speciale verslaggever). De vrouwen van de zeevarenden der Kon. Rotterdamse Lloyd hebben zoals bekend op initiatief van hetzelfde dames-comité, dat indertijd met groot succes een geldinzameling ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht!" onder de zeemansvrouwen organiseerde, thans al lerlei handvverk-producten gemaakt voor de gezinnen van Ouwerkerk. De bedoeling van deze actie was, gezamenlijk te zorgen, dat tegen de tijd, waarop in Ouwerkerk de huizen weer min of meer bewoonbaar zouden zijn en de geëvacueerde burgers konden terugkeren, in elk gezin namens de zeemansvrouwen van de Lloyd een verrassing, in de vorm van één of meer zelf-gemaakte handwerken, zou worden gebracht. Bij deze actie, gevoerd onder het motto: „Van hetgeen de zee ons dagelijks gééft, willen wij iets afstaan aan hen, van wie diezelfde zee alles nam", gingen de dames uit van de overweging, dat overheid en Rampenfonds e.d. wel helpen in de zorgen voor huizen, meubelen, kleding, bedrijfsuitrustingen, enz., maar dat juist al die gezellige kleine dingen, die van een huis een thuis maken, bjj een dergelijke hulpverlening in het gedrang dreigen te komen Dit initiatief vond zeer veel weer klank. want na verloop van enige maanden, waarin geducht werd ge haakt, geborduurd, gebreid, geweven, gevlochten, enz., werden er. op een aantal van ongeveer 600 gehuwce zeevarenden, met minder aan 453 handwerk-producten van de meest uiteenlopende aard, waaronder prachtige werkstukken, die vele tientallen uren arbeid nebben ge vraagd, ingezonden: o.a. sierkussens (23), theemutsen (18), dekservetten (10), theekleden (9), dressoirlopers (17), ontbrjtlakens (5), kussenover trekken, overhanddoeken, keuken doeken, pannelappen, tafelmatjes, ge borduurde theedoeken, gehaakte on- derzettertjes, eierwarmers. stofdoek- zakken, een bijzonder geestig- be werkte waszalc, schortjes, vinger doekjes, luiers, handwerkmandje, ge borduurde zakdoekjes, schoenenzak, handwerkzakjes, enz. Van al deze inzendingen werden, omdat Ouwerkerk byna 200 gezinnen telt, ook 200 paketten samengesteld. Deze paketten, alle verpakt in witte kartonnen dozen met een blanw lint en versierd met een afbeelding van de Lloyd-vlag zyn genummerd van 1 tot 200. Een lid van ieder Ouwer- kerk's gezin zal uit een mandje met evenveel contra nummers, een num mer trekken en ontvangt dan het met dit zelf-getrokken nummer cor responderende pakket. De pakketten zijn zoveel mogelijk gelijkwaardig gemaakt, ofschoon ook nierbij niet kon worden vermeden, dat de één „de honderd duizend" kreeg en de ander genoegen moest nemen met „de vijftig duizend", BABY-PAKKET. Een, uit enige bijeengevoegde in zendingen samengesteld, uitgebreid baby-pakket, zal de" jongste mede werkster aan deze „operatie-hand werk" het 7-jarig dochtertje van de gezagvoerder van het s.s. „Sar'an- gan", Helen van der Wiel (die ge heel in haar ééntje een kleedje had gemaakt) aan mevrouw Romeyn aan bieden, de echtgenote van de burge meester van Ouwerkerk, met bet ver zoek. dit pakket te bestemmen voor de eerste baby, die na 30 Juli in Ouwerkerk geboren zal worden. Met alle ingezonden handwerk- producten tezamen waren, naar VAN uitvin TOT De Brouwershavenaren zijn deze week in de meest letterlijke zin van een „koüwe kermis thuisgekomen". De draaimolens, kramen en tenten hebben door het slechte weer weinig aftrek gevonden, in tegenstelling VIS In IJzendijke, zo leerden wij onlangs en zo ziet men al weer, dat een mens nooit te oud is om te leren, t» IJzendijke dan prijkt op het fraaie raadhuis een alleszins bijzondere windvaan. Men let daar. in het algemeen, niet zo op. Op ivindvanen op raadhuizen en ge moet er bij wijze van spreken al met de neus bovenop u-orden ge drukt, voor en aleer ge er erg m hebt. Op de windvaan is een vis aange bracht, een namaak-vis wel te ver staan en dat deze vis geheel tegen vissengewoontg in de lucht inplaats van het water „doorklieft" heeft zo zijn redenen. In het jaar 1371, ja, het is wel even geleden, in het jaar 1377 tó er in het Zeeuwsch-Vlaamse land een overstro. ming geweest en toen het water weer geweken was, vond men op de wind vaan van het raadhuis een ...vis vast gespietst. Een échte vis. En de namakvis, die thans on de windvaan van het raadhuis prijkt, houdt nog altüd de herinnering leven dig aan de gebeurtenissen in den jare 1377. Zegt men. Maar of die herinneringen bijzonder levendig zullen zijn, wagen wij te be twijfelen -vind-bcheen-d met vorige jaren, toen de kermis een drukke gebeurtenis placht te zijn. TRIEST. En zoals de laatste weken alle vacanties, reizen en wat dies meer zij in het water vallen, zo verregende ook de op Woensdag gehouden sportdag voor de lagere scholen op Noord-Beveland. Het werd een kou de douche voor de leerlingen, die al len zo vol moed waren opgekomen: door de regen kon slechts een gedeel te van het ochtendprogramma afge werkt worden en moesten de festivi teiten, die voor de middag op het programma stonden, geheel verval- ten. Triest! feesi. Dan hadden de leerlingen van de kleuterschool te Colynsplaat en hun onderwijzers het beter uit gezocht. Het feest dat zij vierden, ging in zijn geheel door. Het was dan ook niet zozeer een sportdag, als wel eeu trouwdag van hun „juffrouw Jannie", die in het hu welijk trad met de heer C. de Fouw. Dinsdag hadden de kleu ters een aantal nuttige geschen ken aan het bruidspaar overhan digd en op de grote dag mochten zij hun juf in haar bruidstoilet bewonderen. Het jonge paar werd door de kleuters feestelijk bezon gen, bejubeld en tenslotte uitgeluid. vlag. Om nog even in de kleuterschool- sfeer te blijven: dezer dagen woei van de in aanbouw zijnde kleuter school te Oosterland de driekleur, ten teken dat het gebouw onder de kap ging. De school, die van hout op een irtenen vloer is geplaatst, maakt een zeer solide indruk en zal onge twijfeld aan de gestelde verwachtin gen voldoen. schatting een kleine zes duizend ar beidsuren gemoeid, aldus heeft een der dames uitgerekend. GOBELINWANDTAPIJT. De dames van het initiatief-comité maken bovendien gezamenlijk nog 'n klein gobelin wandtapijt, waarop een symbolische voorstelling van de ramp en van het dichten der dijken te zien zal zijn. Het gemeentebestuur van Ouwerkerk zal daaraan te zijner tijd een bestemming in het (nog te bou wen) nieuwe gemeentehuis geven. Omdat het borduren van dit ta pijtje zeker ongeveer 1500 arbeids uren van de dames zal vragen, zo dat met het gehele werk een jaar ge moeid is, zal bij het aanbieden van de handwerk-pakketten, voorlopig alleen het ingelijste (verkleinde) ontwerp- in-kleüren ervan overhandigd wor den. Machinist over boord geslagen? Tijdens het ruwe weer van Woens dagavond is de sleepboot „Herbosch 21 uit Antwerpen, ingeschakeld bij de bergingswerkzaamheden van de „Francescu" by Bath, op weg naar Antwerpen in aanvaring gekomen met een zeeschip. Tijdens deze aan varing is waarschijnlijk de machinist over boord geslagen. Enige tijd tevoren was de roerket ting van de boot gebroken. De ka pitein trachtte met de machinist het defect te repareren, doch tijdens de ze werkzaamheden dreef het schip af en stootte op de achtersteven van een passerend zeeschip. De boven bouw van de sleepboot werd bescha digd. Sindsdien werd de machinist vermist. De sleepboot is tenslotte naar Antwerpen doorgevaren. Examens. Voor de Oranje Band Judo slaagde te Bergen op Zoom mej. Ria Bal uit Tholen en J. Kooman uit Vlissingen. Voor de tweede graad Jiu Jitsu slaag de eveneens mej. Ria Bal. Werd de Belgische botersmokke- laar B„ die Dinsdagmorgen jl. vlak oor de terechtzitting uit het Mid delburgse reehtbankgebomv ontsnap te door zijn vrouw in een gereed staande auto „ontvoerd"? Dit is de vraag, welke de politie thans tracht te beantwoorden. Geheel ze ker is dit namelijk nog niet. Wel staat vast, dat de wagen, waarin B. stapte, nadat hy het gebouw uitge sneld was, door een dame werd be stuurd. Het blijkt echter, dat er gegronde reden is om aan te nemen, dat de „ontvoerings-veronderstelling" juist is. Drie weken geleden werd een Goesse garagehouder opgebeld door een Belgische dame, die hem vroeg een auto te willen reserveren voor Dinsdag 27 Juli, de dag van de recht zitting. Als reden gaf zij op, dat zy enkele familieleden in Vlissingen van de boot zou halen, teneinde Walche ren per auto rond te rijden. Een interessante bijzonderheid is, dat de vrouw aan de andere kant van de lijn met nadruk de Goessenaar verzocht een wagen te mogen huren, met een portier, dat zonder veel moeite open eii dicht kon Op de ochtend van de bewuste dag, kwam de dame, die had opgebeld, de Goesse garage binnen om de wa gen te halen. Zij ging niet weg, alvo rens zij de verhuurder 200 B. frs. vooruit had betaald, waarover deze wel wat verwonderd was, aangezien dit in Nederland niet gebruikelijk is Daarna zou dus de ontsnapping op de veronderstelde wijze zijn geschied Nog vóór het middaguur werd de ga ragehouder weer door zijn vrouwelij ke klant opgebeld. Zij deelde hem toen mede, dat de wagen met pech bij Arnemuiden stond en dat hij er het best aan deed daarheen te komen. M. V. A. REEDS VERSCHENEN Namelijk bedrag van 630.000 De minister van verkeer en water staat a.i. heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord reeds doen toekomen over de vergoeding kan de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij inzake het beëindigen van de exploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen. Aan deze memorie van antwoord is het volgende ontleend: Er waren twee mogelijkheden om tot opheffing van de tram te gera ken, t.w.: naasting en minnelijk over leg. De R.T.M. bleek tot een minne lijk overleg bereid. By naasting vol- gens de concessie-bepalingen zouden et gehele tramwegennet en enkele veren tezamen moeten zijn genaast, hetgeen ver uit ging boven hetgeen het gestelde doel nodig maakte. De tram BurghSteenbergen zou echter wel afzonderlijk kunnen zijn genaast met toepassing van artikel 49 van de Spoorwegwet. Deze naasting ech ter moet een jaar van tevoren wor den aangezegd. Reeds deze termijn Vuurwerk in Vlissingen gaat niet door. In verband met de slechte weers gesteldheid gaat het op 31 Juli a.s. in het Nollebos te Vlissingen te houden vuurwerk niet door. Men zal zich herinneren, dat het vuurwerk reeds eerder werd uitgesteld, name lijk bij de feestelijkheden ter herden king van de wederopbouw van Wal cheren. Bevordering Kon. Marine Met ingang van 1 Augustus zfln de kapiteins-luitenant ter zee A. van Karnebeek, G. Kruys en J. van Haga bevorderd tot kapitein ter zee. Kapitein ter zee Van Karnebeek is belast met nautiseh-militair toezicht op de bouw van onderzeebootjagers ten behoeve van de Koninklijke Mari ne te Vlissingen. van een jaar maakte ook deze vorm van naasting onmogelijk. Een afzon derlijke wettelijke regeling, zo zij al naast artikel 49 van de Spoorweg wet toelaatbaar zou zijn, zou naar het oordeel van de minister in te genstelling met de in het voorlopig verslag geuite mening evenmin uitkomst hebben kunnen bieden. Bo vendien is het allerminst zeker, dat de schadevergoeding, die aan de R.. T.M. zou moeten zijn toegekend, la ger zoude zijn uitgekomen dan de thans voorgestelde. Het aantrekkelijke van de thans gekozen oplossing is, dat het geld, dat van rijkswege aan de K.T.M. zal worden verstrekt (zijnde in feite rond f 680.000), nagenoeg geheel (nJ. tot een bedrag van f 630.000) aan de openbare vervoersvoorziening op het eiland zal worden besteed. Bij geen der vormen van naasting zou dit het geval zijn geweest. Het consulentenhuis te Goes Reeds sedert enkele maanden voert de gemeente Goes besprekingen met verschillende instanties over de stichting van een zogenaamd consu lentenhuis op de hoek Westsingel Zuidvlietstraat. Men is nu zover ge vorderd, dat in principe overeen stemming is bereikt over de opzet, indeling en huurprijsberekening van het gebouw én tot het maken van een definitief met bestek en kosten raming kan worden overgegaan. Reeds is contact opgenomen met een architect, omdat het werk te omvangrijk wordt om door gemeen tewerken te worden uitgevoerd. Voor het bestekklaar maken van het plan en het inwinnen van adviezen van deskundige technici worden de kosten geraamd op 50.000; dit is dus een onderdeel van de totale stichtings- kosten. B. en W. van Goes stellen nu de femeenteraad voor dit bedrag van 50.000 te voteren. Zeilwedstrijden mislukten De Koninklyke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas" uit Rotterdam zal aan haar driedaags zeilfeest op de Zeeuwse Stromen 1954 beslist geen prettige herinneringen bewaren. Het begon reeds Maandag. De start voor de eerste wedstrijd bij de ton van Stavenisse geschiedde in een stromende regen en deze bleef gut sen, met het gevolg, dat de beman ningen van de 35 deelnemende jach ten 's avonds nat tot op de huid in Veere arriveerden. Door de sterke wind had de wed strijd een ongekend snel verloop, het geen voor de deelnemers wel prettig was, maar voor de wedstrijd-commis sie minder aangename gevolgen had. De schepen zaten namelijk zo dicht opeen, dat het volgen van de wed strijd uiterst moeilyk werd. Boven dien, had men de finish, ook al door de weersomstandigheden moeten ver leggen, waardoor een aantal deelne mers verkeerd door de finish ging. Aan de wedstrijden op Dinsdag na men slechts vier jachten deel en twee daarvan staakten de strijd en lieten zich terugsiepen. Voor de beide ande re verkortte men tijdens de wed strijd de baan en ook dit had weer de nodige misverstanden ten gevolge. Op de laatste dag zou de traditionele wedstrijd van Veere naar Zierikzee worden gehouden, maar de wedstrijd- commissie oordeelde het beter, de tocht af te gelasten. De jachten ble ven dus binnen de beschuttende ka naaldijken van Veere en de beman ningen hielden zich onledig met het maken van wandelingen door het oude stadje. Tegevolge van dit alles kon er geen bevredigende uitslag worden opge maakt en werden er slechts herinne- ringsprijzen uitgereikt. Ook de spe ciale prijzen van het zeilcomité moes ten tot volgend jaar worden bewaard. Middenstandsexamens De derde dag van de middenstands examens bracht 46 candidaten naar het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg. 41 slaagden er, 5 werden afgewezen. De namen der geslaagden luiden: C. van Liere, Ileinkenszand; mej. F. Lokerse, 's-Heer Arendskerke; J. de Looff, Kortgene; mej. N. Matthijsse, Middelburg; J. K. Mesn, Nieuw, en Sint Joosland; M. Meulmeester. Vlis singen; R. J. Minderhoud, Westka- pelle; mej. N. G. Minnaard, Kloetin- ge; C. Murre Nieuwdorp; J. de Muijnck, Borssele; J. B. Nieuwenhui- ze, Yerseke; mej. J. de Noort, Veere; mej. P. van Oost en mevr. W. A. van Oost-van de Linde, Goes; F. H. van Ooteghem, Groede; mej. J. RL van Overbeeke, Middelburg; P. Paamve, Yerseke: C. A. Peene, Middelburg; mej. C. M. L. Plasschaert, Sluis; W. Poppe, Vlissingenmevr. L. M. Post- Kramer, Kortgene; W. Pouwelse, Middelburg; J. Pouwer. Veere; M. A. de Pree, Souburg; G. Proos, 's-Heer Abtskerke; mej. J. C. M. Provo, Re- trancliement; M. Raas, Lewedorp; mej. C. v. Liere, Heinkenszand; mej. T. L. de Regt, Vrouwenpolder; mej. A. M. Remjjn, Middelburg; mej. L. P. de Ridder, Retranchement; C. P. Rietveld, Middelburg; J. A. J. Ro vers, Middelburg; J. van Roojjen, Westkapelle; D. M. Rjjk, 's-Heeren- hoek; M. Salm, Yerseke; P. A. Schip per, Kattendijke; P. D. Schipper, Wolf aartsdijkH. W. Sehot, Kloetln- ge; J. Slmonse, Biggekerke en K. Sinke, Middelburg. Vervolgens zou B. naar de po litie veronderstelt in een andere auto zijn overgestapt en zijn vlucht weg hebben voortgezet. Vermoedelijk naar Antwerpen, want 's middags werd de verhuurder wéér door de da me opgebeld uit Antwerpen. Zij informeerde toen of de wagen was opgehaald en deelde mede, dat zij, zo er schade geleden was, voor vergoe ding zou zorgdragen. De ontsnapping wyst er op. dat er een zeer grondige organisatie aan ten grondslag gelegen heeft. Het kan dan ook haast niet anders, of „de vrouw, die telefoneerde", is de echt genote van B. uit Eekloo geweest. Het onderzoek wordt inmiddels met kracht voortgezet. Dodelijk ongeval te Sluiskil Te Sluiskil heeft zich in de Stik- stoffabriek aldaar een ernstig onge val voorgedaan, dat aan de 53-jarige fabrieksarbeider P. de Klerk aldaar het leven heeft gekost. Tijdens demontagewerkzaamheden van een trechter viel een pijp van on geveer 70 kg van vry grote hoogte op de arbeider, die daaronder met enkele werkzaamheden bezig was. De man liep een schedelbasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. Het stoffe lijk overschot is naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Dienst Dijkherstel Zeeland te Middelburg verhuist Rijkswaterstaatsdiensten in Abdij geconcentreerd De dienst Dijkherstel Zeeland te Middelburg, die tot dusver gehuis vest was in het pand St. Pieterstraat 52, waar voorheen het directiebureau van de Rijkswaterstaat was onderge bracht, is thans bezig te verhuizen. Met ingang van 2 Augustus zal de dienst gevestigd zijn in de Abdijge bouwen aan het Koorkerkhof, ge deeltelijk in een vleugel van liet ge bouw waar zich thans de directie van de Rijkswaterstaat bevindt en voor een ander deel in de poort, die van het Koorkerkhof af toegang geeft tot het grote Abdijplein. Alle Rijkswaterstaatsdiensten directie, dijkherstel en afdeling Goes zullen dan op een plaats zijn ge concentreerd, hetgeen uiteraard vele voordelen biedt. Voor de genoemde onderdelen zijn de huidige gebouwen evenwel nog te klein. Dit ruimtete kort zal echter opgelost zijn, zodra het thans in vergevorderd stadium van restauratie zynde deel van de Abdy de voormalige abtswening aan de Zuidzijde van het grote plein, gereed komt. Het ligt namelijk m de bedoeling, dat ook ait gebouw voor de Rijkswaterstaatsdiensten wordt ingericht. Voor het zover is, zullen echter nog enkele maanden voorbij gaan. Advertentie. ZELFS IN DE OUDSTE GESCHIEDENISBRONNEN treft men voortdurend aanwijzingen, dat wyn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aangeboden. De faam van de wyn is zo oud als de wereld. Meer dan veertig ja ren brengen wij de be kende PLEEGZUS TER BLOEDWIJN in de handel, waaruit tienduizenden kracht en energie putten. Waardevolle opbouw stoffen zijn aan een heerlijke wijn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een be langrijke factor in het genezingspro ces. Voor ouden van dagen net dat opkik- kertje dat ze nodig hebben. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN werkt sterk bloedvormend en zenuwversterkend. In het jachtige tempo van vandaag ook voor U een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan uw apotheek of drogist zo'n fles vol levenskracht. MIDDELBURG. Vandaag Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 918 en 18—21 uur; Molenwater: „Miniatuur Walche ren". 1024 uur; Electro: „The quiet man". (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Vrouwenpolitle.", (14 j.), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De vijf Suhi- vans", (aJ.), 7 en 9 uur; Luxor: „Tot de laatste kogel". (14 jr.). 8 uur; Ste delijk Museum: Schilderijententoon stelling Constantin Guys, 10—17 en 19.30—21.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „Een circus Vluchtte", (14 jr.), 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuls: Schilderijen tentoonstelling „Nederland—Water land". GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2