PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volledige overeenstemming over geschil in Suez-Kanaalzone De Zeeuwse landbouw snakt naar mooi zonnig weer BILT WAARSCHUWING VAN ROOD- CHINA AAN WASHINGTON IN NOORD-VIETNAM WORDT NIET MEER GESCHOTEN VANDAAG ZOU DJAKARTA EEN BESLISSING NEMEN 197e Jaargang-No. 175 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer.: Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Juli 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i max. 8 regels) vaD 1—5 regels f L—Iedere regel meei 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g Oostburg. Flnlandstr 2. telef. 16; Terneuzen. Brou werijstr 2. Zlcikzee. N Bogerdstr C 160. telef 26 KEERPUNT IN GESCHIEDENIS VAN EGYPTE Britse militairen thans naar Kenia en Malakka? Een woordvoerder van de Britse ambassade te Caïro heeft medegedeeld, dat er overeenstemming is bereikt met Egypte over alle hangende kwes ties in het geschil over de Suez-kanaalzöne. De overeenkomst zou gister avond geparafeerd worden. De Britse onderminister van oorlog, Nigel Birch, heeft Dinsdag* op vra gen in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britse troepen in de zóne van het Suez-kanaal geen waardevolle voorraden, uitrusting of voertuigen zullen achterlaten. Het handhaven van de huidige Britse troepenmacht in de zóne kost ongeveer 550 millioen gulden. Voorts verklaarde Bireh, dat het niet in de bedoeling ligt elders in het Midden-Oosten een basis van de grootte als die in de zóne van het Suez- kanaal in te richten. In Londense diplomatieke kringen is het nieuws van de overeenstem ming tussen Groot-Brittannië en Egypte met instemming begroet. Men ziet de overeenstemming als het be gin van een nieuw tijdperk van doel matiger en moderner verdediging van het gehele Midden-Oosten. Volledige plannen voor verplaat sing van het Britse garnizoen in Egypte zijn nog niet voltooid, doch men verwacht, dat een aantal mili tairen naar Kenia en Malakka zal worden gezonden om te helpen een einde te maken aan de daar heersen de moeilijkheden. Andere militairen zouden naar Engeland worden over gebracht en enige eenheden naar Cyprus en mogelijk ook Jordanië en Libye. Uit gezaghebbende bron in Londen is vernomen, dat minister Eden van daag in het Lagerhuis een verklaring over de Brits-Egyptische overeen komst zal afleggen. Men verwacht, dat de overeenkomst Donderdag in het Lager- en het Hogerhuis zal wor den besproken. Conservatieven ontevreden Dinsdagavond sprak Eden op een besloten vergadering van de com missie voor buitenlandse zaken van de Britse conservatieve partij. In de commissie hebben vele van de 40 Koningin bezocht het intern, kinderkamp Koningin Juliana heeft gistermid dag een onverwacht bezoek gebracht aan het internationale kinderkamp van de World-veterans-Federation in villa Boswijck te Baarn. Zoals bekend is, zrjn hier 66 kinde ren uit 20 verschillende landen onder gebracht. Met veel belangstelling onderhield onze landsvrouwe zich met de kinde ren, die bezig waren met hun ver schillende vacantiehobbies. conservatieve afgevaardigden zitting, die onlangs verklaarden tegen een overeenkomst te zullen stemmen, als die algehele evacuatie van de Britse troepen uit Egypte met zich mee zou brengen. Men verwacht, dat de conservatie ve rebellen een spoeddebat over de k-vestie zullen eisen. Na zeventig jaar Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische premier, heeft Dinsdag verklaard, dat het sluiten van een nieuwe Brits-Egyptische overeenkomst, een nieuw tijdperk van vriendschappelijke betrekkingen, ge grond op wederzijds vertrouwen en samenwerking tussen Egypte en Groot-Brittannië en de Westelijke landen inluidt. De overeenkomst betekent een keerpunt in de geschiedenis van Egypte. „Wij willen de haat uit onze harten verwijderen en onze betrek kingen met Groot-Brittannië opbou wen op een solide grondslag van we derzijds vertrouwen, dat in de afge lopen 70 jaar ontbroken heeft", aldus de premier. Karl Arnold tot premier gekozen Het parlement van Noordrijnland- Westfalen heeft gisteren Karl Arnold met 118 tegen 75 stemmen tot pre mier gekozen. Arnold is tot dusver twee keer hoofd van de regering van Noordrijnland-Westfalen geweest. De tegenstemmers waren de socia listen, die hun candidaat steunden. In het nieuwe parlement heeft de C DU, waartoe Karl Arnold behoort, 90 zetels, de socialistische partij 76, de liberalen 25 en de rooms-katho- lieke centrumpartij 9 zetels. De regeringscoalitie wordt gevormd door de CDU, het centrum en de libe ralen. Bobst practisch zeker van emdoverwmnioe Nederlanders traden op de voorgrond De zware berg-etappe door dt Alpen van Grenoble naar Bri- ingon is gewonnen door dc franse nationaal en gele-trui irager Louison Bobet Hij ein- iigde als eerste met bijna twec- ninuten voorsprong op de Zwitser Ferdi Kubler. In het '.gemeen klassement slaat Bo- >et zover voor. dat hij prac isch zekei is van de eindover winning. De Nederlanders heb- >en het in deze etappe uitste kend gedaan. Wagtmans die ijn oude vorm weer te pakken schijnt te hebber werd vier de, Nolten. wiens geblesseerde knie hem veel minder last be zorgde dan tot gisteren toe het geval was, tiende en de meer en meer op de voorgrond (re iende Van Breenen vijftiende Ook in het algemeen klasse ment verbeterden deze drie renners hun positie In het ploegenklassemcnt staat Neder land nog steeds op de vierde plaats op slechts twee minuten van België. VV\^VS/NA^VVVVVWVWMVVW NA DE INCIDENTEN BIJ HAINAN Tegen „daden van agressie" De verschillende incidenten in het Inchtruim van Hainan hebben tot een gespannen toestand geleid, die nog in de hand word «gewerkt door de protesten over en weer van communistisch China en de Westelijke mogend heden. Peking heeft, naar uit Hongkong wordt gemeld, zeer krachtig gepro testeerd tegen het neerschieten van twee vliegtuigen van de Chinese lucht- gespannen toestand geleid, die nog in de hand wordt gewerkt door de macht door Amerikaanse marine-vliegtuigen. Ook werd geprotesteerd tegen het binnendringen van de Chinese territoriale wateren door eenhe den van de Amerikaanse marine. Volgens radio-Peking heeft rood China de Amerikaanse regering gewaarschuwd dergelijke „daden van agressie" achterwege te laten, daar de V.S. anders de verantwoordelijkheid zouden dragen. Eden deelde in het Lagerhuis mede, dat Londen in Peking op verzoek van de Amerikanen protesteerde tegen het neerschieten van een Blits vlieg tuig, waarbij zes Amerikanen gedood of gewond werden. Voorts ontving de Britse zaakgelas tigde opdracht te protesteren tegen de „moedwillige inmenging bij de red dingswerkzaamheden in het gebied van de ramp" De luchtvaartautoriteiten in Kan ton deelden mede, dat slechts een vliegboot van het type Sunderland in het gebied van de ramp zou worden toegelaten en dat op alle andere oor logsvliegtuigen, die naar overleven den zochten, zonder waarschuwing zou worden geschoten. Eden noemde deze Chinese gedragswijze in tegen spraak met alle internationale ge woonten. Het Labour-lid Donnelly vroeg de minister of hij zich er van bewust was dat de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten opdracht hadden „snel met de trekker" te zijn. De speaker van het huis kwam op dit punt tussen beide, daar de minister niet verplicht is te antwoorden. Donnelly ging voort met de vraag of de minister zich er wel van bewust was, dat een en ander ernstige ge volgen voor de Britse strijdkrachten In het Middelburgse Schuttershof werd Woensdagavond een groot aan tal zakenlieden uit de hoofdstad ge wogen. Dit was nodig om de uitslag te bepalen van de .Middelburgse Gewicht Actie", die de Middelburgse Middenstandscentrale van 28 Juni tot 10 Juli voerde. Het publiek kreeg daarbij de opgave, het juiste gewicht vun de deelnemende zakenlieden te schatten aan de hand. van foto's, die in de winkels bij aankopen werden verstrekt. Op de foto een Middel- Zelfmoord bij Amerikaanse geheime dienst Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft medegedeeld, dat een lid van de Amerikaanse geheime dienst in Berlijn zelfmoord heeft ge pleegd. De man stierf Vrijdag in een Berlijns ziekenhuis- De woordvoerder weigerde zich uit te laten over een veronderstelling, dat de officier bevriend zou zijn ge weest met dr Otto John, het voorma lige hoofd van de 'West-Duitse vei ligheidsdienst, die zich thans in Qost- Duitsland bevindt- Volgens de woordvoerder stond de Amerikaanse officier in het geheel burgse zakenvrouw op de weegschaal niet onder verdenking en was hij ook (Foto P.Z.CJ'Ü niet verhoord. Nieuwe onderhandelingen over Korea In Noord-Vietnam is Dinsdagochtend te acht uur plaatselijke tyd de order om het vuren te staken van kracht geworden. Mendès-France zal zich tegen het einde van September naar Wash ington begeven, waar hij deelneemt aan de jaarlijkse bijeenkomst van het internationale monetaire fonds. In Washington heeft Syngman Rhee ver klaard, dat hij geen vreedzame middelen ziet opi ter verwezenlijking van het plan om Zuid- en Noord-Korea samen te voegen. De „Prawda", liet blad van de Russische communistische party, bepleitte in een hoofdartikel hervatting van het overleg inzake Korea. In het laatste Franse communiqué vóór het van kracht worden van het bestahd werd gezegd, dat de druk van de Vietminh in geheel Indo-China verminderde. De Franse bevelhebbers in alle sec toren van het Noord-Vietnamese front hadden enkele dagen geleden een en veloppe met het opschrift „uiterst ge heim" ontvangen. Gisterochtend kre gen zij het sein de enveloppen te ope nen, waarin in code de opdracht zat: „Voert de operatie-Ariana (de code naam voor het staken van het vuren) uit". Ariana is de naam van een der in ternationale gebouwen bij het paleis der Naties te Genève, waar op 20 Juli de bestandsovereenkomst werd gete kend. De laatste nacht van de strijd in Noord-Vietnam werd gekenmerkt door kleine storingsaanvallen van de Vietminh tegen vijf of zes militaire posten in het gebied van de zeven pagodes, ongeveer 30 kilometer ten Noord-Oosten van Hanoi. Noord-Vietnam is het eerste gebied in Indo-China, waar het vuren ge staakt is. Op 31 Juli volgt Midden- Vietnam. gevolgd door Laos op 5 Augustus. Cambodja op 6 Augustus en Zuid-Vietnam op 10 Augustus. in het Verre Oosten zou kunnen heb ben. Een Frans vliegtuig, dat Dinsdag middag uit Saigon te Hongkong is aangekomen, is op 160 kilometer van het eiland Hainan vier minuten lang door vier communistisch-Chinese ja gers achtervolgd. De vliegtuigen vuur den niet. Het vliegtuig was een Constellation van de „Air France" op de lijn Parijs SaigonHongkong. Hittegolf in Spanje In Spanje heerst sinds Zaterdag een hittegolf De grootste warmte is te Lanzarete op de Canarischc eilanden gemeten: 59 graden Celsius. Bij brand te Bussum minstens 500.000 schade Minstens een half millioen gulden schade is Maandagnacht veroor zaakt door een ernstige brand in de cacao-afdeling van de N.V. Bensdorp cacao- en chocoladefabrieken te Bussum. Maandagavond ontdekte de por tier op zrjn gebruikelijke ronde een ernstige rookontwikkeling in de op- slagkeiders onder genoemde afdeling. De brandweer rukte met veel mate riaal uit en ontdekte verschillende vuurhaarden in de opslagkelders en hoger gelegen afdelingen. Het bedrijf was gisteren met vacantie gegaan en men had hiervan gebruik gemaakt om enige reparaties te verrichten. Bij het lassen is vermoedelijk een vonk in een der builmachines in het licht ontvlambare cacaopoeder ge komen, waardoor dit is gaan smeu len. Dinsdagochtend brak brand uit in i machinekamer van het Panamese schip rAlkorliggende by de N.D. SM. te Amsterdam. Foto: een kykje op het schip, waaraan men aan de buitenzijde nauwelijks kan bespeuren dat het in brand staat. (Voor verslag zie pag. S). Koninklijke familie naar Denemarken Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, op uitnodiging van Koning Frederik en Koningin Ing. van De nemarken, het komende weekeinde doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland (Denemarken.). De vier prinsessen zuil' eveneens meegaan en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de doch ters van het Deense koningspaar. Koningin Juliana zal met twee ha- rer dochters per trein reizen. Prins Bernhard zal zich met twee prinses sen per vliegtuig naar Denemarken begeven. Bedenkingen in het parlement Vandaag zou het Indonesische kabinet een beslissing nemen ten aanzien van het ontwerp-accoord als resultaat van de Uniebesprekingen in Den Haag. Het kabinet heeft in vergadering, die verscheidene uren duurde, Dinsdag het rapport van mr. Moh. Yamin behandeld. De regeringsfracties hebben Dinsdagavond een bespreking met de regering gevoerd. Over al deze bijeenkomsten werd geen commentaar gegeven. Op de vraag of het rapport van minister Yamin ongunstig is ontvangen zeide minister-presi dent Ali Sastroamidjojo slechts: „Dat niet bepaald". Intussen heeft de voorzitter van de economische sectie van het parle ment, Tjikwan, aan Pi-Aneta mede gedeeld, dat deze sectie een stem wil hebben in de regeling op financieel- GRANEN RIJPEN SLECHT Het zit de boeren dit jaar niet mee Mèt de verregende vacantiegangers, zitten de boeren met meer interesse dan ooit te luisteren naar de weerberichten, in de hoop dat De Bilt nu eindelijk eens 'n periode van zonnesc hyn zal aankondigen. De oogst staat voor <le deur voor sommige gewassen had deze reeds aan de gang moe ten zijn én nog rijpen bijvoorbeeld de tarwe en de gerst maar slecht af. Er wordt veel geklaagd over de langdurige regenperiode, doch dat is voor de boer niet het ergste. Trouwens de regenval is nog niet zo abnormaal als het wel lijkt, doch het donkere, koude weer is veel kwader. De Juli-maand moet zonnig zyn om de granen te doen afrypen en daar heeft het nu juist aan ontbroken. Daarom snakken de boeren thans naar zonnig weer, ook weer niet te broeierig, want dit werkt de ziektes slechts in de hand. Gaat deze wens in de komende dagen in vervulling, dan kan er voor de landbouw veel ten goede keren. Intussen doen de graangewassen te velde hier en daar pessimistische verwachtingen opwekken. Door de langdurige regenval is er veel gaan legeren vooral de gerstrassen met lichte stengels. Hierdoor is veel door was ontstaan, méér dan in andere ja ren. hetgeen wel eens moeilijkheden zou kunnen opleveren bij het oogsten met de combine. Het opnieuw uit schieten van deze planten zal ook op- brengstverminderend kunnen werken. Het ongunstige weer is ook niet bevorderlijk geweest voor een goede ontwikkeling van de aardappelen. De laatste dagen waren gunstig voor het optreden van de gevreesde aard appelziekte. phytopthora, terwijl de laatste veertien dagen door het slech te weer hiertegen juist weinig ge sproeid kon worden. De capaciteit van de Bproeimachi- nes is berekend op gemiddeld weer, doch doordat er soms slechts enkele uren geschikt waren om te sproeien, was het onmogelijk om alle aardap- tijdig de gewenste behan gen. Vooral het ras Bintje pelpercelen ty< deling te gever is de laatste dagen sterk aangetast. Met de latere rassen schijnt het nog vrij goed te gaan, terwijl de situatie op Walcheren, ten Westen van het kanaal, ook minder ongunstig Irjkt te zijn, dan op andere Zeeuwse eilanden. Met de suikerbieten valt het wel mee. Vele boeren denken wel, dat door te veel regenval een té sterke loofvor- ming optreedt, doch dit behoeft nog helemaal niet te betekenen, dat de bietenoogst hierdoor ongunstig be- invloed zal worden. Wel begint de vergelingsziekte nu sterk door te zetten. En daarbij moet men ervaren, dat de vaak verkondig de mening, dat de luizen door de re gen weggespoeld worden, niet altijd opgaat. Ondanks de vele neerslag we melt hetj •-=-- plaj Voor het vlas is de regen te laat gekomen. De stengels blyven kort. (Vervolg op pag. 2) Bij het spelen verdronken De 8-jarige Maarten Tromp uit Rotterdam, wiens ouders een vacan- tiè-woningruil waren aangegaan met een familie te Hengelo, is bij het spe len aan het Twentekanaal te water geraakt. Onmiddellijk werd alarm geslagen, doch het kind kon pas na anderhalf uur worden gevonden. De levensgeesten waren toen geweken. economisch terrein. „Bij het vertrek van de delegatie naai Nederland hebben wij voorgesteld, dat slechts gesproken zou worden over ophef fing van de unie en dat een nadere regeling getroffen zou worden voor de hoofdzaken van de financieel-eco- nomische overeenkomsten. De uitwer king in bijzonderheden van deze fi- nancieel-economische regeling zal dan kunnen geschieden door de fi nanciële en economische secties van het parlement, die een programma zullen opstellen en als handleiding aan de regering voorleggen", aldus Tjikwan. Tjikwan zeide, dat de secties ten sterkste zullen protesteren, indien de redering zelfstandig een regeling met uitgewerkte bijzonderheden aan gaat, aangezien in de secties de vrees bestaat, dat de regering in enkele ge vallen beslissingen zou kunnen ne men, die nadelig zijn voor Indonesië. Proces tegen aartsbisschop van Montenegro Te Centinie (Montenegro) is Dins dag het proces begonnen tegen de aartsbisschop van Montenegro, Arse- nije, die beschuldigd wordt van staats- vijandige bedrijvigheid. Verwacht wordt, dat het proces twee of drie dagen zal duren. DE VERWACHT: AANHOUDEND KOEL. Enkele buien maar ook opklaringen. Matig tot krachtig aan dé kust tij delijk harde Zuidwestelijke wind. Aanhoudend koel weer. ZON EN MAAN 29 Juli. Zon op 4.56 onder 20.36 Maan op 4.15 onaer20.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1