iiWe Wat verandert er bij herziening der omzetbelasting? KLANKBORD JIMMY BROWIN bij de Recherche WET OP ZEEVAARTDIPLOMA'S MOLEN OP HET OOSTPLEIN TE ROTTERDAM UITGEBRAND DONDERDAG JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJSTELLING VOOR KLEINHANDEL Algemeen tarief voor groothandel van drie-vierde procent (Van onze parlementaire redacteur) Bijna veertien dagen lang heeft de Tweede Kamer zich kort geleden ver diept in het ingewikkelde wetsontwerp op de Omzetbelasting. Er zijn sinds de indiening door de regering op 19 Juni 1952 verscheidene wijzigingen in aangebracht en zelfs tijdens de behandeling in de Kamer kwam de rege ring nog met nota's van wijziging en onderging het ontwerp veranderin gen door de aanneming van amendementen. Nadat het wetsontwerp zijn definitieve eindredactie had gekregen, hecht te de Tweede Kamer er haar goedkeuring aan met algemene stemmen. Dat doet verwachten, dat ook de Eerste Kamer, die het wetsontwerp niet meer mag wijzigen, er haar fiat aan zal geven. Op 1 Juli 1955 zo is de bedoeling zal de nieuwe wet in werking treden. Ten opzichte van de bestaande toestand verandert er heel wat. Aange zien velen op enigerlei wijze met de omzetbelasting te maken hebben, la ten we hier de belangrijkste wijzigingen volgen. Een van de belangrijkste wijzigin gen is ongetwijfeld, dat de leverin gen door kleinhandelaren aan parti culieren van omzetbelasting vrijge steld zijn. De administratieve ver- lichtingen voor de kleinhandel wor- en belangrijk vereenvoudigd. Met name het boeken van ontvangsten vervalt voor de omzetbelasting. Eén verplichting blijft echter bestaan en wel het inschrijven van inkomende facturen. De kleinhandel is dus in het alge meen vrijgesteld. Er zijn evenwel kleinhandelaren, die wel eens leve ringen doen, waarvoor omzetbelas ting betaald moet worden. Wanneer bijvoorbeeld een kleinhandelaar aan zaken of ondernemers levert, is hij eigenlijk grossier. Er is nu bepaald, dat wanneer een kleinhandelaar per jaar niet meer dan f 2000 omzet heeft als fabrikant en verrichter van diensten en niet meer dan f 12.000 omzet per jaar als grossier bij de levering aan niet-particulieren, hij integraal als kleinhandelaar wordt behandeld. Gewijzigde percentages Wat de percentages der heffingen betreft, worden de volgende veran deringen ingevoerd. Het percentage voor het verrich ten van dienst is vier gebleven, met dien verstande, dat het vervoer van personen en goederen, alsmede de oplevering van een werk in onroe rende staat blijft onderworpen aan een heffing van drie percent. Het fabrikantenpercentage is ver hoogd van vier op vijf procent. De leveringen evenwel van fabrikanten rechtstreeks aan particulieren is 4 procent gebleven en in gevallen, waarin dit percentage zes bedroeg, is dit verlaagd tot vier procent. Het groothandelstarief is gewij zigd van een half en één procent in drie-kwart procent. Bij de invoer van goederen is de mogelijkheid geopend het percenta ge van de omzetbelasting met ze ven procent te verhogen in plaats van drie. Dit is gedaan om te voor komen, dat het binnenlandse pro duct komt achter te staan bij het buitenlandse product, wanneer daar op in het land van herkomst slechts een geringe omzetbelasting drukt. Leveringen van goederen op fa brikantenverklaringen zijn vrij ge bleven van de heffing van omzetbe lasting. Dit is nu in de wet vastge legd. Een fabrikantenverklaring is de verklaring van een afnemer, dat hg ten aanzien van de goederen, die hij van een bepaalde firma betrekt, be schouwd wenst te worden als fabri kant of als ondernemer. Factuurstelsel Het kas-stelsel is vervangen door het factuur-stelsel, dat wil zeggen: de ondernemer moet nu omzetbelasting betalen over de In rekening gebrachte bedragen en niet meer over de ontvangen bedragen. Indien evenwel een afnemer we gens financiële omstandigheden niet of niet volledig betaalt, wordt op een daartoe gedaan verzoek teruggaaf verleend van de omzetbelasting, die reeds over die niet of niet volledig ontvangen of te ontvangen bedra gen is voldaan. De termijn, waar binnen de ondernemer aangifte moet doen van de door hem verschuldigde omzetbelasting is van binnen veer tien dagen na afloop van elk kalen derkwartaal verlengd tot binnen twee maanden na afloop van elk ka lenderkwartaal. En de termijn, waar binnen een belanghebbende een be zwaar kan indienen tegen een door de inspecteur opgelegde aanslag is in plaats van eén maand verlengd tot twee maanden. Leveringen In het begrip levering van goede ren zijn onder meer de volgende wij zigingen aangebracht: 1. een beperkte integratieheffing deze heffing betreft leveringen binnen het eigen bedrijf door de goederen vermeld in de bij de wet behorende tabel VI Hiertoe behoren goederen, zoals zijn bedoeld in af deling XI van het Tarief van invoer rechten behorende bij de Nederlands BelgischLuxemburgse Douane overeenkomst, met uitzondering van die, welke grondstof zijn voor tech nische weefsels voor de rubber-in dustrie; verder ruwe plantaardige oliën, te weten grondnotenolie, ka- toenzaadolie, palmpitten- en kokos olie, sesam-, koolzaad-, raapolie en dergelijke olie, soja, zonnebloem- en maisolie; en tenslotte gelooid leder, bestemd voor de vervaardiging van schoenen en handschoenen, alsmede rubberzolen en rubberhakken; 2. goederen, die door natrekking (dat is toevoeging ter completering van een gekocht goed) in eigendom overgaan, worden in een aantal ge vallen aangemerkt als te zijn gele verd. In de wet zijn thans vastgelegd de plaats, waar de levering plaats vindt en de dienst wordt verricht. Indien bij de oplevering van een werk in onroerende staat in de ver goeding niet is begrepen de waarde van de goederen, die van dat werk deel zijn gaan uitmaken omdat de opdrachtgever deze goederen aan de aannemer verstrekte wordt die waarde niettemin in de vergoe ding begrepen. Weelde Het percentage van zeven procent, waaraan de goederen onderworpen zijn, die in het tussentarief zijn ge rangschikt, wordt verhoogd tót tien procent. Het weeldetarief is vijftien procent gebleven. De regering heeft evenwel toegezegd in het najaar met een nieuw ontwerp te komen, dat eventueel nodige wijzigingen van de ze tabellen inhoudt. Deze wijzigin gen zullen in de meeste gevallen op verlagingen neerkomen. Vandaar, dat de regering ze vrij plotseling, dus na een slechts korte voorberei ding, wil invoeren. Zjj hoopt daarme de een kopersstaking te voorkomen. Bij de invoer van goederen is het twee-waarden begrip, namelijk een voor de invoerrechten en een voor de omzetbelasting gehandhaafd. Ook het vervoer ten invoer blijft vrijge steld. De teruggaaf bij uitvoer heeft een uitbreiding ondergaan. Zij blijft na melijk niet meer beperkt tot de ver bruikte grondstoffen, maar wordt uitgebreid met de verbruikte hulp stoffen. Vrijstellingen De tabel van de vrijgestelde goe deren is onder meer aangevuld met de volgende goederen: a. peulvruchten, ook indien niet feschikt voor menselijke consump- ie; b. een aantal veevoeders; c. een aantal kunstledematen; d. poeliers artikelen; e. boeken; f. geneesmid delen. Verder zijn de volgende diensten van omzetbelasting vrijgesteld: a. het opnemen van advertenties; alle diensten van artsen .tandart sen, verpleegsters en vroedvrouwen; c. diensten van begrafenisonderne mers; d. ziekenvervoer met ambu lance-auto's; e. de diensten door ma kelaars-agenten en andere tussen personen, die hun tussenkomst ver lenen by het sluiten van overeen komsten tot het leveren van goede ren in gevallen, waarin de levering door die personen, indien zij niet als tussenpersoon, doch als handelaar zouden zijn opgetreden, van omzet belasting zouden zijn vrijgesteld; f. bepaalde prestaties op het gebied van de sport; g. bepaalde prestaties op het gebied van het jeugdwerk; h. het verstrekken van spijs en drank in rusthuizen, retraitehuizen, jeugd herbergen en dergelijke, mits met deze inrichtingen geen winst wordt beoogd of gemaakt; i. bepaalde pres taties van culturele en sociale aard; j. het verstrekken van kleuter-, la ger-, uitgebreid lager-, middelbaar-, voorbereidend hoger- en hoger onder wijs en van nijverheidsonderwijs en andere bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen onderwijs; k. verhuur van boeken en tijdschriften. De regeling, die met ingang van 1 Januari 1954 in werking is getre den ten aanzien van huisbrand, blijft bestendigd; alleen worden de per centages aangepast aan de nieuwe wet. Nederlands Ballet opgericht Dezer dagen is het definitieve be sluit genomen tot oprichting van het Nederlands Ballet. Het zal geleid worden door Sonia Gaskell. Na 1 Augustus zal met de training een aanvang worden gemaakt, na 1 October zullen de eerste voorstellin gen beginnen. Het ballet wordt gefi nancierd met een subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De groep omvat 24 dansers en danseressen. Verloren autowiel oorzaak van serie ongelukken Automobilist was onder de invloed Een autowiel, dat van een vracht auto was gevallen, is Dinsdagnacht op rüksweg 12 de grote weg Rotterdam-Delft-Den Haag de oorzaak geweest van een aerie on gelukken. Eerst reed een scooter, die uit de richting Rotterdam kwam, er te gen, sloeg over de kop en kwam tien meter verder op de weg te recht. Een personenauto, die ver volgens naderde, raakte het auto wiel ook. Hij reed 60 meter verder door een ligusterhaag en sloeg daarna over de kop. Toen de politie ter plaatse geko men was en rode lantaarns had ge plaatst om het verkeer opmerk zaam te maken, reed een personen auto tegen een der lichten. De be stuurder daarvan, de 31-jarige be drijfsleider J. L. R. uit Amster dam. zou onder invloed van sterke drank hebben verkeerd. Zijn rijbe wijs werd in beslag genomen. De scooterberijder, diens duopassa- giere en twee inzittenden van de auto liepen lichte verwondingen op en moesten in het ziekenhuis Cool- singel te Rotterdam behandeld wor den. Aan de ring van Ouwerkerk staat deze mooie oude gevel uit 1683, maar achter deze gevel verbergen zich drie woninkjes, die reeds door de gemeente werden aangekocht als krotwoningen. Er bestaan zeer voorlopige plan nen om deze krotten te slopen en ach ter de mooie gevel een nieuw gemeen tehuis voor Ouwerkerk te bouwen. Ook minister Oals heeft tijdens zijn bezoek 'aan Sc'.ouwen-Duiveland be langstelling voor deze gevel getoond. (Foto P.Z.C.) GREGORIE. Het is ook al met de familie Peck zover. Me vrouw Peck (moeder van drie kinderen) heeft in Hollywood medegedeeld, dat zij zal gaan scheiden van haar geliefde Gre. gorieToch een slecht kli maat voor huwelijken daar in Hollywood. EEN HOED. Mamie Eisenho wer Amerika's dame num mer een wilde kort geleden een hoed gaan kopen. De ge heime dienst (de F.B.I.) kwam in het geweer en niet minder dan veertien ambtenaren en beambten beveiligden de hoe- denaankoop van Mamie. Pre sident Eisenhower was wel 'n beetje geschokt toen hij ken nis kreeg van die overdreven zorgzaamheid „Lieve hemel", zuchtte hij, „veertien man in touw voor een hoedjeDe chef van het F.B.I.-detache- ment fluisterde discreet: „Wanneer u het toestaat meneer de presidenthet zou oorspronkelijk een hoed geweest zijn, maar het wer den er drie". VIER TON. Keizer Haile Se lassie van Abessynië heeft 'n villa bij Cannes betrokken om een paar weken uit te rusten van de keizerlijke beslomme ringen. Hij arriveerde met een zoon, twee kleindochters en vier ton bagage. BRIEFKAART. President Ei senhower ontving de grootste briefkaart, die sedert de da gen van Noach geschreven werd. De kaart was 1,30 me ter hoog, 2 meter lang en het ding had een gewicht van 30 kilo. De kaart werd per lucht post aan Eisenhower toege zonden om hem te vertellen, dat 7000 Amerikanen in Me xico hem voor een bezoek aan dat gezellige land uitnodig den. Ze hadden allemaal hun handtekening op de kaart ge zet!!! PIJP. Mevrouw Cuyler Ham mond hoorde van haar man, die hoogleraar aan de Yale- universiteit is, dagelijks klachten over haar sigaretien- rokerjj. Ze maakte het daar mee naar de smaak van haar echtgenoot te bont. Haar „tax" was drie pakjes per dag. Nu is ze aan de pijp begonnen en dat gaat best zegt ze. Ze rookt nu nog maar tien sigaretten per dag. WEERBERICHT. Een boer in Kümmel (Zwitserland) kon zich niet weerhouden om met een hooivork z'n radio aan diggelen te slaanVia de radio was hem mooi weer voorspeld. Hij wachtte daar om een dag met het binnen halen van z'n hooiDe volgende dag regende het pij penstelen. WIJZIGING NADER ONDERZOCHT Memorie van antwoord aan Tweede Kamer Verschenen is door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting en de staatssecretaris van onderwys, on dertekende memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de com missie voor de scheepvaart uit de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wyziging van de wet op de zeevaart-diploma's. Hieraan is het volgende ontleend. Een der in het wetsontwerp voorge stelde wijzigingen heeft tot doel ge lijkstelling te verkrijgen ten aanzien van de motorvermogens, welke voor schepen van minder dan 400 ton wor den genoemd in artikel 6 van de wet op de scheepvaart-diploma's, artikel 6 van de wet op de zeevaart- visvaartdiploma's, artikel 87 van het schepenbesluit 1952. De ministers kunnen de vrees, dat dientengevolge de veiligheid en socia le belangen in het gedrang zullen komen, niet delen. Zij menen, dat op grond van de opgedane ervaringen met zekerheid kan worden aangeno men, dat dè veiligheid door de voor gestelde wijziging-niet in gevaar wordt gebracht, terwijl de sociale be langen van het personeel voldoende worden gewaarborgd door de regelin gen omtrent de werktijden en de be manningssterkte in de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomst. Wat betreft de vraag of er wel aanleiding is met minder gediplo meerden aan boord van de schepen in de kleine handelsvaart te Vol staan. nu deze steeds meer worden gebruikt voor grotere reizen, wordt èr op gewezen, dat de schepen met een kleiner motorvermogen dan 225 pk, om welke het hier gaat, in het al gemeen niet voor reizen buiten de Europese kustzeeën worden gebruikt. Hét diploma motordrijver zeevis vaart eist gelijkwaardige kennis als het diploma motordrftver voor de kleine handelsvaart. De minister en de staatssecretaris achten daarom geen reden aanwezig om bezitters van zeevisvaartdiploma's te beper ken in hun arbeidsterrein. Geduren de de tijd, dat de voorgestelde rege ling in de vorm van 'n ministeriële beschikking van kracht is geweest, is niet gebleken, dat er 'n grote aandrang bestaat by de motordrij vers van de zeevisvaart om over te faan naar de kleine handelsvaart, r bestaat dus geen aanleiding te vrezen, dat de zeevisvaart in moei lijkheden zou geraken. Op grond van deze overwegingen hebben de minister en de staatsse cretaris gemeend het overleg met de betrokken partijen achterwege te kunnen laten. Het is de bedoeling van de minis ter en de staatssecretaris binnen kort een commissie in te stellen, waarin alle partijen zullen zijn ver tegenwoordigd. Deze commissie zal in het algemeen tot taak hebben te onderzoeken in hoever wijzigingen moeten worden aangebracht in de wet op de zeevaartdiploma's en haar uitvoeringsbesluiten. De waag, in hoever het nodig zou zijn een apart diploma motordrjjver van hogere orde in te stellen, heeft de aandacht der regering. Deze aan gelegenheid zal tevens door de ge noemde commissie worden onder zocht. Mr. Frangois Pauwels in Berkelse zaak De bekende Amsterdamse advocaat en literator mr. Frangois Pauwels zal zich waarschijnlijk mede belasten met de verdediging van de Berkelse arts O., wanneer deze zaak te zijner tijd in hoger beroep zal dienen. De andere advocaten van de arts zijn, zoals be kend. mr. P. van het Hoff Stolk en mr. M. H. Huygens. Mr. Pauwels heeft thans de zaak in studie genomen en zal over enkele weken zijn definitieve mening Ken baar maken. De veronderstelling, dat mr. Van het Hoff Stolk zich terug zou trekken, wanneer mr. Pauwels besluit, de ver dediging mede op zich te nemen, is voorlopig van alle arrond ontbloot. Jeugdherberg in Dordrecht De Dordtse gemeenteraad heeft 180.000 gevoteerd voor de stich ting van een zg. waterjeugdher berg, die de N. J. H. C. zaï ex ploiteren. Het nieuwe gebouw zal 93 slaapplaatsen bevatten. In de wintermaanden zal het dienst kun nen doen voor vergaderingen. MET DRAAIENDE WIEKEN TEN ONDER Brandweer kon de vuurhaard niet bereiken De historische meelmolen op het Oostplcin te Rotterdam, die de gro te catastrofe van Mei 1940 overleef de, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag door brand verwoest. Om kwart voor vier werd de brandweer gewaarschuwd, dat er rook kwam uit de vele open ven sters, die het stenen gevaarte telt, maar ofschoon er onmiddellijk zeer veel groot materiaal uitrukte, was het reeds bij aankomst duidelijk, dat men hier voor een verloren zaak stond, temeer omdat de molen als een gigantische schoorsteen werkte in de felle wind. Maar er was nog een andere, een veel noodlottiger factor: in verband met de metamorfose van het Oost- 51ein tot een groot modern ver- eersplein, was de omgeving van de molen tot meer dan honderd meter in het rond opgebroken. Er lag een ring van verhoogde tramsporen om de molen, waardoor het onmogelijk was voor de brandspuiten en de gro te ladderwagens om de brandende kolos te bereiken. Men kon alleen maar van zeer verre afstand de slan gen aanvoeren en van de grond af water in de vuurmassa werpen. De kap kon men onder de gegeven om standigheden, onmogelijk bereiken, w&nt deze stadsmolen is als een to ren zo hoog gebouwd. Het duurde niet lang of de molen Wat wilt U weten? 17. Jimmy Brown had Piet Potlood omstandig zitten vertellen van de belachelijke drukte, die er vóór en in de winkel van Dirk Dikkerdeeg heerste en van het geen hij op de winkelruit van de firma Soesjes op de Groenedijk had gelezen. „Ik zal 't je maar ronduit zeg gen, Piet", zei hij. „Ik vertrouw dat niet. Er is iets. dat mij zegt, dat hier iets niet in orde is" Piet Potlood keek zijn vriend enigszins bevreemd aan. „Wat zou er niet in orde zijn?" vroeg hij. „Voor mij is de zaak zo klaar ais een klontje. De mensen snoepen veel. Véél meer dan vóór de oorlog. Dat zal wel een na-oorlogs verschijnsel zijn, want dat wordt niet alleen hier in Wil- genwolde geconstateerd maar ook in Amsterdam en in Den. Haag en in Londen of waar je maar wilt. De man. die dat dóór heeft gehad, is Dirk Dikkerdeeg en die pro beert daar als goed zakenman van te profiteren. Hij heeft de laatste tijd zijn zaken op grote schaal uitge- breid. Voorzover ik weet, heeft hij vier filialen geopend en zoals jij me verteït, 's hij blijkbaar ook bezig be staande zaken op te kopen. Wat daar voor vreemds aan is, begrijp ik niet. Hex is het werk van een gewiekste zakenman. Zo zie ik dat tenminsteJimmy wist hier niet veel op te antwoorden. Zo bekeken, was het inder daad de gewoonste zaak van de wereld, maar toch zat er volgens hem een luchtje aan. deugde er ergens iets niet. Die begeerte om te snoepen, kon dan wel een na oorlogs verschijnsel zijn. maar de snoep-epidemie was hem te plotseling uitgebroken.... brandde van onder tot boven en toen eenmaal de rieten kap was doorge brand en de wind volkomen vrij spel had, brandde de molen snel uit. De vlammen vonden trouwens gretig voedsel in al het hout, waaruit het binnenste van het gevaarte bestond en de grote hoeveelheden graan e.d., alsmede jutezakken en ander ver pakkingsmateriaal, die er opgesla gen lagen. Door de enorme hitte waren om kwart over vier de wieken reeds gaan draaien en dit maakte het werk voor de brandweermannen nog moei lijker. Toch duurde het nog betrekkelijk lang voordat met donderend geraas het bovenwerk het begaf, maar toen gebeurde het onverwachte: het wie- kenstel bleef voorlopig nog hangen op de ronde stenen muur van de mo lenromp. Deze muur is alles wat van de oude molen is overgebleven. De molen Oostplein was eigendom van de gebr. Kluit. Des nachts was het gebouw niet bewoond. Men tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. MANTELCONTRACT VOOR DE AARDGASLEVERING Het college van Gedep. Staten van Overyssel heeft enige vragen van leden van provinciale staten beantwoord betreffende de aard gaskwestie. Over de verkoop van het gas wordt o.a. gezegd, dat de minister primair de contracten met enkele gemeenten waarmee hy on derhandelt, zal afsluiten on dat deze contracten daarna zullen wor den ingevoegd in een mantelcon tract dat hij met de N.V. Noord- Oostelijke Gasmaatschappij sluit. Deze Mij. zal dan ook en gros kun nen inkopen en kunnen verkopen aan nieuwe contractanten. De prijsbepaling wenst de minis ter zelf in handen te houden. De minister is bereid het transportnet te doen beheren door de N.O. Gas- mij., mits er voldoende waarborgen zijn voor een goede technische dienst. De minister :3 voorts be reid die zaken op het gebied van de gasvoorzicning, welke tot dus ver door de staat worden verricht, doch zonder bezwaar in regionaal verband kunnen geschieden, na af sluiting der contracten aan een re gionale maatschappij over te dra gen. Het tekort aan politiepersoneel Naar aanleiding van het verzoek van de K.N.A.C. meer politie beschik baar te stellen zodat meer en beter toezicht op het verkeer en op het langzame verkeer in de steden in het bijzonder kan worden uitgeoefend, heeft de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld dat bij de vaststel ling van de sterkte der gemeentelijke politiekorpsen voldoende rekening is gehouden met de behoefte aan pre ventief en corrigerend politietoezicht op het verkeer. Indien de burgemeester in verband met wijziging van de plaatselijke om standigheden. daartoe termen aanwe zig acht, kan op zijn verzoek uitbrei ding van het politiekorps worden overwogen. De K.N.A.C. meent, dat hierdoor in genendele een oplossing wordt ver kregen voor het bestaande probleem, nl. het huidige grote tekort aan po litiepersoneel? en het ten spoedigste opheffen van de toestand dat de toe gestane sterkte van een korps nog niet eens wordt bereikt. Hoe verheugend de theoretische mogelijkheid om het politiekorps uit te breiden ook moge zijn, is tenslotte naar de mening van de K.N.A.C. het verkeer alleen gebaat, indien zodani ge maatregelen worden genomen dat in de practyk het toezicht kan wor den uitgebreid. Inval in speelhol te Rotterdam Dinsdagavond heeft de recherche een inval gedaan in een speelgelc- genheid aan de Schieweg te Rot terdam. De twee exploitanten, de 35jarige koopman J. J. D. en de 42-jarige autohandelaar H. B., zijn in bewa ring gesteld. Nadat proces-verbaal was opgemaakt konden negen van de tien spelers het hoofdbureau verlaten. De speelbenodigdheden en het geld zijn in beslag genomen Hoewel er nog maar een klein half uur gespeeld was, was de pot reeds een bedrag van j' 460 rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11