Britse regering zal Sowjet-nota zorgvuldig bestuderen C In Frankrijk waait thans een frissere wind BONN OVER DE VERDWIJNING VAN DR. OTTO JOHN DINSDAG 27 JULI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN OVERLEG MET FRANKRIJK EN AMERIKA Onverwacht bezoek van Zaroebin aan Dulles De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland de jongste Sowjet-nota over een Europese conferentie voor collectieve veiligheid, zeer nauwkeurig zal be studeren. In overleg met Frankrijk en Amerika. Ook met de andere leden van de Navo zal overleg gepleegd worden, evenals met Oostenrijk en West- Duitsland. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft later medegedeeld, dat het overleg tussen de Westelijke grote mogendheden waarschijnlijk over drie of vier dagen zal beginnen. Waar de besprekingen zullen wor den gehouden, is nog niet geregeld, voordat de Westelijke mogendheden hun antwoord zullen verzenden, zou den andere betrokken landen geraad pleegd worden. De Franse premier, Mendès-France, heeft Maandagmiddag een uur lang geconfereerd met de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dillon. In ge zaghebbende kringen verluidt, dat ge sproken is over de jongste Sowjet- nota. Een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat volgens de Franse re gering de Sowjet-nota de zorgvuldig ste bestudering verdient. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft medege deeld, dat Amerika met zijn gealli eerden nauw overleg zal plegen alvo rens te antwoorden op genoemde Sowjet-nota. ONDERHOUD MET DULLES. De Sowjetrussische ambassadeur in de Verenigde Staten, G. Zaroebin, heeft Maandag onverwacht een be zoek gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles. Volgens een woordvoerder van het State Department had Zaroebin om dat onderhoud verzocht. Later maakte het ministerie van buitenlandse zaken bekend, dat het plotselinge bezoek van Zaroebin al leen „minder belangrijke lopende ken" betrof. 853. Op sommige dagen schijnt de hori zon erg nabij te liggen en de schepen op zee lijken groter en verder weg dan gewoonlijk. Maar ook het omgekeerde 'kan zich voordoen, want soms schijnt de gezichtseinder veel en veel verder te liggen, normaal onzichtbare voor werpen worden zichtbaar en de boten lijken kleiner dan anders. Er zijn zelfs dagen waarop een buitengewoon ver zicht mogelijk is, zodat ineens een ver verwijderde stad of een vuurtoren zichtbaar worden, die onder normale omstandigheden nooit konden worden waargenomen omdat ze onder de kim liggen. Op het IJsselmeer, in de buurt van Stavoren, is het wél eens voor gekomen dat men Enkhuizen of Urk verrassend dichtbij zag liggen, ter wijl deze plaatsen onder normale om standigheden van Stavoren uit onmo gelijk zijn waar te nemen. Deze toestanden van abnormaal kort-, of abnormaal vèr zicht, ont staan, gelijk we vroeger wél eens ver teld hebben, door warmteverschillen in de onderste luchtlagenIs de zee warmer dan de lucht, dan worden de onderste luchtlagen warmer dan de hogere en tengevolge hiervan zijn de onderste lagen dus ijler en minder lichtbrekend, zodat de lichtstralen zich van de aarde af krommenEr is dan een kort zicht, hetgeen zich voor- al zal kunnen voordoen in de herfst, wanneer de zee nog enige warmte be houden heeft. Is de zee echter kouder dan de on derste luchtlagen, dan vindt een om gekeerde krom ming plaats. De lichtstralen buigen zich dus naar de aarde toe en het gevolg hiervan is: dat men veel verder zal kunnen zien dan onder normale omstandigheden. Uit het voorgaande volgt reeds, dat de horizon dus de uiterste grens van het land- of waterovvervlak dat wij kunnen waarnemen zich niet op een bepaalde afstand van ons be vindt. Integendeel, de horizon kan als gevolg van de breking der lichtstralen, dichter bij, of verder af zijn. De dicht heid der luchtlagen is dus één factor die de afstand van de horizon bepaalt. Maar u weet, dat ook de hoogte van invloed is. Wanneer u op een kerkto ren, een duintop, of een uitkijktoren staat, kunt u in de verte steden en dorpjes zien liggen, die u onmogelijk zoudt kunnen ioaa~nemen vanaf de begane grond. De hoogte van ons oog speelt bij de vraag hoever de horizon van ons verwijderd is, dus een nog veel belangrijker rol. Aan de hand van een eenvoudige formule kunt u altijd nagaan, hoever de horizon van u af ligtindien u althans wéét. op welke hoogte uw oog van de begane grond verwijderd is. Die formule luidt: 3,85 Vh km, dus S.£5 maal de wortel uit de hoogte (in meters) mar l 1 km. Bij de opstelling hiervan is rekening ge- houden met de normale straalbreking in de atmosfeer. Voor bijzondere ge vallen, zoals wij hierboven vermeld den, gaat zij dus niet geheel op. Maar dat hindert niet. Wanneer uw oog 1.70 m van de grond is, kunt u dus 3.85 X 1,3 5,005 km ver zien. Staat u op een toren van 100 m hoogte, dan reikt uw horizon tot 3.85 X 10 38,5 km. Makkelijk, hè? En weet u, dat de helderste dagver lichting ontstaat bij lichte bewol king t H. Pétülon. Dit bericht maakte een eind aan het opkomend vermoeden, dat het be zoek van de Russische ambassadeur misschien in verband stond met een officiële Russische stap na het neer schieten van de twee communistische Chinese jagers door Amerikaanse vliegtuigen in de Zuidchinese zee. Eind September N AV O-manoeuvres. Canada, Denemarken, Frankrijk Groot-Brittannië, Nederland en Noor wegen zullen van 23 September tot 3 October deelnemen aan gecombineer de Navo-oefeningen van land-, lucht en vlootstrrjdkrachten. De oefeningen worden gehouden in het Noordooste lijk gebied van de Atlantische Oce aan, de Noon het Zuidelijke ge bied van het Engelse Kanaal, de Golf van Biscaye en in Noorwegen en De nemarken. De oefening krijgt de naam „Mor ning mist". Militairen van de zes ge noemde landen zullen in vrijwel alle bestaande soorten schepen en vlieg tuigen en landmac' - jenheden wor den geoefend in de toepassingsmoge lijkheden van combinaties van zee-, lucht- en landstrijdkrachten. Speciale aandacht wordt geschon ken aan het op elkaar afstemmen van de bewegingen in de verschillende be- velsgebieden, gecombineerde zee-, land- en luchtoperaties en de bescher ming van de scheepvaart. NOG STEEDS EEN RAADSEL Duitse regering verantwoordelijk voor zijn benoeming De senationele verdwijning van dr. Otto John, hoofd van de contra-spion- nage dienst, werd op een persconferentie te Bonn besproken door de Duitse minister van binnenlandse zaken, Schroder. Volgens de minister houdt de Bondsregering vast aan de opvatting, dat John met list naar de Sowjet-sector is gelokt. Hij zou niet met verraderlijke bedoelingen zjjn gegaan en heeft voor zover bekend geen documentair materiaal meegeno men. Volgens minister Schroder zijn nog geen medewerkers van de Westduit- se geheime dienst en van de door de Amerikanen gefinancierde geheime dienst van de vroegere generaal Geh- len gearresteerd. Dr. Wohlgemut zou zijn invloed hebben aangewend op John. met wie hij op de avond van de 20ste Juli is verdwenen. John ging naar deze West-Berlijnse arts om een overlij- densattest voor een hem bekende da me te krijgen, waarna beiden naar een Oost-Berlijns ziekenhuis zouden zijn gegaan voor nadere inlichtingen. De minister wist niets van een los bandig privé-leven van dr. John. Wel gaf hij te verstaan, dat hij zuiver ob- ensi- erge De ontploffing te Blankenberghe. Bij de ontploffing, die een pe n te Wenduine bij Blankenbi verwoestte, zijn zes mensen om het leven gekomen, drie zwaar en 26 licht gewond. De oorzaak moet hoogstwaar schijnlijk gezocht worden iri een de fect aan een cylinder butagas die in de kelder stond. Men vermoedt dat het gas langzaam uit de cylin der ontsnapt is en toen tot ontplof fing is gekomen. De vijftig vacantiegangers werden in hun slaap door de ramp verrast, want het was één uur in de nacht van Zaterdag op Zonadg toen de ontploffing van het huis een puin hoop maakte. Frankrijk en Laos blijven verbonden Generaal Ely, de Franse commissa ris-generaal en opperbevelhebber in Indo-China, heeft in de Laotiaanse hoofdstad, Vientiane, verklaard, dat Frankrijk en Laos verbonden zullen blijven. Generaal Ely stelde de Laotiaanse overheid de volledige tekst van de overeenkomsten van hel staakt het vuren in Laos ter hand- Bijna veertigduizend leden van de bergstam der Noengs, in het gebied Moncay bij de Chinese grens zouden besloten hebben naar Zuid-Vietnam te emigreren, aldus meent men in Hanoi te weten. jectief gesproken John niet als de juiste man op deze post beschouwde. Hij distancieerde zich duidelijk van de opmerkinsren in de Duitse pers, als zou de Britse bezetting verant woordelijk zijn voor de benoeming van John. Hij werd indertijd benoemd door de Bondspresident op voor dracht van de regering en met geal lieerde toestemming. yvvwwvvvvw\WAiv\\vvy Onprettige ver(r)assing Een Amsterdamse visbakkei heeft de gewoonte twee siga renkistjes met kasgeld in de oven van zijn fornuis op te bergen omdat hij soms de zijn winkel binnentredende klanten niet hoort en het geld geruis loos zou kunnen verdwijnen Het bijzonder kille weer bracht hem er Zondag toe zijn fornuis aan te steken. Te laat herin nerde hij zich echter de beidt sigarenkistjes. Zij waren dan ook, met de inhoud, verast Slechts enkele dubbeltjes ble ken vuurbestendig. De resten van het bankpapier, omstreeks zeshonderd gulden, zijn aan de experts van de Nederlandse Bank gegeven. Als het moge lijk is uit de resten nog de waarde en de nummering te reconstrueren, dan V\\WWVVVVVVVV\\WA\VV Oostenrijkse gendarme door Russen doodgeschoten. Twee mannen in Russische unifor men, die Zaterdagavond door een pa trouille Oostenrijkse gendarmes, op 't terrein van een bierbrouwerij bij Am- stetten werden aangetroffen, hebben de leider der patrouille, Leopold Hoch gatterer, doodgeschoten. De mannen wisten te ontkomen. Aardbeving in Chili Het Chileense ministerie van bin nenlandse zaken heeft te Santiago be kend gemaakt, dat Maandagmiddag 'n hevige aardbeving heeft plaats gevon den in de Midden-Chileense steden Valdivia. Osorno en Puerto Montt. Staken van het vuren in Noord-Vietnam In Noord-Vietnam zal het vuren vandaag om acht uur plaatselijke tijd (één uur 's morgens) worden ge staakt, een uur later, dan oorspron kelijk voorzien was, aldus een woord voerder van het Franse opperbevel. Amerikanen beschuldigd van bestandschendingen Een woordvoerder van de commu- nistisch-Chmese troepen in Noord- Korea heeft in een verklaring gezegd, dat tussen 27 Juli 1953 en 15 Juli 1954 Amerikaanse vliegtuigen 750 vluchten oven gebied „aan de Noordkoreaanse kant" hebben ge maakt, aldus een bericht van het communistische nieuwsbureau Nieuw- China uit Pjongjang. In de verklaring, uitgegeven aan de vooravond van de eerste verjaar dag van de Koreaanse wapenstil stand, werd hieraan toegevoegd, dat in dezelfde periode 75 mannen dit ge bied waren binnen gedrongen en dat „vele speciale agenten en gewapen de aanvallers" waren gezonden. De communistische strijdkrachten hadden zich altijd aan de bestands overeenkomsten gehouden, aldus de verklaring. Dertig graden Celsius vjees de ther mometer op Zondag 25 Juli te Lyon aan, waar de renners van de Tour de France hun tweede rustdag hielden. Constant Ockers, België Nello Lau- redi, Frankrijk en Alfred de Brilynb, België kochten in een van de weinige winkels die op deze Zondag in Lyon waren geopend een paar grote zonne hoeden. zodat ze in ieder geval niet de kans liepen een zonnesteek te krijgen WORDT MARIANNE GEZOND Als een moderne zuster Anna.... Nieuwe taken voor Mendès-France (Van onze correspondent in Parijs) Mendès-France heeft z(jn veddenschap gewonnen. Een maand geleden overblufte hy het Franse parlement door te zeggen: geef me dertig dagen en ik maak een einde aan de oorlog in Indo-China. Die dertig dagen liepen Dinsdag om middernacht af. Op dat moment was de wapenstilstand nog niet ondertekend. Maar het was slechts een kwestie van minuten; daarom heeft men de klok in de vergaderzaal stilgezet. Het bleef dus Dinsdag 12 uur 's nachts totdat de accoorden, die het kanon in Indo-China zouden doen zwygen, getekend waren. In werkelijkheid was het toen reeds Woensdag morgen de 21e maar in het vertrek, waar men vooral de laatste uren zo koortsachtig gewerkt had, bleef de klok op twaalf uur staan, zodat het geen Woensdag werd. Met behulp van dit kleine, gewilde zelfbedrog won Men dès-France het eerste en belangrijkste gedeelte van de taak die hij op zich had genomen. Wat de nieuwe minister-president in één maand bereikt heeft is merk waardig. Hij begon als een man, die overstroomd dreigde te worden door het wantrouwen waarmee zijn vele vijanden hem trachtten onmogelijk te maken. In Amerika zag men een soort Benesj in hem, een gangma ker voor het communisme. Thans, een maand later is deze zelfde Men dès-France de populairste staats man, die Frankrijk sinds lang heeft gehad. Overal waar men komt hoort men met hetzelfde enthousiasme over deze energieke, intelligente en zo volkomen eerlijke minister-presi dent spreken. Hij is er in deze korte tijd in geslaagd in de ogen en in de harten van de grote meerderheid der Fransen het symbool te worden van een nieuwe, weldoende stroming, die het wat vermoeid geraakte Frankrijk een nieuwe veerkracht zal geven. Diepe indruk Daarbij komt, dat de duidelijke en zelfbewuste woorden van Mendès- France ook in het buitenland een zeer diepe indruk hebben gemaakt. De eensgezindheid die er tussen de Franse premier en Eden bestaat heeft de FransEngelse banden Als een moderne zuster Anna tuurt dit charmante dienstertje van hotel ,De Campveerse Toren" in Veere uit het venster. Nee, zij ziet nog geen vacantiegangers komen (Foto P.Z.C.) aangehaald, nauwer dan ooit tevo- x*en. En ook in Amerika toont men ronduit dat men zich in Mendès- France vergist had en dat men thans bewondering heeft voor zijn kundige, realistische wijze van handelen. Men dient niet te vergeten dat de communisten eigenlijk geen enkel voordeel hadden bij een vrede in In do-China. Militair waren ze zo aan de winnende hand dat heel dit ge bied binnen afzienbare tijd toch com munistisch zou zijn geworden. Daar- dooi JAN BRUSSE bij hadden de Russen en de Chine zen zoals altijd alle tijd terwijl Frankrijk maar één maand had. Mendès-France stond dus tegenover tegenstanders, die alle troeven in handen hadden. Men verheelt in Parijs niet, dat men zich afvraagt waarom Peking en Moskou zich zo soepel hebben betoond. De voorwaarden voor deze wapenstilstand zijn beter dan men had durven hopen. Frankrijk be houdt voorlopig het gehele Zuiden en Vietnam. Het verlies van de hoofdstad Hanoi is natuurlijk pijn lijk. maar deze stad stond toch het lot van Dien Bien Phoe te wachten. Wat nu Regen of stormNiets schrikt de deelnemers aan de Vierdaagse af. Maandagochtend vroeg vormden zich al rijen bij de aanmeldingsbureaux voor de Vierdaagse, die' vandaag te Njjmegen start. Het Wereldgebeuren Wat zal het kabinet-Mendès- France nu verder gaan ondernemen. De situatie in Noord-Afrika schreeuwt om een oplossing. In Tu nis wordt reeds óp kleine schaal nog gevochten. Maar de kans be staat nog het protectoraat te red den. Dan is het noodzakelijk dat de premier zich met dit jrobleem net zo ernstig en net zo energiek gaat bezig houden als met Indo-China. Tegelijkertijd zal er een plan ge lanceerd worden dat de economie moet opzwepen. De productie moet stijgen, maar de prijzen dienen voor al te dalen. Frankrijk is voor de internatio nale markt met veel van zijn pro ducten te duur; vandaar die angst voor een te wijd openzetten van de grenzen. Vandaar dat de huidige re gering zich pas ernstig met de één wording van Europa kan gaan be moeien, wanneer de Franse indus trieën de concurrentie met het bui-ne. Bestraffing «-pwee Amerikaanse vliegdeksche- opdracht was te zoeken naar overle venden van een Brits passagiersvlieg tuig, dat daar enkele dagen tevoren was neergeschoten. Eerder hadden Amerikaanse vlieg tuigen dit zeegebied al afgezocht, een aantal overlevenden gered en daarna het zoeken gestaakt, omdat er geen overlevenden meer waren. Gist men er ver naast als men zegt, dat die Amerikaanse vliegdeksche pen niet in de eerste plaats naar de plek bij het Hainan-eiland ringen om daar te zoeken naar overlevenden? Neen, vermoedelijk niet. Die schepen gingen er heen om te demonstreren... om te tonen, dat de Verenigde Staten van Noord-Amerika bescherming wil len verlenen aan Amerikaanse bur gers, die in gevaar verkeren. Zy gingen er ook heen om te bewij zen. dat ondanks de Franse neder laag in Indo-China de Amerikaanse strijdkrachten nog steeds de Grote Oceaan en de Gele Zee beheersen. Dat bij deze demonstratie van Amerikaanse macht ter zee ter loops even twee vliegtuigen van communistisch China werden neer geschoten, was geen toevalligheid. Het was een vorm van bestraffing, die voortvloeide uit de grote veront waardiging, welke in ae Verenigde Staten heerste na het ten onder gaan van het Britse passagiersvliegtuig. Men kan de omvang van die veront waardiging eigenlijk alleen begrij pen, wanneer men de Amerikaanse visie op het communisme kent. Die visie wijkt nogal af van de kijk, wel ke men in de meeste Europese lan den op dat vel-schynsel heeft. In Europa ziet men het communis me als een afkeurenswaardig politiek' stelsel, waar men echter nog altijd tegen of vóór kan ziin. In de Vere nigde Staten evenwel bestaat vrij al gemeen de opinie, dat het communis me een onduldbare en afgrijselijke samenzwering is, die er op gericht is het bestaande bewind in ae vrije lan den met geweld omver te werpen. Als men er vóór zou zijn, dan is men geen Amerikaan meer. Typerend voor de Amerikaanse op vatting is een beschouwing, die de New York Times enkele dagen gele den schreef over de vraag of de com munistische partij buiten de wet gesteld moest worden. Daarin zegt het blad: „Wij kunnen niet de gehele party in de gevangenis zetten. Vermoedelijk zullen we moe ten voortgaan met op te treden te gen bepaalde personen, aan wie we zekere feiten tenlaste leggen, juist zoals we dat doen tegen inbrekers en moordenaars De communisten zullen dezelfde rechten hebben tot het laatste ons- ie gerechtelijk geduld als inbre kers en moordenaars". Wanneer men zich op dit Ameri kaanse standpunt stelt dan ge looft men ook nie? aan commu nistische betuigingen van spijt of be rouw. Dan wil men bestraffing en die bestraffing is er nu bij het Hainan- eiland geweest. Strikt militair gezien was deze bestraffing niet nodig. Washington behoefde geenszins te onderstrepen, dat Amerika heerst over de Grote Oceaan tot onder de kusten van China. Maar politiek-psychologisch kan die bestraffing van waarde zijn. Daarmee kan namelijk de terug slag afgeremd worden, die de com munistische overwinning in Indo-Chi na heeft op het overige Azië en op Afrika. Voorkomen moet worden, dat in landen, die nu nog niet communis tisch zijn de subversieve elementen het voorbeeld van de Vietminh-bewe- ging navolgen en een burgeroorlog verwekken. Voor deze elementen is het gebeur de bij Hainan een waarschuwing. Zo in de trant van: „Bedenkt u goed... er is nog altijd een bestraffing voor weerzinwekkende daden." tenland beter kunnen doorstaan. De E.D.G. staat natuurlijk ook te wachten. Men weet nog niet precies wat Mendès-France van plan is. Men venvacht echter dat hij met voorstellen zal komen die accepta bel zyn voor de meerderheid der Fransen en waar de andere landen priori niet vijandig tegenover be hoeven te staan. Uit alles blijkt wel dat er Iets veranderd is in Frankrijk. Er waait een. nieuwe wind die een gezonde kleur kan doen ontstaan op net wat bleek geworden gelaat van Marian-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3