Gillette' Middelburgse Seismolen ten prooi aan toenemend verval Zeeuwse Almanak VAN TOT OPHEFFING TRAM VAN BELANG VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND BELANGWEKKENDE EXPOSITIE IN IJZENDIJKE'S RAADHUIS Agenda U voelt zich als 9n millionnair PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JULI 1954 ONTREDDERDE „WACHTER OP STADSWALLEN" Ingrijpen van gemeente kan monument behouden Middelburg; kan trots zijn op zijn bolwerken, die do binnenstad omringen als een fleurige gordel en reeds een groot deel hebben teruggewonnen van hetgeen hen voor de inundatie zo aantrekkeiyk maakte. Trots ook kan do Zeeuwse hoofdstad zijn op het bezit van twee molens, schoon gelegen te midden van deze groene ring. op de verhogingen, die vroeger de bastions- vormden. Deze molens torenen boven de bolwerken uit en dragen bij tot de verlevendiging van het stadsbeeld. Lange tyd moest voor het behoud van beide bouwwerken worden gevreesd. Daarin is echter kentering geko men; de nyden op het Vlissings bolwerk werd eigendom van de gemeente en verkeert thans in vergevorderde staat van restauratie. De molen op het Seisbolwerk zal vermoedelijk wy berichtten dit Dinsdag jl. ook door de gemeente worden gekocht. Deze „wachter op de stadswallen" zal dan ook voor de slopershamer worden behoed. Want er bestond veel kans, dat het gevaarte, dat in 1728 werd ge bouwd ter vervanging van een oudere (die vermoedelijk van 1627 dateerde de stryd tegen het ver val zou moeten verhezen, als geen hulp zou worden geboden. Het ingrij pen van de gemeente Middelburg kan dit evenwel voorkomen B. en W. deelden mede. dat de molen na aan koop een behoorlijke uitwendige restauratie zal moeten ondergaan. Wie Middelburg van de richting Vlis. singen uit binnenkomtheeft het ge zicht op de molen aan het Vlissings Bolwerk, die boven de groene wallen oprijst als een vriendelijke portier bij de stadsingang. Nog niet zo lang ge leden was de „Vlissingse molen" evenwel allerminst zulk een fraaie blikvangerhij droeg toen duidelijk de sporen van groot verval. Maar een goede restauratie doet wonderen en thans heeft de molen reeds veel van zijn oude luister terug. Er is een nieuwe gaanderij aangebracht, de kap werd hersteld en vier wieken maakten de molen weer tot een „ech te" molen, die binnenkort een uit stekende plaats zal innemen in de rij van behouden Zeeuwse monumenten. (Foto P.Z.C.J De molen die overigens geen naam draagt, maar gemeenlijk Seis molen wordt genoemd beant woordde tot aan het begin van de tweede wereldoorlog aan zjjn bestem ming. De laatste molenaar verkocht het gebouw in 1940 aan een zakken- handelaar. die in de molen ging wo nen en er tevens zijn bedrijf uitoefen de. Enkele jaren geleden ging de molen over in handen van de Mid delburgse notaris mr P. Loeff. die het plan had het bouwwerk grondig te laten herstellen en er zijn woning in te richten. Hjj moest hier echter van afzien. De tegenwoordige eige naar, de chirurg dr J. J. Okker wil 't gebouw thans aan de gemeente over doen voor de som van 7000. ONTREDDERD Een grondig herstel van deze mo len, die op de monumentenlijst staat, is inderdaad dringend gewenst. Reeds van verre afstand valt het op, dat de wieken niet meer compleet zijn. Slechts twee van de vier wieken her inneren nog aan hun vroegere func tie. De kap verkeert in een bijzonder slechte staat, op sommige plaatsen kjjkt men door net bouwwerk heen en het geheel wek^ de indruk alsof het ieder moment omlaag zal stor ten. Niet alleen het bovenste deel van *de molen moet gerestaureerd worden, maak ook de stenen bouw. De bo men en struiken van het bolwerk wekken bij de voorbijganger op het eerste gezicht misschien nog illusies, maar wie in de molen doordringt komt onder de indruk van de ontredderde toestand, waarin dit gebouw ver keert. De muren vertonen scheuren, liet houtwerk is grotendeels ver molmd, elk onderdeel van het ronde gebouw spreekt van toenemend ver val. Bovendien vernamen wjj, dat de buitenmantel ls losgeraakt, hetgeen er op lijkt te wijzen, dat de restaura tie niet slechts tot het uitwendige beperkt zal kunnen blijven. De molen bezit verder geen enke le hele ruit meer; de jeugd, die in het bouwwerk een geliefd speelterrein ontdekte, zal daaraan niet vreemd z^n. Enkele verbouwingen hebben voorts niet tot verfraaiing van het geheel bijgedragen. Onder in de mo len zijn ramen aangebracht, die er kennelyk niet thuishoren en boven dien kruipt tegen de westelijke zijde een schoorsteen omhoog, die daar ze ker niet op zijn plaats is. Een omgang of gaanderij bezit de molen ook niet meer. Met de restauratie ls een groot be drag gemoeid en het is te begrijpen, dat een particulier zulk een ingrij pend herstel eigenlijk het bouwen van een nieuwe molen niet zal Te Sas van Gent werd in de afge lopen dagen feest gevierd, want soeur Marie Crescentiana, die „in de wereld" de naam droeg van niej. M. H. van de Sande, vier de haar zilveren kloosterjubileum. De jubilaresso is sedert September van het vorige jaar overste van het Sint Michaëlsgesticht te Sas van Gent, maar stond ook reeds als overste van het Convent te Vlissin- gen en Terneuzen. LEERZAAM De man in het koffiehuis te Bres- kens kwam wal aarzelend te voor schijn uit de telefooncel. ,,'k Kreeg de vrouw van de tand arts aan de telefoon", sprak hij som ber De kasteleinse verliet haar plaats achter de tapkast en begaf zich be drijvig naar de cel. ,,'t Zijn nieuwe toestellen en dat is nog wat onwen nig", ondertoees ze onderwijl, waarop de mAn die telefoneren moest, een afwachtende houding aannam op oen barkruk. In de cel klonk wat gerinkel en geklik-klak en even later verscheen de kasteleinse weer. ,,'k Heb op een rooie knop gedrukt, maar of dat wel helemaal goed is weet ik niet" ver telde ze vertrouivelyk en ze lachte een lachje vól verstandhouding als zat ze nu mede in het complot tot de man op de barkruk. Deze knikte lijdzaam intussen genietend van z'n biertje, want een spoedbood- schap scheen het nu bepaald niet te zijiu Toen even later de télefoonbel schel rinkelde was hij dan ook onvindbaar. De ober greep in en verdween op zijn beurt in het hokje. „Het i3 een beet je lastig, want er zijn twee toestellen en er rinkelt maar één bel", vertelde hij even later, ,,'k Heb maar twee hoorns tegelijk opgenomen", voegde hij er grinnékend aan toe. De man voor wie het telefoontje bestemd was hebben we niet meer gezienmaar leerzaam, was het wel Op 12 Augustus 1929 legde de kloos terlinge haar beloften af, maar men heeft het feest reeds nu gevierd, omdat de kinderen op de eigenlijke datum met vacantie zyn. „De Soeur" mocht zich tijdens de feestelijkheden in een brede belangstelling verheu gen. KERKTELEFOON. Ook de ouden van dagen en zie ken te Sint Annaland, die tot dusver verstoken waren van het bijwonen der diensten in de Ned. Herv. kerk, zullen binnenkort uit hun „geeste lijk isolement" verlost kunnen wor den. Voor hen die dit wensen zal namelijk een zogenaamde kerktele foon worden aangelegd, zodat de diensten thuis kunnen worden be luisterd. Voor velen ongetwijfeld een uitkomst. TEGEN DE MUUR. Dank zij de vaste hand, waarmede de heer J. van H. uit Sint-Annaland het stuur van zijn bromfiets om klemde. is hem de botsing, welke hh dezer dagen met een muur had, goed bekomen. Hij reed tegen het nuis van de wed. J. in de Nieuwstraat nadat hij een aanrijding had gehad met mej. A. van D. de H. Zowel de eerste als de tweede aanryding viel nogal mee. zodat èn de dame èn de heer met de schrik vrijkwamen. BLOEMENZEE. Voor natuurvrienden ls het thans ondanks het langdurige en vervelende slechte weer ruimschoots de moeite waard eens een kykje te gaan nemen in het natuurreservaat „Het Zwin", want daar zijn de schorren in 'n prach tige bloemenzee herschapen. te prijzen, dat het Middelburgse be stuurscollege dit initiatief heeft ge nomen; met behulp van o.a. rijks- cn provinciale subsidies zal het werk hopelijk spoedig ondernomen kunnen worden. Anders dan met de molen op het Vlissings Bolwerk te Middelburg is het gesteld met diens collegaop 't Seisbolwerk. De Seismolenis een bijna vergane grootheid, hij verkeert in ontredderde toestand. Van de. kap bleef niet veel over en er zijn nog slechts twee haveloze wieken. Pogingen tot behoud van dit monu ment zijn echter aan de gang. De gemeente Middelburg wü de molen aankopen, waarna een grondige res tauratie ondernomen zal moeten worden. Ook dit markant onderdeel van het stadsbeeld zal dus vermoede lijk voor de slopershamer gespaard blijven. Foto P.Z.C.) NED. HERV. KERK. Benoemd tot vicaris te Axel: S. den Blaauwen, vlc. te Lisse. GEREF. KERK. Beroepen te Anna Jacobapolder: cand. K. Smit. Belgische oorlogsinvaliden op Walcheren Te Vlis6ingen arriveerde met de „Flandria"-boot, een gezelschap van 54 oorlogsinvaliden uit Charleroi. Zij werden verwelkomd namens V.V.V. door de heren Ad. Mets en Van Hijf- te. Namens de V.V.V. werden in het strandhotel, waar de lunch werd ge bruikt, enkele versnaperingen aange boden. Vervolgens werd een tocht over Walcheren gemaakt. Voor van daag staat een ontvangst in Middel burg op het programma. Examens De heren K. G. Siecker. M. Oppe neer, J. G. Koekoek en C. P. Essel- brugge te Axel slaagden voor het exa men hulpmonteur V.A.M. (theoretisch gedeelte). Voor het examen steno-typiste slaagde te Hulst mej. A. Menu uit Hontenisse, de heer F. v. Kruyssen behaalde te Breda het M.U.L.O.- diploma. „Vissersschepen en driemasters op zee", door Louis Meyer. (Foto P.Z.C.) EERSTE KAMERLEDEN MENEN Vergoeding aan R.T.M. te hoog geacht Verschenen ls het voorlopig verslag de Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk 9 B der rijksbegroting voor. het dienstjaar 1954. (Vergoeding aan de N.V. Rot terdamse Tramweg Maatschappij in zake het beëindigen van de exploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen.) Hieraan is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wetsont werp in de afdelingen der Kamer werd tegen vervanging van de door de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij geëxploiteerde tramweg van Burgh naar Steenbergen door autotractie generlei bedenking geoüperd. Voor de ontwikkeling van Schouwen en Dui- veland achtte men deze integendeel van veel belang. De vergoeding, welke in verband hiermede betaald zal worden, achtten vele leden echter te hoog. Hetgeen moet worden betaald, bedraagt aan „vergoeding voor de tramweg met rollend materieel 1.303.738,13", als mede aan „tegemoetkoming voor het vrijwillig prijsgeven van de concessie en voor het risi van overschakeling op autotractie en in de kosten van een wachtgeldregeling 250.000", waar bij dan nog kont f „vergoeding van de reeds uitgegeven herstelkostcn wa- tersnoodschade 104.116,01". Wat deze laatste kosten betreft, is het te betreuren dat zij zijn gemaakt, doch spreekt het vanzelf, dat zij wor den vergoed. Voor het overige echter is moeilijk met het voorstel mede te gaan. Dat de R.T.M, een zgn. eeuwig du rende concessie heeft betekent niet, aldus enige der evenbedoelde leden, dat die concessie op geen enkele wyze uit de weg kan worden geruimd, wan. neer het algemeen belang dit nood zakelijk maakt. Waarom in het onderwerpelijke ge val de vorm van naasting is gekozen, was hun niet lidelijk. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden had onderhandeld moeten worden over de voorwaarden voor ontbinding van het contract cn dan een billyke schadevergoeding daarvoor moeten worden betaald. Nationale paardenshow in 's-Hertogenbosch Op 7 en 8 September De Nationale Trekpaardententoon stelling van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" zal dit jaar worden gehouden op 7 en 8 September in Den Bosch. Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Middelburg Sinds kort is aan het Huis van Be waring te Middelburg een Ryks- werkplaats voor vrouwen verbonden. Deze werkplaats was tot 1 Juli j.I. in Breda gevestigd; met ingang van die datum werd zij naar de Zeeuwse hoofdstad verplaatst. In deze werk- Elaats arbeiden vrouwen, aan wie echtenisstraffen z(jn opgelegd we gens landloperij, bedelarij of dronken schap. De werkplaats is in een van de gebouwen van het Huis van Be waring ondergebracht. Keur van kunstschatten Het pittoreske raadhuis van IJzendijke, waarin thans voor de derde maal een schilderijen-tentoonstelling wordt gehouden, heeft opnieuw be wezen voor dit culturele doel wel byzonder geëigend te zijn! Wie de expo sitie „Nederland-Waterland" bezichtigt wordt onherroepelijk getroffen door de rustige, charmante sfeer, welke in de vertrekken van het raadhuis heerst; de witte wanden en plafonds, de hoge ramen en het warmgetinte houtwerk vormen een ideaal décor voor de meesterwerken, die.er (tot 21 September a.s.) tentoongesteld zijn. De kilte, die men dikwijls aantreft in musea, krijgt in dit „gelegenheids-museum" geen kans en de kunstschatten komen er voortreffelijk tot hun recht! Uit zee- en riviergezichten en ro- uit particulier en museumbezit mantisch geschilderde hoekjes bij zijn hier bijeengebracht, doeken van kreken en sloten, rijst uit deze expo- schilders met klinkende namen, op sitie het waterrijk Nederland met al verantwoorde wijze aangebracht zijn nuancen en kleurschakeringen langs de wanden van de hall, van de van wolken- en waterpartijen voor U statige burgemeesterskamer, in het op. Maar liefst zes en veertig doeken trappenhuis en in de beide zalen op de eerste verdieping van het raad huis. Reeds bij de ingang valt een be scheiden werkje op van Hermanus Koekkoek, namelijk „De Zuiderzee bij Ramsdorp"; een klein juweeltje, tintelend van leven en fris van vorm geving. In het trappenhuis domineert een magistrale Mesdag: „Vissersvloot voor de Scheveningse kust", waarin de grote schilder van zeegezichten een virtuoos spel speelde met men sen, zee, schepen en wolken, culmi nerend in een uiterst knappe, rake compositie. Romantiek vindt men by Salomon van Ruysdael, bij diens „Rivierge zicht met jagers en hooibouw" en vooral ook bij „Landschap met turf schepen" van J. H. B. Koekkoek; een uitermate sfeervol werk, waarin met; name het zondoorgloeide water het oog gevangen houdt. Zoals het water vriend èn vijand van ons volk spreekt uit alle wer ken, hier tentoongesteld. Vriendelijk, dreigend en veelal als achtergrond voor een typisch Hollandse bedrijvig heid, zoals" in de gezichten op het IJ van Jacobus Storck en in de Amster damse doeken van Abraham Storck. Frapperend Is ook een simpel, maar bijzonder weloverwogen doekje van J. C. K. Klinkenberg: „Een stads gracht". ragfijn van toon en kleur schakering. Het zijn slechts enkele grepen uit ke thans in IJzendijke is te zien; een veelheid aan kunstschatten, wel- kunstgchatten, waarin waterrijk Ne derland door schilders uit de zeven tiende, achttiende en negentiende eeuw werd vastgelegd. Rest nog te vermelden de fraai uit gevoerde catalogus, met enkele re producties, een voorwoord van IJzen- dijke's burgemeester, een beschou wing van de heer W. Voorbejjtel Can- nenburg en een litteraire bijdrage van de dichter Bertus Aafjes In Middelburg arriveerden 34 vluchtelingenkinderen „Bleekneusjes" uit Duitsland zes weken op Walcheren Een aantal .gezinnen in de Zeeuw se hoofdstad, in Vlissingen en op en kele Walelierse dorpen, heeft sinds Woensdagavond een kleine uitbrei ding ondergaan. Zes weken lang zal er in die gezinhen veel Duits moeten worden gesproken. In Middelburg ar riveerden namelijk 34 kinderen uit vluchtelingenkampen rond Düssel- dorf, die door de Oecumenische Jeugdraad in staat zijn gesteld een vacantie van zes weken op Walche ren door te brengen. Om kwart over acht Woensdag avond reed een grote bus het enigszins winderige Koorkerkhof op, waar vertegenwoordigers van de Oecumenische Jeugdraad ter begroe ting aanwezig waren. Het was een lange reis geweest. 300 km heen en 300 km terug. Om half vnf 's mor gens vertrok de wagen uit Middel burg, om 12 uur waren de kinderen in het voertuig verzameld en werd de terugreis aangevangen. De jeugdige passagiers in leef tijd variërend van 7 tot 14 jaar toonden dan ook tekenen van ver moeidheid. Wat stijf en onwennig stapten zij in het vreemde land uit de bus om in ontvangst te worden genomen door bereidwillige automo bilisten, die hen naar de betrokken adressen brachten of door de pleeg ouders zelf. Voor zes van de kinde ren was het een weerzien; zij zijn vorig jaar ook hier geweest. De inhoud van de wagen was spoe dig „gedistribueerd" en de jonge rei zigers van Duitse, Hongaarse en Lettische afkomst verdwenen rij dend of lopend in alle richtingen. Het is te hopen, dat deze gasten van Wal cheren tijdens hun verblijf wat beter weer mogen meemaken^ zodat zij met name van zee en strand kunnen ge nieten. Want dat hebben deze „bleek neusjes" dringend nodig! MIDDELBURG. Vandaag Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie litho's Henri de Toulouse Lautrec, 9—18 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 10— 24 uur; Electro: „I married a witch'. (14 jr.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De Koopman van Venetië", (14 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het zwaard der vergelding", (14 jr.). 8 uur; Stedelijk Museum: Schilderijen tentoonstelling Constantin Guys, lo rt uur. GOES. Vandaag Grand: „Levensstormen", (18 jr.)i 8 uur. VEERE. Vandaag Schotse Huizen: Herdenkings tentoonstelling M. Góth, 10—12.30 en 13.30—17 uur. GROEDE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling Oostaziatische Kunst. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Schilderijen- expositie „NederlandWaterland". ALWEER.. En alweer moeten wy melding ma ken van een voertuig, dat van de rechte weg raakte en in de sloot te recht kwam. Het ditmaal een bus van de fa. Cap, welke de dienst AntwerpenHulst onderhoudt. Nabn De Klinge zocht deze autobus het natte element op. Met de hulp van een andere auto werd zij weer „op het goede spoor" gezet. Persoonly- ke ongelukken deden zich ook hier niet voor, als U zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. 'n „goeie morgen99 begint met Gillette! Diipemer mei 10 meijet f L50. Zijnder extra kosten kont D no Biaowe Gillette meajea krijgen in da ideale Diapenaer-eerpakktng. Eén druk mal da duim aa een nieuw mesje ligt ia Uw apparaat! BLUE 75 cent per 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2