PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower verdedigt het militair optreden bij Hainan Ontwerp-Deltawet in September reeds in de Kamer? BILT DR. JOHN SPRAK OPNIEUW VOOR DE 00STBERLIJNSE RADIO BRITTEN IN SUEZ-KANAALZONE VOOR GROOT DEEL NAAR HUIS 197e Jaargang-No. 176 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Juli '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brou werljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. „IMPULSIEF NOCH WEERBARSTIG" China wil verdeeldheid onder Westelijke Geallieerden President Eisenhower heeft op zyn wekelijkse persconferentie o.m, ver klaard, dat de communisten trachten verdeeldheid onder de Westelijke geallieerden te brengen naar aanleiding van de vliegincidentcn bij Hainan. Amerika was „impulsief noch weerspannig" bij deze zaak doch vast besloten zijn rechten te verdedigen en op te komen voor zyn onderdanen, waar deze zich op legale wijze mochten bevinden. Amerika had een marine-onderdeel opdracht gegeven te zoeken naar overledenen van het neergeschoten Britse vliegtuig. Deze eenheid had de opdracht niet provocerend op te treden doch zich te verdedigen terwijl zij met de reddingswerkzaamheden bezig was. Amerikaanse marine-vliegtuigen, die opsporingswerkzaamheden ver richtten, waren aangevallen met als gevolg, dat twee aanvallende Chine se vliegtuigen waren neergeschoten. Amerika had tegen de aanval gepro testeerd. De president sprak de Chinese ver klaring tegen, dat de Amerikaanse vliegtuigen zich op een plaats had den bevonden waar zij niet hoorden. Hij zeide er zeker van te zijn dat zij zich op legale wijze van hun taak hadden gekweten op een plaats waar zij het volste recht nadden te zijn. China had tegenover Groot-Brit- tannië zijn verontschuldigingen aan geboden doch zou tegenover Amerika een andere houding aannemen. Eisenhower zeide niet met stellig heid een voorspelling te kunnen doen doch een dergelijke tactiek was ge richt op het zaaien van tweedracht. Communistisch China heeft be loofd eventueel inlichtingen te ver strekken over overlevenden van de bij Hainan neergeschoten Britse Sky- master. De regering te Peking had de Britse zaakgelastigde in continen taal China, Trevelyan, doen weten, dat zg hem inlichtingen zal geven, Garantie voor Formosa Volgens de commentator Robert Allen van het Amerikaanse blad „New York Post" staat de Ameri kaanse regering onder zware druk van Congresleden, die willen, dat communistisch China wordt gewaar schuwd voor Amerikaans ingrijpen, indien het zal trachten Formosa te bezetten. Ook wordt geëist, dat na tionalistisch China wordt opgenomen in het voorgestelde Zuidoostaziatisch bondgenootschap. Volgens Allen is de leiding van de ze beweging in handen van de Repu blikeinse leiders in de Amerikaanse Senaat. Aanval op Rood-China De Zuidkoreaanse president Syng- T5i heeft in een toespraak, "t voor een ge- van het Amerikaanse Congres, voorgesteld, dat een Aziatisch leger van meer dan twee millioen man, met behulp van Amerikaanse kanonnen, vliegtuigen en schepen, een „tegenaanval" zal doen op communistisch China. De kern van de communistische strategie voor de wereldoverheersing is er in gelegen Amerika in een „do- denslaap te sussen" totdat de Sowjet- Unie voldoende waterstofbommen en intercontinentale bommenwerpers heeft om de Amerikaanse industrie en zijn vliegvelden in een „sluipaanval" te vernietigen, aldus Rhee. welke hij opgesteld heeft v< zamenlijke vergadering Deense dienstplicht kan niet verminderd worden Generaal Gruenther, de opperbevel hebber van de Navo is gekant tegen de vermindering van de Deense dienstplicht van 18 maanden tot 16 maanden, zo verneemt Reuter uit be trouwbare bron te Parijs De verbeteringen aan het „doden- kruispunt" te Laren, dat zovele slaohtoffers heeft geëist vorderen thans zeer snel. Een van de nieuwe rijbanen van de weg is zo goed als gereed en als men in dit tempo kan doorwerken hoopt men over vier maanden het gehele werk op te leveren. Rhee drong er bij de Verenigde Staten op aan om de „onwijze wapen stilstand in Korea" te beëindigen. In dien Amerika hem zou helpen om zijn leger op te bouwen gaf hij de verze kering, dat geen enkele Amerikaan se landsoldaat in het gevechtsgebied nodig zou zijn. Wel zou de Ameri kaanse luchtmacht en de Amerikaan se vloot van node zijn om een aan val op communistisch China tot een succes te maken. Bovendien hadden de Chinese nationalisten 630.000 man reservetroepen aangeboden. Communistisch China was een „monster met voeten van leem". Zijn leger telde 2.500.000 man doch het was onbetrouwbaar en de Chinese economie was uiterst kwetsbaar. Een blokkade zou chaos veroorzaken. Het zou een goed ding zijn, aldus Rhee, indien de Sow jet-Unie grond strijdkrachten in de voorgestelde strijd om China zou werpen. Dit na melijk zou het vernietigen der Sow- jet-productiecentra door de Ameri kaanse luchtmacht rechtvaardigen, nog voor de Sowjet-Unie in staat zou zijn aanzienlijke hoeveelheden waterstofbommen te produceren. Roofoverval mislukt te Zaandam Daders snel gearresteerd In de nacht van Dinsdag Woensdag hebben twee gemasker mannen een overval gepleegd op het wachtverblijf van Van Gend en Loos nabij het station van Zaandam. Om streeks één uür werd op de deur van het wachtverblijf geklopt, waarop de 30-jarige waker P. T. de Ruiter opendeed. Toen hg zich naar buiten begaf werd hg op zijn rug bespron gen door twee gemaskerde mannen, die hem bewusteloos sloegen. Nadat eerst alle telefoonlijnen onklaar wa ren gemaakt begonnen de mannen de brandkast te forceren. Het bleef bg een poging want het lukte niet de deur te openen; daarna namen zg de vlucht. Daar de waker een vaag signale ment kon verschaffen ging de recher che direct naar een bepaald adres in de binnenstad. Het adres bleek juist te zijn, want bij huiszoeking werden de maskers en de revolver, die een alarmpistool bleek te zijn, gevonden. De gebroeders H. J. W. en A. W. leg den een bekentenis af. Prof. ir. J. P. Thysse adviseur bij Rijksdienst Nationale Plan De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft prof. ir Jac. P. Thjjsse benoemd tot adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Prof. Thgsse was tot voor kort hoogleraar aan de Technische Hoge school te Bandoeng en daarvoor te vens werkzaam als hoofd van het Planologisch bureau in Indonesië. Na vervulling van een opdracht van de Verenigde Naties in Z. O. Azië hoopt prof. Thijsse aan het einde van dit jaar zijn taak bij de rijksdienst voor het nationale plan te aanvaarden. „DADEN ZIJN NODIG" Werd dr. Wohlgemuth neergeschoten Dr. Otto John, de leider van de Westduitse contra-spionnagedienst, die verleden week naar Oost-Berlyn verdween, heeft Woensdagmiddag voor de tweede maal voor de Oost-Berlynse radio een uiteenzetting gegeven van de beweegredenen voor zijn uitwyken naar het Oosten. „Waarschuwingen zijn niet meer voldoende", zo zei hg. „Daden zijn nodig". Hijzelf had „in het volledig besef van zijn verantwoordelijkheid de stem van zijn geweten gevolgd. Als een zo ervaren politicus als oud kanselier dr Brüning zich gedrongen voelt „de aandacht van het volk te vestigen op de ernstige gevaren, die het bedreigen, moet men eindelijk gaan beseffen, dat de West-Duitse regering op het verkeerde pad is", aldus John. (Brüning, die voor Hitier kanselier was, leverde onlangs critiek op Ade nauer, omdat deze volgens hem zich te veel aan het Westen bindt). BRIEVEN ONTVANGEN. John heeft vanuit Oost-Berlijn twee brieven naar zijn vrouw in Keulen weten te smokkelen, waarin hij de hoop uitspreekt, dat alles zal worden opgehelderd. Aan de echtheid der brieven schijnt geen twijfel le bestaan, doch zij zijn zo vaag gesteld, dat ook zij geen uit sluitsel kunnen geven. Niettemin neigt men er in Bonn toe, de brie ven op te vatten als een nieuw ar gument voor de opvatting der rege ring als zou John door een list zijn weggelokt. Vrijwel alle Duitse bladen houden zich bezig met de zaak-John. Het West-Duitse blad „Frankfur ter Abendpost" weet te melden, dat de Zweedse detective Soedermann te West-Berlijn is aangekomen om de zaak-John te onderzoeken. Hg zou contact hebben opgenomen met het hoofd der Oost-Duitse staatsveilig- heidspolitie, Ernst Wollweber, wiens leven hij in de tweede wereldoorlog had gered, toen hij voorkwam, dat Wollweber uit Zweden naar Duits land werd getransporteerd. DR WOHLGEMUTH NEERGESCHOTEN? Dr Wolfgang Wohlgemuth, de West-Berlijnse dokter met wie dr John naar Oost-Berlgn is gegaan, zou Maandagavond neergeschoten zijn, toen hij zijn hotel in de Friedrich- strasse wilde verlaten, aldus een niet bevestigde mededeling aan de West- Berlijnse politie, volgens het blad ,N achtdepesche". In Bonn zijn Woensdagavond de ministers van binnenlandse zaken der Duitse staten bijeen geroepen om over de affaire John te worden inge licht. 6 Over de evacuatie van troepen door Engeland uit de Suez-kanaalzöne is tussen de Engelsen en Egypte over eenstemming bereikt. De opperbevel hebber van de Egyptische strijdkrach ten in de kanaalzöne tekent de over eenkomst. België verlangt hogere prijs voor uranium De „New York Herald Tribune" meldde uit Washington, dat de Bel gische regering de Ver. Staten heeft medegedeeld, dat zij het contract voor de levering van Kongolees ura niumerts niet zal verlengen. Zij heeft aangeboden te onderhandelen over een nieuw contract, waarvoor zij be paalde verlangens heeft: zij wenst technische inlichtingen over het ge bruik van kernenergie voor vredes doeleinden. zij wil óp dit gebied de positie van meest-begunstigde natie (zoals Canada) en zij verlanrrt een deel van het erts voor zichzelf te houden. Bovendien vraagt zij een ho gere prijs, aldus het Amerikaanse blad. Het bestaande contract, dat in 1944 is gesloten, loopt m 1956 af. Volgens de „New York Herald Tri bune" zou Amerika in het algemeen welwillend tegenover de Belgische verlangens staan. Wijzigingen in Britse kabinet Meer kansen voor jongeren De Britse regering heeft Woens dagavond een wijziging van het ka binet bekend gemaakt. De minister van koloniën, Lyttel- ton, is afgetreden. Hij wordt opge volgd door Alan Lennox Boyd, mi nister van vervoer en burgerlucht vaart. Derek Heathcoat-Amory, minister van staat van het ministerie van handel, volgt sir Thomas Dugdale op, die verleden week aftrad als minis ter van landbouw en visserij. John Archibald Boy-Carpenter, fi nancieel secretaris van het ministe rie van financiën, volgt Lennox Boyd op als minister van vervoer en bur gerluchtvaart. Austin Richard William Low, par lementair secretaris van het ministe rie van bevoorrading, wordt minister van staat van het ministerie van handel. Henry Brooke wordt financieel se cretaris van het ministerie van fi nanciën en sir Edward C. G. Boyle parlementair secretaris van het mi nisterie van bevoorrading. Tevens is bekend gemaakt, dat Ri chard H. Thompson is benoemd tot „lord commissioner" van het minis terie van financiën. De gemiddelde leeftijd van de nieu we benoemde ministers is 45 jaar. In politieke kringen gelooft men. dat de Sremier gebruik gemaakt heeft van et aftreden van sir Thomas Dug dale en Lyttelton om meer verant woordelijke posten te geven aan veel belovende jongeren. Ontruiming van delta van de Rode Rivier Het Franse opperbevel te Hanoi heeft Dinsdagavond bijzonderheden bekend gemaakt over de ontruiming van de delta van Je Rode rivier en kustgebieden aan de Tonkinese golf door de Franse Uniestrijdkrachten. Binnen veertien dagen zullen de strijdkrachten zich hebben terugge trokken in een gebied, dat de vorm van een sleutelgat heeft. In dit ge bied liggen Hanoi en Haiphong. Alle Vietminh-eenheden zullen in dezelfde tgd uit dit gebied zijn teruggetrokken. Om het sleutelgatvormige gebied zal een neutrale zone worden gevormd. De laatste Franse troepen zullen, aldus de bekendmaking, Hanoi tach tig dagen na de ondertekening van het bestand van Geneve (23 Juli) verlaten. Garanties aan Israël weer bevestigd Een Britse militaire woordvoerder in Fajid (zone van het Suezkanaal) deelde Woensdagavond mede, dat ongeveer tweederde van de 80.000 man Britse troepen in de zóne naar Groot-Brittannië zal terugkeren met het oog op de hervorming van de Britse centrale reserve. Een aanzienlijk garnizoen zal echter in het Midden-Oosten blijven, een deel ervan op Cyp rus, ©en gedeelte van de pantsereenheden en de R.A.F. zal naar Malta en Aden gaan. Eden zeide gisteren in het Lager huis, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe overeen komst „onze essentiële belangen in dit gebied zal beschermen in het ka der der moderne instellingen". Eden zeide van de gelegenheid ge bruik te willen maken om wederom te bevestigen, dat de Britse regering zich wenst te houden aan de drie- mogendhedenverklaring van 2 Mei 1950. Hij zeide hieromtrent met Ame rika en Frankrijk overleg te hebben gepleegd en tot de slotsom te zijn gekomen, dat beide mogendheden eveneens vastbesloten zijn zich aan deze verklaring te houden. Genoemde verklaring garandeert de grenzen van Israël. Nieuwe grondwet voor Cyprus Graaf Munster, de Britse onder minister van koloniën, heeft in het Hogerhuis medegedeeld, dat Enge land besloten heeft, in de naaste toe komst een gewijzigde grondwet voor Als Churchill 80 jaar wordt op 30 Nov. Britse parlementsleden van alle r ar tij en zullen op 30 November ge zamenlijk de tachtigste verjaardag van sir Winston Churchill vieren in een historische plechtigheid in West minster Hall. Het bestuur van het parlementai re comité van de leden heeft mee gedeeld dat een olieverfportret zal worden aangeboden namens de beide huizen, alsmede een gedenkboek dat de namen bevat van de huidige le den van het Lagerhuis. Sir Winston heeft te kennen gege ven dat hij het portret zal aanvaar den. De aanbieding ervan zal het re sultaat zijn van een actie van alle „back-benchers" om een groot par lementslid te eren. Men kan zich niet herinneren dat ooit een dergelijke plechtigheid in Westminster Hall is gehouden. de kolonie Cyprus in te voeren, die voorziet in een nieuwe wetgevende vergadering, bestaande uit officiële en benoemde leden tezamen een meerderheid vormend en gekozen leden. Engeland heeft aangekondigd, dat Cyprus het nieuwe hoofdkwartier zal worden van de Britse land- en lucht macht in het Midden-Oosten. Griekenland zal de kwestie-Cyprus aan de algemene vergadering der Verenigde Naties voorleggen. De Griekse minister van buiten landse zaken. Stephanopoelos, ver klaarde Woensdagavond, dat de voor- festelde nieuwe grondwet minder li eraal en minder democratisch is dan de grondwet die in 1948 werd aan geboden. Er wordt niet gesproken over zelf beschikkingsrecht voor het volk van Cyprus. Prof. Gerretson gaat heen als hoogleraar Aan prof. dr. Frederik Carel Ger retson is op zijn verzoek eervol ont slag verleend, ingaande 20 Septem ber a.s., als buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Dit vanwege het bereiken van de 70 jarige leeftijd in het begin van dit jaar. Bij K.B. van 27 Juni 1939 werd prof. Gerretson benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de constituti onele geschiedenis van het Konink rijk der Nederlanden. OVER ENKELE WEKEN GEREED Vele Zeeuwse waterstaatkundige problemen houden er verband mee Naar wij vernemen zal de minister van verkeer en waterstaat waar schijnlijk na het zomerreces der Tweede Kamer een ontwerp-Deltawet in dienen, dat een wettelijke regeling beoogt van de afsluiting der zeegaten. Tijdens een kort onderhoud met het lid van de Deltacommissie, dr. ir. F. P. Mesu, deelde deze ons desgevraagd mede, te verwachten dat dit ontwerp over enkele weken gereed zal zijn. Dat zou betekenen, dat nog dit jaar de volksvertegenwoordiging gelegenheid krijgt zich over de wenselijkheid van dit gigantisch project uit te spreken. Wij tekenen hierbij aan, dat uit de ze mededeling mag worden afgeleid, dat er- in het kabinet zoals trou wens was te verwachten eenstem migheid heerst over de noodzakelijk heid van afsluiting. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort van de zijde der regering nadere medede lingen volgen over net wetsontwerp. Vanzelfsprekend zal men dit ont werp in Zeeland met grote belang stelling begroeten. Reeds eerder werd door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de verwachting uitgesproken, dat de volksvertegenwoordiging op grond van het derde interim-rapport van de Delta-commissie tot een principiële uitspraak zou kunnen komen. Wan neer een dergelijke uitspraak in casu door aanvaarding van het ont werp-Deltawet eenmaal zal zijn gedaan, mag worden verwacht, dat er in Zeeland nog meer bedrijvigheid zal komen op waterstaatkundig terrein dan tot dusver het geval was. Immers voor de uitvoering van de Zuiderzeewerken werd destijds een afzonderlijke dienst in het le ven geroepen, zodat ook voor dit project een afzonderlijke dienst niet vreemd zou zijn. En het ar beidsterrein van deze instelling ligt tocli voornamelijk in Zeeland. Zo zal men zich o.a. herinneren, dat van officiële zijde er al op ge wezen werd, dat het Drie-eilan denplan als generale repetitie kan worden beschouwd voor de algehe le afsluiting der zeegaten. VELE PROBLEMEN. Overigens spelen in het verband van de Deltaplannen nog vele andere Zeeuwse waterstaatkundige zaken een rol. Nu het dijkherstel in een laatste stadium begint te komen, is de volgende fase aan de beurt, name lijk de beveiliging van de zwakke filaatsen en daarna de algehele bevei- iging. Zoals bekend zijn er in Zee land ca. 47 van deze plaatsen, die de aandacht van de Rijkswaterstaat vra gen. Dit gehele complex van water staatswerken speelt uiteraard een rol bij de totstandkoming van de Del taplannen, terwijl bovendien gerekend moet worden met het rapport Steen- bergheVan Cauwelaert over de Bel gisch-Nederlandse waterwegen. De uitkomsten van dit rapport zullen bg uitvoering van de Deltaplannen ze ker niet genegeerd kunnen worden. Ook zijn daar ook de vele netelige vraagstukken rond de visserij, om van de kostenverdeling nog maar niet te spreken. Zal van de waterschap pen, die door afsluiting worden be veiligd een bijdrage worden ver langd Wanneer men al deze factoren over weegt, dan is de conclusie gerecht vaardigd, dat binnen enkele maan den in de volksvertegenwoordiging j een buitengewoon boeiend debat mag worden verwacht, een debat, waarby 30 Juli. het wel en wee an deze provincie in Zon op hoge mate is betrokken. 1 Maan op TOUR DE FRANCE Nolten en Voorting handhaafden zich In de 19e etappe van de Rond de van Frankrijk, van Brian- gon naar Aix-les-Bains (221 kilometer), welke o.m. over de Galibier voerde, hebben de Ne derlanders, behalve Nolten en Voorting, zich niet kunnen handhaven. Winnaar werd de regionaal Dotto. Acht minuten na hem snelde het peloton met alle groten en Nolten en Voor ting over de eindstreep. Wagtmans, Van Est en Van öreenen hadden kostbare tijd verloren. In het algemeen klas sement moesten zij dan ook snkele plaatsen prijs geven. J. iuykerbuyck kwam na het sluiten der controle binnen, (n 't ploegenklassement staan onze landgenoten nog steeds derde, maar de achterstand op België is nu ongeveer 8 mi nuten. WWWAWWWWVNAW Weldra ondertekening van Balkanverbond Dc ministers van buitenlandse za ken van Joego-Slavië, Turkije en Griekenland zullen 6 Augustus te Bied (Joego-Slavië bijeengekomen om het militaire bondgenootschap tussen de drie landen te tekenen. DE VERWACHT: KOUD. Wisselend bewolkt met enkele bui- i. Harde tot krachtige wind tus sen Zuid-West en Noord-West. Koud weer. ZON EN MAAN. 4.57 5.35 onder 20.35 onder 20.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1