Groot-Admiraal Doenitz komt vrij en zijn „brigade" staat klaar Prof. Picard op zoek naar met „Ratiscaph" sensatie STRUCTUURWIJZIGINGEN IN DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ UITLATING VAN MINISTER REEL WERD MISVERSTAAN DIJK VAN ZUIDERZEEPOLDER 25 JAAR GELEDEN GESLOTEN DONDERDAG 29 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 EEN TWEEDE FUHRER IN DUITSLAND Van Spandau-gevangenis uit is veel geregeld al Jack Fishman, de man, die onlangs bet boek „De Zeven Mannen van Spandau" publiceerde heeft thans vo or de Britse „Sunday Pictorial" een speciale reportage gemaakt over Groot-Admiraal Doenitz, die één der ze ven mannen is. Hij schrijft: Onder de zeven oorlogsmisdadigers in de Span dau-gevangenis bevindt zich de voormalige Groot-Admiraal Doenitz. Hü zal spoedig een vrij man zyn, aangezien hy zijn straf van 10 jaar byna uitge zeten heeft. Er is echter een ontstelle nd feit aan deze vrijlating verbon den: gedurende de afgelopen jaren is Doenitz via geheime kanalen voort durend in contact geweest met zijn volgelingen in West-Duitsland. Dit be wijst dat het zogenaamde volmaakte veiligheidssysteem van Spandau een fictie is. „Menselijkheid is zwakte. Laat er nooit overlevenden zijn, want zij ver tellen sprookjes"De man die dit gezegd heeft, is de voormalige Groot admiraal Karl Doenitz, commandant van de Nazi-,,U-boten" en na Hitiers dood de opvolger van Hitier als Op- Eerbevelhebber en Leider van het erde Rijk. Dit is de man, die be weert het recht van Hitier geërfd te hebben om „Führer" ofwel Rijkspre sident van Duitsland te worden. Na zijn vrijlating uit de gevange nis van Spandau zullen hij en zijn volgelingen zo is reeds Bekendge maakt dit „recht" opeisen. Dat dit recht opgeëist zé.1 worden is een feit, dat bewezen kan worden en dat reeds bewezen is uit geheime brieven van Doenitz zelf aan Parlementsleden en uit verklaringen dit hij tegenover zyn vrouw en tegenover buitenstaan ders afgelegd heeft. Is hij gevaarlijk Het punt, dat belangrijk is, is ech ter: Is Doenitz werkelijk gevaarlijk? Het antwoord ligt in de Spandau-ge vangenis. Op het ogenblik zeggen de Geallieerde autoriteiten nog, dat de tien jaar van Doenitz pas in Septem ber 1956 om zijn, maar dr Otto Kranzbuhler de verdediger van Doe nitz en Groot-amiraal Raeder zegt, dat het vaststaat, dat de straf is in gegaan op de dag van arrestatie, nl. op 23 Mei 1945, zodat Doenitz vol gend voorjaar vry zou komen. Engeland heeft zelf een precedent geschapen voor deze theorie door uit de gevangenis te Werl generaals, die als oorlogsmisdadigers opgesloten zaten, vrij te laten onder de bewering, dat de straffen ingegaan waren op de dag van arrestatie. Doenitz maakt dus een uitsteken- ke wettige kans om komend voor jaar vrij te» komen. Hy is fit, actief en zeer ambitieus. Tydens de proces sen van Neurenberg had hy geluk: hy kreeg de kortste straf (10 jaar) wegens „zijn deelneming aan de oor logssamenzwering, wegens het laten doodschieten van Geallieerde krijgs gevangenen cn, dis hoofd van de staat na Hitler's dood, wegens het bevelgeven tot de voortzetting van de oorlog. Goede controle Doenitz en de andere top-nazi's, die de galg ontkwamen, vereisten specia le aandacht. Ze werden geïsoleerd van andere gevangenen en geïsoleerd van de wereld. Ongekende voorzorgen werden getroffen, omdat deze man nen nog steeds gevaarlijk voor de we reld konden zijn. En zo werden Doe nitz, Rudolf Hess, Baldur von Schi- rach, Albert Speer, Raeder, Von Neu- rath en Walther Funk naar Spandau ffezonden, de gevangenis, waar Hit- er zijn vijanden altjjd placht heen te zenden, dat 600 veroordeelden kan bevatten. Er staat een 30 voet hoge muur om heen, waarbinnen weer een enorme draadversperring loopt, die onder stroom staat; 120 bewapende solda ten bewaken het gebouw, waarop bo vendien nog negen wachttorens aan gebracht zyn. Elke tien minuten vindt een algehele controle plaats. Zoeklichten flitsen aan, machinege weren worden gericht. Nog geen heli- cop'tère zou de gevangenen tydens het „luchten" kunnen oppikken. In het gebouw wordt elk kwartier door kijkgaten in de cellen contrölo uit geoefend of geen zelfmoordpogingen worden gedaan. Kindergarten Maar ICarl Doenitz komt spoedig vrij! Wat wenst hy voor de toe komst? In brieven aan zijn vrouw schrijft hij herhaaldelijk: „Als ik er uit kom, wil ik geen suffe oude man worden, maar een begrijpend mens, die de jeugd kan verstaan, omdat zijn eigen nart jong gebleven is; ik zou graag voor kinderen gaan zor gen, voor wezen of behoeftige kinde ren. Ik denk, dat ik een „Kindergar ten" ga beginnen, waarin ik ook jon ge honden zal houden. Maar, het oprichten van een Kin dergarten is niet de enige ambitie die Karl Doenitz koestert, hij wil ook Duitsland leiden En om dat te bewijzen, verwijzen we naar de brieven, die de censuur van Spandau niet onder ogen kreeg, brieven, die naar buiten gesmokkeld werden! Via deze brieven is Doenitz de leider febleven van een geheime groep niet epaald berouwvolle nazi's, die op zijn officiële leiderschap wachten en die zich voorbereiden op de dag van zijn vrijlating. Instructies „Het is mogelijk, dat een door de communisten geïnspireerde demon stratie buiten de gevangenis, tegen mij gehouden zal worden, als ik vrij kom", zo schreef hij in één zijner i. En hij heimelijke brieven. Ën hij geeft zyn volgelingen dan aanwijzingen hoe ze hem in bescherming moeten nemen. „Ik moet onmiddellijk naar een vlieg veld gebracht worden en naar het Westen gevlogen worden", zo beveelt hij. In de gevangenis wordt Doenitz il legaal op de hoogte gehouden van al les, wat er over hem in de wereld ge schreven wordt. „De Engelsen", zo schrijft hij een ander maal, „zijii onze belangrijkste tegenstanders. De oorlog is ons opge drongen omdat de Britten ons geen grote natie wilden laten worden!" Doenitz' volgelingen, die afkomstig zijn uit de Naumann-groep, uit de verboden Socialistische Rijksparty en uit zoveel andere groeperingen, zul len hem blind volgen. Curieus is ook het feit. dat zijn vrouw als verpleeg ster werkt in het Rautenberg Hospi tal in Hamburg, dat door de autori teiten als een neo-Fascistische cen trum gebrandmerkt wordt. Tijdens een recent interview zei zijn echtgenote: „Mijn man heeft het recht om de eerste positie in dit land te bekleden en wel om twee redenen. De eerste is omdat hij verantwoorde lijk was voor de redding van twee en een half millioen Duitsers, die konden ontsnappen aan de oprukkende Rus sen in de tijd waarin mijn man hoofd- van de staat was en hij vóór de wa penstilstand de tijd wist te rek ken. De tweede is. omdat hij door Hitier tot diens opvolger benoemd werd". Doenitz zelf zegt hierover: „Het feit, dat de Geallieerden mij als hoofd van de Staat erkenden door met mij te onderhandelen vóór mijn arresta tie, vestigt mijn grondwettelijk recht op de opvolging" Doenitz komt spoe dig vrij en zijn „brigade" staat klaar Op het terrein tussen het Janne Wek ken en de Hoge Molenstraat te Zie- rikzee zijn twee houten kleuterscho len gebouwd Openbaar en Christe lijk), die na de grote vacantie in ge bruik genomen zullen worden. Hier ziet men een van de beide fraaie hou ten gebouwtjes, met op de voorgrond een deel van de onlangs geopende speeltuin ,JDe Molieman". (Foto P.Z.C.) Instelling van een „braintrust"? Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft zich, naar aanleiding van het rapport van het centrum voo> staatkundige vorming inzake de staatkundige eenheid der Rooms-Ivatholieke Nederlanders, beraden over wijzigingen in structuur en werkmethode van de party. Het is tot een aantal wensen gekomen, waarvan een deel slechts kan worden gerealiseerd door beslissingen van de bestuursraad en een ander deel waaraan het party- bestuur door eigen beleid kan tegemoet komen. De gewenste vernieuwingen in struc tuur en partijwerk worden gedr, door twee gedachten. Ten eerste is een eis van gezond verstand, dat in een grote politieke organisatie de le den belangrijke invloed toevertrouwen aan door henzeli gekozen vertrou wensmannen. Ten tweede het partij kader zal zich meer dan voorheen moeten bezighouden met de bestude ring en bespreking van actuele poli tieke vraagstukken. De gewenste vernieuwingen komen o.m. op het volgende neer De vaste belangencommissies kunnen geleide lijk aan worden gemist. In de plaats daarvan kome één sociaal-economi sche commissie. In het centrumrap- )ort wordt gesproken over de oprich- :ing van een sociaal-economische stu diedienst. Het partijbestuur vr. t zich af, of de instelling van één politieke en sociaal-economische „braintrust" geen aanbeveling verdient. Daarin zouden figuren uit de practijk en an dere deskundigen uit het sociale en het politieke leven kunnen samenwer ken. Een permanente programcom missie acht het p- "tijbestuur om prac- tische reden niet gewenst. Wel is het van belang, dat met het >g op een regelmatige toetsing van het beginselprogram een vaste staats filosofische studiegroep werkzaam is. Om voldoende contact met de Eerste Kamerfractie te leggen wil het be stuur de voorzitter of een ander lid van de fractie de status geven van ad viserend lid van het partijbestuur. Met betrekking tot de bestuursor ganen van de partij komt het bestuur o.m. tot de conclusie, dat een klein dagelijks bestuur het presidium over bodig maakt. De politieke taak van het partijbestuur zal sterker tot uit drukking moeten komen. De partij raad en de bestuursraad blijven ge vormd zoals de jongste partijraads vergadering heeft beslist. Met betrekking tot de voorberei ding van verkiezingen heeft het be- V er hoging pensioenen met toeslag Verschenen is de door de ministers van binnenlandse zaken en van oor log en marine ondertekende memo rie van antwoord op het eindverslag v?n commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot nadere verhoging van pensioenen met een toeslag. De ministers betreuren het, dat de toezegging, welke minister Beel op 12 Jan. j.L in de Eerste Kamer heeft gedaan en waarbij hy gewaagde van jaren „en groepen", b\) velen de illu sie heeft gewekt, dat niet alleen re kening zou worden gehouden met het jaar van ontslag, doch ook met de groep, waartoe de gepensionneer- den behoren. Men heeft deze uitla ting echter misverstaan. Immers, waar de heer Beel heeft gesproken van jaren „en groepen", ging het om de vraag, of aan de oud- gepensionneerden reeds een" voor schot op de nieuwe toeslag kon wor den verleend. Hierop ia toen geant woord, dat de situatie met betrek king tot deze groepen (gepension- neerden) zo sterk uiteenlopend is, al naargelang van het jaar, waarin zij zyn gepensionneerd, en de groep, waarom het gaat, dat men niet zon der meer een toeslag (zij het in de vorm van een voorschot) op het pensioen kan leggen. Aan dit antwoord kan men niet de verwachting ontlenen, dat een gedif ferentieerde groepsgewijze aanpas sing in de bedoeling zou hebben gele gen. De ministers weten niets af van een uitlating, welke de verwachting zou kunnen wettigen, dat een even tuele regel ine zou terugwerken tot 1 Jan. 1953. Inzake de kerkelijke pensioenen, kan worden medegedeeld, dat deze aangelegenheid de bijzondere aan dacht heeft. De minister van finan ciën heeft zich tot de staatscommis sie voor de zaken van de erediensten gewend en bij de voorzitter van die staatscommissie nog onlangs op be spoediging van het advies drongen. stuur de overtuiging, dat binnen de K.V.P. aan een referendum niet valt te ontkomen. Evenwel zullen de fei len, die aan de huidige regeling der groslijststemmingen kleven, zoveel mogelijk moeten worden weggeno men. De groslijststemming worde be schouwd als r. gelijkheid ter correctie van het advies, dat door vertrouwens lieden van de leden is opgesteld, niet als middel tot vaststelling van de volgorde der candidaten, aldus het partijbestuur. Aangaande de jongeren in de party wil het bestuur zien vastgesteld, dat deze direct bij hun achttiende in plaats van hun 21ste jaar 't volle dig lidmaatschap krijgen, zodat 't ad- spirantlidmaatschap wordt opgehe ven. De jongeren zullen worden ver tegenwoordigd in alle besturen en af vaardigingen van de party. Geen afscheiding, wel verbetering Prof. Kranenburg over Aruba De eilandraad van Aruba heeft het rapport van prof. Kranenburg, die ad vies heeft uitgebracht inzake de ju ridische vraagstukken, verbonden aan een eventuele afscheiding van Aruba, naar de afdelingen verwezen. Het is tevens voor publicatie vrijge geven. Het rapport, dat vier pagina's omvat, noemt de vraagstukken gecom pliceerd en vergelijkbaar met minori teitskwesties. Prof. Kranenburg acht volledige af scheiding onmogelijk. De Arubaanse gemeenschap is te klein voor afschei ding. Hij acht de eilandenregeling wel vatbaar voor verbeteringen. Positie ve uitbouw van artikel 44 sub. 2 van het ontwerp-statuut inzake het con trolerecht van de regering van het koninkrijk komt tegemoet aan de Arubaanse wensen. A*WWV*WWWN*VWWWA Reuzen worden geregistreerd In een vergadering te Rjjssel is een studiecommissie inge steld, die tot taak heeft alle reuzen, die in folkloristische op tochten in Nederland, België en Noord-Frankrijk plegen mee te lopen, te boek te stellen en hun oorsprong na te gaan aan de hand van oude manuscripten. De commissie zal voorts een groot folkloristisch congres voorbereiden, dat in 1955 zal worden gehouden in een nog aan te wijzen Belgische stad. WVVVVWsAAA^<VVVVWv\VVV 27 JULI 1929 EEN HISTORISCHE DAG Wieringermeer: 20.000 ha vruchtbaar land (Van onze Haagse redacteur) Een stukje Nederland, waarvan de jongere generatie zich niet of nauwe lijks meer kan voorstellen, dat daar eens de visserschepen voeren en het zeewater by storm tot hoge, schuimende golven opgezweept werd, Is op 27 Juli j.l. een kwart eeuw van de toenmalige Zuiderzee thans het LJs- selmeer afgesloten. Op 27 Juli 1929 werd namelijk de 18 km lange dyk van Medemblik naar Den Oever gesloten. Daarmede was de grens van de Wieringermeerpolder definitief bepaald. Wel kabbelde er nog het water, doch het droogmalen zou nog slechts een kwestie van maanden zijn. Men was begonnen met de aanleg van een dijk van Van Ewijcksluis naar De Houkes, waarmede het eiland Wieringen zijn verbinding met de vaste wal kreeg. De aanleg van de dijk van Medemblik naar Den Oever werd op drie plaatsen tegelijk aange vangen en wel benoorden Medemblik, verder ongeveer halverwege op de zandplaat „De Oude Zeug" en ten slotte bezuiden Den Oever. Gelijktijdig met het opwerpen van de dijk groef men midden in zee bij Den Oever en bij Medemblik de bouw putten voor de bouw van de gemalen, de „Leemans" en de „Lely", die de Wieringermeer moesten droogmalen en drooghouden. Reeds in 1927 begon men met de bouw van deze gemalen; op 10 Februari 1930 konden zij in ge bruik gesteld worden. ZEVEN HONDERD MILLIOEN M3 WATER. Onafgebroken maalden zij zes en een halve maand door; op 21 Augus tus 1930 viel de Wieringermeer droog. In totaal hadden zij toen 700 millioen m3 water uitgemalen, waardoor Ne derland 20.000 ha cultuurgrond rijker geworden was. Reeds vóór het droogvallen had men een aantal kanalen uitgebag gerd, daarna zijn nog verscheidene sloten ten behoeve van de afwatering gegraven. Toen legde men ook een uitgebreid wegennet van in totaal 245 km lengte aan. Het kwam in 1934 ge reed. Bovendien bouwde men 47 vaste en 13 beweegbare bruggen. In 1931 maakte men een begin met de bouw NABIJ DE CANARISCHE EILANDEN. Hij ivil duiken naar de tuinen der Hesperiden PARIJS, Juli. Als het weer geen streep door zijn vermetele plannen haalt, dan wil Prof. Piccard met zijn duikschip „Batiscaph" bij de Cana- rische eilanden 6000 meter onder de zeespiegel op zoek gaan naar de „Tuinen der Hesperiden", de onderzeese overblijfselen van het legendari sche „Gelukzalige eiland" Atlantis. De expeditie is vastgesteld op eind September; ze staat onder het protectoraat van de Spaanse marine en de „Europese Televisie-Maatschappij". Prof. Piccard is niet de eerste, die de Canarische eilanden in verband brengt met de legendarische Atlantische cultuur. Het viel by voorbeeld de onderzoekers herhaaldelijk op, dat de inboorlingen van Atalaya op de Canarische eilanden schedels bezitten van het zogenaamde „Crö-Maginon- ras", dat zich 25.000 jaar geleden naar sommige onderzoekers van de oergeschiedenis aannemen als „eerste grote emigratiegolf" in Europa vestigde. Een tot op heden nog onopgelost raadsel zyn ook de „Guanchen", een Canarisch oervolk, dat de eerste Europeanen, die op de Canarische eilanden kwamen, als een zeer gast vrije en geestelijk hoogstaande men- senstam beschreven. Volgens de sa gen van dit thans uitgestorven ras stammen de Guanchen af van vluch telingen, die zich na een geweldige natuurramp met hun boten op ae toppen der bergen konden redden, die eens tot het machtige continent Atlantis behoorden en thans de Ca narische eilanden vormen. Deze opvatting had reeds in de zeventiende eeuw de Jezuïetenpater Kircher verkondigd, die in zijn ge schrift „De onderaardse wereld" de Canarische eilanden en de Azoren als de bergtoppen van Atlantis beschouwde. „Atlantis" werd door de Amerikaanse Atlantis-onderzoeker Alexander Bragbine als volgt ge schetst: in het Noorden ongeveer begrensd door Bretagne, in het Wes ten door Guatamala, in het Zuiden door Bolivia en in het Oosten door Egypte. De Canarische eilanden kun nen aardrijkskundig gezien, inder daad als het „centrum der bescha ving" worden gezien. Herakles In de Spaanse stad Tarragona werd aan de muur van een oud mau soleum een schilderij ontdekt, dat koning Herakles voorstelt, terwijl hij met eén machtige armbeweging de rotsen van de Isthmos scheidt, die in de oertijd Spanje en Marokko verbond. Nu zou dit een allegorische voorstelling kunnen zijn, maar merk waardigerwijze bevat het schilderij een afbeelding van het sterrenbeeld van de kreeft ten tijde van de zo- merzonnewende, dus van de 23e Juni. En op de 7e Juni van het jaar 4015 vóór Christus heeft volgens de be rekeningen de komeet van Halley de ^et dichtst benaderd, waar met de mededelingen van Mo- zes over de Bijbelse zondvloed. Het is denkbaar, dat in deze tijd de Isthmos tussen Spanje en Marok ko uiteenbrak; dat dus de Bijbelse en de Griekse voorstelling deze ge beurtenis weergeven. Verder ligt het voor de hand, dat van de vele men sen. die op de vlucht waren met hun boten, sommigen op de berg Ararat landden, anderen op de Canarische eilanden, de Azoren, de Elbroes enz. Ja, dat sommige vluchtelingen tot op de Noord-Duitse kust werden afge dreven, zoals Plinius bijvoorbeeld ver telt. die in 62 v. Chr. een schip met roodhuidige mensen van onbekende herkomst in het land van de koning van Sueben in verzekerde bewaring stelde. Koningsburchten. Daarmede zou ook de „konings burcht" van pastoor Spanuth een geloofwaardige achtergrond krijgen. Misschien was deze oorspronkelijk alleen een nederzetting van de At lantische vluchtelingen geweest, wel ke later door een verandering van het klimaat, eveneens in zee ver zonk. Er zyn langs de Europese kusten talloze van dergelijke „ko ningsburchten" gevonden, waarvan de meeste tot dusver historisch niet thuisgebracht kunnen worden. Ook in de Sahara wordt, naar be kend is, sinds verleden zomer door een internationale expeditie gezocht naar de sporen van „Atlantis". Hier heet bijvoorbeeld een gebied in Tunis „Bahr-Attala". wat letterlijk ver taald: „Water van de grote Atlanti sche Oceaan" betekent. Zou het hier gaan om de vroegere Atlantische Zee, die, naar Plato van Solon ci teert. „voor de zee-engte, die gij de zuilen van Herakles noemt, duizen den jaren geleden een eiland, groter dan Libye en Klein-Azië tezamen" omspoelde? Is dit eiland, het oude Atlantis, identiek met de Canarische eilanden? Dit oeroude raadsel wil Piccard in September oplossen. Indien zijn hoop bevestigd wordt, zal er een archaeo- van het eerste dorp, Slootdorp ge naamd. Dat geschiedde volgens een van te voren opgesteld, nauwkeurig plan. Vervolgens ontstonden ook Mia- denmeer en Wieringerwerf. Men bouwde meer dan 500 boerderijen! Er verrezen kerken en scholen en er werd een bos aangelegd. In 1940, juist voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, was Ne derlands eerste Zuiderzeepolder ge reed. Er was vruchtbaar land gewon nen, dat een rijke oogst opleverde. Een dramatische periode beleefde de polder op het eind van de oorlog. Op 17 April 1945, toen de geallieerde legers poogden de Afsluitdijk van het Oosten uit te bereiken, lieten de Duit sers de IJsselmeerdijk op twee plaat sen ongeveer 200 meter van elkaar springen. Tenslotte werden de gaten tengevolge van de kracht van het binnenstromende water 180 en 110 meter breed GEEN SLACHTOFFERS. Twee dagen duurde het, voor de polder geheel onder water stond. Daardoor gingen geen mensenievens verloren. Wel verwoestte de golfslag van de watermassa, die gemiddeld 3>& 4 meter en op het diepste punt zelfs ruim vijf meter diep was vrijwel alle huizen en boerderijen. Na de smadelijke aftocht van de Duitsers begon men zo spoedig moge lijk met het herstel van de dyk en met het leegpompen. Na vier maanden malen viel de Wieringermeer op 11 December 1945 voor de tweede maal in zijn geschie denis droog. Gelukkig was het land gauw weer bouwrijp, doordat geen zout. maar zoet water was binnenge stroomd. De wederopbouw van de dorpen en de boerderijen verliep in een snel tempo en thans is de Wie ringermeer weer een welvarende De 27ste Juli 1929 was een histori sche dag voor de Wieringermeer. Door het sluiten van de dijk werd dit nieuwe land, menselijkerwijs gespro ken, toen voor goed van de Zuiderzee afgesloten. Toren Grote Kerk Dordt wordt gerestaureerd De Dordtse raad heeft voorlopig 20.000 beschikbaar gesteld voor het maken van een plan voor res tauratie van de in verval verkeren de toren van de grote kerk. De res tauratie zelf zal naar schattingeen millioen vergen. Reeds eerder wer den belangrijke sommen gespen deerd aan versteviging van de voet van de toren, daar bleek dat deze aan het verzakken was. door naar bewezen kon worden een logische sensatie van eerste rangor- aardcatastrophe is ontstaan, die met de te verwachten gijn. President Dwigt D. Eisenhoxcer ijkt vrolgk toe, terwijl zijn kleinzoon van zes, David Eisenhower, een enorme trommel „bespeelt", normaal bij het leger in gebruik. De trommel werd hem in hef Witte Huis te Wash ington D.C. aangebeden. Door enige trommelfabrikanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7