Nederlandse Spoorwegen hadden in 1953 een gunstig jaar Vreemdelingenbezoek aan ons land nog steeds in stijgende lijn V.S. VERHOGEN INVOERRECHT OP ZWITSERSE HORLOGES DONDERDAG 29 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EEN NIEUW HOOGTEPUNT Eind van dit jaar stoomtractie nagenoeg verdwenen Blijkens het jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen bereikten de totale ontvangsten in 1953 met f 3 73,9 millioen een nieuw hoogtepunt De stjjging van de ontvangsten met 20 millioen vloeide nagenoeg geheel voort uit de toeneming van het reizigers- als van het goederenvervoer. Tegenover de toeneming der ontvangsten stond een verdere stijging der kosten. Deze kostenverhoging wa« het gevolg van de grotere vervoersom- vang. De opbrengsten laten een overschot van 8.8 millioen boven de kosten. Van dit bedrag is 4 millioen gereserveerd als bijdrage aan de tot standkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan Rijks wegen, krachtens het plan van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hoewel de N.S. dus terugziet op een jaar met gunstiger bedrijfs-resul- taten dan in 1952 is de onderhavige bijdrage oorzaak van het teruglopen van de beschikbare winst tot f 4.768.182 (1952: f 5.475.430). Het spoorwegpensioenfonds komt niet meer als crediteur voor op de balans. De schuld ten bedrage van f 153,3 millioen is thans afgelost. Met het verslagjaar ving de pe riode aan van de .verbetering in de zin van modernisering en rationali satie van het productie-apparaat. Een krachtige bijdrage vormt de voortgaande modernisering van de trekkracht, aldus het verslag. Ook op een aantal niet-geëlectrificeerde lijnen werd de vervoersvoorziening verbeterd door vervanging van stoomtreinen door D.E. motorrijtui gen en rijtuigstellen. De directie vertrouwt, dat de ver dere aflevering van het nieuwe die- selmaterieel een zodanig verloop zal hebben, dat einde 1954 de stoomtrac tie uit de normale reizigersdïenst na genoeg geheel zal zijn verdwenen. In plaats van 30 procent kon 43 procent der goederentreinkilometers electrisch worden gereden. Onvoldoende zitplaatsen Op verschillende baanvakken werd de frequentie verhopgd. Het aantal zitplaatsen waarover de N.S. be schikt, is niet voldoende. Daarom werden bestellingen geplaatst van 186 rijtuigen voor getrokken treinen en voegde daaraan in 1954 nog toe een order van 150 electrische treinen. Met de modernisering van het sein- wezen zal nog een aantal jaren ge moeid zijn. Enige nieuwe stations konden wor den geopend en andere verbeterd. De directie is voornemens op deze weg voort te gaan ten einde ook op de verschillende andere stations de rei zigers een aangenamere toegang tot het bedrijf te verschaffen. Ten behoe ve van het toerisme werden verschil lende extra-treinen ingelegd. De sa- Nog geen beslissing in Djakarta Kabinetszifting werd uitgesteld De vergadering van het Indonesi sche kabinet, die Woensdagochtend zou worden gehouden, werd uitge steld tot Woensdagavond 7 uur (Dja- karta-tijd) om de regeringspartijen de gelegenheid te geven zich te be raden over het door minister Yamin uitgebrachte rapport over de Unie besprekingen in Den Haag. Naar Aneta meldt, staat het nu wel vast in Djakarta, dat een aantal regeringspartijen voorstellen tot wij ziging zal indienen op de in Den Haag bereikte ontwerp-overeenkomst De woordvoerder van de S.K.I., dr Diapari, heeft verklaard optimistisch te zijn. Deze partij, die in het kabinet is vertegenwoordigd door de minister van voorlichting, dr Tobing, stelt zich niet voor principiële wijzigingen te doen aanbrengen in de ontwerp-over eenkomst. Zij zal zich bepalen tot het opperen van denkbeelden inzake de redactie van enkele paragrafen. Men is in Djakarta algemeen van mening, dat het wel moeilijk zal zijn op korte termijn een definitieve be slissing te nemen. Felle brand in stadion te Stockholm Tengevolge van het wegwerpen van een brandende garet in het stadion te Stockholm waar de interlandathletiekwed- strgd was gehouden tussen een Zweedse en een Hongaarse ploeg is een gedeelte van het stadion een prooi van de vlammen geworden. De sigaret, die bleef smeulen, ver oorzaakte in de nachtelijke uren een felle brand, waardoor vijf zes duizend zitplaatsen werden vernield, voordat de brandweer met het blussingswerk kon beginnen. Waaghalzen op Zuiderpier te IJmuiden Tijdens de hevige Zuidwester storm die Dinsdagavond langs de Neder landse kust raasde sloeg de zee hoog over de IJmuidense pieren. De vele strandbezoekers en vreem delingen die al weken lang met hun ziel onder hun arm lopen, achtten dit een kostelijke gelegen heid zich enige ontspanning te verschaffen. Zij betraden daartoe in het geweld der elementen de Zuidpier, die op dat moment ge heel onder het schuim verdwenen was. De Velsense politie, wetende hoe gevaarlijk dit spel met de gol ven zijn kan het is herhaaldelijk voorgekomen, dat pierwandelaars te water werden geslagen heeft 150 bezoekers aanvankelijk met zachte doch later met enigszins harde hand van de pier moeten verwijderen. menwerking met andere Europese spoorweg-maatschappijen won aan betekenis. Grote aandacht werd ge schonken aan de standaardisatie van het rollend materieel. R eizigersv ervoer Het reizigersvervoer vertoonde, na een inzinking in Februari ten gevol ge van de stormramp, een rustige ontwikkeling in opgaande lijn. Voor het eerst sinds 1947 nam het totale aantal afgelegde reizen toe en wel van 155,4 millioen in 1952 tot 160,7 millioen, dit is met 3,4 procent. Het aantal reizigers-kilometers zet te de in 1950 begonnen stijging voort en kwam van 6.392 millioen in 1952 op 6.621 millioen 'n stijging met 3,6 procent. De gemiddelde reisaf stand was een fractie groter dan in 1952 en bedroeg 41,2 kilometer, te gen 41,1 kilometer in laatstgenoemd jaar. Het binnenlands verkeer leverde thans de grootste bijdrage tot de gunstige ontwikkeling. Het aantal reizen in dit verkeer nam toe met 3,4 procent, het aantal reizigers-ki lometers met 3,7 procent. Het vervoer met de geregelde lo cale en interlocale tram-, en autobus diensten van de dochterondernemin gen was iets groter dan vorig jaar. De totale ontvangsten uit het reizi gersvervoer beliepen f 49,5 millioen tegen f 48,4 millioen in 1952. P. L. de Gaay Fortman overleden In de ouderdom van 78 jaar is te Zeist overleden de heer P. L. de Gaay Fortman, oud-burgemeester van Dordrecht, oud-kolonel titulair van het voormalige K.N.I.L.. De heer De Gaay Fortman werd 17 December 1875 te Elden (Gelderland), waar zijn vader predikant was, geboren, studeerde aan de K.M.A. te Breda van 1892 tot 1896, en werd in laatst genoemd jaar tweede luitenant der genie bij het Indische leger. Van 1898 tot 1920 doorliep hij in Indonesië ver schillende rangen en in 1920 keerde hij als luitenant-kolonel naar ons land terug. Op 1 November 1923 werd hij tot burgemeester van Dordrecht be noemd. Als zodanig is hij werkzaam geweest tot 1937. Op 1 Mei van dat jaar ontving hij eervol ontslag en werd tevens benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De overledene heeft zich als burge meester van Dordrecht met name verdienstelijk gemaakt voor de Dordtse zeehaven. Tijdens zijn verblijf in Indonesië heeft hg zich verdienstelgk gemaakt voor de aanleg van de Atjeh-spoor- weg. De heer De Gaay Fortman was ridder vierde klas in de Militaire Wil lemsorde en officier in de orde van Oranje Nassau. SLAG VOOR VRIJE HANDEL Overwinning voor protectionisten De protectionisten in de Verenigde Staten hebben een opzienbarende overwinning behaald door een besluit van president Eisenhower de invoer rechten op de Zwitserse horloges te verhogen, met in sommige gevallen zelfs vijftig procent. De verhogingen hebben betrekking op de invoer van niet op stenen lopende horloges en horloges met ten hoogste 17 stenen. De verhogingen werden op 28 Juli van krachi. Deze zaak gold als een testcase voor de buitenlandse handelspolitiek van de regerlng-Eisenhower. De Zwitserse legatie te v osh.agton zegt in een verklaring, dat deze be slissing niet alleen de goede betrek kingen tussen Zwitserland en de V.S. een zware slag toebrengt maar ook het beginsel van de vrije handel. De Zwitserse regering zal volledig ge bruik maken van de clausule in de Zwitsers- Amerikaanse handelsover- eenkomst, welke Zwitserland compen satie kunnen verschaffen voor de door Amerika genomen maatregel. Deze compensatie kan bestaan in verhoging van de Zwitser: 3 invoerrechten op Amerikaanse goederen terwijl ook een verlaging kan worden "eëist van de Amerikaanse invoerrechten op andere Zwitserse goederen. De onderhande lingen over de compensa' - zullen spoedig beginnen. De maatregel heeft grote verbazing gewekt in diplomatieke en economi sche kringen in Washington. Men had niet verwacht, lat Eisenhower, die als een man van het compromis wordt be schouwd, de aanbevelingen van de fe derale tarievencommissie naar de let ter zou opvolgen. Niet alleen het buitenland doch ook de Amerikaanse vakbeweging en in vloedrijke industriële en agrarische organisaties hebben tegen deze aan bevelingen geageerd. Men meent Washington, dat zo wel militaire als politieke econo mische overwegingen de president tot zijn beslissing hebben bewogen. Eisen hower is zeer gevoelig voor argumen ten, volgens welke 't voor de verdedi ging van Amerika van vitaal belang is, dat de Verenigde Staten de be- De kleine Richart Kiihn, die gister avond met zijn lotgenoten per bus uit Düsseldorf in Middelburg arriveerde, zal ongetwijfeld b\j de fam. Ter Wal in Middelburg een plezierige vacantie doorbrengen. (Foto P.Z.C.J schikking hebcen over een uitgebreide horloge-industrie, die in tijden van oorlog in staat is alle precisie-instru- menten te vervaardigen, waaraan een modem leger ehoefte heeft. Verder heeft de -resident sterke druk ondervonden van invloedrijke groepen uit zijn eigen partij, die het protectionisme voorstaan. Prins Bernhard reisde met F okker-straaltrainer Prins Bernhard is Dinsdag met de Fokker-straaltrainer S 14 naar Parijs vertrokken, waar hem de Franse ja ger „Mysterie de Nuit" is gedemon streerd. Des avonds heeft de prins gedineerd met de chef van de Franse luchtmachtstaf en andere autoritei ten op luchtvaartgebied. Woensdag is de prins hier te lande teruggekeerd. De grote snelheid van de S 14, die, zoals bekend, eventueel in aanmer king komt als straaltrainer voor de Navolanden, blijkt wel uit de reis- duur. die niet meer dan 35 minuten heeft bedragen. Grote overstromingen in Noord-Oost-India In Noord-Oost-India, Nepal en Ti bet zyn grote gebieden overstroomd. Gehele dorpen zijn door de rivieren, die tengevolge van moessonregens en het smelten van sneeuw en ijs op de hellingen van de Himalaya sterk ge zwollen zijn, meegesleurd. In Bihar staan driehonderd dorpen onder water. De rivier de Kosi heeft zich een weg gezocht door de stad Soepaul. In sommige gebieden staat het water tot de daken van de hui zen. De bewoners hebben hun toe vlucht op heuvels en in boomtoppen gezocht. In Nepal is de vallei, waarin de hoofdstad Katmandoe ligt, sinds Zon dag van de buitenwereld afgesneden. Het enige vliegveld is onbruikbaar. De rivier de Namtsjoeng in Tibet is zover buiten haar oevers getreden, dat het paleis van de Pantsjen Lama te Koenchop Photang, 65 km van Yangtse, wordt bedreigd. De Chinese communisten in Tibet hebben, naar verluidt, opdracht gegeven het pa leis te ontruimen. HM. de Koningin heeft Dinsdagmid dag een onverwacht bezoek gebracht aan hit internationale kinderkamp van de World Veterans Federation in villa Boswijck te Baarn. 300 millioen dollar minder voor het buitenland Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Dinsdag een ver mindering van de militaire hulp aan het buitenland met ruim 504 millioen dollar, zoals aanbevolen door de commissie voor de toewijzingen, goedgekeurd, doch een aanbeveling voor een verdere vermindering met 300 millioen dollar niet overgenomen. Het Huis keurde voorlopig ruim 3,6 milliard dollar aan militaire hulp voor het komende belastingjaar, dat 30 Juni 1955 eindigt, goed. van de 70 millioen dollar voor defensiesteun aan Europa is 25 millioen bestemd voor gebruik in West-Duitsland en Oostenrijk. Ook Spanje en Joego-Sla- vië zullen militaire hulp ontvangen. Soldaten bleven in bed Conform de eis van de auditeur militair. heeft de krijgsraad te velde West te Den Haag gistermiddag elf soldaten veroordeeld tot ieder twee maanden militaire detentie en onmid dellijke in arreststelling. Genoemde soldaten hadden te Dord recht op 4 Mei jl. geweigerd, des avonds in volledige alarmbepakking op de appèlplaats aan te treden voor inspectie. Zij waren rustig in bed gaan liggen en daar gebleven, toen het signaal van aantreden werd ge geven. Een van de soldaten verklaarde, dat er ontevredenheid had geheerst over dit bevel, omdat er die dag reeds twee keer appèl was gehouden en men de volgende dag weer op wacht moest. Zowel -1 a president als de auditeur militair achtten deze overtreding van zeer ernstige aard. MET NAME DOOR DUITSE TOERISTEN Fransen en Belgen hebben bezivaren tegen ivinkelsluiting in Zeeland Dat het vreemdelingenbezoek aan Nederland nog steeds stijgt blijkt uit gesprekken met vertegenwoordigers van de Alg. Ned. Ver. v.oor Vreem delingenverkeer A.N.V.V., die op het ogenblik voor beraad enige dagen in Nederland vertoeven. Hoewel het slechte weer van de laatste maand de toeloop wat heeft ge remd, kan thans reeds worden vastge steld, dat de belangstelling voor ons land als toeristisch centrum dit jaar nog groter is dan in 1953. toen bui tenlanders alleen al 160 millioen gulden aan zichtbare deviezen binnen on ze grenzen spendeerden. De honoraire vertegenwoordiger van de A.N.V.V. in Duitsland, de heer H. W. H. Bors, algemeen vertegenwoordiger van de N.S. te Düsseldorf acht het geweldige toenemen van het Duitse toerisme naar ons land voor namelijk een gevolg van het opheffen van het visum. De grote stroom Duitsers in de bol- lentgd gaf aanleiding tot enige on aangename reacties in Amsterdam. Het zou wellicht niet zo gegaan zijn, indien de toeloop wat geleidelijker was geweest. Het merkwaardige is, dat als gevolg van reacties uit andere landen, de houding van de Duitser in het buitenland thans een punt van al gemene bespreking in Duitsland zel ve is geworden, waardoor de aan dacht van de Nederlandse affaire is afgeleid. De heer Bors heeft van geen enkele Duitser gehoord, dat hg in Nederland onheus bejegend is. Integendeel. Het vraagstuk van de Duitse houding in het buitenland klemt voornamelijk in de groepsrei zen voor een of enkele dagen. Men beraadt zich over mogelijkhe den om aanstaande Duitse toeristen op een zo plezierig mogelijke manier aan het verstand te brengen, hoe zij dienen op te treden om ongenoegen te vermgden. En, zo vraagt de heer Bors zich af, ligt hier het zwaartepunt van het optreden niet veeleer in de groepsreis, dan in de toerist zelve? Het is toch een bekend feit, dat reizigers in groepen,, die alles vooruit betaald hebben en vrij van zorgen zijn, collec tief soms wat rumoeriger optreden, dan individuele toeristen, die over het algemeen bereisder en dus meer we reldwijs zijn. Groepsreizigers zijn over het algemeen „leerling-reizigers"B Dat is een algemeen, internationaal verschijnsel. Uit de Nederlandse ho- tellerie heeft de heer Bors het tegen deel van klachten over Duitse gasten vernomen. De Parijse vertegenwoordiger van de A.N.V.V. is tevreden over het toe nemen van de Franse belangstelling voor ons land, welke zich vooral in Noord-Frankrijk en in Parijs mani festeert. In de eerste drie maanden van dit jaar was deze reeds tien per cent groter, dan in het eerste kwar taal 1953. Het slechte weer, de ver plichting om honden tegen dolheid te laten inspuiten en ook het verplich te paspoort houden nog vele Franse vacantiegangers uit Nederland weg. (Het paspoort kost 2000 Franse francs per persoon). Indien ons land, gelijk België en Luxemburg, niet lan ger het Franse paspoort verplicht stelt, dan vervalt die eis voor Ne derlandse toeristen naar Frankrijk binnen een dag. Een belangrijk punt is thans in hoeverre een herwaardering van de Franse franc ten aanzien van de gul den de toestroom van Franse toeris ten zal beïnvloeden. Hoewel Neder land geen goedkoopte-eiland meer is, ervaart de Fransman toch, dat de koopkracht van een gulden aanzien lijker is, dan die van 100 francs. Bezwaren, zowel van Franse als van Belgische zyde worden verno men tegen de sanitaire inrichting (badkamers en slaapkamers) van Nederlandse- hotels, die afwykt van de in die landen gebruikelijke Voorts acht men het sluiten van winkels om zes uur 's avonds, en op Zondagen een aanzienlijke last post bij verblyf alhier. In het bijzonder by dagtochten naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren op Zondagen veroor zaakt dit wrevel. Over het geheel genomen zijn de bui tenlandse vertegenwoordigers van de A.N.V.V. tevreden over de stijgende buitenlandse belangstelling voor ons land. Naast de hoofdvertegenwoordiging te Düsseldorf en de vertegenwoordi ging in Frankfurt zal de A.N.V.V. binnenkort een kantoor te Keulen openen. Het Wereldgebeuren In zorgen Het moet voor een huisvrouw een hele zorg zijn, wanneer ze over de stille uren moet waken van een man, die minister-president is. Dat geldt voor alle vrouwen van pre miers maar deze zomer toch wel m het bijzonder voor mevrouw Menuès- France in Parijs. Aan haar grote lief hebberij, het portretschildet en, zal ze wel niet meer toekomen. Uit Genève ontving ze kort geleden een vermoei de man terug, die nog een ontzagge lijk werkprogram voor zich had. Hij trok zich d: iet terug in het jachtpaviijoen van Marly-le-Roi om daar d« financiële en economische projecten voor te bereiden, die hij aan het einde van deze week wil voorleg gen aan het Franse parlement. Op velen moet dat een uiterst ver rassende indruk gemaakt hebben. Die velen zullen zich afgevraagd hebben hoe het mogelijk is, dat een man, die zich weken lang geheel moest con centreren op de buitenlandse politiek in handomdraai kan komen met een program voor de sanering van het Franse financiële en economische le ven. Minder verrassend wordt dit ech ter, wanneer men weet, dat Mendès- France zich reeds sinds 1945 heeft bezonnen op de sanering varr het Franse economische leven en dat hij er jarenlang een eigen program voor die sanering op na houdt. Toen hij in 1945 minister van eco nomische zakén was onder pre mier de Gaulle ontwierp hij een soberheidsplan inclusief het be vriezen van alle grote bankdeposito's waarvoor hg geen enkele medeleg ger kreeg in het kabinet. Hij moest zijn ministersbaantje loslaten en naaien bepaalde hij zich er toe als voorzitter op te treden van de financiële commissie uit de Natio nale Vergadering en voorts Frank rijk te vertegenwoordigen op mone taire en economische conferenties. Mendès-France meent, dat - "rank- rijk moet komen tot besparing op zijn militaire uitgaven, tot vergroting van de investeringen, verhoging van de productie, uitbreiding van de woning bouw, vsrsterking van de binnenland se koopkracht door een goed arbei dersloon en handhaving van de Fran se franc op het huidige Peil. Vooral dat laatste is van betekenis, omdat er in Frankrijk stemmen zijn opgegaan voor een devaluatie van de franc. Door die devaluatie zou de Franse concurrentiepositie op de bui tenlandse markt aanmerkelijk verbe teren. Van deze zijde wordt ook opge merkt, dat Mendès-France gedwon gen zal worden tot devaluatie zodra de dollarstroom uit de Verenigde Sta ten niet meer vloeit. Tot nog toe na melijk ontving Frankrijk ongeveer 1 milliard dollar per jaar van de Ver enigde Staten om de oorlogvoering in Indo-China gedeeltelijk te financie ren. Een belangrijk deel van die dollars bleef in Frankrijk hangen, omdat hoofdzakelijk Franse fabrieken werk ten voor de oorlog in Indo-China. Aan die toevloed van dollars komt dus nu een einde en dat zal een ge voelige verzwakking van de Franse monetaire positie tot gevolg hebben. De Fransen zullen de dollars zelf moeten verdienen door export of zo, dat niet kan hun importhandel sterk moeten wijzigen om aan dollartekor ten te ontsnappen. Maar niet alleen monetair bete kent het ophouden van de dollar- stroom een gevoelige klap. Ook voor de werkgelegenheid wordt een ernsti ge situatie geschapen. De fabrieken, welke voor de Indo-Chinese oorlog hebben gewerkt, zullen duizenden ar beiders moeten ontslaan, tenzij 't tij dig zou gelukken die bedrijven over te schakelen op nieuwe producten. Naar verluidt heeft Mendès-Fran ce een groot schema voor die overschakeling in bewerking. Het verlenen van gemakkelijke cre- dieten voor industriële hervorming of -uitbreiding speelt in het schema een belangrijke rol. Wat de woningbouw betreft wil de premier eveneens verscheidene nieu we financieringssystemen invoeren. Bij de landbouw zal vooral de opvoe ring van de veevoederproductie de aandacht hebben, want de France re-' gering wil komen tot een grote ex port van vlees om daardoor de Fran se betalingsbalans gunstig te be- invloeden. Voor bepaalde landbouw producten zoals graan wil de rege ring voorts fondsen stichten, die prijsregulerend werken- Tenslotte wil men de productie van de Noordafri- kaanse landbouw verhogen o.m. door uitbreiding van het katoenareaal. Dit zijn slechts enkele grepen uit de mededelingen, die in de Franse pers zijn verschenen over de plannen van Mendès-France. Zij geven geens zins een volledig inzicht in zijn plan nen. maar zij tonen wel aan. dat Men dès-France bezig is in ijltempo inder daad een economisch saneringsplan on te stellen v>nr Frankrflk, dat in zware zorgen zit. MENDÈS-FRANCE na de krachtproef in Genève nog deze week een financieel en econo misch saneringsplan voor Frankrijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5